Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. pond boter per hoofd en per week krijgen. Overal moedeloosheid de voor stelling dat Duitschland de natie zou zijn, uitverkoren om de meoscbheid te doen herboren worden, is algemeen verdwenen. De keizer heeft, als bij de hospitalen bezoekt, slechts één antwoord op de klachten: »ik heb het niet gewild". Zelfs in kringen, waar men graag groot wil doen tegenover het buitenland, hoort men slechts spreken van vrede en van de nood zakelijkheid om dien te sluiten. Agenda voor de openbare vei- gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort,op Dinsdag 21 Maart 1916, des avonds ten 8 ure. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 1. Voorstel om de tijdelijke aan stelling van den heer J. D. Meerwaldt als leeraar in de klassieke talen aan het Gymnasium te veranderen in eene vaste aanstelling. 2. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere school C, daar de beer I. C. Knoot voor zijne benoeming heeft bedankt. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake de regeling van de jaarwedde van den Directeur der Burgeravondschool. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overneming van een strook grond aan de Koningin Wil- helminastraat van J. C. L. Huiskamp en L. C. Huls. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Ver ordening, regelende het bebouwen van gronden in de Gemeente Amersfoort, bestemd voor open bebouwing. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een per ceel grond aan mr. R. P. van der Mark. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een per ceel grond aan W. van Geoderen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake de aanstelliug van een opzichtjr voor bet Grond bedrijf. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van de boe renhofsteden genaamd »De Vurige Wagen i en »De Platluis® met bij- behoorende gronden, gelegen in de Gemeente Soest en een tweetal stuk ken grond daaraan grenzende. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders met betrekking tot de verbreeding van de Langestraat bij de Varkensmarkt. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Ge meente-begrooting, dienst 1916. Woensdagavond hield de Ver- eeniging Ambachtsschool haar 39e vergadering in bet schoolgebouw aan den Leusderweg onder voorzitterschap van den heer G. J. Buys. Aanwezig waren 10 leden. De notulen van 20 Oct. werden onveranderd goedgekeurd. Namens de Commissie bracht de heer Teengs rapport uit van het in orde zijn der exploitatie-rekening 1915. Vervolgens las de Penningmeester, de heer mr. v. d. Bergh, de rekening voor. De inkomsten bedragen f37776,67», waarbij f17400 subsidie van het Rijk, f 5250 van de Provincie en f7300 van de Gemeente. Er is maar een tekort van f122,73®, dank zij f6300 extra uitkeering van 't Rijk voor het in gebruik nemen der smederij. Op de inrichting is te kort f 4300, dat met het tekort bij exploitatie moet gedekt worden. Van het Rijk zal f 2500 worden gevraagd, van de Gemeente f 1000 over '16 en f 1000 over'17. Er is zuinig gewerkt. De arbeid verricht bij den bouw en de inrichting door onderwijzers en leerlingen heelt f5000 bespaard. De electrische leiding geeft f1000 bezuiniging. Andere tegenvallers waren: Bij rekening van den bouw f 2880, ver goeding aan weiklieden voor verzeke ring ziektedagen f 400 regendagen f326. De bouw was niet in 8 maanden voltooid, doch heeft ruim een jaar geduurd. Aan den Directeur kon voor zijn werkzaamheden bij het ontwerp slechts f600 worden toegestaan. Nog een tegenvaller. De notarisrekening bedroeg f 1258,475, hierbij zijn f 775 voor een enkele bypotheekacte noodig voor garantie der Gemeente. Het fonds beeft veel van zijn kracht verloren. Het bedroeg f 2000. Hiervan stond ruim f 2000 als deposito bij Lamaison en bouwer Co. Deze f2000 zijn problematisch geworden. Het tekort is nocbthans zeer klein, vooral ook doordat de heer Kam als architect zooveel arbeid belangeloos beeft verricht. De begrooting voor 1917issomber gekleurd. De totaal uitgaven zullen f 6800 hooger zijn dan die van het loopende jaar. Gevraagd zal worden voor 1917 een verhoogd subsidie van het Rijk van 3400; van de Provincie flOOO en van de Gemeente f2300. De avondteeken-cursus is een stief kind bij het Rijk en de Provincie. Het Rijk gaf minder dan gevraagd was. Het tekort van f 400.moest door bedelen gestopt worden. Iu 't vervolg moet dit door subsidie gedekt worden. De toestand van de school is bloeiend De Directeur, de heer Groote Haar, is vertrokken tot onzen spijt. In zijn opvolger, de heer Baert, meenen we eeo goede keus gedaan te hebben. 