i&naiogm DE OORLOG^ Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. RECLAME. wordt door-21.000 artsen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. vermindering van den vet koop. thans is het een groot tekort aan melk en daarbij een buitengewoon hooge in koopsprijs, die ben bedreigen. De geheele kleinhandel hangt tegen woordig bijna geheel van den groot handel af. De melkslijters zijn dan ook van plan een conferentie te houden te Uttecht op 14 Maart e.k. ter be spreking van den toestand. Het plan is deu Minister van Land bouw een voorstel te doen, dat leiden kan tot behoud van den kleinhandel. Ondeugdelijk Regeeringsbrood 1 Dr. v. Hamel Roos schrijft in het «Maandblad tegen de Vervalschingen# o.a.: Uit onze onderzoekingen bleek ten duidelijkste, dat verschillende brooden met Regeeringsmee! gebakken, een abnormale samenstelling vertoonden, (o.a. een te hoog zuurgehalte) en daarbij andere ongewenschte eigen schappen hadden (klefheid en onge- aardheid) gepaard aan onaangenamen geur en smaak, welke het brood noch uit het oogpunt der gezondheid, noch uit dat van smakelijkheid behoorde te bezitten. De oorzaak dezer minderwaardige eigenschappen bleek gelegen te zijn in het van Regeermgswege verstrek ken van tarwemeel, vermengd met z.g. «schottarwe», d. w. z. tarwe, welke waarschijnlijk door min juiste behan deling en blootstelling aan vocht in bergplaatsen, in zekere mate tot kie men was overgegaan. Hierbij komt dat van Regeerings- wege de eisch gesteld wordt, dat uit 100 K.G. meel 150 K G. brood ge bakken moet worden, zoodat een ver betering door langer te laten bakken en dus het brood stijver te maken, onmogelijk kon plaats hebben. Dat de klachten in casu niet denk beeldig zijn, moge blijken uit het adres van een der aanzienlijkste licba men op het gebied der bakkerij n). »de Voorzorg», aan den Minister van Landbouw,waarin aangedrongen wordi, het percentage loe te voegen schot- tarwe van te voren te publiceeren, en de uitkomst kilo's brood per baal naar verhouding van het percentage schottarwe te verlageD. Wij zouden, noodgedwongen, ge noegen moeten nemen met een der gelijke regeling, wanneer de nood reeds aan den man gekomen ware, en wij, om voor den hongersdood gespaard te blijven, allerlei oorlogs- mengsels als. dagelijks brood zouden moeten slikken, doch niemand zal durven beweren dat het reeds zoover gekomen is. En tot zoolang achten wij bet onzen plicht, te protesteeren tegen een ver menging of verontreiniging van oiis hooldvoedsel, met in ieder geval min derwaardige bestanddeelen. De kegelclub »J'eb ze niet an 'n touweije te Utiecht heeft besloten ter gelegenheid van haar 10 jarig bestaan een Groot Nationaal Kegelconcours uit te schrijven van 6 Mei tot en met 15 Mei a.s. op de 5 nieuwe resp. nieuw te vlakken teak-houten banen van de Sociëteit >De Vereeniging" Mariaplaats, aldaar. Het Bestuur van den Uirecbtscben Kegelbond heeft zijne toestemming tol het houden van dit Concours ver leend en zich bereid verklaard ter gelegenheid van dit concours eeD «Bondenwedstiijd" te organiseeren op Zondag 7 Mei 1916, waarvoor de goedkeuring van het Dagelijksch Be stuur van den Nederlaridscben Kegel- nond inmiddels verkregen is. In niet geringe maie wordt ook de belangrijkheid van dit concours ver hoogd door het besluit van den Neder- landschen Kegelbond: de officieele kampioenschappen van Nederland 1916 in de Bonden-, Korps- en Peisoneele haan wedstrijden van dit concours te doen verkegelen. De wedstrijden zullen beslaan uit' a. Bondenwedstrijden (op Zondag 7 Mei 1916) b Korpswedstrijd, c Per soneele Baan-wedstrijd. d Dames wedstrijd e Vrije baan- wedstrijd. Voor den Bonden-en Korpswedstrijd zullen zilveren lauwerkransen en tak ken, gouden, verguld zilveren en zil veren medailles worden uitgeloofd, terwijl voor den Personeelebaan en Dames-wedstrijd een fraaie collectie kunstvoorwerpen en luxe-artikelen zal worden aangekocht. Aan den Viijebaan Wedstrijd zul len geldprijzen van 250, 150, 100 75, 50 gulden enz., benevens tal van kunstvoorwerpen vei bonden worden, terwijl dagelijks een Dagprijs vau 10 gulden zal worden uitgeloofd. Geen cacaoboonen. Wegens gebrek aan