Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KENNISGEVING. RECLAME. Tot Minister van Financiën is benoemd Mr. Dr. Anton van Gijn, thesaurier-generaal aan het depai te- ment van Financiën. De afdeeling arbeideisverzekering wordt van Financiën overgebracht naar het departement van Waterstaat. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 5 Febr., in Nederland uitgesproken '22 faillissementen tegen 30 faillissemen ten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 113 faillissemen ten tegenover 132 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. Het Plaatselijk Steuncomité ont ving in de maand Januari aan vrij willige bijdragen f1636 54 en aan subsidie Kon. Nationaal Steuncomité f609.61, in totaal dus f 2246.15. Onze stadgenoot de heer J B. Bloemendal behaalde aan de Rijks veeartsenijschool te Utrecht het radi caal voor veearts. Op 66-jarigen leeftijd overleed alhier j.l. Maandag mejuffrouw J. M. de Bruyn. Na ruim '27 jaar aan de Openbare Lagere School in de Helle straat werkzaam te zijn geweest, moest zij een paar jaar geleden om gezond beidsredenen ontslag vragen. Maandag 14 Februari a.s. zal in »Amicitia« ten bate der slachtoffers van den jongsten watersnood een con cert worden gegeven door mevrouw Kamerlingvan Vollenhoven (zang) en den heer Léon Ghiot (bariton) Als begeleider zal optreden de heer Coronel, een volgens verschillende kritieken zeer begaafd pianist uit Amsterdam. De verkoop der toegangskaarten zal geschieden door jonge dames. Wie onverhoopt mocht worden overgesla gen kan zich van een entreekaart voor zien bij den heer Louis Klein, Utrecbt- sche straat. Voor de nagelaten betrekkingen van den helaas te vroeg ontslapen kunstenaar Legras wordt in het Stede lijk Museum te Amsterdam een ver koop-tentoonstelling gehouden. Met het oog op het goede doel heeft de reeds in Nederland gunstig bekende schilder Alfred Osteen affiche gemaakt voor deze tentoonstelling, welke affi ches kosteloos door de Drukkerij Kotting werden vervaardigd. Naarwij vernemen zaldeGeneraal- Majoor P. W. Weber, Commandant der IVe Divisie, binnenkort gepensioneerd worden. Door Burgemeester en Wet houders is het inzamelen van geld voor de watersnoodlijdenden op de openbare scholen verboden. De heer J. W. Wekkamp, direc teur der coöperatieve zuivelfabriek te Hoogland, is benoemd tot controleur hij het Rijks Kaascontrólestation in Den Haag. Er wordt onder de dames hier ter stede met lijsten gewerkt vooreen aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal te richten adres, waarin de overtuiging wordt uitgesproken dat vrouwenkiesrecht in strijd is met de christelijke roeping der vrouw en niet in bet belang van het gezinsleven, waarom wordt aangedrongen om bij de behandeling der voorstellen tot her ziening der Grondwet niet mede te werken tot het verleenen van kiesrecht aan de vrouwen. Tot landmeter bij het kadaster alhier is benoemd de heer J. Alving. Religieus Socialistisch Verbond. In de Lutbersche kerk herdacht Zondagavond de afdeeling Amersfoort van het Religieus Socialistisch Verbond haar tweejarig bestaan. Enka wees er op hoe onze tijd geen volksfeesten meer kent, zooals de oude Grieken en Joden. Dit komt omdat we geen maatschappelijke eenheid kennen. Onze samenkomsten zijn een getuigenis, een schuldbekentenis, een protest en een bede. Dit werd door spieekster ver der in baar rede ontwikkeld. Geld bebeerscbt alles. Het kapitaal maakt de proletariërs gedwee en doet het bloed op de slagvelden stroomen. Vol hoop op een schoone toekomst besloot zij haar rede. Na haar sprak dr. v. d. Bergh van Eysinga over veel treurigs in de menschenweteld en ovei den troost, die velen vinden in het Religieus Socialisme. Mej. Nienbuis zong eenige gewijde liederen, terwijl ook het Amersf. viool-kwartet zijn medewerking ver leende. Wij ontvingen het navolgende ter plaatsing: 's Gravenbage, Febr 1916 Aan de geïnterneerde Officieren, Onder- Officieren en Soldaten. Met veel genoegen laat ik U weten dat Mijnheer de Minister van Ooi log mij heeft gelast, aan U allen, in zijn naam het volgende aan te kondigen De handelwijze van diegenen welke de troepen die na