NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad HÉT voor de Provincie Utrecbt. FEUILLETON. BREDERODE DE EDELSTE. No. 97. Zaterdag 4 December 1915. 44e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE OORLOG. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonu. 69. AD VER1 ENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/t Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte. Holland wordt gewaarschuwd. De Globe, die zoo erg bij de Engel- sche regegeering in den pas staat, dat zij ODlangs geschorst werd, vindt bet oorbaar de kleine staten, die tot nog toe neutraal bleven, te verwijten.dat zij nog niet de zijde der geallieerden gekozen hebben. Hiermede zal later rekening gehouden worden, als de kaart van Europa herzien wordt,schrijft het blad. Kleine staten vermeerderen het gevaar voor den «rede Zonder hen te willen doen verdwijnen, zullen de staatslieden der bondgenooten zich moeten afvragen of hun de macht om kwaad te stichten niet ontnomen moet worden naar gelang van de houding die zij tegenover bun vrienden hebben aangenomen. De gelegenheid zich aan te sluiten bij de verdedigers van het recht in Europa gaat snel voorbij De Turken willen niet buiten hun land vechten. De correspondent van de Daily News te Athene deelt mede, dat op 13 November, toen de sultan zijn troon rede uitsprak voor de Kamer, de mede- deeling werd gedaan, dat de Turksche regeering een afzonderlijke overeen komst met Duitschland had gesloten om Turksche troepen te zenden naar ieder front waar men ze noodig achtte. Ook werd medegedeeld, dat troepen naar het front in Polen zouden worden gezonden. Dit maakte volgens den correspondent een slechten indruk op het publiek. Vele predikers hebben in de moskeeën gezegd, dat de Turk sche regeering het land ruïneerde. Den volgenden dag vormde zich een comité, dat zich naar den kroonprins begaf om hem er toe te brengen, handelend op te treden tegen de Jong-Turken. De Duitscbers protesteeren tegen de regeering, toen deze verklaarde, dat bet zenden van troepen naar andere fronten een slechten indruk maakte op het publiek, en men bevreesd was stappen te doen, die zouden kunnen leiden tot een revolutie. De Duitschers zijn van meening, dat de protesten uit het publiek zijn aangestookt door de regeering om deze in staat te stellen haar afspraak niet na te komen. Nieuw offensief in het westen? Uil Baarle Hertog wordt aan het Belgisch Dagblad gemeld Belgen, die over de grens koDden sluipen, hebben mij verteld, dat het vei keer per trein in België vooi de burgeis is stop gezet. Langs alle spoor wegen bemerkt men Duitsche troepen, die vooral 's nachts worden vervoerd. De landstormers der steden en der groote dorpen worden opgeroepen en naar het zuidwesten gestuurd. De Dutsen (Duitschers) vertellen, dat de geallieerden een nieuw offen sief beginnen en dat in allerijl Duitsche troepen uil Rusland en laatste reser ves uit Duitschland naar het westen en het zuiden worden gestuurd. Alweer de prins Van Wied? Volgens de Zürcher Ztg. hebben de centrale mogendheden besloten, een koninkrijk Albanië op te richten, dat zal grenzen aan Oostenrijk, Bulgarije en Griekenland. Tot koning van het nieuwe gebied zou prins Willem Van Wied worden verkozen. De sociaal-democraten en de vrede. De sociaal-democratische Rijksdag fractie zal in den Rijksdag den Rijkskan selier de vraag stellen of hij bereid is inlichtingen te geven, onder welke voorwaarden hij geDegen is op vredes onderhandelingen in te gaan. De Vorw&rts meldt, dat een verder strekkend voorstel, waarin aan de regeering een meer bepaalde preci seering van haar vredesvoorwaarden geëischt werd, met slechts geringe meerderheid, namelijk met 58 stem men werd verworpen. Liebknecbt, speelt als altijd, het enfanterrible der party. Volgens het Berlmer Tageblatl heeft hij niet min der dan tien vragen aan de Rijksre- geering aangekondigd. Liebknecbt be vindt zich op het oogenblik in bet ziekenhuis te Scböneberg en kan de zitting van den Rijksdag niet bijwonen. Van de 10 vragen zijn er drie door het Rijksdagpresidium