BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. een voortdurenden druk overwinnen. Daarom zal ons offensief, dat regel matig dag op dag voortgezet wordt, van meer beteekenis zijn dan een op zichzelf staande plaatselijke doorbraak van het Duitsche front, een aauvals- wijze die hoegenaamd geen blijvend nut heeft, doch daarentegen zeer ge vaarlijk is. Ik spreek slechts als burger, maar bet lijkt mij volkomen duidelijk, dat de huidige opmarsch der Franscbe, Russische, Italiaanscbe en Engelsche legers de eenige soort «stoot is, die ten slotte een einde kan maken aan den oorlog door de militaire uitputting van Duitschland." Een Duitsche deserteur uitgeleverd. In Januari deelden wij het geval mede van den Duitschen deserteur Carl Hausknecht, voormalig koerier van den keizer, die te 's-Gravenhage was gearresteerd op verzoek van de Duitsche regeering, die zijn uitlevering verzocht, niet wegens de desertie waarvoor geen uitlevering kan worden toegestaan maar wegens diefstal met braak en valschheid in geschrifte. In afwachting van zijn uitlevering werd hij opgesloten in het Huis van Be waring te Rotterdam en mr. J. Winkel, advocaat aldaar verleende bem be langloos rechtskundigen bijstand. De «diefstal met braakt bem ten laste gelegd, bleek hierin te bestaan, dat hij op zijn vlucht in Duitschland een motorrijwiel had gebruikt dat aan den kant van den weg stond en waarvan hij de ketting had verbroken. Of dit diefstal te noemen was werd betwijfeld, omdat de wederrechtelijke toeëigening ontbrak, want hij had het rijwiel slechts gebruikt om aan zijn vervolgers te ontkomen en bet toen weer op den weg achtergelaten. Ook de valschheid in geschrifte stond geheel in verband met zijn vlucht; hij maakte daarbij gebruik van een pas, hem als koerier verstrekt, waarvan hij den datum had afgescheurd. Een half jaar lang is over de uitlevering be raadslaagd en de Rotterdamsche Recht bank had aan de Regeeriug in voor Hausknecht gunstigen zin geadviseerd. De Regeering heeft evenwel tbans,een beslissing genomen, in strijd met dit advies: hij zal worden uitgeleverd, nadat de Duitsche regeering zich ver bonden had hem alleen wegens de geïncrimineerde feiten, den diefstal en de valschheid in geschrifte te zullen vervolgen, dus niet wegens de desertie en hem, nadat die zaken afgehandeld zouden zijn een pas te verstrekken, geldig voor een maand, gedurende welken tijd het hem vergund zal zijn, het Duitsche grondgebied weer te ver laten. Vermoedelijk zal hij den 21 Juli naar de grens worden gebracht. Het gevolg van bnreaueratie. Men schrijft uit Utrecht aan «Het Volk« 'tlsZaterdagmorgen ruimhalfnegen. Aan den Leidscheweg nabij 't Cen traal Station komt plots op den daar surveilleerenden agent van politie aanstormen een zeer haastige fietser. «Mijnheer, kunt u mij zeggen, waar ik mijn rijwiel kan aangeven? ik moet naar Den Haag «Wat is uerg gehaast, mijnheer, zegt de agent. «Dat gaat u toch nietaan,» antwoordt de fietser, sprekende met eenFransch accent. De agent wijst de plaats van aan gifte, doch is achterdochtig geworden en om de haast èn om het accent en vermoedt fietsdiefstal. Hij wendt zich tot den militairen statiooscommandant, vertelt de zaak, doch deze zegt: «Wendt u tot uwen commissaris van polities. Deze wordt opgebeld, doch de commissaris verwijst den agent naar den stationscommandant. Terzelfdertijd arriveeren een inspec teur en ageot van politie van Amers foort met het portret van den gedrosten vliegenier-officier van Urk. De agent ziet het in: «'t Is hem» De trein is nog niet weg naar Den Haag, en daar 't commissariaat van politie te Utrecht ook inmiddels kennis had bekomen van deze ontvluchting, verscheen er recherche mede aan 't station. Trein afgezocht, rijwielen nagezien, de eigenaars tevoorschijn geroepen echter de vliegenier en 't rijwiel waren niet te vinden. Concours-Hippique te Amsterdam. Eindelijk zullen de Amsterdammers weer eens van een Concours Hippique kunuen genieten. Aan de Mij. «Het Nedejjandsch Sportpark» komt de eer toe, het initiatief tot deze gebeurtenis te hebben genomen.Zaterdag29Julia.s., des namiddags te 2ure, zal dit hip pisch feest in het Amsterdamsche Stadion plaats vinden. Het programma bevat de volgende nummers: 1. Concours Luxe Een spannen, toebehoorende aan Particu lieren, boven 1.55 M. stokmaat. 