kennisgeving! Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. Ij ITS T Ned. Bond v. Gemeente-Ambtenaren. Verschenen is het Jaarverslag over 1915 van bovengenoemden Bond, waarin het administratieve personeel in algemeenen dienst der Nederland- sche gemeenten zijn vertegenwoordiger vindt. Ondanks de zorgvolle tijden, die het werk op de Secretarieën verdubbelen en verdriedubbelen deden, is de Bond in het vorig jaar in ledental vooruit gegaan het aantal leden is thans 3727 en legt het verslag getui genis af van veelzijdigen en gestadigen arbeid in bet belang van de gemeenten en haar ambtenaren. Dat de Bond veel tot stand kon brengen, is ongetwijfeld voor een groot deel te danken aan de omstandigheid, dat ambtenaren van allerlei rang en positie daarin vereenigd zgn en dat hij vrij is gebleven van eiken poli- tieken invloed. Terwijl dan ook de Bond o.a. mr. Treub reeds onder zijn eereleden telde, vinden we in dit verslag enkele zinsneden afgedrukt uit de van waar deering getuigende brieven, waarmede de oud-ministers mr. Heemskerk en Kolkman, onder wier bewind de pen sioenwetten voor de gemeente-amb tenaren tot stand kwamen, het hun aangeboden eerelidmaatschap van den Bond aanvaardden. Wat de werkzaamheden van den Bond aangaat, willen we er in de eerste plaats de aandacht op vestigen, dat door het optreden der betrokken afdeelingsbesturen en van het Hoofd bestuur van den Bond de aandacht der Regeering werd gevestigd op een tweetal gevallen, waarin aan een amb tenaar ter Secretarie zonder gegronde reden ongevraagd eervol ontslag werd verleend. De vernietiging dier besluiten van Burgemeester en Wethouders van Heiloo en van Warmond is ongetwijfeld voor den Bond een groot succes geweest, maar ook van veel verderstrekkende beteekenis. Tot twee maal toe heeft thans de Kroon be slist, ïdat het verleenen van onge vraagd ontslag aan een ambtenaar zonder gegronde reden in strijd is te achten met het algemeen belang.» Niet slechts de Secretarie-ambtenaren, maar alle ambtenaren in dienst van openbare lichamen, wier besluiten door het Koninklijk vernietigingsrecht kun nen worden achterhaald, hebben hier door aan rechtszekerheid en vastheid van positie ontzaglijk veel gewonnen. Het verslag vermeldt voorts, dat de Bond, die in 1914 bij het uitbreken van den wereldoorlog alle actie voor salarisverbetering bad stop gezet, in 1915 na rijp overleg besloten heeft den strijd voor verbetering der jaar wedden van de ambtenaren weder op te vatten. Inderdaad waren die wedden in tal van gemeenten voor de ambtenaren van alle rangen reeds in normale tijden abnormaal laag Een goede zijde van dezen abnormalen tijd is het, dat bij de bevolking en baar bestuur in veel gemeenten in nauwer aanraking met elkaar heeft gebracht. Meerdere waar deering van den arbeid der Secre tarieën is daarvan in veel gevallen het gevolg geweestook daarvan leggen de verkregen verbeteringen der jaar wedden in een aantal gemeenten ge tuigenis af. Van de instellingen van den Bond vermelden we bet Bureau van Plaatsing, dat zich voornamelijk met de ver vulling van tijdelijke betrekkingen be last; de Bibliotheek, die geleidelijk wordt uitgebreid, en zoowel studie boeken als andere werken omtrent gemeenten en gemeentebeheer bevat; het Persbureau; bet Hulpfonds, dat de leden in gevallen van tijdelijke geldelijke moeilijkheden steun verleent het Adviesburean, dat zoowel aan leden als aan niet-leden van den Bond inlichtingen verstrekt omtrent alle vraagstukken van gemeentelijk orga nisatie en beheer. De lange lijst der uitgebrachte adviezen wijst op een veel