NIEUWS Wieiiws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. J\ O. 1 Zaterdag 19 Februari 1916. 45e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE OORLOG. BINNENLAND. Gniirant. tBONNEWENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Kijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever GJ. SLOTHOUWER BureauLangestraat 77. Telephoonu. 09. AD VERTENT1ËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Amerika en do duikbootoorlog. Als echt Amerikaan al is hij dan professor geweest zon het er Wilson in zijn vertoogen tegen de oorlogvoeren den niet zoo zeer om te doen zijn, successen, in politiek of militair opzicht van belang, voor de Vereenigde Staten te behalen zegt de Corriere della Sera, dan wel om de supprematie van den dollar te bevestigen. In een vergadering van kooplieden, die op 10 Febr. plaats vond, heeft Wilson zich vrijmoedig in dezen zin uitgelaten en gezegd, dat het doel, om den Vereenigden Staten de financieels oppermacht te bezorgen, als de sleutel moet worden beschouwd, om zijn politiek te kunnen begrijpen. Indien het aan de Vereenigde Staten gelukt zich buiten den oorlog te houden, zal er een tijdperk van onbeeperkten voorspoed aanbreken. De voorwaarden voor deze voorspoed, welken de ver eenigde Staten na het einde van den oorlog zullen genieten, zijn gelegen in het feit, dat de Vereenigde Staten be schikken over alles wat voor de ver zorging van de wereld noodzakelijk is. Daaruit zou dan ook te verklaren zijn, dat Washington in 't ,,Lusitania" accident eeriige eischen heoft laten vallen, die voor Duitschland onaan nemelijk waren en op deze wijze is het gemakkelijker geworden met elk ander tot overeenstemmig te geraken. Thans moet alleen nog slechts het resultaat der besprekingen in een nieuwe oota worden vastgesteld en dan kan deze zaak als geheel afge- loopen worden beschouwd. Duitschland vat nu den duikhooien- oorlog weer met nieuwen moed op en ongetwijfeld met uistpmming van het grootste deel van hei Duitsche volk D« Keulsche Handelskamer en de vereemgingen van fabrikanten voor het legeeringsdistrict Keulen bebbej den Rijkskanselier een telegrafsche adhaesiebetuigmg gezonden, waarin te kennen gegeven wordt dat genoemde vereenigingen zich gelukkig achten met het besluit der Rijksregeering den den duikbootoorlog weder te hervatten en den vijanden van Duitschland de geheele machten kracht der U-booten te laten voelen. Zij wenschen den Rijkskanselier geluk met dit besluit. Volgens de Köln. Ztg. hebben ook de gesprekken van Zimmerman en Von- Bethman Hollweg met Amerikaansche journalisten niet weinig ertoe bijge dragen de spanning te verminderen. Zij hebben de oogen der Amerikanen geopend. In de Washingtonsche regee- ringskringen drukt men over den ver keerden indruk, die er geheerscht heeft in Duitschland, zijn leed wezen uit. Duitschlands vernedering heeft niemand in Amerika ooit gewild. De gesprekken hebben bun doel bereikt n.l. het gevaar, dat er school in de houding der regeering te Washington jegens Duitschland aan het Amerikaan sche publiek onder de oogen te brengen. België'e herstel mede-inzet van den strijd. De Belgische regeering is, naar men weet, gedeeltelijk gehuisvest, tijdens de Duitsche bezetting, bij Havie. De minister van buitenlandsche zaken, baron Beyens, woont te St. Adresse, in de buuit dier stad. Ten huize van baron Beyens hebben zich Maandag de gezanten van Frankrijk, Groot-Brittannië en Rusland, geaccre diteerd aan het Engelsche hof. ver voegd en uit naam van zijn ambt- [genooten heeft de Russische gezant, I prins Koedesjew, de volgende verkla- 1 ring namens de geallieerden afgelegd: I »De verbonden mogendheden, ga- ,ranten van de Belgische neutraliteit, verklaren, dat de Belgische regeering te zijner tijd geroepen zal worden om deel te nemen aan de vredesonder handelingen en dat