Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. tan 100 gram of een gedeelte van 100 gram, 3 cent daarboven. Art. 2 bepaalt omtrent het port der gedrukte stukkeD, dat dit bedraagt 1 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram. Art. 3 luidt: «De invordering van gelden op qui- tantiën, wisselbrieven, assigDatiën en ander handelspapier, een door de Kroon te bepalen bedrag niet te boven gaande, kan geschieden tegen vooruitbetaling van een recht van vijf cent voor elk afzonderlijk in te vorderen bedrag niet hooger dan fl, van 7'/> cent voor elk bedrag tusschen fl en f25 6n van 15 cent voor elk bedrag van f25 en hooger. Bij de uitbetaling is bovendien we gens het bedrag, ingevorderd door een zelfde postkantoor, het recht verschul digd, dat is vastgesteld voor een postwissel van gelijk bedrag.«t Deze wet treedt in werking op een naderbij Kon. Besluit te bepalen datum. Z. K. H. Prins Hendrik keerde Donderdagmiddag van Zijn Z witsersche reis te Katwijk a. Zee terug, De Nedeil. Bond van Veehande laars heeft den Minister van Landbouw verzocht, de grenzen open te stellen voor den uitvoer van het overbodige kalfsvee en oude koeien tegen den staltijd, die weldra aanbreken zal. Jaarbeurs te Utrecht. Door het uitv. bestuur van de Eerste Nederlandsche Jaarbeurs, die van 20 Februari10 Maart 1917 te Utrecht zal worden gehouden, is eeue besloten prijsvraag voor eene reclameplaat uit geschreven. Hieraan zullen hunne medewerking verleenen de heeren C. A. Lion Cachet. Leo Gestel, C. Roll, Jan Sluyters en Willy Sluyter. De jury wordt gevormd door de heeren G. W. van Heukelom, Cdef van den Dienst van Weg en Werken bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, Utrecht, Voorzitter; W. H. de Brusonjé, Redacteur van de Bedrijfsreclame, Amsterdam en R. N. Roland Holst, Kunstschilder, Laren (N.H.). V rou wenkiesrechtpropaganda. De Vereeniging voor Vrouwenkies recht heeft geen verlof kunnen krijgen, om 19 September (dag van de opening der Staten Generaal) een optocht in Den Haag te houden. De dames hebben nu iets anders bedacht: Naar haar Maandblad meedeelt, zal op dien dag in Den Haag en de dui zenden vreemdelingen, die er dan komen, om den Koninklijken stoet te zien voorbijrijden, er aan herinnerd wordendat de vereeniging het algemeen vrouwenkiestecht wil zien neergelegd in de Grondwet. In groepen van tien vrouwen, getooid met do kleuren der vereeniging geel-wit zullen de kiesrechtvrouwen propaganda maken door het verspreiden van geschriften en ten slotte heeft in den Haagschen Dierentuin een groote landelijke mee ting plaats, waar de Troonrede be sproken zal worden. Doch dit is nog maar een kleinigheid bij wat er verder gebeuren zal. Van Woensdag 20 September af, tot dat de Grondwetsvoorstellen in open bare behandeling zijn geweest en de beslissing gevallen is, zal eiken dag, dat er zitting is van de Tweede Kamer en zoolang de zitting eiken dag duurt, op bat Binnenhof aan den ingang van het gebouw der Tweede Kamer een groep vrouwen staan met geel-witte strikken en met een bord, waarop een steeds wisselend opschrift, den be kenden eisch inhoudende. Bij mooi en leelijk weer, bij regen en zonneschijn, bij warmte en koude, altijd zal die groep vrouwen daar moeten staan, op geregelde tijden afgelost door een andere groep. Wel een ietwat zonderlinge propa ganda. Voordat deGrond wetsherziening aan de orde komt en de beslissing gevallen is, verloopt toch wel een jaar. Hebben de dames, die zich er bij voorkeur op beroepen, dat zij even nuttig werk voor de maatschappij verrichten als de mannen, heusch zóó veel vrijen tijd, om deze liefhebberij een jaar lang vol te houden? Tijd. Briefport naar bezet België. Het port der brieven naar het door Duitschland bezet gedeelte van België bedraagt 12'A cent voor een gewicht van niet meer dan 20 gram en 7'/> cent voor elk gewicht van 20 gram of gedeelte van 20 gram daarboven. Wegens ontoereikend gefrankeerde brieven wordt tweemaal het ontbre kend bedrag van de geadresseerden geheven. Het port der brieven voor de Neder landsche consulaire ambtenaren be hoort steeds, volgens bovenbedoeld tarief, bij vooruitbetaling te worden voldaan. (»St. Ct.