2IT-5LAAPKAMER DE OORLOG. Plaatselijk Nieuws. Advertentiën. J. A. GOVERS, Schoenen naar maat. „Zeg, dat je liegt! Zeg onmiddelijk dat Gerstein het testament niet heeft!" schreeuwde hij haar toe. Urgentieraden voor vrouwenarbeid tijdens de mobilisatie. Te Assen, Gouda en Dordrecht zijn urgentieraden gevormd; in een aan tal andere steden zijn de urgentieraden bijna gereed met hunne samenstelling. Langzamerhand begint eene alge- meene belangstelling te ontwaken. Reeds voorde inschrijvingsdagen geven verschillende vrouwen zich voor werk op. Vau alle zijden komen aanvragen om inlichtingen en in alle steden werken de gemeentebesturen zoowel als particulieren krachtig mede. Een viertal steden leggen reeds de laatste hand aan de voorbereiding der eigen lijke inschrijving. Opkomstplicht In de RegeeriDgsvoorstellen tot wijziging der Grondwet wordt ook de mogelijkheid geopend, dat de wet zal voorschrijven den plicht, om bij een stemming voor Kamer, Staten of Raden op te komen, en straf bedreigen tegen hen, die van de stem bus weg blijven. Ook aan de Rechterzijde vindt men voorstanders van dien zoogenaamden stemplicht, beter gezegd opkomstplicht. Maar van antirev. zijde heeft men er zich steeds tegen verzet; en onzes inziensterecht. zegt de «Stichtsche Cc.: D ize istemplicbtï is principieel een uitvloeisel van de leer, dat er bestaat een zeker mystiek wezen, Staat genaamd; en dat nu nevens Ministers, Kamerleden, burgemeesters, rechters, enz., óók de kiezers organen zyn van dat mystieke wezen, zoodat ook deze kiezers, evenals ambtenaren tegenover den Staat verplicht zijn de hun op gedragen functie te vervullen. Maar deze staatsleer is in strijd met bel antirev. beginsel, dat uitgaat van het dualisme van Volk en Overheid. Nu wordt de stemplicht weliswaar in den regel niet principieel met beroep op de valsche Staatsidee, doch alleen uit praktische overwe gingen verdedigd, n.l. als een makke lijk middel om alle kiezers te doen opkomen, en daardoor het drijven van de kiezers naar de stembus, zoo als dat tbaos, en niet altijd met eerlijke middelen plaats heeft, te doen ophouden. En ook als een middel om de heerschappij der uiterste par tijen, door betere opkomst van de middon stof-kiezers te neutraliseeren. Het is echter (och niet gewenscht om ter bereiking" van een praktisch doel, een middel te gebruiken, dat er theoretisch, d.i, principieel niet mee door kan. Smokkelen. Sedert een paar dagen wordt, naar het »Hdbl.<r uit Venlo verneemt, de smokkelhandel op Duitscbland be moeilijkt door een maatregel van Duitsche zijde. En nu men daar in grijpt, is het wel opmerkelijk dat ook meteen een vermindering van fraude is ingetreden. Aan de Duitsche zijde is de grens dicht bezet door militaire wachtposten. Om de tweehonderd meter staat een landstormniao. Nu was het geen kunst voor smokkelende vrouwen en kinderen om tusschen twee posten door te glippen. De wachtposten, blij dat er nog eens wat extra's binnen kwam deden wel een oogje dicht. Maar nu was de Duitsche boer er niet op gesteld, dat men dwars door zijn velden liep. Er kwamen klachten in over het vertreden van veldgewassen. En een Duitsch ritmeester bracht er eens even den wind onder. In con- vooien van twintig en meer personen werden de menschen, die buiten de hoofdwegen de grens overtrokken, weggevoerd. Het waren allen Duitsche ingezetenen, want de Nederlanders wagen zich niet veel verder dan de grensstreep, waar zij hun waar aan opkoopers afleveren. Op sommige dagen steeg het aantal, dat aldus naar Kal denkirchen werd gebracht, tot over de honderd. De schrik zit er nu wat in. Zoo'n dag arrest en bovendien een flinke boete houdt menigeen terug van nieuwe avonturen. Onder de Nederlanders, die zich met uitvoersmokkel inlaten, nemen tegenwoordig vooral de kinderen een eerste plaats in. Peuters van zeven en acht jaar doen er drok aan mede. Als kleine Indianen sluipen ze door het veld, steken brutaal de spoorrails over en zoeken hun weg langs de roggeakkers. Duitscbers verschaffen hun bet geld om een paar pond spek of vet te koopen. En als ze dit op de bestemde plaats hebben afgeleverd, ontvangen ze hun belooning