Plaatselijk Nieuws. Een gevolg van de leefwijze. RECLAME. wordt door 21.000 arisen erkend ale het beste versterkingsmiddel Zenuwen en Lichaam. Inbraak. Op het kasteel Oldenaller tusschen Nijkerk en Pulten, eigendom van baronesse Van Goltstein, is ingebroken. Door het uitsnijden van ruiten ver schafte men zich toegang. Een twee tal kasten werden leeggehaald en de inhoud dooreen gegooid. Zilveren lepels en vorken werden op tafel gelegd. Het maakt den indruk of de inbre kers in hun bedrijf zijn gestoord, want er wordt niets vermist. VaD vinger indrukken zijn photo's genomen. Daar het evenwel het eenig# gegeven is dat de politie bij haar onderzoek leidt, zal het de vraag zijn, of de brutale gasten worden geknipt. Het kasteel is's winters onbewoond, maar jagermeester noch tuinman be speurden iets verdachts. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 30 November 1915, des avonds acht uur. 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Benoeming van een vooizitter en een plaatsvervangend voorzitter der Commissie van toezicht op den dienst der Arbeidsbeurs. 3. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school C ten gevolge van het instellen van klasse 10 volgens leerplan. 4. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot het opnieuw vaststel len van den pensioengrondslag voor den heer Dr. P. G. Tiddens. Directeur der Hoogere Burgerschool. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de sala risregeling voor den conrector van het gymnasium. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der over gangsbepaling der verordening tot regeling der jaarwedden van de agen ten van politie. 7. Afwijzend advies van Burgemees ter en Wethouders op het adres van J. van Ginkel, houdende verzoek tot opheffing der geheimhouding van bet verhandelde betreffende zijn persoon in de raadszitting van 7 September 1915. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot oprichting van een tijdelijk Bureau voor de levensmidde len voorziening en tot bet verleenen van een crediet voor dat doel. 9. Toelichting van het Raadslid den Heer J. Hofland op zijn voorstel tot het verleenen van een crediet van f 9300ten behoeve van de uitvoe ring van het raadsbesluit inzake de verstrekking van cokes tegen vermin- derdeu prijs. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een subsidie van f500aan de vereeni- ging Ambachtsschool voor Amers foort en Omstreken" ten behoeve van den avondteekencursus voor ambachts lieden. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van 2600 M» grond gelegen aan den Utrechtschen- weg, hoek Vondellaan aan W. van Haselen qq voor den prijs van f 3.25 per M'. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van 621 M» grond gelegen aan de Huygenslaan aan G. van Hoogevest qq voor den prijs van f2.per M«. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van 1800 M> grond gelegen aan de Anna Pau- lownalaan aan de Heeren H. R. Krul en J. J. Polderman voor den prijs van f2.— per M«. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van 3000 MJ grond gelegen aan de Eemstraat aan den Heer Jos. Polak Jzn. te Amster dam voor den prijs van fl.50 per Ma. en 2250 MJ. grond achter ge noemd terrein voor den prijs van f2.— per M'. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot schadeloosstelling van het grondbedrijf voor verlies aan be zit tengevolge van het omleggen van de Barchman Wuijtierslaan. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot ruiling van grond met G. van Nes gelegen achter het perceel hoek Ulrechtscheweg—Anna Paulownalaan. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het Raadsbesluit van 27 Juli 1915 No. 327 tot verhuur van een stuk heidegrond gelegen ten üosten van het militair oefentetrein en ten Noorden van de Pyramide.van Austerlitz aan den Staat der Nederlanden. