Plaatselijk Nieuws. Advertentiën. RECLAME. wordt door 21.UUU anse.i erkend 5». het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. van den bouw en de inricbting van barakken voor winterlogies, waarmede alleen reeds een bedrag van ongeveer f 2.500.000 gemoeid is geweestop de meerdere uitgaven voor vergoedingen wegens kostwinnerschap en in bet algemeen op de stijgende prijzen van grondstoffen en verdere benoodigd- heden, die nog voortdurend aange schaft moeten worden. Verkeer BelgiëNederland. Het aantal personentreinen, ten be hoeve van de verbinding België Nederland via Esschen, is met ingang van 6 dezer met één uitgebreid. In verband n.l. inet bet door de Duitscbers beschikbaarstellen van twee militaire treinen AntwerpenEsschen en terug voor burger ver voer, heeft de Staatsspoor een aansluitenden trein EsscbenRoosendaal ingelegd, die 's avonds om 8 uur uit Esschen ver trekt en om 8.15 uur te Roosendaal aankomt. Bij vertrek om 6.13 uur 's avonds uit Antwerpen kan men tbans te Roosendaal de aansluiting halen op de avondtreinen naar de richting Neder land (via Rotterdam en via Utrecht) naar Eindhoven. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 21 December 1915, des avonds acht uur. 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Benoeming van leden voor ver schillende conrmissiën volgens perio dieke aftreding 3. Benoeming van een ambtenaar om den Ontvanger bij ziekte ol af wezigheid te vervangen. 4 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van ziekteverlof aan Mej. J. A. Poortman, onderwijzeres aan school D. 5 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag overeenkomstig verzoek aan E. H. Buijtenhuis, onderwijzer aan school E. 5. Advies van Burgemeester en Wet houders op het adres van R. A. van den Hoven, J. W. M. Tlr. Bremer en A. J. H. den llartog onr baar als onder wijzeressen in de Nuttige Handwerken een balljaarlijksch vei lof toe te staan met behoud van salaris, zulks in ver band met de gewijzigde schooltijden- regeling. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eer vol ontslag aan W. Fiöger als admini strateur der Bedrijven wegens zijne benoeming tot chef Boekhouder voor de Centrale Boekhouding. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het rooien van boomen en het opruimen van houtgewas. 9. Advies van Burgemeester en Wet houders tot in gebruik geving van Gemeentegrond aan J. G. Fontein ten behoeve van bet plaatsen van een rioolputje aan de Langestraat. '10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhuur van een buis met eenige perceelen bouwland aan A. Kortes. 11. Toelichting van het Raadslid den Heer J. Hofland op zijn voorstel tot het verleenen van een crediet van f9300. ten behoeve van de uitvoering van het Raadsbesluit inzake de verstrekking van cokes legen verminderden prijs. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een crediet te ver leenen van f 17.500.ten behoeve van de uitvoering van eenige werken op het terrein van de gasfabriek en Burge meester en Wethouders te machtigen over te gaan tot de aanstelling van twee portiers. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om machtiging te ver leenen tol tijdelijke aanstelling van hoogstens twee ambtenaren voor de in werking stelling der centrale boek houding. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om machtiging te ver leenen tot opname van tijdelijk kas geld op den dierm 1916 tot een bedrag vail 1500 000 15. Vuorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging derGemeente- begrooting dienst 1916. 16. Reclames Straatbelasting, dienst 1915. 17. Reclames Inkomstenbelasting dienst 1915. 18. Vaststelling 5e suppletoire kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1915. 19 Vaststelling 3e suppletoir kohier der Straatbelasting dienst 1915. 