i EN FORNUIZEN. MATEX STOPT LEKKEN g FIRMA J. KOOL DE OORLOG. Plaatselijk Nieuws. Adverteniiën. ROOMBOTER Prijs: f 1,65 per Kilo. ri MEJ. C. VANWAGEHINGEN DE WITTE WINKEL AMERSFOORT. Technisch Bnrean RECLAME. wordt door 21.000 arisen erkend ais het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. wordt op heden 13 November een excursie gemaakt naar »het Zeyerveldet van den heer J. T. Cremer. De excursie vindt plaats onder lei ding van de Nederlandsche Heide maatschappij. Van het westelijk front. Weinig actie in het westenartil lerie-gevechten in de sectoren van Loos en Souchez. De berichten uit Parijs en Berlijn maken beide melding van actie met mijnen en handgranaten. DeFranschen zeggen, dat hun mineurs op verschei dene gedeelten van het front uitmun tende resultaten hebben bereikt met het opblazen van vijandelijke mijn gangen en het beschadigen van loop graven. Bij Les Eparges hebben zij een loopgraaf bezet. De Duitschers dwongen, naar uit hun hoofdkwartier wordt bericht, een Engelsch vliegtuig ten noordwesten van Bapaume te landen. Ze namen de inzittenden gevangen. Geen rustige winter in 't voor uitzie!). De Wealm. Gazelle zegt, dat de vo rige week aan bet Fransche front een betrekkelijke rust heeft gebeerscht, waar aan ten deele het slechte weder schuld beeft. Wel te verstaan is deze rust slechts betrekkelijk, want het artillerie duel gaat steeds door, de loopgravenmortieren zwijgen nimmer en mijngangen worden onafgebroken gegraven. Tegen het einde van de week werd een Duitsche vooruitge schoven post in de buurt van Andechy door de Franschen veroverd en had den de Franschen verder een succes te boeken bij Malincourt, waar zij een mijn konden laten springen, die gegra ven was onder de Duitsche mijngangen. Er zijn veel teekenen, die erop wijzen dat ten spijt van het weder, deze win ter heel wat levendiger voorbij zal gaan, dan die van bet vorige jaar. Aan geen van beide zijden is men ge neigd in de loopgraven te blijven zit ten, indien er zich maar een kleine gelegenheid voordoet om te kunnen aanvallen. De nood in Duitschland. De verordening op de invoering van vleesch- en vetkaarten van Rijkswege wordt in Duitschland dezer dagen tegemoet gezien. Ook verwacht men vaststelling van maximumprijzen voor visch. Gisteren zijn alle huiden en vellen in beslag genomen. Eeu onafgebroken goudstroom naar Amerika. De Amerikaansche industrie vaart wel bij den oorlog. Rusland sloot in de Ver. Staten nu weer contracten af voor levering van munitie en andere oorlogsbenoodigdbeden, tergroote van £11.400 000. Aan één maatschappij werd de munitielevering toegewezen ter waarde van 10 millioen. Hieronder zijn begrepen 1.000 000.000 geweer patronen. Met een andere firma werd een contract afgesloten voor 5.000.000 el stof voor overjassen. Het goud, waarmee de geallieerden bun rekeningen betalen, hoopt zich te New-York zoo op, dat de regeering geen raad weet, hoe zij al dat goud moet versmelten en er Amerikaansche munt van slaan. Aan de bankiers is medegedeeld, dat de essayeurs van den staat in den eersten tijd geen groote goudzendingen in behandeling kunnen nemen. Brand bij de Bethlehem Steel Maatschappij. Een der grootste machinefabrieken van de «Bethlehem Steel Company» te South-Bethlehem, in den Ameri- kaanscben staat Pennsylvania, waai in Kanonnen en ander oorlogsmaterieel, ter waarde van millioenen dollars, aanwezig waren, is door brand ver nield. Men vermoedt, dat de brand aan kwaadwilligheid is toe tejschrijven. Achthonderd werklieden ontkwamen slechts met moeite. Het leger van den vorst van Monaco. Gansch Europa heeft zich door den geweldigen oorlog genoopt gezien aan zijn legers een ongehoorde uitbreiding te geven. Slechts één staat zag zijn gewapende macht tot nul gereduceerd. Al de tweehonderd fiere, stoere vader landsverdedigers, wier taak het was bet vorstendom Monaco tegen een overweldiger te beschermen, heb ben aan den oproep van hun eigen lijk vaderland, Frankrijk of Italië, ge volg gegeven en zijn ingelijfd bij de strijdende