Plaatselijk Nieuws. DE OORLOG. BINNENLAND. Ingezonden. wrjck door den secretaris den heerVeenstra mededeelen dat de navolgende stukken waren ingekomen: Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 26 Juni 1916, 3e Afd. No. 1681/1208, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 18 April tol le aankoop van eenige perceelen aan den Lensderweg van C. H. van Buuren, 2e aanvaarding in schenking van een strook grond van de N.V. Amersfoortsche Rijwiel-, Automobiel- en Machinefabriek v/h. D. H. Eysink en 3e verkoop van eenige perceelen aan de genoemde ven nootschap. (Voor kennisgeving aange nomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 10 Juli 1916, 3e Afd. No. 1764/1361, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 20 Juni 1916 tot overneming van eenige strookjes grond van N. Wolfswinkel. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 19 Juli 1916, 3e Afd. No. 1708/1370, waarbij worden goed gekeurd de Raadsbesluiten van 20 Juni 1916 tot aankoop van twee kampen weiland van de weduwe Stiekkel Schoe- maker, een perceel wei- en bouwland van W. Kleber en een huis met bijbe- hoorende gebouwen en grond van de wed. P. N. Koppen en cons. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 10 Juli 1916, 3e Afd. No. 1766/1359, waarbij wordt goedgekeurd het Raads besluit van 20 Juni 1916 tot verkoop van een perceel grond aan H. Noorman. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 10 Juli 1916, 3e Afd. No. 1357/1371, waarbij wordt goedge keurd het Raadsbesluit van 30 Mei 1916 tot aankoop van het perceel Kleine Koppel No. 2. (Voor kennisgeving aan genomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 10 Juli 1916, 3e Afd. No. 1765/1358, waarbij wordt goedge keurd het Raadsbesluit van 20 Juni 1916 tot verkoop van de perceelen Langestraat Nob. 3 en 5 aan de Fa. Albert Heijn. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 10 Juli 1916, le Afd. 393/416, waarbij worden goedgekeurd de Raadsbesluiten dd. 29 Februari 1916 tot aankoop van eenige perceelen van G. van Kalleveen en van mejuffrouw C. A. van Hamersveld. (Voor kennis- nisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 10 Juli 1916, 3e Afd. No. 1830/1337 waarbij wordt goedge keurd het Raadsbesluit van 30 Mei 1916 tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Nederlandsche Fabriek van Turn- artikelen en schoolmeubelen v/h. J. H. Keunen. (Voor kennisgevingaangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 10 Juli 1916, 3e Afd. No. 1816/1377, waarbij wordt goedge keurd het Raadsbesluit van 2 Juni tot intrekking van alle verordeningen en besluiten tot instelling en regeling van de jaarmarkt of kermis. Brief van Burgemeester enWethouders d.d. 17 Juli 1916, Afd. I No. 1676, waarbij wordt medegedeeld dat dit College heeft besloten een aantal werklieden lan ger dan 35 weken in tijdelijken dienst te houden. (Voor kennisgeving aange nomen). Advies van Burgemeester en Wet houders d.d. 11 Juli 1916, Afd. I, No. 1631, tot goedkeuring der rekening en verantwoording over het jaar 1915 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Brief van Burgemeester en Wethouders d.d. 17 Juli 1916, Afd. I, No. 1677, waarbij wordt medegedeeld dat naar aan leiding van het adres van R. la Fèbre opdracht is gegeven het gemeenteterrein aan de van Asch van Wijckstraat van den weg af te scheideD, en voorgesteld adressant hiermede in kennis te stellen. Adres van een aantal ambtenaren in dienst der Gemeente, ingekomen 19 Juli 1916, houdende verzoek om een duurte- toeslag tijdens de economische crisis. (Naar B. en W. om advies). Adres van het Hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond d.d. Juli 1916, waarbij wordt geadviseerd om een duurtetoeslag voor de lagere politieambtenaren te geven. (Voor kennis geving aangenomen). Adres van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen dd. Juli 1916, waarbij mededeeling wordt gedaan van een resolutie i.z. de loonen van het lagere personeel in overheidsdienst, aangenomen in een vergadering van verschillende or ganisaties van dat personeel. (Burge meester en Wethouders stellen voor ken nisgeving i. v. m. besluit van 20 Juni 1916.) Adres van de lantaarnopstekers hou dende verzoek om loonsverhooging of duurtetoeslag. (In handen van B. en W. om advies.) Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand werd benoemd de heer G. J. van Vleuten, adjunct-commies 2e klasse ter secretarie. Tot tijdelijk leeraar in de Natuurkunde aan de Burgeravondschool voor het tijdvak van 1 October 1916 tot 1 October 1917 werd benoemd de heer F. Faber. Tot tijdelijk leeraar in het lijnteekenen aan diezelfde inrichting voor het tijdvak van 1 October tot 31 December 1916 werd benoemd de heer H. Mooijen Jr., terwijl in de vacature Buytenhuijs werd voorzien door de betrekkelijke lesuren in de Nederlandsche taal op te dragen aan den heer A. Veen, leeraar in die zelfde taal. Daar het den laatsten tijd eenige keeren is voorgekomen dat een Raadslid door ziekte gedurende geruimen tijd niet in staat was zijn functie waar te nemen, besloot de Raad op voorstel van Bur gemeester en Wethouders tot het vast stellen eener verordening regelende de plaatsvervanging van leden der vaste commissiën. Deze uit 3 artikelen bestaande ver ordening luidt als volgt: Artikel 1. Bij de benoeming der leden van vaste Raads-commissiën wijst de Raad te gelijker tijd voor iedere commissie twee plaatsvervangende leden aan en stelt tevens voor hen de rangorde van plaatsvervanging vast. Art. 2. De beslissing of en voor welken tijd één of beide plaatsvervangende leden in functie zullen treden, berust bij de betrokken commissiën. Art. 3. Indien een lid eener vaste Raads-commissie voorziet, dat hij ge durende een maand of langer zijn functie niet zal kunnen waarnemen, geeft hij hiervan kennis aan den Voorzitter. Tot plaatsvervangende leden der Com missie van Bedrijven werden benoemd de heeren v. d. Wal en Oosterveen. Tot plaatsvervangende leden der commissie van Fabricage de heeren Leinweber en v. d. Wal en tot plaatsvervangende leden der commissie van de Keuringsdienst de heeren de Kempenaer en Rant. Aan den heer D. J. Polak werd, over eenkomstig zijn verzoek, met ingang van 1 Septembor 1916 eervol ontslag verleend als leeraar aan het Gymnasium en de H. B. S. Evenzoo werd op haar verzoek aan mej. H. Vonk eervol ontslag verleend als onderwijzeres in de nuttige hand werken aan de openbare lagere school F. Het 7e punt der agenda: Rapport van de commissie uit den Raad in zake do kwestie-Holmer werd op voorstel van don heer v. d. Wal voor kennisgeving aan genomen en is daarmede dus voor goed in den doofpot. De heer v. d. Wal moti veerde zijn voorstel door het afwezig zijn van alle leden der raadscommissie en door de onlangs in het reglement op het M. O. gebrachte veranderingen. Besloten werd tot het in het Grond bedrijf opnemen der onlangs van de heeren M. Looxma van Weideren baron Rengers en O. L. G. F. Aberson, aangekochte terreinen tegen de waarde door de schat ters bepaald, alsmede dat de schuld die ter zake van deze gronden op de Gemeente rust zal bedragen f19.335.benevens de kosten van overdracht. Daar de gronden behoorende tot de hofstede „de Platluis" bij de overdracht aan de Gemeente reeds waren bezaaid werd besloten deze gronden te verhuren aan B. J. Bloemendal, op diens verzoek, tot 27 November a.s. voor een bedrag van f 1417.50. Besloten werd tot aanleg van een nieuwen weg van den spoorwegovergang tot de fabrieksterreinen aan de Eemstraat. De rijweg zal 10 meter breed zijn met aan beide kanten beplante trottoirs ter breedte van 5 meter. Yoor het aanleggen werd Burgemeester en Wethouders een crediet verleend van rond f 20.000. Bij de behandeling van het voorstel van B. en W. tot aankoop van gronden onder de Gemeente Soest van Gijsbertha Catharine Brouwer, weduwe van H. M. Stiekkel Schoemaker, in de vergadering van 20 Juni 11., werd er op gewezen, dat het een bezwarende voorwaarde was, de huur tot 24 December 1922 over te nemen daar de Gemeente dan tot dien tijd de vrije beschikking over die ter reinen zou missen. Ook door B. en W. werd dit bezwaar gevoeld, waarom zij zich hebben gewend tot den