BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. machine uit te komen, slaagde daar ook in en dook vervolgens onder zijn tegenstander door. De Duitsche vlieger wendde voor het treffen een weinig naar links en de waarnemer hing blijkbaar dood of doodeiyk gewond tegen den rand van zijn zitplaats. Steeds den vijand volgend slaagde de Engelscbe vlieger er in, tot op enkele meters afstands van den vijande lijken aviateur te komen en vuurde een twintigtal patronen op hem af. Spoedig daarop dook deze bijna recht standig naar beneden, terwijl zijne machine in rook gehuld was. Toch was de vijandelijke bestuurder zijne machine nog in zoo verre meester, dat bij veilig op zee kon dalen. Bone kon hem daar niet aanvallen, omdat zijne machine niet voor landing op water gebouwd is en vreezende, dat bij niet lang genoeg zou kunnen blijven vliegen om de opstijging van de Duitsche machine af te wachten, keerde hij naar zijn uitgangspunt terug om verslag uit te brengen. Een basis voor vredesonderhan delingen. De Romeinscbe correspondent van »De Tijd* seint Naar ik uit welingelichte bron ver neem, worden ten Vaticane stappen overwogen om, naar aanleiding der redevoeringen van den Duitschen Rijks kanselier en Asquith, langs diploma- tieken weg zekere vragen te stellen. Geruststellende verklaring. (Officieel.) Het Departement van Buitenl. Zaken deelt mede, dat de Fransche gezant met machtiging zijner regeering aan den Minister van Bui tenl. Zaken de verzekering heeft ge geven, dat noch Frankrijk noch een van zijn bondgenooten er ooit een oogeublik aan heeft gedacht om recht streeks of zijdelings de onzijdigheid van Nederland of de onschendbaarheid van zijn grondgebied aan te tasten, onder bijvoeging dat de laatstelijk te Parijs gehouden conferentie der ge allieerden zich in bet geheel niet met Nederland heeft bezig gehouden. Moeilijkheden bij den aanvoer van tarwe. (Officieel bericht.) De qualiteit van den Amerikaanschen tarwe-oogst van 1915 maakt de tarwe over bet alge meen slecht bewaarbaar. De Regeering beeft zich dan ook reeds gedurende geiuimen tijd genoodzaakt gezien, om bij den aanvoer met dit feit rekening te houden. In den aanvang van dit jaar is met de Holland Amerika Lijn den Kon. Holt. Lloyd en de Nederl. Reeders- vereeniging een overeenkomst gesloten, welke, als overigens geen moeilijkheden bij den aanvoer ontstonden, een vol komen voldoenden aanvoer van tarwe zal waarborgen. Tengevolge van het vooral ui den laatsten tijd steeds be zwaarlijker scheepvaartverkeer is de aanvoer van tarwe kleiner geworden dan met 't oog op 't makenvan een voorraad wenschelijk geoordeeld mag worden. Getracht is en wordt, om rnet be hulp van de scbepenuitvoerwet ver betering in den toestand te brengen. Er doen zich thans nieuwe moei lijkheden voor Zes schepen van de Holland Amerika-Lijn bestemd om in April circa 45.000 ton Regeerings- tarwe van Amerika te verschepen, wor den hier reeds sedert geruimen tijd op gehouden tengevolge van een gescbil tusschen directie en personeel en zullen dus ook bij spoedige oplossing van dit geschil veel later dan verwacht was, de tarwe kunnen aanvoeren twee andere schepen, bestemd om na aankomst te Rotterdam tarwe te gaan halen, zijn met schade op zee aangetrolfen, terwijl een derde schip wegens schade moet worden gedokt. Hoeveel schepen nog in een gelijke omstandigheid zullen komen is uit den aard der zaak niet aan te geven. De «Lodewijk van Nassau", van den Kon. West-Indischen Maildienst geladen met chilisalpeter voor de Nederlandsche Regeering, wordt reeds sedert 22 Maart in de. Downs vast gehouden. Deze boot was voor haar volgende reis ook bestemd voor den aanvoer van graan. Ook de voortaan te volgen reisroute om het noorden van Schotland zal zooals vanzelf spreekt den duur van de reis aanmerkelijk ver lengen. Uit een en ander mag veilig worden afgeleid, dal de aanvoel van granen in de eerstkomende tyden groote be zwaren zal ondervinden, reden waarom de Ministei