NIEUWE "SÊT Nieuws- en Advertentieblad TÉP voer de Provincie Utrecht. |gp ttvrasB&Assiïr FEUILLETON. No. 49. Zaterdag 17 Juni 1916. 45e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: DE OORLOG. BINNENLAND. UITSLAG DER VERKIEZINGEN VOOR DE PROVINCIALE STATEN. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlpke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 71/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. V redeegeruchten. In «The Teachers World» behandelt een medewerker de vraag, of de vrede spoedig verwacht kan worden en zegt o. a.: »Uit het uitstellen van de Pinkster- vacantie tot in den zomer heeft men gemeend logisch te mogen afleiden, dat er omstreeks het begin van Augustus heel belangrijke dingen zullen zijn voorgevallen. Het is echter ongeiiimd zich voor te stellen, dat de ooi log tegen dien tijd zal geëindigd zijnhierop bestaat niet de minste kans en zelfs is de kans gering, dat hij in den loop van dit jaar zal zijn afgeloopen. Uit den stand der oorlogs verzekeringen blijkt, dat de kansen op vrede voor dit jaar geacht worden zich te verhouden als 1 tegen 4; gelijk te staan ten aanzien van eene be ëindiging vóór 31 Juli 1917 en als 3 tot 1 te staan, ten gunste van een afloop vóór einde 1917. De ware beteekenis van het uit stellen der vacantie is waarschijnlijk geen andere, dan dat wij juist nu alle krachten tot het uiterste zullen hebben in te spannep, met bet oog op een oflensief van dezen of genen aard waartoe het. al ware bet slechts om den op de Franschen te Verdun uitgeoefenden druk te ver lichten, zeker zal moeten komen. In- tusschen worden steeds nieuwe ammu- nitiewerkplaatsen aangebouwd, die niet vóór het volgend jaar in vollen gang zullen kunnen zijn. Er is een groot verschil tusschen gezond en onbekookt optimisme. Het is dwaas to gelooven dat de oorlog zal kunnen worden ten einde gebracht door een gegeven aantal troepen of in een bepaalden tijd het is daaren tegen volkomen gerechtvaardigd aan te nemen, dat al wat de Bondgenooten, zoowel wat manschappen als mu nitie betreft, zullen moeten doen om den oorlog ten einde te brengen, ook inderdaad door hen gedaan zal tvorden. De vredesgeruchten der allerlaatste weken zijn van Duilschen oorsprong. De Duitschers gooiden in Augustus verleden jaar een balletje van den vrede op, maar onthielden er zich toen van, op dat onderwerp met den aandrang terug te komen, die zij thans aan den dag leggen. Het verschijnsel heeft zijn goede zijde. Het is uitstekend dat Duitscbland naar vrede verlangt, maar het is nog veel uitstekender dat het buiten staat is, vrede te krijgen, wanneer het dien noodig heeft. Deze les heeft Duitschland noodig. Van de geboor te van het Duitsche rijk af, heeft het van dat land afgehangen, niet alleen om oorlogmaar ook om vrede te maken, wanneer het dit 't best uitkwam. Er bestaat geen kans op wereldvrede, zoolaog de Duitschers niet hebben leeren inzien, dat geen natie ongestraft oorlog kan maken, in het veilig bewustzijn dat zij vrede kan hebben, zoo gauw haar dit maar gelegen komt. Vredce voorspel ling. Voor de lieden, die er pleizier in hebben, den datum van den a.s. vrede te berekenen,kan misschien de volgende samenstelling dienen: Keizer Keizer Wilhelm II Franz Joseph I Geboren1859 1830 Troonsbestijging. 1888 1818 Ouderdom57 86 Ant. reg.jaren28 68 3832 3832 Deelt men dit getal door 2, dan krijgt men 1916, welks beide eerste cijfers 1 9 10 uitmaken, terwijl de beide laatste 1+6 7 vormen. Dus is de vrede op 107 (10 Juli 1916 to wachten. Wie twijfelt...? De duurte! Woensdagmiddag stond Minister Cort v. d. Linden een deputatie van de soc.