DE OORLOG Plaatselijk Nieuws. Drooglegging der Zuiderzee! Waar de afsluiting en droogmaking der Zuiderzee, als een onderneming is te beschouwen, waarbij de kosten Tan bet werk, zij het niet geheel, dan toch grootendeels mogen geacht worden te zullen worden gedekt door de op brengst van de drooggemaakte landen, schijnen de huidige tijdsomstandig heden geen bezwaar te kunnen opleve ren voor het tot uitvoering brengen van dit werk, dat in zoovele opzichten van zoo overwegend belang zal zijn. Aldus antwoordt de Minister van Waterstaat op bet afdeelingsverslag der Eerste Kamer. Handel en nijverheid ua den oorlog. Het veislag van het suocomité van het Britsch Ministerie van Handel, met betrekking tot de maatregelen na den oorlog voorbepaalde takken van nijver heid voor openbaarmaking opgesteld, verdient de aandacht ook in Nederlami als leiddiaad voor wijzigingen die in de internationale mededinging worden overwogen. Het verslag (18 bladzijde folio) wordt opaanviaag tot een be perkt aantal aan Nederlandsche be- drijfsfirma's toegezonden tegen ver goeding der kosten a 25 ets. per exem plaar; het ligt kosteloos ter inzage op bet Bureau voor Handelsinlichtingen, Oudebrugsteeg 16, Amsterdam. Vrije handel. Naar aanleiding van de beweringen in sommige bladen, dat de nieuwe Minister van Financiën, oir. Ant. v. Gijn, voorstander zou zijn van een wijziging der Tariefwet in protectio- nistischen geest, heeft Z. Exc. opeen vraag van de Tel. medegedeeld, dat hij lid is van de vereeniging «Het Vrije Ruilverkeer». Hiermede worden deze geruchten voldoende gelogenstraft. Generaal Michielsen de legercom mandant in Indië op een vliegtocht doodgevallen. Reuter seint uit Batavia, van 14 Februari Generaal Michielsen de legercom mandant, is hedenmorgen bij Krawang in een vliegtuig opgestegen, samen met den vlieger-luitenant Te Pooi ten. Het vliegtuig stortte neer. Gener al Michielsen werd gedood. Luitenant Ter Poorten werd zwaar gekwetst. Dit treurige nieuws zal groote ont roering wekken. Ofschoon nadere be- pcbieu op het oogenbhk ontbreken, denkt men bierbij als vanzelt aan klimatologische invloeden welke bet vliegen in de tropen, zooals reeds herhaaldelijk gebleken is, gevaarlijker makeri dan in andere stieken. Luitenant-gerieiaal J. P. Michielsen was leger-commandant sedert'2 Apnl 1914 Hij heeft den leeftijd van 54 jaar bereikt. Achtereenvolgens werd hij 2e lult. der artilleiie in 1882, le luit. in '87. kapitein in '94, majooi in 1903, luit.-kolonel iri 1905, kolonel op 18 Aug. 1909 en generaal-majoor op 2 Dec 1911. Z.Exc. volgde als luit. generaal in anciënniteit op luit -generaal Svvart, den gouverneur van Atjeh. Hij was ridder van de Mil. Willemsorde en van den Ned. Leeuw. De le luit. der artillerie van het Indische leger H. ter Poorten is de ook hier te lande bekende vlieger. Zijn ei kende bekwaamheid als aviateui doet mede denken aan een geheel onvoorziene omstandigheid als oorzaak van dit ongeluk. Aan het »Hbld« wordt nader uit Batavia geseind, dat ook luit. Te' Poorten overleden is. »N. v. d. Dag«. Marinus van Meel. Holland's be»te vlieg-r gaal de vlieg sport voor goed en ons iand tijdelijk verlaten. Marinus van Meel gaal naar de Vereenigde Staten Dat ts een ver lies voor ile vliegsport en voor zijn talrijke vrienden. Van Meel was een heel bijzonder man altijd, (lij deed vele dingen die een ander niet deed, doch zijn origi naliteit had alllj'l iets aantrekkelijk-. Altijd welgemoed slapte hij door Rot- teidam, ofschoon soms vele zorgen hem kwelden. Het leven van een vliegmensch is geen pietje. De dood staat steeds voor oogen. Een aai zehng kan fataal zijn. Rmus wist het. Hij was pessimistisch soms, maar veel meer optimist. Toch ging hem mei alles even gemakkelijk af. Het hoogte- record voor Nederland, dal hij haalde baarde hern dagen en nachten den- keus. Hij wou het halen en haalde het In Soesterberg