omvattende werkzaamheid, die aan de Nederlandscbe gemeenten tot groot nut strekt. Eindelijk geeft de Bond een Weekblad uit, dat zoowel Vereeni- gingsoigaan als administratief tijd schrift is. De lezing van dit blad wordt in het bijzonder allen Raadsleden aan bevolen. Uit den aard der zaak konden wij slechts enkele hoofdpunten aan stippen uit dit rijke verslag. Voor belangstellenden zijn echter afdrukken beschikbaar aan betBondssecretariaat, Jan van Riebeekslraat 167, den Haag. Men verzoekt ons mede te deelen dat de lezing van den Heer Klaas de Vries over. «Het zevende leerjaari, die op. Donderdag 13 Juli was bepaald, ten gevolge van onver wachte verhindering van den spreker, is uitgesteld? De juiste datum zal later per adver tentie bekend gemaakt worden. De kolk in de beek achter »Ran- denbroeki heeft wederom een slacht offer geëischt. J.l. Zondag is een 19- jarige milicien-infanterist bij het zwem men aldaar verdronken. De hoofdbesteller Joh. van Win terswijk aan het postkantoor alhier hoopt 16 Juli a.s. den dag te her denken, dat hij voor 35 jaar geleden in dienst trad bij de posterijen. De heer J. Dam, kommies 2e kl. bij de directe belastingen alhier vrordt 1 Augustus overgeplaatst naar Wijk bij Duurstede. De heer S. Posthuma benoemd tot districts-commandant, tevens in specteur der rijksveidwacht is door den Minister van Justitie het 8e district aangewezen, standplaats Leeuwarden. De tentoonstelling te Elisabethdorp van eenige afdeelingen van het „museum voorouders en opvoeders". Voor elk yak, voor elke betrekking heeft men voorbereiding noodig; wil men wat men onderneemt, goed vol brengen, dan moet men eerst op de hoogte zijn van zijn werk, en nu meent onze vereeniging dat waar dit een axioma is voor alle andere werk, dat dit ook geldt van het meest verant woordelijke werk: van het opvoeden van kinderen. Alleen wanneer men weet waarom men moet handelen of nalaten, kan men bewust en volhardend in de goede richting de kinderen leiden. Het museum brengt dus binnen het bereik van ouders en opvoeders alles wat bun belangstelling kan inboeze men, bun kennis kan vermeerderen, en bovenal het peil van hun streven en van hun verantwoordelijkheidsge voel hooger kan doen stijgen. Het Nationaal Reizend Museum voor Ouders en Opvoeders is dus geen dood museum, doch een levende instelling, die steeds wordt aangevuld door com missies van deskundigen op verschil lend gebied. Het museum bevat 14 afdeelingen. De afdeeling Lichamelijke Ontwikkeling en Verzorging van het Kind zal voor een deel tentoongesteld worden in de eerste helft van Augus tus te Elisabethdorp, voor de Belgische moeders aangevraagd door Dr. Reinout de Beir. Ook voor Amersfoortsche ingezetenen zal de tentoonstelling worden opengesteld. Het Bestuur der vereeniging hoopt dat velen deze afdeeling van het museum zullen gaan zien, want al is kennis niet het hoogste, al zijn liefde en toewijding, vooral bij de opvoeding van grootere waarde, toch moet ken nis met de liefde het oordeel vormen en aan de toewijding de goede rich ting geven. Het Bestuur is samengesteld als volgt: Dr. J. H. Gunning Wz., Dr. W. Knapper, Amsterdam; Ida Hejermans, Rotterdam; Dr. M. W. Pijnappel, Zwolle; de heer A. J. Schreuder, Arnhem; mej. A. G. Dyserinck, den Haag; mevrouw Westra-Klijnsma, mevrouw Sandberg en Jhr. Mr. B. W. Th. Sandberg te Assen. In het Voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de grens tusschen de Gemeenteu Amers foort en Leusden werd de opmerking gemaakt, dat het ook blijkens art. 9 van het ontwerp te verwachten is, dat ten gevolge van de voorgenomen