Plaatselijk Nieuws. RAADSSTUKKEN. Gemengd Nieuws. RECLAME. zij, die 48 uur of langer geman keerd hebben, blijven hiervan 6 tot 8 weken verstoken 4. dat van hen, die extra-of land- bouwverlof genieten dit verlof ge schorst wordt en dit verlof aan hen, die er voor in aanmerking zouden komen, niet mag worden verleend. L. Ct. Vee naar het buitenland. De Minister van Landbouw heeft aan de Vereeniging «Het Nederl. Rund vee Stamboek," vergunning verleend tot uitvoer van fokstieren jonger dan 18 maanden en ingeschreven in de registers van het Nederl. Rundvee Stamboek of van het Groninger Rund vee Stamboek en van melkgevende of drachtige koeien (geen slachtvee) uit alle provinciën met uitzondering van Friesland, waarbij de tandwisse- ling is afgeloopen en alle tanden een wrijfvlakte vertoonen. Militie-lichting 1916. De dienstplichtigen der militie-lich ting 1916, wier opkomst, aanvankelijk bepaald in het tijdvak van '1620 April of in het tijdvak van 15 Mei j.l., werd uitgesteld, zullen worden in gelijfd in het tijdvak van 1620 Mei a.s. De opkomst der landstormplich- tigen, wier inlijving eveneens is uit gesteld, zal nader worden geregeld. Twee stuivers voor 13 ceut. Niet alleen koper, maar ook nikkel wordt door de Duitschers gaarne op gekocht. Aan de grens zijn onze nik kelen siuivers Z6er in trex; voor twee stuks betalen de heeren 13 cent. Sigaren duurder. Blijkens een bekendmaking van den Nederlandschen Bond van Sigaren- winkeliersvereenigingen zijn met in gang van 6 Mei a.s. de verkoopsprijzen der sigaren verhoogd, t.w. 2 ets. sigaren tot 21/» ets., 27» ets. tot 3 ets., 3 ets. tot 4 ets., 4 ets. tot 5 ets. en hooger naar vei houding. »N. Ct.u Gister was het 40 jaar geleden, dat de heer R. v. 't Wel als onder wijzer aan de openbare school in de Hellestraat in dienst trad. Zooals te begrijpen is, werd deze dag niet stil zwijgend voorbijgegaan, temeer daar de jubilaris algemeen geacht is en ook bij zijn collega's boog staat aange schreven. Met zijn echtgenoote werd de heer Van 't Wel door twee collega's per rijtuig van zijn woning afgehaald en naar het gymnastieklokaal geleid, dat voor deze gelegenheid keurig ver sierd was. Daar werd hij opgewacht door het personeel en het hoofd der school en door de leden van de com missie van toezicht. Even later kwamen de Burgemeester en de wethouder van onderwijs. De heer v. d. Hooll hield nu een hai lelijke toespraak, waarin hij wees op den ijver en de toewijding en sprak de boop uit, dat de beer Van 't Wel nog vele jaren voor de school behouden mocht worden. Hierna spraken de heeren Van Weezei Eriens, als voorzitter der Commissie van Toezicht, de Burge meester namens het College van B. en W.de heer Nijland, namens het personeel. Tevens bood hij hern een stoffelijk aandenken aan en sprak ver volgens de heer Prins, als oud-leerling. De jubilaris dankte allen die dezen dag voor hem tot een onvergetelijken hadden gemaakt. Ook de leerlingen lieten zich niet onbetuigd. Ze zongen een feestlied en een van hen hield een toespraak. Ook gaven ze een stollelijk bewijs van hoogachting. Van alle zijden ontving de jubilaris nog de hartelijkste gelukwenschen. Amersfoort's Mannenkoor gaf gisteravond een volksuitvoering in Amicitia, welke weer uitstekend ge slaagd is. Niet alleen was de zaal vol, maar ook de uitvoering stond op hoog peil. De Directeur, de heer Hazeudonk, weet zijn koor te bezielen. Telkens werd geestdriftig geapplaudisseerd. Mej. Vogelpoel uit Amsterdam zong eenige liederen en werd luide toege juicht. Het haar aangeboden bouquet was dan ook welverdiend. De bege leiding was in goede banden, de heer V. d. Burg is voor deze zware taak de aangewezen man. Vandalisme. Vele klachten worden gehoord over het vernielen van heesters, en jonge boomen en het uithalen van vogel nesten. Het bestuur van de Tucht- Unie heeft dientengevolge haar leden en allen, die het met haar eens zijn, uitgenoodigd de politie te helpen om dit kwaad te beteugelen. Men deelt ons mede, dat twee koeien van den landbouwer v. d. B. aan de Liendertschenweg afgemaakt zijn, omdat ze vergiftigd waren; dit vermoedt men. Een onderzoek naar de planten in de wei, waar de dieren graasden, heeft