11 Plaatselijk Nieuws. Advertentiën. AMERSFOORT. Vail Haeringen (A. R. aftr.) Van Dedem (Lib. aftr.) Raalte. Gekozen de heeren Osse(R. K. aftr.)DeVo3 van Steenwijk (C. H. aftr.) Steen wijk. Gekozen de heeren Stroink (Lib. aftr.) Van Gilse (Lib. aftr.) Zwolle. Herstemming tusschen de hee- ren Balkesteyn (C. H.) Van Laer (Lib. aftr.) Van Setten (Lib. aftr.) Vleeming (S. D. A. P.) FRIESLAND. Dokkuin. Gekozen de heeren Bruins Slot (A. R. aftr.) Fokkema (C. H. aftr.) Oosterhoff (C. H.) Sytsma (A. R. aftr.) Van der Wint (C. H. aftr.) Leeuwarden. Herstemming tusschen de heeren Fransen (R. K.) Atsma (O. H.) De Vries (A. R.) Van Beyma (Vrijz.) Van Weideren Rengers (Vrijz. aftr.) Besuyen (S. D. A. P. aftr.) Hillebrand (S. D. A. P.) Jansonius (S. D. A. P. aftr.) Sikkema (S. D. A. P.) Zandstra (S. D. A. P. aftr.) Sehoterland. Herstemming tusschen de heeren Binnerts (Lib. aftr.) Bos (S. D. A. P.) Houwen (Lib. aftr.) Jonstra (S. D, A. P.) De Roos (S. D. A. P.) Van der Sande (Lib. aftr.) Vos (S. D. A. P.) De Vos (S. D. A. P.) Woudstra (A. R.) Wuite (Lib. aftr.) Sncek. Gekozen de heeren Okma (C. H. aftr.) Visser (R. K. aftr.) Bajema (A. R. aftr.) Zandstra (A. R. aftr.) Luiking (A. R. aftr.) Tweede Kamer verkiezing Winschoten. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het district Winschoten (aantal stemmen 8833) werden uitgebracht 6160 geldige stemmen, waarvan 3384 op jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn (v.-d.) en 2776 op R. Stenhuis (soc.- dem.), zoodat gekozen is dr. Van Beresteijo. Eltjo Aldegondus van Beresteijn werd 2 April 1876 te Haarlem ge boren. Hij bezocht het Gymnasium en de Universiteit te Utrecht en promo veerde daar in 1899 tot doctor in de rechten en daarna cum laude tot doctor in de staatswetenschappen op een proefschrift over «Arbeidsregle menten». Gedurende 7 jaren was Van Bere steijn leeraar aan de H. B. S. te Amsterdam, Amersfoort en Utrecht, alsmede aan de Handelsschool te Utrecht, terwijl hij daar tevenseenige jaren privaat-docent in de staatkun dige geschiedenis aan de Universiteit was. In 1909 vertrok de heer v. B. naar Groningen, waar hij aan de Provinciale Griffie chef was van de afdeeling onderwijs en militie en in 1911 aan vaardde hij het burgemeesterschap van Veendam. In 1908 werd door hem mede op gericht de Centrale Vereeniging voor openbare leeszalen, waarvan dr.j D. Bos de eerste voorzitter was. In 1913 werd deze in die functie door Jhr. v. Beresteijn opgevolgd. In het bestuur der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten heeft hij mede zitting, terwijl bij tevens vier jaren deel uitmaakte van het bestuur der Juristenvereeniging. Voorzitter is bij van de Vereeniging tegen Water-, Bodem- en Lucht verontreiniging. Gedurende eenigen tijd is v. B. voorzitter geweest van de afdeeling Groningen van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren. Ged. Staten benoemden hem tot lid der Prov. Archaelogische commissie. Ziedaar een ietwat droge opsomming van wat de beer Van Beresteijn deed en doet. Zij geeft het antwoord op de vraag, hoe het komt, dat de heer v. Beresteijn werd een man van zoo grooten invloed, hoe het komt, dat het hem gelukt zooveel tot stand te bren gen waarnaar anderen maar al te vaak tevergeefs streven. Op wetenschappelijk gebied bewoog bij zich in hoofdzaak op sociaal en historisch terrein. Hij schreef eenige praeadviezen en rapporten over de samenwerking van gemeenten, open bare leeszalen, handenarbeid, aan sprakelijkheid van den Staat voor zijn ambtenaren, uitbreiding van platte landsgemeenten e. m. a. dergelijke onderwerpen. Handelsblad. Wandelgids voor Enkhuizen. De Vereeniging tot