1 Mei a.s. treedt hij in functie. Er zijn veel nieuwe leerlingen bij gekomen, n.l. 100. Voor het smidsvak. bankwerker 45. De liefhebberij voor timmeren is weer stijgende, n.l. 25. Voor de Electro-techniek hebben zich 20 leerlingen opgegeven. Klassesplit- sing kon niet plaats 'hebben. De klassen worden volgestopt en de overige weg gezonden. In de toekomst kan nog grootere toeloop verwacht worden, ook in verband met den voorbereidenden cursus voor Middelbaar Technisch onderwijs. Dit onderwijs zal's avonds worden gegeven. De voorzitter hoopt, dat de jongelui, wanneer over 3 jaar de einddiploma's worden uitgereikt, van het Middelbaar technisch onderwijs kunnen genieten. Ten slotte maakte de voorzitter nog een vergelijking rnet de nieuwe Am bachtsschool te Dordrecht, om aan te toonen, dat hier niet te royaal gehandeld is. Daar is voor de school uitgetrokken f328.000 en ze heeft minder leerlingen dan die te Amers foort. Wel jammer was het. dat Woens dagavond de zaal van Amicitia zoo slecht bezet was. Claude Bonardon, de rijk geworden reeder van Havre, werd prachtig weergegeven door La- rocbe, die ons den meoscb Bonardon deed kennen in zijn groothied en in zijn kleinheid, en in al zijn lijden. Laioche is een machtig kunstenaar, die ons doet meeleven het leven van zijn helden. Henriëite van Kuijk beeldde de schoondochter uit- op eeo volkomene wijze, ook haar komt hulde en dank toe. De andere rollen werden ook voortreflelijk vertolkt, zoodat het geheel een diepen indruk op allen maakte. Onze stadgenoot de heer P. M. M. Asselberghs is benoemd tot gods dienstonderwijzer te Winterswijk. In het Hooglanderveen zal een nieuwe R. K. paiocbie gevormd worden. Voor bet bouwen eener kerk is door een ingezetene een flink terrein af gestaan. Bij de nieuwe parochie zullen ook de Hoevelaker Katholieken worden ingedeeld. Volgens de Eembode is door het gemeentebestuur een nieuwe verkeers weg ontworpen van het Soesierweg- kwartier naar den Hof, gaande dooi Molenstraat, Hellesteeg en St. Joris- straat, in welke straten dan tal van krotten zouden moeten worden op geruimd. Is vroeger jaren meermalen een dergelijke kortere verbinding met het toenmalige station van den Cen traalspoor bepleit, thans komt ze ons tamelijk wel overbodig voor en kunnen de daaraan te besteden gelden onzes inziens beter worden besteed aan asfalteering van Langestraat. Utrecht- scbe en Arnbemscbe straat en het maken van trottoirs in die straten. In Bunschoien en Spakenburg lijden vele personen thans aan long ontsteking, vermoedelijk tengevolge der koude, die zij tijdens de over stroomingen hadden te dooistaan. Het Hollandsch Strijkkwartet (H. Leydensdorff. Biam Mendes, Cor Kint, Thomas Canivez), dat zich in korten tijd zulk een grooten naam heeft verworven, en ook dit seizoen te Amersfoort op bet 2de Abonne- mentsconceit van het Concertbureau Hans Augustin zulk een enthusiast succes behaalde, geeft Donderdag 23 dezer een concert in Hotel Central te Baarn. Het piogramma beslaat uit strijkkwartetten van Mendelssohn, Dvorak en Debussy. Te Utrecht slaagde voor bet examen nuttige handwerken onze stadgenoote, mej. M. Gaemers. Op verzoek van het Bestuur der afdeeling Utrecht van »den alge- meenen Nederlandscben Politiebond" zal de heer C, J. van Ledden Hulse bosch Gerechtelijk Expert te Amster dam op den 28en Maart 1916, des avonds te 7V> uur in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aan de Mariaplaats aldaar voor de leden van bovengenoemde afdeeling