NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad 'iÈj[ oor de Provincie Utrecht. No. 86. Woensdag 27 October 1915. 44e jaargang. W44aKSfWIl«. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE OORLOG. FEUILLETON. BREDERODE DE EDEISTE. 8) Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Yoor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. De Fir ma A LJi-W E IN STE1N UTRECHT, CII OORSTRA AT 14. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Laugestraat 77. Telephoonu. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Een gevaarlijke ziekte in andijvie. Ingezonden 't Bleek mij indelaatstedageu.dat in de omgeving van Naarden deandljvie op vele plaatsen ernstig is aangetast door eene ziekte, die den teler groote schade kan veroorzaken. De verschijnselen dezer ziekte zijn de volgende: Er verschijnen eerst op de buitenste, later ook op de meer naar bet hart van de krop geplaatste bladeren lichtbruin of geelachtig ge kleurde, ingezonken vlekjes. Deze zijn min of meer rond van vorm en 2—5 m.M. in doorsnee. Doordat somtijds enkele dezer vlekjes met elkaar ver smelten, ontstaan grootei e zieke plek ken. Soms namelijk bij droog weer, verschrompelt bet zieke bladweefsel en valt uit de bladeren, waardoor hierin gaatjes ontstaan. Bij vochtig weer en op een natten bodem gaan de zieke plekjes gemakkelijk tot rotting over en ook het gezonde bladweefsel wordt dan in het rottingsproces be trokken. Aangezien de hartbladeren tot een krop bijeen geplaatst zijn, houden zij meer vocht vast dan de onderste bladeren, die vlugger kunnen opdrogen. Ook zijn de hartbladeren weeker en aldus is het te verklaren, dat we thans vooral deze bladeren vanaf den boven rand in rotting zien overgaan. Dat de rotting niet meer in het hai l begint, komt doordat niet daar de kleine zieke plekjes ontstonden, maar het eerst aan den bovenrand der bladeren. Deze ziekte wordt veroorzaakt door eene zwam, die Marssonia Panatho- niana is genoemd. Zij is in Italië bekend en werd in ons land gevonden in 1903 te Bergen. Sindsdien werd deze ziekte niet meer waargenomen, wat nog slechts wil zeggen, dat geen plantenziektenkundige haar aanwe zigheid constateerde en ook geen zieke planten ter onderzoek naar de daar voor bestemde inrichtingen weiden opgezonden. Thans werd de ziekte tegelijkertijd te Wageningen en te Naarden waargenomen. Behalve andijvie wordt ook sla door de zwam aangetast, waaromtrent een geval bekend is, dat in Brandenburg (Duitschland) voorkwam. Overigens is omtrent het optreden der ziekte in andere landen van Europa niets be kend. Hoewel er tegen door zwammen veroorzaakte ziekten vele werkzame middelen bekend zijn, kunnen deze bij groenten als andijvie en sla, die spoe dig kroppen vormen en korten tijd na het zaaien reeds worden gegeten of ingemaakt, slechts in het allereerste groeitijdperk worden toegepast. Hun gebruik is dus viijwel uitgesloten We behoeven daarom nog niet geheel machteloos te staan tegenover de ziekte, want we kunnen in ieder geval grootendeels voorkomen, dal de grond wordt bemest met sporen der zwam, die volgend jaar onder voor haar gun stige omstandigheden opnieuw zou kunnen opireden. Ik raad daarom ieder aan, alle zieke andijvie of sla of deelen daarvan spoedig zorgvuldig te verzamelen en zoo mogelijk mei ongebluschte kalk vermengd in een diepen kuil le begraven. Breng geen zieke planten op den composthoop en voer ze niet aan vee, spit ze aller minst onder, want in het eerste geval brengt ge met den compost en in het tweede met den mest de sporen weer op uw land. Geef ook, rekening hou dende met de cultuureischen, geen stikslofrijken mest, want veel stikstof werkt een weligen groei in de hand en maakt daardoor de planten in het algemeen meer vatbaar voor zwam- ziekten. Wie de ziekte in zijn planten waar neemt, doet mij een genoegen door dit per briefkaart even mede te deelen en wie twijfelt of zijn andijvie de ziekte heeft, zende mij per postpakket een