IHIEUWI Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. H| No. 18. Woensdag 1 Maart 1916. 45e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG Plaatselijk Nieuws. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewcnstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. Lie Firma A. LEW JSN STEIN UTRECHT, CHOORSTRAAT 14. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Frauco per post door het geheele Hyk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Ui tgever GJ Bureau; Uangestraat 77. SLOTHOUWER Tclephoonn. AD. AD VER! ENTIËN: Van 1-—6 regels 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Schoolopziener in het arron dissement Amersioort, de heer J.Stam- perius te Baarn, schrijft ons: Nu Ge zoo vriendelijk waart mijn rondschrijven aan de hoofden van scholen inzake een inzameling voor de slachtoffers van den watersnood in Uw blad op te nemen, wil ik gaarne Uw lezeis ook met den uitslag in kennis stellen. Deze is in alle opzichten gunstig geweest De hooiden van scholen en onderwijzeis hebben blijkbaar mijn bedoeling volkomen begrepen en zijn met sympathie op hei denkbeeld, om ook het kind daadwerkelijk te be- tiekken in de leniging der lamp, dn ons vaderland trof ingegaan iUw circulaire vond bij ons algeheele in stemming,schrijft mij een hunnei en dergelijke betuigingen van sym pathie ontving ik meerdere, ook van hen, die ten slotte door omstandig heden buiten hun wil aan mjjn vei- zoek geen gevolg konden geven. Duidelijk is uit sommige brieven af te lijden, hoe de onderwijzers er in geslaagd zijn. de harten der kin deren warm te doen kloppen voor het lijden van hen, die door den waiersiiood getroffen zijn. «Het bedrag is niet groot, maar wat de kinderen gaven, gaven ze met een blij hart icbrijfi mij het hoofd eener kleine dorpsschool. En een ander: »lk acht mij gelukkig, UEG. te kunnen verklaren, dal elk kind 't zijne heelt bijgedragen. Te meer verheugt mij dii, waar de kin deren voor vetrewpg 't grootste deel behooreri tot een arme klasse en ieder, z.onder uitzondering, iets, zij't slechts een paai centen, heelt meegebracht De onderwijzers welen, hoe zij tot kinderen over zulke onderwerpen spre ken moeten. Een vertelde mij glim lachend, hoe hij in een der laagste klassen even gezocht had naar den juisten vorm, waarin hij de zaak aan de kleuter s zou voordragen. Maar toen was onverwacht een kleine jongen hem te hulp gekomen door den vinger op te sieken en ie zeggen: «Jultaantje heeft ook haar var ken kapot gemaakt om wat te gevenEn toen was 'l van een ieien dakje gegaan. Natuurlijk zijn er bezwaren waar vindt men die niet? IJdelheid en farizeïsme spreken zoo licht ten woordje mee. Zelfs bij volwassenen komen die, als er liefdadigheid moet worden be oefend, nog weleens aan den dag; waarom dan bij kinderen niet. Maar een verstandig onderwijzer weel wel, hoe hij in zulke gevallen spreken en handelen moet. Hij zorgt, «lat de kinderen van elkander niet zien wat ze bijdragen; en lij maakt ze duidelijk, hoe het er niet op aankomt wat en hoeveel men geeft, maar of men geeft smet een blij hart" en of liefde en medelijden de gift vergezellen. Een onderwijzer verleide me hoe een arme jongen hem stilletjes één cent in de hand duwde, zijn eenigst bezit den volgenden rlag bracht hij nog een cent, dien hij meteen boodschap veidiend had. Aldus woiden de beste aandoeningen in het kindergemoed gewekt Als een bezwaar tegen inzamelingen op de scholen wordt wel aangevoerd, dat op die wijze door middel der kinderen een min gepaste pressie op de ouders kan worden uitgeoefend. Dit bezwaar kan gegrond zijn doch alles hangt er *ai>. af, of liet doel waar voor geld gevraagd wordt voor de kindei en begrijpelijk en of het bij ouders en kindeien beiden volkomen sympathiek is. En dal is