Plaatselijk Nieuws. KENNISGEVING. wenden tot Uwe Majesteit met eer biedig verzoek, het daarheen te willen leiden dat zoo spoedig mogelijk door indiening van de daartoe strekkende wetsontwerpen in deze leemte worde voorzien,» afschrift van dit adres is gezonden aan de Ministers van Justitie van Biooenl. Zaken en van Landbouw en de Tweede Kamer. Z. K. H. de Prins der Nederlanden gaat heden op reis naar Zwitserland. De Prins wordt vergezeld door Jhr. Wittert van Hoogland en Jhr. A. W. G. Van Riemsdijk. Het gezelschap begeeft zich recht streeks naar Bazel en zal |in Duitsch- land den trein niet verlaten. Dinsdagmorgen werden een aan tal wandelaars in het Haagsche Bosch verrast door het zien van een heer, die daar wandelde vergezeld van een hert, en hun verrassing werd nog grooter toen zij in den heer den Prins der Nederlanden herkenden, die Zich van het Huis ten Bosch naar het ge bouw van bét Roode Kruis liet ver gezellen van dit aardige, blijkbaar zeer aan Hem gehechte dier. Het hert liep niet alleen mede tot aan het gebouw op de Prinsessegracht, maar besteeg na den Prins de trappen en bezorgde aan het personeel de allergrootste verbazing, toen het achter zijn meester de bureaux binnenkwam. Een paleisbediende, die per fiets gevolgd was, bracht het dier naar den tuin van het Huis ten Bosch terug. «Ned.» Nadere uitbreiding van den landstorm. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, betreffende het wetsontwerp tot wijziging der Wet van 31 Juli 1915 tot nadere uitbrei ding van den landstorm, zegt de Minister van Oorlog o.m.: Wellicht zal omstreeks het einde van dit jaar de toestand worden be reikt, dat de landweer met inbegrip van de 4 lichtingen die alsdan sedert 1 Augustus 1914 bij dit deel der krijgsmacht zullen zijn overgegaan geheel naar huis is en de mililie- plichtigen der oudste lichting uit zonderingen buiten gesloten, van gelijken leeftijd zijn als de landstorm- plicbtigen der oudste onder de wapenen zijnde jaarklasse. Er zullen dan met inachtneming der gestelde leeftijdsgrens van 30 jaar nog 4 jaarklassen van oudere land stormmannen voor oproeping beschik baar zijn. Met de oproeping van hen denkt de Regeeiing echter voorshands niet verder te gaan dan noodig is. om in verband met de op volgende inlijving van ploegen militie plichtigen geleidelijk die lichtingen af te lossen, welke sedert den aanvang der mo bilisatie onder de wapenen zijn. Waarschijnlijk is het dat over Diet alle der bovenbedoelde landstormjaar- klassen voor bet beoogde doel zal behoeven te worden beschikt. Allemaal tevreden met de uitslag der herstemmingen. Het is altijd prettig, wanneer par tijen die bij de stembus het loodje moesten leggen, niettemin haar op gewektheid weten te behouden. Het liberale «Vaderland» schrijft: «Zoo zien wij in den aanwas van de S. D. A. P. slechts een overgangs tijdperk, dat ten slotte op nieuwe versterking van de liberale idee zal uitloopen,» omdat »niet het liberalisme naar het socialisme gaat, maar het socialisme naar het liberalisme.» En de anti-rev. «Standaard» «Feitelijk staat rechts sterker dan vóór den slag.» Als we du verder constateeren, dat het sociaal-democratische Volk» met de 27 gewonnen zetels natuurlijk óók in zijn nopjes is, dan blijkt wel vol doende, dat bijna alle partijen vol komen tevreden zijn. Prettiger afloop van dergelijke ver