ook in klinkende munt. Er zijn gezinnen, waar aldus wekelijks dertig gulden wordt ingebracht. Ook is er een eigenaardige tusschen- handel ontstaan. Veel winkeliers durven niet aan buitenlanders te ver- koopen. Maar nu leenen de ingezetenen zich er toe om winkelwaren op hun naam te halen en deze weer met een winstje aan de Duitschers over te doen. Om te voorkomen dat er soms te veel op één naam wordt inge schreven, geeft men dan dikwijls een verkeerden naam op in den winkel. En zoo bevonden coniroleerendeambte- naren, dat notabele ingezetenen, die van den prins geen kwaad wisten, te boek stonden voor een weekver- bruik van vijftig K. G. margarine. Spionnage. Verdacht van spionnage is Zondag te Ooltgensplaat aangehouden een als Hollandscb officier gekleed Duitscber. Hij was het laatst gekomen van Oude Tonge, vanwaar men telefonisch Ooltgensplaat had gewaarschuwd. In deze gemeente begaf hij zich naar het fort. De eerste wacht salueerde. De Duitscber maakte een praatje hij sprak met Duitsch accent en in formeerde naar de sterkte der vesting, het aantal manschappen, kanonnen enz. De volgende wacht inmiddels gewaarschuwd hield hem aan. Op de vraag van den commandant Luitenant waar gaat u heen? luidde het antwoord: «Niets mee te maken*, terwijl bij naar zijn naam gevraagd, een ontwijkend antwoord gaf, waarop de commandant hem inrekende. Bij fouilleering werden o.a. een teekening van den toren van Goede reede en een schets van het fort Prins Frederik te Ooltgensplaat op hem gevonden. Belgen te Bergen-op-Zoom. Men berekent, dat, als alle Belgen beneden 40 jaar te Bergen-op-Zoom aan den oproep om naar het front te gaan, gevolg geven, er van daar on geveer 600 zullen vertrekken. Hbl. Vroege aardappelen. In verband met loopende geruchten omtrent bet opkoopen van vroege aardappelen voor buitenlandsche rekening en als gevolg daarvan het opdrijven der pryzeri, kan worden medegedeeld, dat de uitvoer var. dit artikel thans geheel verboden is en slechts op een zoodanig tijdstip en onder zoodanige omstandigheden zal worden toegestaan, dat de vroege aardappelen steeds tegen normale prijzen voor het binnenland beschik baar zijn. Spiering en bot naar Duitschland. Nu er geen gebakken spiering meer naar Duitschland wordt verzonden, zal, naar we vernemen, de uit de Zuiderzee aangebrachte en te Huizen gerookte bot denzelfden weg opgaan. Duitsch land moet er hooge prijzen voor willen betalen, zoodat we binnen kort hier voor billijken prijs wel geen bot zullen kunnen krijgen. Ook wat vroeger nooit plaats had wordt de Zuiderzee-baring thans gekaakt en gezouten. Vaudaar de hooge prijs: f7 per tal (200 stuks) Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 10 Juni. in Nederland uitgesproken 28 faillissementen tegen 25 faillissemen ten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- geooemdeti datum 500 faillissemen ten tegenover 630 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. De strgd op het westelijk front. Zijn er Duitschers, ten behoeve van het bedreigde oostelijk front der Oosten rijkers, aan het westelijk front ont trokken? Voorloopig merkt men dat nog niet; op tal van plaatsen blijft een groote activiteit beerscben, vooral bij Yperen en Verdun, hoewel het natuurlijk kan zijn, dat de Duitscbers daardoor een verzwakking hunner strijdkrachten willen maskeeren. De geallieerden zullen wel niet in zoo'n val loopen. Misschien, neen wel zeker, houdt zich de oorlogsraad te Londen, waaraan ook Joflre deelneemt, met de maatregelen bezig, die met het oog op het Russische offensief thans ge nomen dienen te worden. Den sector van Yperen blijven de Duitschers onder sterk vuur nemen; tot nieuwe infanterieactie is bet hier niet gekomen. Van de zijde der ge allieerden wordt beweerd, dat de Duit schers voor hun aanvallen bij Yperen hun reserves hebben moeten aanspreken en zware verliezen hebben geleden, zonder dat de strijd hun militaire voordeelen opleverde. Tusschen Oise en Aisne, o.a. bij Soissons, heeft de Fransche artillerie Duitsche loopgraven vernield. In Champagne handgranatengevech- ten en kleine ondernemingen de Duit schers hebben ten noorden van Perthes