bevordering van hetVreemdelmgen verkeer te Enkhuizen heeft een Wandelgids het licht doen zien ten gerieve van de bezoekers der stad. Op een kaartje, voorstellende den plattegrond van een deel der stad, wordt in roodelijn aangewezen, hoe men gemakkelijk zonder tijdverlies een wandeling kan maken door de meest belangwekkende straten met de verschillende bezienswaardigheden. Het doelloos ronddwalen en vaak lastig vragen en zoeken wordt met behulp van de aanwijzingen, die hierop zijn aangebracht, voorkomen. De bezoekers, die deze lijn volgen, zullen zeker een prettigen indruk van de stad krijgen, interessant ook door de verscheidenheid. En wij twijfelen niet of de meesten zullen er door worden verlokt, om langer te blijven of weer te komen, ten einde nader kennis te maken met de stad, waar voor vreemden zooveel belangwek kends op te merken valt. Op het kaartje zijn ook aangegeven de tarieven voor het bezoeken der ver schillende bezienswaardigheden (Drom- medaris, Stadhuis, Waagmuseum met Chirurgijnskamer, Zuiderkerk met ge welfschilderingen en toren en Wester- kerk met Koorhek en Bibliotheek). Door de bemoeiingen der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer zijn hier voor thans vaste tarieven bepaald. Het titelvignet op bet in zakformaat handig, toevouwbaar gidsje vertoont het schilderachtig stadsgezicht, gestof feerd met den Drommedaris, de brug en de oude buizen aan de Bocht een reproductie naar de origineels hout- giavure van den beer G. M. Tamson, en is verder versierd met de initialen van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer die dit eenvoudig maar doelmatig gidsje gratis beschikbaar stelt en in duizenden exemplaren verspreidt naar buiten, om tot een bezoek aan de stad uit te lokken. Sigaren I De Zuidelijke Bond van Sigaren fabrikanten heeft besloten de prijzen der sigaren wederom te verhoogen en wel van 2'/j cent op 3, en van 3 cent op 3'/j. Vad. Men verzoekt ons het volgende communiqué te willen opnemen: Donderdagavond bezochten onder- geteekenden, vormende eene commissie uit de Soc. Dem. Arbeiderspartij het Hoofd dezer gemeente. Onaergeteekendeo, die zéér wel willend en tegemoetkomend ontvangen werden, voerden besprekingen over den hedendaagschen noodtoestand op het gebied der levensmiddelenvoor ziening. O.a. maakte de distributie der aardappelen, het regeeringsvet, de groenten en de viscb punten van ern stige beraadslaging uil, waarover vooralsnog geen verdere mededeelingen kunnen worden gepubliceerd. Het voorstel tot vorming eener commissie door en uit de burgerij bestaande uit consumenten, welke commissie geregeld de belangen van deze zal kunnen behartigen ten op zichte van bedoelde voorziening, was den Burgemeester zéér sympathiek. Een oproep tot vorming van een dergelijk lichaam zal dan ook spoedig onzerzijds plaats vinden. J. MEBIUS, Utr.weg 255. G. A. VAN MECHELEN, J. OVEREE.V1. 16 Juni '16. In de Doopsgezinde kerk hoopt Zondagochtend voor te gaan ds. Ten Cate. In de Lulhersche kerk zal dr.Toxo- peüs Zondagochtend den doop bedienen. De jongedames H. H. Worsteling en E. J. van Kolfschoten behaalden de akte vrije en ordeoefeniogen der gymnastiek. Ds. L. de Bruyne te Zaamslag heeft bedankt voor bet beroep bij de Christ. Ger. kerk alhier. De heer P. Stienstra alhier, is herbenoemd als bestuurslid der Ver eeniging tot steun van oude Christ. Onderwijzers in Nederland. Kapitein-kwartiermeester F. H. Henderson wordt 19 Juni werkzaam gesteld bij het Departement van oorlog. Maandag 19 Juni herdenkt de ladingmeester der N. C. S. B. Bakker zijne 25-jarige dienstbetrekking bij die maatschappij. De geheele kwart-eeuw was bij aan het