de overgave van Antwerpen in Nederland kwamen, ver dacht houden, is onaannemelijk en niemand heeft het recht het geringste ongunstig oordeel daarover te uiten. Behoudens een overtuigend tegen strijdig bewijs, neemt de heer Minister ook niet aan dat Belgische troepen zich hadden laten interneeren indien zij anders hadden kunnen doen. Mijnheer de Minister acht de uit drukking van berispingen daarover, in de tegenwoordige omstandigheden, als eene lichtzinnige handeling en eene kwade daad. De Generaal-Luitenant, F. DOSSIN. Kaasmarkt Gemeente Amersfoort van den 7 Februari 1916. Aanvoer 12 wagens met 2500 K.G. Piijs 69.a 73.50 per 50 K.G. Gest. prijs 73 a 75 gld. per 50 K.G. Handel vlug. Overzicht omtrent het vervper en de op brengst, der Amersfoortsche Tramwegmaatschappij gedurende de maand Januari 1915 en 1916 1915 1916 Minder. Aantal passagiers 8201 7865' 336 Vervoeropbrengst 410.45 /395.75 f 14 70 Dagkilometeropbr. 7.35 7.09 0.26 Totale opbrengst 422.92®,403.87»,, 19.05 Dagkilometeropbr. 7.58 7.23 0.35 H. V. C. speelde j.l. Zondag tegen A. W. uit Bussum en won met 3-0. Merkwaardige vondst in Griekenland. De »Neue Zür. Ztg maakt melding van een in den overouden burcht Tiryns, bij Argos, opgegraven schat, wiens kostbare schoonheid daar ge durende drie-duizend jaar in den grond verborgen beeft gezeten. Een werk man van de landbouwschool te Tiryrn, bezig met graven, stiet plotseling op iets van metaal, wat bij nader onder zoek bleek een collectie oude sieraden te zijn, die, onder deskundige leiding blootgelegd, in het archeologisch museum van Athene werd geborgen. Het zijn kunstig-vei vaardigde gouden ringen, diademen, halskettingen, arm banden en andere kunstvoorwerpen van goud, agaat, ivoor, glas, voor 't meerendee! versierd met gegraveerde mythologische en allegorische taferee- len van ongemeene fijnheid. Ze zijn uitstekend bewaard geblevensommige echter hebben in den loop der eeuwen hun oorspronkelijken glans verloren, wat nochtans niets afdoet aan de groote waarde van het gevondene. Gelijk met deze sieraden werden tal rijke gebruiksvoorwerpen opgegraven, afkomstig, blijkens karakter en uit voering (Bahylonisch-Assyrisch) van den stam der Hethieten. ïHandelsbl Japansche lucifers naar Europa. Het Japansche blad »Asabi« deeli mee, dat de Japansche lucifersfabrie ken in den laatsten tijd heel wat lucifers uit oeren. Onlanjs nog werden 1700 kisten verzondennaar Marseille, 1300 naar Port-Said. Hel is voor bet eerst, dat Japansche lucifers in zoo belangiijke hoeveelheid naar Euiopa worden overgebracht. Verscheidene fabrieken hebben groote orders uit Londen, Paiijs, Holland en Egypte, rloch kunnen door gebrek aan scbeeps- ruimte niet aan de aanvraag voldoen. Daaiom wordt met een der grootste Japansche reederijen ondei bandeld, om de uitvoer van lucifers op groote schaal naar Europa door te zetten. De Zweedsche lucifersfabrieken hebben tegenwoordig met groote moeilijk heden te kampen, wegens gebrek aan giondstoffen, vooral aan Russisch esschenhout, waardoor verhooging van de pi ijzen in den groothandel in uit zicht is gesteld. Ook nebben de Japansche fabrieken nog het voordeel der goedkoopere arbeidskrachten, zoodat ze niettegen staande de hooge vrachtprijzen, met de Europeesche fabrieken gerust de concurrentie kunnen aanvaardeü. De Japansche lucifers zijn echter van minder kwaliteit, zoodat, men hoopt als de oorlog voorbij is en de Japanners zich in dien tijd geen betere techniek hebben eigen gemaakt aan de Japansche mededinging weer het hoofd te kunnen bieden. 