van Landbouw besloten heeft maatregelen te nemen om de zuinigheid bij 't tarweverbruik te bevorderen. Van 14 dezer af zullen de meel fabrikanten voorloopig geen tarwe' bloem meer mogen malen. Zoodra de in den lande bij de fa brikanten en bakkers aanwezige voor. raad bloem is verbruikt, doch in ieder geval uiterlijk van Maandag 24 April af, zal slechts bruin tarwebrood (brood van ongebuild tarwemeel) gebak ken mogen worden. Het Rijksgraanbureau zal echter op verzoek van de burgemeesters bloem beschikbaar stellen ten behoeve van die personen, voor wie op medische gronden het gebruik van bruin tarwe brood onraadzaam geoordeeld wordt. De betrokken personen zullen een ver zoek daartoe moeten doen bij den burgemeester hunner gemeente, onder overleggen van geneeskundig attest. De Minister van Landbouw meent te mogen verwachten, dat, zoodia algemeen bruin tarwebrood zal moeten worden gebruikt, dit voor hen, die tevoren gewoon waren wittebrood te gebruiken, geen reden zal zijn om zich te bedienen van het goedkoope bruin tarwebrood, dat op broodkaarten wordt verkrijgbaar gesteld. Nieuw machtsmisbruik. Er valt, gelijk men gelezen zal hebben te vreezen voor een slechten roggeoogst dit jaar. Engeland houdt de chilisalpeter vast die onze landbouwers dringend noodig hebben voor hun roggevelden. Eenige aannemelijke reden voor die handelwijze van Engeland is absoluut niet te bedenken zegt het nVader- land" en dat maakt de zaak dub bel ergerlijk. Men moet nl. weten, dat de ganscbe distributie van kunstmest berust in banden van een Staatscommissie, de kunstmestcommissie, die een dusdanige regeling beeft getrollen, dat de land bouwers geen kruimpje kunstmest meer krijgen, dan strikt noodig is en dat de mogelijkheid van export open lijk of langs smokkelweg ten eenen- male is uitgesloten. Dat weet Engeland even goed als onze eigen Regeering: onze vertegen woordiging te Londen heeft haar «fiat* op het plan de campagne der kunst mestcommissie gevraagd en gekregen alvorens men bier aan den arbeid toog. Welnu, waarom houdt dan de Engel- sche regeering de ladingen chilisalpeter, welke geconsigneerd zijn aan de Neder landsche regeering een consignatie door de Engelscbe regiering uitdruk kelijk aanvaard vast en brengt daardoor Nederland in nood? Engeland werpt zich gaatne opals beschermer van kleine staten. Tot die rubriek kleine staten behoort ook Nederland, doch pleegt het tegenover ons kleine land niettemin iets anders dan grof machtsmisbruik wanneer bet ons misoogsten duur graan bezorgt? Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort, op Dinsdag 18 April 1916, des avonds 8 uur. 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Benoeming van leden van de stembureaux voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten. 3. Benoeming van een tijdelijk Directeur der Burgeravondschool (vaca- ture-Groote Haar). 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nadere regeling der jaarwedde van den bevolkingsagent. 5. Voorstel van Burgemeester eo Wethouders tot het verleenen van een crediet voor de uitbreiding van de buizen voor gas en water en bet kabelnet. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een crediet voor den aankoop van gasfornuizen, ten einde deze in huur koop beschikbaar te stellen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van 1500 M'. bouwterrein a f 2.per MJ., gelegen aan de Barchman Wuytierslaan, aan E. J. Gerrits. 8. Vooistel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van 3 wo ningen aan den Leusderweg, van C. H. van Buuren, en lot het aangaan van eene ruiling van grond rnet de N. V. »Amersfoortsche Rijwiel-, Auto mobiel- en Machinefabriek v/h. D. H. Eysinkf. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om machtiging te ver leenen tot het rioleeren van de Koe- steeg. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om vergunning te verlee nen tot het plaatsen van drie riool putjes in Gemeentegrond vóór het perceel Sectie B., No 2256/57 aan den Bisscbopsweg. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een crediet te ver leenen voor het leggen van riolen in de wegen in Tuindorp. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders in verband met de ver breeding van de Langestraat. 13 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhooging van het crediet, toegestaan voor verbouw en inrichting van het gebouw der voor malige Ambachtsschool ten dienste van Gemeentewerken, Bouw- en Woning- toezicht, enz. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om afwijzend te beschik ken op het adres van G. J. van Lent in zake verbetering van het perceel Kamperbinnenpoort no. 2. 15. Advies van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van bet adres van de vereenigirig van behan gers-, stoffeerders- en beddenmakers- patroons in zake het afzonderlijk uit besteden van behangwerk. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om in beginsel te be sluiten, thans niet over te gaan tot invoering van den vrijen Zaterdag middag na 4 uur. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet verleenen van een crediet voor den bouw van een hulplokaal bij de Handelsschool. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van den termijn van ontruiming der onbewoon baar verklaarde woningen van E. de Neeling, kadastraal bekend Sectie E. nos. 2416, 2115, 2414, 1211, 1212, 1213, 2418, 2419, 2420 en 2421. 19. Mededeeling van Burgemeester en Wethouders omtrent den uitslag van een onderzoek naar middelen van drinkwatervoorziening met voorstelom over te gaan tot het wegnemen of buiten werking stellen van eenige stadspompen. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om niet over te gaan tot het uitschrijven van een prijsvraag voor het bouwen van woningen aan de Kruiskamp. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verbuur van de boer derij »De Kruiskamp* tot Kerstmis 1916. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van bet Raadsbesluit dd. 26 Januari 1915 in zake het verleenen van bouwcrediet door de Gemeente. 23. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het Raadsbesluit dd. 19 December 1913, betreffende het openen van een reke ning-courant 24. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot opneming van tijde lijk kasgeld. 25. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Ge- meente-begrooting. 26 Voorstel van Burgemeester en Wethouders totwijziging der begroo ting voor het grondbedrijf, dienst 1915. 27. Voorstel van den heer H. de Kernpenaer en vier andere Raadsleden om de gewone Raadsvergaderingen te houden op den laasten Dinsdag van elke rnaand, des namiddagsten 2 ure 28 Afschrijvingen wegens vertrek of overlijden van aanslagen in de In komstenbelasting, dienst 1914-1915. 29 Vaststelling suppletoire kohieren Schoolgeldbelasting. 30 Vaststelling le en 2e gedeelte kohier Hondenbelasting, dienst 1916. 31 Vaststelling te gedeelte kohier Straatbelasting, dienst 1916. 32 Vaststelling le gedeelte van het kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1916. Zondagochtend zullen in de Luthersche kerk de nieuwe lidmalen worden bevestigd, waarbij leerlingen der afdeelingen Hilversum en Nijkerk van den Ned. Protestantenbond. De dienst verricht door Ds. H. J. Toxopeus, zal door solo-zang worden opgeluisterd. Gok in de Remonstrantsche kerk zullen de nieuwe lidmaten Zondag ocbtend worden bevestigd. Zondagavond zal Ds. H. F. Proost uit Drempt in de Doopsgezinde Kerk optreden voor de plaatselijke afdeeling van het Religieus-Socialistisch Ver bond. Woensdag 19 April a.s. zal de Vrijzinnige Kiesvereeniging, ontstaan door de samensmelting van «Gemeente belang" en «Arnersfoorts Belang" eene ledenvergadering houden. Door de politie zijn een tweetal personen bekeurd wegens het ver- koopen van sterken drank aan mili tairen. De bureaux van de diensten Bouw en Woningtoezicht en Arbeidsbeurs, worden met ingang van Maandag 17 April verplaatst naar de oude Am