zij geen einde zullen maken aan de vijandelijkheden, voordat België in zijn politieke en economische onafhankelijkheid is her steld en ruimschoots schadeloosgesteld voor het geleden nadeel. Zij zullen hun hulp verleenen aan België voor zijn commercieele en finan- cieele opheffing.a Italië en Japan, geen garanten der Belgische neutraliteit, wel verbonden met de Entente, hebben door hun gezanten de verklaring laten afleggen, dat ze tegen wat prins Koedesjew zoide, geen bezwaar hadden. Nóóit meer handel drijven met Duitschland. De Daily Graphic veronderstelt, dat vele menscben na den oorlog weer een hervatten van de handelsbetrek kingen met Duitschland verwachten, en dat dit de reden is, waarom zoo- velen het verbod van handeldrijven met den vijand overtreden. Maar die veronderstelling is onjuist. Nooit zullen we meer iets met Duitschland te maken willen hebben. Zoowel de haodels- betrekkingen als de maatschappelijke betrekkingen met die verwerpelijke natie zijn voorgoed verbroken. We kunnen in oorlogstijd buiten Duitsch land, en zullen er ook in vredestijd buiten kunnen; we bedanken Duitsch land voor dat lesje. Duitschland uithongeren? Onmogelijk! Uitbongeien van Duitschland is onmo gelijk", dat was het motief, waarop alle ledevoeringen in den Pruisischen Land dag bij de tweede lezing van Duitschland gehouden,waren gebouwd. De conservatief Hösch was even over tutgd. dat Duitschland eindelijk over winnen zal, als Kitchener van het tegendeel. Hij vooiziet rijken zegen voor zijn land na de tijdelijke opoffe ringen. Daarom „door zetten." De vtijzinnige HolT meende, dat een ge bied van den Levant tot de Noordzee, van Dunabutg tot Ostende, onmogelijk kan worden uitgehongerd, De vrijzinnige conservatief Oertzen zag als voordeel van bet oorlogsjaar, dat men in Duitschland had leereo huishouden. Op de militaire successen zullen evengroote economische succes sen volgen. En Westermann.een nationaal liberaal, was er vast van overtuigd, dat men in Pruisen ook dit jaar zal toekomen. Eene Engelsche nijverheids- tentoonstelling. Er zal te Londen van 21 Februari tot 3 Maart a.s. eene tentoonstelling van de Engelsche grafische en papier nijverheid, van de aardewerk-, por celain-, glas-, weeldeartikelen- en speelgoedindustrieën worden gehouden. De nBoard of Tradet heeft ongeveer 100.000 uitnoodigingen tot een be zoek aan deze tentoonstelling gezon den aan groothandelaren in Engeland en in het buitenland. Een der voornaamste merkwaardig heden van deze tentoonstelling zal zijn, dat er onder de geëxposeerde artikelen ook uitmuntende exemplaren zullen zijn van fabrikaten, die gelijken op die, welke de Duitschers vroeger in groote hoeveelheden naar do Engel sche en overzeesche markten zonden. Er zullen tolken aanwezig zijn om de koopers behulpzaam te zijn en in de verschillende afdeelingen zullen kan toren van de »Board of Tradet in gericht worden, waar de bezoekers alle gewenschte inlichtingen zullen kunnen krijgen. Bij de gisteren gehouden ver kiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het district-Apeldoorn, vacature Van Bylandt, zijn candidaat gesteld de heeren J. Esmeyer V.-D.) J. R. Snoeck Henkemans (C.-IL); K. van Trigt (S. D. A. P.) Zilverbons. Uit de Memorie van Antwoord van den Minister van Financiën op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer: Naar aanleiding van de door onder scheidene leden uitgesproken wensche- lijkheid, de zilverbons te behouden, merkt de Minister op, dat handhaving van dat ruilmiddel ua afloop van de oorlogscrisis in strijd zou zijn met het bepaalde in art. 3 der wet van 6 Augustus 1914. Krachtens die bepaling moet zoo spoedig mogelijk tot de in trekking van de zilverbons worden overgegaan. Ook algescheiden daarvan zou hand having der zilverbons na beëindiging der crisis bij den Minister overwegend bezwaar