Nederland en de Oorlog. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Eczeem. Keister Wilhelni's bezoek aan Weenen. Volgens den Romeinscben correspon dent van de «Echo de Paris*, zou het bezoek van den Duitschen keizer aan den keizer van Oostenrijk het gevolg zijn van oneenigbeden, die tusschen Duitschland en Oostenrijk waren ge rezen. Het vraagsluk van Polen zou een bron van conflicten en verwik kelingen worden tusschen de twee keizerrijken, evenals dat reeds het geval is geweest in 1866. De vraag blijft, of het bezoek van Wilhelm II aan Weenen het resultaat zal hebben, dat de harmonie tusschen Weenen en Berlijn zal worden hersteld. De correspondent verneemt uit Züricb, dat het niet onmogelijk is, dat bet bezoek zal gevolg worden door een theatrale beweging om indruk te makeD op de Entente. Van welken aard deze zal zijn, ligt natuurlijk in het duister. Een Britsch consul-generaal over ons land. «Reuter* seint uit Londen d.d. 2 December: In zijn hedenavond verschenen rap port zegt de Engelsche consul-generaal Maxse te Rotterdam Ik ben van mee ning, dat na den oorlog, voor zoover het Nederland betreft, een groot tijdperk van welvaart zal aanvangen, niet alleen voor Nederland en zijn handel, maar ook voor den handel met Engeland. Het lijkt zeker, dat nog jaren na het ein digen der vijandelijkheden, Rotterdam de groote toegangshaven voor het vasteland zal ziju. Om redenen, waarover tbans niet behoeft te worden uitgeweid, zal het nog vele jaren duren vóór Hamburg en Antwerpen hunne vroegere welvaart herwonnen hebben. Als de Engelsche readers zich nu reeds zouden voorbereiden en zicb gereed houden om partij te trekken van den grooteo toevloed van verkeer, die ongetwijfeld na bet sluiten van een bevredigenden vrede zal plaats hebben, dan zie ik niet in waarom zij niet mede zouden profiteeren van den voorspoed van Nederland.* Het verslag zegt dan verder, dat de oorlog in 1914 op de Nederlandsche scheepvaart een zeer gunstigen invloed beeft gehad. De stillegging van de Duit- scbe bandelsmarine en de sluiting van de Duitsche havens beeft groote voor- deelen voor de Nederlandsche scheep vaart gebad. De consul-generaal zegt voorts, dat hem gevallen bekend zijn, waarin de totale waarde van een schip op ééne reis aan vracht werd ontvangen. «Handelsblad®. Verkeer met België. Een der correspondenten van «De Tijd*, zooeven uit België teruggekeerd, deelt de volgende bijzonderheden mede Reeds voor eenige maanden is mij gebleken, dat de Duitscbers in België 't er op aanleggen, het verkeer met Holland meer en meer te beperken. Toen ik naar de reden daarvan vroeg, merkte een zeer hoogstaand Duitsrh ambtenaar in Brussel in een openhartige bui op, dat Holland te zeer een brug vormt tusscben België en het vijandelijke front en zoo voegde hij er veelbeteekenend bij «maar al te vaak een spionnagebrugU Dit zal dan ook wel een der voor naamste redenen zijn, waarom de Duitscbers de laatste dagen het ver keer tusschen Holland en België zoo goed als geheel hebben opgeheven. Daarbij zal dan nog komen, dat zij niet tvenschen, dat alles, wat de laat ste dagen in België plaats vond, in Holland aan het daglicht treedt. Reispassen naar België been en terug worden bijna niet meer gegeven. Men ziet dat ook in Roosendaal aan het station, waar het verkeer met België met den dag geringer wordt. Een enkele deftige Belg heeft nog een pas heen en terug, maar dan legen hooge borgstelling en zoo ook eenige Rotterdamsche en Amsterdamsche handelaren in levensbehoeften en levensmiddelen. Wie daarbuiten nog een pas heen en weer krijgt, moet