36 millioen voor advertenties. Op een vergadering van handelslui, vorige week in het Cecil-Hotel te Londen gehouden, waar over bet belang van adverteeren gesproken werd, deed de bekende vchairmana van dePears soaponderneming, mr. Barrat, eenige interessante mededeelu gen over hel succes, dat het goede en vele adver teeren en reclamemaken medebrengt. Mr. Barrat verklaaide, dat hij tn de 23 jaren, die hij aan bet hoofd der onderneming stond, voor 36 millioen gulden «veradverteerds of voor reclame uitgegeven bad. Daaraan alleen schreef hij het succes van de Pearssoap toe Hij kwam ook op tegen de bewering, dat advertentiekosten noodzakelijk den prijs van de aanbevolen artikelen moesten doen stijgen. Het tegendeel was waar. De groote omzet door de advertenties veroorzaakt, had hem in staat gesteld zijn zeep tegen 30 pCt. lager prijzen te verkoopen dan wanneer hij niet geadverteerd had.... Mr. Barrat kan het weten U. D. Een der Engelsche bladen, de Times wijdt een sympathiek gesteld artikel aan den watersnood en bet Zuiderzee ontwerp uHoewel de Nederlandsche Regee ring met het krachtige onafhankelijk- beidsgevoel van haar ras, baar vrienden in het buitenland heeft verzocht geen inschrijvingen te openen voordeslacht offers der overstroomingen, zijn wij er zeker van, dat zij niet zullen twijfelen aan de sympathie, welke het Britscho volk voor hen voelt in hun ongeluk. Dan volgt een beschiijving van de ramp, waarbij nog eens wordt gecon stateerd dat de geschiedenis van Neder land er een is geweest van een voort durende hardnekkige en dappere wor steling tegen de steeds dringende golven en verder: »De Regeering en het volk hebben bewonderenswaardig gehandeld Zoodra de ramp bekend was werden snel maatregelen genomen lot steun van de noodlijdenden en om de bedieigde punten te versterken Koningin Wiiheltriina haastte Zicb de geteisterde streken persoonlijk te be zoeken en de bevolkirit wedijverde in het betooneri van een milde liefdadig- neid aan de slachtuffers.i Hel Zuiderzeeont werp besprekende, prijst het blad de Nederlandsche inge- n'enrs als te behooren tot de eerstei in de wereld. Sequah is dood. Uit Johannisburg komt het bericht, dat Charles Davenport, die als »Sequah» jaren geleden in een groot deel van Europa naam maakie door zijn wonder baarlijke genezingen van rheumauek- lijders, straatarm in een hospitaal aldaar op 72-jarigen leeftijd is over leden. Dit bericht brengt ons de herinne ring weer aan een merkwaardig type, dat nu 26 jaren geleden ons land rnel zijn geweldige Amerikaansché reclame heeft doorschetterd. Van stad tot stad trok hij, met zijn door vier paarden getrokken szege- wagenn en in elke stad verbleef hij eenige dagen om dan daar voor zalen vol menschen, op het podium zijn rbeumatiekpaliënten te wrijven met Sequah-olie, dat ze plots alle pijn kwijt waren, soms zelfs hun krukken weg gooiden en op de maat van de fanfare muziek, die bij Sequah's voorstellingen aldoor speelde, over de tooneelplanken ronddansten. Geen man is ooit zoo populair ge weest als Sequah Er werden liedjes op ïn gemaakt en gezongen. Van één herinneren we ons den aanhef: »Mot je niet gaan kijken, Naar dien Engelschman, Die in vijf minuien, Je genezen kan Midden in 't publiek, Wiijfl hij 't iheumatiek Uit je oude knoken Vin je dat niet kwiek Het was een dagelijks weerkeerend en dagelijks gretig gezocht genoegen om naar den vernuftigen kwakzalver, die wèl een stevig masseur wa«, le gaan kijken. Wie hem met Irad zien wrijven was geen «rnensch die z'n lijd hijhieldcr. Vooral de vrouwen waren dol op 'm. Hij hielp iedeieen voor niets en dus bij voorkeur arme lui. Handige trucs als het weigeren om iemand voor vijf duizend gulden thuis zijn rheumatiek uit te wrijven (die moest maar op het tooneel komen om voor niets geholpen te worden) verhoogden zijn populariteit. Mei zijn kwakzalverijen heeft hij een groot vermogen verdiend, een millioen pond sterling of zoo ongeveer en dat is hem zeker niet cadeau gedaan. Ondanks zijn weergalooze slimheid heeft de groote Spquah zijn fortuin echter niet kunnen bewaren. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van belanghebbenden dat de vorderingen ten laste der gemeente over bet dienst- jaar 1915 ten spoedigste moeten worden ingediend, teneinde verjaring volgens de wet van 8 November 1815, Staats blad No. 51 te voorkomen. Amersfoort, 4 Februari 1916. De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, R. VEENSTRA. Aan onze lezeressen, Een belangrijke uitbreiding en ver fraaiing beeft wederom Het Nieuwe Modeblad ondergaan. In plaats van in 10 pagina's met omslag verschijnt dit bij uitstek prae- tiache en zeer goedkoope modetijdschrift thans in 16 pagina's waarvan bet titelblad sierlijk en grillig tevens gelijk de