Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. in overweging kan worden genomen, wanneer een voldoende aanvoer op de binnenlandsche markt tegen redelijke prijzen verzekerd is. Op dit oogenblik kan dus ten aanzien van bet tijdstip, waarop die gedeeltelijke uitvoer kan worden toegelaten, geen mededeeling worden gedaaD. Alle berichten om trent datums, waarop uitvoer zou worden toegestaan, zijn derhalve uit de lucht gegrepen. Distributie van rijst. Het Rijks Centr. Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen heeft in verband met de schaarschte van consumptieaardappelen de beschik king gekregen over een beperkte hoeveelheid rijst. Deze beschikbaar stelling wordt als een noodmaatregel beschouwd. De levering zal plaats hebben aan de gemeenten, die erom verzoeken tegen f8.25per50 K.G bruto. De distributiekosten komen ten laste der gemeenten. De verkoopsprijs voor de verbruikers mag niet hooger zijn dan 10 cent per pond, terwijl de rijst alleen voor menschelijk gebruik gebezigd mag worden. Het Rijksbureau stelt voor aan hen die Regeeringsrijst verkoopen, te ver bieden andere rijstsoorten te verkoopen. Een slimmerd! Een aardappelhandelaar te Deventer, die een partij slechte aardappelen niet kwijt kan raken, wist raad. Hij ventte er mee als puikbest boven den maximum-prijs, waar na ze van gemeentewege tot den oflïcieelen prijs in beslag werden genomen. Door het Suez-kanaal. Het j.l. Woensdag naar Indië ver trokken stoomschip «Prinses Juliana» van de Maatschappij «Nederland», te Amsterdam, doet de reis weer door bet Suez-kanaal. Zooals men weet, deden dit in den laatsten tijd tot dusver alleen de vrachtbooten. Er schijnen nu ook voor de passagiersbooten geen moeilijk heden met het innemen van kolen» meerte bestaan, N w s. De invoer van boter uit Neder land in Duitschland is thans nog alleen toegestaan via de grensstations Ben t- heim, Emmerik en Gronau. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben op de Provinciale Begrooting voor 1917 o.a. de volgende subsidiëo gebracht voor instellingen hier ter stede: Ambachtsschool f5250, Avond- teekencursus f200, Industrie- en huis houdschool f 1950, Handelsschool f1943, Landbouwwintercursus ƒ75, Tuin- bouwwintercursus f45en Proeftuin f250. De Burgemeester heeft opge roepen de in de Landstormregisters ingeschrevenen van de jaarklasse 1911, die zijn toegewezen aan de infanterie en wiens geslachtsnaam begint met een der letters M tot en met Z of die uit anderen hoofde met het tweede voor de infanterie bestemde gedeelte van die jaarklasse moeten opkomen en voorts de in genoemde registers ingeschrevenen van die jaarklasse, toe gewezen aan de vestingartillerie om op Maandag 10 Juli des ochtends te 9 uur aanwezig te zijn in de hnlp- cantine achter de Infanterie kazerne te Amersfoort ten einde bij helleger in werkelijkendienstte worden gesteld. Onder infanterie te verstaan de administratie troepen, de hospitaal soldaten en de ziekendragers. Ook de vrijwilligers van den land storm der jaarklasse 1911, behoorende tot landstormafdeelingen, zijn, voor- zoover zij zonder de aangegane ver bintenis landstormplichtig zouden wezen, begrepen in deze oproeping. Op de Gemeentelijke plakplaatsen kan elke belanghebbende verder na gaan wie aan de oproeping niet, of voorloopig niet behoeft te voldoen, dan wel niet mag voldoen. Aan het Militair hospitaal hier zijn werkzaam gesteld een burger hoofdverpleger en drie burgerzieken verplegers, allen gediplomeerd. Het diploma als roilitairverpleger werd verworven door de aan dat hospitaal thans verbonden sergeanten Hovens, De Jongh en Snijders en de bospitaalbediende Lorist, Van Nim- wegen, Peeters, Rondas en Tuinman. Bij Kon. besluit van 21 dezer zijn benoemd bij bet wapen der infanterie, tot kapitein de eerste luitenant J. Bu.