geschrapt. Koningin Elisabeth in de loopgraven. Belgisch Dagblad vertelt, op gezag van de Indépendance Het was in een loopgraaf van de eerste linie, niet ver van Dixmuiden. De soldaten kijken vol aandacht naar de vijandelijke linies. Een zekere leven digheid beerschle in de gangen, die toegang geven tot de verdedigings werken. En weldra verschijnt de ko ningin, gevolgd door eenige rijksveld wachters, die beladen zijn met pakjes. Snel maakte zij de pakjes open en biedt de dappere verdedigers tabletten chocolade en sigaretten aan. En als zij haar bedankten, onder vraagt de koningin hen. Zij geeft hun goeden raad, vraagt of zij tevreden zijn of het eteD goed is en zij zegt, dat ze bun vertrouwen in den goeden uitslag van den oorlog moeten ver dubbelen. Plotseling klimt zij op het walletje van de loopgraaf om pbotografieëo te nemen van Dixmuiden. Op die ver hooging van aarde is zij een levend mikpunt voor de vijandelijke kogels. De divisie-generaal Drubeels, die de koningin vergezelde smeekte haar naar beneden te komen, daar het ge vaar groot is. En daar de generaal op een be velenden toon aanhoudt, keert de ko ningin zich naar hem toe en zegt hem zoo luid, dat alle soldaten het ver staan Albert heeft me toegestaan pbo tografieën te nemen. Er blijft den generaal niets anders over dan te zwijgen, maar met een onbeschrijfelijke vreugde ziet hij de koningin eindelijk in de loopgraaf af dalen. Als de koning een held is, onze koniDgin toont dezelfde eenvoudige heldhaftigheid, zonder eenige aan stellerij, gelukkig de gevaren die elk oogenblik onze soldaten bedreigen, te deelen. En de genegenheid, die dezen voor de vrouw van hun bevelhebber gevoelen, wordt met den dag grooter. De koningin heeft aan onze troepen 60 gramofonen laten uitdeelen. Elke gramofoon speelt 50 wijzen en men kan de plaien verwisselen, zoodat er voor verscheidenheid gezorgd is. Een nieuw gevechtsterrein? Duitsche berichten blijven volhou den, dat er een groote Russische troe penmacht in Bessarabië wordt samen getrokken, die ten doel zou hebben een aanval op Bulgarije. Van 350.000 man uitgelezen Russische troepen wordt gesproken, die te Reni, Ismail en Odessa voorloopig zouden zijn on dergebracht. Uit Stocholm wordt aan Duitsche bladen gemeld, dat het pas sagiersvervoer in de kuststreken van de Zwarte Zee op de spoorwegen bijna, het goederenvervoer heel en al stil staat, en dat de dorpen zuidelijk van Kiew in staat van oorlog zijn ver klaard. Doch Roemenie's neutraliteit zou niet aangetast worden. In verband daarmede beschouwt men het van belang, dat de Russi sche minister van marine naar Sebas- topol is vertrokken, wat dan zou moe ten wijzen op een landing opdeBul- gaarsche kust van de Russische oor logshaven aan de Zwarte Zee uit. ze kunnen om den oorlog buiten hun grenzen te houden. Vijftigduizend man trokken ze in de Dobroedsja samen en nauwlettend wordt er op toegezien, dat geen Duitsche duikbooten den Donau passeeren. Twaalf Duitsche soldaten om een goudstuk te vinden. Het Belgisch Dagblad geeft als voor beeld van de schaarschheid van het goud in Duitschland een bericht, ko mende van een schipper uit de om streken van Mannheim, zoo pas te Rotterdam aangekomen. Toen deze man, zoo luidt het ver haal, met zijn schip nabij de Duit sche watergrens gekomen was, werd hij op eens aangeroepen door een militairen bewaker bij te draaien aan wal. De boot was niet zoodra aan wal gemeerd of een patrouille van 12 sol daten sprong aan boord. De bevel voerende feldwebel maakte den ver baasden schipper diets dan er goud verborgen was aan boord en hij in last had dit te vinden. Meteen werden de schipper, zijn vrouw en dochter op het dek ge plaatst, onder goede bewaking. Dan begonnen de soldaten nauwkeurig de kajuit af te zoeken. Na een kwartieruurs aldus jacht gemaakt te hebben, kwamen de Feld- grauen triomfantelijk naar bovende Feldwebel hield een Duitsch goud- i stuk in de hand, verwerkt in een Dat de Roemeensche onzijdigheid 111 "e "dnu' zou gehandhaafd blijven, schijnt voor ™*- Dit kleinood, eigendom van de Centraler) echter nog niet zoo