grondstoffen, nu Engeland den toevoer van cacao boonen belet, zal, volgens het #U. D ie stoom chocolade- en cacaofabriek Kwaita a s Zaterdag 75 werklieden ontslaan Blijft het gebrek aan grond- stoflen voortduren, dan zal de geheele fabnek worden stopgezet. Oe militaire hospitalen. Het hoofdbestuur de Ned. Verple- gers-Vakvereeniging heeft zich tot de Tweede Kamer der Stateri-Generaal gericht met een adres waarin wordt aangedrongen op medewerking der Kamer, opdat een geheele reorganr satie tot stand worde gebracht in de verpleging in de miluaire hospitalen Dat kan naar het bestuur meeni alleen geschieden door de militairen te laten verzorgen door deskundig opgeleid gediplomeerd personeel, in plaats van door hospitaalsoldaten welke geen deskundige opleiding ge noten. Ook bet exammeeren dezer onopgeleiden acht men een gevaar Het bestuur zou daarom wenschen le. Dat geen examen voor diploma ziekenverpleger zal worden afgenomen, dan nadat zal zijn gebleken dat de candidaat minstens het laatste jaar onafgebroken als verpleger op een ziekenzaal is werkzaam geweest, en voldoende theoretisch onderlegd is. 2e. Het zoo spoedig mogelijk be noemen van een voldoend aantal ge- iplomeerde verplegers en hoofd ver plegers. Ook op de z.g. ziekenzalen. 3e. Voldoende uitbreiding van ver plegend personeel, vooral met het oog op den nachtdienst. 4e. Een grondige salarisherziening. 5e. Het op minder bekrompen wijze verstrekken van materiaal ten behoeve der vei pleging en onderhoud der in richtingen. 6e Uitsluiting der hospitaal-com pagnieën buiten de ziekeninrichtingen en benoeming van een voldoend aan tal huishoudelijk personeel. 7e. Aan het hoofd van de verpleging te doen staan, de gediplomeerde, goed opgeleide verpleger. Bij een der militairen, onder gebracht in de nieuwe kazerne te Harderwijk, heeft zich een vermoede lijk geval van meningitis voorgedaan. De man is naar het militair hospitaal overgebracht. De militairen die in dezelfde kamer zijn ondergebracht, mogen deze nu niet verlaten. «N. v. d. D.« Vredesgeruehten uit het oosten. Men meldt uit Kopenhagen Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat Turkije binnenkort vredesvoorstellen zal doen, ten einde met Rusland tot een afzonderlijken vrede le komen. Havas seint uit Rome: DeCorriere della Sera bericht, dat Talaat-bey reeds tweemaal uit naam van het comné «Eenheid en Vooruitgang" hei initiatief zou hebben genomen voor het aanknoopen van vredesonderhan delingen met de geallieerden. Twee yedelegeeide zouden voor dit doel naar Zwitserland zijn gezonden. De atrijd om Verdun. Uit Berlijn wordt gemeld, dat het bericht der bij Verdun geleden ver liezen der Duitschers het volk diep getrollen heeft. Duizenden personen die Uriter den Linden een belooging wilden houden, zijn met geweld van wapenen uiteengejaagd. Mr. H. Th. A Verhoef is be noemd tot agent van den Voogdijraad in het arrondissement Utrecht; zulks ler vervanging van mejuffrouw E. Mid delburg, wien op haar verzoek eervol ontslag werd verleend. Tot de ee ste klasse der Rijks- normaalinrichting alhier zijn toege laten: Chra. J. Lammerts van Bueren en Gerlra. Daaleman (biaden Amers foort), Ea. A. Sniibe (Zeisi), F. Veld huizen, H. F. van de Wetering. Ea. C. P. Pluim en Ma. A. Wijk (allen Baarn). Niet geslaagd 2 candidaten. In aansluiting met de laatste meoedeeling aangaande de samenstel ling van de bewindvoerders der stich ting der Internationale school voor wijsbegeerte, deelt het bestuur mede, dat in de eerste vergadering van de bewindvoerders als bestuursleden zijn benoemd de heeren: J D. Reiman Jr., ie Amersfoort, Voorzitter; Dr G. A. van den Bergh van Eysinea te Sand- poort, onder voorzitter Dr. W H. Denier van der Gon, te Amersfoort, Prinses Marielaan. secretaris; W J. van Haren Nonun Jr., te Amsterdam, Singel 206', penningmeester; Mr. P. Tideinan, Bloemer daal Het Curatorium heeft besloten om in de maanden Juli, Augustus err Sep tember in -de omstreken van Ameis foort vacantiecursussen te houden Elke cursus zal 3 weken duren. De eerste zal staan onder hoofdl-iding van Dr. H A de Harrog, t« Haarlem. De rweede onder Di H. W. Pn. E. van den Bergh van Eysinga, te Zulphen. De derde onder Dr. J. D. Binrens de Haan te Aardenhout. Binnenkort zal een prospectus ver schijnen, dat op aanvrage door den secretaris Dr. Denier van der Gon zal worden toegezonden. Heijermans' gezelschap zal 15 dezer hier ter stede opvoeren de boogsi amusante klucht van Harry Vossberg «De generale repetitie». Opkomst militie. De «St.