-quet van bet 5e reg.tot reserve tweede luitenant de milicien-sergeant W. R. Heere, van het 5e regiment. Donderdag te half vijf vergaderde de commissie van toezicht op bet Lager Onderwijs ten stad huize onder voorzitterschap van den beer v. Wee zei Errens. Afwezig mevr. Veenstra. De voorzitter opende met een har telijk welkom aan mevr. Toxopeüs de vergadering. Hierna werden de notulen van 17 Dec. 1915 gelezen en onder daokbetuiging gearresteerd. Ingekomen o.a. een schrijven van de Volksbond in zake koken en voe dingsleer. Alle leden voelden de nood zakelijkheid van dit onderwijs voor meisjes, doch de uren, waarop het gegeven moest worden, maakten nog een punt van overdenking uit. Voortaan zal de secretaris der com missie door B. en W. benoemd worden. De heeren Wijland en v.d. Hengel namen op zich met den Bond van Nederlandsche Onderwijzers afdeeling Amersfoort in verbinding te stellen ten einde gegevens te verkrijgen om trent het rooken van schoolkinderen. Het teekenonderwijs op de lagere scholen kan betere resultaten hebben, als er meer hulpmiddelen zijn eti als het door volkomen bevoegden wordt gegeven. Het plan is in dezen wat gedaan te krijgen voor de scholen Beekstraat, Puntenburg en Koning straat, en B. en W. in dezen geest te adviseeren. Bij de rondvraag gaf ds. v. d. Hengel als zijn meeuing te kennen, dat het handwerkonderwijs misschien meer tot zijn recht zou komen als er meer toezicht was en achtte bij het hierom gewenscht, dat er nog 2 dames aan de commissie zouden worden toege voegd. Deze dames zouden dan alleen de handwerken beter zien, wat door de hoofden van scholen als niet-des- kundigen niet zoo goed kan. Besloten werd hierom een kleine reglements wijziging aan B. en W. voor te stellen. Ook meende de laatste spreker, dat het onderwijs aan de jongens- en meis jesschool zoo ver uiteen loopt en achtte gelijkmaking wenschelijk. De voorzitter zeide, dat dit lag op de weg van B. en W. Hierna sloot hij de vergadering. Wegens plaatsgebrek moet het jaar verslag van de Amersfoortsche Tram weg-Maatschappij tot een volgend num mer blijven liggen. Een brutale inbraak is Maandag, midden op den dag gepleegd, in een perceel aan de Cellebroerstraat te Delft. Tijdens afwezigheid van de bewoners, hebben de dieven zich door middel eener valschen sleutel toegang ver schaft tot de woning, waarin alles overhoop werd gehaald. De inbrekers ledigden de muntgas meter, waarin zich ruim f6 bevonden en vernielden de schilderijen. De ge bruikelijke fooi werd op tafel gede poneerd. Uit een schuur op het buiten goed «Prins Hendrikoord," aan de Lage Vuurscbe zijn 3 rijwielen ont vreemd. Kostelooze thee. Nu ook de tbee bij onze naburen scbaarsch begint te worden, probeert men allerhande plaatsvervangende aftreksels. Zoo schijnen jonge aardbei en braamblaadjes alleen zoowel als gemengd een geurigen drank te leveren, vooral wanneer men de blaadjes in de scbaduw droogt. Ook bet gedroogde jonge loof van zuurbes kan met