was hij een gezien man. Men gaf hem den bijnaam van »burgemeester van Soeslerberga en hij was in zijn element als hij van het balcon van Putman's logement zijn grappige toespraken hield lot de burgers en buitenlui van Soesterberg Hij inviteerde iedereen méé te vliegen, die bem kwam bezoeken. Zijn eigen geconstrueerde vliegtuigen schonk hij onbepeikt vertrouwen en velen hebben eeo lucbtlochtje met hem gemaakt. Bij verschillende manoeuvres, o a. te Tiel heeft Van Meel zich bijzonder onderscheiden Dit weid erkend dooi de riddeiorde >an Oranje Nassau h'-m door de Regeering veileend. Wij roepen hem een weerziens toe Een proclamatie van den Koning van Engeland roept alle vrijgezellen onder de wapenen. Nieuwe luebtnioordenaars. Het Zwitsersche blad «Rund» bevat inlichtingen over de laatste pioefne- mingeii met nieuwe Zeppelins op hei meer van Constanz. üe Duitscheis beweren thans iedere week een Z-pp - lin te voltooien die dan op h6t meer te genover Friédriéhshafen proefvluchten doet. Het aantal weiklieden dat 3000 hedroeg, is belangrijk uitgebreid. Ei worden iederen dag proeftochten ge daan en soms ziet, men twee Dieuwe luchtschepen tegelijk kruisen. De groote motorenfabriek van Mai- bach fabriceert nieuwe motoren, die berekend zijn voor tochten van 24 en 48 uur. Het type van de Zeppelin is steik gewijzigd. Zij zijn thans langer en hebben meer den vorm van een viscb. De twee gondels schijnen niet meer met elkander in verbinding te staan tenzij er een gang binnen in den ballon is. Elke gondel draagt zes macbmegewareti, twee snelvuui kanon nen en een inrichting vooi het afvuren van luchttorpedo's. Een -an de laatste vindingen is het verwekken van gaswolken rondom het luchtschip, waai door het onzichtbaar wordt. Van de Zeeuwsch-Vlaamsche grens. Op meer plaatsen langs de grens zijn de Duitschers begonnen alle ge bouwen op de ontruimde grensstrook te sloopen. Wel deelden zij mede dat de steenen huizen waarschijnlijk voor- loopig zullen blijven staan, om als wachtlokalen enz. voor de Duitschers te dienen. Waar de grensstrook blei en daar bijzonder boschiijk is, worden de hoornen geveld en naar het front vervoerd. Ds. J. J. Thomson, predikant te Hoogland, zal de volgende maand bier wederom een drietal lezingen houden over »De moderne mensch en bel Christendom». Iri eene door de plaatselijke at- deeling der Maatschappij van Nijver heid op Vrijdagavond te houden bij eenkomst, waai toe tal van nijveren zijn uitgenoodigd, zal de Rijks-Nijver heid Consulente spreken over »De middelen lot opb ffing der Klein- ijvpi beid» Gi-lereri vertrokken van hier em 70-ial Belgische vluchtelingen naar Engeland, om daar ui verschillende hertlijven werkzaam te worden gesteld lil den loop dezei week vei huizen nog een groot aantal v ouwen vai geïnterneerde Belg' che militairen naai he nude Soe-ierberg aan de Uirectn- sche.n Stiaatweg vooi hen gebouwde barakken. In de infanterie-kazerne moei zich een tot langdurige provooststraf veroordeelde soldaat door ophanging vari het leven hebben beronfd Maandagavond weid in AmiCltia een lietdadigheidscnricert gegeven door Mevr KamerlingVr-- Vollenhoven en de heeren Léon Ghiot en Maurits Coronel. Als gewoonlijk de laatste, keeren was de opkomst niet groot. De zang van Mevr. Kamerling en van den heer Ghiot was uitstekend, teiwijl ook de pianist een man van talent bleek te zijn, die zijn instrument vol komen beheeiscbt. Voor bet ofliciersexamen aan de Kon Milit. Academie zijn o.a. geslaagd de cadetten .1. W. H. Doornbos, van de cavalerie hier te lande en H. A. Muuzebrock, nvan de artillerie O.