ontmoeten. Zooals algemeen wordt erkend, is de uitgifte door den Staat van papieren ruilmiddelen naast die. door een circulatiebank in omloop gebracht, in beginsel verwerpelijk te achten. Maar bovendien heeft de er varing, met de zilverbons opgedaan, boven twijfel gesteld, dat groote be zwaren van praclischen aard verbonden zijn aan de uitgifte van papit ren geld in zoo kleine coupures. Vooi ts is gebleken, ook ten aanzien van de nieuwe zilverbons van f2 50, die aan alle in dit opzicht te stellen eischen voldoen, dat dit kleine papieren geld groot gevaar voor namaak op levert. Uitvoer rundvee. Thans zijn cuca 180U0 stuks rundvee, af komstig uit het overstroomde deel van ons land, naar Duitscbland uitge voerd. Van de zijde der verkoopers wordt ons medegedeeld, dat de opbrengst de ver wachtingen verre beeft overtroffen en circa één vierde m»er bedraagt dan de som waarvoor het vee door de aangewezen taxateurs was getaxeerd. Deze hoogere opbrengst komt nu den betrokken veehouders ook nog ten goede. Hbi. Jacht in Utrecht. Gedeputeerde Staten vao Utrecht bobben bepaald, dat de jacht op een den in de provincie Utrecht zal worden gesloten op Dinsdag 29 Februari a.s., na welken tijd ook het kooien niet meer zal mogena worden uitgeoefend, terwijl de kooieenden opgesloten of gehokt moeten zijn tot 1 Mei De Naar het Duitsch van Estella Schöiiberg. 3 Zoo spraken beiden verder over dengene, dien zij verwachtten en bun herinneringen voerden hen terug naar den tijd, toen Herman als zesjarig kind na den dood zijner ouders in het huis der familie Wal burg gekomen was. „Ik weet het nog goed," riep Oscar uit, „ofschoon ik toen pas vier jaar oud was, dat u en vader op een dag in den tuin traden, waar ik speelde, en mij zeiden, dat het vreemde knaapje, dat gij tusschen u in voerde, mijn broertje moest worden en dat vader er bij voegde, dat ik voortaan behalve u niemand op de wereld zoo lief mocht hebben als hem!" „Ja," zei zijn moeder zachtjes, „wat een geluk, dat uw vader zoo goedhartig was. Zoo lang hij leefde, bleef Herman zijn zoon, evenals hij de mijne was." „Maar lieten zijn andere bloedverwanten hem zonder eenige voorwaarde aan u over?" vroeg Oscar. „Misschien waren zij niet in de gelegenheid, zich zijner aan te trekken. De familie Van Gerstein bezat niet meer dan haar deftige naam. Later hebben de broeders van mijn zwager rijke huwelijken gedaan, maar toen werden de betrekkingen niet weder aan geknoopt." „Nu, daarvoor hebben wij dan nu ook het recht, ons zijn eenige bloedverwanten te noemen!" riep Oscar met voldoening uit. „Je vergeet, dat hij nog een oudtante hier in de stad heeft," herinnerde zijn moeder hem. „Ja, de oude, zonderünge freule Van Dorssen," antwoordde Oscar. „Maar heeft zij ooit eenige be langstelling voor hem getoond?" „Nu," antwoordde de oude dame lachend, „twee jaar geleden, toen hij tijdens je verblijf in Engeland na afloop zijner studiën hier was, heeft hij haar in plaats van haar huisarts behandeld. Misschien heeft de goede uitwerking zijner recepten haar toen eenigszins verzoend met het idee, dat Herman dokter, een man der wetenschap is geworden, hetgeen zij in het begin niet passend vond voor zijn adelijken naam." „Om later zonder twijfel haar hart en haar geld kist des te vaster voor hem te sluitenriep Oscar uit. „Juist," zei de moeder. „Wij allen hadden door de ongenade van de oude dame te lijden. Een geluk was het, dat de middelen van je vader toestonden, Herman schadeloos te stellen voor de onhartelijkheid zijner tante. Overigens is hij er de man niet naar, om zich te bedroeven, als zij van het leven scheidt, zonder hem tot erfgenaam te maken." Door het levendige gesprek hadden moeder en zoon bijna verzuimd, de naderende, langverwachte voetstappen te hooren en had het niet veel gescheeld

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1