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot in gebruik geven van een lokaaltje in het Raadhuis aan de Bestuurdersbond ten behoeve van het uitoefenen van controle op de werk- looze leden. 19. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders om machtiging te verleenen tot verhuur van huizon, landerijen in en buiten de gemeente. 20. Afwijzend advies van Burge meester en Wethouders omtrent het adres van E. J. Houpst, houdende verzoek om een leerlooierij te mogen oprichten op een terrein door hem van de gemeente gehuurd. 21. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders om over te gaan tot aankoop van perceelen in de Molen straat, St. Jorisstraat en Hellestraat in het belang van de Volkshuisves ting. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om bij het Rijk aan te vragen verhooging van het bedrag te verleenen als voorschot voor den aan koop van woningen in het belang van de Volkshuisvesting. 23. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onbewoonbaarverkla ring van de woningen Coninckstraat nos. 105, 107, 109, 111 en 113 toe- behoorende aan E. de Neeling. 24. Voorstel van Buigemeester en Wethouders tot wijziging van de lijst van straatnamen voor zooveel betieft de Groote Haag en Achter de Arn- hemschepoortwal. 25. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der ge- meentebegrooting dienst 1915. 26. Vaststelling kohier der school gelden voor de Burgeravondschool voor den cursus 1915/1916. 27. Vaststelling 2e suppletoir kohier der straatbelasting, dienst 1915. 28. Vaststelling 3e suppletoir kohier der hondenbelasting, dienst 1915. 29 Vaststelling 3e en 4e suppletoir kohier der inkomstenbelasting, dienst 1915. In de Raadsvergadering van 19 Juni 1913 werd besloten een bedrag van f 3000.beschikbaar te stellen voor het doel, omschreven in artikel 32c der Woningwet, welk bedrag bij (Jw besluit «an 31 Maart 1914 werd verhoogd tot f15000. Door aankoop van velschillende per ceelen voor dat doel is deze som on toereikend geworden. In verband hiermede en ten einde op den ingeslagen weg te kunnen voortgaan, is het noodig, dat het be schikbaar gestelde bedrag ad f 15000. wordt verhoogd tot f 65000. B. eu W. stellen deu Raad daarom voor daartoe over te gaan en ter be strijding der uitgaven overeenkomstig 8 der Woningwet een voorschot en eene bijdrage uit 's Rijks kas aan te vragen. De Gezondheidscommissie kan zich met het bovenstaande vereenigen. In de Raadsvergaderingen van 21 December 1912,19 December 1913. 31 Maart 1914 en 19 October 1915 weid besloten eenige perceelen aan de Sint Jorisstraat (Rommelenburg) en aan de Molenstraat aan te koopen, zulks in het belang der volkshuisvesting. Het is B. en W. thans wederom mogen gelukken de hand te leggen op eenige perceelen aan de Hellestraat, Hellesteeg, Molenstraat en op 2 per ceelen, die deel uitmaken van het com plex onbewoonbaar verklaarde wonin gen op Rommelenburg, dat overigens reeds aan deze Gemeente in eigendom toebehoort. De gevraagde prijzen zijn naar de meening van B. en W. billijk te noemen. Zij stellen daarom den Gemeenteraad voor tot dezo aankoopen te besluiten. De kosten zullen worden bestreden uit de gelden, ingevolge de Woningwet bij voorschot uit 's Rijks kas te ont vangen. Op de Algemeene Vergadering v. d. Volksbond tegen Drankmisbruik, dit jaar gehouden te Arnhem, werd met groote instemming het besluit genomen de volgende jaarvergadering te houden te Amersfoort. »Een besluit« schrijft de Alg. Secr. der Vereeni- ging «dat ons een goed geslaagde Vergadering waarborgt; immers van Amersfoort gaat een groote aantrek kingskracht uit. Als de zaak goed wordt aangepakt, zal het aantal deel nemers groot zijn.» Voor de stad onzer inwoning mogen wij dit een eervol en belangrijk besluit noemen. Immers wij mogen daardoor in den loop van Augustus van hel volgende jaar een honderdtal afgevaardigden met hunne Dames, uit de verschillende Afdeelingen des lands, hier verwachtten. Gewoonlijk duurt