Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. schappij Zeeland wordt in het blad »In- en Uitvoer» de opmerking ge maakt, dat in den tegenwoordigon tijd feitelijk het beele postverkeer van Nederland met andere staten is aan gewezen op de verbinding tussehen Engeland en Nederland. Immers de brieven die aan onze Nederlandsche mailbooten van Indië worden toevertrouwd, worden in En geland van boord gehaald om te wor den nagezien. De post van Amerika per HollandAmerika-Lijn aange bracht, moet in Engeland worden afgegeven. De post van Zuid-Amerika, die de schepen van den Kon. Holl.Lloyd aanboord hebben, ondergaat hetzelfde lot en waar het onderzoek der cor respondentie in den regel veel te lang duurt, om de mailzakken weer aan de schepen zelf mee te geven, zorgt Engeland heet er al thans voor te zorgen dat de op deze wijze weggenomen brieven hun eindbestem ming bereiken en dit geschiedt natuur lijk met de eenige daarvoor bestaande gelegenheid, zijnde de Maatschappij »Zeeland», wier dienst vroeger in de perfectie in orde was, doch welke thans door de bekende, noodlottige omstandigheden hoe langer hoe ge brekkiger wordt. Het blad neemt dan ook aan, dat desnoods offers zullen worden gebracht door den Nederl. Staat om voor een geregeld vervoer van de mails te zorgen, zoo noodig in overleg met en met medewerking van Engelsche zijde. Vlugge Belgent Dinsdag kwamen te Winterswijk 3 Belgische krijgsgevangenen aan, die het toppunt bereikt hebben van vlugheid in ontvluchting. Het 3-tal was 14 Juli in Dixmuiden gevangen genomen, werd eerst naar de Kommandantuur te Brussel gevoerd, bleef daar tot 22 Juli, vertrok toen naar het kamp te Duimen, waar ze 24 Juli aankwamen en in den nacht van 2 op 3 Augustus zagen zij de kans schoon te ontvluchten. Na 5 nachteu Ioopens bereikten ze den Hollandschen bodem. Slechts 9 dagen hadden ze in krijgs gevangenschap doorgebracht. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 15 Augustus 1916 des avonds 7 uur. 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Benoeming van de leden van stembureaus voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad. 3. Benoeming van een leeraar in de Duitsche taal aan de Hoogere Burgerschool en het Gymnasium. De aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor leeraar aan de Hoogere Burgerschool bestaat uit: C. Brouwer te Veendam, W. H. Moll te Amersfoort. De aanbeveling van Curatoren van het Gymnasium voor leeraar aan het Gymnasium bestaat uit: W. H. Moll te Amersfoort, C. Brouwer te Veen- dam, Leo Straus te Helmond, Mej. O. Janssen te Sneek. 4. Benoeming van 2 plaatsvervan gende leden van de Commissie voor de Financiën en van de Commissie voor de Plantsoenen. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de aanstelling van Mejuffrouw A. Kok als tijdelijk buiten gewoon leerares in de Gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool te verlengen voor den cursus 1916/1917. 6. Aanbeveling voor de benoeming van drie leden van het College vaD Zetters voor 's Rijks directe belastingen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nadere regeling van de jaarwedde van den Directeur van den Keuringsdienst. 8. Afwijzend advies van Burgemeester en Wethouders op een adres van ambte naren en een adres van de lantaarn opstekers inzake toeslag op hun salaris of loon. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot afkoop van het recht van uitgang rustende op het huis naast den Onze Lieve Vrouwetoren. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan de Pieter Both- laan groot pl.m. 552 M'. tegen f2 per M' aan den heer W. Kraan. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan de Pieter Both- laan groot 530 M1 tegen f 2 per M1 aan de heeren K. M. Enter en S. W. Scbellinger. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een per ceel aan den Kleine Koppel No. 8. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een per ceel aan de St. Jorisstraat No. 54. 14. Voorstel van de Commissie van Wetgeving tot vaststelling eener ver ordening op den verkoop van peul vruchten in de Gemeente Amersfoort. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot regeling der jaarwed den van den Concierge en de boden, tot benoeming van een concierge aan het Gemeentehuis, het aanwijzen van een woning voor den concierge; tot het aanbrengen van de noodige her stellingen aan de aan te wijzen woniDg en tot definitieve aanstelling van een hulpbode. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende reclames tegen den aanslag in het vergunningsrecht van H. N. PriDS c.s. Ds. II. Britzei uit Wormerveer hoopt a.s. Zondag voor te gaan bij den dienst in de Doopsgezinde Kerk. In de Remonstrantsche kerk zal ds. A. C. de Regt uit Groningen de godsdienstoefening leiden. De heer C. F. Jibben, directeur van het post- en telegraafkantoor alhier is met ingang van 16 Septem ber in gelijke betrekking benoemd te Nijmegen. Volgende sportfeesten van motor rijden hebben op Birkhoven plaats 17 Sept. Deze gaan rechtstreeks uit van de N. M. V. Atniospherische luchtdruk als bron van arbeid. Een paar maanden geleden verkreeg de heer J. H. Storm Jr. alhier octrooi op een werkwijze, waarbij de atmos- pherische luchtdruk als arbeidsbron wordt gebruikt. Door de werkwijze, die bij toepast staat xde arbeid noodig om uit een ruimte de lucht gedeeltelijk te ver wijderen, wèl in verhouding tot den graad van luchtverdunniug maar niet tot het volume.» De beschrijving van zijn werkwijze verscheen als brochure. Exemplaren dezer brochure zijn voor belangstellenden op aanvraag verkrijg baar. Hdbld. Voorloopig klein-verlof Landweer. Reeds is medegedeeld, dat de Land weerlichting 1916a op 18 Augustus e.k. met voorloopig kleinverlof gaat Naar wij vernemen volgt de land weerlichting 1916b op 1 October, 1916c op 15 November en 1916d op 20 December, Degenen die tot do drie laatstge noemde lichtingen behooren, gaan resp. 1 Sept., 15 October en 20 November naar de landweer bataljons over. Woensdagnacht heeft men bij den heer H. te Achterveld, ingebroken. Toen de bewoner de inbrekers be merkte, loste bij een schot om hun angst aan te jagen, waarop drie personen de vlucht namen, van wie één den bewoner nog een slag toe bracht. Verschillende inbrekerswerk tuigen zijn gevonden, doch er is niets vermist. Van eieren en kippen. De Vereeniging van Barneveldsche Eiethandelaren heeft voor het onder zoek der Regeeringseieren in de eierhal te Barneveld een schouwmachine ge plaatst, waarmede 12000 eieren pet- uur geschouwd kunnen worden. Naar wij van den voorzitter van genoemde vereenigiog vernamen, is nog op geen eokele andore markt van ons land een dergelijke machine in werking. Hoewel de kippenmarkt te Barneveld, volgens de gemeente-ver- ordening, 's zomers niet vóór 7 uur s' morgens mag beginnen, neemt deze markt inderdaad reedslaDg voor zons opgang een aanvang. Een werkelijk fantastisch gezicht leverde het markt plein den afgeloopen nacht op, toen tegen halfdrie de kippenhandel bij kunstlicht, reeds druk aan den