tot geen resultaat geleid. De pas opgerichte spaarbank van 't Nut blijkt in een behoefte te voorzien. Gedurende de maand April is reeds f5.000 ingelegd. In het kegelconcours van «Het touwetje", dat Zaterdagavond teUtrecht werd geopend, wieip Zondag in de Bonden wedstrijd de Amersfoortsche Kegel Bond 358 houten. De heer A J. Krieger, te Soest, is benoemd tot ingenieur in buiten gewonen dienst bij de Ned. Centraal Spoorwegmaatschappij. Zaterdag en Zondag a.s. zal door de vereeniging tot het houden van Kunstbeschouwingen in »Amicitia« werk geëxposeerd worden van den heer J. Gabriëlse uit Utrecht, en van mej. Van de Vijsel uit Amsterdam. Te Utrecht slaagden alsnog voor het examen onderwijzeres onze stad genoten de dames C. J. van Haselen en J. H. Ruitenberg. Op de Maandag j.l. alhier ge houden kaasmarkt waren aangevoerd 42 wagens met 11500 K.G. kaas, welke vlug van de harid gingen tegen f57.- a f60.50 per 50 K.G. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van derGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 6 Mei. in Nederland uitgesproken 29 faillissementen tegen 38 faillissemen ten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari lot en met boven genoemde!) datum 389 faillissemen ten tegenover 510 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. Uitbreiding bedrijven. Den 25 Januari jl. bewilligde uwe vergadering in ons voorstel (Gedrukte stukken 1915, no. 9) tot het ver- leenen van een crediet van f 100.000 voor het maken van een nieuwe kolen- en cokes-transportinrichting. Ten einde te geraken tot het doen van een opdracht voor de levering van de benoodigde toestellen werden door den Directeur aanbiedingen ge vraagd. De bestudeering van de in gekomen ontwerpen en de voortge zette besprekingen daarover hebben den Directeur van zienswijze in deze doen veranderen. Aanvankelijk toch was bet niet het voornemen, de be diening van het kolen- en cokes transport geheel en volmaakt mecha nisch te doen geschieden en met dit voornemen was bij den geheelen op zet rekening gehouden. Thans meent de Directeur, dat verder moet worden gegaan en dat niet alleen de bediening van het transport mechanisch moet geschieden, maar dat ook voor het laden der kolen en het uitstooten der cokes een volmaakt type laad- en stootmacbine moet worden gekozen, waarbij de retorten geheel met kolen zullen kunnen worden gevuld en de capaci teit der ovens belangrijk zal stijgen. Naar bleek, zijn de voor de toe passing van dit systeem benoodigde inrichtingen en machines niet alleen veel duurder, maar invoering daarvan zal niet kunnen geschieden zonder dat de opzet van het geheele stoke- rijbedrijf wordt gewijzigd. Deze meerdere kosten worden, aan de hand van de ontvangen gegevens, door den Directeur geschat op om streeks f70.000. Uitvoerig is aangetoond, dat, niet tegenstaande deze meerdere uitgaaf, de uitvoering der voorgenomen uit breiding tocb nog rendabel zal zijn en dus uit dien hoofde aanbeveling verdient; ja, de voordeelen, aan zoo danig systeem verbonden, zijn zóo groot, dat bovendien niet onbelang rijke voordeelen zullen worden ver kregen. Aan rente en afschrijving zal meer moeten worden opgebracht 127» pet. van f70 000 f8750. De Directeur neemt aan, dat tegen over de meerdere kosten van stroom verbruik het voordeel wegvalt, dat ook bij volle belasting van de fabriek kan worden volstaan met slechts 4 man per 8 uurs-ploeg, terwijl dit aantal thans reeds 8 bedraagt. De te maken hoeveelheid gas per 100 K.G. kolen zal evenwel belang rijk toenemen. Tegenover het tegen woordige handbedrijf rekende op een gemiddelde kolenbesparing van 127» pet. zal dit, bij een kolenprijs van (12.50 en een verbruik van 10.000 ton, een voordeel opleveren, vergeleken met den oorspronkelijken opzet, van f2725 per jaar. Bij een kolenprijs van f 14 en een verbruik van 13 000 ton getallen waarmede in bet eerste bedr(jfsjaar der transport-in richtingen zeker zal mogen worden gerekend zou het te behalen voor deel zelfs f 9850 bedragen. De Commissie van bijstand heeft ons naar aanleiding hiervan medege deeld dat zij geheel accooid gaat met de zienswijze van den Directeur, en ontraadt de uitvoering van het