Mode is, werd ontworpen door den bekwamen kunstenaar Matthieu Wieg man. Ongetwijfeld zal deze uitbreiding en verfraaiing verhoogen de algemeene waardeering, welke Het Nieuwe Mode blad reeds onder alle standen geniet en zeer zeker ook alleszins verdient. Immers iedere aflevering van deze uitgave bevat een groot aantal fraaie en vooral doelmatige modellen voor dameskleeding, kinderkleeding, hand werken, onderkleeding en verschillende practische wenken, en raadgevingen op allerlei gebied. Bovendien bevat iedere aflevering een knippatronenblad met duidelijke bijschriften, waardoor 't voor iedereen mogelijk is bet model zijner keuze zelf te vervaardigen. Ook worden nu en dan van verschillende kleedingstuk- ken door den uitgever gratis-norinaal- patroneu verkrijgbaar gesteld, terwijl al degenen, die op Het Nieuwe Mode blad geabonneerd zijn bij een daarvoor aangewezen bekwamen dames-coupeur zich tegen een daarvoor vastgestelde vergoeding van elk kleedingstuk pa tronen op maat kunnen laten vervaar digen. Inderdaad we zeggen niets te veel, indien wij beweren, dat Het Nieuwe Modeblad een onmisbaar tijdschrift is voor iedere practische huisvre"w, voor iedere dame, die op de hoogte wil blijven van hetgeen de mode voor schrijft. De uiterst geringe prijs, (75 cents per kwartaal van 6 nummers, franco per post 85 cents) waartegen Het Nienwe Modeblad bij ons is verkrijg baar gesteld, kan voor niemand een beletsel zijn zich op deze uitgave te abonneeren. De Administratie van ons blad is bereid aan allen, die er om vragen, gratis een proefnummer toe te zenden. Met deze woorden trad hij op het portier van 't rijtuig toe, dat reeds van binnen geopend werd en waaruit een dameshoofd zich luisterend voorover boog. Het licht der lantaarn viel op 't gezicht der dame, toen de vreemdeling haar verzocht, het onverwachte verzoek van een onbekende niet euvel te duiden. Maar zij liet hem geen tijd, om de eigenlijke aan leiding uiteen te zetten, maar stak hem de kleine hand toe en riep verheugd uit: „Is het mogelijk, dat wij elkaar hier ontmoeten Zeg mij, dat ge geen spook of geestverschijning zijt, maar werkelijk degene, voor wien ik u aanzie: Herman dokter van Gerstein 1" verbeterde zij zich. „Hijzelf, Virginie, die op dit uur den bodem van van zijn vaderland weer betreedt en zijn gesternte zegent, dat hem u op deze plaats doet vinden Neen, laat mij uw handzij moet mij helpen bij een werk der liefdadigheid." „Een werk der liefdadigheid?" vroeg zij. „God, ja, ik vergat, dat ik u zooeven van hulp hoorde spreken. Zeg mij spoedig, wat er is gebeurd." „Ik vraag hulp voor iemand, die ik hier op den weg heb vinden liggen." antwoordde de jonge dokter en bracht haar op de hoogte van het gebeurde. Virginie sprong uit het rijtuig en snelde naar de plaats, waar de bewustelooze lag. „Het arme schepsel! Zij beweegt zich niet zij is zeker dood!" „Neen," antwoordde hij op stelligen toon. „Ik hoop zelfs, dat zij niet gevaarlijk verwond is. Maar ik moet haar goed onderzoeken. Wilt gij mij toestaan, Virginie, haar in uw rijtuig naar 't hospitaal te ver voeren „Niet naar het hospitaal," riep zij levendig uit, „ons huis is veel dichter bijdaar zullen wij haar heen brengen. Hoe gelukkig, dat ik juist uit de schouwburg moest komen en dat de gewone weg afgezet was." Eenige oogenblikken later was de gewonde voor zichtig in 't rijtuig geplaatst, terwijl Gerstein tegen over en Virginie naast haar gezeten waren. Of het gezicht van hun beschermeling mooi was of niet, kon men niet duidelijk onderscheiden, want het was doodsbleek en met bloed bevlekt, maar wel i kon men zien, dat het meisje nog jong was, hoog stens achttien jaren. „Hebt ge ook. eenig vermoeden omtrent onze patiënte, Virginie? Hebt ge haar soms ergens meer gezien Virginie schudde het hoofd. „Ik heb geen idee, wie zij zijn kan. Oogenschijnlijk behoort zij tot den burgerstand." „Maar zal uw vader goedvinden, dat gij uw huis hebt aangeboden," vroeg Gerstein na eenige oogen blikken. „Papa? O, zeker!" riep zij uit. „Zijt gij vergeten, dat ik niet licht iets kan doen, wat papa niet goed vindt?" Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2