een Fransche loopgraaf overrompeld en zijn met 3 Fransche officieren, 100 man en 4 machinegeweren als buit teruggekeerd naar hun eigen loop graven. Verder hevig geschutvuur in dezen sector. In Argonoe mijngevechten. Op beide Maasoevers bij Verdun levendige geschutstrijd. Links van de Maas zijn twee Duitsche pogingen tot overrompeling van de Fransche stel lingen bij hoogte 304 verijdeld. Rechts van de rivier staat bet nieuwe Fran sche front bij de forten Souville en Tavannes aan hevige beschieting bloot. De Franscben melden een afgeslagen Duitschen aanval ten westen van het fort Vaux; de Duitschers zeggen.dat zij bij hun vorigen aanval aldaar, waar zij beweren een sterk Franscb veldwerk te hebben genomen, meer dan 500 man gevangen genomen, 3 kanonnen en 29 machinegeweren ver- meesterd hebben. In het bosch van Apremont zijn twee kleine Duitsche afdeelingen, die in de voorste Fransche loopgraven waren doorgedrongen, daar met ver liezen na een gevecht van man tegen man uit teruggeworpen. In de Vogezen rapporteerden de Duitschers geslaagde overrompelingen ten westen van Markirch en op den Hartmanns weilerkopf, waarbij zij eenige gevangenen maakten. Volgens de Franscben zijn Duitsche afdeelingen, die de Fransche loopgraven ten zuiden van den pas van Sainte Marie nader den, in een gevecht met handgrana ten, teruggeworpen. Duitschers, Hollanders en Belgen in Londen vervolgd. Een Deensch blad beweert, dal de dood van Kitchener in Londen geleid heeft tot het vernielen van winkels, wier eigenaars verdacht werden Duit scbers te zijn. Volgens het »Hamb. Fremdenblatti geeft men in Londen den Hollanders de schuld voor de nederlaag der Engel sche vloot bij Jutland, omdat zij spion nage plegen. Ook Belgen worden ge wantrouwd. Terwijl Hollanders, die in Londen wonen, gedwongen zouden worden Engeland te verlaten, moet het op verschillende plaatsen tusschen Engelschen en Belgen tot handtastelijk heden gekomen zijn. Men eischt van de Belgen, dat zij dienst zullen nemen in het leger. Tegen den zomertgd. De commissie uit den Franscben Senaat heeft het wetsontwerp op den zomertijd verworpen met 5 tegen drie stemmen. Dit besluit is echter voor den Senaat in pleno niet bindend. De commissie motiveert haar besluit als volgteerstens is bet niet zeker, of de in voering van den zomertijd wel zooveel besparing zal opleveren in de praktijk, en ten tweede zal ze te veel last bezorgen aan de arbeidende be volking, die thans reeds opstaat met zonneopkomst of nog vroeger, zooals tuinlieden, die ter markt gaan en melkboeren. De commissie beschouwt het ten slotte als een verkeerd principe om op kunstmatige wijze het leven van menschen, die gewoon zijn te laat oaar bed te gaan. te regelen, ten koste van dat gedeelte der bevolking dat reeds lang bespaart op het daglicht. V rouwenkiesrecht. Donderdag 15 Juni, half acht, zal in de leeszaal van Amicitia te Amers foort een vergadering met introductie plaats hebben van »De Neutrale', vereeniging voor vrouwenkiesrecht. Spreken zal Nine Minnema, van Hil versum. Introducties kunnen worden aan gevraagd bij mevrouw KleberDenig. Zand 23 Amersfoort. Het «Belgisch Dagbladu bevat de volgende mededeeling van den Belgischen luitenant-generaal F. Dossin aan de bier te lande geïnterneerde Belgische militairen, van 3 Juni 1916 «Ik heb de eer u te melden, dat, op bevel van de Belgische Regeering, het u streng verboden is, teontvluchten. «De officieren, die dit bevel zouden overtreden, zullen beschouwd worden als niet meer bij het leger behoorend, na disciplinaire straf te hebben onder gaan. «De onderofficieren, korporaals, bri gadiers en soldaten, die zouden ont vluchten, zullen bij bun aanhouding terug naar Holland gestuurd worden en in handen der Nederlandsche mili taire overheid overgeleverd worden. «Daar het verbod tot ontvluchten waarschijnlijk voor gevolg zal hebben het werken buiten de kampen te ver gemakkelijken, durf ik verhopen, dat gij u allen door uw tucht en gedrag overal en in alle omstandigheden, waardig zult toonen voor de gunst, die de Nederlandsche overheid reeds aan velen uwer beeft toegestaan Bij Kon. Besluit is de kapitein