en ge- ïntroduceerden, een voordracht met lichtbeelden houden, waarbij eenige grepm uit de moderne wetenschappe lijke speurkunst door den spreker zullen worden behandeld. Door de politie werd een ge signaleerde die nog 32 dagen te goed had, aangehouden en naar Utrecht overgebracht. Gisterenavond omstreeks 5 uur had het 8-jarig zoontje van den heer Vierdag in de Utrechtschestraat het ongeluk al spelende onder een wagen te geraken, met gebroken been en eenige ontvellingen werd hij huis waarts gevoerd. Aan het jaarverslag over 1915 van de Amersfoortsche Vereeniging tot Be strijding der Tuberculose ontleenen wij het navolgende: Het bestuur onderging in het af- geloopen jaar slechts verandering door het aftreden van Mevrouw Toxopeus Stoppendaal. In baar verliest de ver eeniging zeer zeker een ijverig en algemeen gewaardeerd bestuurslid. Hare plaats werd nog Diet bezet. Het bestuur bestaat dus uit: Mevr. C. H. Gravin Van RandwyckDe Jonge, pres., Dr. H. W. Schreuder, vice- president, J. D. Reiman Jr., secretaris, Mevr. N. LoumanDuys, penning- meesteresse, Mevr. E. van den Bergh Van Ittersum, Mevr. M. Baronesse Vari OldenneelCuypers, Dr. M. Kamer ling, M. van Heioma. Mej. Van Vollenhoven legde hare functie van huisbezoekster neer op 1 Juli 1915. Al was zij nog sedert kort als zoodanig werkzaam, toch mocht zij op aller waardeering aanspraak maken. Zjj werd vervangen door Mej. Luidinga, tot hiertoe huisbezoekster te Kampen, die met ijver haar taak aanvaard heeft. De steeds grootere toeloop van per sonen, die het Consultatie Bureau be zoeken, bewijst wel, dat deze instelling meer en meer naar waarde wordt geschat. Dr. J. van Epen, directeur van het longlijders Sanatorium te Doorn, hield wederom eiken Woens dagmiddag van 34 uur zitting in het St. Elisabethsgasthuis, en gaf van daaruit menige raadgeving op hy giënisch en sociaal gebied, welke met behulp van de huisbezoekster zooveel mogelijk in practijk werd gebracht. Dat hierdoor soms verrassende resul taten werden vei kregen, moet dank baar geconstateerd worden. Ieder zal begrijpen, dat de taak van de huis bezoekster niet gemakkelijk is, en toch, in gezinnen, waar men ontvankelijk is voor goeden raad, ziet men in korten tijd, zonder eenige philantropische hulp in den vorm van geld etc., geheel andere toestanden intreden. In andere gevalleu was de toeslag op de huur middel, om den lijder een aparte slaap plaats of soms slaapkamer te vei- schaff-m.of was een hulp in de huis houding eene uitkomst voor de moeder, die noodzakelijk iusi behoefde tot herstel van haie krachten. Dat iu de meeste gevallen dringend behoefte is aan versterkende middelen behoeft geen betoog. Voor de vereeniging is dit een moeilijk probleem, daar, indien zij hiervoor geld disponibel stelt, zij geen middelen genoeg overhoudt voor het eigenlijke doel, n I. het voorkomen en zooveel mogelijk beperken der ziekte, en de bescherming van gezinsleden, die Dog niet door de ziekte aangetast zijn. Het bestuur is daarom overgegaan tot het stichten van een voedingsfonds. Ieder die hieraan wil bijdragen ver bindt zich tot het geven van een be drag van 10 ets. ol 25 ets. per maand Het principe van »veel kleintjes maken een groot® is daarbij bet uitgangspunt. Mevrouw Louman heeft zich be reid verklaard als presidente van de voedings-Commissie op te treden Zij wordt krachtig bijgestaan door mej. des Tombe als penningmeesteresse en een 7-tal dames uit Amersfooit, die op zich genomen hebben zooveel mogelijk leden te werven, en te zorgen voor de inning der gelden. Sedert 1 October is deze Commissie aan 't werk en worden vooi zoover de finau- tiëo strekken, versterkende middelen verschaft aan ingeschreven patiënten, die daarvoor door deu huisdokter zijn aangewezen. Ieder die het groote be lang inziet van een goede voeding voor T. B. C. patiënten zal zeker niet nalaten zich als lid op te geven. Wat betreft het bouwfonds voor lighallen en inrichting van eigen ge bouw, opgericht in 1914, valt de ontvangst te vermelden van twee be langrijke giften, n.l. f1000 van de