kiezingen is wel niet denkbaar! «Tel.» De aanvoer op de dagelijksche kersenveilingen te Tiel wordt steeds grooter en bedroeg Dinsdag ongeveer 40.000 pond. De prijzen zijn ietslager geworden, doch blijven nog te hoog voor den binnenlandscbe handel. De prijzen waren: 1ste qualitiet Meikersen 14'/» a 18 ct., 2de qual. z.g. «rood» 14i/» a 15,/, ct per pond. Uit de Betuwe worden dit jaar voor het eerst kersen in vaten naar Duitschland gezonden. De tonne zijn gevuld met een vloeistof, sterk naar chloor riekende, waarin de vruchten wit uittrekken. Houders van broodkaarten wonende te Amersfoort en zij. diq te Leusden aan de grens van Amersfoort wonen en hiervan kennis hebben gekregen, worden er aan herinnerd, dat zij tot beden namiddag 6 uur, tegen af gifte van hun broodkaarten eindigende 30 Juni hun nieuwe kaart over Juli kunnen in ontvangst nemen aan het Broodkaarten-bureau, Appelmarkt (ingang Groenmarkt-, Bij Kon. Besl. is de heer S. Postbuma, hoofdinspecteur van politie alhier, benoemd tot districtscomman dant, tevens inspecteur der Rijks- veldwacht ter standplaats Leeuwarden. Tot tijdelijk opzichter bij Open bare werken is benoemd de heer J. Th. Wind. Mejuffrouw C. Kuyken werkzaam bij Openbare werken, is overgeplaatst bij de Centrale boekhouding. In de Luthersche kerk zal Zondagochtend voorgaan prof. dr. H. A. van Bakel, uit Amsterdam. In de Doopsgezinde kerk, dr. A. J. van Loghum Slaterus, uil Wage- ningen. Voor de plaatselijke afdeeling van het religieus-socialistisch verbond, ds. S. K: Bakker, Algemeen voorzitter van dat verbond, uit Zwolle. Voor het toelatings-examen tot de Middelbare Handelsdagschool al hier, dat op 13 en 14 Juli a.s. zal worden afgenomen, hebben zich 65 candidaten aangemeld. Woensdag 28 dezer werd een vergadering in de «Keizerskroon» op den Hof gehouden met bet doel op te richten een «commissie van con sumenten». Opgekomen waren onge veer een 50 tal personen. De heer Mebius opende als Voorzitter van de voorloopige commissie de vergadering en deelde mede, boe deze is ontstaan. Eenige dagen geleden zijn de afge vaardigden van de arbeiderspartij bij den Burgemeester op conferentie ge weest om te spreken over distributie. Voor levensmiddelen vond de Burge meester dit niet noodig, omdat hij in voortdurend contact was met de leveranciers en winkeliers, waardoor hij met de kwestie voldoende op de hoogte was. Het bleek, dat de con sumenten nooit hun wenschen hadden kenbaar gemaakt. Deze conferentie werd gevolgd door een met den Cbriste- lijken Besturen bond. Ook daar is hetzelfde ter sprake gekomen. Lang overleg is gepleegd en daaruit is ge groeid de voorloopige commissie van consumenten. Het doel is nu, dat de commissie den Burgemeester kan ad- viseeren in zake duurte, distributie, enz. Ook is in de tweede plaats de commissie een soort klachtenbureau. Hierdoor zal zij meerdere gegevens krijgen en beter kunnen adviseeren. De commissie zelf is strikt neutraal. Een definitieve commissie werd nu gekozen bestaande uit: Mej. Lein- weber, Muurhuizen 113; en de heeren H. Burger, Willem v. Mechelenstr. 16; J. Overeem, Groote Gasthuislaan 41; P. J. van KalleveeD, St. Bonifaciustr. 