-l. leger. Op 8 Maart zal wederom een concert gegeven woideri ten bate der slachtoffers van den wateisnood. Zaterdag en Zondag a.s. zal door de plaatselijke veieemging tot hel houden van kunstbeschouwingen in »Amicitia« een tentoonstelling worden gehouden van werken van onze stad- genoote mejuffrouw S. van Heukelom. van mej W Wamlscheer uit Ede en van den heer W. B. Tbolen uit Den Haag H. V. C. werd Zondag op eigen terrein geklnpt door «Het Goui« rnet 0—2. De slagersvereeniging heeft de prijs van het kalfsvleescb weder met 20 ct. per K.G. veihoogd. A.s. Zondag zal in «DeKeizers- kroon« een home-trainerwedstrijd ge houden woiden om het kampioenschap van Amersfoort, waaraan door ver schillende bekende renners, onder wie ook onze slartgenoot C. v. d. Biezenbos zal woiden deelgenomen. Gistpren werd door deken L. A. F. X. Fock de aan de Appel weg en Vondellaan nieuwgebouwde St. Ansfnduskerk gewijd. Kapelaan Paping, aan wie de nieuwe parochie is toevertrouwd, die juist op denzelf- den dag zijn koperen priesterfeest mocht herdenken, droeg de eerste H. mis op. Kapelaan J. Galama uil Soest hield de predicatie. Behalve door bet gemeentebestuur en geestelijken uit naburige parocbieën werd de plechtigheid door tal van belangstellen-lei! bijgewoond. Na dei -l enst vv. rd gelegenheid gegeven kelk en pa-tone te bezichtigen. liet (raai gebouwde schilderachtig gelegen keikje is gewijd aan St. Ans- fi id us, omsireeks het jaar 1000 bis schop van Utrecht, o.a. bekend al- -tichlei dei abdij mie heilige berg» aliij onze gemeente. He 42 Alg'-meei e Vergadei mg van den Volk-bond tegeo drankmis brulk zal altner worden gehouden op Dinsdag 29 Augustus 1910. Tot agenten van politie 2e klasse zijn, le' vooiziemng in de vacatures "instaan door het verirek van de agenten H. Wobhen en 11 Haalboom, benoemd II. Meester, uil Utiecbt, en G. Dooinekarnp >an hier. Bij de op 15 dezer te Utrecht gehouden examens voor nuttige hand werken slaagde o a. mejullrouw Hei- mine B ïjer, leei inge der industile en huishoudschool alhier. Uit liet jaarverslag over 1915 vari de afd. Gooi- en Eemland der Ned. Ver. tot bescherming van dieren, ontleenen we het volgende: Het ledental klom van 1485 tot 1549. Met groote voldoening mag dus geconstateerd worden, dat de sterke daling over 1914 althans in het tweede crisis-jaar niet heeft aangehouden. De ontvangsten bedroegen f5548 565 en de uitgaven f3796 23. Met groote erkentelijkheid wordt melding gemaakt van een ontvangen gift van f 190 van een onbekende, uit Amsterdam toegezonden, en van een legaat ad (600, aan de afd. vermaakt door mevr de wed. A. F. de Bas Brester te Amersfoort. Eene poging om te geraken tot de tot stand koming van eene nationale organisatie in zake hulpvetleenmg aan de dieren op het slagveld, leed schip breuk. Geen kosten werden gespaard om het aantal drmkgelegenheden voor dieren op te voeren. Hietmede zal geleidelijk worden voortgegaan. Groote zorg baarde aan het bestuur het in den loop van dit jaar te ver wachten gebrek aan patronen voor de scbietmaskers voor het dooden van het slachtvee. Zouden de aanwezige voorraden opraken en niet meer kun nen worden aangevuld, dan ware de consequentie, dat de slagers, die dank zij eene veeljarige propaganda van bet masker gebruik waren gaan maken, tot de oude snij-meihode zouden moeten terugkeeren, waarmede alle moeizaam behaalde winst totaal ver loren zouden zijn. Aan het Staatsbedrijf der Artillerie- inrichtingen zij hier een woord van bizonderen dank gebracht voor de wijze, waarop wij in staat werden gesteld de noodige vooi bereidingen te treflen tot afwending van het gevaar. In de laatste bestuursvergadering, en wei die van 30 December, werd besloten tol de stichting van een p siiiei'Nmdt, voor het personeel in dl i st 'Ier Afdeejing. Voorbarige leute. Van de Velu we schrijft men aan het N. v. d. IJTengevolge van 't opmerke- ijk zacht winterweer, begint zich allerwegen nieuwe groeikracht te open- haien. Het hoofdgewas, de rogge, staat zoo deurig le velde als ware 'l begin April. Sommige heesters worden reeds g'oen de vruchtknoppen der oofiboo- rnen zijn reeds sterk gezwollen. Al ruim 3 weken bloeien