Plaatselijk Nieuws. een verviervoudiging van den goud voorraad sinds het uitbreken van den oorlogHbl. Door de Koninklijke Vereeniging »Het Nederlandsch TooneeU zal op Vrijdag 31 Maart a.s. in »Amieitian worden opgevoerd »Mensch en Opper- mensch« van Bernard Sbaw. Over den inhoud van het stuk zegt een prospectus o.a. bet navolgende: Jack Tanner, een man van genialen aanleg, die alles schuwt wat den vrijen groei zijner persoonlijkheid en gaven zou kunnen belemmeren, is plotseling genoodzaakt de voogdijschap te aan vaarden over Ann, een jong meisje, dat hem sterk bekoort, maar aan wier invloed hij toch wenscht te ontkomen om bovengenoemden drang naar een algeheel vrije ontwikkeling. Ann, de bekoorlijke, die hem ondanks zich zelf als een droombeeld vervolgt, die een soort vitaliteit bezit waaraan geen weerstand te bieden is, verlangt van hem dat hij aan den wensch van haar gestorven vader (tevens baar wenscb) gehoor zal geven en haar voogd wordt. Tegenkanting is ijdel. want Ann beeft een wil onder den schijn van kinderlijke hulpbehoevend heid en onbeschermde jeugd, en weet met echt vrouwelijk instinct dien wil door te drijven. Niet alleen zichzelf wil Tanner be schermen tegen Ann, maar ookOctavius een jong artiest, type van den con- ventioneelen romanticus, dien hij onder haar bekoring weet. Volgens hem is de opvatting con ventioneel en valscb, dat de vrouw zou wachten tot de man haar vraagt. In iedere vrouw schuilt volgens hem een deel der groote Levenskracht, die een blinden drang tot scheppen en voort brenger van nieuw leven is. En wijl zij dit doel heeft, dat niet haar eigen doel is, maar dat van het Heelal, be- teekent de man voor haar niet meer dan middel tot dat doel. En zoo mag Jack Tanner spartelen en trachten te ontkomen, de onverzettelijke wil van Ann, zelf gehoorzamend aan den drang der eeuwige natuur, weet hem op 't laatst te binden. Het «Nieuws van den Dag« schreef na de eerste epvoering: Zoo waren we dan weer den heelen avond de gasten van den geestigen en onderhoudenden Engelscben schrijver, dien mm, evenals Tanner bet zijn chauffeur doet, neen hoogst belang wekkend sociaal verschijnsel* zou kunnen noemen. Welk een wereld beschouwing! Geen enkel aangenomen begrip blijft op zijn plaats. Fatsoen, eer, adel, deugd, liefde, het hangt alles los in de lucht; alles rammelt, alle scharnieren knarsen. En als iemand de opmerking waagt, dat dan toch hel huwelijk bestemd is, den man te ver edelen, slaakt Tanner-Shaw een schate rende: Ha! dat als een bom ontploft ouder een der hechtste steunsels der maatschappij. Wij duidden het reeds aan dat deze rol, niet minder dan die van den proef- nemenden geleerde in Pygmalion, voor den heer Gimberg een succesrol is Hij heeft ons van 't begin tot het einde geboeid en het was vooral aan hem en aan het zeer mooie spel van Emma Morel een bekoorlijke Ann te danken dat het derde bedrijf slaagde. Ook Fie Carelsen werkte daaraan, voor zoover haar zorgeloos geschreven rol er gelegenheid toe gaf, met toe wijding en succes mede en Jan Musch, de Amerikaansche multi millionnair stond haar kloek terzijde. Van de dames Van Korlaar en Schwab had eerstgenoemde een succesje met een echt Engelscb huiltooneeltje in het laatste bedrijf. Van de anderen was A. van Dalsum verdienstelijk als de jonge verliefde dichter. De Hanxe. Onder voorzitterschap van den heer Joh. Bunnik vergaderde Donderdag avond de R. K. Middenstandsvereem- ging »de Hanzen in het Patronaats gebouw aan de Elleboogsteeg. Na opening werden de notulen van 21 Januari gelezen en goedgekeurd. Vervolgens hield de heer Vrucht uit Leiden een lezing over vakorgani satie. Het doel was het stichten