Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. RECLAME. wordt door 21.000 artsen erkend tig het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. kring bekend te maken. Reeds meer malen was ik voor zaken van de firma, welker directeur ik ben, gedurende den oorlogstijd in Holland, maar nog nooit heb ik een zoo anti-Duitsche stemming leeren kennen als nu in November In Augustus was de stem ming natuurlijk reeds niet meer zoo als aan het eind van het vorige of bij liet begin van dit jaar; het komt me voor, dat het grooter worden van het aantal Eugelschen, die voor zaken in Holland ztjn of met het oog op den dreigenden dienstplicht bun land heb ben verlaten, er zeer veel toe bij- diaagt, dat da Hollander steeds meer in een anti Duitsche stemming ge bracht wordt. Het toppunt van anti-Duitsche ge zindheid vindt men in een stuk v't Zal niet gaan", dat io den Plantage- Schouwburg te Amsterdam wordt opgevoerd. In dit stuk wordt Belgiës lot gedemonstreerd, waarbij ter be scherming van dit land alle overige eutente-mogendheden optreden, die dan bezweren dal het Holland niet zoo gaan zal en geen vijand den Hol- landschen grond zal betreden. Daarna laat men dan Duitscbland als Germania optreden, door een huzaar, die onzen Kroonprins moet voorstellen, verge zeld Deze beide personen komen met een dreigement, worden echter door de vertegenwoordigers der entente van het tooneel verwijderd. Dat het publiek de vertegenwoordigers der entente met applaus begroet en Ger mania uitfluit, is naar Hollandsche begnppen heel natuurlijk. De tendenz van bel stuk is zoo anti-Duitsch, dal verschillende hoeren mij later ver klaarden, dat dit reeds geen neutraliteit meer is en ze er zichzelf over ver wonde! en, dat zooiets mocht worden gespeeld. Dit stuk beleefde den 22en November de 75e opvoering!! Dezelfde inzender schiijft, dat in de eetzaal van het notel te 's Gravenhage, waar hij altijd afstapt, een groep jonge Eugelschen aan een andere tafel buiitcb sprekende dames en heeren bespotte, zelfs de kellners lieten niet na, buu bijval te uiten. De gewijzigde toelichting op het vooistri der raadsleden Hofland, Joris- sen en Gerritsen om een crediet van f9300.toe te staan tot het kunnen versnebken van cokes tegen den piijs, geldend voor de mobilisatie, luide als volgt Volgens bet verslag van 1914 (van de Gasfabriek) blijkt, dat de loket verkoop bedroeg, uitgenomen gruis- cokes, 37.236 H L. We mogen veilig aannemen, dat indien de maatregel tot verstrekking van cokes zoo wordt opgevat, dat hij ingaat op 1 November en eindigt, be- bou'iens nader Raadsbesluit, op 30 April 1916, deze hoeveelheid voor de beltl disponibel zal moeten zijn. Immers de lokeikoopers zullen wel vallen onder bet Raadsbesluit, zoodat 18.618 H.L tot een bruioverhes van f 1306 plus f3351 zullen moeten worden omgezet. Het cijfer 3351 is het zuiver verlies, n.l. het verschil tusscben den kostprijs der cokes aan het bedrijf, en den ver koopprijs, door de Gemeente te ont vangen. Deze f3351 zijn dus zóo te verslaan, dat wij ze uit de gewone middelen (post »onvoorzien«) hebben te dekken en bovendien een bedrag van f 1303 hebben bij te passen, die als bedrijfswinst later deels tot de gewone middelen toevloeit. Het bedrijf ontvangt dus kostprijs plus bedrijfswinst, is f 13.963.50. Wij ontvangen 18 618 H.L. h f0 50, is f9309, plus f4654 als crediet, en keeren bet totaal, zooals boven is aan gegeven, aan de fabriek uit. Aan bezorging in de stad is 27 604 H.L. uitgegaan over 1914. De helft van deze hoeveelheid vormt 13.802 H.L. Veilig mogen we aan nemen, dat een gedeelte dezer cokes al is ingeslagen door de koopers, zoodat wij het benoodigde