sneeuwklokjes en peperboompjes. Inde vogelenwereld komt groote opgewektheid. Spreeuwen, meezen en merels zingen reeds; eksters beginnen met den neslbouw; zelfs hoort rnen de houtduif. CORRESPONDENTIE UIT DE PRINSESTAD. Uit Delft schrijft men ons: Ieder, die geen vreemdeling is in onze Pi insestad, weet dat de industrie zich hier iri den loop der jaren sterk beeft uitgebreid, zoo wel aan den kant van Deo Haag als in de Rotterdamsche richting. Wie van de Noordzijde Delft nadert, ziet in de verte een reusachtig complex fabrieksge bouwen oprijzen, dat nog nooit zoo'n groote uitbreiding en verandering heeft ondergaan als in de laatste jaren. Naast de Nederlandsche Gist- en Spiritus fabriek zijn het vooral de Oliefabrieken Calvé- Delft, die tot de wijziging van het aanzien van Delft aan de zijde van Den Haag hebben bijgedragen. Het is juist naar aanleiding hier van, dat wij een en ander willen zeggen over hare bij het publiek meest bekende producten, wier steeds aanhoudende vermeerdering van omzet dien verbouw en aanbouw van fabrieks gebouwen en daarbij behoorende inrichtingen heeft noodig gemaakt. Het is eigenaardig, dat in ons land. bekend om zijn, zich uitbreidenden, veestapel, zijn boter en d i e r i ij k e vetten, verschillende industrieele ondernemingen tot hooge ont wikkeling zijn gekomen, die zich bezig houden met de bereiding van oliën en vetten van plantaardigen oorsprong. De Oliefabrieken CalvéDelft zijn er het sprekende bewijs van. dat de dierlijke vetsooi ten, al hebben zij nog zoo'n goeden naam, toch voor een groot deel het veld moeten laten aan die van plantaar dige afkomst. Een algemeen bekend feit is het, dat het gebruik van plantaardige oliën en vetten zich in de laatste jaren over de geheele wereld enorm heeft uitgebreid, een verschijnsel, waarbij ook ons land zich langzamerhand aanpast. Dit komt niet alleen door de toenemende vraag van de zijde der vegetariërs, maar vooi al, omdat de dierlijk* v*tt*n r**di s*d*rt jar** door verschillende oorzaken altijd dooi in prijs zijn gestegen. Daarbij heeft hoe langer hoe meer bij bet groote publiek bet denkbeeld vasten voet gekregen, dat het gebruik van oliëu en vetten van plantaardige herkomst op den duur beter bevalt en gezonder is dan dat van dierlijke vetten. Eenige jaren geleden is de fabriek der Delft sche Slaolie begonnen in ons land een pro paganda van hijzonderen aard te voeren, welke ten doel had haar uit aracbide-noten vervaar digd pioduct een veel grootere plaatst in de keuken te doen innemen dan men vroeger daaraan toekende. In verschillende steden heeft de fabriek door haar koks bak- en braadproeven met haar olie laten houden eri de beieide gerechten laten proeven, ten einde de dames te over tuigen, dat de huismoeder, die op het beieiden van smakelijke spijzen gesteld is en tevens op haar beurs let, goed doet de Delftsche Slaolie als bak- en braadvet voor het bereiden van verschillende spijzen te gebruiken. Visch bakken in Delftsche Slaolie ging uit stekend. Dat was algemeen bekend Doch menigeen, die er vroeger niet aan dacht in deze olie vleesch of rioqnetjes te bakken, wild of gevogelte te braden, of er eiergeieeb- ten, aardappelen en pannekoeken, flensjes of andere meelspijzen in gereed te maken, heeft de lessen van de koks der fabnek ter harte genomen en tegenwoordig een fle-ch Delfischp Slaolie voor dagelijkscb gebiuik inde keuken kast staan. Uit het feit, dat de fabrikanten hun pro paganda door middel van voor tedeieen toe gankelijke bak- en braadproeven nu reeds enkele jaren voeren en blijven voortzetten, ja, tegenwoordig zelfs op twee plaatsen van ons land tegelijk, mag men wel afleiden, dat de resultaten, die met deze betrekkelijk ko-tbare demonstraties heieiki worden, aan de ver wachtingen voldoen. Et woidt dus ook geen geheim >an gemaakt, dat, s*d*rt d* fabriek met haar tak- en biaad- proeven begon, de omzei