NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad iÈT voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BREDERODE DE EDELSTE. No. 99. Zaterdag 11 December 1915. 44e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE OORLOG. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 77. Telephoonn. 60. AD VER! ENTIÊN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Lijst van eenige der meest voor komende artikelen met daarvoor aangenomen maximumprijzen. (Deze prijzen hebben uitsluitend be trekking op de gewone qualiteiten. De luxe-sorteeringen, waarvoor in gewone tijden reeds veel hoogere prijzen worden betaald, blijven buiten aanmerking.) Deze lijst vervangt de vorige. per K.G. Regeeringsbrood (bij verkoop op broodkaart)10 12 Tarwewaterbrood (gebuild) - 0.22' Tarwewaterbrood (gebuild) (ge bakken onderRabinaal toezicht) - 0.23' Tarwebrood (ongebuildbruin- brood) -0.19 Roggebrood Regeeringstarwemeel (b(j ver koop op meelkaart) - 0.16 Tarwebloem (gebuild inlandsch) - 0.23 Tarwemeel (ongebuild) -0.19 per K.G. f 0.85 Boter Volvette Goudsche Meikaas met Rijksmerk Volvette Goudsche Meikaas') Edammer Meikaas (40 -f Volvette jonge Goudsche en Edammer kaas met Rijksmerk') Volvette jonge Goudsche kaas a) Jonge Edammer kaas (tO Jonge Goudsche kaas (40 Edammer en Goudsche kaas (30 Edammer en Goudsche kaas (*0 Magere Edammer en Goudsche kaas Leidsche en Delftsche komijne kaas Friesche Nagelkaas - 0.30 Rijst (grofmiddel Bassein en/of Rangoon) Rijst (voorloop Bassein en/of Ran goon) Rijst (grof voorloop Bassein en/of Rangoon) Havermout Suiker (witte geraffineerde) Margarine Kofbe (Santos). per K.G. -0.60 Peekoffie (in pakjes) 0.1 Cichorei RaapolieLiter -0 62' -0.60 -0 60 - 0.57' - 0 55 -0.55 •0.50 - 0.42' -0.37' - 0.27' -0.55 -0.11 -0.12 -0.13 -0.14 - 0.271 -0.04 - 0.03' -0.65 Zoutper K.G. 0.C9 Zeep (zachte, witte of gele)') Soda PetroleumLiter -0.11 Kleine schelvisch K.G. - 0.30 Wijting-0.27 Kleine gul 0.36 Kleine poon en pieter man - 0.28 Horsmakreel0.24 Kleine schol-0.36 De hierboven vermelde prijzen gelden voor de maand December behoudens vroegere vervanging. Klachten over niet-inachtneming van bovenvermelde maxima, alsmede wen- schen om voor bepaalde op de lijst niet vermelde artikelen maxima vast te stellen, of wel om met het oog op plaatselijke omstandigheden voor eene bepaalde ge meente wijziging in de maxima te bren gen, behooren gericht te worden tot den Burgemeester. Een uniforme prijs voor roggebrood, geldeod voor het geheele land, kan, in verband met de zoo uiteenloopende bereidingswijze in de ver schillende provincies, niet worden vastgesteld. Daarom aal zulks voor elke provincie afzonderlijk geschieden, in overleg met ac provinciale Rogge- commissies. Deze prijzen zijn niet van toepassing op room- en lnnchkaas en kaas bereid onder Rabbi naal toezicht. Onder kaas, gemerkt ,40-j-, 30-j- of 20-f, wordt verstaan kaas, welke respectievelijk 40 pet. of meer, 30 pet. of meer of 20 pet. of meer vet in de droge stof bevat. Van dc grootste margarinefabrieken is de verzekering ontvangen, dat voorloopig de prijzen der bekende merken niet zullen verhoogd worden mede met het oog op de onderling uiteenloopende prijzen der verschillende merken wordt derhalve vooralsnog eenvondigbeidshalve geen maximum prijs vastgesteld, Deze prijs geldt voor den duur der distributie van raapolie door bemiddeling van het Centraal Administratiekantoor voor de distributie van Levensmiddelen. Voor deze artikelen wordt voorloopig geen maximumprijs vastgesteld. Egypte of Britsch-lndiê? Er is sprake van een uitgebreide actie der Duitschers in het Oosten. Von der Goltz zou opperbevelhebber in Mesopotamië worden. Volgens nadere berichten zijn reeds'2500 wagonladin-1 gen oorlogsmateriaal in Constantinopel aangekomen voor dit doel. En zou er een groot Duitsch Turksch leger, be staande uit 400.000 Turken en 100.000 man Duitschers, gevormd worden om in het voorjaar door Mesopotamië naar Britsch-Indië