DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. KENNISGEVING. voor het vaderland een waardig voor werp van toewijding. De Fransche minister-president Briand heeft een bezoek aan het Engelsche hoofdkwartier gebracht en op het oogenblik, dat bij daar aan kwam, begonnen heftige geschutge- vechten tusschen bet kanaal van La Bassée en de Somme. Dat is eenige dagen geleden, en sedert heeft bet Engelsche geschut niet meer gezwegen, terwijl bedrijvigheid indelucht, mijn en patrouillegevechten er op wijzen, dat groote gebeurtenissen in voor bereiding zijn. Correspondenten, die het Engelsche front bezocht hebben, spreken van een onophoudelijk ge daver van het geschut over een front vau 60 K.M. breedte. Dat alles is slechts een voorspel, zegt de «Temps* en zoo denken ook andere Fransche bladen er over. Het zou een heele teleurstelling voor de Franschen zijo, indien de kanonnade aan het Engelsche front ten slotte niets meer bleek dan vertoon, zij het dan ook met de goede bedoeling, den Franschen bij Verdun afleiding te bezorgen. Intusschen, ook de Franschen pre pareeren zich op groote dingen. Het Engelsche front strekt tot aan de Somrae. En even ten zuiden van deze rivier meent men belangrijke troepen concentraties der Franschen te heb ben waargenomen. De Zwitsersche kolonel Egli acht dan ook een offen sief by Atrecht en ten zuiden van deze stad waarschijnlijk. Dat offensief zou gericht wezen tegen het gedeelte van het Duitsche front, dat in de richting Zuid-Noord verloopt. Een doorbraak hier zou de Duitsche posities aan de Aisne en in Champagne in gevaar brengen. Dat de Franschen in den laatsteo tijd ook in Champagne bijzondere roerigheid toonen, kan dus mede zijn beteekenis hebben in ver band met de offensief-plannen in Artois. De «Neue Zurcher Zeitungc meent te weten, dat een groot deel der manschappen, dat tot heden als reservetroepen in de depots in het zuidwesten van Frankrijk lagen (voor een groot deel cavalerie) naar het front zijn gezonden. Of dat alles beteekent, dat het al zoo vaak aangekondigde algemeen offensief der geallieerden op alle fron ten gaat beginnen is de vraag. Sommigen meenen van niet anders van wel. Feit is het in ieder geval dat als bet op het westelijk front nu gaat beginnen een flink Russisch leger op het oostelijk een geestdriftig Itali- aansch op bet zuidelyk front gereed staat om van de gelegenheid te pro fiteered Het Engelsch-Fransche offensief begonnen. Het al ruim een week in voorbe reiding zijnde Engelsch-Franscbe offen sief ten zuiden van Atrecht is dan eindelijk Zaterdagmorgen om balfacht begonnen. Hevig geschutvuur, wolken van rook en giftige gassen en uitge breide verkenningen door patrouilles en door vliegtuigen waren er aan voorafgegaan; bet laatst ingezette roffelvuur vaagde alles, wat de op- rukkenden in hun vaart zou kunnen stuiten, prikkeldraadversperringen als anderszins, weg. Zoo indrukwekkend als bij het jong ste Russische offensief in het oosten of bij het Fransche offensief in Cham pagne, in September van bet vorig jaar, zijo de resultaten voorloopig nog niet, doch als men nagaat, dat de Duitscbers bet westelijk front steeds als het hoofdfront hebben beschouwd en dat zij ruim anderhalf jaar tijd gehad hebben om de thans door hen ingenomen stellingen in staat van tegenweer te brengen, terwijl zij, naar Engelsche berich tgevers beweren, zorg vuldig vermeden hebben troepen aan het frontgedeelte ten zuiden van Atrecht, waar zij natuurlijk ook het offensief hebben zien aankomen, weg te nemen, dan mag stellig niet van poovere resultaten gesproken worden. De Franschen hebben reeds over de 6000 gevangenen gemaakt, onder wie 51 officieren, de Engelschen 3500, onder wie twee regiments-comman- danten en een heele regimentsstaf. Bovendien maakten de geallieerden een aantal kanonnen en veel materiaal buit. De Duitschers beweren, dat het materiaal, in de voorste