van haar olie iri alle stieken vin ons land reusachtig is gestegen. Het vooroordeel, dat menige huismoeder in den aanvang had om olie le gebruiken in plaats vari vet of boter, of in combinatie hiermede, is gewe.ken sedert men, hiertoe opgewekt door het aanschouwelijk onderwijs op de demonstraties der fabriek, door het nernen van proeven in eigen keuken beeft ervaren, dat Iftscbe Slaolie eigenlijk niets anders is dan een vloeibaar vet in den zuiversten vorm met een fijn neutralen smaak en een bij uitstek gtoot weerstands vermogen tegen de bak hitte, zoodat het niet zoo gauw vervliegt als de dietlijke vetten. Algemeen ziet men thans in, dat Delftsche Slaolie niet alleen is een vet van uitnemende kwaliteit dat een heerlijken smaak aan de spijzen geeft, maar dat dit vet-in-vlombai en- vorm ook bijzonder zuinig is bij bakken en braden, en bet geregeld gebruik een niet te verwerpen besparing in het huishouden met zich brengt. Naast haar slaolie l eeft de Delfiscl e fabriek nog een tweede product in den bamlel ge bracht, dat eveneens voor het gebruik in de keuken bestemd is, in hoofdzaak voor het stoven, smoren en gratinaeieri van verschil lende spijzen. Aan dit zusierpioduct, dat iri vasten vorm verkocht woidt, zooals ook de dierlijke vetien, en volkomen zuiver, voedzaam en gt makkelijk veiteerbaar is, werd denaam üelftsch Plaiitenvet «Delfias gegeven. Het is ook van plantaardigen oo'-piong. doch uit een arideie grondstof gemaakt dan de olie. De verpakking is op keurige wijze verzorgd. Zij geschiedt nl. in fraai gedecoreerde bussen van 1/1 en Kilogram bruto en in tabletten van 'h Kilogram netto. De laatste zijn in een zoo smakelijk uitziend carton gewikkeld, dat men eerdei gelooft een dikke plak chocolade voor zich te hebben dari een tabl -t plantenvet. Evenals de Delftsche Siaoltp dieni ook het Plautenvjt «Delfiaa ter vervanging van dierlijke vetien. Het vet leent zich niet zoo goed als de Delftsche Slaolie voor het gereedmaken van gerechten die aan hooge temperaturen worden blootgi steld, zooals bijv. geschiedt bij het bakken van vleescb. Hiervoor wordt door de koks der fabriek de Delftsche Slaolie aan bevolen. Plantenvet Delfia, zeggen zij, is voor treffelijk voor het stoven en smoren van vleesch liet gratineeren van restanten vleesch en wild, het stoven van groenten, het berei den der Indische tafel, het gebruik in de vegetarische keuken, enz., dus in het algemeen voor de spijsbereiding waarbij met zulke hooge temperaturen worden ontwikkeld. Wie dit stukje leest en meer wil weten van dti beide bovengenoemde plantaardige pro ducten, neme kennis van den inhoud van het receptenboekje, waarin tal van recepten en wenken voor het gebruik der Delftsche Slaolie voorkomen. Hieraan zijn. als een afzonderlijke bijlage, ook recepten toegevoegd, die betrekking hebben op het gereed maken van spijzen mot het Plantenvet «Delfia». Met vermelding van dit blad kan men het receptenboekje met de bijlage schriftelijk aan vragen bij de Afdeeling Reclame der Olie fabrieken Calvé—Delft, waar het onmiddellijk gratis en franco wordt toegezonden. Wij weten uit de allerbeste bron, dat reeds tienduizenden dames gebruik hebben gemaakt van de hun geboden gelegenheid een recep tenboekje aan te vragen, en dat het raad plegen van dit boekje juist een der voorname oorzaken is waarom het gebruik van de bo vengenoemde pioducien zoo is toegenomen. Een bezoek aan de demonstralies der fabriek is natuurlijk wel de beste wijze om zich to overtuigen van de waarde der produoton, maar wie hiertoe de gelegenheid mist, verzuime niet om kennis te nemen van don inhoud van het handige boekje. Na lezing hiervan zal men beter begrijpen, waarom zoovelen geregelde gebruikers zijn geworden van de producten der fabriek, die bezig is altijd-door te groeien en zich uit te bieiden, —0—

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2