te worden geleid. In verband daarmee zouden de Tur ken aan den Anatolischen spoorweg met koortsachtige haast aan het werk zijn ook wijl zij bevreesd zijn, dat de Engelschen te Adana, juist op de grens van Syrië tegenover Cyprus, troepen zoudeu landen met hel doel, 't boren van tunnels voor deze spoorlijn door den Taurus te beletten. De spoorweg zou reeds geheel voor troepenvervoer en materialen transport in beslag zijn genomen. De «Moming Post» is het met het «Journal de Genèvet echter nog steeds niet eens. Ze verneemt, dat de Duitsch-Bul- gaarsch-Turkscbe expeditie tegen het Suezkanaal reeds voorbereid is en verneemt, dat de spoorlijn door de Sinaïwoestijn reeds tot op 65 K.M. van het kanaal voltooid is. Hoe bet zij, de Centralen schijnen groote hulp van Turkije ooodig te hebben. Volgens de #Slampa« is ge neraal Von Mackensen incognito te Constantinopel aangekomen om te trachten een verzoening tusschen Talaat Bey en En ver Pasja te be werken. Tot die verzoeningspogingen zou hij met een gevolg van 4000 Duitsche agenten voor spionnage en detective dienst naar de Turksche hoofdstad zijn gegaan. (Jok dit blad spreekt van den ijver, waarmee wordt gewerkt aan de tun nels door deo Taurus, voor den spoor weg die de expeditie tegen Egypte, dus tegen het Suezkanaal allereerst, moet overbrengen. Het meldt er nog bij, dat te Con stantinopel een groot aantal 32 c.M kanonnen zijn aangekomen, die over de verschillende fronten zijn verdeeld en o.a. ook op Gallipoli thans legen de troepen der Entente dienst doen. Duitschland doet inkoopen voor im den vrede. Duitschland zou in de Vereenigde Staten in 't geheim aankoopen heb ben gedaan voor een bedrag van 20 millioen pond, aankoopen van koper, katoen, wol, spek, koren, landbouw machines en andere producten. Al deze voorraad zou gekocht zijn te leveren in Duitschland 60 dagen na bet einde van den oorlog of op order met uitzondering van het koren. Alle aankoopen zijn opgeslagen vlak bij de Amerikaansche havens, waar Duitsche koopvaardijschepen liggen. Volgens een bericht is een order van kleine locomobielen voor land- bouwwerkzaamheden reeds afgeleverd aan boord van een stoomschip te Newport News. Duitsche bankiers verklaren, deze aankoopen als het bewijs van Duitscb- land's bereid zijn tot den vrede. Wij wenschen vrede en brood. Volgens het Volksrecht, een Zwit- sersch blad, waren het wel 10.000 raenschen, die op den daR van de opening der Rijksdagzitting, Unter den Linden samenschoolden en de Inter nationale en de Marseillaise zongen. De menigte riepWij wenschen vrede en brood! Bereden politie verspreidde ze. De Rijksdag werd door militairen bewaakt. De Belgische oorlogsschatting. Uit Brusselscbe financieele kringen verneemt de Frankf. Ztg., dat de door de Belgische provincies op te brengen nieuwe oorlogscontributie van maan delijks 40 millioen fres., zal worden gedekt door uitgifte van 5°/t schat kistaanwijzingen met tweejarigen om looptijd. Een bankconsortium waarin de gezamenlijke Belgische bankinstel lingen zijn vertegenwoordigd, zal de schatkistaanwijzingen vast overnemen en door verkoop in omloop brengen. De afzonderlijke bepalingen zijn nog niet vastgesteld. De samenzweringen in Amerika. Uit Richmond (Virginië) wordt ge meld, dat een brand vrijwel de ge heele stad Hopewell heeft verwoest. De nieuwe installatie van Dupont en de kruitfabrieken zijn gespaard. Het stadsbestuur heeft de troepen bevolen te helpen. Dicht bij bet warenhuis van Dupont zijn twee mannen, vermoedelijk Duit sche agenten, gearresteerd, die ex- ploisie-sloffen bij zich hadden. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan het Dames-Comité te Zeist, dat zich verleden jaar gevormd heeft tot het verstrekken van wollen artikelen aan militairen, en dat dit jaar zijn arbeid heeft hervat, doen toekomen een zending van ruim 500 paar bouf- fanten en ruim 600 paar polsmoffen, aan welke kleedingsiukken nog voort durend behoefte bestaat. De mobilisatie. De Regeering is er van overtuigd zoo verklaarde Minister Cort v. d. Linden in de Tweede Kamer dat de mobilisatie een zwaren druk op het volk oefent en als zij noebthans volhardt, dan geschiedt dit, omdat zij meent, dat de buitenlandsche toestand niet anders toelaat. Reeds thans wordt overwogen, of verlichting van dien druk mogelijk is en als de Regeering het eenigszins mogelijk oordeelt, zal zij er toe overgaan, meer mannen naar huis te zenden. *'t Zal niet gaan". Een inzender schrijft aan de Köl- nische Zeitung Van een reis naar Holland terug gekeerd, acht ik het mijn plicht, de daar opgedane ervaringen in wijderen Historisch romantisch verbaal. 22) Warme handdrukken werden bij herhaling gewisseld. Juist kwam Arlindo nanloopen. Zij was een vrouw. Een enkele oogopslag had haar den toestand doen kennen. Zij kwam naar Sicco toe en maakte een diepe nijging. „Ik wensch u geluk heer Sicco met uw bruid." „Dank u Arlinde," antwoordde Sicco, „ik hoop eenmaal mijn tol van dankbaarheid aan u te kunnen betalen. Ik zal nimmer vergeten wat gij voor mij geweest zijt toen ik zwak en hulpeloos hier ter nederlag en Tetburga zal het ook steeds in herinnering houden, niet waar Tetburga?" „En u lieve Tetburga, o hoe wensch ik u geluk," zei Arlinde, terwijl zij Tetburga's hand greep en die innig drukte. Als eenig antwoord sloot Tetburga Arlinde in haar armen en kuste haar herhaaldelijk. Spreken kon Arlinde niet. Zij begon van blijdschap te weenen. Broeder Anselmus richtte nu weder het woord tot Sicco met het oog op hetgeen thans gedaan diende te worden. „Ik verheug mij," zei hij, „van ganscher harte in uw besluit. Het toont uw moedig, onafhankelijk karakter. Wat uw verloofde betreft, geloof ik niet dat u ooit berouw van dezen stap zult hebben. Ik weet niet of gij u met uw broeder wilt verzoenen, maar zoo ja, dan zult gij van die zijde stellig tegenkanting ten opzichte van dit huwelijk ondervinden. Mag ik u een raad geven, neem dan zoo spoedig mogelijk den abt Wonobold in uw ver trouwen. Hij heeft veel invloed op den graaf daar hij hem dikwijls met wijzen raad dient. Dc abt koestert, wij weten het allen, een groote genegenheid voor Ludigmans geslacht en vooral Tetburga staat hij hem in hooge gunst. Ongetwijfeld juicht hij dit huwelijk zeer toe en zal hij gaarne zijn krachten willen inspannen om de hinderpalen die zich mochten vertoonen uit den weg te ruimen." „Ik zal uw raad volgen en zoodra mijn krachten het toelaten een bezoek aan den abt breDgen. Misschien wilt gij wel vast de goedheid hebben den abt mede te deelen hetgeen gij hier gezien hebt en hem te zeggen-dat ik hem hoop te bezoeken en zijn hulp en steun wil inroepen." „Gij kunt op mij rekenen, heer Sicco," antwoordde Anselmus. „Geloof mij het zal mij groot genoegen doen als ik twee jonge menschen, voor wie ik groote genegenheid en achting koester, zooals voor u en Tetburga op eenige wijze van dienst kan zijn. Ha, Gozewijn begint eindelijk de grootheid van zijn geluk te begrijpen, kijk eens met welk een innig geluk hij zijn dochter aanstaart," vervolgde Anselmus op Tetburga en Gozewijn wij zende, die op eenigen afstand van hen stonden. Tetburga had haar arm om haars vaders hals geslagen en deze streek met zijn krachtige hand liefkoozend over het donker blonde haar zijner dochter. Ansolmus trad naar Ludigman en stak hem beide handen toe. „Yan harte gelukgewenscht met deze verloving, Gozewijn. Wel, wel, dat zal een drukte geven. Het zal als een loopend vuurtje door heel Friesland gaan en mag soms de een of ander uit afgunst iets minder aangenaams zoggen, bijna allen zullen den vader van Tetburga benijden." „Dank u, dank u, eerwaarde broeder," antwoordde Gozewijn. „Ik ben werkelijk zeer verheugd. Ik twijfel niet of deze ver loving zal tot geluk vau mijne dochter strekken. Ik heb heer Sicco leeren konnen als een flink, edelmoedig jonkman en ik twijfel niet of hij kan een vrouw gelukkig maken."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1