voor deze categorie koopers op 6600 H.L. willen stellen. Indien we nu ook in aanmerking nemen, dat er zullen zijn, die van de grootafnemers koopen, moet het bruto- verlies hooger worden gesteld en stel ik dit bedrag op f0.35 per H.L. Het bruto-verliescijfer zou voor deze categorie koopers kunnen zijn 6600 a f0.35 is f2310, ongeacht wat van deze verliescijfers, laterals winstuitkeering, terugvloeit. Het bezwaar is eerder gemaakt, dat, nu de contracten met grootafnemers eenmaal loopende zijn, wij ten deze onze verplichtingen moeten nakomen Alleen wanneer grooter quantums zijn toegewezen aan contractanten zouden er moeilijkheden kunnen ontstaan. Immers de door mij genoemde cijfers, ontleend aan het verslag over 1914 betreffen alléén de distributie voor het bedrijf zelf en laten de andere cijfers onaangetast. Evenwel zal dit, bij aan neming van ons voorstel, niet geheel doorvoerbaar blijkenimmers een ge deelte koopers vandeengros-bandelaars zal zeker onder dit besluit vallen. Ook hiermede dient rekening gehouden met den beschikbaren voorraad, en zal dus van deze rond 65.000 H L. wel 6000 H.L. moeten worden onteigend, wal een extra verlies zal geven van 6000 x f0.10 1600. Ook op deze 6000 H.L. zal dus een verlies van 6000 x (f0.10 f0.07 f 0.18) vallen en op f2100 moeten worden geschat. Onder dit cijfer is natuurlijk weer begrepen een sommetje van f 420, dat later als winstuitkeering tot de gewone middelen toevloeit. Het totaal van het bruto verlies be hoort dus berekend te worden op f4654 f2310 f2100 f200 admi nistratiekosten, is globaal f9300 Amersfoortsch Mannenkoor. Het Donderdagavond door dit be kende koor gegeven concert had velen naar Amicitia doen gaan en bet ruwe weer trotseeren in de hoop weer eens wat goeds te hooren. En de bezoekers zijn in hun verwachtingen niet be drogen geworden, alhoewel vorige uit voeringen in sommige gedeelten wei eens beter waren. Dit is misschien te wijten aan het ontbreken van een paar goede krachten. Hoe het zij, de beer Hazendonk is een directeur die uitstekend voor zijn moeielijke taak berekend is en zich zelf en zijn koor zware eischen stelt. De heer Caro zong weer prachtig en had vooral met de werken van den heer Hazendonk veel succes. De soliste, mej. Co Nienhuis uil Delft, zong met een heldere stem en had veel succes, evenals onze muzikale stadgenoote mej. Stoetzer, die weer begeleidde op een wijze boven allen lof verheven. Naar men ons mededeelt heeft de inspecteur-veldwachter J. W. van Zetten, in dienst der afdeeling »Gooi- en Eemland" van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren de volgende processen-verbaal opgemaakt waaruit men zieD kan, dat er op het gebied van Dierenbescher ming nog zeer veel valt te doen en toezicht niet overbodig is. Op den 9den September 1915 tegen W. v. d. G., wonende te B., ter zake van bet bezigen van eenen schurftigen hond als trekkracht. Op den Isten October 1915 tegen G. de G., wonende te N., ter zake van bet bezigen als trekkracht van een hond, welke eene opene wond aan de borst had. ter grootte van 7 c.M., waarover de borstriem steeds heen en weer schoof. Het vervoer had dus plaats op eene noodeloos pijnlijke of kwellende wijze. Op den 2lsten October 1915 tegen W. H. en VV. v. d. G., beiden wonende te B. ter zake van het bezigen als trekkracht van eenen schurftigen hond, welke bloedende wonden had. Op den 16den November 1915 tegen W. D., wonende te A., ter zake van het bezigen van een schurftigen houd. Het dier was zoo mager en uitgeput, dat bet niet in staat was, de kar voort te trekken. Het tuig bestond uit een ouden buitenband eener fiets en de draag- en buikriem uit een scherp