linie inge bouwd, natuurlijk achtergelaten moest worden, doch van te voren onbruik baar werd gemaakt. Wat verwacht mag worden. De Daily Mail waarschuwt, met het oog op het begonnen Eogelsch 'offensief, tegen al te groot optimisme. Een opmarsch in het door den vijand bezette gebied wordt ten slotte door de infanterie bewerkstelligd en de in fanterie moet dit doen, zooals vanzelf spreekt, ten koste van zware verliezen. Men kan moeilijk beweren, dat de Duitschers thans reeds ernstig ver zwakt zijn. De Echo Beige weet mede te deelen, dat de Duitschers bezig zijn uit België nieuwe batterijen van bijzonder zwaar kaliber naar het westelijk front aan te voeren. Verschillende Fransche bladen bren gen het bericht, dat in het begin van Juli een groot Fransch koloniaal leger naar het westelijk front zal vertrekken. Tweehonderdduizend man zijn reeds te Toulon scheept. De troepen zijn volkomen uitgerust en goed geoefend. Koningin Emma wordt den 13e dezer op Soestdijk verwacht, alwaar Hare Majesteit eenige weken zal ver toeven. Nederl. aardappelen voor Engeland. De «Times* bevat een artikeltje, waarin op de schaarschte aan aard appelen in Engeland wordt gewezen, zoodat de prijzen twee- of driemaal zoo hoog zijn als gewoonlijk. Voor nieuwe aardappelen wordt zelfs vijf maal de in normale tijden, als einde Juni, geldende prijs gevraagd. Het blad wijst er dan op, dat dit tekort zou kunnen worden aangevuld, wanneer het overschot vau den Neder- landschen oogst van nieuwe aard appelen, d.w.z. 3/4 van de totale pro ductie, kon worden aangekocht. Koopt Engeland dit overschot niet, dan zal Duitschland het doen. Het is dus zaak voor Engeland onmiddellijk stappen in die richting te doen. De «Times* berekent, dat Engeland gemakkelijk 10.000 ton aardappelen per dag uit Nederland zou kunnen betrekken, want Londen alleen gebruikt 1200 ton per dag. Het blad zegt, dat de aandacht der Engelsche regeering op den toestand gevestigd is geworden. «Nederland plaatst zijn aardappelen oogst meestal in Engeland,* eindigt het artikeltje. «De aardappelen zijn van uitmuntende qualiteit en men gelooft, dat de boeren, die bijna allen syropathiseeren met de geallieerden, hun product liever aan Engeland dan aan Duitschland zouden verknopen.* Aardappelen. Van wege de «Aardappelenvereeni- ging» wordt medegedeeld, dat nu de prijzen der nieuwe aardappelen be trekkelijk laag zijn en de aanvoeren grooter worden, blijkt dat op verschei dene plaatsen belangrijke hoeveelheden oude aardappelen te veel zijn zoodat telkens nog verzoeken om uitvoer- consenten bij de Aardappelen-ver- eeniging inkomen. Zooals eenigen tijd geleden reeds is gepubliceerd, kan aan deze verzoeken niet worden voldaan. Te Valkenburg (Limburg) is een belangrijke hoeveelheid rubber, ter waarde van eenige duizenden guldens, in beslag genomen. Ze was voor uit voer naar Duitschland bestemd. Er zijn, naar de L. K. meldt, verscheidene personen bij deze zaak betrokken. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van derGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 1 Juli, in Nederland uitgesproken 22 faillissementen tegen 35 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 575 faillissementen tegenover 713 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Op 67-jarigen leeftijd overleed j.l. Maandag na een langdurig lijden onze stadgenoot de heer S. J. van Duinen. Veel, zeer veel heeft de overledene voor de stad zijner inwoning gedaan. Oprichter en jaren lang voorzitter der Vereeniging «Handel en Nijverheid* wist hij deze vereeniging, die zoo machtig veel in het belang der midden standers heeft tot stand gebracht, tot grooten bloei te brengen. Later als lid in den gemeenteraad werden zijn adviezen, steeds uitmuntend door helderheid en zakelijkheid, door zijn medeleden op hoogen prijs gesteld. Korten tijd vervulde bij de functie van Wethouder der Bedrijven. Eenvoudig, hartelijk