19 en J. Mebius, Utr. weg 255. De heer Kalleveen vroeg of het niet wenschelijk zou zijn, dat een arbeiders vrouw in de commissie zat. Na eenige gedachtenwisseling werd besloten een oproep te doen aan de arbeidersvrou wen, die hiervoor roeping gevoelen. De commissie zal er dan nog twee kiezen. De heer Frederiks was de tolk der vergadering, toen bij de voorloopige commissie dank bracht voor haar initiatief. De Voorzitter dankte de aanwezigen voor hun opkomst en sloot te 9 uur de vergadering. In eene op 25 Juni j.l. gehouden vergadering der Winkeliersvereeniging «Amersfoort» is besloten Voorzoover een ander College dan het Gemeentebestuur of de Regeering, b.v. het Steuncomité, zich genoodzaakt ziet levensmiddelen uit te reiken aan behoeftigen, een tiental leden beschik baar te stellen om de distributie van levensmiddelen te verzorgen tegen ver goeding van noodzakelijke kosten, hoogstens 2 pCt. van den kostprjjs der artikelen. Deze leden zullen op het eerste ver zoek vanwege zoodanig College tot het Secretariaat der Wiokeliersvereeniging gericht, telkens voor het tijdvak van een maand (vier weken) door de ver- eeniging worden aangewezen. Zoo danige distributie zal dan des Dins dags- en Donderdagsnamiddag kunnen geschieden. Indien zoodanig College mocht op houden te bestaan, niet of onvoldoende iD de gebleken behoeften voorziet, zullen de aangesloten winkeliers bereid zijn op dezelfde voorwaarden de distri butie ter hand te nemen, indien het Gemeentebestuur deze distributie on afhankelijk van Regeeringsmaatregelen meent te moeten uitvoeren alleen onder voorbehoud dat het artikelen zijn, welke vanwege de Regeering met steun uit Rijkskas of op andere wijze be neden marktprijs beschikbaar worden gesteld aan het Gemeentebestuur, eD zij deze artikelen beneden den haar koslenden prijs wil uitreiken aan behoeftigen. Het betrokken College zal al zulke contrólemaatregelen nemen, dat mis bruik op eenigerlei wijze is uitgesloten. Aanstaande Maandag 3 Juli wordt door de Aniersfoortsche muziekvereeniging directeur den heer A. L. Maas (onder leiding van den heer A. v. d. Brande) een uit voering gegeven in het plantsoen. Aanvang half negen. Het navolgend programma zal worden uitgevoerd 1. Marsch. Vivat Europea E. Larue. 2. Ouverture. Norma Jos. Kessels. 3. Wals. Loin du Pays Natal Jos. Kessels. 4. Fantaisie.Le Dame Blanche Boreldien. 5. TerbevorderingderVolks- Zang Volks(School-)liede- ren uit „Kun jenogzingen, zing dan mee!" No. 22. Wij willen Holland houen. No. 23. Recht-op! No. 24. Holland is een heerlijk land. 6. Marsch. Militair. 7. Ouverture. Milanesse Boumann. 8. Wals. Suspinul Ivanovici. 9. Fantaisie. Mosaique sur l'Opéra Stradelle arr. Kessels. 10. Finale. Tekst der te zingen liederen. No. 22. Wij willen Holland houen. Wij willen Holland houen, Ons Holland fier maar klein! Wij blijven 't hou en trouwe Wat ook zijn lot moog' zijn! En wie ons denkt te dreigen En denkt te nemen ooit, Hij zal ons land niet krijgen, Wij geven Holland nooit! Hij zal ons land niet krijgen, Wij geven Holland nooit! En vast aan onze zijde Zal Holland's Leeuw daar staan; Die zal het nimmer lijden, Dat Holland zal vergaan. Zoolang de Leeuw zal dragen Zijn zwaard en zijnen kroon, Zal hij ons land ook schragen En staan naast volk en troon! Zal hij ons land ook schragen En staan naast volk en troon! Ons Holland zal niet vallen, Zal nimmer meer vergaan; De Leeuw staat met ons allen, Zal met ons blijven staan De Leeuw zal Holland houen, Zijn zwaard en zijnen kroon, En tot den dood getrouwe Bewaken