grenswijziging sommige bewoners van het overgaand gebied hun kiesrecht, voorzoover den Gemeenteraad betreft, zullen verliezen. Voor bet eerstkomende jaar wordt een overgangsmaatregel getroilen, die de vraag deed rijzen of ook voor den daarop volgenden tijd niet eenige voorziening noodig is. Motor-W ieler wedstrijden. Deze wedstrijden, georganiseerd door de motorclub »Noord Holland* werden Zondag 9 dezer op de baan iBirk- hovena gehouden, begunstigd door het heerlijkste zomerweer. Er werd prachtig gereden en het zeer talrijke publiek volgde met de grootste belangstelling den strijd. Persoonlijke ongelukken zijn ntet voorgekomen, dank zij de uit gebreide maatregelen voor veiligheid van publiek en rijders getroffen. Te 1 uur werd de baan feestelijk geopend door den voorzitter der N. M. V., den heer N. Jannink, uit Goor. Hij heette allen hartelijk welkom en achtte dezen dag een hoogst gewichtige omdat een soortgelijke snelheidswed strijd nog nimmer is gehouden. Het iuitiatief is genomen door de motor club »Noord Holland!. Hij brengt dank aan de exploitatiemaatscbappij en aan den heer Meursing, aan wien het vooral te danken is, dat de baan aan het doel beantwoordt. Na lang aarzelen is N. M. V. over gegaan tot het houden van dezen wedstrijd. Hierna ving de wedstrijd aan. Voor licht gewicht motorrijwielen overeen afstand van 4 K.M. (5 ronden). Voor zwaar gewicht motoren over een afstand van 8 K.M. (10 ronden), ingedeeld als volgt: Licht gewicht motorrijwielen. Klasse A: 1 cylinder; inhoud minder dan 250 c.c. Klasse B: 1 cylinder; inhoud van 250 c.c. tot 350 c.c. Klasse C1 cylinderinhoud van 350 c.c. tot 600 c.c. Klasse D: 2 cylinder; minder dan 350 c.c. Zwaar gewicht motorrijwielen. Klasse E: 2 cylinder; inhoud van 350 c.c. tot 500 c.c. Klasse F2 en 4 cylinder; inhoud van 500 c.c. tot 1000 c.c. (100 c.c. is ongeveer I P.K.). De deelnemers reden in heats van twee. Voor elke klas was uitgeloofd een le, 2e en 3e prijs, n.l. een verguld zilveren, een zilveren en een bronzen medaille. Een verguld zilveren medaille was uitgeloofd door Vreemdelingen verkeer, door den heer Tromp van Holst, door den heer H. Meursing, door de N. M. V. (2) en door de motorclub iNoord Hollands. De 2e en 3e prijzen zijn uitgeloofd door de Nederlandsche Motorwielrijdersvereeniging en de motorclub «Noord Holland». Klasse A (4 K.M. of 5 ronden), le heat. J. G. Victor, Den Haag, merk ïVelo- cette«, tijd 5.26'/s. Ch. E. v. d. Bossche, Baarn, merk ïlndian», tijd 5.56'/i. 2e heat. J. J. Verbrugge, Den Haag, merk ïVelocette«, opgegeven. M. W. Dels, Hilversum, merk «James», 5.51V». Finale. le prijs: Victor, 5.13'/s. 2e prgsDels, 5.41. Klasse B (4 K.M. of 5 ronden). Jac. Fonk, Venray, merk »Vulkaan«, 4.41V Vic. Boelaars. Den Haag, merk «Dou glas», 4.41 Vs. (Klasse B reed tegen klasse D). Klasse C (4 K.M.). le heat gaat niet door. 2e heat. J. M. Boom, Bloemendaal, merk «Rudge Multi», tijd 4.27. P. Hart Nibbrig, Utrecht, «James», opgegeven. 3e heat. R. van 't Hoff, Huis ter Heide, merk »James«, tijd 4.30 W. M. Vintges, Den Haag, »Premier«, 4 24'/s. Finale. le prijs: Boom. Tijd: 4.9'/z. 2e prijs: Vintges. Tijd: 4.17'/«. 3e prijs: v. 't Hoff. Klasse E (8 K.M. is 10 ronden). John Stol, Soest, merk James*, tijd 8.2. Fr. Janssen, Venlo, «Vulkaan», 9 l9'/«. Klasse F (8 K.M. is 10 ronden), le beat. F. J. Visscher, Den Haag, merk «In diana, tijd 7.55'/». G. H. Looman, Gouda, »Flying Merkel», 7,55'/.. 2e beat. Ch. E. v. d. Bossche, Baarn, merk «Indian», tijd 9.38. C.C. Bergman Carels, Hilversum, merk «Harley Davidson», tijd 8.40'/«. 3e heat vervalt. 