NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor ie Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 31. Zaterdag 15 April 1316. 45e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE OORLOG. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 71/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Ellende te Triest. De Daily Telegraph bevat eene be schrijving van den toestand te Triëst van eenen reiziger, die dezer dagen, na een langdurig verblijf aldaar is teruggekeerd. De bevolking is tot 80 000 zielen verminderd. Zwermen katten en ratten zijn door voedselgebrek de straten opgejaagd en dat in zoo groot aantab dat er een geregelde verdelgingsdienst georganiseerd moest worden om de katten, die door honger gedreven zelfs menschen aanvielen, te dooden. Ei waren dagen, dat et 800 katten ge dood weiden. De straten zijn vol vrouwen en kinderen, die gebrek lijden en vele kinderen zijn er reeds van honger omgekomen. De hiooiiiantsoenen zijn tot 210 gram per dag en per pe: soon teruggebracht. Hei biood is zeer slecht en het is verboden koek, gebak of andere lekkernijen te bereiden. Viscb is er evenmin te kiijgen omdat het visscben verboden is. Slechts enkele bevoorrechten konden nu en dan eene kleine boeveelheid koopen van de matrozen, die hiervoor eene speciale vergunning noodig hebben. Op Maan dag en Vrijdag is de verkoop van vleesch en boter verboden. Bijna dagelijks vliegen er Italiaan- sche machines boven de stad, maar in de oiïïeieele berichten wordt hier van geene melding gemaakt. Tengevolge van de scbaarscbte aan steenkool is bet den bewoners on mogelijk hunne woningen te verwar men, ofschoon het hevig koud is. Er is geen gas meer en de duisternis op straat is zoo volkomen dat er reeds vele personen in het door de stad loopeode kanaal zijn gevallen en ver dronken. Het is noodig gebleken om langs bet kanaal leuningen te maken. Overal heerschen ellende en onte vredenheid en zoo Engeland de blok kade verscherpt, zoodat de aanvoer van levensmiddelen nog meer ver mindert, dan zal Oostenrijk niet in staat zijn h >t nog een jaar vol te houden. De voornaamste bron van bezorgdheid der autoriteiten is de schaarschte aan meel en de bladen bevatten herhaaldelijk ofïicieele kennis gevingen, waarin recepien voor brood surrogaten en voor spijzen, die uit andere voedingsmiddelen kunnen be reid worden. Kortom Triëst is thans de »hon- gerstad." Een zeppelinaanva! afgeslagen. Een correspondent van de Daily Chionicle geelt devolgendebescbrijving van een episode uit den laatstee Zep- pelinaanval op Engeland: Met groote voldoening was de bui gei ij vangetuige van de warme ontvangst, die een Zeppelin, die een aanval deed op de stad, welke aan de oostkust van Engeland is gelegen, te beurt viel. Het luchtscbip was nog pas een paar mijl van de kust gekomen, toen de zoeklichten, welker stralen als een lichtend netwerk langs den hemel gleden, het ontdekten. Het bad reeds zonder resultaat drie bommen laten vallen, toen bet plotseling stil bleef hangen, bestraalt door het zoeklicht. Het zweefde op veel geringere hoogte dan gewoonlijk. Blijkbaar wist de ge zagvoerder niet, hoe te handelen, want bet luchtschip bleef minstens vijf minuten lang onbewegelijk op de zelfde plaats. Intusscben ontploften de granaten er om been met dreunende slagen. Het was een schitterend schouw spel, dat de groepen toeschouwers zoodanig boeide, dat zij hun zenuw achtigheid er bij vergaten. Sommige granaten barstten te laag, maar einde lijk scheen een welgericht scbot het achtergedeelte van de Zeppelin te raken. Plotseling stak het den kop omhoog en verdween het met groote snelheid, achtervolgd door de intus scben aangekomen vliegmachines. Toen het de laatste maal waargenomen werd vlood het in volle vaart in de rich ting van