DE OORLOG. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Naar wij vernemen heeft de Ver- eenigiog voor Vrouwenkiesrecht be sloten om op Zondag 21 November in »Bellevue» Leidschekade te Amster dam 's middags te 1 uur een groote landelijke meeting te houden, waarin de voorstellen tot Grondwetsherziening van bet standpunt der Vereeniging zal worden besproken In verband met dit plan heeft het Hoofdbestuur de voorgenomen betoo ging voorloopt uitgesteld. De smokkelhandel. Naar »Het Volk« uit hoogst be trouwbare bron verneemt, is een uit gebreide smokkelhandel in lijnolie op Duitscbland ontdekt, waaraan o.m. ook een bekende groote Haagsche firma meedeed. Een adjunct kommies van het De partement van Financiën, die bij dit vieze zaakje handlangersdiensten ver richtte, is in verband hiermee op staanden voet geschorst. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 6 Nov., in Nederland uitgesproken 23 faillissementen tegen 26 faillissemen ten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 1187 faillissemen ten tegenover 1339 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. De doodstrijd van Servie. De correspondent van bet Petit Jour nal is in Servië aan het front geweest, nadat de opperbevelhebber eenigszins had geaarzeld hem toe te laten, mee- nende, dat de doodstrijd van een ge heel land niet nog bovendien begluurd moest worden door vreemde oogen. De correspondent zag, hoe de Ser viërs zich overal met de grootste zelf verloochening opofferen voor hetgroote doel, zonder klacht, zonder verwijt. Een kolonel zeide tot bemiNu kunt u zien, wat wij doen. Ik weet niet, hoe u er over denkt, maar wij doen ons best." Een ander zeide hem: n Wij zijn een klein volk, onze mannen val len. Wij worden met den dag minder." Hij gaf hem de rapporten ter inzage en daarin stond te lezen, dat in twee dagen 1200 man gewond waren, alleen door granaatvuur. »Wij hebben maar vleesch en zij hebben staal," zeide de kolonel met een treurige stem. Overal hoorde de correspondent het zelfde. De mannen sterven en zijn te vreden, wanneer zij kunnen zeggen, dat het beusch hun schuld niet is. De weduwe van een Servisch officier her-fl nu een afdeeling vrouwelijke soldalen gesticht. Ze telt al bijna 400 »man." Zij zijn gewapend met gewe ren, bajonetten en revolvers. Duitsche verliezen. Horace Green, de speciale correspon dent van de uNew-York Evening Post», heeft, na een jaar afwezigheid, weer een bezoek aan Duitschland ge bracht en hij schrijft, dat er, door de enorme verliezen, een heel andere geest in dat land is gekomen. In één week, die, welke 1 October eindigde, bedroegen de Duitsche verliezen 61,955 man d. w. z. dat meer dan 8850 men- schen per dag waren gedood, gewond of gevangengenomen, vermoedelijk alleen op het Oostelijk front, want de rapporten over het Engelsche en Fransche offensief in die weekwaren nog niet opgemaakt; bij dat offensief moeten de verliezen driemaal zoo groot als gewoonlijk zijn geweest. Alleen de Pruisen moeten meer dan 2 000.000 man verloren hebben, waarbij nog komen de Saksers en de Beieren. Soms zijn heele compagnieën, ja zelfs heele regimenten, verdwenen. De derde compagnie van het 63ste regiment infanterie der Pruisische reserve verloor bijv. 246 van de 250 man I De vlucht der Russische bevolking. Stanley Washburn, correspondent van de »Times«, geeft in dit blad een verslag over den trek der Russische boeren, die door den inval der Duit- scbers van hun erf verdreven zijn. Hij verklaart, dat betgeen bij op den weg MoskouWarschau aanschouwde, alle verbeelding te boven gaat. Zonder over drijving mag hij 't aantal vluchtelingen, dat hij in twee dagen ontmoette, op 100.000 schatten. In een stad van 25.000 zielen bleven nu 83.000 banne lingen. En zulke plaatsen zijn er veel. Mijlen ver kampeeren de verdreven mannen, vrouwen en kinderen, te mid den van meegevoerd huisraad en andere bezittingen. En altijd maar naderen nieuwe stoeten van hoog beladen wa gens en karren en groepen vluchte lingen. Men meent dat circa twee mil- lioen Russen aldus aan 't zwerven zijn. Maar ze blijven onder deze be proeving gelaten. Ze beschouwen de vernieling hunner hoeven, huizen, dor pen als een noodzakelijk kwaad; de meesteo begrijpen, welk een rol