hier geïnterneerde Belgische officiereo, die gedurende een zeker aantal maan den een gedeelte van hun tractement afzonderden en dit overhandigden aan den burgemeester voor een of ander doel ten voordeele der gemeente Amersfoort. Een gedeelte van deze in 1915 toegezegde in de eerste dagen van dit jaar ontvangen som, werd besleed voor het bouwfonds onzer vereeniging. Wij zijn den milden gevers grooten dank verschuldigd. Een tweede gift groot f500 werd ontvangen van mevrouw M. uit den Haag, ook aan haar wordt warme dank gebracht voor deze ruime gift. Mogen velen opgewekt worden dat goede voorbeeld te volgen, zoodat spoedig de som bijeen zij, benoodigd voor verbouwing, inrichting enz. enz. van gebouw en lighallen. Nu a.s. zomer het huis, na lijdelijk verhuurd te zijn geweest, weder ter beschikking der Vereeniging komt bestaat het plan met een en ander dadelijk te beginnen, zoodat wel haast bet eigen Consultatie-Bureau met alles wat daarbij behoort, in gebruik zal kunnen worden genomen en de lig hallen naar den eisch zullen worden ingericht. Een nauwkeurig toezicht op de ligbal patiënten kan dan door de huisbezoekster worden uitgeoefend en zoo de middelen van het voedings fonds het toelaten zal aan de patienteo ebn warm middagmaal worden ver strekt. Hiertoe is echter veel geld noodig, ieder zal dit dadelijk inzien en niet aarzelen het bestuur daarin tegemoet te komen. Moge een dringend beroep op de liefdadigheidszin der bewoners van Amersfoort niet voor niets gedaan worden. Zeppelin. »De Tijd® verneemt uit Groningen, dat boven de gemeente Vlacbtwedde Woensdag een Zeppelin is gezien Het luchtschip werd door de grenswacht in Ter Haar beschoten. De generaal commandeert de mode. De commandeerende generaal van het district Neurenberg heeft een verordening afgekondigd waarin bij zegt, dat wijde damesrokken en hooge laarzen een verkwisting van stof en van leder zijn. Hij verwacht van den vaderlandslievenden geest van de vrouwen, dat zij, gedachtig aan den ernst der tijden, tot een eenvoudiger kleeding zullen terugkeeren. Den Lezer Heil Op de Vlasakkers bij Amersfoort is gelegerd bet Reserve 25ste Regiment infanterie. Ondei de daarbij behoorende miliiai-en zijn zeer velen van Christe- lijken huize, die door bet gemis aan een Militair Tehui- genoodzaakt zijn vooitdu'end in gezelsciiappi n lever- koeren, die zij, door het vloeken en de onzedelijke taal die er beerschen, dienden te-lieden en waarin ze verder aanhoudend blootstaan aan verleiding tot spel en drank. Nu is er weliswaar te Amersfoort een Militair Tehuis, maar dit kan ter nauwernood in de behoeften voorzien van het buitengewoon sterk garnizoen aldaar. Bovendien is de afstand le groot om ledeien dag, vaak na zware oefening, door regen en wind afgelegd te worden. Een comité heeft zich daarom ge vormd in hel 25ste Regiment Infanterie op initiatief van den Veldprediker der lie Dinsie, D-. Hagen, met het doel de oprichting an een Militair Tehui- op de Vlasakkers mogelijk te maken Dit brengt echlei groote kosten mee; de vooiloopige raming loopt over de 4000 gulden. Het comité is er echter van oveituigd dat dit bedrag bijeen gebracht kan worden, daar het weel dat ieder wien het zedelijk welzijn van zoovele honderden jonge mannen tei harte gaat, dit plan zal toejuichen en gaarne bereid znl zijn iets in de kosten bij te diagen. Iu de eeiste plaats doet het op u, ingezetenen van Amersfoort, een be roep, die u het best de positie van de militairen op de Vlasakkers in kunt denken en bet meeDt er toe gerechtigd te zijn u in het bijzonder om finanti- eelen steun te verzoeken, daar de be langen van Amersfooi t zou nauw met die der militairen samenhangen. Het hoopt dan ook van harte, dat de col lecte, die één dezer dagen bij u ge houden zal worden, een gunstige ontvangst zal vinden en beveelt deze collecte met den meesten nadruk in uwe liefdadigheid aan. Vlasakkers, Maart 1916. De Sub-Commissie: Ds. P. J. Hagen, Veldpred.2e Div. 2e Luit. A. Semplonius. Serg. J. van Ommen. Mil. D. Offhinga. N.B. Van gedane giften wordt schriftelijk dankzegging tevens ver antwoording toegezonden. Giften worden ook gaarne in ontvangst ge nomen door Ds. P. J. Hagen, Willems- plein 17, Arnhem en Sergt. J. van Ommen, 3VIII Res. 25e Reg. Inf. Amersfoort. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens DistricUbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidsbof No 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 8*/t1 en van fl'/iy'/j uur; Zaterdags van 8'/i1 uur. Aanvragen van Werkgevers op 16 Maart, le. Volwassenen. 10 beeldhouwer. 1 kruideniers- 2 behanger. bediende. 4 boerenknecht. 1 magazijnknecht. 1 cellist. 4 meubelmaker. 1 correspondent 3 schilder (huis) (mann.) 5 schoenmaker. 4 electricicn. 4 spekslager. 1 kantoorbedienden 1 straatmaker, (mann.) 3 stucadoor. 5 kleermaker. 2 teekenaar (mach.) 2 tuinbouwer. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 fotograaf (mann.) Aanbiedingen van Werkzoekenden op 16 Maari le. Volwassenen. 2 linnennaaister. 1 lithograaf. 3 metselaar. 1 schoenmaker. 2 sjouwer. 4 timmerlieden. 17 wever. 12 los werkman. 1 boekdrukker. 1 boekhouder. 1 broodbakker. 1 dienstbode. 2 grondwerker. 1 kamermeisje. 1 kleermaker. 1 klerk (mann 2e. Leerlingen en Jongens. 1 broodbakker. I 1 timmerlieden. 1 rijwielmaker. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teleph. int. 374. marktbericht. AMERSFOORT, 17 Maart 1916. Tarwe f 0.—Rogge f0.—Boekweit f0.— appelen f0.— a f00.— Peren f 0.—a f 0.—. Nieuwe Aardapp. fO.OO a f 0.— zandaardapp. f2.80 a f3.30 Hoendereieren f7.15 a f7.40 p. 100 st. Bruine eieren f 7.40 a f 7.50 per 100 st. Boter 11 60 a f 1.85 per kilo. Margarine f0.— k f 0.— Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo Kippen f 1.30 a f 2 75 Kuikens f0.— a f 0.— Piep kuikens fl.— a f 1.75 Ganzen f0. a f0—Eenden fO.OO a fO.OO p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f 0.a f 0.Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme f 0.80 a f2.— Duiven f0.80afl.— paar Magere varkens f30.— a f50. Varkens v. export f 0.a f 0.Zeugen f 100.a f140.—Biggen f 20.a f 28.Schrammen f 0.a f 0.Vette koeien f 000.— a f 000.— Guste koeien f 000.— a 000—. Kalfkoeien f000.— a f 000.—Kalf- *aarzen f00.— k f00.—Os f000.— a f000.— Pinkstieren f O— a f 000. Kalveren f 14.— i f25.-. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 30 heet, Zandaardappelen, 200000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren 200 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 40 magere varkens Varkens voor exportslager^j 300 biggen, 12 zeugen, 59 kalveren. Op rie centrale eierveiling der V. P. N. werden aanyeioeid: Expoi teieren 78153 stuks. Prijzen f 6 80 - f 7 80. Eend-eieren f 7.10 f7 50 Dinsdag 14 Maart, Regeeringseieren, 170311 siuks piijzenvan f6 25f7.20. Vnj'lag 17 Maart, Regeerings eieren 115747 stuks,prijzen van f6.25 f 6 70 Op de j.l. Woensdag gehouden kalverenmai kt werden aangevoerd 52 -luk". De prijs liep van f 14.tot f30per stuk. Er werd veel en vlot verhandeld RECLAME. Weinig volwassen ontsnappen er aan. In onze tijden van dikwijls ongeregelde leefwijze, ongeregeld dieet, zittende leefwijze enz., zijn er betrekkelijk weinig volwassenen die geen last hebben van aambeien. En wat die last beteekent is aan de ongelukkige lijdei s, die voortdurend hinder hebben van stekende pijn en jeuking. hetzij zij zit'en, liggen of loopen, maar al le goed bekend Aambeien worden vaak veroorzaakt door verstopping het gebruik van sterke purgeermiddelen, paardrijden enz. En als gevolg van aambeien treden dikwijls bij verwaarlouzing van de kwaal, bloedingen, ontste king; fistel en verzwering op De eej-ste aanwending van Fosters Zalf reeds verzacht de prikkelende pijn en jeuk en gewoonlijk is een doos voldoende tot genezing. Zorgt bij de behandeling voor een--goede spijsvertering en vermijdt buitensporigheden. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Amersfoort verkrijgb. bij A van de Weg, Lan- gestr. 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel k f 1.75 per doos. 21

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2