aard bei- en braamblaadjes vermengd voor thee gebruikt worden. Dat men linde bloesem voor tbee gebruikt is be kend; de z g. wiuterlinde geeft de fijnste aroma. Verder zijn aftreksels van hoefblad, wederik en longekruid een zeer goed middel tegen slijmhoest en borstkwalen. Salie is heel goed voor keelontstekingen. Doovenetel- bloesem werkt verzachtend bjj onder buikpijnen. Als men venkel fiju maakt en vijf minuten kookt, kan men het op blaren leggen. Uit vlierbladeren en bloesem bereidt men bloedreini gende thee. Gedroogde egelantier knoppen leveren, opengesneden en van baren en zaadjes gezuiverd, alleen zoowel als vermengd met de apart gedroogde zaden een beproefd middel tegen steen- en nierziekten, ook tegen blaascatarrh. Hieruit ziet men op hoevele wijze de natuur kostelooze middelen biedt, indien men er, zooals nu door den nood gedrongen, gebruik van weet te maken. (7. Al.) One lichaam en onze gezondheid. Devoedingswaarde vaomelk. Volgens prof. König bevat 1 liter melk 32 gram stikstof-bevattende bestanddeelen 34 gram vet, 49 gram suiker en 740 gram water. Vleesch zonder vet (filet) bevat per 1000 gram 199 gram stikstof-bevattende bestanddeelen, 26 gram vet en 755 water. Duizend gram eieren bevatten 122 gram stikstof bevattende bestand deelen, 115 gram vet en 742 gram water, terwijl 1000 gram varkensvet bevat 2 gram stikstof-bevattende be standdeelen, 950 gram vet en 7 gram water. Om de voedingswaarde van 1 liter volle melk te verkrijgen moet men nemen 95 gram vleesch, 100 gram eieren, 20 gram varkensvet plus 49 gram suiker, Rekent men nu uit, hoeveel 95 gram vleesch en 100 gram eieren en 20 gram varkensvet en 49 gram suiker kost, dan komt men op een bedrag, dat ongeveer het drievoudige is van den melkprijs. Voor hetzelfde geld krijgt men dus ongeveer driemaal zooveel voedings waarde aan melk dan aan de andere genoemde levensmiddelen. Mnbl. t. Verv. Geachte Redactie. Gun me een plaatsje in uw blad om bet volgende onder de aandacht te brengen van uw lezers en door ben van de inwoners onzer gemeente. Gelijk u bekend is, werd ons Gym nasium bet vorig jaar door nu wijlen den beer I. Scheltema de Heere ver rijkt met een kostbare en voor het onderwijs hoogst nuttige verzameling voorwerpen, die alle betrekking heb ben op de Land- en Volkenkunde van den Nederlandschen Oost-Indischen archipel. In een der schoollokalen is een tentoonstelling in elkaar gezet van de genoemde voorwerpen, die geopend zal zijn: Zaterdag 24 Juni van 2 lot 5 uur, Zondag 25 Juni van 2 tot 5 uur, Maandag 26 Juni van 3.15 tot 5 uur. Tot een bezoek aan die tentoon stelling heeft de ondergeteekende de eer uit te noodigen de ouders en ver zorgers der leerlingen van het Gym nasium en verder een ieder, die belang stelt in ons Gymnasium en in het onderwijs, dat daar wordt gegeven. Met dank voor du plaatsing teeken ik gaarue uw dw., PEYROT, Rector van het Gymnasium. Of 7"? Is het wenschelijk, dat de leertijd in de Lagere school zes dan wel zeven jaar duurt? Het antwoord op die vraag kan m. i. niet twijfelachtig zijn, als we denken aan hetgeen we gewoonlijk de volksschool noemen. Ieder, die eenigs- zins op de hoogte is van onderwijs toestanden, zal toestemmen, dat een leertijd van zes jaar voor het nvolks- kindt te kort is en dat er noodig nog 1 of 2 jaar bij moet. Wanneer men soms ziet hoe be droevend weinig er bij vele volwassenen, die de