HIEUW I HllT Nieuws- en Advertentieblad Tjjjf voor de Provincie Utrecht, |j| FEUILLETON. &SYSH8&babsi& No. 65. Zaterdag 12 Augustus 1916. 45e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG' DE OORLOG. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1- Franco per post door het geheele Rijk f 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. lag ezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonu. 69. ADVERT ENTIEN: Van 16 regels 0.60; iedere reg9l meer 10 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De onvermijdelijke vervaldag. Het is een formidabele rekening, die Duitschland zal moeten voldoen, zoo schrijft de »Matin«. Om meesteres van de wereld te worden, heeft Duitschland aan de wereld een ver- scbrikkelijken oorlog verklaard. Toch, aan 't einde van 2 maanden en 11 dagen, den 13en September 1914, in den slag aan de Marne, is Duitsch land definitief verslagen. Heden eindelijk, na 23 maanden van den vreeselijken oorlog, het artikel is van 25 Juli 11.), die door de Duitscbe megalomanie is in 't leven geroepen, kunnen we met eenige waarschijnlijk heid het einde te gemoet zien van de afschuwelijke nachtmerrie, waarin de Duitsche bedreiging de wereld heeft gedompeld. Duitschland heeft zich meester ge maakt van eenige stukken van ons grondgebied. Het heeft er zich ge ïnstalleerd, er zich verschanst, en het heeft gedacht het voor alttijd te be zitten. Om ons den genadeslag te geven, hebben Wilhelm en de kroonprins Verdun aangevallen, en al wat bun testte aan menschelijke krachten daar in den vuurpoel geworpen. Aan dit vmenschenmateriaak zoo zij dit noemen, hebben zij een vstaal- materiaala toegevoegd, dat geen men schelijke verbeelding had kunnen be vatten. Men schat op 9 millioen de zware granaten, die zij enkel gedu rende 4 maanden tegen de onover winlijke borsten van ODze helden heb ben geslingerd. Zij hebben 5 milliard francs uit gegeven de oorlogsschadeloosstel ling van het verdrag van Frankfort en zij obstineeren zich eiken dag wat meer in hun waanzinnige verspilling van menschen, projectielen en geld. Aan dit alles hebben zij, om zeker der te zijn ons te overwinnen, de afschuwelijkste mengsels van hun rer- giften-scheikunde toegevoegd. Hun belsche poging is afgestuit tegen den Franscben soldaat. In 6 maaDden heeft het Duitsche leger voor Verdun een strook terrein van 6 a 8 K.M. gewonnen. Dat is ongeveer de vooruitgang, dien in twee dagen de Engelsche en onze eigen troepen aan de Somme gemaakt hebben. Wat de Russen aan- I gaat, sedert deze genoeg wapens en ammunitie hebben, komen hun ruiters met nog een geheel ander gangetje vooruit! Het lot van Duitschland is bezegeld. Het lugubere spook van den honger zal het werk van de materioele over macht der geallieerden verhaasten. Als Duitschland wat psychologische kennis bezat, die echter niet in zijn natuur ligt, zou bet zich gewonnen geven. Door te volharden in een offen sief zonder hoop, doet bet eiken dag de formidabele rekening slechts op- loopen, die de Franschen, de Engel- schen, de Russen, de Italianen, de Belgen en de Serviërs op een goeden dag zullen presenteeren. De dagelijksche uitgaven enkel van Engeland voor den oorlog beloopen officieel 150 millioen francs. Iedere maand, die Duitschland verliest in het tegenhouden van het noodlot, brengt het alleen reeds tegenover Engeland voor 41/2 milliard francs in de schuld. En wat te zeggen van de onbereken bare sommen, die het zal hebben te voldoen voor schadeloosstelling van alle verwoestingen, door den oorlog aangericht, voor de herstelling van overweldigde grondgebieden, voor schadeloosstelling van verloren men- schenlevens, of de billijke pensioenen der gewonden Duitschland beeft thans geen man nen genoeg meer om de straf af te wenden, die zich voltrekken gaat. Reeds hebben opstootjes, waarvan niet recht te zeggen is, of