station alhier werk zaam. Drie tapperijen hebben weder een schildwacht voor de deur en zijo tijdelijk gesloten wegens overtreding der militaire bepalingen. De steeds stijgende papierprijzen zijn oorzaak, dat in de verschillende bakkerswinkels biljetten zijn opge hangen met bet verzoek aan bet publiek, bij het halen van brood, be schuit en dergelijke artikelen, een mand of papier mede te brengen. Kinderzorg; In het kinderhuis Aldegonde werd onder voorzitting van dr. A. W. Brons veld de 9e Jaarvergadering gehouden. Aan de mededeelingen van den pen ningmeester ontleenen we, dat de inkomsten bedroegen f 32016,26'/> en de uitgaven f34973 20'/> alzoo ejn nadeelig saldo van f2956,94. Het aftredende bestuur werd met algemeene stemmen herkozen. De beer C. Hubers, uit Baarn, bracht het jaarverslag uit. In het kinderhuis zijn 107 kinderen, terwijl 37 in ge zinnen worden verpleegd. Omdat de vereeniging zeer den druk der tijden voelt, werd de wensch, dat alle kerke raden lid zouden worden, herhaald. De directeur deed belangrijke mede deelingen en kon roemen de liefde en toewijding van bel personeel. Met een woord van dank aan de sprekers sloot de voorzitter de ver gadering. In »Ons Huis» sprak de heer J. Koorn uit Hilversum voor de af deeling Amersfoort van den Bond van Gemeente-politiebeambten. In een uit voerige rede betoogde spreker, dat de toestanden bij de politie nog treurig zijn, en dat alleen door samenwerking hierin verbetering kan worden ge bracht. De politie heeft voor haar arbeid recht op een behoorlijke be zoldiging en dit laat nog zeer veel te wenschen over. Ook de pensioenen zijn veel te laag. De enkeling kan niets gedaan krijgen. Hierom wekte spreker nogmaals op tot aaneensluiting. Alleen dan kan langzamerhand een betere toestand in het leven geroepen worden. De Hanze. Donderdagavond hield de Roomsch Katholieke Middenstandsvereeniging »De Hanze» een algemeene Vergade ring in het Patronaatsgebouw aan den Elleboogsteeg. Voorzitter de heer Joh. Bunnik. Na opening op de gebruikelijke wijze werden de notulen van 23 Maart ge lezen en onveranderd goedgekeurd. De installatie van de nieuwe leden kon niet plaats hebben, daar deze heeren verhinderd waren ter vergade ring aanwezig te zijn. Door verschillende omstandigheden had de commissie tot bet nazien der boeken baar taak nog niet kunnen verrichten. Tot afgevaardigde ter jaarvergade ring te Bussum 6 Juli a.s. te houden zal het bestuur een bestuurslid aan wijzen, terwijl de voorzitter hiertoe reeds door het reglement is aange wezen. De afgevaardigden ontvangen vergoeding van de te maken onkosten. De agenda van deze jaarvergadering gaf aanleiding tot eenige discussie, daar vele leden meenden niet tijdig genoeg er mee in keunis te zijn ge steld om voorstellen te kunnen doen. Het voorstel tot bijdrage in de kosten afgevaardigde Hanzebank werd met algemeene stemmen aangenomen, na dat de heer Luyck had voorgesteld het verzoek in te willigen. Mededeelingen: Het plan om op te richten een vereeniging van sigaren winkeliers heeft geen succes gehad, omdat de eerste voorstellers zich terug trokken en er maar 2 of 3 leden van de «Hanze» overbleven. De heer Lobman vroeg of het niet mogeljjk was stappen te doen om ver vroegde winkelsluiting te verkrijgen. Hij wilde bij Burgemeester en Wet houders op bespoediging aandringen. De heer Stenfert achtte het onnoo- dig, daar vele zaken nu reeds om 9 uur gesloten zijo. De voorzitter: Het bestuur is bereid dit te vragen al9 er geen overwegende bezwaren zijn. Een lid verklaarde zich er tegen. Ook was dit met de bakkers het geval, zeide bijhierom wilde hij aan Burgemeester en Wethouders ver