van een vakafdeeling bakkers en kruide niers. Spreker wees er op, dat de vakorganisatie weer in opkomst is met vermijding van de fouten uit den gildentijd. Concurrentie maakt de vakorganisatie noodzakelijk. In »de Hanze«-afdeeling moeten niet alleen algemeene belangen behartigd worden Tegenover de verbruiksvereenigingen van ambtenaren en van werklieden moet staan de coöperatie van den middenstand. Ook wees spre ker op de maximumprijzen, die door de crisis gebracht zijn. Na den oorlog zullen deze maatregelen niet in eens weer verdwijnen, doch zullen we de regee ring bij prijsstijging weer zien ingrij pen. Ook hierom is aaneensluiting der middenstanders noodig. Kleine zaken- menschen moeten niet worden uit gesloten. Wel moet de organisatie katholiek zijn. Na afloop van deze rede vroegen veel aanwezigen inlichtingen, o.a. boe te komen tot een inkoopsvereeniging? Eerst moet, zei spreker, een vakgilde gevormd worden, waar de onderlinge belangen worden besproken, geen wantrouwen jegens elkander. Dan komt de rest van zelf. De heer Krook acht vakorganisatie eer noodig dan coöperatie. De heer Boekenoogen bracht het geknoei in den tabak- en isigaren- handel in Amersfoort ter sprake en wees op de oneerlijke concurreutie uit de Belgenkampen. Inleider kon dit nog niet een mis stand noemen en haalt als voorbeeld den verkoop van Kwatta aan. De heer Krook deelde mede, dat de firma's Gruno en Van Nelle aan de kampen leveren, waardoor de win keliers met hun goederen blijven zitten. De Voorzitter dankt 1 den spreker voor zijn rede, en voor het beant woorden der gestelde vragen. De Voorzitter zeide, dat het bestuur naar aanleiding van gedane vragen omtrent handelingen van het steun comité een grondig onderzoek beeft ingesteld, doch niets afkeurenswaar dig heeft gevonden. Besloten werd tot oprichting van een kruideniers en bakkersgilde. Voor Amersfoort werden de heeren J. H. van Valkenhoef en A. Hogenboom in bet bestuur gekozen. De Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht heeft benoemd in de commissie, in 1916 belast met het afnemen van de eindexamens aan de leerlingen der HoogereBurgerscholen met 5 jarigen cursus in de Provincie Utrecht, tot lid en Voorzitter dr. P. G. Tiddens. Directeur der Hoogere Burgerschool te Amersfoort; tot lid en Onder-voor zitter dr. P. van Mourik, Directeur der Rijks-Hoogere Burgerschool te Utrecht, tot leden de heeren A. G. van üs, dr. H M. Plas, dr. Tb. Wtevers, F. Wesseling, dr. E. J. Beumer, J. C. A. Havinga, B. D. Best en D. J. Polak, allen leeraar aau de Hoogere Burger school te Amersfoort; dr, W. J. A. Jongkees, dr. E. E. Mogendorff, dr, T. de Haan, W, Pik, B. E Bouwman, D. Aitton en A. H. H. Bals, allen leeraar aan de Rijks-Hoogere Burger school te Utrecht; dr. A. Kijlstra, dr. A. J. Swart, dr. D. M. Kooij, H. C. E. Stakraan, I Stibbe, M. ten Bouw- huijs en J. J. Meder, allen leeraar aan de Gemeentelijke Hoogere Burger school te Utrechi; en F. de Munnik, J. J. Vermeulen, mr. H. J. van Noppen, H. van Meerten en K. W M. VVirtz, allen leeraar aan de bijzondere Hoogere Burgerschool te Utrecht; en W. Wijga, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Zutfen. Het mondeling gedeelte van het examen zal worden afgenomen te Amersfoort. Vergoeding kostwinnerschap dienstplichtigen. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend, strekkende om de mogelijkheid te openen om, zoolang de huidige bijzondere tijdsomstandigheden voortduren, met de vergoeding voorde betrekkingen van dienstplichtigen bij de militie zoo noodig te kunnen gaan tot een bedrag van f2 per dag en dien dienstplichtigen vrijstelling van den dienst bij de militie wegens kost winnerschap te kunnen outhouden, zoo bij toekenning van ten hoogste f 2 vergoeding per dag voor hun betrek kingen voldoende in de middelen tot levensonderhoud zou worden voorzien. Tot nu toe kon aan bedoelde dienst plichtigen geen hooger bedrag worden toegekend dan f 1.50 per dag. Verbeterd bericht. Zondag 26 Maart zal in de kapel van het O. K. Seminarie de diaken B. A. van Kleef de priesterwijding ontvangen, en de theologant J. Bakker de vier kleine wijdingen en het sub diaconaat. Mejuffrouw L. H. Baas Breking isbenoemdtotconservatrice aan de Rijks- Hoogere land-, tuin- en boschbouw- school te Wageningen. Ter Dinsdag gehouden beesten markt werden slechts 5 kalfkoeien en kalfvaarsen aangevoerd. Eerstgenoem de bedongen f200.tot f300.—.de vaarsen f200 tot f260. De Viijdag was weereen ongeluks dag. Voor een wagen schrokken n.l. een paar ca valei lepaarden en sloegen op hol. Een oude vrouw werd omver geworpen en moest naar het Sl Elisa- belhsgasthuis vervoerd worden, een spiegelruit werd verbrijzeld, een maikt- bezoeker uit Achteveld werd gewond naar buis gebracht en een rijwiel vernield. De Specialiteitenvoorstelling Donderdagavond in »Amicitia« ge geven was uitstekend, wat gegevei werd was de moeite waard, doch de zaal was zeer slecht bezet. Maupie Staal, die hier reeds zeer populair is, was bijzonder op dreef en had weei veel succes. Ook de andere nummers vielen zeer in den smaak. Er was dan ook voor veel afwisseling gezorgd. Voetbal. Quick 2 ontvangt morgen op Birk- hoven hare concuriente uit Zeist voor de eerste plaats in competitie A 2de klasse U. P. V. B. Als onze stad- genooten hier de twee puntjes weten te bemachtigen, dan krijgen we vol gend jaar hier wellicht een tweede eerste-klasse U. P. V. B.-club en waar dit zelfde ook van toepassing is voor de vereeniging Zeist belooft het een spannenden strijd te worden. Op de j.l. Woensdag gehouden Kalvermarkt werden 36 stuks aan gevoerd. De ptijs liep van f 15.— tot f24.bij Hauwen handel. Bij de examens te Utrecht voor dé akte nuitige handwerken is op23 dezer o.a geslaagd, mejuflrouw Bru nette Gillissen, leerlinge van de industrie en huishoudschool alhier. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 17 tot 24 Maart 1916. Geboren Geertruida, d. van Antonie Hagebeuk en Barta Everarda Stoeken- hroek. Theodorus, z. van Theodorus Jacobus van Barlingen en Barta van den Berg. Catrina Willemina, d. van Antonius van Meeteren en Catrina Verheuvel. Carla Petronella Jo hanna, d. van Juhan Veen en Cornelia Adeline Cbarlotte Ebell, wonende te Batavia. Gerrit Harm, z. van Petrus de Roo en Margrietha Hendrika van de Pol. Agatba Hillegonda, d. van Willem de Ruiter en Veronica Adriana Vossenberg. Wilbelmina, d. van Cornelis de Jager en Petronella Cacilia van Buuren. Cornelis, z. van Alexander Cornelis van Oven en Cor nelia van Leeuwenkamp. Everarda d. van Johannes van EUelen en Jacoba Hendrika Tommei. Dora, d. van Gijsbert Morren en Maria Francisca Corbée. Elisabeth, d. van Aalt van de Veen en Elbertjede Boer. Maria Louise, d van Tobias Hartlooper en Johanna Anthoniade Vries.Antonia. d. van Johannes van Eeden en Antonia van Ouwerkerk. Ondertrouwd: Hendrik de Wekker en Wtlnelmina Penonella Mulder. Albertus vari den Berg en Engeltje Vellhuijzen. Carolus Ludovicus De Haen en Lisa Augusta Biscop. Gehuwd Henncus Franciscus Jans- sens en Irma Adolphina Elizabeth Josepha Zufang. Jacob Johannes van Grootvelden Antonia Alijda Meitz Overleden Johannes Valeritijn Schtrm 12 dagen. Reijer Uonkersteeg, 65 j., echtgenoot van Gijsberta Berends» Catharina Helmerborst, 3 mnd Een als levenloos aangegeven kind. Adriana Kuipers, 63 j., echtgenooie van Martmus Maas. Maria Leirn- bergen, 53 j., echtgenoote van Joseph Leitnbergeu, wonende te Lemberg. Anna Maria Schrijvers, 81 j, ongeb. Johanna Kool, 81 j., weduwe van Evert Gillenbeek Gerdina Cornelia van Brenk. 