2. Concours Luxe Renspannen, toebe hoorende aan Handelaren, Stalhouders en Dresseerscbolen. 3. Concours Luxe Eenspannen (Open Klasse), maximum 1.55 M. stokmaat. 4. Kampioenschap voor het beste paard in de nummers 1, 2 en 3. Als 5e nummer vermeldt het programma een Concours voor Luxe Tweespannen (Open Klasse) en als zesde een Concours voor Tandems (idem). Tot slot vindt een Tally-Ho plaats voor Heerrijders en H.H. Offi cieren, waarbij de deelnemers 200 M. moeten stappen, 400 M. draven, 400 M. galoppeeren en 100 M. het paard aan de hand mee moeten voeren, terwijl zij op dit traject met het paard nog een hindernis nemen. Verschillende voormannen op hip pisch gebied zijn aangezocht, in de Jury zitting te nemen. Als secretaris van dit Concours-Hippique treedt op: Leo Lauer, Leidscbe Kade 71, Amster dam, aan wiens adres inscbrijvings- biljetten zijn te bekomen. De inschrij vingen sluiten Maandag 24 Juli a.s. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han- delsinformatiebuieau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week. eindigende 15- Juli, in Nederland uitgesproken 18 faillissementen tegen 29 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 618 faillissementen tegenover 768 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Aan de kerkvoogdij der Herv. Gemeente te Baarn is gelegateerd door wijlen Mevr. De Douair Jhr. C. A. Rutgers van Rozenburg f3000: aan de Diaconie f5000 en aan het Tehuis der Diaconie voor Weezen en Ouden van dagen f3000. Ned. Bij het door Burgemeester en Wethouders aan den gemeenteraad ingediende voorstel tot het sluiten eener leening van anderhalf millioen gulden is een staat gevoegd waarop gedetailleerd wordt aangegeven waar voor die gelden zijn, of zullen worden gebruikt. Wij vinden o.m. daarop posten voor de verandering der bestrating aan de Kleine Koppel, de rioleering van de Zogstraat, Teut, Breedesteeg, Kamp poort en Koesteeg, verbetering der Breedesteeg en Teut en van den Bis- scbopsweg, het maken van een trottoir langs den Leusderweg en verbetering van dien weg, verbetering van den spoorwegovergang aan den Utrecht- schen weg alles tot aanzienlijke be dragen en het maken van een geheel nieuwe verbindingsweg tusschen Hoe- velakensche en Heiligenbergweg, voor welke laatste post niet minder dan f55000.staat uitgetrokken. Geen cent wordt echter uitgetrokken voor de rioleering en verbetering van de Langestraat, toch de hoofdstraat en hoofdverkeersweg, in onze gemeente. Wegen de belangen der Teut- en Koesteegbewoners zooveel hooger bij Burgemeester en Wethouders, dan die der neringdoenden aan de Langestraat, die toch zeer zeker niet het kleinste gedeelte in de gemeentelasten bijdra gen Wij kunnen zulks niet aannemen. Eer moet een andere reden zijn, maar welke? Onzes inziens hebben belangheb benden recht deze te kennen. Moge de eerstvolgende raadsvergadering de gewenschte opheldering brengen. Middelbare Handelsdagschool. Voor het toelatingsexamen tot de le en 2e klasse der Middelbare Han delsdagschool meldden zich aan 68 candidateD, waarvan niet opkwamen 8. Geslaagd zijn voor de le klasse: H. L. van Aller, H. Backer, A. van Burgeier en J. Steenbergen te Zeist; G. H. van Barneveld, H. Boon, J. van Doorn, J. van Dijk, J. J. van Eeden, Tb. J. Hartman, J. W. Hartskamp, C. Heuvel, W. A. M. Koops. M. Kruis wijk, J. van den Ridder, G