ze door helder ziendheid, dan wel door honger ver oorzaakt zijn de voorsteden van zijn groote steden in beroering gebracht. In elk geval, het Duitsche volk weet, dat het zelf ééns zal moeten betalen op den onvermijdelijken vervaldag! Geloove wie wil aan de leugens, waarvan hun meesters misbruik maken. Het noodlottige uur is vastgesteld. De wijzer gaat langzaam maar zeker vooruit. Duitschland zal boete doen I Een cockney's oordeel over de Duitschers. De nPall Mali Gazette« geeft de volgende beschrijving van de jongste gevechten, zooals die door een gewond soldaat, echt Londenaar met een heer lijk »cockney«-accent, verteld werd. Veel van de bloemrijkheid zijner uit drukkingen moet bij de vertaling helaas verloren gaan. »Als je de jongens over dat Devil's (Delville) bosch hoort kletsen, dan zou je denken, dat 't daar een erg lamme boel is. Ik voor mij denk daar anders over, ik hou wel van zoo'n knok- partijtje van dichtbij, veel meer dan van dat v verspreide orde-gedoe in bet open veld, als alle vschrijf machines aan het tikketakken zijn, zoodat je je eigen woorden niet kunt verstaan. Ze motte je haast wel rakeD, of ze wille of niet! Bij Monterbang (Montauban) en in de buurt van Longyval (Longueval) was 't precies eender. Jonges, wat hebben we geioope, toen wij dat bosch inginge waar de Duitschers waren Wat koone mijn hun zuurvorkiesschele, toen we dicht genoeg bij ze ware. Laat mijn ze maar liefst van dicbtebij te lijf gaan net zooals we telkens in het Devil's bosch gedaan hebbe en dan zal ik je de Duitschers opdiene zoo vlug als je de oesters openmaakt. Wat ik van Mister Boche denk? Nou, beelemaal niet mis, maar je mot eerst z'n kunssies kenne I En hij houdt er een paar heel rare op na, hoor, maar taai is-ie, meneer. Ja, taai is-ie zat, vooral met zijn machinegeweer. Maar as je eenmaal zoo dicht bij hem bent, dat je 'm met je kaasmes raken kan, is-ie niet veel waard. Daar ken-ie niet tege. Als je in z'n buurt bint, mot je zoo vlug zijn as de weerlig of anderssteekt-ie z'n banden op en dan mag je niet meer an 'm komme, al weet je dan ook heel goed, dat as je per ongeluk struikelt, of as-ie maar even kans heit, dat-ie je dan raakt; maar als je tegenover 'm staat, dan gaan z'n hande omboog. Maar wat schiette aogaat is-ie 'n beste soldaat. De Stoot? O, die gaat best, meneer, 't Zal nog wel 'n Fransch halfuurtje dure, weet U, voor dat-ie heelemaal van de sokke leit, maar gebeure doet 't vast. Dat mot ik van de Duitschers zegge, bun schuilplaatsen zijn best. En je vindt er in den regel nog wel wat goeie bikkessemente of'n hartigdrup- pie in. En as je toevallig in 'n offi- cierenlogies verzeild raakt, dan vind je gewoon 'n maaltijd voor 'n efietieve trouwpartij. De strijd op het westelijk front. Aan de Somme maken de gealli eerden weinig vorderingen meer. Wel zeggen de Engelschen, dat zij ten noordwesten van Pozières andermaal vooruit gekomen en de Franschen, dat zij ten noorden van het Hembosch weer gevorderd zijn, doch de resultaten van den strijd zijn toch blijkbaar zoo gering, dat ze niet in meters, laat staan kilo meters zijn uit te drukken. De Engel schen voegden aan het aantal der door hen gevangen genomen Duitschers slechts72, de Franschen aan het hunne een honderdtal toe, terwijl de laatsten ook 6 machinegeweren vermeesterden. Verder maken de Engelschen gewag van een terugdrijven van vijandelijke afdeelingen ten zuiden van Mai tinpuich, ten noorden van Bazentin le Petit. Van het feit, waarvan de Duitschers melding maken, dat zij sedert 8 Augustus 13 officieren en 500 man als gevangenen in Duitscbe handen moesten laten, spreken de Engelschen niet, evenmin als de Franschen van de acht mislukte Fransche aanvallen, die de Duitschers tusschen Maurepas en de Somme heb ben geteld. Ten zuiden van de Somme verjoegen de Franschen een vijande lijke