-democr. vrouwenclub te woord. Mej. Van Eikel overhandigde namens de club den Minister een adres, ge richt aan de Regeering. Zij vroeg met grooten aandrang beschikbaarstelling van Regeeringswege van goedkoopere levensmiddelen. Gewezen werd voorts op de schandelijk hooge prijzen van aardappelen, enz. De Minister antwoordde, dat de Regeering zou doen wat zij kon doen om aan den inderdaad onhoudbaren toestand een einde te maken. De groenten en aardappelendistributie was zoodanig geregeld, dat deze levens middelen goedkooper beschikbaar wer den. De nieuwe aardappelen zitten nog in den grond en oude aardappelen zijn er niet meer. Mej. Van Eikel betoogde, dat dit de schuld van Minister Posthuma was ln het najaar van 1915 heeft een vrouwendeputatie bij den Minister van Landbouw aangedrongen om maatregelen te nemen, daar indien het zoo zou doorgaan, geen aardap pel in het land zou blijven. Minister Cort v. d. Linden stemde volmondig toe dat ten opzichte van deze quaestie een fout was begaan. Door de Regeering is nu op alle aardappelen beslag gelegd. De grenzen zijn nu gesloten voor den uitvoer van de levensmiddelen, en rijst, groenten, suiker enz. zouden binnenkort vol doende aanwezig zijn. Ook varkens- vleesch en vet zouden goedkooper worden. Door mej. v. Eikel werd verder aangedrongen op goedkoopere eieren en viscb. Haring is niet meer door de arbeidende bevolking te koopen. Door mej.Gotzsch werd betoogd,dat alle levensmiddelen ontzettend duur waren, dat bet loon hiervoor geheel werd uit gegeven. De kinderen liepen weken lang met kapotte schoenen, het leer is duur. Ook werd door mej. Tollenaar op goedkoopere steenkolen en cokes aangedrongen. Nadat mej. Van Eikel den Minister in overweging bad gegeven, bij de samenstelling van een commissie voor de levensmiddelenvoorziening, daar in ook arbeidersvrouwen te benoe men, verlieten de vrouwen, na een woord van dank voor de wel willende ontvangst van den Minister, bet Departement. UTRECHT. Amersfoort. Gekozen de heerenBicker Caarten (C. H.aftr.), v. d. Burg (A. R. aftr.), Van Klooster (R. K. aftr.), Kroes (R. K.) Amerongen. Gekozen de heeren Van Beeck Calkoen (A. R.), Labouchere (C. H. aftr.) Herstemming tusschen de heeren De Beaufort (Lib.) en Sehuurbeque Boeye (C. H. aftr.) Breubelen. Alle aftredenden zijn her kozen. Utrecht. I. Herstemming tusschen de heeren Boers (Lib. aftr.) Boomsma (S. D. A. P.) Jelles (S. D. A. P.) Van Lier (Lib. aftr.) Schorer (C. H.) Van Zyst (Lib. aftr.) Utrecht. H. Herstemming tusschen de heerenBilderdijk(A.R. aftr.) Grijns (A. R. aftr.) Moltmaker (S. D. A. P.) Reynders (S. D. A. P.) De Weerd (8. D. A. P.) Van der Wurf (R. K.) ZUID-HOLLAND. Alfeti. Gekozen de heeren Los (C. H. aftr.) Van "Wichen (R. K. aftr.) Brielic. Gekozen de heerVan den Blink (Lib. aftr.) Delft. Gekozen de heerenVan derVelde (A. R. aftr.) Den Hoet (A. R. aftr.) Dordrecht. Herstemming tusschen de heerenVan der GijpBarendreeht(Lib. aftr.) Wichers (Lib. aftr.) Van Schelt (A. R.)Van Zadelhoff (S. D. A. P.) Gouda. Gekozen de heeren Van Galen (A. R. aftr.) Brunt (A. R. aftr.) Herstem ming tusschen de heeren Van Willems- waard (C. H.) Beekenkamp (Lib.) 'sGravenhasc. Herstemmingtusschen de heeren Albarda (S. D. A. P.) Buurman (S. D. A. P.) Deking Dura (U. L. aftr.) Henny (V. L. aftr.) Limburg (V. D. aftr.) De Mos (U. L.) Roest Crollius (V. D.) Duy- maer van Twist (A. R.) Snoeck Henkemans (C. H.) Tellegen (R. K.) Gorincheiii. Gekozen de heeren Visser van IJzendoorn(V. L.) DeKruyff(Lib.aftr.) Leiden. Gekozen de heeren Briët (A. R. aftr.) dr. J. Th. de Visser (C. H.) Leiderdorp. Gekozen de heeren Bal vers (R. K.) De Waal Malefijt (A. R.) Middelharnis. Gekozen de heeren Warnaer (A. R. aftr.) Bouman (A. R.) Oud-Beijerland. Gekozen de heer Vlielander (Lib. aftr.) Ridderkerk. Gekozen de heeren De Geer (C. H. aftr.) Stans (A. R. aftr.) Rotterdam. I. Herstemming tusschen de heeren Hoogeweegen (R. K. aftr.) De Jong (A. R. aftr.) Bosman (S. D. A. P.) Stolle (S. D. A. P.) Rotterdam. II. Her stemming tusschen de heeren Gerretson (C. H. aftr.) Van Stapele (S. D. A. P.) Rotterdam. III. Herstemming tusschen de heeren Warmenhoven (C. H.) Plate (Lib. aftr.) De Jongh (Lib. aftr.) De Zeeuw (S.D. A.P.Rotterdam. IV. Herstemming tusschen de heeren Bos (A. R. aftr.) De Zeeuw (S. D. A. P.) Rotterdam. V. Her stemming tusschen de heeren Van den Vijver (R. K. aftr.) Van der Molen (A. R.) Ter Laan (S. D. A. P.) Mol (S. D. A. P.) Schiedam. Gekozen mr. Van Baren (A. R.) Sliedrecht. Herkozen de heeren Van der Hoeven en Pijl (beiden aftr. A. R.) Vlaardingen. Gekozen de heeren Schippers (A. R. aftr.) Van Marrewijk (R. K.) Zoetermeer Gekozen de heeren Van Beeck Calkoen (A. R.) Van Liefland (R. K. aftr.) OVERIJSEL. Almelo. Gekozen de heeren Vos de Wael (R. K. aftr.) Sybrandy (A. R. aftr.) Dalfsen. Gekozen de heeren Van Wijn gaarden (A. R. aftr.) Van Dedem (C. H. aftr.) Enschede. Gekozen de heeren Ter Kuile (Lib.) Jeths (S. D. A. P. aftr.) Lange- jan (S. D. A. P. aftr.) Kampen, Gekozen de heer T. Kok Az. (A. R. aftr.) Oldenzaal. Gekozen de heeren G. H. P. Bloemen (R. K. aftr.) Plegt (R. K. aftr.) Roelvink (R. K.) Ommen. Gekozen de heer Berends (C. H.) en herstemming tusschen de heeren 36 Naar het Duitsch van Estella Schünberg. „Ja, ik!" zei Philip haastig, „kom stil naar beneden, ik moet je iets zeggen!" „Hoe, nu?" vroeg Karei verwonderd. „Ja," riep Philip, ongeduldig „het is om Anna!" Dat woord trof doel; het raam werd toegescho ven en vijf minuten later stond Karei aangekleed op straat. „Wat is er met Anna?" vroeg hij op bezorgden toon. „Zij is toch niet ziek geworden?" „Nu, ik denk wel, dat het zoo goed als een ziekte is," zei Philip op onvasten toon, „om de waarheid te zeggen Karei, je moet ons allebei helpen. Maar kom gauw mee, ik heb niet veel tijd te verliezen!" En hij trok den ontstelden vriend met zich voort. Onder het loopen zei de kleine klerk „Vertel mij nu om 's hemels wil alles, opdat ik weet, wat ik doen kan „Nu, je moet voor Anna zorgen, ik weet, dat ik je vertrouwen kan. Ikzelf moet weg, hiervandaan, nog in dit uur!" „Weg? Jij, Philip, in den nacht?" riep Karei ontsteld uit en staarde den spreker aan. „Zooals ik zeg!" sprak Philip ongeduldig. „Je moogt het wel weten, Anna heeft mij in ongelegen heid gebracht. Zij heeft bemerkt, dat het testa ment, ik meen, het echte, dat gegolden zou heb ben in mijn lessenaar lag en daar zij vreesde, dat ik het niet zou teruggeven, vóór maar genoeg zij heeft het uitgeleverd en mij daardoor dien vervloekten dokter, misschien het gerecht, op den hals gehaald; nu begrijp je wel, dat ik niet hier kan blijven!" „Maar mijn hemel, Philip, hoe kon je „Stil," viel de ander hem heftig in de reede, „maak mij geen verwijten. Het is nu geen tijd voor zedepreeken. Denk er aan, dat je mijn vriend bent en dat ik op je heb gerekend!" Karei vond niet dadelijk een antwoord. Zijn eerlijke ziel had een zwaren strijd te doorstaan, nu het hem duidelijk werd, dat Philip toch in elk geval een misdadig voornemen had willen ten uit voer brengen! „Natuurlijk kan ik Anna niet meenemen," begon Philip weer op haastigen toon. „Anna!" riep Karei, „waar is Anna?" „In onze woning. Je weet, ze is zwak; zij werd bewusteloos en ik weet niet, wat er met haar zal gebeuren, als zij alleen blijft." „Laat mij daarvoor zorgensprak Karei, „zoolang ik er ben, is Anna niet verlaten." Dat was het onderhoud geweest, dat de beide mannen fluisterend gevoerd hadden, terwijl zij naar het kleine huisje gingen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1