NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor ie Provincie Utrecht. ||p LIYlNSiaABlïf FEUILLETON. No. 56. Woensdag 12 Juli 1916. 45e jaargang. De Firma A. LEWENSTEIN VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG; Kaart van EUROPA. DE OORLOG. BINNENLAND. W&&lS€SfWW^. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Yoor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER; Krammestraat 24, Amersfoort. UTRECHT, CHOORSTRAAT 14 Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stnkken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 1-—6 regels 0.60; iedere reg9l meer 10 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Uitsluitend voor de abonnè's op dit blad. Tegen inwisseling van de BON, voorkomende op de derde pagina van dit nummer, kan men aan ons Bureau, tegen betaling van dertig cents be komen een tot den laatsten tijd bij gewerkte Deze Kaart, in acht kleuren gedrukt, beeft eene afmeting van 92 X 79 c.M. De gevechtsliniën zijn op de kaart aangegeven. Bij toezending van 45 cents wordt deze Kaart franco per post toegezonden. Voor niet abonnè's is de prijs een gulden. Het offensief bij Verdun. Vieille Moustache" geeft io The Saturday Review zijn bonderste week- beschouwing over den oorlog en merkt omtrent den strijd om Verdun op: vDuitschland is nu aan de Oostelijke Maas-oever zóó ver voorwaarts ge drongen, dat zoo bet gedwongen werd terug te gaan, dit een bewijs van mis lukking zou zijn. en dat niet alleen op dit bepaalde punt; bet zou Daar alle waarschijnlijkheid beduiden, dat bet voor vele maanden het offensief op beide oorlogstooneelen zou moeten stopzetten. De toebereidselen tot de verovering van Verdun werden op zóó reusachtigen scbaal genomen, dat men er zoo goed als zeker van kan zijn, dat ze voor een aanval op een ander punt in dit oorlogsjaar, niet nog eens zullen kunnen worden op touw gezet. Het is daarom nu voor de Duitsche wapenen »le moment suprème®. Duitschland beeft zich een moeilijke taak gesteld; Verdun is een harde noot om te krakenlukt het Duitsch land niet, ze te breken, dan zou bet er weieens zelf de tanden bij kunnen verliezen Wij mogen aannemen, dat de strijd om Verdun nog lang niet beslecht is. De Duitsche legeraanvoerders hebben een speciale studie gemaakt van de taktiscbe maatregelen, die noodig zijn om een gunstige uitslag te verzekeren. De levende machine, die bunne dappere krijgers vormden, ligt nu ter aarde, in boopen dooden, die stap voor stap den voortgang aangeven van Duitschland's voortdringen tot eiken prijs. Do hevigheid van het artillerie duel en de offers die het vergde, nam bij elke stelling, die zij wist te Demen en te behouden toe. Er gaapt een wijde kloof tusschen Duitschland en het doel dat bet zich heeft gesteld. Tweemaal zooveel inspanning en twee maal zoovele manschappen als bet tot dusver aanwendde, zullen noodig zijn om den afgrond te vullen en te over komen die het nu vóór zich heeft. Hoezeer wij de verdere beproevingen betreureD die onzen bondgenoot zullen worden opgelegd vóór het Duitsche plan zal mislukt zijn, moeten de ge allieerden toch, uit een oogpuDt van strategie, een verdere Duitsche krachts inspanning welkom heeten. De zaak is alleen voor ééne zijde kritiek en die zijde is niet die der Entente Mogend heden. Er is een punt waarbuiten hardnekkig volhouden niet anders kan worden gedefinieerd dan als: wanho pige dolheid. Een beter legeraanvoerder dan de Kroonprins heeft zich reeds tot een dergelijke zwakheid laten verleiden. Toen Bonaparte bij Waterloo, in den