thans, met deze nationale ramp die groot en klein met deernis vei vult, ongetwijfeld het geval. Waar men telkens leest, hoe bij onze oostelijke naburen de kinderen, zelfs in de scholen, roet baat tegen den vijand woiden gevi-ed, daar hoeft deze scbooicoilecte thans aan onze onderwijzers een dankbare aanleiding geschonken om bij hun leerlingen aan te kweeken liefde tot den evenmensch en te wekken deze edelste aandoening van het menschelijk hart: medelijdon met hen die ongelukkig zijn. Van verreweg de meeste scholen in mijn arrondissement ontving ik een bijdrage. Te Ameisfoort niet van de openbare scholen, wel van alle bij zondere, op één na. Verder, met één enkele uitzondering, van alle open bare en bijzondere scholen in de andere gemeenten; behalve natuurlijk van die waar, gelijk te Bunschoten en Spakenburg, de bevolking zelf door de ramp getrofien werd. In 't geheel ontving ik f 524,44. Van 2 scholen werd het geld niet aan mij, maar aan een plaatselijke Com missie afgedragen, wat natuurlijk op hel zelfde neerkomt. Wat ik ontving zal. vereenigd met de bijdragen uit ander v ariondissementen, als een gave der schoolkinderen aan de Algemenie Commissie voor den Watersnood wor den gezonden. Handel en Nijverheid. Onder voorzitterschap van den heer Kiook vergaderde «Handel en Nijver- heid« Maandagavond in «de Zwaan». Aanwezig 7 leden. Na opening werden de nolulen van de vorige vergadering gelezen en goed gekeurd. Zes nieuwe leden werden aange nomen. Aangenomen werd een voorstel van den heer Nieuwendijk om flO.uit de kas bij te dragen voor een monu ment Meeuwsen. Medegedeeld werd, dat de algemeene vergadering dit jaar te Leiden zal worden gehouden. Vóór 1 Maart kun nen onderwerpen ter behandeling bij het .secretariaat worden opgegeven. De voorzitter deelde mede een onder houd te hebben gehad met den heer Gunlhermohr, den Inspecteur der Posterijen. Dit onderwerp heeft geen resultaat gehad en kon dit ook niet hebben. Het postkantoor is te kietn. Gebouwd vooreen bevolking van 7000, is dezo thans toegenomen tot 26000 zielen. Beslotenis door Handel en Nijver heid, de Hanze en de Kamer van Koophandel een adres te richten aan den Minister van Waterstaat. In dit adres wordt gewezen op den onhoud- baren toestand van het Postkantoor adderen aangedrongen op verbetering. Aangenomen. Het jaarverslag van den Midden standsbond ligt bij den secretaris ter inzage. Bij de rondvraag wijst de heer Eggink nog op de eerste postbestelling, De Oliekruik der Italianen. Zooals bekend is, houden de Italianen er in hun keuken een kruik met olijfolie op na, waarvan zij zich bedienen bij het vullen hunner lampen, het bereiden hunner spijzen en bij alles waar vel ver- eischt wordt. De kennismaking met de Delftsche Slaolie deed mij aan een gulden tijd denken, waar in voor ons de Delftsche Slaoliefiesch bijna den zelfden dienst zal doen als de oliekruik der Italianen, zoodat ik het heldere vocht dan ook begroette als iels, dat in mij voor het allerminst een nauwkeurige proefneemster zou vinden voor méér dan voor sla en voor de bereiding eener mayonnaise. Aldus de schrijfster van een der getuigenissen, die voorkomen in het receptenboekje der Delftsche Slaolie Het is reeds lang geleden, dat dit werd neergeschreven en ofschoon in ons land, bekend om zijn natuurboter en een overvloed van dierlijke vetten, de Delfische Slaoliefiesch wel nooit ten volle de rol zal kunnen vervullen, die de schrijfster, van bovenstaande regelen haar heefl toegedacht, toch heeft de praktijk reeds uitgewezen, dat de bekende goudgele olie aardig op weg is een voorname plaats in de keuken van onze Hollandsche huis moeders in te nemen, Wij hebben ons voorgenomen in deze regelen een en ander mede te deelen omtrent de onder vinding, die verschillende dames