zieke knop toe. De Controleur bid. phylopathologischen dienst te Naarden: P. J. SCHENK. De binnenlandsche toestand in Rusland. Het heet, dat er in den laatsten tijd in verscheidene groote Russische steden weer hevige onlusten hebben plaatsgehad. Vooral in Moskou kwamen botsingen voor tusscben het volk en de politie, waarbij verscheidene politie agenten werden doodgeschoten. Het volk is woedend op 'de politie, omdat deze vrijgesteld is van den dienstplicht. In Moskou moeten thans soldaten en kozakken belast zijn met de hand having der openbare orde. Tengevolge van al deze onlusten, die slechts bezworen kunnen worden door het bijeenroepen der Doema, heeft, volgens een bericht uit Cbris- tiania, de tsaar dan maar eindelijk gelast, dat de Doema den 3en Novem ber bijeen moet komen, zoogenaamd in verband met de Balkancrisis. De Doema moet van plan zijn dadelijk van de gelegenheid gebruik te maken om de konstitioneele monarchie uit te roepen. Zou de Doema nog eens naar huis worden gestuurd, dan zou de algemeene revolutie iu Rusland onvermijdelijk zijn. Volgens de Nowoje Wremja heeft de tsaar door dèn minister van binnen- landsche zaken den vertegenwoordigers van de steden en van de Zemstwo's zijn dank betuigd, maar geweigerd hen te ontvangen. De ledenderdeputatie verklaarden hierop, dat zij bet be schouwden dat zij van bun mandaten ontheven waren. HetZemstwo-congres, dat in begin November gehouden zou worden, zal niet plaats hebben. De Duitsche keizer in Ostende en Brussel. Volgens de Fransche bladen heeft keizer Wilhelm, vergezeld van prins Eitel en generaal Von Falkenhayn een bezoek gebracht aan Ostende en aan de kustbatterijen. Verder heeft hij den hertog van Würtenberg te Gent bezocht en voorts den nacht te Brussel doorgebracht Er waren buiten gewone maatregelen genomen om den keizer tegen aanvallen van vijandelijke vliegers te beschermen. Eeu Engelsch transportschip getorpedeerd De nKölnische Zeitungt verneemt van de Nederlandsche grens, dato 20 October, dat een Engelsch transport schip bij het eiland Wight door een Duitsche duikboot is getorpedeerd. De stoomboot helde over en zoük, tal van soldaten sprongen o»er boord. Een pessimistische beschouwing. Via Berlijn beieikt ons de volgende beschouwing van de »Bersjewija Wje- demosli« »Wij zullen ons kruis moeten dra gen, want Duitschland is in militair en diplomatiek opzicht onoverwinne lijk. Het geval met Bulgarije bewijst, dat wij het diplomatieke spel verloren hebben en onzen vrienden gaat bet evenzoo. Eeuwen laog hield men de Engelsche diplomatie voor onoverwin nelijk, maar thans bevrijden zich alle kleine staten «an bet Engelsche juk en Duitschland triomfeert; ook hel Fransche goud heeft gefaald in zijn uitwerking op Turkije, Roemenië en Griekenland. Duitschland viert drievoudige triom fen en het is bewezen, dat Engeland en Frankrijk in onhandigheid en blind heid bij Rusland niet ten achter staan. Het toeneiueu van het aantal Engelsche vrijwilligers. De sPall Mall Gazette# schrijft, dat de bezielende oproep van den koning, de schitterende campagne onder de arbeiders, de brief van lord Derby en de terechtstelling van miss Cavell een prachtige uitwerking hebben gehad op de recruteering. Op elk werfbureau te Londen hebbeD zich gisteren zulke geestdriftige tooneelen afgespeeld als in maanden niet zijn waargenomen. Voor tien uur 's morgens stonden er verscheidene honderden mannen te wachten op hun vertrek naar een mili tair depót terwijl in het oude Scotland Yard, waar het personeel onder ver hoogden druk werkte, een onafgebroken stroom recruten zich aanmeldde. Offi cieren verklaarden, dat dit het gevolg was van het feit, dat mannen, die tot dusver vonden, dat zij zich niet bij het leger behoefden aan te sluiten, thans onder den indruk waren gekomen van den ernst van den oproep. De woorden van den koning hebben een uitwerking gebad als men met geen gewone recru- teeringscampagne ooit had vermeend te kunnen bereiken. Autoriteiten