BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. voor Amerika geuit in een te Pitts burg gehouden redevoering De wereld staat in brand en de vonken zullen vermoedelijk overal heen vliegen, zei hij. Indien het volk de berichten kon zien, welke hij, Wil son, elk uur te lezen krijgt, dan zou het begrijpen, welke moeilijkheden het behoud van den viede mee biengt. Het laDd moet zich voorbereiden niet voor den aanvalsoorlog, maar op de nationale verdediging. De gevaren zijn groot en voortdurend en waarschijn lijk zou er wrijving ontstaan naar aanleiding vao den overzeeschen han del. Ziet dat op het feit, dal de ver houding tussclien de Vereenigde Sta ten en Duitschland, naar Reuter meldt, zoo critiek is geworden? Weliswaar is er een logenstraffing ver-chenen van de berichten, volgen- welke aan Duit-chland tot 5 Februari tijd zou zijn gelaten om een definitie! antwoord 'e geven op de vraag, nl het de lorpedeermg van de ïLu-ita- tna" wil de-avoueeren. Doch uien acht het een aanwijzing voor liet gevaa - vulle dezer tijden, dat de presnlen voorin mens is te zorgen In elk ge val op 4 Februari weer te Washing ton te zijn. Burgemeester Max. In goedingeiichte ki ingen te'sG a- venhage ve'Zekert rnen, zoo meldt de «Temp-*, dat Koningin Wllhelmlna si d rt eenigen tijd pogingen in hei weik stelt om de Duitsche regeeung te bewegen burgemeester Max vai Brus el, die zich thans reeds 16 maan den in Duitschland in gevangenschap hevindt, in vrijheid te stellen. De Koningin zegt het blad beefi nog zeer aangename heiinnermgei hehouden van Haar bezoek aan de Belgische hoofdstad in 1910, hij welke gelegenheid Haar op hel stadhuis dom burgemeester Max een schitteiende ontvangst was bereid. Anderzijds moet ook de koning van Spanje pogingen in het werk stellen om de Duitsche regeering tot meer clementie tPgeno«er deri wakkeren burgemeester te bewegen. Door hem zou zijn voorgesteld Max naar Zwitser land te laten vei trekken, mits bij op zijn eerewoord belooft dit land niet te zullen verlaten. Nederlanders uit Duitschland. De stroom van Nederlanders uil Duitschland, die daar geen werk mem vinden of om de duurte van levens middelen niet meer kunnen verblijven, neemt steeds toe. In Enschedé geven ze den commissaris van politie en het steuncomité banden vol werk. Ze ko men in zeer ontredderden toestand aan Aan allen wordt voorloopig voeding en onderdak verschaft, waarna som migen worden voortgeholpen naar de gemeenten, die ze wenschen te be reiken. Velen vonden werk in de ge meente; maar anderen blijven geheel ten laste van het steuncomité en bet gemeentebestuur. Wegens woningnood kan den meesten geen afzonderlijke huisvesting worden verstiekt zoodat er in de vroegere school no. 1. die daarvoor werd ïn- gei icht, thans reeds 80 personen werden ondei gebracht. De plannen der Duitschers. De correspondent van de «Haily N «si ie Rome, Mackenzie, zout goede reilen te tmtiben orn te gelooveii, dai de Duttsch-Oosteniijksche besluiteloos heid ten opzichte van de ondernetnui gen op den Balkan ten onrechte wordt toegeschreven aan de groote moeilijk heden die zouden verbonden zijn aan een aanval op Saloniki gelijktijdig met een inval in Albanië dooi de Oostenrijkers uit bet noorden en de Bulgaren uit bet oosten en de nood zaak, om Bulgarije's land- en zee- grenzen te bewaken tegen mogelijke verrassingen. Integendeel is ze hel gevolg van een weloverwogen plan om de geallieerden te bedriegen. Berichten omtrent ontevredenheid ui Bulgarije en Turkije, waar men den oorlog hoe langer boe meer moe zou wezen, zijn volkomen ongegrond, en dikwijls met opzet verspreid, om den verkeerden indruk te wekken, dat de Duitschers de macht over hun bond- genooten verliezen. Het tegendeel i- net geval Zij behi erschen de Turken en Bulgaren even volkomen als de Oostenrijkers, die onverbiddelijk ge- uoorzamen aan de bevelen uil Berlijn en blindelings de plannen >an Duitsch land volgen De heerseheiide indruk is, dal de Duilsibers en Oostenrijkeis op den Balkan tot stilstand zijn ge dwongen door Ie behoefte aan troe- p-n voor ile .