30 j ongeh. Johanne Bernardus Antonius Maria Tikkel. 40 j., ongeh. Cecil Cornelia Sias, 55 j. weduwe van Dirk Onos. Jan Jetiaes 74 j. weduwnaar van Wilbelmtua Augustina Smeulders. Leusden. Van 17—24 Maait 1916 Geboren: Alida, d. van Alexander van der Pol en Willielmina Dekker. Johanna, d. van Gerrit Osnabrugge en Aleida Boshuis. Charles Albert, z. van Franciscus Leo Loos en Maria Josephina de Hondt. Neeltje, d. van Gerrit Wolfswinkel en Petionella van den Berg. Overleden: Johannes Antonius Sta lenhoef, 12 j. MARKTBERICHT. AMERSFOOR124 Maart 1016. Tarwe f0RoRRe f 0.Boekweit r 0. appelen 10.— a 100— i'eren f0.a 10..Nieuwe Aardapp. 10 00 a f 0.zandaardapp. 2 80 a I 3.25 Hoendereo-rrn '7 50 - t 8.C0 p. 10" vt. Bruine eieren 8 00 a I 8.15 per 100 St Bnier I 1 60 a I 1 85 per kilo. VI .r.ai ine 10.— a f 0. Zoeieir.. kaas 1 Oa I 0.per 50 kilo 8ip| en I 1 40 a t 2 75 Kuikens 10. a 0 Piep kuikens 11.a 11.80 Ganzentu.ii 10—.Eenden 10 00 a 10 00 p. st Jonge 10.00 a 10.00. Hazen 10.a 10.Wilde kot ïjnen t 0 00 a 1 0.00 Tamme 1080 a 12Huiven 10.80 ill.paar Magere varkens l 30. - a 40. Varkens -. export f 0.- a I 0 Zeugen 1135.a 1165 Biggen ri6a '26.Schrammen 10.a f 0 Vette koeien f 000.a 1 000.Guste koeien 1 000. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidsbof No 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 1 en van 6'/j7'/j uur; Zaterdags van 81/»1 uur. Aanvragen van Werkgevers op 23 Maart. Ie. Volwassenen. 4 beeldhouwer. 2 behanger. 5 boerenknecht. 1 cellist. 4 electricien. 2 haarwerksters. 1 kantoorbedienden (mann.) 1 id (vrouw). 1 kappersbedienden (mann.) 3 kleermaker. 1 klompenmaker. 1 kruideniers bed. 5 meubelmaker. 1 monteur. 1 pianist. 2 rijwielmakers. 1 schilder (huis). schoenmaker. spekslager. stalknecht. stucadoor. tuinbouwer. tuinlieden. 1 violist. 1 wagenmaker. 1 werkvrouw. 1 winkeljuffrouw. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 klerk (mann.) 1 klerk (vrouw). 1 tuinlieden. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 23 Maart. Ie. Volwassenen. 1 boekhouder. 1 kleermaker. 1 broodbakker. 1 klerk (mann) 1 dienstbode. 2 linnennaaister. 12 fabrieksarbeiders. 1 lithograaf. 8 grondwerker. 1 loodgieter. 1 haarwerker. 1 loopknecht. 1 kamermeisje. 6 metselaar. 1 kantoorbedienden 8 opperlieden. (vrouw). 6 timmerlieden. 1 kinderjuffrouw. 26 los werkman. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 broodbakker. 1 rijwielmaker. 1 dagmeisje. 1 schoenmaker. 1 meubelmaker. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teleph. int. 374. RECLAME. Waterzucht geen ziekte. Watei-zucht dient niet beschouwd te worden als een ziekt*1, maar als een ziekteverschijnsel. De ziekte zelf zetelt gewoonlijk in de nieren. Trage nieren onttrekken namelijk niet voldoende water aan het bloed en dit water verspreidt zich op andere wijze. En de onnatuurlijke afscheiding uit de bloedvaten leidt tot waterzuchtige zwellingen onder de oogen, in de ledematen en het lichaam. Een kenmerkend verschijnsel van waterzucht is, dat de zwellingen zich slechts langzaam weder vullen, nadat men er met den vinger op gedrukt heeft. Als de nieren de oorzaak zijn, treden ge woonlijk ook urine-stoornissen, rugpijn en bezinksel in het water op. Dampbaden en aftapping verlichten ongetwijfeld het verschijnsel, maar genezen het niet. Er is geen betere behandeling in zulke gevallen dan met Foster's Rugpijn Nieren Pillen die de nieren tot werkzaamheid brengen, heel n en versterken, en het urinezuur en de andere belemmerende onzuiver heden 'uit de urinekanalen en blaas verwijderen. Zij verschaffen een vrijen uitweg aan het opge hoopte water, en de waterzuchtige zwellingen ver dwijnen langzamerhand Een geregelde leefwijze, voldoende rust, warme baden en frissche lucht, alsook weinig gebruik van vleesch, thee, koffie en alcohol zen bevorderlijk voor uw genezing. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hielpen zelfs in gevorderde gevallen van nierkwalen en de daaruit voortvloeiende kwalen als waterzucht, niergruis, rheumatiek, rugpijn, ischias, niersteen, spit enz.. hoewel natuurlijk de beste resultaten verkregen worden bij tijdige behandeling en gebruik bij het optreden der eerste verschijnselen van nieraan doening. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- x merk. 39 tJWDE Hij lachte hartelijk en lette niet op het weinig vroolijke gezicht van zijn vriend. „Ik was als kind maanziek," zeide Philip op eenig- zins wreveligen toon, „dat nachtelijke spreken is mij als een gevolg van die ziekte bijgebleven." „Dat weet ik," antwoordde Karei en ik neem het je ook niet kwalijk, dat je het verbergt voor andere menschen. Laat ik je dus niet storen, ik slaap boven. Het is juist heel gezond, in de kou te slapen." Hij nam het licht, dat Anna voor hem had aan gestoken en zei nog op vriendelijken toon„Het recept neem ik mee, en breng het morgen vroeg, als ik wegga, naar de apotheek. Goeden nacht!" Een prachtige blauwe winterhemel lokte alle menschen naar buiten. Door de voornaamste inwoners der stad was dien dag een sledevaart georganiseerd, die een voor dergelijke feesten zeer geschikte buiten plaats ten doel zou hebben. Terwijl Oscar zeer veel ijver en opgewondenheid voor de partij aan den dag legde, wilde Herman zich van deelname onthouden, daar hij een bijdrage voor een geneeskundig tijdschrift wilde voltooien. Merkwaardig genoeg vond deze verklaring bij Oscar, die anders zoo zijn best deed, om Herman in zijn kringen te introduceeren, geen tegenspraak. Maar was hij tot nu toe in de vroolijkste stemming geweest, toen hij na een korte poos in de kamer bij zijn moeder en Herman terugkwam, lag er een uit drukking van verdrietigheid en onwil op zijn gezicht. „Wel!" riep zijn moeder hem tegemoet, „Je. brengt ons toch geen onaangename boodschap?" „O neen," antwoordde Oscar, gedwongen lachend, „de wereld zal er tenminste niet van vergaan, daar er slechts sprake is van een kinderachtigheid, een gril van een jong meisje. Ronduit gezegd, Yirginie heeft mijn geleide voor vandaag geweigerd, daar zij beweert, Herman haar woord gegeven te hebben." „Mij?" riep de jonge arts verwonderd uit, terwijl de moeder onrustig van den een naar den ander keek. „Ja," gaf Oscar ten antwoord, „zij houdt vol, bij ons eerste bezoek met je afgesproken te hebben, dat je haar zoudt begeleiden en of ik haar al vertelde, dat je niet eens van de partij zoudt zijn zij bleef bij haar beweren en zei, dat zij wel eens wilde zien, of je den moed hebt, haar ontrouw te worden. Ik ben gedwongen, Herman, je Yirginie's gril mee te deelen." „Ja, een gril," sprak de moeder een weinig ontevreden. „Virginie heeft helaas dikwijls van die uit de lucht gegrepen invallen en het zou goed voor haar wezen, als er eens geen gevolg aan werd gegeven." Herman, die onder Oscars woorden vluchtig glim lachte, zeide thans: „Ik zou wel liever hebben, moeder, dat zij met Oscar uitreed, maar daar zij mij nu eenmaal als cavalier oproept, kan ik niet anders doen, dan scherts voor ernst te nemen, wanneer het de dame behaagt, er ernst van te maken." Wordt vervolyd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2