legers. Op een mooien of liever op een leelijken dag stond het gansche rijk Monaco zonder één soldaat. Zoo'n toestand was natuurlijk onhoud baar. Daarom ging de vorst over tot den ongehoorden maatregel, de in woners van bet land zelf tot den krijgsdienst op te commandeeren. Dag aan dag kan men nu de vrije burgers van het vrije Monaco met sleependen tred de wacht zien be trekken. Slechts door een armband in de rood-en-witte nationale kleuren zijn de krijgslieden te onderscheiden van vreedzame non-combattanten. Na veel over en weer praten zijn ze er eindelijk toe overgegaan, het hand werk van den soldaat op te nemen, maar een uniform aan te trekken, dat hebben ze rondweg afgeslagen. In een uniform, beweerden ze niet zonder recht, ligt de kern van alle militairisme en een armband alleen liet hun ook het uiterlijke kenteeken van vrije burgers, die zoodra mogelijk weer naar buis willen en de veidediging van het vaderland overlaten aan ge huurde soldeniers. De R.-K. kiesvereeniging sRecht voor Allen» hield gisterenavond eene vergadering, niet voor de pers toe gankelijk. De laatste studenten der Bel gische Universiteit alhier, een 16-tal, zijn gisteren naar Rotterdam vertrok ken om de lessen te volgen aan de Handelshoogeschool aldaar. Vrijdtg 19 November zal in «Amicitia» eene soiree gegeven worden ten bate van bet Bouwfonds der Amers- foortsche Tuberculosevereeniging. De Congregatie der Broeders van de Onbevlekte Ontvangenis Pensi onaat St. Louis herdenkt 25 Novem ber a.s. haar 75-jarig bestaan. Dat in Amersfoort kunstavonden gewaardeerd worden, bleek weer Don derdagavond, toen Myra Hess in «Amicitia» en de Wognummers in de St. Joriskerk een zeer groot publiek hadden getrokken. En geen wonder! Myra Hess, zoo wel als het gezelschap van Jacob Kwast, zijn hier goede bekenden, hoewel hun kunst zeer verschillend is. Van den zang der Wognummers gaat een groote bekoring uit, ook omdat alles zoo eenvoudig en zonder eenig ver toon in zijn werk gaat. Daarbij komt, dat zeer zuiveren beschaafd gezongen wordt en dal onder de damesleden van dit gemengd koor een paar prachtstemmen zijn. Myra Hess, de klavierkoningin, biedt geheel andere kunst. Zij bebeerscht haar instrument geheel en vertolkt de grootste kunstwerken zonder in spanning, zonder eenig ijdel gedoe. Vol bewondering luisteren allen den geheelen avond naar haar heerlijk, kunstvol spel, om 't even of zij Mozart, Schumann of Chopin vertolkt. Her haaldelijk werd er dan ook hartelijk en warm geapplaudisseerd. Wij ontvingen het eerste nummer van ude Kroniek» een in het Neder- landsch en Fransch geredigeerd Maand blad voor Noord- en Zuid-Nederland. De zeer varieerende lezenswaardige tekst is op fraai kunstdrukpapier ge drukt, waardoor de talrijke cliché's fraai uitkomen. De uitvoering der platen in tintdruk is in één woord vprachtig». BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 5 tot en met 11 November. Geboren: Gerrit Elbertus Arend, z. van A. van Dorssen en W. Boks. Marie Louise, d. van L. E. Vaes en M. V. Bawin, Jemeppe (België). Petronella Christina, d. van J. G. van de Veer en P. C. van Lent. Ivonne Hortense Henriëtte, d. van Henri Désiré Julien Franck en Julia Emérencia Ghislaine Thirion. Joban Andries, z. van Joban Andries de Heus en Jennigje Admiraal. Cornelia Jenneke, d. van Willem Polhout en Elisabeth Jenneke van Keulen. Albertus, z. van Gerardus Bokkers en Catharina van Empelen.Piet Richai d, z. van Krijn Pieter Westhoeve en Johanna Geertruida Richard. Ondertrouwd: Gerardus Johannes Bruinis en Melisje ten Hoven. Jaco bus Heridrikus Robben en Johanna de Wit. Jan Eek en Cornelia Wil- helmina van Gulik. Gehuwd Hendrikus Frederikus Balk en Geertruida Hendrika van den Bo- gert. Evert Joban Brooker en Anna Tombroek. Jan Willem Karei van Wandelen en Anna Heijs. Andlies Leonardus Lablans en Willemijntje Arlar. Duk van Dorssen en Johanna van de Kuilen. Overleden: Gerarda Petronella de Waal, 12 mud. Hendrikus de Jager, 47 jr. ongeh. Gerrit Geurt Slots, 21 mnd. Evertje Riksen, 15 