zes klassen toch doorloopen hebben, maar weinig in de gelegenheid zijn geweest om het geleerde te ondei- houden, is blijveo hangen van betgeen ze vroeger toch vrij goed wisten, dan vraagt men zich af, wat daarvan de oorzaak is en wat gedaan moet worden om de groote sommen, welke aan het onderwijs ten koste woiden gelegd, meer vruchtdragend te doen zijn. Afgezien van de vraag of er wellicht ook iets hapert aan ons onderwijs systeem, komt toch op de eerste plaats de wenschelijkheid naar voren: Ver lenging van den leertijd en verplicht herhalingsonderwijs tot minstens 16 jaar. Anders echter wordt de zaak als we het oog richten naar die scholen, wier leerlingen later naar een inrichting voor voortgezet onderwijs speciaal naar Hoogere Burgerschool of Gym nasium overgaan. Zijn de kinderen op 12-jarigen leeftijd rijp voor die scholen, of moet het tijd stip van overgang nog minstens een jaar verschoven worden en kunnen de leerlingen, zonder overhaasting en zonder dat aan de degelijkheid van het onderwijs te kort wordt gedaan, zóo ver worden gebracht, dat zij vol doen aan de gestelde eischen? Het antwoord op deze vragen hangt o.a. af van eene andere vraag en wel deze: Moeten en mogen Hoogere Bur gerschool en Gymnasium hunnerzijds bepaalde eischen van toelatingstellen, of moet de Lagere school beslissen door aan te geven, hoever ze baar leerlingen zonder examendressuur kan brengen De meest wenschelijke toestand lijkt mij wel deze, dat de hoogere onderwijs inrichting zich aansluite aan de lagere, niet omgekeerd, evenals dat in de Lagere school zelf bet geval is met de eene klasse ten opzichte van de daaraan voorafgaande. Is een school goed ingericht, dan zijn er tusschen de verschillende klassen geen hiaten merkbaar; er is een ge leidelijke overgang van de eene klasse naar de andere. Zoo moet er ook geen scheidsmuur opgetrokken zijn tusschen de lagere en de hoogere school in den vorm van een toelatingsexamen. Im mers ieder examen leidt in meerdere of mindere mate tot africhterij, die wel in de eerste plaats voor kinderen is af te keuren en die vooral in de hoogere klassen maar toch ook niet zelden reeds in de lagere aan het geheele onderwijs een onrustigen gang geeft, zeer tot schade van de degelijk heid van het onderwijs. Deze dressuur kan tot gevolg hebben, dat leerlingen tot Hoogere Burgerschool of Gym nasium worden toegelaten (ze hebben immers een voldoend examen afgelegd) die er niet of nog niet tbuis behooren. En dit moet natuurlijk weer een na- deeligen invloed hebben op het onder wijs in de lagere klassen van die scholen. Op die wijze wordt dus aan u/eerszijden van den scheidsmuur het k waadgesticht. Afschaften van het toelatingsexamen dus en in plaats daarvan een voort durend comact tusschen de lagere en de hoogere school. De examendressuur, waar die bestaat, zal verdwijnen en een rustig afwerken van het programma treedt er voor in de plaats. Kan dat niet in zes jaar. dan moet er zeven jaar over gedaan worden. Zeer zeker bestaan daartegen ook bezwaren. Deze wensch ik echter niet te bespreken. Eerstdaags zal de wel bekende onderwijsspecialiteit, de heer KI. de Vries, uit Amsterdam, alhier in een openbare vergadeaing van de plaatselijke afdeeling van sVolksonder- wijsa dit vraagstuk zoowel als bet in den aanhef door mij genoemde komen behandelen. Moge alle ouders en verdere belang stellenden niet verzuimen deze ver gadering, waarvan de juiste datum zoo spoedig mogelijk zal worden mee gedeeld, te bezoeken. G. A. L. SPELBERG. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 16 tot 22 Juni 1916. GeborenGerarda Maria, d. van Tijmen van Loenen en Geertruida Brouwer. Jacoba Johanna, d. van Aart Bonestroo en Sophia Willemina Groenhuyzen. Evertje, d. van An- dries van Middendorp en Beertje Dina Vos. Gerritje, d. van Aart Poort en Teuntje van de Kuyt. Aleida Willemiua, d. van Geert Lammers en Johanna Koenen. Sara Hendrika Everdina, d. van Dirk Buytenbuis en Sara Hendrika Everdina Muller. Ingetje, d. van Bartholomeus Vernhout en Steventje Veenendaal. Alphonse Leon, z. van Donat Thienpont en Victoire Magis. Berdina, d. van Bernatdus dn Wit en Elizabeth Oost veen. Ondertrouwd: David Poons en Sientje Klasser. Willem Luigjes en Wilhelmina Gerarda Wijnands. Getrouwd: Hendrik Leonard Anton Dullaert en Johanna Theodora Anna Maria Bianchi. Roelof ten Hoeven en Grietje Jagtenberg. Pieter Schouten en Johanna Wildeman. Overleden Een levenloos aangege ven kind. Annie Felice Spencer Eke, 19 j., ongehuwd. Johan Wil- lemse, 4 j. Lambertus Peter Gerrit van den Hengel, 24 jongehuwd. Emmertje Roest, 86 j., weduwe van Pieter Hendrik Olijdam. Tbeodorus Stuyvenberg, 8 dagen. Helena Maria Benschop 40 j., ongehuwd. Leusden. Van 1623 Juni 1916. Geboren: Evert, z. van Teunis van Drie en Aaltje Bouwman. Gehuwd: Cornells van Agterveld en Magdalina Willemina Versteegh. Stoutenburg. Van 16-23 Juni 1916. Gehuwd: Hendrikus van Beek en Mat ia van Zuilen, weduwe van Peter van Middelaar. Woudenberg. GeborenEverdina, d. van Evert Meerveld en Aaltje Veltbuizen. Anton, z. van Jacobus Valkenburgen Gerritje Sophia van Doorn. Gehuwd: Hendrik Anthonie van der Lee en Dina Johanna Kerpensteijn. OverledenPeter Blaauwendraad, 75 jaren. Antonia Meerbeek, 10 maanden. Levenloos aangegeven een kind van bet mannelijk geslacht van Willem van Engelenhoven en Johanna Don selaar. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. toren; Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidsbof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 81/,1 en van 6'/j7*/i uur; Zaterdags van 8'/j1 uur. Aanvragen van Werkgevers op 22 Junk le. Volwassenen. 2 rijwielmonteurs. 2 schilders (huis). «0 sigarenmaker 5 broodbakker. 2 buffetknecht. 2 chauffeur. 6 dagmeiden. (vormwerkers). 5 dienstbode. 2 smid. 1 hulp i. d. buishou- 1 schrijver-teekenaar ding. 1 cellist. 1 helper op een boot. 1 spekslager. 2 kelner. 1 straatmaker. 1 keukenmeiden. 2 tuinlieden. 1 kok. 1 winkelbediende. 2 lettersetter. 1 winkeljuffrouw. 2 lompensorteerders. 2 glazenwasscher. 2 lompensorteerster. 2 corvée-ers. 2 machine-breisters. 2 rijwielframe-maker 5 machinisten (leerl.) 7 veldarbeiders. 1 magazijnkecht. 3 wafelbakkers. 20 pettenmakers. 2e. Leerlingen en Jongens. 3 dagmeisjes. I 7 loopjongen. 7 inpakster. j 1 loopmeisje. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 22 Juni. le. Volwassenen. 1 metselaar. 1 sjouwer. 3 stopster. 1 timmerlieden. 8 werkvrouw. 3 winkeljuffrouw. 1 olieslager. 4 tapijtwever. 1 veldarbeider 25 losse arbeiders. 3 breisters. 2 dagmeiden. 1 dienstboden. 1 hulp i. d. buis houding. 4 grondwerker. 1 handelsreiziger. 3 kantoorbedienden (mann.) 3 linnennaaister. 1 loodgieter. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 loodgieter. 2 losse werklieden. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teleph. int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 23 Juni 1916. Tarwe f 0.Rogge f0.Eoekweit f 0. appelen f0.a f00.— Peren f0.afO..Nieuwe Aardapp. fO.OO a f 0.zandaardapp. f 0.00 a f 0.00 Hoendereieren f 7.20 a f 7.50 p. 100 st. Bruine eieren 17.50 a f7.75 per 100 st. Boter f160 a 11.60 per kilo. Eendeneieren f0.a f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo [lippen f 1.50 k f 2 25 Kuikens f0,a f 0.Piep kuikens f0 50 a fi.40 Ganzen 10. a f0..Eenden f120 a f 1.70 p. st. Jonge fl.00 a M.50. Hazen f0.a f0.Wilde komjnen fO.OO a fO.OO Tamme fl.00 a f250 Duiven f0.70af0.80 paar Magere varkens f 30. - 4 140. -. Varkens*, export f 0.a f 0 Zeugen f 60.a f 180.Biggen f 14a f25Schrammen f0.af O.VetU koeien f 000.4 f 000.Guste koeien f 000. a I 000—, Kalfkoeien f 000.— a f 000.—. Kalf- *aarzen f 00.4 fOO.Os f000.a f000. Pinkstieren f Ua f 000. Kalveren f 10.4 f 12.— Aangevoerd waren ongeveer heet Tarwe beet. Rogge. heet. Boekweit. heet Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 00 heet. Zandaardappelen, 170000 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 150 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stukx Vee 10 magere varkens Varkens voor exportslagerij 200 biggen, 30 zeugen, 7 kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 72190 stuks. Prijzen f 7.40—f 7 80. Dinsdag 20 Juni, Regeeringseieren, 208600stuks, prijzen van f 610f 6 90. Vrijdag 23 Juni, Regeerings eieren 201921 stuks,prijzen van f6 00 f 6.50. RECLAME. Een kou veroorzaakt vaak nierkwalen. Hoe kou te voorkomen en de kwade gevolgen te vermijden. Houdt uw lichaam in goede conditie en gij vat geen kou. Een geregelde leefwijze, frissche lucht, zonneschijn, lichaamsoefening, licht dieet en voldoende slaap zijn de beste voorbehoedmid delen. Het is van belang om bij het herstellen van een kou de nieren bij le staan. Het is dan name lijk mogelijk, dat de ingewanden en huid niet bij machte zijn om de opgehoopte onzuiverheden te verwijderen. De nieren, verzwakt door de ongewone inspanning bij het filtreeren van het met meer onzuiverheden beladen bloed, roepen om hulp en dit is oorzaak, dat rugpijn en water- stoornissen zoo dikwijls dp een kou volgen. Tast iedere kou uw Tug aan en geschiedt de waterloozing te veelvuldig? Zijt gij rheumatisch in de spieren en gewrichten Hebt gij pafferige zwellingen onder de oogen of in de enkels? Is er bezinksel of zand in uw water? Als gij u ellendig en terneergeslagen, zwak, zenuwachtig en vermoeid gevoelt, last hebt van hoofdpijn, duizeligheid* en rheumatische piinen, is het waarschijnlijk dat uw nieren niet benoor- lijk werken en bestaat er gevaar voor ernstiger kwalen, zooals waterzucht, niersteen en nieront steking. Foster's llugpijn Nieren Pillen versterken zwakke nieren en houden de urinewegen werk zaam, zoodat de nioronzuiverheden afgevoerd worden, voordat zij groote schade kunnen aan richten. Maar de lijder moet het zijne tot gene zing bijdragen door verstandig te leven door het vermijden van alle buitensporigheden, niet te zwaar en niet t« veel voedsel te gebruiken, behoorlijke rust |n slaap te nemen, en door vol doende water en melk te drinken. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, ol f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 45

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2