ze in dezen strijd vervullen en zouden dan ook van geen vrede in de tegen woordige omstandigheden willen hoo- ren. Een Engelsch stoomschip aangeval len door drie Duitsche vliegmachines. Het ïLiverpool Journal ofCommercea vertelt hoe het stoomschip »Avocet«, behoorende tot de sCork Shipping Company* op zijn reis van Rotterdam naar Manchester wist te ontkomen aan 3 Duitsche vliegmachines, die het aan vielen en in den grond wilden boren. Het was in den morgen van 30 October om 11.15, dat 3 vliegmachines werden waargenomen, komende van de Belgische kust. Eén daarvan was een groot slagvliegtuig. Binnen een paar minuten cirkelden zij boven het schip en bet slagvliegtuig liet de eerste bom vallen, die omstreeks 15 voet van het schip af in zee terecht kwam. De uitwerking was vreeselijk, vlammen stegen uit de zee op te midden van een waterkolom van wel 50 voet hoogte en op de oppervlakte van het water bleef een zwarte vlek achter van wel 30 voet middellijn. In het geheel vielen er 36 bommen, alle dicht bij het schip, sommige op niet meer dan 7 voet afstands. Na aldus oogenschijnlijk al zijn bom men verbruikt te hebben, nam hetslag- vliegtuig stelling aan bakboordzijde en opende het vuur op de brug uit een machinegeweer. üp de zijde en het dek van bet schip en in het water sloegen de kogels neer als een hagelbui. Een deur der hut van den chef machinist werd doorboord en zijn bed lag vol glasscherven. Het slag-vliegtuig, dat met veel bedrevenheid werd bestuurd, viel aan uit een hoogte van 800 a 1000 voet. Soms vloog het voor het schip uit, keerde dan terug om het te ontmoeten en als het evenwijdig er mee was liet het zijn bommen vallen over de ge- heele scheepslengte om zoo veel meer trefkans te hebben. Het schip werd echter zoo handig bestuurd, dat alle bommen misten. Afwisselend manoeu vreerde het naar bak- en naar stuur boordzijde. Wanneer het schip in zijn koers was gebleven, dan zouden er zeker meerdere bommen op neerge komen zijn. De 2 kleinere vliegtuigen vlogen heen en weer over de »Avocet<r en lieten telkens bommen vallen als zij er boven waren. Zij deden hun uiterste best om het schip te doen zinken, maar dat kon hen slechts hierdoor niet gelukken, dat zij niet laag genoeg durfden te komen. Nadat de eerste bom gevallen was, werd van het schip een snelvuur geopend en goed vol gehouden, ofschoon de geweren heet werden van het schieten. De eerste officier van de »Avocet* had nog bet geluk een vuurpijl als noodsein te kunnen oplaten, die slechts een paar voeten langs een der kleinere vlieg tuigen ging. Was dit er door getroflen, dan zou het in de lucht verongelukt zijn. De strijd duurde 35 minuten en toen deze voorbij en de vliegmachines weer weg waren, lag het dek vol met hulzen, kogels en stukken van shrap- nells. Bij de gisteren gehouden ver kiezing van eene Commissie uit de in gezetenen, buiten de leden van den gemeenteraad voor de grensregeling tusschen de gemeenten Amersfoort en Leusden alhier zijn gekozen de heeren Ie Kiesdistrict; W. van Ackterbergh, H. van den Hoek, A. van Lent, Mr. D. J. van Schaardenburg, A. L. Versluijs, L, van Wijngaarden. He Kiesdistrict: Th. J. H. Bianchi, R. van den Burg, S. Kraan, B. H. Kuiper, W. Salomons, J. van Wessum, Ille Kiesdistrict: J Busquet Sr., 11. Donker, D. J. M. van Resteren, J. Mebius. 1 J. H. van der Meiden, J. Overeem, D. Ruijs. Van af Maandag 15 Nov. zal de gewijzigde regeling der schooltijden in werking treden. Morgen schooltijd van 8'/» tot 11 namiddag schooltijd van 1'/, tot 3'/.. Handwerkonderwijs van 11 tot 12. De morgenschooltijd van de scholen A en B duurt tot balf 12. Gasbesparing is het doel van deze tijdelijke regeling. De heer C. Prins Gzn. is, in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer I. ter Schuur, benoemd tot lid van het College van zetters voor 's Rjjks Directe Belastingen. Tot Assistent-Bibliothecares aan de Openbare Leeszaal en Bibliotheek is met ingang van 15 November benoemd mejuffrouw H. P. v. Versendaal te Zeist. De heer Jhr. S. M. van Reigers berg Versluys is bij Kon. besl. herbe noemd tot. voorzitter der plaatselijke commissie van de ongevallenverzeke ring. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Zaterdag 6 Nov. vergaderde deze Kamer ten stadhuize onder voorzit terschap van den heer J. Ger. Kleber. Na opening werden de notulen van 11 Sept. gelezen en goedgekeurd. De heeren Hamers en Van Haselen waren met kennisgeving afwezig. Ingekomen behalve de gewone pe riodieken, jaarverslagen, enz dat voor NaardenBussum een Kamer van Koophandel opgericht. Bericht van het hoofdbestuur der Posterijen inzake briefkaarten met omvouwbare strook, meldende, dat ze als brief zullen worden behandeld. Aangenomen voor kennisgeving. Een missive van B. en W. mel dende, dat aan den Eemmond drie lichten zijn gesteld. Onder applaus voor kennisgeving aangenomen. Een bericht van de ïMaasbodet betreffende gratis plaatsing der markt berichten. Aan de marktcommissie zal biervan worden kennisgegeven. Een schrijven van de Nederlandsche Kamer te New-York, betredende de noodzakelijkheid van een directe ka belverbinding tusschen de Vereenigde Staten en ons land. Voor kennisgeving. Een schrijven van de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat inzake de bevordering van de Nederlandsche nijverheid. Zal aan de leden worden rondgezonden. Een missive van B. en W. waarin wordt gevraagd in verband met art. 7 Reglement Gemeentelijke Arbeidsbeurs dubbeltallen op te geven van 3 leden en 3 plaatsvervangende leden voor de commissie-arbeidsbeurs. Gekozen waren voor dubbeltal-leden de heeren Meursing, S. vanVollenhoven J. Vormer, C. Prins, Joh. H. van der Meiden en A. E. Blok. Op het dubbeltal plaatsvervangende leden waren geplaatst de heeren L. Eysink, v. Ditzhuizen, Melchior, J S J. de Jongh, P. J. Hamers en P. v.Veen. Hierna werd de vergadering ge sloten. Overschrijding maximum-prijzen. Men verzoekt ons het volgende te melden Niettegenstaande door den Minister van Landbouw, in het belang van de koopers speciaal de minder draag- krachtigen voor vele artikelen maximum-prijzen zijn vastgesteld, zoo wel voor den groot- als détailhandel, blijkt, dat men daarvan toch dikwijls afwijkt. Die klachten heeft, brengt deze onder de aandacht van den burge meester der plaats waar men zich niet aan de gestelde maximum-prijzen houdt. Dat burgemeesters klachten die tot hen komen, niet zullen onderscheiden of doen onderzoeken en ten slotte aan het rechte adres brengen, is niet aan te nemen. Men weet, dat om de oowillige verkoopers tot rede te brengen de Minister gebruik kan maken van de Onteigeningswet 1914, om op die wijze, voor de gestelde prijzen de waren, die het geldt, onder het bereik der koopers te brengen. Het bedoelde middel is hard, wekt een enkel geval misschien uitge zonderd wrevel. Moge dit dan ook niet noodig blijken. Ter kaasmarkt van Maandag. S Nov. j.l. werden aangevoei d 23 wagen? waarop c.a. 5250 K.G kaas. De prijs liep voor gewone kaas van f68.tot f74.per 50 K.G. Handel vlug. Te Doorn heeft de oogst aan eikeisen beukenoten f3000 opgebracht. Hazen. Dat het jachtveld in Drente flink van hazen is voorzien, kan o.a. hieruit blijken, dat toen de landbouwer K. te Dalen met de grasmachine in het weiland aan het russchen maaien was, hij niet minder dan 3 hazen onder zijn machine kreeg. Eén werd een poot afgemaaid, de tweede werd min der ernstig gehavend en de derde kwam alleen met den schrik vrij. Daar een grasmachine nog al viij wat geraas maakt, moet men er zich over verbazen, hoe vast de bazen in hun legers zitten. Hoeveel moet ik betalen? Iemand zonder kindeien. die geen dienstplicht heeft vervuld en geen vermogen heeft, zou, volgens De Fakkel, overeenkomstig de nieuwe belasting plannen van Treub moeten betalen: In- ST,;'0" Weer- Vlootbe- T seld. lasting, totaal: f 1000 f 8 f 10 f 1.92 f 19.92 - 2000 - 30 - 20 - 7.20 - 57.20 - 3000 - 65 - 30 - 15.60 - 110.60 - 4000 - 100 - 40 - 24.— - 164.— - 5000 - 135 - 50 - 32.40 - 217.40 - 6000 - 175 - 60 - 42.— f 15.— - 292.— - SO00 - 255 - S0 - 61.20 - 45 - 441.20 -10.000 - 335 -100 - 80.40 - 75.— - 690.40 -20.000 - S10 -200 -194.40 - 262.50 -1466.90 - 50.000 -25S5 -500 -620.40 -1000.