-Ci 56 vermeldt: De dienstplichtigen van de militie, lichting 1916, toegewezen hetzij aan het 11de bataljon van een der regi menten grenadiers en jagers of var een der overige regimenten infanterie, hetzij aan deri genie-aiilodienst (2e gedeelte), zullen worden opgeroepen om ter inlijving op le komen in bel tijdvak van 16—20 April e.k. Zij. die in her bezit zijn van hei bewijs van voorgeoeferidheid, zullet twee maanden later worden ingelijfd Alleen om zeer gewichtige redenen waaronder in dit geval ook stu- diebelangen kunnen worden gerek» nd kan aan de in te lijven dienst plichtigen uitstel van eerste-oefenng worden verleend, indien zij daarroe ten spoedigste zelf hun verlangen bij (origezegeld) verzoekschrift aan der Minister van Oorlog te kennen geven, met overlegging van een deugdelijk bewijsstuk omtrent het werkelijk be staan van de reden der aanvrage Di dienstplichtigen zullen echtei rekening mneien houden mot de mogelijkheid, dat het uitstel wordt ingetrokken zoodra de omstandigheden daartoe aanleiding mochten geven. Opkomst Landstorm. De dienstplichtigen van den Land storm jaarkla-se 1911, zullen worden opgeioepen om in werkelijkeo dienst te komen Zij, die bestemd zijn voor de genie voor een deel op of omstreeks 20 April e.k voor het overige deel op of omstreeks 31 Mei e.k. Zij, die bestemd zijn voor de wiel rijders, op of omstreeks 2o April e.k.; Zij, die bestemd zijn voor de in fanterie hieronder begrepen admini- sl atielroepen, ho-pilaalsoldaten en ziekendragers), voor een deel op ol omstreeks 31 Mei e.k., voor het overige deel op of omstreeks 10 Juli ek.; Zij, die bestemd zijn voor den auto dienst op of omstreeks 31 Mei e.k Zij, die t esterndzijn voor devesting- arulleneop of omstreeks 10 Juli e.k. Van de bestemming zal den dienst plictitigen eeilang mededeeling worden gedaan. Tot directeur der ambachtsschool Ihier is benoemd de heer A. Baart. thans in gelijke betrekking te Leeuwar den. Het plaatselijk Steuncomité ont ving in de maand Fehiuari: aan bijdragen van par ticulieren f 1528.09 Subsidie Kon. Nel.Steun comité t 649.34 vonge opgaven «61959 55' Toiaa O'ideroff. Op de jl. Maandag gehouden kaasmaikt werden aangevoerd '11 wagens met 2400 KG. De piijs liep van f77 a f81 per 50 K.G. Al bet aangevoerde werd vlot verkocht. Aan het plaatselijk telefoonnet is aangesloten onder No 421 de heer H. J Wolier, Zuidsingel No. 39. Aan het bureau van polilie zijn inlichtingen te bekomen aangaande een zilveren beursje met geld, een leeren etintje met zilveren rozekrans, een zwart portefeuilletje, een llesschen- bakje, een rijwieldek en een astrakan damesbont. Overzicht omtrent het vervoer en de op brengst der Amersfoortsche Tram wegmaatschappij gedurende de maand Februari 1915 en 1916. 1915 1916 Minder. Aantal passagiers 7661 6532 1132 Vervoeropbrengst 383.20 327.35 f 55.85 Dagkilometeropbr. -7.60 6 27 1.33 Totale opbrengst 383.20 327.35 65.85 Dagkilometeropbr. 7.60 6.27 1.33 H. V. C. werd Zondag op eigen terrein door Go Ahead uit Deventer yeslagen met 42. f 64136 98» lie adj. o'tderoff. J. H. P. Ver schoor, admiuistf ateur van bei Militaii Hospitaal alniei wordt begin April in «olijke betrekking overgeplaatst naar Utiecht. Bij de llilversumscbe Boekhandel verscheen, en is tegen den prijs van 5 cent verkrijgbaar, eene voordracht van Batavus getiteld «Ons Polder- (genoemden datum 196 faillissemen- lattdDe uitgave geschiedt ten bate ten tegenover 239 over hetzelfde tijd- der noodlijdenden. perk van bet vorige jaar. Het testament van Carmen Sylva. Zaterdag heeft de Roemeensche minister van justitie het testament *»n koningin Elisabeth, dat 11 October 1914 weinig dagen na den dood van koning Carol gedateerd was, geopend. De laatste wil bevat slechts schen kingen aan liefdadige instellingen of aan mei.schen, die aan het koninklijk paar