-xpetitie legen Egypte, lie daarom tijd. lijk is opgeschort. Alle beschikbaie versterkingen schij nen ibans in de plaais daarvan naai Armenië en Mesopotamië te worden gezonden Volgens geloofwaardige in lichtingen uit onzijdige diplomatieke bron moeten de Duitschers hebbei le-sloten zich op den Balkan tot de erdediging te bepalen, lerwtjl zij zich in het geheim ten krachtigste vooi- tieretden om de expeditie tegen Egypte te bespoedigen, die zij willen doen plaats grijpen, wanneei zij het minsi woidt verwacht. Uit's Gravenhage wordt gemeld dal zich bij H M de Koningin vei schijnselen van influenza hebben voor gedaan. Minister Treub beeft zich Maan dagochtend naar II. M. de Koningin begeven om zijn portefeuille ter be schikking van H. M. ie stellen. In verband met de ongesteldheid van de Koningm, heeft de audiëntie mtusschen slechts zeer kort geduurd en waarschijnlijk zal de Ministei thans schiiftelijk zijn ontslag indienen. Landstorm 1912. Het nog overschietende gedeelte van den landstorm, jaarklasse 1912. zal in dienst worden gesteld op 9 en 10 Maart e.k. Vadcrlaudsrhe Clubl Een aantal Nedei landers heeft het initiatief genomen tot de oprichting van een Vadprlandsche Club. Aan de beginselvei klaring ontleenen we het volgende Daar het Nederlandsche volksbestaan in den verderen loop van den wereld oorlog of na den vrede nog door ver schillende, allerminst denkbeeldige gevaren bedreigd wordt en alleen uu een kraebtigen vaderlandschen geest daartegen de meest afdoende weer stand kan worden geboden, hebben wij, ondergeteekenden. ons vereeingd tol een Vaderlandsche Club. Wij gelooven in bet lecht van be slaan van de Nederl. natie, en iri den np ons geslacht rustenden plicht, om ons als een waarlijk zelfstandig Nederl. volk te handhaven. Terwijl wij elke neiging tot nalio nalistiscde overprikkeling of oorlogs- zuchngheid afwijzen, eu ons sneven in het algemeen geenszins gericht is tegen een beleidvolle en krachtige neutraliteitspolitiek, wenschen wij toch een ieder ervan doordrongen te zien, dat niet de zorg voor 's lands neu traliteit doch de verder reikende zorg voor onze nationale zelfstandigheid de hoofdzaak blijft. Ook de krachten der landsverdedi ging en het staatkundige beleid der Regeering vermogen op zichzelve wei nig, wanneer zij de bezieling missen van een uitdrukkelijken en zelfbe- wusten volksgeest. Dien volksgeest tot meer bewust heid te brengen van wat hij vermag en waard is; te stalen tegen buitenlandscbe be ïnvloeding en tegen mogelijke neigin gen van vreemde mogendheden, even als tegen lichtvaardige opwellingen, on-vaderlandsche inzichten, verkeerde voorlichting of particuliere belangen ui den eigen boezem; de staa'kundige positie van Neder land, en de aangewezen groote lijnen an onze buitenlandscbe staatkunde le doen beseffen, als zaken, welke de gansche natie aangaan, en waarover een mondig volk zichzelf rekenschap behoort te geven dit is het, waarnaar thans moet worden gestreefd. Dit is de taak, welke rust op de groote en de kleine pers; op de pro paganda in wooid en geschrift op de leiders van wetenschap en kunst; op len onderwijzer bij zijn onderwijs, in het