de zee. De nutteloosheid der Duitsche overwinningen te land. jOver winningen te land kunnen slechts weinig tot de overwinning in een grooten oorlog bijdragen, tenzij daarnaast de macht ter zee staat. Deze meening wordt door een mede werker van de New York Tribune geuit in een artikel in dat blad, waarin hij o.a. zegt: De Engelsche zee-strijdmacht beeft den oorlog, wat de zee betreft, in de eerste dagen van den strijd gewonnen en dat, zonder dat er een gevecht h left plaats gehad. Door deooi logsverklaring was Duitsch- land een geïsoleerde natie geworden, tenminste wat de zee-grenzen aangaat, die aan de Oost-zee uitgezonderd. Zijn handelsvloot was als van de zee weg gevaagd of in de neutrale havens ge ïnterneerd. Bijna onmiddellijk nadat de eerste oorlogskreet weerklonken had, waren Bremen en Hamburg ver lamd en zij zijn het nu nog. Admiraal Von Spee's eskader werd na zijn eerste succes (het grootste in Duitschland's geschiedenis als zeemogendheid) ver nietigd. Alle oceanen waren open voor de handelsvloten der geallieerden, maar gesloten voor die van Duitschland. Dank zij Engeland's macht ter zee konden honderdduizenden soldaten van Engeland en zijne koloniën naar Frank rijk worden overgebracht. Engelsche versterkingen van een millioen cnan hebben er toe bijgedragen om het westelijk front onwrikbaar te maken en alle hoop op eene beslissing in den landoorlog daar te verijdelen. Het was de macht ter zee, die het onvoorbereide Engeland en het ge deeltelijk niet gereede Frankrijk in staat gesteld heeft om de geheele in- dustrieele organisatie der neutrale landen, vooral die van Amerika te gebruiken om legers te bewapenen, ze van munitie en voorraden te voor zien op eene schaal als waarop Enge land en Frankrijk zelf dat nooit hadden kunnen doen. De helft van het voor deel, dat Duitschland door zijne betere voorbereiding had, werd weggevaagd toen de Engelsche vloot het mogelijk maakte om Amerika tot de werkplaats en voorraadschuur der geallieerden te maken. Ondanks al de sensationeele suc cessen der duikbooten der Duitschers, hebben die haar doel niet bereikt. Zij hebben Engeland niet kunnen isoleeren of uithongeren. De onderzeeër bestaat niet meer als wapen in de nauwe wateren, die de Engelsche kusten om- spot len. In de Noordzee is zijn rol uitgespeeld en de spoiadische gevallen van succes in de Middellandsche zee worden steeds minder talrijk. Wat de oorlogsvloten betreft in de enge zee tusscheri de Firth of Forth en bet Kiel-kariaal liggen de beide groote slagvloten elkander te bewaken, maar de Duitsche vloot is hopeloos zwak om buitengaats te komen zij is in bet nauw gedreven, opgesloten en belegerd. Zij kan wel naar buiten ko men, evenals Cervera's vloot bij San tiago, maar dan wacht haar hetzelfde lot. Servie's nieuwe leger is bijna gereed. Kort voor zijn vertrek uit Engeland heeft de Servische premii r Pasjitsj, die den kroonprins op zijne reis bege leidde, aan een vertegenwoordiger van de Daily Telegraph eene verklaring afgelegd, waarin bij o.a. zeide: De reorganisatie en de nieuwe uit rusting van het Servische leger nade ren hare voltooiing. Binnen zeer korten tijd zal het in staat zijn om weder zijne plaats in de gevechtslinie in te nemen en aan de zijde der geallieerden te strijden. Wij zijn den geallieerden, die het gered en opnieuw strijdvaardig gemaakt hebben, innig dankbaar. Of schoon Griekenland er voor het oogen- blik de voorkeur aan heeft gegeven een andere gedragslijn te volgen dan wij, hopen wij, dat het toch onze zijde zal kiezen. Het zal Griekenland, dat er tot dusverre nog niet in geslaagd is, de verschillende nationaliteiten, die het Griekscbe volk samenstellen, onder ééne wet te vereenigen, niet mogelijk zijn, zijne nationale idealen te ver wezenlijken, tenzij het