en tot plaatsvervanger de heer Frede- riks. Besproken wordenMaatregelen in verband met de liquidatie der firma Lamaison Bouwer Co. De Ver- eeniging beeft f1193 te goed. Door liquidateuren is een circulaire verspreid met verzoek het voorstel te teekenen. Het bestuur acht zich hierdoor te veel gebonden en ziet er nog geen voor deel in. De vergadering machtigt het bestuur de noodige maatregelen te nemen. De voorzitter heeft te klagen over den middenstand. Eerst werd het voor gesteld, alsof deze begreep, dat de school in een behoefte zou voorzien. Hiervan is echter tot nu toe nog niets gebleken. De contributie is maar f'2.50 en het aantal leden, dat ongeveer 100 bedraagt, neemt af. De heer Houbaer meent, dat er propaganda gemaakt moet worden en zal zich hiermee be lasten. De directeur deelt mede, dat het aantal leerlingen 138 bedraagt. Hierna sluiting der vergadering. De Hanze. De R. K. Middenstandsvereeniging »De Hanzec vergaderde gisterenavond in het Patronaatsgebouw in de Elle boogsteeg. De vergadering droeg het karakter eener feestvergadering ter herinnering aan den feestdag van den patroon der Hanze Gerardus Mejella. Na opening en lezing van de notulen bracht de heer Luycx een kort ver slag uit van de Bondsvergadering, waarvoor de voorzitter zijn dank be tuigt Naar aanleiding van een ingekomen schrijven stelt de heer Luycx voor hen die onder de wapenen zijn vrij te stellen van contributie, zoolang de mobilisatie duurt. Dit wordt aange nomen. Staiuten en reglement van de onderlinge Brandassurantie zijn nog niet genoeg bestudeerd om te be spreken. Verder wordt geadviseerd elk aan te brengen geval van oneer- liike concurrentie eerst goed te be kijken en dan aan het Bondsbestuur hiervan kennis te geven. De heer Vrugt te Leiden zal als progagandist voor onze vereeniging optreden. De feestredenaar Mr. A. Baron van Wijnbergen komt inmiddels ter ver gadering en houdt zijn propaganda- rede. In krachtige bewoordingen, hel der en duidelijk op den man af, wekt bij op tot aaneensluiting, hoewel dit eigenlijk in dezen tijd niet noodig moest zijn. Hij brengt bet woord door dr. Scbaepman in 1902 bij de ont hulling van het Hamer-monument gesproken in berinnering: Mannen hebben we noodig, helden behoeven we ook in onze organisatie. Spreker waarschuwt tegen den mo dernen tijdgeest, die aan bet volk ge leidelijk het geloof gaat ontnemen. Moed geeft, dat we hebben tal van bloeiende Middenstandsvereenigingen, dank paus Leo XIII, Pius X, dank de leiding der Bisschoppen. Maar van u zal het afhangen of wat lot stand kan gebracht. Hiertoe kan geen enkele stand worden gemist. De fouten van de Fransche revolutie mogen niet worden herhaald. Gansch de maatschappij moet wor den opgebeurd. Bij verdeeling van den arbeid moeten wij Katholieken ten volle bewust werken volgens een ge meenschappelijk program, doel, een in de eenheid van ons heerlijk Roomsch geloof. Zoo moet de middenstand de plaats innemen, die bem toekomt. Het katholieke karakter moet bewaard blijven; het zal de leden van goeden wille doen blijven, bewust dat onze hervorming beoogt individuoele her vorming onzer leden. Üok dit doel beoogt het retraitenhuis te Amersfoort. De vereeniging mag op sociaal, mate rieel terrein niet achterblijven, doch ons sociale werk wordt ontwricht als er een stand achterblijft. Als we letten op de ontwikkeling onzer arbeiders op dit oogenblik, als we zien die onverpoosde activiteit] op landbouw gebied, enz. dan mag en moet er gezegd worden tot den middenstand: vooruit! anders komt ge te laat. Spreker heeft niet willen onder zoeken boe het hier te Amersfoort in dezen gesteld is. Toch mag gezegd worden: zorg niet in 't gedrang te komen; dat behoeft niet, dat hangt van u zelf af. Oorzaken in het nadeel van den middenstand zijn, dat de meer voor namen