en oprecht, door sn door eerlijk en rechtschapen heeft Van Duinen zich een plaats veroverd in de harten zyner medeburgers en zal zijne nagedachtenis niet enkel door zijn vrienden, maar door allen die het voorrecht hadden met hem in aan raking te komen, in hooge eere worden gehouden; Waar «Zandbergen* een der nut tigste instellingen in ons land n.l. van de Maatschappij tot opvoeding van weezen en andere minderjarigen in het huis gezin, tot nu toe zich uitsluitend ten doel stelde duurzame verpleging van weezen en andere kinderen, wier ouders niet meer voor hen konden zorgen, is zij thans door een statuten wijziging in staat gesteld ook tijdelijk minderjarigen te verzorgen. Zij is daardoor de eerste instelling geworden die, over hetgeheeele land werkende, het zoo algemeen erkend moeielijke vraagstuk tot oplossing tracht te brengen om verwaarlooziog van kin deren te voorkomen door ouders, die tijdelijk in de onmogelijkheid verkeeren hun kinderen behoorlijk te verzorgen, doch van wie te verwachten is, dat zij dit later weder zouden kuonen doen, te helpen en zoodoende deze kinderen na kortere of langere afwe zigheid weder een gelukkig ouderlijk huis terug te bezorgen. Tegen misbruik en plichtverzaking der ouders wordt in de statuten ge waakt. Van bevoegde zijde wordt ons meegedeeld, dat heden de contrule op het stipt nakomen van de maximum prijzen der levensmiddelen, enz., af gehaald aan den winkel of bij straat verkoop door venters, die geen winkel hebben en die betreffen verscbe waar van gewone hoedanigheid, in deze Gemeente een aanvang zal nemen. Wie de controleurs zijn, wordt uit den aard niet meegedeeld. Doch wie gegronde klachten heeft of billijke wenschen wil overbrengen aan den Burgemeester wende zich tot de leden van de commissiën uit de Consumenten, mejuffrouw C. J. E. Leinweber, Muur huizen 113, bij het Sluisje, en de beeren H. Burger, Van Mechelenstraat 16. P. J. van Kalleveen, Bonifaciusstraat 19. J. Overeem, Groote Gasthuislaan 29,en J. Mebius, Utrecbtscheweg 255. den Groenienhandel, de heeren H. J. van den Veer, Bloemendal 39. G. Wolfswinkel, Heiligenbergweg 23. P. van Hemmen, Stationsweg 13. W. de Goede, Utrechtschepoortwal 13. I. van Keulen, Kreupelstraat 1 (Kamp). A. van de Kuilen, Westsingel 27 de Kruideniers, de heeren J. Hofland, Beekens(einschelaan 34. M. R. N. Oosterveen, Langestraat 46. G reeve Co., Langestraat 123. Naar aanleiding van een mede deeling, dat de verzorging van vluchte lingen en vrouwen van geïnterneerden te Amersfoort uit Nederlandsche in Belgische banden zal overgaan, schrijft de Haagsche correspondent van het »Hbdl.«: Aanvankelijk werden vluchtelingen en vrouwen van geïnterneerden onder één rubriek gerangschikt, maar nadat men meer en meer overging tot het samenbrengen van de geïnterneerden en hunne vrouwen in gezinnen, moes ten deze vrouwen onder één admi nistratieve rubriek met de geïnter neerden worden gebracht. En toen nu de Belgische regeering mededeelde, dat ook het onderhoud van de vrouwen na den oorlog zou worden vergoed, terwijl bovendien de kostenberekening voor gezinnen met eigen inkomsten gecompliceerd werd, oordeelde men het 't best, dat do verantwoordelijk heid voor de kosten van onderhoud mede werd gedragen door Belgen, met name Belgische officieren. Het stelsel, dat nu wordt toegepast, is het volgende: Het (in 't vervolg Belgische) plaatselijke comité geeft aan het regeerings comité in Den Haag op, welke inkomsten elk gezin heeft ('tzij uit loon van tewerkstelling, 't zij uit eigen inkomsten of uit in komsten der vrouw) in Den Haag wordt dan nagegaan, welk inkomen zulk een gezin (naar gelang van de grootte) redelijkerwys moet hebben (daarvoor is, in overleg met deskun digen, een schaal gemaakt), en wat er dan, na aftrek van de eigen ver diensten, tekort mocht komen, wordt van regeeringswege bijgepast. Het spreekt vanzelf, dat dit laatste