touw. Op den 3den December 1915 tegen A. II. J., wonende te N., ter zake van 't bezigen van een voor een vracht wagen gespannen paard, hetwelk eene borstwond had van 5 c.M., waarover het gareel steeds heen en weder schoof. Dit vervoer had derhalve plaats op eene noodelooos pijnlijke of kwellende wijze. Aan het personeel van de H S. M„ dat een inkomen heeft beneden f 1500 per jaar, wordt met ingang van 1 Januari een extra salaris verhooging toegekend. De zwaargetrofieii boer. In een der vele welvarende dorpen om het schoone Leiden, werd dezer dagen in een drukbevolkte stal van een braven landman mond- en klauw zeer geconstateerd. Dit was een ramp! Niet minder dan 213 stuks vee moesten worden onteigend in het be lang van Neerlands veestapel. Den armen veehouder kwam daarvoor een behoorlijke schadevergoeding toe. En die werd, door deskundigen geschat op 70 a 75 duizend gulden. Welk bedrag aan den getroffen land bouwer werd uitbetaald. O, de man was verrukt! Zóóveel geld had hij nooit gedroomd te zul len bezitten en hij richtte in zijn vreugde een weelderig festijn voor zijn vrienden aan in »De Turk" te Leiden. En tijdens dat festijn bracht een schrandere medelandbouwer hem op een idee. Hij kon nog meer krijgen dan de 70 mille. Hij kon nog bedrijfsschade reclameeren. Want zijn heele bedrijf staat immers stil. Sapperloot ja, dat was een idee. En de brave boer heeft waarlijk een eisch tot vergoeding van bedrijfsschade ingediend voor ettelijke duizenden gul dens. En ook die zal hij ontvangen! De man dweept met mond- en klauwzeer! De Boerenstand. De Boerenstand doet eer aan 't land, Zoodra er Menschen waren, Nam hij 't begin God! stelde hem in Voor vele duizenden jaren. In Genesis kunt gij gewis, Die waarheid duidelijk lezen, Als gjj het zoekt, Het moet geboekt, Voor in den Bijbel wezen. Wat voedsel geeft, aan al wat leeft, Bewerken Boerenlieden. De Boer is nut, Den Staat tot stut, Wil hem Uw achting bieden. Geluk den Boer, met stal en vee, Zijn welvaart wordt steeds grooter, Want was hij dood, Er was geen brood, Geen melk, of Kaas, of Boter. Bovenstaand gedichtje, werd op de Algem. Vergadering van den Bond van Melkveehouders in Nederland te Am- steidam ten beste gegeven door een der aanwezigen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 3 tot 9 December. Geboren: Andrée Juliette Leonie, d. van George Victor Hermans en Emilia Clementine Casteur. Maria Gerarda, d. van Johannes Jansma en Geeltje Brouwer. Edward James, z. van Willem Jacob van Beek en Magdalena Elisabeth Florence IJzerhoed. Ge rard Marinus, z. van Gilles Joseph F'Jean en Cotilde Joseph Hols. Maria, d. van Franciscus Joosen en Augusta Maria de Jonghe. Johanna Clasina, d. van Abraham VerhoefTen Cecilia Hartogsveld. Hendrika Ja- coba, d. van Herman de Vries en Hen drika Jacoba Boon. Albertus, z. van Hendrikus Hubertus Arler en Maria Alijda Wallert. Emilia Julia Hélène, d. van Jules Clément Rose en Hélène Gérardine Catherine, Guillel- mine Colinet. Gerrit, z. van Wilhel mus van Eden en Jannetje Meerbeek. OndertrouwdIsaak Meijer en Petronella Johanna van der Linde. Jan Derk Kraaijenbririk en Hillegonda Hendrika Alijda van de Zuidwind. Frangoise Jeanne Hervix en Joseph Vomfell. Johannes Henri Send en Anna Gerharda Hermanna Baas Bec king. Hendrik Kuiper en Genitje Willemioa Heistra. Hermanus Gouw en Theodora Louisa van de Wijngaard. Willem Frederik van de Kolk en Lamberta Maria Lam- brechts. Antoon van Beek en Alberta Jannetje Krijnen. Adrianus de Kock, en Maria Gerardine Bogers. Frans van den Bergh en Willemina Catbarina Anna Bouwen. Gehuwd: Louis Charles Lagers met Catharina Maria Briët. Gerard Janssen met Sjoukje Smid. Evert Leonaidus Bregonje met Everaida Fremouw. Overleden Everdina Cathaiina Mus kens, 71 jr., ecbtg. van Hendrikus Rietbergen. Willem Cirkel, 76 jr., echtg. van Adriaantje van der Veer. Frederikus Vloemans, 28 jr., echtg. van Elisabeth Johanna de Groen. Coinelia Aridel, 86 jr., wed. van Jan Willem Remy. Evert Ruizendaal. 