vermaardsten slag der vorige eeuw, zijn laatste reserve in het vuur zond om den slag te winnen, die niet meer te winnen was, verloor bij niet alleen het slagveld maarzijn rijk." Achter de Belgische linie. Een dame, die hulp verleend heeft in de Belgische gezinnen achter de Belgische linies in Vlaanderen be schrijft aldus hare ervaringen in de «Daily News»: «Wij waren in het depót bezig om papieren zakken te vullen met krui denierswaren, die den volgenden dag verdeeld moesten worden. Wij waren met ons vieren aan het werk, wij drieën Engelschen en eene Belgische dame, die het vorige jaar eene deco ratie had gekregen voor het uitmun tende werk dat zij het vorige jaar aan het station had verricht, toen de treinladingen gewonden daar aan kwam. Plotseling kwam een ordon- nance binnenstormen om ons te zeggen, dat er een vlucht van zes of zeven Taubes aankwam. Natuurlijk was het nieuws ons niet onverschillig, maar wij hadden het druk en bleven de zakken met krui denierswaren vullen. Maar de vlieg machines kwamen nader, zoo dichtbij zelfs, dat de lucht dreunde van het gesnor hunner motoren. Wij konden ze door de deur van ons depót zien. Het dak boven ons was, wat bom men betreft, zoo veilig alsof het van papier ware. Naast het depót was een estaminet. Vlaanderen is vol met die kleine her bergjes. waar soldaten zitten te praten met het knappe meisje, datze bedient. Toen de aeroplanes boven de boomen verschenen, vluchtten wij naar die estaminet. Wij waren juist te laat. Drie van ons waren reeds in de estaminet toen de bom viel, maar de vierde de Belgische dame was een oogenhlik blijven staan om de Taubes te zien. Dat oogenhlik werd haar noodlottig. Twee van de drie Engelsche dames voelden ook de schok, met het resulaat dat wij nu weten hoe het in een hospitaal van binnen er uitziet en boe aether riekt, eene zelfs uit wekenlange ervaring. Wij zullen nooit vergeten hoe af schuwelijk het in die estaminet was. Wij werden haastig in de kelder ge bracht een smerige, stinkende kelder waar lOcentimeter water stond. Een klein kindje huilde, de moeder kreunde van angst en buiten klonk een helsch kanonnade van bommen, afweerkanonnen en mitrailleurs.» De Amerikaaueche munitie-industrie. Volgens bet Journal of Commerce zijn degroote Ami rikaansche munitie fabrieken ervan overtuigd, dat binnen afzienbaren tijd de oorlogsleveranties voor de Entente zullen ophoudeD.Zij bereiden er zich reeds op voor hun inrichtingen, die uitsluitend voor de leveriDg van oorlogsmateriaal bestemd zijn, te veranderen en dienstbaar te maken aan de levering van voor werpen, die in vredestijd worden ge bruikt. De Dupont Powder Cy. is reeds bezig nieuwe fabrieken te Eddisone en Wilmington, waar thans 25 000 arbei ders oorlogsmateriaal vervaardigen, in te richten voor de vervaardiging van chemicaliën en anilineverfstoffen. Schnpenvleesch. De schapen houders zitten er achter heen om uitvoer te krijgen. Volgens een ons toegezonden bericht verklaar den op een te Alkmaar gehouden vergadering de daar bijeen zijnde schapenhouders zich bereid om bij heropening der grenzen 50 pCt. van het totaal voor de binnenlandsche consumptie beschikbaar te stellen tegen 20 cent per pond De Regeering zal natuurlijk hebben te overwegen of óók met het oog op de toekomst een dergelijke rege ling toegepast zal kunnen wordeD. H.b.l. Worden de magen der vreemde lingen in het Geuldal met rubber gevuld. Onredelijk groote zendingen groen ten in blik bestemd voor een hotel te Valkenburg (Limburg) hadden de nieuwsgierigheid der kommiezen