bij het gebruik van genoemd product hebben opgedaan' teneinde duidelijk te maken, dat de Delfische Slaolie niet ten onrechte terrein verovert en de tijd waarschijn lijk niet ver meer is, dat zij in de keukenkast van elke Hollandsche huisvrouw voor het gebruik ge reed staal. Lalen wij eerst hel woord aan dezelfde mevrouw die hierboven ioezegde proeven te zullen nemen. Alvorens de Delftsche Slaolie toe te passen, aldus mevrouw B. K. onderwierp ik ze aan een onderzoek; opzettelijk had ik de minste der drie soorten, dus die van 75 cis, de flesch ge nomen') Ik bevond dat de olie zich slechts lang zaam verwarmde, terwijl hel droge rookwolkje dat er eindelijk uil opsleeg, mij waarschuwde, dal De derde kwaliteit Supra is vervallen. Alleen worden nu nog maar verkocht de ïe kwaliteit Extra en de 2ekwaliteitSurfine. resp, van f 1,10 en f0,95 per flesch, en f 0,70 en t 0,60 per halve flesch. er geen vochldeelen te verdampen waren. In een braadpan op hel vuur gebracht, merkte ik op, dal de olie zeer langzaam bruin wordt, doch volstrekt niet aanzet, zoodal hel gebruik van Delfsche Slaolie hel onaangename aanbranden voorkomt en ik was niet weinig verrast de zekerheid te hebben, dat de Delfische Slaolie gee n voorbereid i ng behoeft, maar voor elk gebruik geheel gereed is, waardoor natuurlijk heel wat tijd in de keuken wordt uit gespaard. Het eerst gebruikte ik Delftsche Siaolie om kar bonaden te bakken; een hoeveelheid olie gelijk- slaande met de hoeveelheid boler daarvoor be- noodigd, bleek le groot te zijn men doet veel meer met een kopje Delftsche Slaolie dan met een kopje boter, zoodat de Delftsche Slaolie een groote bezuiniging in de keuken mogelijk maakt. De karbonaden bekwamen bij het bakken een schoone, bruine kleur en deden bij hel gebruik denken aan vleesch, dat op den rooster gebraden was. Een stuk ossenvleesch met Delftsche Slaolie inge wreven en in den oven gebraden, beantwoordde aan de strengste eischen van roaslbeef, terwijl de jus, verkregen door het toevoegen van kleine hoe veelheden kokend waler onder hel braden, schoon van kleur en aangenaam van smaak was en eene goede mate van gebondenheid had verkregen. In den warmsten tijd was het vleesch den vierden dag nog even smakelijk en frisch, wat ook het geval was met een kalfsfricandeau met Delftsche Slaolie bereid. „Neem voor gebak goede boler," zoo schrijft elk keukenboek voor en goede boter is tegen woordig duur, zoodal dit nagerecht nog maar zel den op het menu voorkomt. Met den gunstigen uitslag bij het braden verkregen, beproefde ik nu flensjes met Delfische Slaolie le bakken de olie in hel beslag benoodigd, vermengde er zich gemak kelijk mee en het gebak werd spoedig gaar en bruin, en smaakte overheerlijk. Een broodpudding waarin de boler door slaolie vervangen was, voldeed bijzonder en hoewel ook hier de olie van 75 ets. gebruikt werd, was er niet de minste oliesmaak aan de pudding te bespeuren. Een marcaronischotellje met de Delftsche Sla olie toebereid, mocht door een fijnproever gekeurd worden. Een proef, met liet bakken van visch genomen, voldeed evenzeer; de visch werd gelijkmatig van kleur, zette volstrekt niet aan de pan en was heerlijk knapperig. Slechts aarzelend ging ik er ioe over om de groenten met Delftsche Slaolie ie stovende olie- smaak moest, dacht ik, hier wel te voorschijn komen Ook nu was de uitkomst verrassend; van olie- smaak geen sprake en bovendien had de groente, mei Delfische Slaolie gestoofd, haar kleur beter be houden dan die met boter bereid was. Een volgende schrijfster, die mededeeiingen doet omtrent het gereedmaken van eenige tientallen, meereitdeels andere, spijzen, beveelt Tie Delftsche Slaolie aan „omdat men er vele gerechten smakelijk mee kan toebereiden, ja, zelfs beter dan met boter of eenig