20. Afschrijving van Inkomsten belasting wegens vertrek of overlijden diensten 1914 en 1915. Burgemeester en Wethouders schreven aan den Raad Met ingang van 15 November j.l. zijn de leerplannen der openbare lagere scholen door de hooiden dier scholen onder goedkeuring van den districts schoolopziener en ons college in dien zin gewijzigd, dat het handwerkonder- wijs. voorloopig voor den proeftijd van een half jaar, in plaats van des n.m. 4—5u. wordt gegeveu van II tot 12 u. des morgens. Hierdoor is bet mogelijk geworden de scholen des n m. 3'/» u. te sluiten, hetgeen groote voordeeleti geelt, niet alleen met het oog op besparing van vuur en licht, maar ook ten opzichte van de onder wijsbelangen. Zoo kan nu bijv. alle onderwijs bij daglicht ge schieden, wat vooral bij handwerk- oriderwijs verre te verkiezen is boven kunstlicht. Door de invoering van de nieuwe regeling zijn echter een drietal onder wijzeressen in de nuttige handwerken aan de scholen E. en F. n.l. de dames R. A. v. d. Hoven, J. W. M. Th. Bre mer en A. G. M. den Hartog wegens hare werkzaamheid in naburige ge meenten in de onmogelijkheid gekomen hare diensten alhier op den vastge- stelden tijd te verlichten. Zij hebben zich daarom, blijkens haar hierbij overgelegd adres tot Uwe vergadering gewend met bet verzoek haar een halfjaarlijkse!) verlof met behoud van salaris toe te staan, met dien verstande, dat voor rekening van de gemeente in de vervanging wordt voorzien. Wij merken allereerst op, dat mej Bremer slechts tijdelijk is aangesteld. Nu zij niet meer in staat is, de be trekking waar te nemen, zal ontslag door ons wordeu verleend. De beide andere dames hebben een vaste aanstelling. Maar ook voor haar zal, naar de meening van ons College ontslag moeten volgen, zoo dit niet wordt gevraagd. Voorop dient te staan bet belang van het onderwijs. De ingekomen rapporten van de hoofden van scholen zijn hierin eenstemmig, dat de ge troffen maatregel zeer is toe te juichen. Al geldt hij dus als proef, aangenomen mag worden, dat hij in een definitieve zal worden omgezet. Nu valt het stellig te betreuren dat het deze dames niet mogelijk is de nevenbetrekking te blijven vervullen naast baar hoofdbetrekking, maar hiervan kan de gemeente bezwaarlijk de gevolgen dragen Ook kan hiervoor geen argument worden gevonden in bet feit, dat de salarissen, die zjj ge nieten, niet hoog zijn. De regeling van de schooltijden moet kunnen geschie den, los van de belangen, die enkele leden van het personeel daarbij hebben. Onmogelijk is het trouwens geens zins dat ook andere onderwijzeressen nadeelen ondervinden van den geno men maatiegel, al zijn zij in staalde betrekking te blijven vervullen. Wij hebben daarom de eer U te adviseeron, afwijzend op het verzoek te beschikken. Een sympathiek werk ton bate van de gemobiliseerde militairen le Amersfoort is dezer dagen tot uitvoe ring gekomen. Wij bedoelen hetgeen er bier gedaan is en nog gedaan wordt voor uitbreiding van de militaire te huizen, de instellingen wier deuren dagelijks openslaan voor al onze jon gens onder de wapenen. Ettelijke duizenden zijn ze in aantal, die avond op avond bun kazerne of kampement uitzwermen, om in hun ïtebuisn brie ven te gaan schrijven en gezelligheid of nuttige bezigheid te vinden. Steeds komen er nog bezoekers bij en steeds moet er op nieuw raad geschaft worden om allen te bergen. De wanden zouden dreigen te bersten: maar eer dat het zoover is, staat er fluks weer een verlengstuk bijgebouwd! Er werd hier heel wat gedaan, ook op dit gebied en gelukkig, want het strekt menig jongmensch, die anders rond zou dolen, lot zegen. Op verzoek vestigen wij thans de aandacht onzer lezers op het militair tehuis in de Beekstraat, dat voor een flinke ver grooting, gepaard met uitbreiding van hel ameublement duizend gulden noodig had. In ééu gift kreeg het bestuur de helft van dat bedrag ten geschenke; nu staat bet nog voor de dekking van de andere helft der kosten. Tot hulp zal o.a. eene commissie uit de Hervormde Gemeente persoonlijk de leden dier gemeente aan huis bezoeken, om