al op een zeer goed blaadje bij Von Bissing staan, daar zelfs de vertegen woordigers van weldadigbeidsinricb- tingen geen passen meer krijgen. Nieuwe Belgische vluchtelingen. Er komen over de grens bij Luyk- gestel vele vluchtelingen. De Duitsche posten laten de vrouwen de grens passeeren, wanneer zij het doel van haar tocht kenbaar hebben gemaakt. Onder Lommei zijn daarentegen twee personen aangehouden, die over bet kanaal trachtten te roeien. De boot is beschoten en gekanteld. Een der vluchtenden verdronk. Uitkeeringen aan gezinnen van geniobiliseerden. Het Dagelijksch Bestuur van het Nederl. Verbond van Neutrale Vak verenigingen heeft zich met een adres tot den Minister van Oorlog gewend, in welk adres het verzoekt te willen bevorderen, dat de uitkee ringen aan de gezinnen dergemobili seerden meer in overeenstemming worden gebracht met de gederfde inkomsten van bet gezin, aangezien bet bestuur vooral ten gevolge van den onverwacht langen duur der mo bilisatie anders een achteruitgang van blijvenden aard voor vele dier gezinnen vreest. Het adres gaat vergezeld van een uitvoerige memorie van toelichting waarin aan de band van aan de prac- tijk ontleende gevallen en cijfers, nader gewezen wordt op de onbillijk heid der thans toegepaste regeling der vergoedingen. Afschriften van adres en toelichting zijn gezonden aan de leden der Staten Generaal. De competitie-wedstrijd tusschen H. V. C. en Quick, die verleden Zondag wegens de strenge vorst niet kon doorgaan, zal ook aanstaanden Zondag niet worden gehouden, daar H. V. C. naar Deventer moet om zich te meten met Daventria. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd in November ingelegd bij de Rijks-postspaarbarik f50.226.41 en daaruit teruggenomen f41.316 65. Het laatste door het kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 10871. Voor het te Utrecht vanwege de vereeniging van Leeraren in het Boekhouden gehouden examen in boek houden zijn o a. geslaagd de heeren J. J Buning en J. Cbr. Hagelen. Voor Engelsche handelscorrespondentie slaagde de heer E. J. A. Sluijter. Aan het bureau van politie zijn voor de rechthebbenden terug te krijgeo een zilveren heeren- en een zilveren dames-horloge. Op de wilde zwijnenjacht. Aan de Donderdag, de eerste der jaarlijkscbe jachtpartijen op wilde zwij nen van Z K. H. Prins Hendrik, ge houden jachtpartij, werd deelgenomen door jhr. Gevers, baron Taets van Amerongen, jhr. Sandberg, den heer Vertholen, baron van Pallandt, baron van Nagel, den beer Völcker, jhr. Van Loon, prof. Friedlander, baron Crer.tz. Het Plaatselijk Steuncomité zal her dacht worden, ten einde uitdeelingen van zwijnenvleescb te kunnen houden, instede van hertenvleesch, zooals plaats had van jachten in afgeloopen weken. Ontginning. Onder de gemeente Wierden, in de buurtschap Enter, wordt thans door de Nederlandsche Heidemaatschappij een aanvang gemaakt met de ontgin ning van ongeveer 100 H.A. zooge- naamden broekgrond. Door de verbe tering van een waterleiding is het mogelijk gemaakt, dit complex, dat tot heden weinig of niets opbracht, en sinds onheuglijke tijden vrij wel als een moeras bekend beeft gestaan, droog te leggen en in uitstekenden cultuurgrond te herscheppen. Boven dien zjjn ten gevolge der tot stand irekomen betere ontwatering nog bon derden hectaren beter drooggelegd en daardoor tot meerdere productiviteit gebracht. Dat dit hoogst belangrijke cultuur werk kan worden uitgevoerd is te danken aan den ondernemingsgeest van eenige Rotterdamsche kooplieden. Het is een heuglijk verschijnseldat onze koopmansstand