zoeken ben er buiten te laten. Ten slotte werd besloten te ver zoeken de 9 uursluiting in te voeren als de zomertijd wordt afgeschaft, d.i. 1 October. Ingekomen was nog een schrijven van de afdeeling Amersfoort van het Departement van Nijverheid in zake woningbouw. Niemand der aanwezigen had hierover iets te vragen of mede te deelen, waarom het schrijven voor kennisgeving werd aangenomen. Onder dankbetuiging voor de op komst sloot de voorzitterde vergadering. Aan het plaatselijk telefoonnetzijn thans aangesloten met. no. 423 B. Schooleraan electrotech- nisch installatie-bureau, Smallepad 12, no. 437 J. Bast, in grutterswaren Utrecbtscheweg, no. 456 J. Busquet Sr., in assuran tiën, Julianaplein 4. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 82384 stuks. Prijzen f 7.10-f7 50. Eendeneieren f6.80. Dinsdag 13 Juni, Regeeringseieren, 140710 stuks, prijzen van f 6.10f 6 60. Vrijdag 16 Juni, Regeerings eieren 249420 stuks,prijzen van f6.10 f 6.50. Brief voor Paatje, die aan het front ie DOOR DORA NOLLES. Paatje, 'k wil je ook eens schrijven. Wat is u ver van ons weg! Moet je nou nog lang daar blijven Hè, kom gauw weer bij ons. zeg? En we hebben nou een zusje, Moe zegt, ze heet Willemien, Zulke handjes, zulke voetjes, Dat hebt u nog nooit gezien. Zeg, als u dat kleine zusje (Vóórdat u dit briefje las) Bij ons Moe op schoot zag zitten, Zou je weten, wie bet was? Ed we worden allen grooter, Piet is ook geen meisje meer, Want bij heeft zijn eerste broek aan, Stapt er mee als een meneer. Lieve paatje, kom weer bij ons! Hè, wat duurt dat toch een tijd. Moet je nou nog langer vechten? Weet je wel, dat Moe vaak schreit? Moet je op de menschen schieten, Omdat ze de vijand zijn? Maai als nou zoo'n kogel raak is, Doet 't hen zeker toch geen pijn Paatje, mag 'k u komen helpen? 'k Zou wel willen, kom, zeg ja I Maar... als wij soms samen doodgaan. Wie zorgt er dan voor Mama? Rolt. Nieuwsbl. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 9 tot 15 Juni 1916. Geboren: Gerrit, z. van Hendrik Malestein en Reijertje van de Pol. David Hijman, z. van Hijmao de Vries en Sara Hamme. Johannes Maria, z. van Johannes Haarsma en Johanna Maria Boerstal. Theodorus, z. van Pieter Paulus Stuijvenberg en Wil- helmina Hendrika van Eijk. Hen- dnka Johanna Francisca, d. van Jo hannes Hendrikus Huurdeman en Geertruida Elbertse. Jan Frederik, z. van Jan Frederik Alen en Wille- mina de Jong. Willy Jeannes Vir ginia Gustaaf, z. van Julius Fraucis- cus Marchant en Maria Angelina de Smet. Timotheus, z. van Albertus Andries Vivié en Evertje Meerbeek. Gijsbertus, z. van Evert van den Hoek en Aaltje van de Velden. Murk, z. van Sippe Overwijk en Trijntje Faber. Frangois, z. van Guillaume Arickx en Rosine Dekens. Eony Willy, d. van Geert Albert Prins en Wilhelmina Huberdina Tegelaar. OndertrouwdJohannes Gerhardus Maria Schintz en Maria Gerarda Aleida van Esveld. Frangois Baert en JantienaFokkens.Theodorus Andries van Benthum en Johanna Berendiua Briët. Jan Lebuin en Evertje vaD de Beek. GetrouwdJan Donner en Golida Wilhelmina van den Burg. Hendrik Haye Beekhuizen en Gerritje Stein. Willem van Empelen en Wilhelmina Mets. OverledenWilhelmina Catrina LablaDS, 3 j. Johannes Theodorus Tentboff, 68 j., wed. van Willemina van der Veen. Pieter Mulder, 70 j., echtg. van Lucina Dijk. Johanna Maria Boerstal, 35 j echtg. van Johannes Haarsma. Leusden. 9—16 Juni 1916. GeborenLouis, z. van Pierre Hof man en van Julienne Marie Schockaert. Niesje, d. van Pieter Nieuwenhuis en Niesje Vetkamp. Maria, d. van Jan Willem van Zoeren en Hermina Francisca Leijdekker. Stoutenburg. 