zoo'n vergadering slechts één dag. Vele afgevaardigden echter komen reeds, met het Hoofdbestuur, den dag tevoren, vooral wanneer van den kant der Afdeeling, waar de jaarvergadering plaats heeft, het een of ander den gasten wordt aangeboden. De plaatse lijke Afdeeling nu wenscht in dit op zicht niet te kort te schieten. In eene onlangs gehouden Bestuurs vergadering zijn reeds plannen be sproken om de eer van Amersfoort als gastvrouw hoog te houden en hoopte men den afgevaardigden o.a. een concert aan te bieden eri een lijtoer door Amersfoort's schoone dreven. Men verwacht echter steun van andere plaatselijke afdeelingen: Vreemdelingenverkeer, Reclame-com missie, enz en niet mindtr ook door bet werven van een groot aantal nieuwe leden. Ongetwijfeld zal ook dit bezoek de stad onzer inwoning ten goede komen en haar goeden naam naar alle kanten verbreiden. De heer G. K. G. van Aaken is benoemd lot lid der commissie be last met het afnemen van het eind examen aan het Koninklijk Conserva torium te 's-Gravenbage. De lieer E. H. Bnyteribuys, onderwijzer aan de openbare lagere school in de Coninckstraat is benoemd tot hoofd eener school te Harderwijk. De heer J. G. van Dreumel, adj.-commies ter gemeente-secretarie, slaagde te 'sGravenhage voor het examen M. O. Staatsinrichting. De heer P. van Achterbergh heeft het Homoepatisch Ziekenhuis te Utrecht verlaten en is in zijn buis gezin teruggekeerd om daar algeheel herstel af te wachten. Want ofschoon zijn gezondheidstoestand vooruit gaat zal hij nog geruimen tijd rust moe ten houden. Door de Amsterd. rechtbank zijn in staat van faillissement verklaard: De Handelsvennootschap onder de firma Lamaison en Bouwer Co., thans in liquidatie, van beroep bankiers en kassiers, te Amsterdam. Rechter commissaris mr. P. A. Rutgers v. d. LoeiT; curatoren: mr. E. J. Korthals Alles en mr. H. A. E. Modderman. J. W. Middelburg, lid der firma Lamaison en Bouwer Co., thans in liquidatie, wonende te Amersfoort, Rechter-commissaris en curatoren als voren. W. H. Warnsinck, lid der firma Lamaison en Bouwer Co., thans m liquidatie, wonende te Zandvoort, Rechter-commissaris en cuiatorenals voren. C. F. Hakkenberg, lid der firma Lamaison en Bouwer Co., thans in liquidatie, wonende te Amsterdam, Rechter-commissaris en curatoren als voren. Het carillon van den Lieve Vrou- we-toren speelt van heden af bij half uur «Nederland, uw lage stranden» en bij heel uur «Intocht des Heeren te Jeruzalem» (Tochter Sions freuet euch) van G. F. Handel. Tot verificateur bij de Gemeente belastingen alhier is benoemd de heer P. van den Eijnden, ambtenaar ter Gemeente-secretarie van Groenloo. Het landgoed «Nunmerdorc, ter grootte van 120 H.A. is aangekocht door den heer G. Kolfl, den huldigen bewoner. Bij K. B. is, ten aanzien van de keuringsraden lichting 1916 eervol ont slag vprleend, overeenkomstig zijn wensch. aan gep luit.-kol.-kwarlierm. W. Woudstra, als plaatsv. v/1 voorz. v/d 2den keuringsraad in het 2de mili- tiedistr. v. Noord-Holl. en als zood. benoemd gep. luit-kol. Kon. mare chaussee jhr. J. W. F. von Schmidt auf Altenstadt. Oostersche en Westersche wijsheid. Woensdagavond in de Loge van de Theosofische Vereeniging sprak dr. Fred, van Eeden over dit onderwerp. Spr. zegt, leek op dit gebied te zijn ook is hij geen theosoof. Bedoeling is een betere verhouding tusschen Oostersche en Westersche cultuur te bevorderen. Hij zegt nu, wat onze cultuur eigenlijk is. De meesten zijn nog onbeschaafd, staan niet op de hoogte, waarop ze moesten staan. Hierin zijn de Oostersche rassen ons voor. Zij kennen groolgeestisheid een woord, dat wij missen. Onze wereld is door trapt leelijk en wordt dit meer en meer. Hierin zijn we ook bij de Ooster sche landen verre ten achter. De huidige oorlog toont aan, dat we de barbaarsch- heid ook nog niet te boven zijn. De vergelijkingen op velerlei gebied tus schen ons Westerlingen en de Ooster