gang was. Een aantal fietslantaarns was ontstoken, bij welker licht de kooplui de waarde der dieren schatten. Ongetwijfeld is dit de eenige kippen markt in ons land, die 's nachts ge houden wordt. Handelsbl. Een Zeppelin-dienst op Amerika? De Berlijnscbe correspondent van »De Tijd» bericht, dat boven het meer van Constanz proeven worden genomen met den reusachtigsten Zeppelin, die ooit gebouwd werd en die bestemd is om ongewapend, slechts als vreedzame koerier en voor handelsmissie een ge regeld luchtverkeer met Amerika te openen. De nieuwe Zeppelin is geheel in gericht op een ontzaggelijk stijg- en draagvermogen, terwijl hij een uiter ste snelheid van 200 K M. per uur kan bereiken. Zoowel het snelheids als hoogte record zal het aan vijande lijke vliegtuigen onmogelijk maken iets tegen den vreedzamen luchtreizi ger uit te richten, die nu reeds verre tochten over de Noordzee heeft ge waagd. Graaf Zeppelin zelf heeft bij de eerste reis vau het luchtgevaarte dit tot ,de kusten van Engeland be stuurd. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 3 tot 10 Augustus 1916. Geboren: Anna Petronella Cornelia, d. van Hendrik Burger en Heintje Vlas. Ferdinand, z. van Aart van 't Net en Hendrika Hoenderdaal. Anny Maria, d. van Johannes Antonius Jens en Anna Maria Swanson.Rika Gerdioa, d. van Hendrik van Harten en Hendrica Evers. Francois Gerard Corneilie, z. van Guillaume Casimir Geraerts en Marguerite Josephine Deg- haye. Maria Reiniera, d. van Willem Willemse en Reiniera van Kleinwee. Margaretha, d. van Willem Jo hannes van der Linden en Antje Vee- nendaal. Maria Johanna, d. van Adolf Post en Maria Joanna Wilhel- mina van de Ven. Hermina Sibylla, d. van Hendrikus Herroanus Berends en Katberine Sibylla Lodewijks. Anlonia Clara, d. van Antonie Rennes en Clara Johanna Swierstra. Yvonne Albertine Madeleine, d. van Henri Pierre Marie Vermeulen en Jeannette Henriette Govaerts. Antonius Cor nells, z. van Hendrik van de Hoef en Rikje de Bruin. Anna Clara Mar- grietha, d. van Jan Vredeling en Dirkje Vabstal. Hendrika Cornelia, d. van Willem Bleyenberg en Cilia Kraai- kamp. Ondertrouwd: Herman Sandvoort en Agnes Geertruida Maria den llartog. Marinus Theodorus Jacobus van Wessum en Cornelia de Munk. Henoch Bluhm enAnnaCato Scbreu- ders. Lambertus de Winter en Catrina Adrians Cornelia Korndewal. Arend Femer en Catrina Veenen- daal. Arie den Boer en Helena Vonk. GetrouwdGerrit van Karsbergen en Anna Elisabeth Brilman. Andries van Ree en Aalberta Johanna Kamp horst. Jacob Cornelis Kraayenhof en Cornelia Meyer. Lambertus Antonius Bekket en Catharine Maria Lahay. Overleden: Geertje de Bree, 64 jaar echtg. van Johannes Fortuyn. Brandje van Es, 81 j., echtg. van Jacob vanApeldoorn. VolkertJohann Hoorns, 3 m. Maria Jeannette Achenbach, 25 j. echtg. van Bernardus Christiaan de Wolf. Jan Busquet, 73 j., echtg. van Anthonette Catharina Muller. Aleida Maria Oostendorp, 70j., gescheiden echtg. van Jacob van Rossum. Willem Marinus Luigjes, 3 m. Een als levenloos aangegeven kind. Lcusden. 4—11 Augustus 1916. Geboren: Catrine, d. van Albert Vogelsang en Elselina ten Hoove. Teuntje, d. van Hermanus Brons en Willempje Veenendaal. Gehuwd: Joseph Rjjk Gemen en Arijaantje De Man. Stoutenburg. 411 Augustus 1916. Ondertrouwd: Teunis van Asselt en Johanna Osnabrugge. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van Sl/j127j en van 67'/j iur; Zaterdags van 8'/i12'/i uur. Aanvragen van Werkgevers op 10 Aug. Ie. Volwassenen. 4 broodbakker. 2 dagmeiden. 