ander vel, ten tweede om de groote be sparingen, die het gebruik van deze olie geeft." Zij behandelt achtereenvolgens de gunstige uit komsten hiervan, vergeleken bij het gebruik van natuurboter, dierlijk braadvet en bakolie. Tegenover boter is het gebruik van Delftsche Slaolie een groote bezuiniging, schrijft mevrouw V. Vooreerst staat, door het watergehalte van de boter, een kilo boter niet hooger in velgehalte dan J/t kilo olie, zoodat boter van ƒ1.30 niet meer uit levert dan 90 cis. olie bij 't bakken. Ook gebruikt men minder olie dan de hoeveel heid gesmolten boler, welke in recepten wordt aan gegeven. Besparing in prijs en besparing in hoeveelheid, derhalve dubbele besparing, bij olie. ik reken, dal, waar ik anders aan boler 1.30 noodig had, ik nu toekwam met ongeveer 3/, flesch Exlra olie of ƒ0.75"). Tegenover braadvel (kalfs-, runder- en var kensvet) is het voordeel van olie daarin gelegen, dat er bij olie hoegenaamd geen verlies is, lerwijl bij vet door het uitbraden altijd eenig verlies ontstaat; wel blijven daar de kaantjes over, doch deze zijn zoo goed als waardeloos. Eene vergelijking in cijfers is moeilijk, omdat de prijzen, naar gelang der Id den tijd toeD dit neergeschreven werd, kostte een kilogram natuurboter /T.30. Sedert is de boterprijs onge veer 40 "/o gestegen, terwijl de prijs der Delfsche Slaolie slechts met ODgeveer 10 verhoogd is geworden Was dus toentertijd het gebruik der Delftsche Slaolie tegenover natuur boter reeds voordeclig, thans is dit voordcel nog grooler geworden. quaiiieiten, bij vet zoo slerk uileenloopen, maar in de eerste quaiiieiten vind ik olie ongetwijfeld voor- deeliger. Een andere dame uit Den Haag, wier naam en adres in het receptenboekje zijn aangegeven en die wij hieronder aanduiden als Mevrouw S., had een demonslralie bijgewoond en maakt in haar schrijven o.a. melding van liet protesl, dat haar „cordon bleu" aanvankelijk had tegen het gebruik van Delftsche Slaolie voor bakken en braden. Ondanks dit protest, schrijft zij, nam ik een proef mei hel bakken van appelbeignets, aardappelcroquelten en schijfjes aardappel. Het resultaat was verrassendhel gebak werd gelijkmatig goudbruin, droog en bros. Hoe genaamd geen onaangename velsmaak, zooals bij het gebruik van reuzel het geval kan zijn. Ook bij het bakken en braden van kip, kalfslappen en biefstuk, voldeed de slaolie boven verwachting. Voor het bereiden van een smakelijke jus moei m.i. na het in olie bruin braden van het vleesch, een goed stuk boter worden toegevoegd. Dan is het resultaat prachtig, beter dan na het gebruik van enkel boter of vel. Mijn huisgenooten, die een voor oordeel hadden legen het gebruiken van slaolie voor braden enz., moesten erkennen, dat de smaak uit stekend was en dat men van de olie niets Droeven kon. Zoo zouden wij kunnen doorgaan met hel ver melden van lal van getuigenissen, |die, het een al overtuigender dan het andere, ten volle den indruk geven, dat zoowel de fijnproefster als de zuinige huisvrouw bij het gebruik van Delftsche Slaolie in de keuken voldoening vinden. Het kan niet op onzen weg liggen nog meerdere oordeelvellingen hieronder af te drukken, waar de fabrikanten gelegenheid geven aan iedereen om gratis en franco het receptenboekje in eigendom te krijgen, wanneer de wensch daartoe slechts ter kennis wordt gebracht van de Aideeling Reclame der Oliefabrieken Calvé-Delf! te Delft. Wij meenen te kunnen volstaan met de belang stellenden hierop attent ie maken en hopen er in geslaagd te zijn in het bovenstaande te hebben duidelijk gemaakt, waarom de Delftsche Slaolieflescli op weg is in ons land min of meer de rol te gaan vervullen, die de kruik der Italianen in hel Appen- nijnsche schiereiland inneemt.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1