— -4705.40 Het einde der wereld. Tenzij de geallieerden een middel weten om er een eind aan te maken, zal Koningin Zon voor hen het vraag stuk oplossen, zegt prof. Canaille Flam- marion. Want er bestaat kans op, dat de heele wereld in splinters zal vlie gen 6d dat er niemand zal overblij ven om over de vredesvoorwaarden te redekavelen. De Fransche sterre- kundige Puiseux beeft ontdekt, dat in plaats van kleiner te worden en lang zamerhand ineeu ie schrompelen, zoo als vroeger verondersteld werd, de zon van lieverlede uitzet en zoo meer en meer bet punt nadet t, waarop zij uit een moet barsten. Als dat gebeurt, zullen wij, stervelingen, ons niet lan ger het hoofd hoeven te breken, hoe de oorlog zal afloopen. Gebeuren zal het, nu of later. De wetenschap geeft ons echter geen nader bescheid, dan dat de zon nog wel milhoenen jaren leven kan, vóór het plaats heeft. RECLAME. beantwoord zijne vragen." De abt sprong op en in de volheid zijns harten drukte hij de hand van den goeden Hans en beloofde hem kapje, kruis en kleed te zullen bezorgen opdat hij in zijn plaats het gevreesde bezoek bij den keizer zou kunnen brengen. Drie dagen daarna stond Hans Bendix op de keizerlijke paltz tegenover den keizer en zijne njksgrooten. De keizer, die natuurlijk meende den abt van St. Gallen tegenover zich te hebben, zeide norsch dat het hem zeer aan genaam zou wezen als hij antwoord op zijn vragen zou krijgen en dat hij, mocht de abt falen in de beantwoording, niet zou weifelen met het uitspreken van het vonnis waarmede hij ge dreigd had. Hans Bendix wierp een vrijmoedigen blik op den keizer en begon: „Hoogmachtige heer! Wat het antwoord op de eerste vraag betreft, moet ik u zeggen dat ik slechts weet mede te deelen hoeveel u op zijn hoogst thans waard zijt. En dit antwoord is: Ten hoogste dertig zilverstukken. U weet dat de Heer der wereld voor die som verkocht werd en u zult toch wel willen aannemen dat u dus minder waard zijt." De keizer bromde een weinig in zijn baard en zei: „Hm, hm." Blijkbaar voldeed dit antwoord hem niet geheel, hoewel hij het toch niet als onvoldoende wilde terugwijzen. „En nu de tweede vraag," zei de keizer. „U kunt juist in vier en twintig uur om de aarde rijden altijd rechtuit als u maar begint als de zon juist in het Zuiden staat en zoo snel doorrijdt, dat u weer op dezelfde plaats aankomt als de zon zich daar den volgenden dag weder in het Zuiden bevindt." Het gelaat van den keizer drukte uit dat dit antwoord den machtigen heer vrijwel beviel. „En nu de derde vraag," klonk het. „Hoogmachtige heer, u denkt dat ik de abt van St. Gallen ben." „Ja, natuurlijk," sprak de keizer. „Vergeef mij, hoogmachtige heer, maar u denkt verkeerd, ik bon niet do abt van St. Gallen. Ik ben Hans Bendix de schaap herder der abdij." In stomme verbazing staarde de keizer den vermotelen Hans aan. Eerst fronsten zich de keizerlijke wenkbrauwen en begonnen de oogen van den machtigen gebieder te fonkelen. Even daarna ontspanden zich 's keizers trekken en een glimlach kwam om zijn lippen. „Gij zijt een vermetele kerel, nans Bendix," sprak de machtige man. „Omdat ik het geval aardig vind en gij blijkbaar niet van schranderheid ontbloot zijt, wil ik je vergiffenis schenken, ja zelfs beloonen. Van heden af zijt gij abt van St. Gallen, ik be leen je met ring en staf." „Oh, hoogmachtige heer," zei Hans, „doe mij dat niet aan. Maak mij geen abt, want wat is een abt die lezen noch schrijven noch rekenen kan en zelfs niet het kleinste beetje Latijn verstaat." De keizer dacht even na en zei toen „Gij hebt gelijk, voor abt zijt gij niet geschikt. Ik wil je echter beloonen. Zeg dan maar eens waarmede ik je genoegen kan doen en als het eenigszins mogelijk is, zal ik aan je ver langen voldoen." „Hoogmachtige heer," zei nu Hans, „als u mij werkelijk be loonen wilt, wees dan minder boos op mijn meester den goeden abt van St. Gallen en laat bem in zijn waardigheid blijven. Als Hans Bendix het zeggen mag dan is uw oordeel over den abt niet juist. Hij is een goed man, die door allen, die hem kennen, hooggeacht wordt en zij die U, hoogmachtige heer, tegen hem ingenomen hebben, deden slecht." De keizer die nu ook van een paar zijner raadslieden stemmen ten gunste van den abt vernam, zat een oogenblik in gepeins en zei toen „Welnu, hetzij zoo. Do abt blijve abt, maar gij zult van heden af een onbezorgd leven hebben. Gij behoeft geen schapen meer te hoeden en den abt leg ik de verpliohting op je tot je dood

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2