W. Stoové, H. Teerink, E. G. Beck, C F. Hout man en A. Bast allen te Amersfoort; G. R. Brinks, H. J Limbach en T. Stein te Baarn; M. A. Corts, A F. J. Ebes en G. S. Volmer te Hilversum. Niet geslaagd 10 candidaten. Geslaagd zijn voor de 2e klasse: P. J. de Boer, J. den Hartogh, M. Kruiswijk, P. J. Nierop en G. P. W. Zeeman allen te Amersfoort; A. Ball en W. Tellingen te Zeist; K. D. Boomsma te Laren (N.H.); A. H. Braam en A. Beijers te de Bildt; G. A. Coppens, G. Kannegieter, O. Steik en J. M. Mendes te Hilveisum; J. Engels, G. C. van Loopik en Ph. Swarts te Utrecht; S. A. O. van Hemert te Veenendaal; P. Kroon en J. den Oude te BussumJ. D. Zwikker te Ermelo Niet geslaagd 2 candidaten. De cursus 1916/17 begint in totaal met 152 leerlingen. De heer P. de Vries, onderwijzer alhier, bqhaalde te Groningen de hoofd akte. De heer H. van Manen heeft eervol ontslag aangevraagd als bode ten gemeentehuize, welke betrekking hij nu reeds ongeveer 36 jaren ver vuld. In weerwil van het regenachtige weder, was de belangstelling Zondag middag in dezwemiorichting vrij groot. Het eerst kregen we de le klasse competitie n.l. A. Z. en P. C. tegen R. Z C. De Amersfoorters, die het in Rotterdam zoo leelijk aflegden hebben ook nu weer, zij het dan slechts ge deeltelijk, teleurgesteld. De overwin ning toch wisten ze niet te behalen en daarop hadden velen gehoopt. Met een gelijk spel moesten ze nu tevreden zijn. Voor rust wisten de Rotterdam mers tweemaal te doelpunten en na rust de Amersfoorters tweemaal. Rot terdam protesteerde echter tegen de toekenning van het tweede punt, waarbij de speler binnen de twee meter lag. De scheidsrechter, Blitz, was blijk baar eerst ook die meening toegedaan, het had er veel van. dat hij het doel punt niet erkende, maar toch gaf hij ten slotte doelpunt, zoodat het einde met 22 kwam. A. Z. en P. C. II speelde daarna tegen U. Z. C. II en verloor heel ver diend met 02. De Amersfoortsche Neptunianen wisten daarop het Zaansche Neptunus te verslaan. Bijzonder spel werd hierbij al heel weinig te zien gegeven, zoodat er weinig te genieten viel. Met rust had Zaandam met 10 de leiding, maar daarna wisten onze stadgenooten tweemaal le doelpunten, terwijl Zaan dam geen kans meer kreeg. Amersfoort won alzoo met 21. «Amersf. Dagbl De Korfbal propaganda wedstrij den j.l. Zondagmiddag op Birkboven gehouden, hadden, dank zij het regen achtige weder, slechts weinig bekijk. Toch werd er met animo gespeeld. Het eerste elftal uit Hilveisum verloor met 3—5 van «Onder Ons« uit Ooster beek, terwijl het 2e Hilversumsche elftal het met 04 tegen onze stad genooten moest afleggen. De uitgeloofde medailles werden met een korte toespraak door den beer Ribberink uitgereikt. De beer May- baum bracht namens alle spelers dank voor de uitnemende leiding. Bij de firma Biesbaar en Zoon, Drukkers-Uitgevers te Rotterdam ver scheen een fraaie prentbriefkaart ter verheerlijking van den vrede. De foto, naar een relief vervaardigd stelt de vredesengel voor door soldaten van alle natiën op een schild verheven. Aan de kaasmarkt werden Maan dag 17 Juli j.l. aangevoerd 94 wagens met 29650 K.G. Er werd 55 a 56 per 50 K.G. bedongen; voor Gestempelde 56 k 57. De geheele voorraad werd vlot verkocht. Omstreeks half vier werd j.l. Maandag in eene daarloe aan den Doodenweg, op hel terrein waar eerlang hel Universiteits gebouw zal verrijzen, opgerichlte linnen tent de Internationale School voor Wijsbegeerte geopend. Uit alle windstreken van ons land waren een groot aantal belangstellenden opgekomen. Ons gemeentebestuur was door burgemeester en Wethouders en den secre taris vertegenwoordigd. De heer Mr. Tide- man deelde mede dat ingekomen waren gelukwenschen en betuigingen van sym pathie van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, van senaat en cura toren der Rijksuniversiteiten te