huurder T. van der Vuurst, die zich bereid heeft verklaard, tegen be taling van een bedrag van f 3100, in eens, afstand van de huur te willen doen. Hoewel een tamelijk hoog bedrag, komt het gevraagde B. en W. niet onbillijk voor, daar de huurder een zeer lage huur betaalt, waardoor hij in deze tijden van hooge opbrengst veel met den grond verdient. De Gemeente zal daarbij, bij verhuur op korten termijn, een aan merkelijk hooger bedrag aan huur maken, waardoor de meerdere rente bijna zal worden gedekt. Ten einde de vrije beschikking over het terrein te verkrijgen, machtigde de Raad Burgemeester en Wethouders de huur af te koopen en verleende hen daarvoor een crediet van f3100. Zonder dat ook maar een enkelen kik gegeven werd besloot de Raad tot het aangaan eener geldleening van anderhalf millioen gulden tegen 4°/o verdeeld in obligatiën van f1000.en f500. De leening zal 5 pari worden afgelost te weten in de jaren 1917 tot en met 1926 f40.000 's jaars 1927 1946 f41.000 1947 1966 f14.000 De Gemeente behoudt zich het recht voor om ten allen tijde over te gaan tot aflossing van de geheele leening of een gedeelte er van, meer bedragende dan de in art. 5 genoemde sommen. Van dit recht zal door haar geen gebruik worden gemaakt vóór het jaar 1921. Van het voornemen om van dit recht gebruik te maken, wordt minstens een maand voor den dag der aflossing open bare kennisgeving gedaan. Besloten werd tot verkoop aan de heeren J. Hermes en H. J. C. Venings, van een perceel bouwterrein aan de Pieter Bothlaan tegen f2.per M*. onder de gebruikelijke bepalingen. Nu aan het net der gemeentewater leiding den laatsten tijd verschillende zeer groote tuinen en grasvelden van land huizen op abonnement werden aangesloten werd de wenschelijkheid gevoeld om voor tuinen grooter dan 500 M'. een nieuw tarief vast te stellen. Overeenkomstig een voorstel van B. en W. besloot de Raad daarom de bestaande verordening te wijzi gen door in art. 7 onder Tarief A de laatste tabel (voor besproeiing van tuinen en grasvelden) voortaan te doen luiden als volgt: van 100 M1 en daar beneden f 1.per jaar. 101 tot 200 M' 1.50 201 300 2— 301 400 2-50 401 500 3.— 501 750 3.75 751 1000 4.50 1001 1500 5.50 1601 2000 6.50 2001 5000 8— 10— 5001 10000 10001 15000 „12— 15001 20000 30000 14— 20001 17— 'WUWi UI 1UCCX <6V. Voorstellen van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de gemeento- begrooting over 1916, van de begrootin gen over de bedrijven en het grond bedrijf werden zonder eenige discussie en zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Op dezelfde zwijgende wijze hechtte do Raad zijn goedkeuring aan de voorstellen van B. en W. inzake reclames schoolgelden, dienst 1915/1916 en reclames inkomstenbelasting en stelden zij de 3e gedeelten vast van de kohieren der inkomstenbelasting en hondenbelas ting en de suppletoire kohieren der schoolgeldbelasting. Precies half acht sloot de voorzitter de te 7 uur aangevangen openbare ver gadering, met verzoek aan de raadsleden om nog een oogenblik in geheime zit ting bijeen te blijven. Het Bestuur der classis Amers foort van de Ned. Hervormde kerk heeft tot de kerkvoogdijen der Her vormde gemeenten in die classis het verzoek gericht, te willen bevorderen, dat het predikantstractement zoo moge lijk blijvend wordt verhoogd, dan wel aan de predikanten inde tegenwoordige omstandigheden een duurtetoeslag te geven. Daar de kerkvoogden te De Bilt en te Zeist reeds eigener beweging het tractement blijvend en tijdelijk ver hoogden, is het aan dezen niet ge zonden. Tevens is aan alle kerkeraden in het ressort afschrift gezonden van de circu laire aan de kerkvoogdijen, met ver zoek, deze zaak dringend te steunen. In de Lutherscbe kerk zal Zondag voorgaan Ds. J. Ph. Makking, uit Lei den in de Remonstrantsche kerk, Ds. R. Miedema, uit Schoonhoven. Aan het plaatselijk telefoonnet zijn thans aangesloten onder No. 269 de Belgische ziekenbarakken bij Elisa- bethdorp, WuytierslaanNo. 