die allen in de gelegen heid te stellen ook het hunne er toe b'j '0 dragen. Met vertrouwen recommandeerenwij ook onzerzijds deze zaak in de be langstelling van allen wie ze aangaat. Onze Vloot. Voor de afdeeling Amersfoort van de Nederlandsche Vereeniging »Onze Vloot* hield Woensdagavond de heer Th. Delprat een lezing met lichtbeelden over Nederlandse!) Indië. Spreker be gon met er op te wijzen, dat het een moeieltjke opdracht is in korten tijd iets van Indië te vertellen, omdat dit een wereld op zich zelf is. Deze eilanden reeks schijnt een groot vastland te zijn geweest en door vulkanische wer kingen zoodanig verandeid. Het khmaat is zeer standvastig. Bijna nooit een hoogere temperatuur dan 94° F. Hierdoor is ook in de planten- en dierenwereld weinig verschil. De bevolking bestaat uit verschil lende rassen. Ook heeft men verschil lende godsdiensten. De geheele bevol king wordt op 38 millioen geschat Nadat spreker nog veel belangrijks had medegedeeld over het bestuur, de spoorwegen enz. werden zeer fraaie lichtbeelden vertoond om 'tgesprokene te illustreeren. Woensdagmiddag waren de leer lingen van de hoogste klassen der lagere scholen in »De Kroona aan wezig, hiertoe uitgenoodigd door den heer Joh. Bolignie. Bijna 2 uur ach tereen werden ze aangenaam bezig gehouden door het gezelschap van dezen heer, die voor deze gelegenheid een mooi programma voor de kin deren had samengesteld. Over de goocheltoeren vooral raakte de jeugd niet uitgepraat. Een woord van warmen dank komt den heer Bolignie voor deze gratische kinder voorstelling toe, evenals voor zijn afdrage van f 17,35 aan 't steuncomité, zijnde de netto opbrengst van een vorige uitvoering. Tuinbouwverccniging Amersfoort. Onder vooiziiteiscbap van den heer A. M. Tromp van Holst vergaderde deze vereeniging Woensdagavond in »de Zwaantt De voorzitter noemde den gang van zaken goed, ook het aantal leden is door de slechte tijden niet afgenomen. Bestuursverkiezing: Gekozen werd de heer C. van Esveld. Begrooting 1916. Ontvangsten ver moedelijk saldo f100; contributie t200; landpacht f190; opbrengst proeftuin f2200; subsidie Rijk f500; idem Provincie f 250idem Gemeente f 350. Totaal f3790. Uitgaven: Landpacht f272; salaris en arbeidsloon f 1800bemesting f350; zaden enz f250; onderhoud, gereed schappen enz. f 400; administratie enz. f250;renteen aflossing f350; onvoor zien f 118; totaal f3790. Door de vergadering werd deze begrooting aldus vastgesteld. Overeenkomstig het rapport van den heer Frederiks werd de rekening over 1914 goedgekeurd. Hierna werd de vergadering gesloten. In een Donderdagavond gehou den gecombineerde vergadering van de leden der kiesvereenigingen Ge meentebelang en Amersfoort's Belang is besloten deze samen te smelten tot één vrijzinnige kiesvereeniging. Een voorloopig bestuur werd de samenstelling vari een concept-regle ment opgedragen Maatschappij van Nijverheid. Gisteieriavond kwamen ongeveer een 40-tal heeren, voor het meerendeel hoofden van bedrijven, ten stadhuize bijeen met het doel een afdeeling hier ter stede te stichten. Spreker was de heer De Clercq, secretaris van de maatschappij. De Burgemeester stelde hem aan de vergadering voor en gaf hel woord aan den spreker. Deze zeide, dat de maatschappij reeds dateert van 1777. Hij zal niet geven de geschie denis van de maatschappij, doch slechts eenige grepen doen. Het doel is de volkswelvaart te bevorderen. Haar hoofdzetel is te Haarlem. Ze telt 36 departementen of afdeehngen. Door vergaderingen, congressen, musea, scboleD enz. enz. tracht ze haar doel te bereiken Ze liet vier hoogleeraren een studiereis naar Amerika maken. De departementen werken in den- zelfden geest: lezingen, onderlinge besprekingen, invloed op zaken van plaatselijken aard, vaktenloonstellin- gen etc Het bestuur bestaat uit 12 leden, waarvan elk jaar aftreedt. De maatschappij staat hoog aangeschreven. De regeering vroeg in deze moeilijke dagen