Leiden, Utrecht en Groningen en van de Technische Hoogeschool te Delft, van den raad van bestuur van de Rijks Hoogere Landbouw school te Wageningen, die een aantal ver tegenwoordigers gezonden heeft, van prof. Van Uven, van de Nederlandsche Handels- hoogeschool te Rotterdam, van het Neder landsche Lyceum in Den Haag, van het Vondelmuseum le Amsterdam, van mr. Hugo van Gijn, grootmeester der Nederlandsche Vrijmetselaarsloge, van prof. Van der Wyck te Doorn, prof. Heijmans te Groningen, prof. Quack, den inspecteur van het Middel baar Onderwijs dr. Ten Bruggencate, prof. Carpentier Alting, prof. G. A. van Hamel en Charles Boissevain. Hierna hield de heer Reiman de volgende openingsrede Genoodigden, hooggeplaatsten en een- voudigen, gij allen één hier in welgezindheid jegens ons streven, welkom! De eeuwige macht der waarheid werkt altijd aan de gedachten der menschheid. Van de edele goederen der waarheid gaal geen enkel verloren, welke andere goederen men ook opgeeft. En om ze te vinden en om ze te uiten hebben wij geen wonder-menschen van noode, want allen van vrouwen geborenen zijn een groot wonder der schepping. Wij Nederlanders, staan nu met de waar heid alleen. De andere volken stoppen de liefde weg. Maar waarheid gedijt alleen in liefde. De twee zijn altijd vereenigd geweest, ze zijn één als de warmte en het licht van de zon. En de koude liefdelooze volkeren om ons heen kennen thans de waarheid niet. Dat Nederland buiten dezen oorlog is gebleven, is eene goddelijke beschikking; en ook een natuurlijk gevolg. Wij zijn geen volk dat groot heeft gedaan in de laatste honderd jaren. En dit is een oorlog tusschen de grooten der aarde. Maar terwijl wij klein waren naar de wereld, hebben wij in zwak heid Gods kracht volbracht; daar zijn vele huizen geweest met harde werkers, sterke, onbaatzuchtige denkers. Zij hebben als kie men onder den grond het voedsel voor den nieuwen tijd bereid. En nu is het er. Nu spruit het koren aan alle zijden uit. De Nederlandsche ziel, de Nederlandsche taal, de Nederlandsche gedachte, zij leeft. Ge zegend zijn de namen van de mannen die dit hebben voorbereid. Hoe is het gegaan? Het zeventiende-eeuwsche Nederland was krachtig en kunstzinnig, krachtig ook van godsdienstzin. Maar voor bezinning naar den grond der dingen was geen tijd. Wie zoo als Huig de Groot natuurrecht schreef, schreef hel in ballingschap; wie als Spinoza de sub stantie zelve overdacht, en detineerde en ontleedde, hij deed het in het geheim, voor eeuwen later. Descartes had de nieuwe wijsbegeerte ingeluid, de roomsche wijsheid, in spits vondigheid verloopen, was anderdeels in Ruusbroec toegebogen naar den nieuwen godsdienst. Calvijn was dadelijk de man van nieuwe politiek. In Nederland kwam naast de godgeleerdheid, wel rechtsgeleerd heid en ook geneeskunst tot ontwikkeling, maar wijsbegeerte openlijk afzonderlijk be oefend, als een wetenschap en als een deugd, ze was er niet. Europa heeft niet, voordat Duitschland het in Kant beleefde, dit gezien. Na Kant een breede rij van Duitsche idealisten: Fichte, Schelling, Hegel, later Schopenhauer Wundt, von Hartmann en de neo-Kantianen, Gezegend land van denkers, Duitschland, dat zich thans in zoozeer minderwaardigen strijd ontplooid 1 Hoe hebt gij destijds ons beschaamd 1 Wat dacht ons volk? Hemsterhuis was eenigszins belangrijk, maar stond op zich zelf en bleef alleen. Johannes Kinker po pulariseerde Kant, maar gaf geen eigen denken, en onder Willem I dorst een Van Heusden schrijven: „Wij willen geen philo sophic op zichzelve, als de speculatieve is, gelijk zij door deze haar benaming van zelf aanduidt. Wij willen bij het philoso- pheereneenvoudigheid, goed gezond ver stand en daarbij ook voornamelijk goede beginselen, die vooral niet met die onzer godsdienstleer strijden". Hij durfde! Hij durfde? 