mnd. Een levenloos aangegeven kind. Anna Rens, 14 mnd. Grietje Klein, 59 jr., wed. van Teunis Dirk de Gans. Wilhelmus van der Linden, 56 jr., wedn. van Maria Elisabeth Roodenburg. Margje Moes, 62 jr., echtg. van Gerrit Veltbuijsen. Leusden, Van 512 November 1915. Geboren: Jacobus, zoon van Hen drikus Voskuilen en RichardaGijsbertba Schotborst. GehuwdWilhelmus Schoonderbeek en Maria Ebbenborst. Stoutenburg. Van 512 November 1915. GehuwdCornelis van Daatselaar en Adriana Janssen. Woudenberg. Geboren: Aartje, dochter van Ger rit Kuiter en Gijsberta Geijtenbeek. Jan Willem, z'oon van Herman van den Brink en Hendrika Linck. Jan netje, dochter van Jan van Ginkel en Teunisje van Dijk. Ondertrouwd: Pieter Jacobus van Doorn, 23 jaren en Jannetje Bruggirik, 25 jaren. Gehuwd Godfried Kervel Othello Velker en Aaltje van Domselaar. Hendrik Jan Zegers en Clara van Put ten. Georg Peter Herzog en Evei- dina Steinmann. Gijsbert Methorst en Leentje van Dijk. Overleden: Hendrik Velthuizen, we duwnaar van Johanna Heijkarnp, 79 jaren. Cornelis van Domselaar, 63 jaren. Gijsbert Bruggink, 31 jaren. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m. 8—l'/i en des avonds van 6'/i 7'/> ure Op Zaterdag alleen van des v.m. 8 1 ure. Ingeschreven waren op 11 Nov. 1915. L de volgende werkkrachten: 1 beeldhouwer. 2 schoenmaker. 3 grondwerker. 1 sjouwer. 2 kantoorbediende. 0 stucadoor. 1 kleermaker. 4 straatmakcr. 3 loopknecht. 4 timmerman. 7 los werkman. 2 tuinman. 1 chauffeur. 1 steenhouwer. 1 concierge. 3 veldarbeider. 1 magazijnknecht. 2 voerman. 6 metselaar. 2 werkster. 12 naaister. 1 winkelbediende. 14 schilder. II. werden gevraagd de volgende werkkrachten 4 banketbakker. 1 kantoorbediende. 3 broodbakker. 4 macbinebreister. 1 beeldhouwer. 2 magazijnknecht. 4 boerenknecbti. 4 meubelmaker. 1 correspondent 2 monteur. Arb. beurs. 1 pakknecht. 1 dagmeisje. 2 schoenmaker. 1 dienstbode. 2 slager. 8 fitter. 4 sigarenmaker. 1 houtdraaier. 4 smid. 1 huisknecht. 1 wagenmaker. 1 kleermaker. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. RECLAME. Zoo lang gij gezond zijt. ovcricerkl gij u allicht. Overwerk en zorgen leiden tot niets poeds Nie mand kan de natuurwetten ongestraft overtreden. Wij allen hebben rust van onzen geest en ons lichaam, lichaamsoefening in de buitenlucht en acht uren slaap noodig om gezond te blijven. Wij moeten niet te veel eten of drinken. Alleen melk en water kunnen in ruime mate genuttigd worden. Verkeerde gewoonten overladen het bloed met urinezuur-vergiften De nieren werken als veilig heidskleppen, liltreeren het bloed en verwijderen de vergiften, maar zijn geneigd om te verzwakken bij langdurige inspanning en zoodra zij falen voelt gij u dof, vermoeid en zenuwachtig. Uw rug doet pijn, gij verliest aan gewicht, gij krijgt last van hoofdpijn, duizeligheid en urine-stoornissen. Om beterschap te kunnen verkrijgen moet gij vooreerst weder eenvoudige, verstandige gewoon ten aannemen. Maar gij dient ook de meren te hulp te komen. Wat dat betreft kunt gij staat maken op Fostèr's Rugpijn Nieren Pillen. Dit geneesmiddel zal van groot nut blijven om de werkzaamheid dér meren te herstellen en haar te helpen orn het overtollig urinezuur en de vloei bare. afgewerkte stoflen af te voeren. Foster's Pillen zijn gegarandeerd vrij van schadelijke bestanddee- len. Zij werken alleen op de nieren en urinewegen. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pill n, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 33 THADf KARA Op de alhier op 9 November gehouden veemaikt weiden de navol gende prijzen besteedguste koeien f 130.-— a f 160.kalfkoeien f200. a f250.—, pinken fGO.a f90. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden Vrijdag 12 Nov. aan gevoerd 73U7 stuks. De prijs liep voor kipeieren van f 10.50 tot f 12 60. Eendeneieren f8.50 tot f 8 75. Kalkoeneieren f 13. Jonge hanen golden f 0.80 tot f 0 82, kippen 10.56, oude hanen f 0.51 tot f0.52 per kilo. van de VOORUITGANG Woudenberg. Verkrijgbaar bij J. MEIJERS, Naclitegaalgtr. 