er meer en meer toe overgaat, kapitaal beschikbaar te stellen voor groote cultuurwerken. Zoo wordt op de meest vredelievende wijze het nationaal vermogen vergroot, Moge ook dit voorbeeld tot navolging opwekken. Boterprijzen. Voor de maand December zijn de prijzen voor de boter, voor produ centen aan verkoopers vastgesteld als volgt: f 1.50 per K.G. per verpakking in wit fust van 50 K.G., met 1 cent per K.G. meer voor een verpakking in wit fust van 25 K.G. bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 20 K.G. 5 cent per K.G. meer en in fust van 10 K.G. 6 cent per K.G. meer. De prijs voor de ver bruikers is bepaald op f 1.70 per K.G. Wat er in visch omgaat I In November bedroeg de viscbotn- zet te IJmuiden f2 574.968 tegeo f 893.983 in November van bet vorig jaar. Van 1 Januari af bedroeg de omzet f6 872.977 in 1913; f6 450.300 in 1914 en f 16.238.000 in dit jaar! Verkeerd bezorgde. St. Nicolaas- surprise Een landweerman uit Waddings veen heeft korte vreugde beleefd van een hem verleend verlof Hoewel niet tot een der oudste lichtingen behoorende en hoewel bij ook niet om verlof gevraagd bad, kon hij met 3 maanden verlof naar huis gaan. De blijdschap thuis was groot, maar van korten duur, want gisteren moest bij naar zijn garnizoen terug. Er had een vergissing plaats gehadDegene, voor wien het verlof bestemd was, droeg denzelfden naam, alleen de voornamen verschilden. ,sk,Bl. Het voortdurend toenemend ver voer per Hollandsche Spoor heeft deze maatschappij genoodzaakt haar wagen park uit te breiden. Zij heeft dit gedaan door dat wagen park te vermeerderen met ruim 1000 gesloten goederenwagens, waaronder 700 wagens van 15 ton. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 26 November tot 2 December. GeborenAleida Catharina, d. van Johannes van Leijenhorst en Gter- truida van Putten. Johanna, d. van Evert Johannes Arbon en Johanna Hoogeweg. Albertus, z. van Teunis van den Ham en Hendrika Gijtenbeek. Flora, d. van Josephus Franciscus Maria Verguit en Maria Catharina Beullens. Hubert Alphons, z. van Charles Louis Reijnders en Leontine Josephine Collard. Hendrik, z. van Aalbert van de Kooy en Klaasje van den Essenburg. Johan Michaël, z. van Adrianus Wilhelmus Antonius van Trier en Johanna Isabella Klop. Geertruida, d. van Wilhelmus van Vulpen en Adriana Bouwman. Mari- nus Albertus, z. van Albertus Carolus Lorijn en Maria van Pluuren. Aleida, d. van Ruth Veenendaal en Aaltje Gerritje van Es. Cornelia, d. van Anthonius Lambeitus Mol en Corne lia Meijer. Everardus, z. van Cor nells van der Veer.en Johanna Jacoba van der Veer. Ondertrouwd: Gerrit Scbreudpr en JohanDa Margaretha ter Burg. Cor nells van 't Wel en Hendrika Nieuw- land. Hendrik van Nieuwenhuizen en Wilhelmina van Dijkhuizen. Johannes Gerard van Raalte en Maria Theodora Molenaar. Antonius Wil lem Jansen en Cornelis Zeggelaar. Gehuwd: Simon van der Woude en Anna Francisca Justina Kortes. Gerardus Johannes van der Mast en Jantje Pruim. Johannes Hendrikus Abel Schaaf en Helena Schaap. Aalbertus de Vi ije en Geertruida Hei ning. Jacobus Hendrikus Robbeu en Johanna de Wit. Overleden: Johanna Elisabeth Hel sloot, 45 jr., ODgeb. Johanna Boks, 31 jr., echtg. van Wouterus Tabernal Arie van Dijkhuizen, 10 mnd. Ida Cornelia Bijland, 44 jr., echtg. van Peter Arnold Scbarwachter. Teunis Blaokenstein, 21 jr. Albertus Theo dorus Hogenboom, 69 jr., wedn. van Catharina Maria Kiaaijvanger. Leusden. 26 Nov.3 Decb. 1915. Geboren: Philippus. zoon van Phi- lippus Lappain en Pelronella Dijk huizen. Janus, zoon van Elbert vat Zoeren en Gijsje ter Horst. Stoutenburg. 