NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. |B FEUILLETON. No. 23. Zaterdag 18 Maart 1316. 45e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDA6. BINNENLAND. DE OORLOG. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.16; Franco per post door het geheele .Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere reg9l meer 7% Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Fabrieken stopgezet. De berichten over tiet stopzetten van sommige fabrieken margarine, cacao katoen enz. hebben onder 't publiek een ongerustheid gewekt, die licht te begrijpen, maar slechts voor 'n zeer klein deel gerechtvaar digd is. Indien er op dit oogenblik onder de fabrikanten zijn, die zóóveel moeite hebben om grondstoffen, te bekomen, dat ze bun bedrijf gedeeltelijk of totaal stopzetten moeten, laat ons dan maar denken, dat ze 't in de eerste plaats zichzelven te wijten hebben. Niet straffeloos zijn er in September en October zulke ontzeitende hoeveel heden margarine naar België en naar Duitschland gesmokkeld en wijzen de uitvoersiatistieken op een zóó gewei digen afzet van cacao in Duitschland. Niet straffeloos hebben sommige zoete- winstjesjagers vlak bij de Duitsche grens fabrieken gebouwd, waar de cacaobuonen maar eenvoudig ruw geplet werden om dan ils cacaopoeder uitgevoerd te worden. Enkele van die knoeiers zijn bekend b\j de N. O. T. of bij de Engelsche regeer ing misschien wel bij beiden en nu boudt men er in het Britscbe ministerie van blokkade wat scherper hel oog op, dat zij niet opnieuw van grondstoffen voorzien worden. Om op 't oogenblik van grondstoffen voo' margarine en chocolade verstoken te zijn, is het echter niet absoluut noodig, dat men een plaatsje heeft gekregen op de tweede zwarte lijst, lijst, die men te Londen heeft aangelegd. Men kan ook door de N. O. T. heelemaal zonder vóórkennis van de Engelsche regeering op de index ge plaatst zijn, als uien zich niet aan de voorschriften van de N. O. T. onderwerpt. Zoo heeft thans de N. O. T. van de fabrikanten geëischt, dat zij de voorraden grondstoffen, over welke zij nog beschikken zouden, en die zij niet door baar bemiddeling ontvangen zouden hebben toch onder N. O. T. condities zouden plaatsen. Dat bebbeu nu verschillende fabrikanten pertinent geweigerd, met bet gevolg dat de N. O. T. hun geen grondstoffen meer aflevert, zelfs niet als de Engelsche regeering die doorgelaten heeft. Zij hebben mooi hun zendingen aan de N. O. T. te doen adresseeren, de N. O T. levert ze eenvoudig niet af, omdat er altijd geknoei mogelijk is, zoolang indezelfde fabriek grondstoflen voorhanden zijn, die wèl en andere die niet onder N. O .1'. condities staan. Maar van een algemeeDen maat regel is geen sprake. Fabrikanten die zich van smokkelpractijken onthouden hebben, zullen voortgaan door bemid deling van de N. O. T. te ontvangen, wat ze noodig hebben. Voor wat de margarine aaDgaat is bet eenvoudig niet denkbaar dat Engeland den aanvoer van grond stoflen naar Nederland stopzetten zou, om de goede reden dat het zelf nog steeds enorme massa's margarine uit Nederland betrekt, die het allerminst kan derven. Rott. N. Regecringseieren. Men schrijft uit Barneveld aan het Handelsblad Sedert eenige dagen wordt de groote Eieihal te Barneveld gebruikt voor het schouwen, stempelen od verpakken van Regeeringseieren. De Vereeniging van Eierbandelaren «Barneveld en Omstreken® heeft van de Rijkscom missie van Toezicht op de Eierver- eeniging vergunning gekregen, de eieren van hare leden onder eigen beheer gereed te maken en te ver pakken en deze zullen du volgende week voor het eerst worden aange boden op de veilingen te Amsterdam en te Rotterdam. De eieren zullen worden verkocht