't Was geen daad van moed, maar van gemakzucht, 't Was afkeurenswaardig hangen aan de meening van den dag, het was de dood van 't geestesleven. Het officieele Nederland was dood. Totdat het economisch, het staatkundig en het kerkelijk leven op de weêrgeboorte aanging. Toen kwamen Pierson, Huet en Pot gieter, Bosboom Toussaint en Groen van Prinsterer, Thorbeckeen Fruin en Multatuli; welk een bonte schaar, frondeurs, o onte vreden allemaal. Zij sloegen op den nuch- teren Nederlander tot hij ook voor wijs begeerte weder liefde vatte. Van Vloten was verhit, maar eerlijk klokkeluider voor Spinoza. Doch de eigenlijke mannen die het deden, waren Van der Wijck, en Land en Spruijt. Opzoomer niet. Wat deden de eerste drie? Zij hebben 't Nederlandsche leven weer geheiligd door hun onbedorven waarheidszin, hun speur zin, onbevangenheid en trouw. Thans bloeien overal de velden. De roomschen leeraarden in een bijzon- deren leerstoel. Thomas van Aquino, van wien Spruyt zeidat is de laatste man met een volledig wereldbeeldde gereformeerden kregen van hun Kuyper een eenigszins nieuwen Calvijn, Rilter maakte Fichte meer bekend, Meyer Spinoza, Heymans Kanten Fechner en Bolland de reus-autodidact deed voor hel eerst Hegel, Hollandsch spreken. De Indische wijsgeerige en religieuze letterkunde, de Chineesche ethiek, werden door tal van ingevoerde en vertaalde wer ken hier nader bekend. Een vereeniging voor wijsbegeerte werd gesticht, een tijdschrift eveneens, Bierens de Haan, de beide Van den Bergh van Eysinga's, De Hartog, Julius de Boer, hoe zal ik allen noemen, die door rijkdom van kennis, diepte van blik, gave van popula- riseeren, ons verheugden, stichtten en ver wonderden. Nederland denkt weer, in den vollen zin van voelen, willen en bespiegelen in éénen. Gezegend is ons land. Maar ons ontbrak één zaak. Een centrum van bespiegeling, alwaar de religieuze rede en het verlichte diepst gevoelen samenkomen in den naam der vrije waarheid. Dat is het centrum wat wij slichten wil len, hier, in onze school. Dit is een school, waarin wij het ge- dachtenleven willen leeren, opdat wij, onder geschoolde leiding, denkend leeren leven en zóó levende denkers worden, aan wier woorden, aan wier daden, Nederland en door Nederland de menschheid en de komende tijd iets hebben. Dit is geen school van stelsels of het moest dan zijn van 't allerstelselen-stelsel der volledigheid. Wij willen geven'(geeste lijk leven van de inenschen van den nieu wen tijd in zijn volledigheid, opdat ons land, opdat aan hen die na ons komen, niets ontbreke. Wij willen een school, die op de hoogte en in de diepte is des tijds, een school waarin de stem weerklinkt der religieuze rede, de stem ook van den God zoekenden wil. Wij willen een school waar de exacte wetenschap zich leere zuiveren van waan, een school waar 't nuchtere verstand zich zelve leere kennen als een factor (niet als vader) van de wijsheid, een school, waarin de weg gewezen wordt van '1 plat mate rialisme af naar een betere samenleving. De naam van Hoogeschool is niettemin door ons ten slotte niet aanvaard, hoe hoog ook onze armen willen reiken. Wij wenschen daarmee uit te spreken dat de school niet concurreerend, maar aanvullend ook naast de universiteiten staat. En anders dan het einddoel van de school, is ook het stelsel dat wij bij het onder richten willen volgen: Bij regelmaat af wezigheid van dwang, geen onderzoek naar de bekwaamheid van den leerling; maar wel: vertrouwen op zijn waarheidszin en toewijding, en voorts een ongedwongen geestelijk verkeer van leeraren en hoorders in deze rustige en kalme omgeving. Is u reeds duidelijk dat sectestichting dezerzijds niet wordt beoogd, aan dejandere zijde zal al wat aan dilettantisme in den slechten zin grenst strikt zijn te vermijden. De stoffelijke grondslag onzer stichting wordt verzocht door een