26 Nov.—3 Decb. 1915. Overleden: Helena Maria Timmer, oud 71 j. ongehuwd. Woudenberg. Geboren: Janna, dochter van Hen drik van Bentum en Janna van Raven horst. Ondertrouwd: Jan van de Haar, 21 jaren en Susanna Alida Vermeulen, 21 jaren. Hendrik Bloemendal, 25 jaren en Jannetje van de Meent, 24 jaren. Overleden: Cornelia Zeeh, 49 jaren. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m. 8—l'/i en des avonds van 67> 7'/« ure. Op Zaterdag alleen van des v.m. 8 l'/i ure. Ingeschreven waren op 2 Dec. 1215. I. de volgende werkkrachten: 1 schoenmaker. 20 sjouwer. 3 stucadoor. 4 straatmaker. IS timmerman. 1 smid. 2 rijwielhersteller. 2 veldarbeider. 1 voerman. 2 werkster. volgende werkkrachten 4 meubelmaker. 2 pettenmaker. 2 schoenmaker. 2 sigarenmaker. 1 tabaksbewerker. 1 tuinman. 1 kellner (halfwas). 1 leerling kok. 1 beeldhouwer. 20 grondwerker. 1 kantoorbediende. 1 kleermaker. 1 lelterzelter. 1 loopknecht. 20 los werkman. 2 magazijnknecht. 12 metselaar. 11 naaister. IS schilder. II. werden gevraagd de 1 banketbakker. 1 boekbinder. 4 broodbakker. 1 brouw. tech. Ingenieur. 1 dagmeisje. 1 leerling schilder. 1 loodgieter. 1 loopjongen. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 3 Dcc. 1215. Tarwe f 0.Rogge f0.Boekweit f 0. appelen f2.25 a f5.00 Peren f2 50 a f 7.00. Nieuwe Aardapp. f0 00 a f 0.zandaardapp. :2.50 a f3.— 'toendereieren I8.00 a 19.00 p. 100 si Bruine eieren 9.a f9.50 per 100 st. Boter '1.50 a f 1.70 per kilo. M ar ,ai ine f 0.— a f 0. Zoetem. kaas f O.a f 0.per 50 kilo kippen f 0 90 a f 1 70 Kuikens f0,aiOPiep kuikens f070 a ft.30 Ganzen r u. a f 0.Eenden f 0 90 a f 1.20 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f1.50 a f2.20 Wilde konijnen f 0.50 a 0.60 Tamme f 0.80 a f180 Buiicn f 0.50 a f 0.70 paar Magere varkens f 00. a f.00 Varkens export f 0.a f 0 Zeugen f U0.a I 000. Biggen f8.a r 15Schrammen f0.a f 0.— Vetti koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a JOOO.—Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- raarzen f 00.a f 00.Os f 000.ii f 000. Pinkstieren f Oa f 000. Kalveren f 10.— i f 16.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 300 heet. Appelen. 50 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 100 heet. Zandaardappelen, 13' r00 stuks Hoen- dereieren. 000 stuks Eendeneieren 300 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee, magere varkens Varkens voor exportslagery 500 biggen, zeugen, 7 kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden Vrijdag 3 Dec. aan gevoerd 7147 stuks. De prijs liep voor kipeieren van f8.20 tot f9.25. Eendeneieren f7.50 tot f 8 50. Voor allerkleinste eieren was de noteering minder. Regeeringseieren. Aanvoer 16331. Kipeieren f7 80 tot f9.00. Jonge hanen f 0.64f 0.74 per kilo, oude hanen f0.57 per kilo, kippen f0.63 per kilo, RECLAME. Eczeem begint gewoonlijk met kleine puistjes, vaak optredend tusschen «Ie vingers, in de oksel enz., die aan de huid een tielderroode kleur geven en vergezeld gaan van hevige jeuk en prikkeling. Zij kunnen zich spoedig uitbreiden en laten den patiënt rust noch duur. Andere huidkwalen, die den lijder veel ongemak en last bezorgen, zijn gordelroos, vurighe d der huid, dauwworm, netelroos, winterhanden, huid uitslag enz. De martelende .jeuk en prikkelende pijn van cczecrh, gordelroos en alle jeukende huidziekten worden verzacht door de eerste aanwending van Foster's -Zalf en zeUs,-hardnekkige gevallen, die jarenlang i\cerstand boden aan andere behandeling, moesten spoèdig zwichten voor de genezende eigen schappen van dëz». zalf. Foster's Zalf (let op~ dea juisten naam) is te Amerbfoort verkrijgb. by A. van de Weg, Langestr. 