lingen vallen in het nadeel van ons en willen we invloed op het Oosten uitoefenen dan moeten we met wat anders, wat beters komen. Vervolgens kwam spr. tot de uitspraak, dat de Oostersche en Westersche cultuur elkaar noodig hebben. De Indische Kastenindeeling gaat langzamerhand te niet. Gemengde huwelijken komen hoe langer hoe meer voor, want overal is een streven naar gelijkheid. Tot slot droey spr. voor de eerste zang van 't- lied Schijn en wezen. Handel en Nijverheid. Onder voorzitterschap van den heer Krook vergaderde «Handel en Nijver heid» Donderdagavond in «de Zwaan» Na opening werden de notulen van 14 October gelezen en goedgekeurd. Aan wezig 5 bestuursleden en 4 gewone leden. Aan de orde kwam nu: Bespreking van den Boekhoudcursus door den heer Van Schalk. Deze is van meening, dal de cuisus wel kan dooi gaan. De biljetten moeten echter nog inkomen, waarna zal blijken of er twee groepen moeten gevormd worden, n.l. een voor ouderen en een vooi jongeren. Verder stelde hij voor als de deelname te ge ring is, dat «Handel en Nijveiheid» in de kosten zal bijdragen. Een voorstel van den heer Van Duinen, dat het bestuur naar goedvinden zal handelen, werd aangenomen. Ingekomen was een schiijven mei dende het overlijden van den alge- meenen voorzitter, den heer Meuwsen. De voorzitter sprak waardeerende woordeu en zei o.a. «De heer Meuwsen was een man gladder dan glad, een paling met zeep besmeeid.» De Bond kan thansechlerzelfstandig optreden. Dan was nog ingekomen een schrij ven van de «Vereeniging Maatschappe lijk Belang« te Vlissingen, waarin een opgave gevraagd werd van de cokes- en kolenprijzen en de distributie en een schrijven van de Haarlemsche Handels vereeniging in zake de contributie regeling hier in verband met verhooging van de algemeene contributie. Daar niets meer aan de oide was, sloot de voorzitter de vergadering. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 19 tot en met 25 November. Geboien: Jantje, d. van Lieuwe Fol- kertsma en Hendrika van den Bos Arnoldus Everardus, z. van Everar- dus Johannes Elbertse en Franciska Cuijpers. Gerrilje, d. van Johannes Knoppers en Aarije van de Peut. Catharina, d. van Jacobus Theodurus Helmerhorst en Maria Scbievels. Arend, z. van Cornells Koops en Jan netje van Dijk. Wijmpje. d. van Franciscus Venhorst en Antje Gouw. Jacob, z. van Arie Jariseu en Cor nelia Reinira Lablans. Frans Hen- diik, z. vari Hendrik Meindert Plas eri Gertrude Henriëtte van Scbaik Avelingh. Teurns Hendrikus Jo hannes, z. van Corrielis de Graaf en Evertje Adelaar. Elisabeth Hendrika. d. van Emmanuel van Druten en Mai- garetha Maria Zwanenburg. Peter, z. van Jan Kool en Geertruida Maria van Oven. Cornells, z. van Roelof van den Berg en Aartje van de Beek. Ondertrouwd: Louis Charles Lagers en Catharina Maria Briët. Gerrard Janssen en Sjoukje Smid. Evert Leonardus Bregonje en Everarda Fre- mouw. Gehuwd: Tbeodorus Johannes Stie- riaart en Theodora Uijen. Adrianus Gijsbertus Houtzager en Margaretha Alij la Overbeek. Jan Eek en Cornelia Wilhelmitia van Gulik. Gerardus Johannes Bruines eri Melicje ten Hoven. Overleden: Hendrika van der Beek, 37 jr., ongeb. Cornelie Antoinette Caroline Nardten, 12 jr. Jannetje Visser, 71 jrwed van Arnoldus Greebe. Leusden, 1926 Nov. 1915. Geboren: Hendrica Bernardine, d. van Johannes Berg en Jacoba Janssen. Ondertrouwd: Cornelis van Ginkel en Maria Ravenhorst. Stoutenburg. 19-26 Nov. 1915. Geboren: Wilhelmus Franciscus, z. van Wilhelmus Bosman en Geertruida van der Hijden. Pieter Marius z. van Pieter Bardinus Johannes Leeuwen burg en Annigje Dingema van den Heuvel. Woudenberg. Geboren: Jacob Huibert, z. van Korstiaan van de Wetering en Celia van Wolfswinkel. Metje, d. van Jorden van Zeumeren en Gei ritje Haze- leger. Gehuwd: Pieter Jacobus van Doorn en Jannetje Bruggink. Ovei leden Jan Willem van de Burgt, gehuwd met Adriana Gerarda Bouman, 51 jaren. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m 8 1en des avonds van 6'/» 71/» ure Op Zaterdag alleen van des v.m 8—1'/» ure. Ingeschreven waren op 25 Nov. 1915. I. de volgende werkkrachten: 15 schilder. 2 schoenmaker. 6 sjouwer 3 stucadoor. V straat maker. 6 timmerman. 1 rijwielhersteller. 2 veldarbeider. 1 voerman. de volgende werkkrachten: 6 meubelmaker. 2 monteur. 2 pettenmaker. 6 perronarbeider. 2 schoenmaker. 6 sigarenmaker. 2 smid. 1 steenhouwer. 1 tabaksbewerker. 1 beeldhouwer. 21 grondwerker. 1 kantoorbediende 1 kleermaker. 1 lettersetter. 1 loopknecht. 1G los werkman. 1 concierge. 4 metselaar. 12 naaister. II. werden gevraagd 4 banketbakker. 1 bankwerker. 1 boekbinder. 4 broodbakker. 1 dagmeisje. 6 fitter. 1 houtschaver. 1 kantoorbediende. 1 kleermaker. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aaDplakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. marktbericht. AMERSFOORT, 26 Nov. 1915 Tarwe f 0.Rogge 10.Boekwee f 0. vppelen 1200 a 15.00 Peren f2.50 a 17.50.Nieuwe Aardapp. 10 00 a 10.zandaardapp. .'2.50 a 13. Hoendereieren 1 9 00 al 10.00 p. 100 st. Bruine eieren 10.a I 10.50 per 100 st. Boter l 1 45 a 1165 per kilo. Margarine f 0.a 1 0. Zoetem. kaas f 0.a 1 0.per 50 kilo kippen 10.80 a 11 80 Kuikens 10.a 10.Piep kuikens 0 80 a 11.30 Ganzen 10. a 10..Eenden 1U90 a 11.20 p. st. Jonge 10.00 a 10.00. hazen 11.50 a 12.25 Wilde konijnen I 0.50 a 1 0.60 Tamme f 0.80 a 12 00 Dili. en 10.50 a 10.70 paar Magere varkens 100. - a 1.00 Varkens v. export 1 0.a 1 0 Zeugen 1 60.a 1100. Biggen 18.a 115Schrammen 10.a 10.Vette koeien 1 000.a f 000.Guste koeien 1 000. /000.—Kalikoeten 1000.— a 1000.—. Kall- -aarzen 100.a 100.Os 1000.a 1000. Pinkstieren 1 Ua 1 000. Kalveren 1 0.— i 1 Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 250 heet. Appelen. 50 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 200 heet. Zandaardappeten, 15600 stuks Hoen dereieren. 000 stuks Eendeneieren 500 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee, magere varkens Varkens voor eiportslagerij 400 biggen, 20 zeugen, kali. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden Vrijdag 26 Nov. aan gevoerd 12628 stuks. De prijs liep voor kipeieren van f8.95 tot f10 15. Eendeneieren f8.10 tot f 8 25. Voor allerkleinste eieren was de noteering iets minder. Jonge hanen f 0.41f 0.91 per kilo. Oude haneu f0 37f0 42 per kilo. RECLAME. Terugkeer tot verstandige gewoonten zou meer voor de algemeene gezondheid doen dan alle ge neesmiddelen van de wereld. De meesten onzer, hoewel slechts een betrekkelijk geringe hoeveelheid voedsel noodig hebbend, eten te veel. Ook overwerken wij ons. maken wij ons steeds zorgen, drinken wij te veel; nemen wij niet voldoende lichaamsoefening en slapen wij te weinig. Deze slechte gewoonten overladen het bloed met gassen en urin.ire vergiften. De inspanning om het zware, met schadelijke stoffen bezwangerde bloed te filtreeren verzwakt de nieren. Om onze aandacht op nierziekte te vestigen zendt de natuur rugpijn, duizeligheid, neerslachtigheid, zenuwkwalen, waterstoorn'ssen, verlies aan gewicht en een gevoel van uitputting. Om zich voor erger kwalen te vrijwaren is bet noodig, dat men ver standig wordt, zijn slechte gewoonten laat varen en de nieren helpt met Foster's Ru-pijn Nieren Pillen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen voorkomen, dat de afgewerkte nierstoflen en het overtollig urinezuur te lang in het gestel achterblijven en verdrijven de prikkelende stofTen, die de nier- en urineorganen doen ontsteken. Foster's Pillen werken niet op de ingewanden dit geneesmiddel dient alleen voor nier en blaaskwalen en dat is de reden, dat het zoo succesvol is. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending géschiedt franco na ontv, v. postwissel i f 1 75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 32

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2