volk en troon! En tot den dood getrouwe Bewaken volk en troon! No. 23. Recht-op. Rechtop van lijf, rechtop van ziel. Dat is een stand naar mijn behagen 't Zij dat g'een staatsierok moogt dragen, 't Zij dal g'een buis draagt of een kiel: Rechtop van lijf, rechtop van ziel! En buig* men ooit zijn hoofd of knie, 't Zij dan alleen voor God den Heere! Voor elk, dien men als braver eere, Voor ieder die men wijzer zie Voor die slechts buig' men hoofd of knie. Maar anders recht van lijf en ziel, In vreugd of leed, voor heel ons leven! Niet links, niet rechts, maar 't hoofd geheven, Wal of er buig, wat of er kniel' Dat's Nederlandsch naar lijf en ziel! No. 24. Holland is een heerlijk land. Holland is een heerlijk land; 'k Schat het als mijn dierste pand! Holland is een heerlijk land, 'k Schat het als mijn dierste pand Steden, dorpen, velden, weiden, Die alom geluk verspreiden. Bosschen, neuvlen, duin en strand Holland is een heerlijk land! Holland is een heerlijk land! Holland is een heerlijk land; Opgeweld uit wier en zand! Holland is een heerlijk land Opgeweld uit wier en zand! Parel, in het diep der golven Eens voor 's werelds oog bedolven, Opgevischt door nijvre hand Holland is een heerlijk land! Holland is een heerlijk land! Holland is een heerlijk land; Maken wij het nooit te schand! Dat de vreemd'Iing op ons stare, En 't met volle recht verklare, Door de waarheid overmand Holland is een heerlijk land! Holland is een heerlijk land! Bij bet plaatselijk telephoonDet zijn aangesloten No. 348 H. C. Kolling, Utr. weg 18. No. 450 J. H. van Drooge, Beeken- steinschelaan 16. No459.Ei9rbureau,Regentesselaanl. Gedurende de maand Juli 1916 zijn de n v. leveringen ten behoeve van bet Garnizoen Amersfoort toege wezen, tegen de mede daarbij ver melde prijzen aan. Fa. Herschel en Vorst, Utrecht, rundvet fl.10" per K.G.;fa. Herschel en Vorst, Utrecht, rundvleesch met met been fl.10" per KG.; fa. van Nieuwenhuizen, Amersfoort, stroo f44.75 per K.G.; 1000 K.G fa. Put man, Amersfoort, steenkolen f189 per 100 K G. cokes f0.89 per H.L., eierkolen f 1.47 per H.L anthraciet f 1.78 per H.L., turf f 0.83 per 100, hout f 7.70 per 100 bos, vuurmakers f0.31 per 100. RIJST. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend dat door middel' van het Levensmiddelenbureau goedkoope rijst wordt beschikbaar ge steld op ile volgende voorwaarden prijs voor winkeliers f8.50 per 50 K.G. kleinhandelprijs f0.10 pond. Winkeliers, welke geneigd zijn deze goedkoope rijst te verkoopen worden uitgenoodigd zich te vervoegen aan het Levensmiddelenbureau, alwaar verdere inlichtingen worden verstrekt. Tot den verkoop worden slechts die winkeliers toegelaten, welke door onderteekening van de voorwaarden, waarop de ver koop plaats zal hebben, verklaren, zich strikt hieraan te zullen houden. Hoofden van huisgezinnen, welke voor zich en bun huisgezin deze goed koope rijst wenschm te betrekken, worden verzocht bij hunnen gewonen winkelier een aanvraagformulier in te vullen, waarna hun binnen 3 dagen door middel van dezen winkelier een rijstkaart zal worden toegezonden, recht gevende op evenveel ponden rijst per week, als het ledenaantal van het buisgezin bedraagt. De distributie zal, zoo mogelijk, Maandag 3 Juli een aanvang nemen. De Burgemeester van Amersfoort, VAN RANDWIJCK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 