verkenningstroep, die met bran dende vloeisloflen de Fransche loop graven aanviel. Mist en regen hebben, naar luid van de Fransche berichten, het krijgsbedrijf aan de Somme verder belommerd. Ook bij Verdun is er verslapping ingetreden. De stafberichten spreken slechts van kleine handgranaten- gevechten 6D geschutstrijd rechts van de Maas. In de Vogezen werd een Duitsche overval op het vooruitspringend deel der Fransche linies ten noordwesten van Altkirch door de Franschen af geslagen. Overigens wordt slechts melding gemaakt van luchtgevechten en het werpen van bommen door Fransche vliegers op plaatsen achter het Duit sche front. Luchtgevecht boven Londen De »Voss. Ztg.c verneemt uit Cbris- tiania, dat de bemanning van te Bergen aangekomen stoomschepen meldt, dat zij Maandag en Dinsdag van de vorige week in de haven van Londen een gevecht hebben bijgewoond tusschen zeppelins en Engelsche vliegtuigen en afweerbatterijen, welke strijd een uur duurde. Woensdag verlieten zij de haven en zagen een eind buiten de kust drie groote brandende stoom schepen, die door de vlammen bijna reeds verteerd waren. De materieele schade door dezen luchtaanval zou vele millioenen bedragen; ook het getal dooden en gewonden zou buitengewoon groot zijn. Internationaal postverkeer. In verband met bet staken van den maildienst van de Stoomvaartmaat- 51 Naar het Duitsch van Estella SchOnbvrg. Eindelijk kwam het oogenblik, waarop de arts ver klaarde, dat het gevaar geweken was. En niet lang na dien dag sprak Oscar in een ernstig onderhoud met zijn moeder op zachten toon „Eerst wil ik Virginie schrijven, moeder en dan dan wil ik Herman zien De handen zijner moeder beefden, toen zij hem papier en schrijfgereedschap aanreikte en ook de zijne waren niet vast, toen hij eenige regels aan Virginie schreef. Maar zijn oog blikte helder en hij zeide tot zijn moeder: „Schrei, niet, mama, u weet, het moest gebeuren „Ja, Oscar," antwoordde zij, hem op het voor hoofd kussend. Virginie las de regels, die zij van Oscar ontving met tranen in de oogen. Het waren slechts weinige woorden. Hij schreef haar, dat hij zonder eenigen wrok afstand deed van elke aanspraak op haar hand. Denzelfden dag verzocht Oscar zijn moeder, Herman bij hem te brengen. „Zou het niet te veel zijn? Wil je niet liever wachten tot morgen?" vroeg zij bezorgd. „Te veel, moeder!" riep hij uit, „dat woord kan ik tegenover hem niet hooren!" Zij verliet de kamer en zond iemand naar haar pleegzoon. Na een kwartier werd Hermans hooge gestalte zichtbaar op den drempel der ziekenkamer. Angstig vragend blikte hij op Oscar. Deze strekte beide handen naar hem uit. „Herman!" In den toon lag alles, wat vele woorden hadden kunnen zeggen: Liefde, schuldbewustzijn, en een bede om vergiffenis. Diep aangedaan omarmden beide broeders elkander Mevrouw Walburg was zachtjes nader getreden en legde den arm om den hals van haar pleegzoon. „Ik heb hem alles gezegd, Herman," fluisterde zij, „en daarna viel het ontzeggen hem niet te zwaar." „Maar waarom dit treurige woord," riep Herman uit, „ik had mijn weg gekozen en vond het mogelijk „Stil, stil, viel Oscar hem ernstig lachend in de rede. „Aan mij is nu de beurt, te leeren, wat een mensch mogelijk is, die zijn gevoelens onder werpt aan edeler inzichten. Onze oude huisarts" ging hij voort, „heeft mij tot herstel mijner geschokte gezondheid Wiesbaden aangeraden. Ik denk echter de kuur verder uit te breiden en op de badplaats een reis door Italië en Griekenland te laten volgen. De aanblik van zooveel verheven, schoone dingen zal mij goed doen. Moeder vergezelt mijals wij terugkomen, Herman, liggen, hoop ik, alle booze dagen achter ons!" Het herstel van den zieke vorderde na dien tijd spoedig en na een kort tijdsverloop kon de voor genomen reis ondernomen worden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1