37 jr., echtg. van Hendrika de Boef. Hendrik Nicolaas Karei Schouten, 36 jr., ongehuwd. Cornelia Morren, 76 jr., wed. van Johannes van Eden. Willem van de Laak, 77 jr. echtg. van Johanna van Daal. Andiies Prins, 51 jr., echtg. van Cornelia Omvlee. Hermanus Kleve, 70 jr., wedn. van Foktje Hovingh. Johanna Koenen, 2 m. Leusden, Van 310 December 1915. Geboren: Janus, zoon van Elbert van Zoeren en Gijsje ter Horst. Maria, dochter van Franciscus Wilhelm Fontijn en Geertruida Hagebeuk. Hondrikje, dochter van Willem van Beek en Johanna van Dijk. Gehuwd: Cornelis van Ginkel en Maria van Ravenhorst. Overleden: Gerarda Pot, oud 86 jaar weduwe van Everardus Johannes Schenkbergep. Stoutenburg. Van 310 December 1915. GeborenPetrus, zoon van Jacobus Koller en Grietje Rutten. Woudenberg. Ondertrouwd: Thomas Johannes Petrus Balfoort en Alberta van Maanen. Cornelis Voskuil en Aartje Weste- neng. Overleden: Hendrik van de Waeidt, gehuwd met Willemijntje van Brum- melen, 66 jaren. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m 8 VI, en des avonds van 6'/i 7'/» ure. Op Zaterdag alleen van des v.m. 8-lVi ure. Ingeschreven waren op 9 Dec. 1915. I. de volgende werkkrachten: 1 beeldhouwer. 1 dienstbode. 18 grondwerker. 9 kellner. 1 kleermaker. 1 lettersetter. 20 los werkman. 1 huishoudster. 2 magazijnknecht. 1 metselaar. 10 naaister. 9 schilder. 1 schoenmaker. 14 sjouwer. 2 slager. 3 stucadoor. 2 straatmaker. 14 timmerman. 3 veldarbeider. 1 voerman. 4 werkster. tl. werden gevraagd de volgende werkkrachten 2 banketbakker. 1 loodgieter. 1 boekbinder. 6 meubelmaker. 1 boekhouder. 1 schildersleerling. 4 broodbakker. 2 schoenmaker. 1 dagmeisje. 6 slager. 1 dienstbode. 1 snijder (leer-) 1 kappersbediende. 1 stanzer. 2 kleermaker. 1 zwikker. 1 kokslecrling. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeetitt raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 10 Dec. 1915 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit I 0. appelen f2.a f5.Peren f 2.50 a f 6..Nieuwe Aardapp. f0 00 a f 0.zandaardapp. 2.50 a f2.80 Hoendereirren 18 50 a f9.— p. 100 et. Bruine eieren 19.a [9.60 per 100 st. Boter 1150 a f 1.70 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo Kippen f 0 80 a f 1 70 Kuikens f0.a 10.Piep kuikens f 0.60 a f 1.25 Ganzen 1(1. a f 0.Eenden f0 90 a fl.20 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Razen fl.70 a f2.25 Wilde konijnen 10.50 a f 0.60 Tamme f0.80 a f 1.90 Duiven f0.50af0.70 paar Magere varkens f 14. afl7. Varkens v. eipori f 0.a I 0.Zeugen f 00.a f 000. Biggen f8.a f 16Schrammen f 0.a f 0.Vetts koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. k ƒ000.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f Oa f 000. Kalveren f 10.f 14.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 400 heet. Appelen. 50 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 60 heet. Zaudaardappelen, 10^00 stuks Hoen dereieren. 