trouwe diensten hebben bewezen. Een millioen lei (franc) waarover de koningin van Roemenië te bt- sc.hikken zal hebben is voor liefdadig- heidsdoelemden uitgetrokken, voor twee door de koningin opgelichte instel lingen 200.000 lei, zes andere in richtingen krijgen elk 50.000, vier vereenigingen ter bevordering van de nationale industrie elk 20.000, het ministerie van landbouw 300.000 voor le oprichting van een landbouwschool te Aruesj. De rente van 400.000 lei zal aan ier personen, die den koning en koninuin trouw ter zijde stonden, levenslang worden uitbetaald; twee lames krijgen om dezelfde redeD elk 50.000 lei; 100.000 lei is aan per sonen uil de onmiddelijke omgeving vermaakt. De rente van een kapitaal van een half milioen is bestemd voor onbe middelde officiersdochters, die meteen officier van het tweede bataljon jageis «koningin Elisabeth" of een marme- olficiei tiouwep. Twee bezittingen van de vorstin in Duitscbland werden aan bloedverwanten vermaakt. Uit het roode koninkrijk. De Sak-ische minister van eeredienst heeft dezer dagen in de Kamer ver klaard, dat voorlaan aan de sociaal democratische jongelingsvereenigingen sieun van staatswege zal worden ver leend. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han- Isinlormatiebui eau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week. eindigende 4 Maart, ui Nederland uitgesprokeo 18 faillissementen tegen 31 faillissemen ten in dezelfde week van het voiige jaar. Van 1 Januari tot en met hoven de jongelieden afscheid. Buiten gekomen liepen beiden een xvijle zwijgend naast elkander; eindelijk verbrak Oscar de stilte. „Ik verwachtte je oordeel over Virginie te ver nemen," zei hij, zonder zijn vriend aan te zien. „Nu, zei ik je niet gisteren reeds, dat ik haar lieftalligheid bewonder, gaf ik je niet toe, dat zij schoon is?" was het antwoord. „Ja, maar je oordeel na dit langere onderhoud, ging Oscar levendig voort. „Mijn oordeel? kan men iemand dadelijk bij de eerste kennismaking dan zoodanig begrijpen, dat men over hem mag oordeelen?" Een derde had misschien kunnen vermoeden, dat dit slechts een ontwijkend antwoord wasOscar echter riep bevredigd uit: „Ik weet al genoegOnder den invloed van haar betoovering sta je niet. Maar geef ten minste toe, dat Virginie beminnelijk kan zijn!" „Kan zijn?" antwoordde de jonge dokter, „is zij het dan niet altijd?" „Nu, wie kent de vrouwen en weet niet, dat het bestendig de vraag blijft: Zonneschijn of wolken?" Hij scheen nog meer te willen zeggen, maar Herman ontnam heni de gelegenheid, door op te merken, dat zij aan de Tulpstraat gekomen waren, en hij zijn beschermeling wilde opzoeken. Daarop scheidden de beide bloedverwanten. De Tulpstraat was een zeer burgerlijke straat. De huizen waren klein en onaanzienlijk en stonden dicht op elkaar gebouwd. Slechts eén onderscheidde zich door een netter voorkomen. Het scheen vroeger bewoond te zijn geweest door den tuinman van het groote voorname hoekhuis, waarvan het eigenlijk een gedeelte uitmaakte. De voorgevel van dit laatste stond aan den breeden straatweg, terwijl de ingang van het kleine huisje in de Tulpstraat was. Toch was er altijd nog een soort van betrekking blijven bestaan tusschen de beide huizen. De tegenwoordige huurder der kleine woning, mijnheer Strecker, was op dat oogenblik niet thuis, maar zijn zuster bevond zich in de woonkamer. Hoewel de meubele niet precies bij elkaar pasten, zag alles er even zindelijk en ordelijk uit. Anna zat met een doek om 't voorhoofd en de handen in den schoot gevouwen op een stoel. Blijkbaar was zij nog te zwak, om eenig werk te verrichten. Met zekere spanning keek zij voort durend naar de klok, alsof zij op iets wachtte. Plotseling schrikte ze op, doordat er aan de deur werd geklopt. Een oogenblik later stond een vreem deling tegenover haar, dien zij eerst verward en vragend aankeek. Maar onmiddellijk scheen zij zijn gezicht te herkennen, want een donker rood kleurde haar bleeke wangen. „Goeden morgen!" zei Herman vriendelijk, „mijn zieke van gisteren avond zal toch wel toestaan, dat de dokter nog eens naar haar komt kijken?" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2