bedrag hooger wordt naarmate de bedragen der eigen inkomsten lager worden opgegeven, en daar het dus een vrij delicate zaak geldt, eenerzijds tegen over de gezinnen der geïnterneerden, maar anderzijds ook tegenover de Belgische regeering, die de bijgepaste bedragen te zijner tijd te restitueeren krijgt, heeft men de verantwoordelijk heid voor de opgaven van de inkomsten in Belgische handen willen leggen. De kleedingverzorging echter blijft buiten deze regeling. En daarvoor zal, plaatselijk, een gemengde Hollandsch- Belgische commissie worden ingesteld. De heer C. Bakker sprak gister avond in «de Arend* over den toe stand in de Duitsche gevangenissen. Wat hij zegt is nog beneden de waar heid. De volle waaiheid mag hij niet bekend maken, omdat ons land neutraal is. Hij schetste in korte trekken den toestand van België voor den oorlog. Een gelukkig land, rijk aan alles, waar ieder die wilde, zijn brood kon ver dienen, een onafhankelijk land. Nie mand dacht er aan oorlog. Doch deze kwam en de Belgen vochten roet leeuwenmoed. Velen, die niets gedaan hadden, werden gevangen genomen en als misdadigers behandeld door de Duitschers, ook de spreker, die 13 maanden in gevangenschap beeft door gebracht. Honger en gebrek heeft hij geleden, als de anderen is hij mis handeld en geplaagd. Hij vertelde hoe en waarom hij werd gevangen ge nomen en gehouden. Als kaashandelaar te Antwerpen wilde hij geen kaas voor de Duitschers uit Holland laten komen. Hij had zijn meening te kennen gegeven, dat hij dit niet kon doen als eerlijk man. Doch dit strookte niet met de opvattingen van de Duitsche officieren en hierom scheidde men hem van zijn vrouw en twee kinderen. Dat bij niet bezweken of gek geworden is, als zooveel anderen, dankte bij aan zijn krachtig gestel en aan zijn wil. Zijn brieven bleven onbeantwoord. Eenmaal mocht zyn vrouw hem be zoeken, doch elk stond in een hokje gescheiden door driedubbel traliewerk. Nog veel vertelde hij van zijn treurige ervaringen en van de hardheid en wreedheid der bewakers. Eindelijk brak ook voor hem de dag der vrijheid aan. Jammer voor den heer Bakker, dat er maar even 30 bezoekers waren. Er was op een stampvolle zaal ge rekend. Behalve ter verkrijging van een verhooging van het provinciaal sub sidie voor de Ambachts-avondcursus, beeft het bestuur der vereeniging «Ambachtsshool voor Amersfoort en Omstreken* zich ook tot de Provin ciale Staten gewend, met het verzoek het subsidie voor den avondteeken- cursus voor ambachtslieden te willen verboogen en wel met f 100,'sjaars, ingaande 1 Januari 1917. Gedeputeerde Staten stellen voor het provinciaal subsidie voor deze avondteekencursus, waaraan behalve door leerlingen uit Amersfoort in het afgeloopen jaar werd deelgenomen door S leerlingen uit Scberpenzeel, 1 uit Zeist, 3 uit Bunschoten,9 uit Wouden berg, 6 uit Leusden, 1 uit Harderwijk, 3 uit Soest, 1 uit Hoogland en 1 uit Baarn, met ingang van 1 Januari 1917, andermaal te verboogen met f100,en te bepalen op f300,—. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor den Minister van Binnenlandsche Zaken mede te deelen, dat het voorstel om de H. B. S. door het Rijk over te doen nemen, behoudens nadere goedkeuring, wordt aanvaard. De voorwaarden voor de overname zijn: het storten in'sRyks schatkist van een bedrag van f200,000, zoodra met den bouw eener nieuwe school een aanvang wordt gemaakt, en van f8000 gedurende den cursus 1917/'18; f7000 gedurende den cursus 18/'19; f6000 gedurende den cursus 19/20 en vervolgens iedere cursus f5000 als bijdrage in de kosten der school. De Vereeniging «Handel en Nijverheid* heeft op haar destijds in gezonden adres aan den Minister van Waterstaat, houdende verzoek om in de uitvoering van den postdienst alhier verbetering te doen aanbrengen, by ministriëel schrijven mededeeling ont vangen, dat «aan haar verzoek, voor zooveel noodig en thans mogelijk, is gevolg gegeven. Door een binnenkort uit te voeren verbouwing en bijtrek king van bet perceel naast het Post kantoor zullen dan tevens verdere verbeteringen worden verkregen.