in dezelfde verpakking waarin ze ge woonlijk naar Londen worden ver zonden, en waarin ze in Londen en in geheel Engeland beroemd zijn ge worden door de uitstekende kwaliteit en smaak, nl. in lange platte kisten van 900 stnks. De kist is in den prijs begrepen, zoodat ze van de veilingen zonder moeite het geheele land kun nen worden doorgezonden. Het bestuur der Vereeniging heeft alle mogelijke voorzorgen genomen om er zeker van te zijn, dat deze kisten ook werkelijk het fijnsmakende Bar- neveldsche ei bevatten, omdat hierdoor een goede kans ontstaat, dat't groote publiek hier te lande, dat tot nu toe in hoofdzaak de goedkoope buiten- landsche eieren heeft gekocht, ook na den oorlog er toe zal overgaan, onze beste binneolandsche eieren te ver kiezen, ook al zijn ze wat duurder. De eerste zending zal aanstaanden Dinsdag te Rotterdam aan de veiling zijn, men spreekt van eenige honderden kisten, en verder zulldn zij geregeld eiken Dinsdag en Donderdag worden geveild. Deserteurs. Bij Baarle-Nassau trachtten vier Duit- schers over de grens te komen. Eén werd doodgeschoten, twee door den electrischen draad gedood, één heeft Nederland bereikt. Deze deserteur, een Beier, had zoowel aan het oost als westfront gestreden, was negen maal gewond en nu weer genezen zijnde moest hij naar Konstantinopel, doch zeide er thans genoeg van te hebben. Onder Wouw is nog een Duit- scber geïnterneerddeze was in uni form. Kanongebulder. In Zuid-Limburg het Geuldal is weder een hevige kanoDnade hoor baar in zuidelijke richtiDg. Sedert het begin van den aanval op Verdun hoort men dagelijks het donderen der ka nonnen, zonder tusschenpoozen. De schoten volgen elkaar nog vlugger op dan het tikken van een horloge. Het gerommel is zelfs boven bet straat rumoer uit te hooren. Nu en dan is het schieten zoo hevig, alsof een onweer dichtbij is. Alles dreunt dan. De afstand tot Verdun is ongeveer 200 K.M. Z. K. H. Prins Hendrik komt heden op Het Loo aan om de volgende week daar door te brengen. Brieven naar Indië. De mailbooten van de stoomvaart maatschappijen «Nederland®: en «Rot- terdamsche Lloyd» gaan zooals men weet via Kaap de Goede Hoop naar Indië. De reis duurt ongeveer vijftig dageD en dus hebben brieven, indien ze nog geen opoDtboud hebben door het aanhouden van de Engelschen even lang werk. De vrachtbooten van beide maatschappijen volgeD nog steeds den ouden weg door het Suezkanaal. Door het publiek wordt den wensch geuit met die vrachtbooten post stukken mee te geven. Ei bestaat daartegen geen bezwaar, als uitdrukkelijk op de brieven en andere poststukken wordt vermeld met welk stoomschip de stukken ver zonden. moeten worden. Zoo zijn met de Banka op een dergelijk verzoek een aantal poststukken meegegeven, Of deze stukken eerder op de plaats hunner bestemming zijn dan met de gewone mailbooten is niet te zeggen, omdat de vrachtschepen niet op tijd varen, maar langer of korter in ver schillende haveDS vertoeven Daar ge lang er te lossen of te laden is. Een van Nederland's mooiste schepen «de Tubantia« is door een Duitschen sluipmoordenaar zonder voorafgaande waarschuwing getorpe deerd. Passagiers en bemanning kon den slechts het veege lijf redden. Overigens ging alles, ook do mail, naar den bodem der zee. Vaderlandslievende betooging te Londen. Te Londen is, onder voorzitterschap van den Lord Major, in bet Mansion House een propaganda-vergaderiog gehouden voor de zoogenaamde «fight for rightrr-beweging. Het doel daarvan is op te komen tegen een ontijdigen vrede en bij bet volk den geest van blijmoedige opoffering aan te wakke ren, ten behoeve van de zaak der menschheid, totdat de overwinning is verzekerd. In deze vergadering werd voor lezing