427 H. C. van Dam, pakhuis, Breedestraat 68 No. 428 H. C. van Dam, woonhuis, Soesterweg 12; No. 460 J. Boshuizen, kapper, Krommestraat 44. In de verzorging van de gezinnen der Belgische geïnterneerden is een wijziging gebracht, zoodat de leiding daarvan nu bijna geheel in handen is van een komiteit bestaande uit Belgische officieren. De buisgezinnen worden persoonlijk door de komiteits- leden bezocht. Het wekelijksch inkomen van de alhier gevestigde gezinnen van ge ïnterneerden wordt, bij reedsuitanderen hoofde ontvangen gelden, o.m het door den Belgischen staat uitbetaalde militiegeld, gebracht voor een vrouw alleen op 6 gulden met een of twee kinderen 7 gulden, drie of vier kinderen 8 gulden, en meer kinderen 9 gulden. Met bet oog op overeenkomst van de geïnterneerden uit het kamp bij Oldenbroek, waarbij er ruimte te kort zou komen, wordt aan de gehuwden meer vrijheid gegeven, en krijgen zij de vergunning om geregeld van des middags 12 uur tot den volgenden morgen in bun gezin door te brengen. Een groot gedeelte hunner hebben een getimmerde woning in het Elisabeth- of in het Albert-dorp, waarvoor zij een weekbuur van f 0.50 betalen. De gehuwde mannen, die buiten het kamp bij Zeist mogen vertoeven, ontvangen geen levensmiddelen in natura, waarvoor aan hen per dag f0.35 vergoeding wordt uitbetaald. Bovendien wordt aan dezen het reeds genoemde minimum-weekgeld mat één gulden verhoogd. Men raamt het getal gehuwden, die buiten de barakken zullen gaan, op 1600. Dr. J. VV. Jorissen zal voortaan als Gewestelijk Commissaris van het Ned. Roode Kruis de distinctieven dragen van majoor. Een 30-tal Belgische officieren is van Urk naar Den Haag overgeplaatst. Van de lste groep voor de eind examens der Hoogere Burgerscholen in dezeProvinciezijn Woensdag geslaagd de navolgende candidaten allen van de Hoogere Burgerschool alhier- C. W. J. Bruens, J.C. van Heyoop den Ham, A. J M. Holmer, W. S. A. van Straaten, N. J.C. Versluys, A. W, Vleezenbeek en J. M. van Zeventer. De H. IJ. S. M. heeft een pros pectus uitgegeven betreffende de be langrijkste buitenlandsche verbin dingen, voor dezen zomer, met Duitsch land, Oostenrijk en Zwitserland via ResterenKleef v.v„ en met Duitsch- land, Oostenrijk en Scandinavië via AmersfoortSalzbergen v.v. Of er vooralsnog veel gebruik van zal kunnen gemaakt worden De N. W. B. laat Zondag 23 Juli het Betrouwbaarheidskampioen schap van Nederland verrijden op den weg van Deo Haag, via Leiden, Utrecht, Amersfoort Arnhem Nijmegen, Venlo en Roermond naar Maastricht. Er wordt 's morgens te 6'/i uur afge reden van het Roombuis. 76 personen hebben ingeschreven (9 veteranen, 22 amateurs, 12 nieuwelingen, 13 pro fessionals en 20 onafhankelijker)) De route bij Amersfoort loopt over laan 1914, via Oud-Leusden Hertekop enz. De renners worden omstreeks 9 uur hier verwacht. Woensdagavond werd in de Kei zerskroon* onder voorzitterschap van den hser J. Warnaer een vergadering gehouden met het doel voorloopige besprekingen te houden tot bet op richten van een coöperatieve slagerij. De laatste prijsverbooging heeft biertoe aanleiding gegeven. Met eenige beereri is deze zaak besproken, aldus de Voor zitter, en hij meende geslaagd te zijn. Een slagerij met complete inventaris kan gehuurd worden voor f700 per jaar. Onderhuur winkelchef f200. Blijft f 500. Hierbij komt bijweek loon f20, voor de werkvrouw f5 en de loopjongen f8. In totaal f1716 per jaar, maakt roet de huur f2216. Voor 4 maanden kan gehuurd worden. Gerekend is op een omzet van 2000 pond per week als er 400 aandeel houders zijn. De volgende berekening is gemaakt: Een koe van 300 kilo hf 1.20 kost met belasting f 400 en brengt bij ver koop op f520. Winst f120. Te Nijkerk is het vleesch 30 ct. goedkooper dan hier, te Utrecht 20ct. Dr. de Boer heeft verklaard, dat de coöperatie ook regeeringsvarkens zou ontvangen. De voorzitter meende, dat de risico zeer gering was, nl. fl inleggeld voor ieder. Sommige aanwezigen achtten den tijd niet geschikt om tot oprichting over te gaan. De arbeiders en de middenstand kunnen thansgeen vleesch bekostigen. Lukt de zaak niet, meende de voorzitter dan is nog niets verloren. De heer Mebius zeide, dat deze ver gadering eigenlijk is een