geen deel aan onze vergade ringen nemen. Waar zjjn degrooten, de kapitaalkrachtigen? Zegt men, dat samenwerken is alleen nuttig voor de kleineren? Waar blijft nu die groote Roomsche solidariteit? Is het niet plicht van die kapitaalkrachtigen mee te doen, die organisatie tot grooter bloei te brengen? Dit te ver gedreven standsinzicbt is voor een groot deel de oorzaak, 't Is een blijk van weinig gevoel van eigen waarde, wanneer men niet durft omgaan met personen die wat lager staan. Allen, ook men- schen van groote zaken, behooren zicb aan te sluiten bij onze katholieke vereenigingen. Dan wordt in de tweede plaats aan de allernoodigste vraagstukken niet de noodige aandacht gewijd, b.v. aan bet Middenstaiidscrediet. Wil de mid denstand vooruit dan moet dit ook vooruit. Spreker zegt: Ik waag me nimmer op zuiver finantieel terrein, doch het middenstandscrediet moet zoo stevig mogelijk zijn. Op onze Roomsche credietinstelling moet niets te zeggen zijn, de personen er aan verbonden moeten zijn eerste klasse menscben, die als zakenmenschen be taald moeten worden. Ook wordt te weinig gekeken in de richting van de vakafdeelingen err ont brak het onzen middenstand aan de noodige ontwikkeling op zakenterrein Onze H. B. S. heefi fiasco gemaakt en is gebleken niet de instelling te zijn, die een practische opleiding geeft. Thans is pas ingediend een wet op het vak onderwijs. Zoolang die wet er oog niet is, moeten onze Hanzecursussen er in voorzien. Indien we onze Roomsche jongens niet geven voortgezet onder wijs dan is al het werk voor een goed deel verloren. Na de lagere school het patronaat en de Jongelingsvereeniging. Allen moeten vastgehouden in het Roomsch gareel Hier ter stede is reeds zoo'n vereeniging opgericht, doch nog velen zouden lid kunnen zijn. Na den oorlog moet ons werk op Katholiek sociaal teriein wor den ter band genomen. Denk riiel, dat de strijd tegen de Katholieke Kerk dan opgeheven zal worden, neen, ook wij moeten aan dien strijd tegen de vij anden deel nemen. Al zijn in ons land de gemoederen kunstmatig tot rost gebracht, toch staan de christelijke partijen over ons als vóór den oorlog. Daarom allen aangesloten bij onze zaak. Met de Katholieken van Amersfoort hiertoe aan te sporen, te werken tot eigen voordeel, eigen stand, mee te helpen ons sociaal werk gemakkelijk te maken, ter eere Gods, in 't belang van ons Vaderland en van onze dierbare Moederkerk,diezoozeer wordt bedreigd, eindigde spreker zijn rede. Het behoeft niet gezegd, dat deze rede met de grootste aandacht door de taliijke vergadering werd aangehoord en dat een warm applaus volgde. Een vraag van den heer Krook. het verstrekken van geld den kleinen man betreffende, werd welwillend beant woord. De voorzitter dankte spreker voor zijn schoone rede, waarin op zoo vele plichten werd gewezen. Aan de orde: Mededeeling Jeugd organisatie en Boekhoudcursus. Er is begonnen met 15 jongens, die l'/i uur onderricht op godsdienstig en maat schappelijk gebied ontvangen van eerste kracht onderwijzers. Voor den cursus Boekhouden kan men zich opgeven bij het bestuur. De kosten zijn f2.50, d. i. 15 cent per les. De beer Houbaer spoort aan lid te worden van de Handelsschool. De voor zitter meende dat alle middenstanders wel lid waren. Ook hij wekt op lid te worden. De heer Houbaer wenscht een commissie uit hun midden om op huisbezoek te gaan. De voorzitter meent, en zoo ook de vergadering, dat dit niet op den weg van de Hanze ligt. Hierna wordt de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. De Liefdadigheids uitvoering ten bate van bet Amersf. Steuncomité en Sanatoriumfonds nOns Belang", gis teravond in Amicitia gegeven door de O. O. Vereeniging D. M. V., is uit stekend geslaagd. De Vereeniging heeft weer getoond wat te presteeren. Opge voerd werd »Onteerd", Toorieelspel in 4 bedrijven, en nDe patiënt en de artsen," een komische scène Wat werd er hartelijk gélachen. Muziek en gym nastiek ter afwisseling. De zaal was tjokvol. Een gezellig bal tot slot was mede oorzaak, dat velen zoo laat huis waarts gingen. We hopen, dat de op brengst de verwachtingen verre zal overtreflen. Generaal-majoor P. W. Weber, commandant der 4e divisie, zal binnen kort den dienst met pensioen verlaten. Mejuffrouw J. C. van Woudenberg behaalde de akte Vrije- en Orde oefeningen der Gymnastiek. Aan het Plaatselijk Telefoonnet zijn aangesloten onder: No. 352 bet Bureau van het 25ste Regiment Infan terie, Paulus BuyslaanNo. 358 bei Garnizoensbureau, Lange Gracht. Gedurende deze maand is de levering voor de hier in garnizoen liggende troepen opgedragen van: aardappelen aan firma Fransen, te Zeist voor f2.59 per H L.; rundvleesch aan firma Van Dan te Utrecht voor 78 cent per K.G.brandstoffen aari Ph. M Putman alhier voor f 1.48 per 109 K.G. steenkolen, 78 cent per H.L. cokes. f5.30 per 100 bos hout en 24.5 cent per 100 vuurmakers. De afdeeling Amersfoort van den Alg. Ned. Geheelonthoudersbond is opgeheven. Burgemeester en Wethouders schreven aan den Raad: De tegenwoordige scheiding van de straten Achter de Ai nhemschepoorl- wal en Groote Haag is gelegen achter school A, dus feitelijk midden in een straat. Bij de vernummering van de in deze straten gelegen perceelen is dan ook de weriscbelijkbeid gebleken om aan ge noemde straten eene meer natuurlijke scheiding te geven. Wij stellen U mitsdien voor deze straten nader te bepalen als is aan gegeven in bijgaand conceptbesluit. Dit luidt aldus: De alpbabetische stratenlijst der Gemeente Amersfoort, bedoeld in art. 1 der verordening, legelende de ver deeling der Gemeente, de nummering der gebouwen en de verplichtingen als inwoner, te wijzigen door de richting van de straten Achter de Arnhemscbe- poortwal en Groote Haag te bepalen als volgt: Achter de Arnhemschepoorlwal loo- pende langs het Plantsoen van de Utrecbtschestraat tot de Arnhemsche- straat. Groote Haag loopende van Arnbem- scbestraat naar Kleine Haag. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden Vrijdag 5 Nov. aan gevoerd 7848 stuks. De prijs liep voor kipeieren van f9.35 tot f 11.10. Eendeneieren f9.05 tot f 10 50. Kalkoeneieren f 13. Jonge hanen golden f 0.66 tot f 0 77, kippen f 0.56 tot f0 60 per kilo. Verstrekken van cokes. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat op Maandag 8 November a.s. een aanvang zal worden gemaakt met hot bezorgen van cokes aan hen, die niet zijn aan geslagen in de Gemeentelijke Inkom stenbelasting en een aanvraag tot het verkrijgen van cokes hebben ingeleverd. Geleverd zal worden 1 H.L. per week tegen den prijs van 50 cent per H.L aan huis bezorgd en tegen contante betaling. Belanghebbenden worden verzocht het verschuldigde geld gereed te hou den, teneinde daardoor een vlugge bezorging te bevorderen. Niet aangeslagenen die nog geen aanvraag hebben ingediend, kunnen daarvoor alsnog ten Gemeentehuize een aanvraagformulier bekomen. Amersfoort, 3 November 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWJJCK. De Secretaris, R. VEENSTRA. Verstrekken van Cokes. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend dat de prijs van cokes genoemd in hunne publi catie van 3 November 1.1. n.l. 50 cent per H.L. geldt voor ongeklopte cokes De prijs van parelcokes bedraagt 45 cent en van geklopte cokes 55 cent per H.L. aan huis bezorgd. Amersfoort, 5 November 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDW1JCK. De Secretaris, A. R. VEEN3TRA. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 29 Oct. tot en met 5 Nov. Geboren: Marte, z. van Gerard Wiggerman en Gerritdina Hendrika Denekamp. Maurice Marie Joseph Robert Ghislain, z. van Camilla Joseph Grandjean en Pierette Aline Blanche Azèle, wonende te Leuven.Wille- mina Aleida Christina, d. van Albertus Kuipers en Geertiuida van Heil. Wilhelmina Paulina, d. van Dirk de Graaf en Wilhelmina Tuithof. Jo hannes, z. van Cornelis van de Vlas akker en Johanna Spijker. Gosina, d. van Hendrik Karei van Leeuwen en Marie Eysink. Jannetje, d. van Aart van 't Veld en Geurtje van de Veen. Aleida, d. van Arus Bronk en Antje Schouw. Leonhard, z. van Basttaan van Asperen Vervenne en Johanna Hendi ika Caroline Boon. Martinus Cornells, z. van Martinus Gerardus Ver steeg en Cornelia Westhof. Willem Johannes, z. van Adnaan Hendrik van Nieuwkerk en Johanna Diters. Re- naud Léon Charles Marie Joseph Cor- neille, z. van Ferdinand Nève en Simone van Oost, wonende te Gent in België Julia, d. van Pieter Lodewijk Meert en Victoria Barbara Felicia Broeck- meijer, wonende te Boom in België. Johanna Everarda, d. van Willem On- wezen en Catharina Antonia Maria Krielen. Hendrika Cornelia, d. van Cornells Hendrik Lambrecbts en Hen diika van der Bijl. Ondertrouwd: Johannes Hendrikus Abel Schaaf en Helena Schaap. Cor nelis Breunis Britsen Grietje Klok. Hendrikus van Weeghel en Elsje Maas. Adrianus Gijsbertus Houtzager en Margaretha Alijda Overbeek. Theo- dorus Johannes Sleenaait en Theodora Uijen. Getrouwd: Cornelis Wilhelmus Phi- lippus Roodestein en Petionella Wil helmina Bernardina Verweij. Aart vanden Hazel en Johanna van Bogerijen. Cornells Petrus Antonius de Vries en Geertje Kroon.Eise Leertouwei en Cornelia van Dijk. Theodorus Hendricus Adrianus Guntenaar en Everditia Maria de Jager. Hendrik Wilhelmus Stol en Maria van Binnen dijk. OverledenCatharina Martha van der Mark, 69 jrongeh. Herman Colenbrander, 45 jr., echtg. van Derkje Maalkamp. Alieda de Gans, 80 jr., wed. van Willem van Eist. Frederik Geirit Zuijderduijn, 3 jr. Johanna Geertruida Therezia Smit, 62 jr., on geh. Cornelia Westhof, 34 jr., echtg. van Martinus Gerardus Vei steeg. Hendiika Scheerder, 56 jr., wed. van Stepbanus van Eijkelenburg. Leusden, Van 29 Oct. tot en met 5 Nov. 1915. GeborenElis, zoon van Elis van Eijkelenburg en Jannetje Teuntssen. Gehuwd: Antonie Veenendaal en Bartlia Ederveen. Dirk Pieter Hof land en Evertje van den Brink. Stoutenburg. Van 29 Oct. tot en met 5 Nov. 1915. GeborenGerril, zoon van Klaas Schotsman en Maria van Wilgenburg. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m 8—VI, en des avonds van 67,-7ure. Op Zaterdag alleen van des v.m. 8—17, ure. Ingeschreven waren op 4 Nov. 1915. I. de volgende werkkrachten: 1 beeldhouwer. 1 boekbinder. 15 grondwerker. 9 kantoorbediende. 1 kleermaker. 4 loopknecht. 90 los werkman. 1 chauffeur. 1 concierge. 1 magazijnknecht. 2 metselaar. 2 montagewerker. 11 naaister. 16 schilder. 2 schoenmaker. 16 sjouwer. 6 stucadoor. 3 straatmaker. 2 timmerman. 4 tuinman. 4 veldarbeider. 3 voerman. II. werden gevraagd de volgende werkkrachten 1 beeldhouwer. 2 meubelmaker. 3 broodbakker. 2 monteur. 3 boerenknecht,. 2 schoenmaker. 1 correspondent 2 slager. Arb. beurs. 2 sigarenmaker. 8 fitter. 4 smid. 1 houtdraaier. 4 timmerman. 1 kleermaker. 1 wagenmaker. 1 kruideniers- 2 winkelbediend,. bediende. 1 ijzerdraaier. 4 machinebreister. 1 zwikker. 2 magazijnknecht. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. RECLAME. Waterzucht geen ziekte. Waterzucht dient niet beschouwd te worden als een ziekte, maar als een ziekteverschijnsel. De ziekte zelf zetelt gewoonlijk in de nieren. Trage nieren onttrekken namelijk niet voldoende water aan het bloed en dit water verspreidt zich op andere wijze. En de onnatuurlijke afscheiding uit de bloedvaten leidt tot waterzuchtige zwellingen onder de oogen, ni.