16. Utrechtschestraat 33. (ZUIVER WOLLEN-I HALFWOLLEN-! KATOENEN-TRICOT-; RAMEH-EN NET-i ONÈÉRGGEDËREN Fabrihaal WUanscn «VERKRIJGBAAR BIJJ in alle soorten Daken, Goten en Muren, zonder soldeeren en zonder brandgevaar. Waterdicht en blijvend plastischbestand legen weersinvloeden eu zuren. In gebruik bij vele Gemeentewerken, Fabrieken, Lood gieters, enz. Vraagt Brochure en Attesten. V'H NIERSTRASZ, Plantage Middenlaan 62, Amsterdam Even daarna hoorde hij een voetstap op de trap. Een hoofd kwam door de deuropening, een paar oogen richtte zich naar den kant van zijn legerstede. Het was Arlinde. „Ah, heer Sicco," riep zij levendig, zich omwendende om weder naar beneden te gaan. „Zijt gij wakker, wacht, ik zal wat brood, melk en een eitje voor u halen." En voor hij antwoorden kon, was zij reeds weder verdwenen. Even daarna kwam zij met het beloofde boven. Sicco had zich reeds in zijn bed een weinig opgericht en het kussen in de hoogte gezet, waardoor zijn bovenlijf rechtop kwam te zitten. Ilij wachtte met een vriendelijken en dankbaren blik Arlinde af. Toen hij de spijzen had aangenomen welke Arlinde hem bracht, bleef deze eenigen tijd met een geheimzinnigen glimlach om de lippen hem welwillend aanzien. Zij was een schrandere vrouw die Arlinde. Zij wist zeer goed wat er gaande was tusschen heer Sicco en Tetburga. Zij had haar oogen niet in den zak en heel wat ondervinding van de wereld. Zij wist zeer goed dat Sicco haar jonge meesteres met zijn blikken verslond en zij had wel opgemerkt dat Tetburga steeds aan den jonkman boven dacht. Die twee zouden een paar worden dat stond bij haar vast. Wel vroeg zij zich een enkelen keer af of het mogelijk zou zijn dat een gravenzoon met haar meesteres huwde, maar de groote eer bied welken zij had voor de hooge oudheid van Ludigmans ge slacht, voor diens grooten rijkdom, dedeD, gevoegd bij de buiten gewone schoonheid van Tetburga, haar den afstand tusschen de beide jongelieden niet zoo heel groot achten. Sicco begon zijn brood te eten en zijn heerlijke melk te drinken. Zijn oogen waren gericht op de deuropening als hoopte hij daar iemand t« zien verschijnen. Arlinde die met haar gewone bedrijvigheid een en ander in de kamer in orde bracht, sloeg hem eteelsgewijze gade en als zij dien verlangenden blik in zijn oogen ontdekte, kwam een glimlach om haar lippen. Geen van beiden sprak. Eindelijk zei Sicco: „Wie heeft dit raam open gezet?" „Ik," antwoordde Arlinde. „Het was zulk overheerlijk weder en zoo zacht dat ik meende dat een weinig frissche lucht u geen kwaad zou doen." „Neen, gij hadt gelijk, ik dank u," antwoordde Sicco. Nieuwe stilte. Sicco wilde graag iets weten maar zag er tegen op het te vragen. „Wat is het rustig beneden. Ik hoor geen gepraat," merkte hij op. „Er is ook niemand. Ludigman is een paar veulens naar Harlem gaan brengen. De hoorigen en lijfeigenen zijn aan het hooien. In dezen tijd wordt hier het hardst gewerkt." Sicco wachtte weder een oogenblik. „Is uwe meesteres er niet?" Arlinde die zijn vraag zeer goed gehoord had, deed opeens of het gekwinkeleer en getierelier der vogels buiten haar belet had den hem te verstaan. Sicco kwam nog eens met zijn vraag voor den dag. „Is uwe meesteres er niet?" klonk het. „Tetburga, oh neen, zij is reeds van morgen even na zons opgang naar Limmen gereden. Er is daar op een hoeve een vrouw ernstig ziek en zij brengt haar eenige versnaperingen en regelt het een en ander opdat de vrouw goed verpleegd wordt." Sicco zweeg een oogenblik. Arlinde was gereed met haar werkzaamheden en stond voor zijn bed. „Komt zij spoedig terug?" vroeg Sicco terwijl hij deed of hij weder wilde geen slapen. „Zij heeft, hoe dom van mij het to vergeten," zei Arlinde met ingehouden spotlust, „zij heeft mij een boodschap voor u opge dragen." „Een boodschap," riep Sicco, plotseling een en al vuur, „en gij zegt mij dat nu eerst. W'elke is die boodschap?" Arlinde glimlachte, zonder echter een verontschuldiging te maken.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2