zich bij de Entente aansluit. Onze relaties met Roemenië zjjn zoo goed mogelijk. Dat land heeft gedu rende het geheele verloop van den oorlog eene weifelende houding aan genomen, maar moet ook nog, evenals Griekenland zijn nationale eenheid bevestigen, m.a.w. bet zal zich bij de Entente moeten aansluiten. Het eigen volk zou de regeering ernstige ver wijten doen, zoo zij biertoe niet ge bruik mocht maken van de gunstige gelegenheid, die zich thans voordoet en die misschien nooit zal wederkeeren. Eene Engelsche overwinning in de lucht. De vlieger-kommandant R. J. Bone heeft de Distinguished Service Oieder gekregen voor den door hem bij de achtervolging van een vijandelijk wa tervliegtuig, dat hij 3D Engelsche mijlen ver over zee nazette en tot een gevecht dwong, betoonden moed. Bone bestuurde bij die gelegenheid zelf slechts een kleine land-vliegmachine. Bone steeg, volgens het verhaal in de Daily Chronicle, op toen de vijande lijke machine nog in het gezicht was. Bijna dertig mijlen vervolgde hij die en door het grootere stijgvermogen zijner machine slaagde bij er in 2000 voet boven zijn tegenstander te komen, die op 5000 voet hoogte vloog. Zoo, van boven af naar zijnen vijand neer dalend, haalde hij hem spoedig in en trachtte toen, al vurende, rechtstandig op diens machine neer te duiken. Deze beantwoordde krachtig het vuur. Bone manoeuvreerde toen om boven en vervolgens voor de vijandelijke Naar het Duitscli van Estella Schünbcrg. 18 Om zichzelven dit vast en duidelijk voor te houden, was wel is waar zijn geheele mannelijke kracht noodig geweest, maar hij had ze gebruikt en nu voelde hij ook, dat die hem nimmer zou verlaten. Toen Oscar den volgenden morgen vroeg bij hem kwam, om een kwartiertje met hem te babbelen, zooals hij zeide, kon Herman hem een helder, rustig gelaat toonen. Niet lang hield Oscar het uit, om over onver schillige dingen te praten, hij wierp het masker af en met geheel veranderde uitdrukking op 't'gezicht trad hij op Herman toe, greep zijn hand en sprak: „Herman, er moet een eind aan komen zeg mij om Godswil, hoe staat het tusschen jou en Virginie? Ik wil het weten, twijfel en angst dooden mij!" Noch de oogen, noch de lippen van den jongen arts verrieden eenige aandoening, toen hij ant woordde „Ik hoop, dat Virginie mij haar vriend zal noemen, zooals ik altijd geweest ben en, zooals ik altijd oprecht blijven zal." „Niet meer, werkelijk niet meer?" vroeg Oscar, hem onderzoekend aankijkend. „Een vriend zijn," sprak Herman, „kan veel be- teekenen in het leven. Je hebt me niet noodig te vertellen, dat je Virginie lief hebt." „O, Goddank, je weet het dus!" riep Oscar verlicht uit, „zie, dat was mijn troost dezer dagen, als ik vrèesde, ach, het is dwaas van mij, maar ik be gon bijna boos op je te worden „Boos, op mij?" vroeg Herman. „Ja, Herman, vergeef het mij thans; ik gunde je den voorkeur niet, dien Virginie je gaf, gisteren ook weer!" „Het zal een van haar plaagzieke buien geweest zijn," zei Herman, ook half tot zichzelven. „Je drukt het juist uit!" riep Oscar levendig. „Ik zei het al tot mezelven, dat het haar meer te doen was, om mij te plagen, dan om jou een gunst te bewijzen, door op je gezelschap aan te dringen. Maar niettemin bracht het mij in 't begin haast buiten mezelven en had ik moeite mij goed te houden." „Bemin je Virginie reeds lang?" vroeg Herman. „Eigenlijk pas sedert een half jaar, toen ik van mijn Engelsche reis terugkeerde en Virginie, die in- tusschen de kostschool had verlaten, hier als 'tschoone, gevierde meisje terugzag. Vanaf dat oogenblik prikkelde het mij, haar andere aanbidders uit het veld te slaan en haar voor mijzelven te veroveren." „En zij, nam zij je huldigingen aan?" vroeg Herman. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1