reeds eenigen tijd geprikkeld. Toen 23 Juni weer een vrachtje van circa 1000 K.G conserven voorbedoeld hotel arriveerde, waren de heeren van den fiscus zoo vriendelijk den wagen naar de be stemming te begeleiden en zich een blik doperwtjes te doen openen waar hij bleek, dat de afzender zich vergist had, door in plaats van raalscbe West- landsche groenten taaie rubber in de blikken te stoppen. In afwachting van een gerechtelijk onderzoek rusten de 1000 K.G. rubber onder veilige schuts van den veld wachter op Valkenburgs Raadhuis.. Tel. De nieuwe Lelie. Mevrouw Anna Spoor, voorheen jonkvrouw De Savomin Lohman, is als redactrice van de Hollandsche Lelie afgetreden om zich aan den echtelijken staat te wijden. De nieuwe redactrice is mevrouw Kooy Van Zeggelen doch deze is, naar uit het verschenen eerste nummer onder haar leiding blijkt, op weg van Indië zij kan pas in Augustus bier zijn- Per procuratie kondigt mevrouw Van Vliet v. Dam aan dat de Hollandsche Lelie voortaan iets anders zal wezen dan een Hollandsche Distel onder Anna's bestier. »Het min of meer hatelijke zal verdwijnen. »Honden en Kattenpraaijes kunnen alleen in de vragenbus zakelijk béhandeld wor den». iOok verhalen over eventueele ziekte of scrupules van de redactrice, over het al of niet van adel zijn,van deze of gene. enz., zullen achterwege blijven.» Ziezoo 1 43 Naar het Duitscli van Estella Schftiiberg. „Oscar," sprak zij, „ik ben echter niet meer dezelfde, die naast je is opgegroeid, aan wie je oogena gewend waren. Als ik mij zelve aanzie, vind ik me veranderd en vraag me af, wat er van mij geworden is." Hij lachte bitter. „Binnen enkele weken zou je me vreemd geworden zijn? Zoo snel verandert geen mensch, Virginie, tenzij Hij waagde niet, verder te gaan maar zij keek hem vragend aan. Iets dreigends sprak uit zijn trekken. „Virginie," zei hij na een kleine pauze, „er is een gedachte bij mij opgekomen, toen reeds toen ik je brief las en nu ik je voor mij zie, opnieuw. Zeg mij, dat ik mij bedrieg, dat je niet hij hield nogmaals op. Zij bewoog zich niet. „Spreek," barstte hij eindelijk los, „is er iemand anders zoo laag geweest, je mij te ontstelen? Heeft hij lafhartig van mijn afwezigheid gebruik gemaakt. „Oscar!" riep zij verstoord uit. Zijn bedaardheid had hem thans geheel verlaten. „Het kan niet anders zijnbracht hij woedend uit, „alleen indien je een ander bemint, kun je mij terugstootenEen ander! Zeg duizend maal neen en ik zal toch gelooven, dat je hart aan een ander behoort Trotscn richtte zij zich op. „En indien dat zoo was, dan droeg ik alleen de schuld en niet die man, en ik alleen droeg alle leed, wat er uit voort kwam." „Je bekent dus, dien anderen man lief te hebben Een oogenhlik zweeg zij, toen zeide zij „"Wanneer het je een troost kan zijn, te weten, dat je niet alleen ongelukkig bent, dan moog je weten, dat ik je lot deel. Maar zoolang dit gevoel in mij leeft, Oscar, kan ik je vrouw niet zijn." „Zijn naam moet ik weten!" riep hij uit. Zij trad een stap achteruit. „Oscar, het geheim, dat ik je zooeven meedeelde, heeft nog nooit een sterveling vernomen. Eisch niet meer van mij." i Hij drukte de lippen op elkaarmaar toch scheen hij, uiterlijk ten minste, eenigszins rustiger geworden te zijn, want even later zei hij „Goed dan je moogt zwijgen! Ik behoef ook van jou niet te vernemen wie met mijn argeloos vertrouwen heeft gespeeld!" „Oscar; ik zweer je „Neen, neen!" viel hij haar in de reden, „geen woord meer, ik weet genoeg." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1