gedaan van een briet van Balfour, waarin deze zeide, dat de beweging zijn volle sympathie bad. De Lord Major zeide dat het volk zich de hooge idealen voor oogen moet houden waarvoor het streed. Het is den strijdenden mannen een steun te weten, dat alle weldenkende mannen en vrouwen uit alle klassen der maatschappij groote waarde toe kennen aan de zaak waarvoor zij strijden en verwachten dat zij de over winning zullen behalen. De bisschop van Winchester ver klaarde dat, ofschoon een oorlog af schuwelijk was, een groote oorlog als deze, zijn zegeningen kon breDgen aan toekomstige geslachten, als wij maar het oog gevestigd houden op bet hooge doel dat wij nastreven. Een Portugees over Duitschland. Sidonio Paes, de gewezen gezant van Portugal te Berlijn, die over Parijs reist, heeft aan de Matin eenige indrukken meegedeeld die bij in Duitscbland's hoofdstad had op gedaan. Volgens den gezant wordt de oeco- nomiscbe toestand in Duitschland hoe langer hoe slechter. De bevolking klaagt over de kortelings gelaste rati- oneering van aardappelen, na die van brood en boter. Men kan slechts 1/4 Naar het Duitsch van Estella Schönberg. 10 Zulke narren waren echter lang niet te verachten, want als het erop aan kwam, lieten zij zich voor hun ge bieders en zeker voor hun gebiedsters doodslaan en dezen hielden hen ook in eere als nu ja, als een hunner beste bezittingenDaarom nog eens jammer, dat wij een paar honderd jaren te laat leven en dat gij geen prinses zijt geworden, ik geloof waarlijk, dat ik een uitstekende nar was geweest!" ,0, Karei," antwoordde Anna lachend, „dat alles is niet noodig, ge brengt iemand altijd in een vroolijke stemming. Ge behoeft daarvoor geen narren kap op te zetten en ik behoef geen prinses te wezen." „Ah!" zei Karei, het recept op tafel ziende liggen „is dokter van Gernstein weer hier geweest? Nu, het is goed, dat hij nog eens naar je komt kijken. Laat eens zien," zei hij, het recept omhoog houdend, „ja, juist, staal moet ge innemen, om wat meer kleur op de wangen te krijgen, maar er zijn nog andere middelen voor opgewektheid en vroolijk- heid. Was het nu maar zomer, dan bracht ik je bij mijn zuster, die buiten woont! Maar wij hebben nu, helaas, Januari, en moeten iets anders verzinnen. Daar valt mij juist iets inWilt ge vanavond met me naar den schouwburg gaan Er wordt een heel grappig stuk gespeeldik zal wel voor plaatsen zorgen." „O, neen, wel bedankt!" riep zij uit, „ik ben niet zoo'n vriendin van tooneelspel en daarbij voel ik mij nog niet sterk genoeg, om weer uit te gaan." „Wat zullen wij dan doen? Dan moeten wij in huis maar verstrooiing zoeken," ging hij voort. „Houdt ge van muziek?" „Muziek?" antwoordde zij verwonderd. „Ja, Anna, onlangs hebt ge gezegd, dat ge het prettig zoudt vinden, als ik je iets op mijn viool voorspeelde en nu heb ik ze meegebracht!" „O, heel graag, Karei! dat vind ik lief van je!" riep zij uit. Hij was reeds bij de deur en keerde onmiddel lijk terug met zijn vioolkist, die hij voorzichtig opende. Had een muziekkenner het spel van den kleinen man gehoord, dan zou hij er misschien om gewed hebben, een erkend meester in de kunst te hooren, zoo liefelijk klonken cle tonen, zoo week en tegelijk krachtig was zijn streek, zoo betooverend de uit drukking, die hij in de eenvoudige melodie wist te leggen. Anna's oor had slechts weinig muziek ge hoord ook op haar miste het spel zijn uitwerking niet, te oordeelen naar den glanzenden blik harer oogen, naar de luisterend voorovergebogen, onbe wegelijke houding van haar lichaam. Toen Karei de viool uit handen legde, keek hij haar aan en zei eenvoudig: „Nu, Anna, wat zeg je er van?"

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1