916 Juni 1916. OverledenPetrus Antonius Abben- huis oud 15 maanden. Woudenberg. Geboren: Bernhard Hendrik Frede rik, z. van Gerrit Jacobus Bielderman en Berendina Hendrika Goldstein. Nicolaas z. van Jan Morren en Neeltje Versteeg. Anna, d. van Arie Jansen en Janna Steinmann. Amelia, d. van Adrianus Jacobus Gersen en Amelia van der Lee. Ondertrouwd Hendrik Anthonie van der Lee 31 jaren en Dina Johanna Kerpensteijn 26 jaren. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 8'/a1 en van 67i7'/j uur; Zaterdags van 8'/jI uur. Aanvragen van Werkgevers op 15 Juni. Ie. Volwassenen. 2 beeldhouwer. 5 machinisten 5 broodbakker. 1 meiden-alleen. 5 dagmeiden. 1 rijwielmonteurs. 1 dienstbode. 40 sigarenmaker 1 hulp i d. huishou- 2 smid. ding. 1 schrijver-teekenaar 1 keukenmeiden. 1 spekslager. 4 kleermakers. 2 winkeljuffrouwen. 1 kok. 1 ledersnijder. 2 letterzetter. 2 rijwielframe maker 4 lindebloesem- 2 lompensorteerster. plukkers. 2e. Leerlingen en Jongens. 3 dagmeisjes. I 1 loopmeisje. 5 inpakstcr. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 15 Juni. Ie. Volwassenen. 1 stoker. 3 stukadoor. 3 timmerlieden. 1 waschvrouw. 9 werkvrouw. 2 winkeljuffrouw. 1 wolnaaister. 1 olieslager. 1 lompensorteerder. 3 tapiitwever. 1 veldarbeider 29 losse werklieden. I beeldhouwer. 1 dienstboden. 5 grondwerker. 1 handelsreiziger. 3 kantoorbedienden (mann.) 2 linnennaaister. 1 loodgieter. 1 hulp i. d. huis houding. 1 metselaar. 1 schilder (huis) 2e. Leerlingen en Jongens. 2 losse werklieden. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teleph. int. 374. RECLAME. Waterstoornissen. Waarom wordt het water zoo nauwkeurig on derzocht bij ieder geneeskundig onderzoek? Om dat de urine aantoont of de nieren verzwakt of ziek zijn. Als het water dik en bewolkt is, sterk ver kleurd, van een scherpen, doordringenden reuk of branderig, is dit een zeker teeken van nier aandoening. Sommige patiënten moeten 's nachts dikwijls opstaan om het water te loozen dit kan wijzen op niergruis, blaassteen of gevorderde nierkwaal. In normalen toestand worden omstreeks l'/i liter urine per dag geloofd, maar onder enkele vormen van nieraandoefling is deze hoeveelheid veel grooter. Daarentegen kan de hoeveelheid ook beperkt zijn en het water branderige pijn veroorzaken. Anderen kunnen het water niet ophouden en het komt voor, dat de urineloozing verstopt raakt. Al deze verschijnselen zijn ernstig, niet alleen door den last dien zij veroorzaken, maar ook doordat zij duidelijk ernstige kwalen aanduiden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken recht streeks op de nieren en blaas, en geven spoedig baat in de meeste gevallen van waterstoornissen, doordat zij de natuurlijke werking der nieren en blaas herstellen. Vele moeders spraken ook hare tevredenheid uit over de werking van dit geneesmiddel in gevallen van blaaszwakte bij kinderen (bedwateren). Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langeatraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, ol f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 38 Een net persoon zoekt tegen 1 Juli een vrije met Kost en Inwoning. Brieven met iaHébtrdgen onder letter P. bureau Nieuwe Amers- foortsche Courant. Langestr. 77. Sollicitanten worden opgeroepen voor de betrekking van tl voor he tgebouwGemeente werken. Het salaris bedraagt ƒ800. onder aftrek van ƒ150.voor vrije woning. Ongezegelde, eigenhandig ge schreven sollicitatiestnkken met vermelding van adressen voor in lichtingen in te zenden aan de Gemeentelijke Arbeidsbeurs voor 22 Juni 1916, waar men zich tevens moet laten inschrijven. Bezoek zonder oproeping is niet gewenscht.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2