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 per doos. 20 van die beschenking wel weinig komen. Ik kan niet tot hem gaan. Wat denkt gij daarvan?" Tetburga keek hem vlak in het fijn besneden gezicht. Zij wachtte een oogenblik eer zij antwoordde. Toen zei zij: „Als Diederik u noodig heeft, zal hij het wel op een of andere ma nier aan den abt Wonobold duidelijk maken. Zoolang Diederik u niet roept, hoop ik dat gij de gastvrijheid die mijn vader u biedt voor lief zult willen nemen. Blijf bij ons tot gij geheel hersteld zijt en doe dan wat u het verstandigst voorkomt." Sicco wendde zich tot haar met een goedkeurenden blik. „Gij geeft mij daar een goeden raad en ik wil dien opvolgen. Ik wil bij uw vader als gast blijven tot ik geheel hersteld ben en dan „En dan?" vroeg Tetburga terwijl zij zich naar hem overboog en haar schoone oogen met volle bezieling op hem gericht waren. „En dan," hernam Sicco, die dien blik zeer goed opmerkte en er onrustig onder werd. „Dan ga ik naar den Poolschen hertog en ga opnieuw het leven leiden dat in het Oost-Frankische rijk mijn deel was en dat... mij geen geluk bracht en mij troosteloos, ontmoedigd, levensmoede hier bracht. Is het de moeite waard dat ik mijn zwaard daarvoor opnieuw aangesp. Neen, nog zie ik daar Worp en Tita voor mij heengaan. Ik ben een gravenzoon, hij is een hoorige en toch ik benijd hem, ik wilde dat ik in zijn plaats was. Gelooft gij dat?" Tetburga keek hem aan met haar raadselachtige oogen. „Of ik dat geloof, zeker. Want „Wat want? vervolg," zei Sicco snel. „Want. ik benijd Tita." Terwijl zij dat zeide was haar gelaat dicht bij het zijne ge komen. Haar schoone oogen rustten in de zijne, haar adem be roerde zijn wang. Plotseling kwam er een feilen gloed in Sicco's oogen, „Tetburga, benijdt gij Tita. Waarom, omdat iemand haar lief heeft. Maar dat kan y toch niet ontbreken. Er zijn er toch hon derd, duizend, zou ik zeggen die u liefhebben." „Ik begeer er slechts een," zei Tetburga zacht. Haar gelaat was nu onmiddellijk bij het zijne. Zijn hart klopte ontstuimig. „Tetburga ben ik die eene? O, ware dat zoo!" Een wilde kreet van geluk ontsnapte Tetburga, zij sloeg haar blanke, zachte armen om Sicco's hals. Hij trok in overmaat van geluk haar lief hoofdje naar zich toe en kuste haar, eens, meer malen en hoorde haar lispelen„Ja, gij, gij." Eindelijk sprak hij „Kunt gij mij liefhebben Tetburga. Is het werkelijk waar? Wilt gij mijn vrouw worden?" „Uw vrouw? Ik de gemalin van een gravenzoon? Wilt gij dat? Wilt gij mij huwen? Mag dat, kan dat?" „Waar hebt gij dan aan gedacht?" „Aan gedacht, aan niets, dan dat ik u liefheb Sicco. Lief als mijn leven. Maar plotseling barstte zij in tranen uit. „Tranen," zei Sicco. „Waarom weent gijP" „Och," hernam Tetburga. „Zal dat geen ongeluk over u bren gen. Zal uw broeder, zullen uwe verwanten immer dulden dat gij een Friesch meisje bemint en tot echtgenoote begeert?" Als cenig antwoord trok Sicco haar naar zich toe, vatte haar klein bevallig hoofdje tusschen zijn beide handen en kuste haar herhaaldelijk. „Gij moet niet vergeten," hervatte hij na eenigen tijd, „dat mijne Tetburga een zeer aanzienlijk meisje is. Uw vader Ludigman is een afstammeling van Frieslands potestaten en bovendien als zij u gezien hebben „Wat dan?" vroeg Tetburga schalks. „Danbegrijpen zij dat voor zulk een wezentje iemand, zelfs een gravenzoon, veel in de waagschaal stelt." Wordt vertolyd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2