baar advies. Verder tracht ze door pakkende voorbeelden onze nijverheid te steunen. Ze bewandelt den gulden middenweg inzake import en export. Om duide lijk te maken wat de departementen kunnen doen noemt spreker Haarlem en Groningen. Nieuwe gezonde in dustriën worden door haar in het leven geroepen, ook met het oog op de demobilisatie, wanneer 150000 man om werk vragen. In 't kort op elk gebied van volkswelvaart vindt men haar sporen. De maatschappij heeft leden en donateurs. Deze betalen een contri butie van f 25. Het aantal is tbans 200 De contributie per lid bedraagt f 5,50. Geeft de gemeente subsidie dan kan deze op f2,50 gebracht worden. Hier te Amersfoort is vroeger een departement geweest. Doch de tijden zijn nu verandeid. Amersfoort is in een benijdbare fase van ontwikkeling gekomen De heer Van Schalk wijst op hel ontbreken van een goede wateiweg voor Amersfoort. De Voorzitter zegt, dat de Eem nog zoo kwaad niet is. De heer Van der Meide wijst op de nijverheid van Enschede, van 't Rubr- gebied, die toch ook geen waterwegen hebben. Een waterweg komt wel, doch is niet noodzakelijk Wel veel energie. Amersfoort moet ook in de mode komen als industriestad. Staande de vergadering gaven zich 38 heeren als lid op. Een bestuur werd nu gekozen, n.l. de heeren Van der Meide, Wolters, Eysink, Koppejan, Van Vollenhoveri, Kemper en Meursing, die allen de benoeming aannamen en onderling de functies zullen verdeelen. De spreker wenschte Amersfoort geluk met het nieuwe departement en dankte den Burgemeester voor de ver leende gastvrijheid hier in het Raadhuis. Gisteren hallvijf vergaderde de commissie van toezicht op het lager onderwijs ten Raadbuize. Aanwezig waren behalve de voor zitter, de heer Van Weezei Erren-, de heeren Thien, Van Dijk, Van de Hengel, Wijland. Kei kliof en Ver hoef. De twee damesleden waren afwezig. Na opening werden de notulen van 30 Sopt l.l. gelezen en goedgekeurd. Aan de orde verkiezing van een 2en voorzitter. Gekozen mei 6stemmen air. dr. Verhoef. Vervolgens werden de aftredende bestuursleden, de heeren Verhoef, Wijland en Thien herkozen Ingekomen zijn kennisgevingen van benoemingen, van school vergaderingen, een schrijven vari verhindering van Mevr. Tuxopeus en een schrijven van den Rond van Nederlandsche Onder wijzers om een enquete in te stellen naar het ronken vari schoolkinderen. De commissie zal in deze richting stappen doen. De beer Verhoef meent naar aan leiding van verslagen in groote bladen, dat in openbare vergaderingen alleen zaken van algemeen belang behandeld worden. Hij verzoekt het be.-tuui eens te onderzoeken, welke punien hij de schoolcommissie te Amsterdam in h-n openbaar worden behandeld en op welke gronden en welke niet Dn werd aangenomen. De voorzitter verzoekt rapporten omtrent het schoolbezoek door de commissie, zooals dal in Utiechi ge beurd Dit kan ten gevolge hebb-u, dat er meer uniformiteit komt in de schoolbezoeken der commissie. Niemand der leden had iets meer te vragen of op te merken, waarom de vooizilter vóór 5 uur de vergade ring sloot. In de Remonstranlscbe kerk hoopt morgenochtend voor te gaan ds. A. L. van Hoorn, uit Utrecht; in de Doopsgezinde kerk, ds. Ten Cate. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt hedenavond ten Raad- huize een openbare vergadering. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden Viijdag 17 Dec. aan gevoerd 11507 stuks. De prijs liep voor kipeieren van f 7.10 tot f9 00. Eendeneieren f7.25 tot f7.80. Regeeringseieren. Aanvoer 29467. Kipeieren f7.65 tot f 9.10. BURGERLIJKE STANDEN. Leusden, 1017 December 1915. Geboren: Hendrikje, d van Willem van Beek en Johanna van Dijk. Alijda, d. van Tijmen Tijmense en Hendrika van den Tweel. Bernaidina Johanna, dochter van Evert van den Hengel en Geitrude Schoonderbeek. Willem, z. van Johannes de Kiuyff en Aleida van Donkelaar. Woudenberg. Ondertrouwd: Cornells Voskuil, 22 jaren en Aartje Westeneng, 21 jaren. Gehuwd: Jan van de Haar en Su sanna Alida Vermeulen. Hendrik Bloemendal en Jannetje van de Meent Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m 8— l'h en des avonds van 6'/, 7'/j ure. Op Zaterdag alleen van des v.m 8—l'/i ure. Ingeschreven waren op 16 Dec. 1915. I. de volgende werkkrachten: 1 beeldhouwer. 