23 tot 29 Juni 1916. Geboren Germaine Philomène, d. van Petrus Franciscus Vermeiren en Jeannette van Vaerenberg. Jaanlje Wilhelmina Maria, d. van Josepbus Bonne en Jannetje Wilhelmina Maria Bruynje. Jan Egbert, z. van Hubertus van Woudenberg en Evertje de Vries. Alwine Catherine Emile, d. van Emil Johannes Mooy en Maria Alwioa Stom Alfred Robert, z. van Leonard Vanhoof en Elisabeth van den Borne. Johanna Francisca, d. van Wilhel mus Wakelkamp en Grietje van Breu- kelen. Johannes Jacob, z. van Jacob Visser en Wilhelmina Beyer. Aleida Paulina Maria, d. van Theodorus Lam- bertus Huurderoan en Wilhelmina Jansen. Neeltje, d. van Jan Eder- veen en Jannigje van Laar Jannetje, d. van Cornelis van de Bunt en Maria vandeBeikl.Wilhelmus Johannes, z. van Jacobus Henrikus Martinus Cor- nelissen en Dorothea Wilhelmina van Gils. Gijsbertus, z. van Bertus van Hoeyen en Johanna Dijl.Dirk z. van Abraham van Binnendijk en Gerritje Vos. Oene en Hendrikus, twee zoons van Petrus Albertus van Uchelen en Syke de Jong. Conradina, d. van Jacobus Fonteyn en Geertruida van Wandelen. Catharina, d. van Ever- ardus Langras en Hendrika Johanna Bouhuijs. Antoine Jean, z. van Theodore Francois Joseph Jacquet en Ehse Melot. Frits Nicolaas, z. van Klaas Kaan en Guurtje Altink. Joseph, z. van Franciscus Luyckx en Catharina Clementina De Rijck. Hendrika Johanna Elizabeth, d. van Antonie Pijpers en Jacoba van Nie- kerk. Hendrik Johannes, z. van Jan Johannes de Groot en Maria Amalia van Gastel. Ondertrouwd: Augustinus Josephus Hublinen Maria Mertens. Hendrikus Houtveen en Margarelba van den Bedem. Hendrikus Witteman en Johanna van Eldert. Getrouwd:Fran?oisBaerten Jantina Fokkens. Jan Schuin en Evertje van de Beek. Overleden: Willem Johannes Wig- gers, 60 jechtg. van Johanna Lablans. Maria van Meeteren, 65 j., wed. van Theodorus Wilhelmus Visser. Wil lem Johan Andri is Basting, 60 j., ongeb. Gerardus Bon, 72 j.,ongeh. Gabriël Josephus Delsalle, 78 j., echtg. van Alida Cornelia Maria Heygen. Hendrika van Dillen, 3 mnd. Martha van Vuurst, 6 mnd. Maria- Tolboom, 55 j., ecbtg. van Gerardus 2 schilders (huis). 1 schoenmaker. 2 smid. 1 schrijver-teekenaar 2 lompensorteerster. 1 spekslager. 1 straatmaker. 1 teekenaar (aan komend). 1 timmerlieden. 2 tuinlieden. 1 winkelbediende. 1 winkeljuffrouw. 1 uniformwerker. 2 rijwielframe-maker 3 wafelbakkers. 5 veldarbeiders. Hendriks. Jan van Westerlaak, 74 j, echtg. tan Gerarda Donkerman. Een als levenloos aangegeven kind. Leusden. Van 23—30 Juni 1916. GeborenNeeltje, d. van Gerrit van Schalm en Elisabeth van Willigenburg. OverledenMietje Roller, 69 j., wed. van Steven vaD den Berg. Hendrika Hoogeveen, 20 j. Aalt van der Hoef, 38 j., echtg. van Heintje Bloemendal. Woudenberg. Geboren: Johan, z. van Jan van Egdom en Jannetje van Ee. Odina, d. van Johan van Bruggen en Odina van Egdom. Hendrik, z. van Aart Kleinveld en Errisje van de Weerd. Ondertrouwd: Teunis Veenvliet en Wijntje van Ginkel. Overleden: Willem Weppelman,geh. met Willemijotje van Garderen, 67 j. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 81/*1 en van 6'/i7Vj uur; Zaterdags van 8!/i1 uur. Aanvragen van Werkgevers op 28 Juni. Ie. Volwassenen. 1 bloemist. 4 broodbakker. 1 buffetknecht. 2 chauffeurs-mon teurs. 7 dagmeiden. 6 dienstbode. 7 inpakster. 1 kelner. 1 keukenmeid. 1 kok. B letterzetter. 