1 dienstbode. (noodhulp.) 1 handelsreiziger. 1 instrumentmaker. 1 kopergieter. 1 kruideniersbediende 1 mandenmaker. 1 meid-alleen. 2 schilders (huis). 9 schoenmaker. 3 wafelbakkers. 1 violist. 1 klarinettist. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 broodbakker. 1 loopmeisje. 3 dagmeisjes. 2 losse arbeiders. 3 inpaksters. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 10 Aug. Ie. Volwassenen. 2 bankwerkers. 2 linnennaaister. 2 breisters. 2 metselaar. 1 correotor. 1 schilder (huis). 1 dagmeid. 3 sjouwer. 1 gouvernante. 4 stopster. 2 grondwerker. 1 stucadoor. 1 Handelsreiziger. 7 timmerlieden. 1 hoefsmid. 1 waschvrouw 1 kantoorbedienden (aan huis). (mann.) 2 werkvrouw. 1 kantoorbediende 1 winkelbediende. (vrouw.) 1 veldarbeider 1 kruideniers- 2 voerman. bediende. 23 losse arbeider. 1 letterzetter. 2e. Leerlingen en Jongens. 2 losse arbeider. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teleph. int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 11 Aug. 1916 Tarwe f 0.Rogge f O.Boekweit f 0.— appelen f0.k f00.— Peren f8.a f 13.Nieuwe Aardapp. fO.OOAfO.kleiaardapp. f 2.50 a f 3.25 ttoendereieren f 7 75 a f 8.p. 100 st. Bruine eieren f8a f8.30 per 100 st. Boter f170 a f 1.70 per kilo. Eendeneieren f 0.k f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo Kippen f 1.20 a f 1.75 Kuikens f0.a f 0.Piep kuikens f0 50 a f 1.65 Ganzen f0. a f0.Eenden f 1.00 a f 1.40 p. st. Jonge fO.OO a f0.00. Hazen f 0.k f 0.Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme f0.80 k f 1.25 Duiven f0.70af0.80 paar Magere varkens f 00,— a f 00. Varkens i. export f 0.a f 0 Zeugen f 60.a f 120.— Biggen f6a f 16Schrammen f0.afO.Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. i 000—, Kalfkoeien f 000.— a f 000.—. Kalf- vaarzen f 00.i f 00.Os f 000.k f 000. Pinkstieren f a f 000. Kalveren f 10.k f 11.— Aangevoerd waren ongeveer heet Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet Appelen. 20 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 30 heet. Zandaardappelen, 120000 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 150 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 3 magere varkens Varkens voor exportslagerij 300 biggen, 15 zeugen, 4 kalveren. RECLAME. Waterzucht geen ziekte. Waterzucht dient niet beschouwd te worden als een ziekte, maar als een ziekteverschijnsel. De ziekte zelf zetelt gewoonlijk in de nieren. Trage nieren onttrekken namelijk niet voldoende water aan het bloed en dit water verspreidt zich op andere wijze. En de onnatuurlijke afscheiding uit de bloedvaten leidt tot waterzuchtige zwellingen onder de oogen, in de ledematen en het lichaam. Een kenmerkend verschijnsel van waterzucht is, dat de zwellingen zich slechts langzaam weder vullen, nadat men er met den vinger op gedrukt heeft. Als de nieren de oorzaak zijn, treden ge woonlijk ook urine-stoornissen, rugpijn en bezinksel in het water op. Dampbaden cn aftapping verlichten ongetwijfeld het verschijnsel, maar genezen het niet. Er is geen betere behandeling in zulke gevallen dan met Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die de nieren tot werkzaamheid brengen, heelen en versterken, en het urinezuur en de «andere belemmerende onzuiver heden fuit de urinekanalen en blaas verwijderen. Zij verschaffen een vrijen uitweg aan het opge hoopte water, en de waterzuchtige zwellingen ver dwijnen langzamerhand. Een geregelde leefwijze, voldoende rust, warme baden en frissche lucht, alsook weinig gebruik van vleesch, thee, koffie en alcohol zijn bevorderlijk voor uw genezing. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hielpen zelfs in gevorderde gevallen van nierkwalen en de daaruit voortvloeiende kwalen als waterzucht, niergruis, rheumatiek, rugpijn, ischias, niersteen, spit enz.. hoewel natuurlijk de beste resultaten verkregen worden bij tijdige behandeling en gebruik bij het optreden der eerste verschijnselen van nieraan doening. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg Langestraat 23. Toezending geschiedt franco nu 'mtontv. v. postwissel i f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 38 KkKK Het afscheid tussehen de bloedverwanten was warm en hartelijk. Van het verledene met zijn schaduwen en smarten was nauwelijks sprake, nog minder sprak men over 't geen de toekomst zou brengen. Het was allen voldoende, dat de oude liefde tussehen hen was weergekeerd, dat de vroegere, schoone band onverbroken was gebleven! Reeds de eerste brieven, die Herman van zijn pleegmoeder ontving, stelden hem gerust omtrent de lichamelijke en de geestelijke beterschap van Oscar. „Oscar is als een nieuwgeboren mensch, en ook het leven, dat voor hem ligt, beschouwt hij als nieuw. Het is niet meer berusting, die hem zijn lot laat dragen. Hij is vervuld van de vaste overtuiging, dat zijn geluk nog op hem wacht en dat hij zijn levensbaan niet zal voleinden, zonder het veroverd te hebben." Eenige uren na het ontvangen van dezen brief stond hij in de woning der familie Manstedt tegen over Virginie, die hij in al dien tijd niet had ontmoet. Hij was gekomen, zeide hij, om haar bericht van de reizigers te brengen en haar mee te deelen, nu als volkomen beschouwd dat Oscars genezing kon worden. Zij sloeg de oogen neer en 'verheugde zich, dat de bewuste gebeurtenis geen zwaardere schaduw had achtergelaten. „En ik wenschte wel, dat hij het wist," voegde zij er bij, „dat ik mijn eigenlijke gewaarwording, het warme gevoel der vriendschap, nooit uit mijn hart zal verliezen." „Der vriendschap?" herhaalde hij. „Zijt ge dat ge voel altijd zoo getrouw, en kan het wel eens tot een machtiger aangroeien, Virginie?" Een vurige gloed steeg in haar wangenzij wilde zich afwenden, hij echter had reeds haar hand ge grepen. „Virginie," zeide hij, „in mijn jeugd had ik een soort dweperij voor een klein, wild meisje, niettegen staande het mij met haar grillen en grappen plaagde. Later, toen ik als man het meisje weerzag, ontkiemde in mij een ernstiger neiging, maar ik moest die neiging onderdrukken een heilige plicht gebood het mij." Bevend van verrassing, en spanning, hoorde zij hem aan; voor niets ter wereld had zij haar oogen naar hem durven opslaan. „Nietwaar, Virginie, ik behoef u niet te zeggen, voor wien ik terugtrad?" Zachtjes schudde zij het hoofd. „God is mijn getuige: ik zou vrij van bitterheid gebleven zijn, indien mijn opoffering een ander ge lukkig had gemaakt," ging hij voort, „ik had mijn pleegbroeder zijn geluk gegund, zelfs uw liefde, Virginie. Nu het echter anders is gekomen nu durf ik je vragenIs je de oudere broeder precies hetgeen je de jongere is, de vriend van een vroolijke, zorgelooze jeugd, of kun je mij liefhebben, Virginie, zooals de vrouw den man, wien zij haar hart schenkt?" Hij had de armen uitgestrekt en met een van geluk stralend gelaat wierp zij zich aan zijn borst. „Herman!" riep zij uit, „neem mij, doe met me, wat je wilt, ik weet het, zonder jou kan ik voortaan niet leven!" EINDE.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2