-de ledematen en het lichaam. Er-n kenmerkend verschijnsel van waterzucht is. dat de zwellingen zich slechts langzaam weder vullen, nadat men er inet den vinger op gedrukt heeft. Als de nieren de oorzaak zijn, treden ge woonlijk ook urine-stoornissen rugpijn en bezinksel in het water op. Dampbaden en aftapping verlichten ongetwijfeld het verschijnsel, maar genezen het niet. Er is geen betere behandeling in zulke gevallen dan met Foster's Rugpijn Nieren Pillen die de nieren tot werkzaamheid brengen, heel n en versterken, en het urinezuur en de andere belemmerende onzuiver heden 'uit de urinekanalen en blaas verwijderen. Zij verschaffen een vrijen uitweg aan het opge hoopte -water, en de waterzuchtige zwellingen ver dwijnen langzamerhand. Een geregelde leetwijze, voldoende rust, warme baden en frissche lucht, alsook weinig gebruik van vleesch, thee, koffie en alcohol zijn bevorderlijk voor uw genezing. Fosters Rugpijn Nieren Pillen hielpen zelfs in gevorderw-gevallen van nierkwalen en de daaruit voortvloeiende" kwalen als waterzucht, niergruis, rheumatiek, rugpijn, ischias, niersteen, spit enz., hoewel natuurlijk de beste resultaten verkregen worden bij tijdige behandeling en gebruik bij het optreden der eerste verschijnselen van nieraan doening. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1 75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 38 „Gekheid," hernam Anselmus, „het is niets dan oververmoeid heid. De zachte lucht en kalmte zullen u weldra in krachten doen toenemen. Dank den Hemel dat er niets gebroken is en dat uwe kwetsuren van weinig ernstigen aard zijn." „En waarover liep het gesprek, toen ik naar u toekwam?" vroeg Ludigman, die op het bankje naast broeder Anselmus ging zitten. En zonder antwoord af te wachten, ging hij verder. „Heeft broeder Anselmus reeds verteld van den dikken abt van St. Gallen en den schaapherder Hans Bendix?" „Neen," zeiden Sieeo en Tetburga tegelijk. „Dat dacht ik wel," hernam Gozewijn met een schelmschen blik naar den broeder. „Wel beste Anselmus, vindt gij goed, dat ik die geschiedenis verhaal „Oh, ja, wat mij aangaat, kunt gij haar gerust vertellen." „Nu dan," zei Ludigman, „luister naar deze vermakelijke ge schiedenis. Ik ben er zeker van dat zij u beiden wel zal bevallen. Vader Anselmus kent haar reeds, maar zal het toch niet onaan genaam vinden haar weder eens te hooren. Er was een abt en er was een schaapherder. Beiden geleken elkander als twee drop pels water. Alleen de abt was zeer zwaarlijvig, of liever, had een dik buikje. De schaapherder had zulk een buikje niet. Er was ook een keizer die dikwijls in de nabijheid van de abdij vertoefde en die den abt niet gunstig gezind was. De keizer was voortdurend in oorlog en deelde de vermoeienissen en het slechte voedsel met de minste van zijn krijgers. Menigmaal moest hij zich tevreden stellen met zwart brood, ja dikwijls leed hij honger en dorst. Op zekeren keer dat hij in de brandende zon voorbij de abdij kwam rijden, zag hij den dikken abt op zijn ge mak in de koele schaduw der reusachtige lindeboomen wandelen. Plotseling begon het bij den keizer te koken. „Gelooft ge wel, abt van St. Gallen, dat ik grooten lust heb om je deze heerlijke abdij te ontnemen. Het zou niet kwaad zijn als dit gemakkelijke leventje eens een einde nam. In allen gevalle dient gij iets te doen om je dit heerlijke leventje waardig te maken. Het heet, dat gij zoo bijzonder scherpzinnig zijt. Ik wil daar de proef eens van nemen. Ik zal je drie vragen stellen en geef je drie maanden tijd om ze te beantwoorden. Kunt gij mij geen vol doende bescheid doen dan ontneem ik je de abdij en bovendien laat ik je door het gansche rijk op een ezel rond voeren, met het gezicht naar den staart dien gij als teugel in de hand zult houden. De drie vragen die gij te beantwoorden hebt zijn deze: Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2