1 loopknecht. 2 glazenwasschers. 2 lompensorteerders. 3 magazijnkecht. 20 pettenmakers. 2 rijwielmonteurs. 2e. Leerlingen en Jongens. 2 dagmeisjes. 4 loopjongen. 2 fabrieksjongens. 2 loopmeisje. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 28 Juni. Ie. Volwassenen. 1 bankwerker 1 metselaar. 3 breisters. 1 sjouwer. 2 dagmeiden. 3 stopster. 7 grondwerker. 2 timmerlieden. 1 handelsreiziger. 13 werkvrouw. 4 kantoorbedienden 3 winkeljuffrouw. (mann.) 4 tapiitwever. 3 linnennaaister. 1 veldarbeider 1 loodgieter. 20 losso arbeiders. 1 hulp i. d. huis houding. 2e. Leerlingen en Jongens. 2 losse arbeiders. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teleph. int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 30 Juni 1916 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen f0.a f00.— Peren f0.afO..Nieuwe Aardapp. fO.OO a f 0.zandaardapp. f 0.00 a f 0.00 iïoendereieren f 6.90 a f 7.20 p. 100 st. Bruine eieren f7.20 a f7.35 per 100 st. Boter f160 a f -1.60 per kilo. Eendeneieren f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0.a f per 50 kilo Kippen f 1.20 a f 2 25 'Kuikens f 0.a f 0.Piep kuikens f0 40 a fl.00 Ganzen f0. a f0..Eenden f 1.00 a f 1.40 p. st. Jonge fl.00 a fl.50. Hazen f0.a f 0.Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme f0.70 a f120 Duiven f0.70af0.90 paar Magere varkens f 30. - a f 40. Varkens t. export f 0.a 10 Zeugen f 80.a f 160.Biggen f '14.f25—Schrammen f0.a f 0.— Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a 000—. Kalfkoeien f000.— i f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f00.Os f000.a f000. Pinkstieren f Ua f 000. Kalveren f 10.i f 12.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 00 heet. Zandaardappelen, 160000 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 150 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee magere varkens Varkens voor exportslagerij 300 biggen, 20 zeugen, 3 kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 72196 stuks. Prijzen f7.00—f7.50. Eendeieren f7.00 f 7.30. Slacbtgevogelte. Middenprijs. Slachtkippen f 0.84 per K.G. Jonge Hanen f 1.per K G. Dinsdag 27 Juni, Regeeringseieren, 255600stuks, prijzen van f 5.90f 6 50. Vrijdag 30 Juni, Regeerings eieren 203134 stuks,prijzen van f5.50 f 6.30. RECLAME. Huidziekten. De behandeling van huidziekten als eczeem, gordelroos, dauwworm; netelroos, winterhanden en -voeten, en verschillende andere jeukende huidaandoeningen vordert in het algemeen veel geduld en volharding. Vóór alles dient men zorg te dragen voor een goeden stoelgang en lioht verteerbaar, gezond voedsel te gebruiken. Voorts zorg te dragen, da$ men zooveel mogelijk frissehe lucht, rust en slaap geniet. De priljfceling, ontsteking en jeuking, die het gevolg zijn van een huidaandoening, worden spoedig verdreven door de aanwending van Foster's Zalf, die een opmerkelijk verzachtende en Weelende werking op de aangedane huid heeft. De zelf heeft een antiseptische werking, droogt niet te spoedig op, en laat zich niet te gemak kelijk wegvegen. Tal van hardnekkige gevallen werden erdoor genezen en blijvend genezen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Amersfoort verkrijgb. bij A. van de Weg, Lan- gestr. 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel h f 1.76 per doos. 21

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2