oorspronkelijke plan, nu blijkt, dat een beter systeem kan worden toe gepast. Ook ons College kan zich hiermede geheel vereenigen. Het ziet daarin toch drie voordeelen, t w.een financieel gunstiger resultaat; de mindere boe veelheid kolen die wordt vereischtjen de grootere onafhankelijkheid van hel bedrijf, door mechanische de werking. De Commissie van bijstand beeft evenwel gemeend te moeten voorstellen met de uitvoering te wachten totdat betere tijden zullen zijn aangebroken zij meent, dat het thans geen tijd is, nieuwe ondernemingen op touw te zetten, wanneer de bestaande zij het dan ook met opoffering van eenige kosten nog in de behoefte kunnen voorzien. Ons College meent met waar deering voor de voorzichtigheid, die de commissie wil betrachten daartegen te mogen opmerken, dat naar veler meening de grondstoffen nog steeds in prijs zullen toenemen, terwijl het na den vrede stellig niet gemakkelijk zal vallen, werken als deze uitgevoerd te krijgen. Goede werkkrachten zullen schaarsch en zeer duur zijn. Bovendien zal juist deze omstandig heid er toe moeten leiden, thans over te gaan tot het invoeren van mecha nische kracht, opdat het bedrijf zoo onafhankelijk mogelijk worde. Ook de kolenbesparing is van be lang. Nu de prijzen zóo omhoog gaan en niemand weet of deze wel weer tot de oude grenzen zullen terug- loopen, dient er naar te worden ge streefd, de benoodigde hoeveelheid zoo klein mogelijk te maken. Op deze gronden komt bet ons èn in het financieel belang èn in dat van het bedrijf wenschelijk voor, thans tot uitvoering over te gaan en bebben wij mitsdien de eer U voor te stellen, het crediet van f 100.000 te ver- hoogen tot f 170.000. Te Eemnes werd een groote landverhuring gehouden. Om een denkbeeld te vormen hoe de pacht toeneemt, kan het volgende dienen In 1914 werd voor iemand een perceel land verhuurd tegen f32 per dammaatin 1915 gold datzelfde perceel f75en nu werd het verhuurd voor f 101. Hij ontvangt nu voor één dammaat méér geld dan in 1914 voor de drie dammaten samen. Een vermakelijk geval, dat zich met een paar militaire spijbelaars op Paschen voordeed, deelt de U. Ct mede: Eenige miliciens uit den boeren stand hadden zich in boerinnekleeding gestoken en zoo hun garnizoen ver laten. Op een buitenweg komen zij onverwacht een officier tegen en plotseling staan de drie boerinnen instinctief in positie en brengen den militairen groet! Zóó liepen zij in den val. In de sigarenfabriek der firma Gebr. Vervoort te Apeldoorn is in gebroken door uitsnijding van een ruit in het kantoor van den boekhouder Nadat de inbrekers de net uitgesneden ruit tegen den muur hadden geplaatst, zijn ze ingeklommen en hebben het kantoor en het privékantoor der fir manten aan een grondig onderzoek onderworpen, waarbij ze echter geen buit konden bemachtigen, doordat de brandkast aan alle forceeiingspogingen weerstand heeft geboden. Uit de expe- diti"kameis der fabriek hebben de dieven een partij van 1600 sigaren medegenomen, die ze op een fiets met bagagedrager van een der firmanten hebben vervoerd. Van onder tot boven in het gummi. Zondag kwamen twee Duitschers per rijwiel uit de richting Enschedé met het doel daar de grens te passeeren. Geheel bezweet en hijgend van af matting trokken zij in bijzondere mate de aandacht der kommiezen, die fouil leering aan den lijve bevolen. En wat bleek? Beiden waren geheel zoodanig met fietsbanden omwonden, dat bij den een op bet lichaam 52 en bij den ander 30 banden werden aangetroffen 1 Zonder gummibanden toog men Duitschland in! «Nieuwe Ct.« Om een stoomdorschmaehine. H. Warner Allen, een der vertegen woordigers van de Engelsche pers in Frankrijk, geeft eene beschrijving van de wijze, waarop een stoomdorsch maehine uit banden van den vijand werd gered: «Er stond een dorschmachine vlak achter de eerste loopgravenlinie. Zij stond in een bijgebouw van een boerderij, die door het Duitsche gra- naatvuur bijna geheel stukgeschoten was, maar de muur van de loods waarin de machine geborgen was ge weest stond nog overeind, zoodat de vijand haar niet zag en zij ook on beschadigd was gebleven. Van de deur van de loods tot aan den grooten weg was slechts een paar meter