hijzonder, dat in de geschiedenis; op den meerdere tegenover zijn min dere en op ieder onder zijns gelijken; >p den leider of voorganger in ge meente, veieeniging of anderen ki mg; np den koopman in zijn zaken, en den ouder in zijn gezin. Tot bevoidemig hiervan wenschen ook wij leden van de Nederl. Club aan te sporen, mede te werken en middelen te beramen. Het staalkundig belang van Neder land siaat op zichzelf tusschen de mogendheden Door geen van hen mag Nederland zich laten meesleepen. Hel wil, nu en duurzaam zijn vol komen vrijheid h nouden en moei z ch, ook economisch, niet aan een machtigen nabuur binden. Vastberaden, vooruitziend en onbe schroomd moet de natie daarom haai eigen politiek weten te begiijpen ei te bezitten, mi den eenigen algemeeiiei wil, om in de handen 'at' hel nage slacht een sterk, zelfstandig Nedei land over te dragen. Tot de onderteekenaars behoorei taliijke staatslieden, hoogleeraren, kunstenaars enz. Faillisaementen in Nederland. Volgens mededeeltng van het Hari- delsinformatiebuieau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 29 Jan.. m Nederland uttgespioken 19 faillissementen tegen 18 faillissemen ten in dezelfde week van het voiige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 91 faillissemen ten tegenover 102 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. Frans Roeier. Voor den Hoogen Raad werd gisteren behandeld een verzoek van Franciscus Hendrikus Rosier om herziening van een anest van het Gerechtshof ie Amsterdam van 26 Mei 1903, waarbij hij tol 6 jaar gevangenisstraf is ver oordeeld wegens poging tot dood-lag en poging tot diefstal Zes omstandig heden tia i verzoeker tot ondersteuning van zijn verzoek aangevoerd, vei band houdende met beweringen omtrent het bestaan van krankzinnigheid bij hem Ten aanzien van twee der om-tandig- heden requireerde advocaatgeneraal inr. Besier tot afwijzing, ten aanzien van de overige omstandigheden tot niet ontvankelijk verklaring van het verzoek. Uitspraak 28 dezer. Boterprijzen. De Minister van Landbouw heeft bepaald: dat de maxmium-prijs voor boter, bestemd voor veibiuik in Neder land, geleverd door producenten aan verkoopers van boter, geduiende de maand Februari 1916 f 1.65 per K.G. zal zijn bij vei pakking in wit fust van 50 KG. Bij verpakking in wit fust van 25 K.G. kan vorengenoemde piijs ver hoogd worden met 1 cent per K.G Bij verpakking in Uelftscb of Leidscb fust van 20 K.G. kan vorengenoemde prijs met 5 cents per K.G. en by verpakking in Delftscb of Leidscb fust van 10 K.G. met 6 cent per K.G. verhoogd worden. Bovengenoemde prijzen zijn franco station van afzending. De maximum prijs voor boter ver kocht aan verbruikers zal gedurende de maand Februari 1916 f 1.85 per K.G. zijn. De verkoop aan verbruikers tegen detailprijs kan geschieden onafhanke lijk van de te leveren hoeveelheid. Voor boter bereid onder rabbinaal toezicht kan door de Rijkscommissie «an topzicht op de Boiervereemging, in overleg met db betrokken hande laren of bolerbereiders. een verhoogde prijs worden toegestaan. St Ct. De heer M. v. Marssen sprak Zaterdag voor de Theosofische Vei eeniging hier over bet onderwerp: iiHei God-begrip in de kerk en in de theosofie® Spreker begon mei te her inneren aan de boeken van dr. den Hai tog en dr. Niemeyer. die tegen gestelde meeiringen hebben omtrent orthodoxie en modernisme. Hij om wikkelde uu heider leer en vraagt: «Wat ZPgt de theosoof?