voorloopige bespreking om te trachten leden te krijgen. Dan kan ook volgens een circulaire van den Minister van Land bouw schapenvleesch verkocht worden a 35 en 40 ct. het pond. Aart een koe verliezen bestaat niet. Wordt ze afgekeurd dan komt ze voor rekening van den verkooper, zeide de voorzitter. Er moet alleen maar be lang in de zaak wezen. Goedkoop en goed vleesch, dat is de prikkel. Verlies kan er niet wezen. Na nog wat be sprekingen en opmerkingen, vroeg de voorzitter wie zich wilde opgeven als voorloopig lid van een voorloopige coöperatie. Velen gaven zich op en wie dit nog doen wil schrijve een briefkaartje aan de heeren A. Roosen daal Korte Bergstraat 14Van Meche- len, Stellingwerfstraat 87; P. J. van Kalveen, Bonifaciusstraat 19; Mebius, Utrechtscheweg 255; E. Roodhuizen, Prinses Marialaan 18 en J. Warnaer, Utrechtscheweg 143. De heer Roodhuizen bood aan de boekhouding voorloopig kosteloos te voeren, terwijl de heer Van der Lijn meedeelde, dat een gediplomeerd boek houder het accountantsbebeer belange loos zal uitoefenen en de heerSoerewijn bood aan de convocaties kosteloos rond te brengen. Over 14 dagen zal weer worden vergaderd. Na verzocht te hebben in eigen kring propaganda te maken sloot de voorzitter de vergadering. De Duitsche Bondsstaten en hun vorsten Uit Genève wordt gemeld, dat volgens daar ontvangen bericht verscheidene hoofden van de staten, die het Duitsche rijk vormen, openlijk zich tegen de politiek van keizer Wilhelm verklaren. In het bijzonder toonen zich onte vreden de hertog van CoburgGotha en de koning van Saksen die aan vankelijk geslagen vijanden waren van de Viervoudige Entente maar ihans anti-Pruisisch zijn geworden. Ook wordt melding gemaakt van ongeregeldheden onder de arbeiders in Duitschland. Zoo hebben eenige dagen geleden 7000 werklieden «an de werven te Bremen aan de regeering eischen gesteld. Igdien drie er van niet worden ingewilligd zouden zij weigeren te blijven werken Zij eischen loonsverhooging, opheffing van de levensmiddelenkaarten en deinvrijheid- stelling van Liebknecht. De oveiheid zal de beide eerste eischen inwiliigen. Wat Liebknecht betreft, heefi zij geen antwoord gegeven wat een gedeeltelijke werkstaking op verscheidene werven heeft uitgelokt. Volgens berekeningen van den Duitschen statisticus Richard Klaver in de Deutsche Tagesztg," zal Duitsch land in den komenden winter buiten gewone moeilijkheden ondervinden, wat betieft de voorziening met levensmid delen. Deze moeilijkheden zullen nog grooter zijn dan die van thans, aan gezien slechts tot Januari voldoende voorraden levensmiddelen zijn. Bij onderzoek te Lobith van de Duitsche raderboot «Duitschland» trok bet de aandacht der kommiezen, dat de betimmering der kajuiten geheel nieuw was. Daar zij dit verdacht vonden werd de betimmering onderzocht en losgemaakt en nu kwamen naar de Telegr- meldt eenige wagon ladingen artikelen voor den dag, voor namelijk vet, olie, slaolieB.U.K., rubber, enz. De geheele voorraad werd natuurlijk in beslag genomen. Te Winterswijk zijn na een reis van 17 nachten 4 krijgsgevangenen (drie Fransche soldaten en een Rus sische onderluitenant) aangekomen, die uit het kamp bij Cassel ontvlucht waren. Het wit in de rozen. Wat verstaan we;onder het «wit» in de rozen'? Een ziekte, die zich laat herkennen aan een wit, min of meer poederachtig overtrek op de bla deren, bloemstelen en scheuten. 'tLijkt of de planten met meel zijn bestoven, weshalve men spreektvan «meeldouw». Wat we zien is eene verzameling van mxeclium draden en sporendragers met de daarop gevormde sporen van zwam, die de ziekte veroorzaakt en die we Spbaerotheca'pannosa noemen. Deze zwam overwinterde in een bepaalde weerstandkraebtigen vrucht- vorm, of met haar mxeclium onder knopschubben. en tastte in het voor jaar enkele scheuten bladeren en bloemknoppen aan. Hierop werden weldra de boven bedoelde sporen ge vormd, die verstoven en elders de ziekte deden onstaan. Ook daar werden en worden weer sporen gevormd en elders gaat het den geheelen zomer

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2