* Gisteren werd met groote meer derheid tot Bisschop van Haarlem der Oud-Bisschoppelijke Clerezy ge kozen pastoor H. T. J. van Vlijmen te Egmond aan Zee. De gekozene heeft 14 dageu be denktijd. Mevrouw C. gravin Van Rand- wijck-De Jong heeft aanvaard het Beschermvrouwschap overdo plaatse lijk afdeeling van bet Ned. Meisjes Gilde, welke thans een 30-tal Pad- vindsters telt. Het Bestuur bestaat thans uit de dames: douarière jhn. mr. J. van den Bergh-Van Tijn. Voorzitster; mejuf frouw C. Roessingh. Secretares; me vrouw Palm, Penningmeesteres. Donderdagavond om acht uur geeft het Belgisch muziekkorps onder leiding van den kapelmeester, de heer Poesmans, een concert op het terras van Amicitia. De leden der Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst die te Utrecht hun jaarvergadering hielden, brachten jl. Maandag een bezoek aan het vliegkamp te Soesterberg en bielden daarna een feestmaaltijd in «Amicitia*, waar hen 's avonds een concert werd aangeboden. Het is den brigadier-commandant der Rijksveldwacbt mogen gelukken den dader te ontdekken van de in de vorige week ten nadeele van den landbouwer A. P. te Leusden ge- pleegden diefstal van f225.Het is de '19-jarige E. v. d. B. voormalig knecht bij P. Nagenoeg al het geld werd nog op hem bevonden. Hij is naar Utrecht overgebracht ter beschik king der justitie. Bij Kon. Besl. is de heer D. Kruimel, candidaat-notaris alhier, be noemd tot notaris te Medemblik. Wedstrijden op Birkhoven. Zondag 9 Juli a.s., des namiddags te 1 uur zal de Motorclub «Noord- Holland* snelheidswedstrijden voor motorrijwielen doen verrijden op de Renbaan bij Birkhoven. Er zijn zes klassen, volgens welke de motoren naar hunne sterkte in aantal paardekrachten gerangschikt zijn. Voor de verschillende klassen zijn een dertigtal motorrijdersingeschreven, waaronder zeer vele der in de motor sport meest bekende namen. Onder de mededingende merken be vinden zich Velocette, Indian (2 en 4 tact), James (2 en 4 tact), Vulkaan, Rover, B. S. A., Rudge, Douglas, A. J. S., Flying Merkel, Harley David son, Exelsior en Henderson. Zondag jl. werd door de deelnemers voor de wedstrijd-commissie proef ge reden, waarbij diegenen, welke niet aan bepaalde eischen van bekwaam heid voldeden, van deelneming werden uitgesloten. De jury is samengesteld uit besluur- deren van N. M. V., K. N. A. C. en verschillende motorclubs in Nederland. Het geheel is op deskundige wijze geregeld door in motorsport en wielren- wezen ervaren leden der wedstrijd- commissie van de motorclub «Noord- Holland*, terwijl uitgebreide maat regelen voor veiligheid van publiek en rijders zijn getroflen. Talrijke prijzeD zijn beschikbaar, terwijl muziek de gezelligheid zal ver boogen. De baan zal feestelijk worden geopend door den voorzitter der N. M. V., den heer N. Jannink uit Goor, die tevens als kamprechter voor de motorclub «Noord-Holland* zal optre den. Ter kaasmarkt van j.l. Maandag 3 Juni werden aangevoerd 62 wagens met 17600 K.G. Gewone kaas goldt f 54 a f 57 per 50 K.G., gestempelde f 56 a f 58 per 50 K.G. De handel was vlug. Nu de motten weer overal vliegen, verdient het aanbeveling in de meest bedreigde gedeelten van het huis wat borden met water neer te zetten. Men doet dat tegen den avond. De ervaring heeft geleerd, dat water de motten aantrekt eu velen daarin den dood vinden. N.w.s. Raadsvergadering. De Burgemeester van Amersfoort. Gezien art. 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de inge zetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Vrijdag den 7 Juli aanstaande, des namiddags ten zeven ure. Amersfoort, 4 Juli 1916. De Burgemeester, voornoemd, VAN RANDWIJCK.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2