* Daarbij pal hl! een denkbeeld van 'l geen de ttieosofie geloutt en waarom ze dn doet. Zij zeggen: er is een cosmische een my-tieke en een historische Chiis- rus. De evolutie gaat niet iri één aardsch leven, in één incarnatie. Deze zienswijze werd door spreker nader uitgewei kt. De heer Reiman sloot met een woord vao dank aan spreker deze bijeenkomst. Maandagavond werd onder voor zitterschap van den heer v. d. Meiden ui «de Zwaan« de eeisle ledenvergade ring gehouden van het Departement Amersfoort van de Maatschappij van Nijver heid. Aanwpzig waren 5 bestuurs- en 15 gewone leden. Aan de orde was het vaststellen van hel leglement dat door het bestuur ontworpen was. Met algecneene stem men werd hel aangenomen. De con tributie bedraagt f5.per jaar. Het Departement Amer-foott omvat de gemeenten Amersfooit, Acbteveld. Baarn, Barneveld, Bunschoten, Hamers veld, Hoevelaken, Leusden, Lunteren, Maarn, Maarsbeigen, Nijkerk, Putten. Scherpenzeel, Spakenburg, Veenen- daal, Voorihuizen en Woudenberg. In elk riier gemeenten kan een plaatselijke afdeelmg gevormd worden. Het bestuur weid bij acclamatie gekozen en is als volgt samengesteld Joh. H. v d Meiden, voorzitter; P. K«mpei onder-voor zitter; Ed. van Vol lenhoven, secretaris; A. C. Koppejan, penningmeester; A. Eysmk, 11 Meur- sing en II. J. Wolter. commissarissen. Na zeer waardeerende woorden van den voorzitter werd graaf Van Rand- wijck het Eere-voorzittei schap aan geboden. Ingekomen waseen schrijven van den Burgemeester, waarin hij de aandacht van het Departement vestigt op hel woningvraagstuk te Amersfoort. Het bestuur zal dit bespreken en weldra met plannen vour den dag komen. Na nog enkele mededeelingen, o.a. van den heer Beegeman te 's Hage, dat hij weldra een lezing zal houden over de opheffing der kleinnijverheid, sloot de voorzitter de vergadering. Voor een volle zaal werd Maan dag in «Amicitia® opgevoerd: »De landstorm opgeroepen® een militaire klucht in drie bediijven. Het publiek was gekomen om te lachen en heeft dit ook ruimschoots kunnen doen, vooral in het eerste en derde bedrijf. De grappen waieu soms erg flauw en gezocht, doch dit hin derde niet zooveel, want de lachlust was er en het goede spel vergoedde het gemis aan degelijkheid van dit stuk. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulp kantoren is in Januari inaelegd bij de Rijkspostspaarbank f48.985 05, ter wijl daaruit is terug genomen f46 968.05 Het laatste rloor het kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 20.017. Maandagavond omstreeks acht uur woedde in hotel de Zwaan een vrij ernstige schoorsteenbrand. Het was evenwel niet noodig dal de brand weer handelend optrad. Men liet den schoorsteen eenvoudig uitbranden. De afdeelmg Amersfoort van hel Religieus Socialistisch Verbond zal Zondag 6 Febr. een buitengewone samenkomst houden, 's avonds half zes in ile Luthersche Kerk. Als spreker s treden op dl. H. W Ph. E. van den Bergh van Eysinga en Enka (mej. an der Vlies). Verder medewerking van mej. Co Nienhuis te Delft (ge wijde zang) en het Amersfoortscb Vionl-kwarlet (gewijde muziek. Oigel- begeleidirig van den heer W. Hazen- donk. De toegang is vrij. - De bij de overstrooming te Spakenburg zoek geraakte en in ons nummer van Zaterdag gesignaleerde eflecten zijn opgevischt en aan den eigenaar terug gegeven. In den loop dezer maand zal in «Die Pforte von Cleve® mejuffrouw Schrier, uit Domburg, vermoedelijk de eenige vrouwelijke biljartspeler hier te lande, die ook wel in het openbaar speelt zich nieten met den beer Kielder. De match zal over twee avonden loopen. Aan het plaatselijk telefoonnet is aangesloten onder No. 267 de officiers- cantine vao het kamp op de Vlasakkers. Op de Maandag j.l. alhier ge houden kaasmarkt waren aangevoerd 22 wagens met 4100 K