afstand en een officier nam zich voor, de machine buiten het bereik van het Duitsche vuur te brengen. Daarvoor had hij in de eerste plaats de bespanning van een kanon en een aantal even roekelooze mannen als hijzelf was noodig. Toen de avond viel, legden zij eerst zeer netjes een brug van de loods tot aan den weg. Vervolgens haalden zij de paarden, dien zij de pooten omwikkelden met zakken, van achter het front weg en spanden ze aan een lang touw, dat stevig aan de machine werd bevestigd. Toen werden de zakken van de pooten der paarden afgenomen. Met een paar voorzichtige rukken werd de machine uit de loods en langs eene lichte helling naar den weggetrokken. Het lawaai trok de aandacht der Duitsche schildwachten en binnenkort verlichtte een magnesiumfakkel bet geheele tooneel met veel te groote kracht. Nu behoefde er niets meer verborgen gehouden te worden en de cavaleriepaaiden trokken, aangevuurd met sporen en zweep de dorsch machine, die allerlei piepende, knar sende geluiden maakte en geweldig zwaaide, in woesten galop over den weg. Het is onmogelijk er achter te komen welken indruk bet geluid van de paardenhoeven op de Duitschers maakte. Zij dachten waarschijnlijk, dat de cavalerie eene charge uitvoerde. In ieder geval brachten zij een on- rustigen nacht door; telkens weer knetterde er geweervuur, terwijl de machine onbeschadigd op een veilige plaats onderdak werd gebracht, waar de erop bevestigde stoommachine thans een dynamo drijft. onzinnige reikt! En ook u, Virginie, raad ik, vraag naar niets anders denk aan mij en hoedt je, om ook eens zoo te worden als ik."' Een boodschap riep Sofie op dat oogenblik weg en zij ging haastig heen. Geheel verbluft door die uit val, die plotseling over de gewoonlijk zoo gesloten lippen gekomen was, keek Virginie haar na. Dus ook zij, de koele, nuchtere vrouw, wist het op waarde te schatten, wanneer men hartstochtelijk werd bemind Toen Virginie eenige dagen later van een wan deling terug kwam, die zij, uitgelokt door den mooien dag, had gemaakt, kwam een van de kinderen haar op den drempel tegen met de boodschap, dat een vreemde heer was gekomen, om haar te zien. In de verwachting, dat het haar vader was, trad zij in de huiskamer; maar degene, op wien haar eerste blik viel, was niet de overste, deze had zijn metgezel op diens verzoek een kleinen voorsprong gegeven maar het was Oscar. Eenige dagen na dit voorval trad mevrouw Wal burg 's morgens vóór Herman zijn zieken ging be zoeken, bij hem in de kamer. „Gij hier, moeder?" riep hij verrast. „Ja, mijn zoon," sprak zij bewogen, „geen andere mond dan de mijne mag je zeggen, dat Oscar het doel zijner wenschen heeft bereikt. Hij is naar Virginie afgereisd en zij heeft hem het jawoord gegeven." „Ik hoop, dat hij zeer gelukkig wordt," zei hij ernstig, zijn moeder een kus op 't voorhoofd gevend. Zij sloeg beide armen om zijn hals. „Ja, Herman," antwoordde zij, „ik geloof, dat hij het nooit overleefd had, indien zij had geweigerd en daarom dank ik maar hij liet haar niet verder spreken en drukte een kus op haar lippen. Na een kleine pauze deelde zij hem nog mee, dat het jonge paar niet onmiddellijk zou terugkeeren. Oscar moest voor zaken noodig op reis en Virginie zou dus nog eenige weken, daar blijven tot Oscar's terugkeer, waarna de verloving officiéél zou worden. Niettegenstaande de rustige kracht, waartoe hij zich had gedwongen, hoorde Herman niet ongaarne, dat hij Virginie voorloopig niet zou weerzien, haar en Oscar niet dadelijk zijn gelukwenschen behoefde aan te bieden. Met haar gunsteling Philip Strecker tegenover zich, zat freule van Dorsen op zekeren dag oude familie papieren te regelen, want er moest voor gezorgd worden, zei ze, dat na haar dood geen woord ver loren mocht gaan omtrent het aandenken en de eer van haar geslacht. Met den grootsten ijver liet hij geen stuk door de vingers gaan, zonder er eenige opmerking bij te maken, die moest doen uitkomen, hoezeer hij op de hoogte was van de familiever houdingen. De stemming der oude dame werd daardoor steeds gunstiger en met steeds vriendelijker blikken keek zij haar zaakwaarnemer aan. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2