vereeniging uit sluitend met dat doel gesticht. Zijn wij ook nog zoo ver niet als wij beoogen (immers wal dit jaar geschiedt, door steun van enkelen uit onbekrompen beurs, is niet meer dan een proef, een'aan- vang van het werk), toch past hier' een woord van dank aan allen die ons reeds zoover brachten, allereerst u, gemeente bestuur van Amersfoort, op wiens terrein wij staan, en dat op onvergetelijk royale wijze aan onze hoogste wenschen tegemoet gekomen zijt. Waar de overheid zoo hoog besef toont van haar taak, daar blijft de burger zelden achter. Dank ook aan allen die zich aan de komende leergangen als leeraar wilden binden. Aan u, vrouwen en mannen uit één stuk, dragen wij de toekomst onzer stichting op! Van u hangt ze voor'n groot deel af. Slaagt gij, dan slagen wij. Gij zijt het met ons eens, dat het karakter van het tegenwoordige onderwijs fouten heeft. Wij voelen voor persoonlijk leven, een eigen kijk op wetenschappelijke vraagstukken, een eigen houding in maatschappelijke dingen. Aan anderen verblijve het examenmenschen klaar te maken, leverbaar bij het getal. Wij hebben u gekozen omdat wij meenen, dat gijzelf persoonlijkheden zijt. Wij hebben u gekozen niet alleen als overbrengers van gedachten, maar als wekkers van het eigen denken in uw hoorders door het voorbeeld dat gij geven zult. Dank aan u, rector- magnificus van den Senaat der Utrechtsche Universiteit, prof. dr. Ernest Cohen, en u vertegenwoordiger van den Senaat der Amsterdamsche Hoogeschool, prof. dr. L. E. J. Brouwer, schitterende vertegenwoor digers van uw wetenschap en van uw kring Brengt aan uwen Senaat ons woord van harle- lijken dank voor uw aanwezigheidUwe hoogescholen streven voor een deel naar 't zelfde doel, maar door de eischen van praktijk en traditie zijn zij niet zoo vrij als wij. Moge dit voor uwe scholen ook in later tijd geene belemmering zijn de thans gevestigde betrekking aan te houden! Moge de kennismaking met ons allen u en uw universiteiten overtuigen van den ernst, die ons bezielt en van de achting die wij de moderne wetenschappen, zooals zij in de Nederlandsche Hoogescholen worden beoe fend, toedragen. Ook uw welkomstgroet, hoofd van de School voor Veeartsenijkundigen te Utrecht, is ons aangenaam; wanneer de leerlingen aan uwe school zich in ons midden aan den gezonden menschengeest verkwikken willen, zullen zij ons hartelijk welkom zijn Ik zie voor mij nog vele merkwaardige figuren uit ons Vaderland. U allen te noemen waag ik niet. Doch ééne uitzon dering maak ik ten aanzien van uHoog geleerde prof. mr. De Louter. Hoe vele idealen hebt gij in de laatste jaren niet latent zien worden! Wie volgens den schijn slechts, niet vol gens het wezen der gebeurtenissen oor deelt, waant licht dat veel, ook van uw arbeid, tevergeefs zou zijn verricht. Dit is niet zoo. Wij, die langs groote lijnen leven en die de grootheid van het menschdom als een geestelijke waarde zien, begrijpen dat de tijdelijke verwildering der beschaving indirect voert tot een ruimere diepere be schaving en tot een uitgebreider gelden van het Recht, den vloer waarop al't hooger geestelijke gaal. Aan die beschaving, aan die ruimere werking van het Recht in uw geest zal ook de School, die wij hier stichtten, mee te werken hebben. Ik verklaar de werkzaamheden dezer school voor wijsbegeerte thans geopend. Moge hel uit zoo verschillende Neder landsche elementen samengevat leven van dit nieuwe organisme groeien en bloeien tot in lengte van dagen, tol heil van land en volk, tot heil van de geheele menschheid. Na de openinsrede werd den aanwezigen thee geschonken, terwijl een rijtoer werd aangeboden door het gemeentebestuur van Amersfoort. De rijtoer voerde de aan wezigen naar het hotel Birkhoven, waar een gemeenschappelijke maaltijd plaats had.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2