«) Eerste Kamer. Door de Eerste Kamer werden zon der stemming aangenomen de Distri- butiewet, het 20 millioenen-ontwerp (voor beschikbaarstelling van levens middelen) en de suppletoire Land- bouwbegrooting (crisisuitgaven). Vredesbeweging in Australië. Het Bestuur van den «Nederland- sche Anti-Oorlog Raadcc ontving in zijn hoedanigheid van Bureau van de «Centrale Organisatie voor een Duur- zamen Vrede» van het Bestuur van de «Australian Peace Alliance» een schrijven, waarin wordt medegedeeld, dat op de Jaarvergadering de volgende motie werd aangenomen: »De Con ferentie van de «Australian Peace Society«, waarop personen uit de verschillende Staten aanwezig zijn, wensebt de «Centrale Organisatie voor een Duurzamen Vrede» geluk met haar bewonderenswaardig werk en is bereid genoemde organisatie in Australië te vertegenwoordigen en zich te doen vertegenwoordigen in den Raad van die Organisatie. Door de Conferentie werd een pro gramma aangenomen, in de eerste plaats inhoudende «een band te vor men tusschen alle krachten in Austra lië», die sympathie gevoelen voor het denkbeeld, om door middel van een internationale rechtsorganisatie den vrede te vestigen en te handhaven» en vervolgens propaganda te maken voor bepaalde beginselen. Van deze beginselen, wolke voor het grootste gedeelte groote overeenkomst vertoonen met de beginselen neer gelegd in het Minimumprogramma der «Centrale Organisatie voor een Duur zamen Vrede«, mogen verder nog worden genoemd: 1. de organisatie van vakvereenigingen en vereenigingen van werklieden met de bepaaldelijke bedoeling, bet einde van den oorlog te bespoedigen. 2. de aanstelling van een «Minister van Vrede» en de be schikbaarstelling van een belangrijk bedrag uit de openbare kas voor de verspreiding van vredesgedachten. Voorts werd door het Bestuur van den «Nederlandsche Anli Oorlog Raad« ontvangen het Jaarverslag over 1915 van de Australische Afdeeling van de Engelsche «Peace Society», welke ver eeniging reeds dagteekent van 1816, waaruit blijkt van groote activiteit van deze Australische organisatie tijdens den oorlog. Bovendien toont het over zicht van het weik der vredesorgani saties in Europa, hoezeer de vi edes beweging in dit werelddeel zich mag verheugen in belangstellingin Australië. Naar «De Telegraaf» mededeelt is de heer Dr. A. J. A. Prange, vroeger leeraar aan de IJ. B. S. alhier, thans directeur der H. B. S. te Soerabaja aldaar overleden. De heer W. Speerstra leeraar aan de Middelbare Handelsschool alhier staat op de voordracht voor leeraar in do Wiskunde aan de le H. B. S. met 3 jarigen cursus te Amsterdam. De godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk zal Zondag ochtend worden geleid door Dr. L. N. de Jong uit Utrecht. Te 's Gravenhago slaagde voor het examen teekenen M. O., akte Ma, onze stadgenoote mej. E. D. C. Oosterman. Naar wij vernemen houdt de vrij zinnige kiesvereeniging Amersfoortsch Gemeentebelang WoeDsdag 23 Augus tus a.s. een ledenvergadering. Bij onderhandsche aanbesteding is de bouw van vier woningen aan de Pieter Bothlaan voor f 13.900 gegund aan Slingelandt en Meyer, te Haar lemmermeer, bouwers van de woningen van Volkshuisvesting II aan de Kruis- kamp. Wereldvrede! Komt, keizers, koningen en vorsten Der aarde, komt en luistert goed Weet, dat de wereldliogen dorsten Naar vrede, «vrede zonder bloed». Dit laatste wordt nog niet begrepen Zooals de toestaud het doet zien. Die 't meest van u met vrede dwepen, De giootsto gruwelen ons steeds biên. Wat helpt het of ge in mooie woorden Een pleidooi voor den vrede houdt En ondertusschen maar laat moorden, Uit hebzucht, om het aardsche goud? Dat is geen vrede, dien wij willen I Dat is geen vrede zonder strijd; Geen vrede, die de smart doet stillen, Die vreugd en vrijheid ons bereidt. Staakt eerst uw moorden, plundr'en, rooven. Laat eerst uw legers huiswaarts gaan Dempt eerst de diepe, donk're kloven, Die tusschen volken zijn ontstaan. Dan zijt gij d'aangewezen menschen, Om, mèt de «wijzen dezer aard'», Te werken voor wat we allen wenscben «De wereldvreê, die vreugde baart.» Want dan nog dient hethelsche strijden Der menschen onderling beslecht; Schoon allen wereldvreê verbeiden, Der meesten daad is niet oprecht. Ob, toont gij door uw daad naast woorden, Dat Christus' leer uw leer zal zijn Als menschen, die Zijn'roepstem hoorden, Die stem gehoorzaam willen zijn. Ob, spot niet met den God tan 't leven, Die Macht, zoo grootscb, zoo heerlijk rein, Die Zijnen Zoon ons heeft gegeven, Om een Verlosser ons te zijn. Die Heiland sterft voor onze zonden; Hij, Hij, Die ons de vredevlag Aan deze aarde heeft gebonden, Hij, Die een weg daarheen ons gaf. En zouden wij dien weg niet wand'len, Niet trekken naar die vredevaan?! Zou al ons