000 stuks Eendeneieren 300 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee, 30 magere varkens Varkens voor exportslagerij 450 biggen, zeugen, 11 kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden Viijdag 10 Dec. aan gevoerd 7812 stuks. De prijs liep voor kipeieren van f8.35 tot f 10 05. Eendeneieren f8.50. Regeeringseieren. Aanvoer 47378. Kipeieren f8 00 tot f9.00. Slachtkippen f0.66 tot f0.73 per kilo. RECLAME, Angst zal u niet beter maken. Weest opgetcekt en grijpt de oorzaak van uw kwaal aan. Leeft niet in voortdurende vrees voor ziekte. Angst werkt op de zenuwen en maakt kleine kwalen grooter. Als gij rugpijn hebt, weest dan niet onmiddellijk bevreesd voor niergruis, waterzucht of Bright's ziekte. Als gij last van rheumatische pijnen hebt, weest dan niet dadelijk bezorgd voor chronische rheu- matiek. Als gij hinder hebt van watersloornissen, vreest dan niet onmiddellijk blaasontsteking en niersteen. Zegt tot uzelf: Ik zal er dadelijk voor zorgen, dat mijn nieren genezen en als ik dan verstandig leef, blijf ik gezond. Neemt voldoende lichaamsoefening om het bloed te laten circulecren door de nieren. Dat houdt het bloed zuiver. Als gij te veel eet, drinkt of werkt, u te veel zorgen rnaakt en geen behoorlijke nacht rust neemt, is het gemakkelijk genoeg om deze kwade gewoonten een tijdje na te laten en de ver zwakte nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen te genezen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn enkel voor de nieren en blaas» en bij tijdig gebruik zuiveren zij de urinewegen, wekken zij de nieren tot giootcr werkzaamheid op en bevrijden zij het lichaam van de nadeelige stoffen, die zooveel kwaad kunnen veroorzaken Tobt niet te veel, opgewektheid en Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn de twee beste geneesmiddelen. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 37 Sicco die juist aankwam, ving de laatste woorden op en drukte dadelijk Gozewijn de hand, zijn dank uitbrengende voor de goede gedachten, die deze van hem koesterde en hem de verzekering gevende dat hij zou trachten een goed schoonzoon voor hom te zijn, zoodat Gozewijn nimmer berouw zou behoeven te koesteren dat hij het lot van zijn geliefde dochter in zijne handen had gesteld. Broeder Anselmus gaf nu Sicco te kennen dat hij vertrekken wilde. Hij wenschte zoo spoedig mogelijk naar de abdij te gaan om Wonobold het groote nieuws mede te deelen. Sicco vond dit zeer goed en beval hem nogmaals zijn belangen aan. Hierop nam Anselmus afscheid en Gozewijn en Arlinde traden de hoeve weder binnen, gevolgd door Sicco on Tetburga. GRAAF EN ABT. In dezelfde zaal waar wij een paar dagen geleden den abt Wonobold in gesprek met broeder Anselmus aantroffen, zat de abt thans met een ernstig gezicht te luisteren naar Diederik III, graaf van Holland. De abt was zeer vereerd met het bezoek van den jongen graaf. Hij begreep dat deze kwam om in verschillende zaken zijn raad te vragen en dit beroep op zijn ervaring en wijsheid kon hem natuurlijk niet dan zeer aangenaam zijn. En daar zat Diederik met zijn knap gelaat en zijn verstandige oogen tegenover hem. Wonobold keek hem met zijn kleine, slimme oogen scherp aan en maakte de opmerking dat Diederik zoo sterk op zijn moeder Luitgard begon te gelijken. Hij her innerde zich Luitgard nog zeer goed. Hij was bij het gezantschap geweest dat in het jaar 980, dus nu bijna veertig jaar geleden, ufgezonden was om graaf Siegfried van Luxemburg de hand zijner om hare groote schoonheid en voortreffelijke deugden vermaarde dochter Luitgard voor graaf Arnoud te vragen. Arnouds half broeder, aartsbisschop Egbert van Trier, had dit huwelijk aan geraden en zijn invloed aangewend om het tot stand te brengen. Hij voorzag dat het huis Luxomburg een groote rol zou spelen en dat dit het geslacht van zijn broeder Arnoud zou ten goede komen. Toen later de jongere zuster van Luitgard, Kunegunda, met koning, later keizer, Hendrik II huwde, bleek het dat Egbert zich niet had vergist. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2