bachtsschool, Achter Davidsbof 2. De jongedames A. C. van den Assen, H. E. Braun en C. M. van der Heiden verwierven de akte van be kwaamheid voor onderwijzeres. Dr. A. H. de Hartog v in Haarlem sprak gisteravond in bet Logegebouw aan de Wilbelminastraat voor de Amersfoortscbe Loge over Nietzsche. De heer Krimmel opende de ver gadering. De spreker schetste Nietzsche in zijn levensworsteling, zijn strijd, zijn Tita nenkamp. Doch zooals de Titanen neer- gesmakt zijn in de duisternis, zoo is ook Nietzsche ten ondergegaan. Hoe deze man worstelt met het tragische toonde spreker aan. Steeds heeft zich de menscbbeid bezig gehouden met bet wereldgebeuren, de Grieken zoowel als de volkeren van den nieuweren tijd. Dit probleem heeft ook Nietzsche ver overd. Aan de eene zijde duisternis, aan de andere orde, gedachte, regel maat. Om Nietzsche te genieten moet men volle cultuur mensch zijn. Hij heeft ons getoond hoe uil pessimisme het optimisme ontbloeit. Nietzsche heeft drie perioden beleefd. Na zijn eerste periode van wijsheid kwam er een ommeslag, en werd hij een nuchter realist. Spreker ziet in Nietzsche een dichter lijk genie, een profeet, maar geeD denker of wijsgeer. De voorzitter was de tolk der ver gadering, toen hij den spreker dank zegde voor zijn schoone rede. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 7 tot 14 April 1916. Geboren: Irma Maria, d. van Frans Geers en Theresia Huismans. Maria Johanna, d. van Marinus van Empelen en Maria Elisabeth Ismg. Gijsberta, d. van Jan Lokhorst en Hendrijnije van Manen. Geurtje, d. van Teunis van de Visch en Geertrui Vlastuin. Francina, d. van Johannes van den Hoek en Johanna Maas. Gerritje, d. van Gerrit van Soest en Berendina Kommer. Tbeodoor Anton Henri, z. van mr. HenricusTheodorus Andreas Verboef en Johanna AdrianaKipp. Albert Gerrit, z. van Albert Teunissen en Maria Johanna Mouthaari. Ja cobus, z. van Albert van de Bunt en Maria Propitius. Victorine Eugénie Jeanne, d. van Joseph Edouard Gerard Delbez en Victorine Henriette Tbijs. August Julien, z. van Emile Speleers en Maria Julienne Daniëls. Barend, z. van Manus van 't Klooster en Tya Doornekamp. Hans, z. van Petrus Johannes Tiggers en Riebelina Hoven. Theodora, d. van Hendrik Broek en Johanna Elisabeth Groenewegen. Cornelia, d. van Evert Kool en Alida Johanna van Dijl. Maria, d. van Hendrikus Bekbergen en Alijda Everarda de Wijs.Gosewinus Ger- hardus, z. van Gosewinus Gerbardus Veenendaal en Grietje van den Burg. Ondertrouwd Teunis Broekestein en Elisabeth Vial. Wilhelmus van der Pol en Elsje Maria Geertruida van Meerten. Getrouwd: Isaac Frank en Lamber- dina Dekker. Albertus van den Berg en Engeltje Velthuijsen. Hendrik de Wekker en Wilhelmina Petronella Mulder. Overleden: Arend Johannes Smith. 80 j., echtg. van Hermiua Willemina Veenendaal. Paul Descendre, 6 j. Bernard Frederik Wassirik, 23 j ong. Maria Everdina Kolijn, 1 j. Adriana Cornelia Bast, 15 j. Tijmen Vicié, 29 j., ong. Maria Elisabeih Gillissen, 3 j. Leendeit Wilhelmus van Bijnen, 21 j. Hubeitus Pieter Lablans, 5 m. Leusden. Van 7—14 April 1916. Geboren: Antonius, z. van Antonius van der Linden en Johanna van Keu len. Martirius, z van Abraham van Selm en Christina Berendse. Maria, d. van Henricus Smets en Maria Paulina Passemiers. Theodora Maria, d. van Antonie van Daatselaar en Gijsbertha van Wee. OndertrouwdJohannes van Midde laar eo Johanna Hendrika Tomassen. GehuwdWillem van de Waerdt en Adriana van der Horst. Overleden: Willemijntje Kok, 85 j., ongeh. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 14 April 1916 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen f0.a f00.— Peren f 0.a f 0.Nieuwe Aardapp. fO 00 a f 0.zandaardapp. f3.00 a f 3.25 Hoendereieren f 7.25 k f 7.70 p. 10D st. Bruine eieren f7.70 a f7.80 per 100 st. Boter f 160 a fl.70 per kilo. Eendeneieren f6.k f 7. Zoetein. kaas f (J.a I 0.per 50 kilo Kippen f 1.40 a f 2.25 Kuikens fO.a f0.Piep kuikens fl.20 a f2.Ganzen to. a fO..Eenden f 0.00 a f 0.00 p. st. Jonge fO.OO a f0.00. Hazen f 0.a f 0.Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tarame fl.20 a f2Duiven f0.70afl.paar Magere varkens f 25. - a f 30. -Varkens r. export f 0.a I 0Zeugen f60.a f '120.—Biggen f15a f25.Schrammen fO.a f0.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a 000—. Kalfkoeien f 000.— a f 000.—. Kalf- vaarzen f 00.— a f00.—Os f000k f000. Pinkstieren f U— a f 000. Kalveren f 12.— k f24.-. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 60 heet. Zandaardappelen, 250000 stuks Hoen dereieren. 1000 stuks Eendeneieren 300 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 10 magere varkens Varkens voor exportslagerij 300 biggen, 10 zeugen, 46 kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 136422 stuks. Prijzen f6.85—f7.75. Eend-eieren f7.30 f 7.75. Dinsdag 4 April, Regeeringseieren, 214181 stuks, prijzen van f5.45f 6.10. Vrijdag 7 April, Regeerings eieren 167413 stuks, prijzen van f6 00 f 7 00. Aan de alhier den 11 April jl. gehouden veemarkt werden aangevoerd 20 stuks. Pf ijzen goldeD voor guste koeien van f200 tot f230 Kalfkoeien van f 200 tot f 300. Kalfvaarzen van f 180 tot f 220. Handel matig. Aan de alhier den 12 April jl. gehouden Kalveimarkt werden aan gevoerd 30 stuks. Prijzen golden van f 10 tot f 20 per stuk. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidsbof No 2. Telepboon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 81/»1 en ran 6'/i7'/j uur; Zaterdags van 81/*I uur. Aanvragen van Werkgevers op 13 April, le. Volwassenen. 1 banketbakker. 5 boerenknecht. 4 broodbakker. 2 dienstbode. 4 grondwerker. 1 kantoorbedienden (mann.) 1 keukenmeid. 2 kleermaker. 1 letterzetter le kl. 4 machine-breister. 2 mandenmaker. 4 metselaar. 4 rijwielmaker. 4 schilder (buis). 2 sjouwer. 2 smeden. 2 spekslager. 4 strijkster. 4 timmerlieden. 1 uurwerkmaker. 2 voerlieden. 2 winkelbedienden. 2 losse arbeider. 2e. Leerlingen en Jongens. 4 fabrieksjongens. I 2 machine-breister. 1 klerk (mann.) 1 tuinlieden. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 13 April. le. Volwassenen. 2 bankwerker. 1 schoenmaker. 1 beeldhouwer. 1 stoker. 1 boekhouder. 1 suikerwerker. 5 fabrieksarbeider. 2 timmerlieden. 1 kinderjuffrouw. 1 werkvrouw. 1 klerk (mann.) 9 losse arbeider. 2 linnennaaister. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 dagmeisje. 2 los arbeider. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teleph. int. 374. RECLAME. Een gevolg van de leefwijze. Terugkeer tot verstandige gewoonten zou meer voor tie algemeene gezondheid doen dan alle ge neesmiddelen van de wereld. De meesten onzer, hoewel slechts een betrekkelijk geringe hoeveelheid voedsel noodig hebbend, eten te veel. Ook overwerken wij ons, maken wij ons steeds zorgen, drinken wij te veel, nemen wij niet voldoende lichaamsoefening en slapen wij te weinig. Deze slechte gewoonten overladen het bloed met gassen en urinaire vergiften. De inspanning om het zware, met schadelijke stoffen bezwangerde bloed te filtreeren verzwakt de nieren. Om onze aandacht op nierziekte te vestigen zendt de natuur rugpijn, duizeligheid, neerslachtigheid, zenuwkwalen, waterstoornissen, verlies aan gewicht en een gevoel van uitputting. Om zich voor erger kwalen te vrijwaren is het noodig, dat men ver standig wordt, zijn slechte gewoonten laat varen ei* de nieren helpt mot Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen voorkomen, dat de afgewerkte nierstoflen en hot overtollig urinezuur te lang in liet gestel achterblijven en verdrijven de prikkelende stoffen, die <le nier- en urineorganen doen ontsteken. Foster's Pillen werken niet op de ingewanden dit geneesmiddel dient alleen voor nier- blaaskwalen en dat is de reden, dat het zoo succesvol is. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel k f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzieo is van nevenstaand handels merk. 33

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2