G. kaas. Prijs per 50 K.G. f09.a f72. Handel was redelijk. gehad in de laatste twee eeuwen. De rivier zag rood van blued. Sedert Karei den Groote was er zulk een bloedige Btrijd niet gestreden. De bisschop van Utrecht, de trotsche Adelbold, zag zijn mannen wijken en kon slechts met moeite zijn leven redden door in een bootje den strijd te ontvluchten. De bisschoppen van Keulen en Luik op zulk een warme ontvangst niet bedacht, haastten zich het hazenpad te kiezen. Zoo algemeen was de vlucht dat er kroniekschrijvers waren die dit alleen kon den verklaren doordat naar zij vernomen hadden er een Btem in de lucht was gehoord die riepVlucht, vlucht. Alleen de hertog van Neder-Lotharingen, Godfried III, had stand gehouden toen alles vluchtte. Slechts een honderdtal ge trouwen stonden om hem heen. Sicco zag hem en reed naar hem toe. Toen hij op twintig pas afstand van hem genaderd was, wierp hij zijn zwaard weg, sloeg de armen over elkaar en stuurde met zijn knieën zijn strijdrOB. .Genoeg hertog Godfried," riep Sicco, „gij hebt voldoende bewezen, dat gij een dapper man zijt, geef u over. Waartoo langer te strijden, slechts de dood zou het einde zijn?" En Godfried Bloeg een blik op den jonkman, die hem tegemoet reed, te midden van een hagelbui van pijlen, maar die zoo rustig I en kalm was alsof die pijlen hem niet golden. „Ik geef mij over," antwoordde hij, zijn zwaard opstekende, „maar aan u, aan u alleen." „Goed," hernam Sicco en hij sprong van zijn paard en nam het zwaard van den hertog aan. En de hertog was naar de tent van Diederik en Sicco gebracht enDiederik had den hoogen krijgsgevangene met eerbied behandeld. Godfried had alle gelegenheid gehad de broeders gade te slaan. Hij verbaasde zich over hen. De kloekheid van Diederik trof hem niet minder dan de ridderlijke geaardheid van Sicco. En hoe geheel verschilde hun gedrag ten zijnen opzichte van de houding die in dien tijd gewoonlijk de overwinnaar tegen den overwonnene aannam. Geen wonder dat Godfried later toen hij den keizer bezocht een en al lof was over diens beide neven en dat dit er niet weinig toe bij bracht den keizer die door die neven zoo jammerlijk vernederd was van wraakplannon te doen afzien. Terwijl Godfried nog bij de beide broeders vertoefde, was er voor Sicco bericht gekomen van Tetburga dat zjj een blijde gebeurtenis verwachtte. Sicco had dit aan Diederik medegedeeld en deze had dadelijk gezegd„Sicco als het een zoon is, moet gij hem naar mij heeten, ik stel dat zeer op prjjs en het zal zeker hem tot voordeel strekken." Sicco vond zulks goed en had Tetburga Diederiks verlangen doen weten. Ook Tetburga was met Diederiks verzoek ingenomen. Diederik was zoo goed voor Sicco en voor haar dat zij geen trouwer vriend bezaten. Kort daarna had Diederik gezegd„Tetburga moet voor de groote gebeurtenis plaats heeft, verhuizon, zij moet het kasteel Brederode betrekken, krijgt zij een zoon dan zal hij de oerste geboren heer van Brederode zijn." En Sicco had weder zich gehaast Tetburga met Diederiks verlangen in kennis te stellen. En zoo had Tetburga het kasteel Brederode betrokken en Ludigman was buiten zichzelven geweest van trots toen hij zijn dochter als burchtvrouw van Brederode begroette. Zeker, zijn hoeve was een flink gebouw, maar Brederode, dat was eerst een woning voor een hoog adellijk persoon. Arlindo was niet minder ingonomen met dit vorstelijk verblijf en zij had er bij Ludigman op aangedrongen dat deze de hoeve aan een zijner hoorigen zou afstaan en met haar zijn intrek bij Tetburga zou nemen. (Slot volgt).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2