6 stucadoor. 1 dienstbode. 2 straatmaker. 12 grondwerker. 10 timmerman. 2 letterzetter. 3 tuinman. 2 loopknecht. 1 huishoudster. 7 magazijnknecht. 1 rijwielhersteller. 3 naaister. 3 veldarbeider. 8 schilder. 2 voerman. 1 schoenmaker. 3 werkster. 7 sjouwer. 25 los werkman. II. werden gevraagd de volgende werkkrachten 1 boerenknecht. 1 loodgieter. 1 boekhouder. 4 meubelmaker. 4 broodbakker. 2 naaister. 1 electricien. 1 schildersleerling. 1 fotograaf. 2 schoenmaker. 1 hoefsmid. 6 slager. 1 kapper. 1 sorteerder. 1 kantoorbediende. 1 stanzer. 1 keukenmeid. 2 verplegers. 1 knipster. 1 voerman. 1 leersnijder. 1 zwikker. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 17 Dec. 1915 Tarwe f0Rogge 10.Boekwee f 0. appelen f2.a f5Peren f 2 50 a f 5 50. Nieuwe Aardapp. f000 a f0.zaudaardapp. f260 a f2.80 Hoenderei-ren f 8.a f 8.60 p. 100 st. Bruine eieren f8 60 a f9.per 100 st Boter 1 50 a 11.70 per kiln. Mir.arine f 0.— a f 0. Zoelein. kaas f Oa i Oper 50 kilo kippen f 1.10 a f 1 70 Kuikens f0.alOPiep kuikens f 0 70 a 11.80 Ganzen in. a f 0 Eenden f0 90 a f 1.20 p. st. Jonge f0 00 a f0.00. Hazen f1.75 a f2.25 Wilde kol ynen i 0 50 a I 0.60 Tamme (090 a f180 [urnen f0.50af0.70 paar Magere varkens f 00. - a f 00. Varkens export f 0.a t O Zeugen f 60.a 80.Biggen f9a 116Schrammen f0.afOVetta koeien f 000.a l OOO.Guste koeien f 000. z iuOO.Kalfkoeien f 00O.a f 000.Kalf- aarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pink,tieren f oa f 000. Kalveren f 10.'— i f 14.— Aanvevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rngge. heet. Boekweit. 250 heet. Appelen. 80 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 75 heet. Zaudaardapnelen, 14 "00 stuks Hoen- dereieren. OUO stuks Eendeneieren 300 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee, 30 magere varkens Varkens voor exportslagerij 300 biggen, 3 zeugen, 5 kalveren. RECLAME. Wordt gij te spoedig oud? Waakzaamheid kan jaren aan ons leven toevoe gen. Sommigen zijn oud op zestigjarigen leeftijd, anderen jong als zij tachtig zijn. Uw leefwijze maakt dat gij gezonde of zwakke nieren hebt goed of slecht bloed want zwakke nieren zijn oorzaak, dat urinezuur zich in uw bloed ophoopt en uw gezondheid verwoest. Zorgt dat uw nieren altijd goed werken en vooral na den rniddelbaréh leeftijd. Dit voorkomt rheu- matische, zenuw- en waterstoornissen, stijve en verlamde gewrichten, verzwakking van het gehoor en gezicht, en verharding der bloedvaten Houdt uw niergn m rust door overwerking zor gen en het gebruik van sterken drank te vermij den, door regelmatige gewoonten, dagelijksche wan deling, door niet te zware voeding en voldoenden slaap. En gebruikt bij het eerste teeken van rug-, pijn, rheumatische pijnen en waterstoornissen Fos ter's Rugpijn gieren Pillen. Zij zijn een speciaal niergcneesrniddel. dat de nieren helpt om uit het bloed het overtollige or neznur te filtreeren, het welk rugpijn, spit,waterkwalen, waterzucht, rheu- matiek en niergruis of -steen veroorzaakt. Gij;Zoudt weten hoe goefi zij werk»n, alg gij spraakt met menschen, die Foster's Pdlen gebruikt hebben. Te Amersfoort verkrijgbaar bij -A van/cle Weg, Langestraat 23. Toezending gescqiedt..franco na ontv. v. postwissel a f 1 75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pill-n, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 31 Voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Broeder, Behuwdbroeder en Oom, den Heer HENDRIKUS DE JAGER, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam: GIJSB. DE JAGER. Amersfoort, 18 December 1915.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2