U. J. N. Doornbos van bet le regiment veldartillerie tot majoor bevorderd. Bij de infanterie is bevorderd tot kapitein de le luitenant G. Dames van het 5e regiment. Ondanks het gure herfstweèr hebben met de beide Pinksterdagen een 300-tal Amsterdamscbe padvinders gekampeerd op de beide nabij de «Stomperdi. Zondag werd een wed strijd in het koken gehouden en des namiddags een aanval op de lijn der Centraalspoor gedaan, met bet doel die op te blazen. Sparappels deden bierbij dienst als handgranaten. Maan dag bezochten Z K. H. Prins Hendrik en generaal Ophorst het kamp en woonden eenige demonstraties bij. Op 68-jarigen leeftijd overleed alhier na langdurige ziekte de emeritus predikant J. T. Tenthofl. In moderne godsdienstige kringen was de over ledeneeen zeer geziene persoonlijkheid. De eerste competitiewedstrijd der A. Z. en P. C. tegen R. Z. C. werd door onze stadgenooten met 51 verloren. Tot afgevaardigde bij het Neder- landsch Landbouwcomité is door de V. P. N. benoemd de heer G. A. J. J. van der Linden. Victoria-water. Oberlahnsfein. Yao de Maatschappij tot Exploitatie van de Victoria-Bron ontvingen wij eenige aardige reclame-artikelen van het Victoria-water, o.a. ook een ge dicht op Victoria-water met origineele penteekeningen, hetwelk op aanvraag door de Maatschappij Amsterdam, Singel 512 gaarne gratis aan belang stellenden wordt toegezonden. Een net persoon zoekt tegen 1 Juli een vrge met Keet en Inwoning. Brieven met inlichtingen onder letter P. bureau Nieuwe Amers- foortsche Courant. Langestr. 77. Bekroningen. Breda 1876. Utrecht 1901. VOORHEEN W. UTENS, Langestraat 119. Eerste klasse- Reparatie-Inrichting. Specialiteit i n Rijlaarzen. „En waar is het nu? spreek! geef het hier!" Zij schudde het hoofd. „Ik heb het niet meer; ik keer juist terug en heb het testament in vertrouwde handen gegeven." Een oogenblik was hij als versteend. Maar dat ging voorbij evenals een windstilte wijkt voor den storm. In het heldere maanlicht kon zij duidelijk zien, dat zijn vale wangen plotseling donkerrood werden en een uitdrukking van woede in zijn oogen kwam. Tegelijkertijd voelde zij zich hevig heen en weer geschud. Zonder vrees keek zij hem aan. „Op het oogenblik heeft hij het nog niet, Philip, maar diegene, welke het bezit, is vertrouwbaar. Alleen wil ik je zeggen, vóór morgenmiddag zal niemand je verraden, nog twaalf uren ben je veilig, dan" Zij kon den zin niet eindigen. Hij gaf haar een slag, dat zij wankelde. „Twaalf uren!" riep hij tandenknarsend, „slang, die je bent! Ik zou weggaan en jou achterlaten! Hoeveel onheil kun je me nog op den hals halen Snel trad hij op haar toe, om haar van den grond te helpen opstaan, maar toen zijn hand haar aanraakte, voelde en zag hij, dat zij be wusteloos was. Het was niet zoozeer zijn broederlijk gevoel, als wel zijn eigen positie, die hem angstig maakte. Twaalf uren slechts had hij, om voor zijn veiligheid te zorgen en nu kwam er dit nog bij I Werktuigelijk haalde hij water en azijn, de eerste de beste middelen, van welke hij wist, dat zij bewusteloozen kunnen bijbrengen; maar tevergeefs, Anna bleef liggen en verroerde zich niet. Radeloos keek hij om zich heen daar viel hem iets in! Eén mensch was er, die hier helpen en redden kon, wien hij zijn toestand kon blootleggen, zonder hem nog te verergeren: Karei Muller hem moest hij gaan roepen! Nog sneller dan Anna dien avond geloopen had, kwam hij spoedig voor het huis van Karel's patroon, waar ook deze een kamer had. Hoewel natuurlijk alles donker was, bedacht Philip zich niet lang. In den kleinen tuin vóór het huis raapte hij een handvol kiezelzand van den grónd en wierp dit tegen de vensterruiten. Het lichte geraas werd spoedig gevolgd door beweging binnen de kamer. Een tweede worp, en hij hoorde duidelijk, dat iemand opstond, om te kijken naar de oorzaak van die stoorniseven daarna werd het venster zacht geopend. Philip bracht de holle hand voor den mond en riep met gedempte stem, maar toch verstaanbaar, den naam van zijn vriend. „Hallo, wat is er? Jij, Philip, toch niet?" klonk het antwoord. Wordt vertolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2