4e heat. G. A. van Vloten, Den Haag, merk ïlndian*, tijd 7.28'/«. T. Meyer, Den Haag, merk ïHarley Davidson», tijd 7.59 5e beat. George Bernaert, Den Haag, merk ïHarley Davidson», tijd 7.51. C. A. C. v. Dobben, Haarlem, merk ïHarley Davidson», tijd 9.4'/t. 6e beat. D. Bartelink, Tilburg, ïlndian», 7.50Vi. W. B. van Doominck, Amsterdam, ïExcelsior», 8 46. 7e heat en 8e beat. Bar. Sloet lot Everlo, Hilversum, merk ïHarley Davidson», tijd 8.33 A. C. Winklaar, Utrecht, id. 7.54'Is. le demi-finale: Van Vloten, tjjd 7.13'/». Winklaar, t(jd 7.44'/». 2e demi-finale: Bartelinck, tijd 7.40Vs. Bernaert, tijd 7.44V». Finale: le prijs: Van Vloten, tijd 7.13V». 2e prijs: Bartelink, tijd 7.29'Is. 3e prijs: Winklaar, tijd 7.44'/s. Met een toepasselijk woord werden de prijzen uitgereikt en alzoo behoort deze wedstrijd weer tot het verleden. Het is te bopen, dat deze eerste niet de laatste zal zijn. Voor den inhoud dezer tntbriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U eenige ruimte in uw veelgelezen blad, waarvoor bij voorbaat dank. Daar ik, gelijk bekend is, niet meer in staat ben tot het verrichten van verschillende werkzaamheden, tracht ik sedert bijna 7 jaar een zij het ook schamel stukje brood te verdienen als rij wiel bewaarder bij het Postkantoor. Ik krijg daarvoor geen vergoeding van het Rijk en moet van de Ge meente pachten het gebruik van bet stukje openbaren weg waarop rnijn rijwielrekken staan. Ieder, die er be lang in stelt, datzyn rijwiel niet wordt gestolen dan wel door passeerende karren wordt omgereden, betaalt voor het toezicht dat ik hond, een kleinig heid. Het zal wel geen betoog behoeven, dat als ik niet trouw, bij alle weer, de wacht had gehouden, menig rijwiel, dat in strijd met de Politie-ver- ordening onbeheerd tegen den muur wordt geplaatst, daar in die jaren zou zijn gestolen; het drukke verkeer maakt de gelegenheid om onopgemerkt met eens anders karretje te verdwijnen maar al te gunstig. Hoewel velen het bewaarloon gaarne geven, is dit toch niet met allen het geval. Menigeen denkt, dat ik salaris geniet van Rijk of politie; doch, ik herhaal bet, dit is niet bet geval. Ik sta hier geheel voor eigen rekening en moet de risico voor de pachtsom zelf dragen. In den laatsten tijd plaatste iemand, die best een paar centen kan betalen, herbaalde malen zijn rijwiel niet in een van mijn rekken, doch op den door mij gepacbten grond daartusscben en toen ik ten slotte hem beleefd mededeelde, dat ik dien grond beb gepacht en ook beleefd verzocht mij te beloonen voor het bewaren t6gen diefstal dan wel beschadiging van zijn rijwiel, werd mij niet alleen op zeer onheuscben toon toegesnauwd ïdat bij er niet aan dacht, mij iets te geven», maar ook spoedde deze heer zich naar bet Politie-bureau om een aanklacht tegen mij in te dienen, terwijl ik in mijn goed recht was en hij de Politie verordening overtrad. Ik heb gemeend, deze bejegening eens te moeten brengen onder de oogen van weidenkenden. Met herhaalden dank voor uw gast vrijheid, hoogachtend A. VAN GROENESTIJN, Rijwielbewaarder bij het Postkantoor. Amersfoort, 10 Juli 1916. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 30 Juni tot 7 Juli 1916. Geboren: Louis, z. van Pieter Rens en Sofia Ludovica Luijten. Maria Willempje, d. van Hendrik Christiaan Kluvers en Cornelia van Nieuwen- huizen. Adriana Barta, d. van Ja cobus Lablans en Mia van den Hoorn. Anna, d. van Nicolaas Bakker en Petronella Voskuilen. Maria Geer- truida, d. van Wulpbert Gjjsbertus Hoefsloot en Johanna Gouw. Hen- drika, d. van Cornelis Belt en Maria Walet. Hendrik, z. van Evert Ggten- beek en Jacoba Posthouwer. Jo hanna, d. van Hendrik Jacob van Gelderen Mijntje Roersen. Johannes Baptiste, z. van Franciscus Vervoort en Catharina Elisabeth van Dist. Maria Louisa, d. van Jacobus Clarisse en Hendrika Wilhelmina van Goor. Jacob, z. van Jan AdrianusLandman en Jannetje Valkenburg. Hendrik, z. van Breunis Jansen en Hendrika Krook. Aartje Everarda, d. van Willem Jansen en Willempje Dunk. Ondertrouwd: Cornelis Vlaanderen en Alida Johanna Kosters. Jan van Vuuren en Cornelia Dogterom. Getrouwd: Theodorus Andries van Benthem en Johanna Berendina Briët. Johannes Gei bardus Maria Scbintz en Maria Gerarda Aleida van Esveld. Willem Luigjes en Wilbelmiua Gerarda Wijnands. Overleden: Gerarda van Kouwen- hoven, 88 jr., wed. van Arnoldus van Doornik. Geerlruida Wilhelmina Loman, 11 mnd. Maria van Loe- vezijn, 38 jr., echtg. van Simon Vopk. Willem Kortendijk, 25 jr., echtg. van Janna Kingma. Een als leven loos aangegeven kind. Sicco Jaco bus van Duinen, 67 jr., echtg. van Antje Wilhelmina ter Beek. Sairis van Dijk, 19 jr.Teuntje Vial, 17jr. Leusden. 30 Juni7 Juli 1916. Geboren: Johannes, z. van Antho- nius Vonk en Lijsbert Terpstra. Klaasje, d. van Aalbert van den Akker en Elbertha Wilhelmina Bloemendal. Evert, z. van Rijmert Rijnders en Catrina Clasina Rosier. Woudenberg. Geboren: Willem, z. van Willem Toller en Neeltje van Dijk. Frans en Jan, zoons van Frans Koudijs en Jannetje van Bruggen. Ondertrouwd: Wijnand Zech, 39 jr. en Jaantje van Broekhuizen, 29 jr. Overleden: Wijntje Versteeg, 36jr. Jannigje van Ginkel, gehuwd met Peter van Veldhuizen, 61 jr. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend de volgende van eenige groentensoorten en vroege aardappelen met daarvoor aangenomen maximumprijzen in den kleinhandel (afgehaald aan den winkel of bij straat verkoop door venters, die geen winkel hebben). (Deze prijzen hebben betrekking op verscbewaarvangewonehoedanigheid). Bloemkool le soort 12 cents per stuk. 2e 8 i z.g. uitschot 4 Bosjes peen le soort 6 bos van 25 wortelen. Bosjes peen 2e soort 4 i i bos van 25 wortelen. Peulen le soort 18 i i K.G. 2e i 14 Doperwten le 19 i 2e 15 i Tuinboonen 7 Kropsla 1e 2 i krop. 2e i 1 i Vroege aardappelen (ronde) 10 i K.G. Vroege aardappelen (muizen) 8 Klachten over niet-inachtneming van bovenvermelde maxima, alsmede wen- schen om voor bepaalde op de lijst niet vermelde artikelen maxima vast te stellen, of wel om met het oog op plaatselijke omstandigheden voor eene bepaalde Gemeente wijziging in de maxima te brengen, bebooren gericht te worden tot den Burgemeester. Verder wordt bepaald, dat voor de goede contróle dezer maximumprijzen peulen, doperwten, tuinboouen en aard appelen alleen per gewicht mogen worden verkocht. Amersfoort, 11 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Deze prijzen hebben betrekking op de ge wone soorten vroege aardappelen, dos niet op de fijne aardappelen. Maximum Groothandelprijzen van groenten. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend dat de volgende groothandelprijzen zijn vast gesteld Bloemkool le soort 8 cent per stuk. 2e i 5'/j i i z.g. uitschot 2'/i Bosje peen le soort 4 bos van 25 wortels. 2e 2Vj cent per bos van 25 wortels. Peulen le 13 cent per K.G. 2e 10 i Doperwten le 14 2e 11 i Vroege aardappelen (ronde) 32 »4i Vroege aardappelen (muizen) 29 4 Voorts wordt bepaald, dat voor de goede contróle dezer maximumprijzen (groothandelprijzen)peulen, doperwten en aardappelen alleen per gewicht zullen mogen worden verkocht. Amersfoort, 11 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2