on-de schippersdochter, was hetgeen men omstootelijk vast te staan. Er wordtzocht" "et, be.staan was door althans bericht, dat vijftig duizend 'emand bekend gemaakt. D En dit eene goudstuk mocht niet buiten het machtige Duitsche Rijk De schipper, wiens goede trouw man der Oostenrijksch—Hongaarsche strijdmachten Negotin passeerden, komende van Orsova; zij werden naar de Bulgaarsche grens vervoerd. De Bulgaren zelf zijn loop graven aan het graven langs de Roe meensche grens. En de Roemeniërs, tusschen de twee vuren in, doen wat niet kon verdacht worden, kreeg bil jetten van één mark in de plaats van de borstspeld zijner dochter! Historisch romantisch verhaal. 20) Denken wij nog aan elkaar, of gaat voor ieder onzer het leven voort, zonder dat wij ons afvragenhoe is het met hem of haar, wat zouden zij doen Ik ik zoek iets anders, ik weet het onder geen woorden te brengen maar ik denk aan Ruth." Plotseling wendde het hoofdje dat zoo halstarrig naar den anderen kant was gewend zich tot hem. „Aan Ruth," vroeg Tetburga, „aan Ruth „Ja, kent gij die geschiedenis niet van Ruth en Naomi. Wonobold vertelde haar aan Diederik en mij toen wij nog klein waren, ik heb haar nooit vergeten omdat ik haar zoo schoon vond. Hebt gij er nooit van gehoord?" „Of ik haar ken," hervatte Tetburga met vuur „menigmaal hoorde ik haar, laatst nog te Bennebroek. De vrome zusters spraken mij erover." „Dat is zeer mooi van die zusters," hernam Sicco. „Het is veel beter dan ik in Duitschland gezien heb, waar vele zusters den dag doorbrachten met allerlei beuzelingen." Tetburga bleef zwijgen. „Nu dan, gij weet dat Ruth zeide tot Naomi: Uw land is mijn land, uw volk mijn volk, uw God mijn God. Minder die woorden, dan wel de gedachte dat zij in alles met Naomi mede- ging, lief en leed, vreugd en droefheid, voor- en tegenspoed met haar wilde deelen, heeft mij altijd levendig getroffen. En dikwijls heb ik gedacht als ik eenzaam rondzwierf: wie is bereid met u alles te trotseeren? Naomi was arm, maar rijk, zeer rijk in ver gelijking met u." „Hebt gij," merkte Tetburga met zachte stem op, „toen gij daarginds rondzwierft niemand ontmoet die zich aan u hechtte?" „Nooit," antwoordde Sicco. „Zeker, men heeft mij menigmaal gevleid, mij zijn grooten dank betuigd, mij soms gunsten be toond maar hoewel het mij toen genoegen schonk, merk ik thans hoeveel mij ontbroken heeft." „Hebt gij nooit een vrouw ontmoet, die in uwe wenschen en verlangens deelde, u volgde, die boos was als gij boos waart over aangedaan onrecht of grove ondankbaarheid. Die leed als gij leedt en die als gij gelukkig waart genoot niet om en voor zich zelve maar om en voor u?" „Een vrouw, waarom juist een vrouw?" „Omdat," hervatte Tetburga, „een vrouw in staat is belangeloos zich aan te sluiten, onbaatzuchtig liefde te geven als zij eenmaal iemand gevonden heeft dien zij liefheeft." Sicco keek op. Hij zag haar in het sehoone, vriondelijko ge laat met de droomerige oogen en het smetlooze voorhoofd. Hij had veel vrouwen gezien, maar hij kon niet genoeg krijgen van op dat lieve gelaat to staren. „Welk een meisje," mompelde hij, zacht voor zich heen. Toen hernam hij: „Gij zult wel gelijk hebben, gij schijnt u zulk een vrouw te kunnen voorstellen, ik heb evenwel niemand ontmoet die zulke hooge gedachten had, zulke edele gevoelens koesterde. En dus, mijn leven bleef eenzaam en hier ben ik nu. En ik weet geen raad. Ik voel mij zoo moedeloos, zoo verlaten." „Maar gij kunt u toch met uw broeder verzoenen en dan hebt gij als gravenzoon slechts te zeggen wat gij begeert. Hij mag u niet langer als broeder willen erkennen, hij kan u toch niet uw apanage weigeren en met die landgoederen zijt gij toch nog een groot heer." „Dat zal hij ook zeker niet doen. Diederik is in geen enkel opzicht baatzuchtig. Als ik mijn apanage vraag, zal hij het mij geven en met milde, vorstelijke hand. Rijkdom zal mij zeker niet ontbreken. Maar als hij niet tot mij komt, of op een of andere wijze een toenadering wordt tot stand gebracht, zal er

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1