dee len mede, dat de vrees voor dienstplicht niet veel invloed heeft gehad. Samuel, de postmeester-generaal, zeide in een toespraak tot een ver gadering van beambten van het hoofd postkantoor dat 43.600 man van het personeel der posterijen vertrokken waren om voor het rijk te vechten, maar op de postkantoren worden nog steeds maatregelen getroffen, opdat iedere man, die zulks wenscht, dienst kan nemen. Samuel achtte het zelfs van grooter belang de Duitscbers te verslaan, dan de post op haar uit stekend peil te houden. Historisch romantisch verhaal. „Ik zal wel even komen," zei ik. De hooge achting waarin mijn geneeskundige bekwaamheden mij in het klooster gebracht hadden, maakte dat de broeder geen tegenwerpingen maakte, ja zelfs zich er niet over verbaasde dat ik in de plaats van den abt handelend optrad. Ik ging naar de kloosterpoort. De man stond buiten geduldig te wachten, twee personen te paard, een man en een vrouw, waren op don achtergrond. „Wat wilt gij?" vroeg ik barsch aan den man voor het tralievenster. „Onderkomen voor twee voorname reizigers." „Hoe komt gij zoo laat in den nacht hier?" vroeg ik. „Wij zijn door een sneeuwstorm opgehouden." „Laat uw meester zelf hier komen," zei ik. De man bracht de boodschap over en een jong krijgsman, geheel in het ijzer gekleed naderde. „Zijt gij de abt?" vroeg hij op bevelenden toon. „Neen heer," antwoordde ik, „maar ik ben de plaatsvervanger. Wie is u?" „Kom dicht bij het luik," zei hij, „dan zal ik het u zeggen." Ik drukte mijn gelaat tegen de tralie. De vreemdeling sprong van zijn paard, kwam voor het luik, keek mij ernstig aan en zei„Ik ben keizer Otto, die daar is mijn gemalin Theophana." Sicco keek verrast op. Tetburga uitte een lichten kreet. „Toen hij het gezegd had," vervolgde Anselmus, „herkende ik hem. Ik was geheel ontsteld en gaf den portier een wenk de deur te openen. Toen kwamen zij binnen. Ik bracht hen naar de groote voorzaal. Gelukkig brandde daar nog eenig vuur in den haard en ik liet dadelijk nieuwe beukenblokken er bij werpen. Ik schoof jden gasten stoelen toe, liet door den portier den kok wakker roepen, om iets voor de reizigers gereed te maken. Het vuur vlamdo helder op en terwijl de bediende, die aan de poort geklopt had, den keizer hielp bij het afdoen van zijn mantel, trad ik naar keizerin Theophana en vroeg haar of ik haar mocht helpen haar opperkleed af te doen. Zij knikte ja en wierp tegelijk een blik op mij. Misschien drukte mijn oogen de bewondering uit die ik gevoelde toen ik haar schoon gelaat aanschouwde, want zij keek mij eenigszins verwonderd, hoewel niet onwelwillend aaD. Haar mantel was af en ik stond verbluft. Ik was als het ware in bewondering verzonken. Daar stond zij voor mij in haar Grieksohe kleederdracht, een parelsnoer liep als een zilver lint door haar donkerblond, volgens oud-Grieksch model opge maakt haar, een laag uitgesneden kleed viel in ruime plooien over haar boezem, het was van fijne veelkleurige zijde en op de schouders door een kostbaren gouden gesp vastgehecht. Een gouden gordel met edelgesteenten rijk bezet omsloot haar middel en in rijke plooien daalde een zwaar zijden rok naar beneden. Haar blanke armen waren met breede gouden armbanden even boven den elboog omgeven, haar ooren droegen gouden ringen, uit een groot aantal fijne eirkelsgewijze ingevoegde ringetjes bestaande. Ik had nooit zulk een schoone vrouw gezien. Nooit een in zulk een rijke kleedij, met zulke lieflijke oogen, zulk een aanminnig gelaat. Haar gemaal, de keizer, een knap man met hoogblozend gelaat, maakte aan mijn stomme bewondering een einde door naar mij toe te komen en dankende voor de ver leende hulp, de opmerking te maken, dat er elk oogenblik weder aan de kloosterpoort kon geklopt worden, want dat hij aan het hoofd van een groot leger de Alpen overtrok en de voorhoede van zijn krijgers elk oogenblik kon verwacht worden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1