denken, al ods band'len Niet zijn om dezen weg te gaan?! Dan, wat gij ook van Gud zult denken, Gij kunt niet twijf'len aan een leer, Die gansch het leven u blijft wenken, Al loochent gij dit keer op keer. Gij voelt, dat u iets blijft ontbreken, Hoe ook in 's werelds gulden schijn Gij boven d'and'ren uit moogt steken Gij voelt u dikwerf toch zoo klein. Wel, Christus' leer zal u verheffen, Wanneer gij die oprecht betracht; Dan ook zult gij het gaan beseflen, Wat u ontbrak in dolensnacht. Want u ontbrak de wond're vrede, Die reeds 't betrachten van die leer U doet gevoelen in uw rede De ruste van een hoog're sfeer. O, wacht niet langer, Jezus noodt u, Zoo vriend'lijk diingend en altijd: Des werelds schijn en leugen doodt u, Doch Mijne waarheid 't leven wijdt. R. N. JACOB B. VORTMAN. llooge prijzen. Als een bewijs welk een florissante tijd het tegenwoordig voor den boeren stand is, kan dienen, dat dezer dagen te Witmarsum eene boerderij van nog geen 100 pondemaat (36*/* Are X 100) verhuurd is voor meer danfGOOO. Er waren bovendien 20 liefhebbers. Wanneer hierbij bedacht wordt dat de loonen zoowol voor knechts en meiden als voor de losse en vaste arbeiders ongekend hoog zijn en soms hel drie dubbele en meer van voor eenige jaren bedragen, clan is het duidelijk, dat er enorme sommen gemaakt moeten wor den, zullen zulke huurboeren een be staan hebben. «Ned.» Aardbeving in Italië. In Rimini is door een aardbeving groote schade aangericht Vier menschen zijn omgekomen en een 30-tal gewond Er zijn enkele huizen ingestort en andere zwaar beschadigd. Te Pesaro is de aardschok ook gevoeld, doch daar zijn geen slachtoffers. Er zijn maatregelen genomen om de bevolking van de geteisterde streek te helpen. Rimini ligt in het noorden aan de Adriatische Zee. Op Sicilië is de Etna aan het werk Een groote lavastroom vloeit uit den vulkaan en men hoort sterk onder- aardsch gerommel. Gevecht bij de Belgische kust. In den nacht van Dinsdag op Woens dag werd te Vlissingen zwaar gebulder waargenomen. Te oordeelen naar de kort opvolgende slagen werd dit ver moedelijk veroorzaakt door een lucht aanval op de Belgische kust. De ruiten rinkelden. Zeer velen zijn in hun slaap gestoord. Volgens de Tel. had dien nacht twee maal, ongeveer drie uur en balt- vier, in den omtrek van Zeebrugge een ontmoeting plaats tusschen Engel sche en Duitsche schepen, wat van Vlissingen uit viel waar te nemen. Aardappelen. Men schrijft uit Friesland aan »Hdbl.« Op de Friesche klei valt de oogst der aardappelen tegen. De qualiteit is middelmatig, de knollen zijn niet groot van stuk, terwijl er meer aard appelen door do ziekte zijn aangetast, dan men verwachtte. Het koude en aanhoudend vochtige weer in den voorzomer heeft te lang geduurd, om deze vrucht goed te doen gedijen. De winteraardappelen zullen duur worden. Vaderlandloozen 1 Twee geboren Nederlanders, die Zon dag te Middelburg vertoefden, en die in Franschen krijgsdienst waren ge weest en thans uit Duitsche gevangen schap ontvlucht, hebben zich Maandag op het Fransche consulaat te Vlissingen vervoegd, maar daar zij geen Fransche onderdanen zijn, konden zij daar niet geholpen worden. Nederlanders zjjn zij ook niet meer, daar zij in vreemden krijgsdienst zijn geweest. De politie te Vlissingen hielp hen naar Amsterdam om daar familie op te zoeken. N. Ut. Gedurig komen te Emmer-Com- pascuum gezinnen uit Duitschland, in korten tijd wederom een 4-tal. Van alle krijgeQ we te hooren.dat gebrek aan het noodige voedsel hen naar Holland dreef. Een gezin had de laatste 14 dagen hoegenaamd niets anders gegeten dan aardappelen met zout! Ook de evangelist Bakker te Reck linghausen beeft zijn arbeid aldaar moeten staken. Emm. C. Bevorder de Vaderlandsche Indu strie door geen orders te plaatsen bij buitenlandsche fabrieken. Daar door helpt ge mede om werkeloos heid te voorkomen en Nederland's welvaart te bevorderen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 10 tot 17 Augustus 1916. GeborenCatrina Jacoba, d. van Jacob Hendrik de Vries en Catrina Scheerder. Antonie Hendrikus, z van Hendrik van Roozendaal en Mina Staal. Nicolaas Martinus Augustinus, z. van Nicolaas Martinus Augustinus ter Wolbeek en Johanna Wilhelmina Los. Hubertus Martinus, z. van Jacobus Wilhelmus Johannes Franssen en Cornelia Dekker. Peel, z. van Hendrik floksbergpn en Wilhelmina van den Tweel. Johannes Hendrikus, z. van Fredericus Christianus de Reus en Antonetta Maria van Zutphen. Albert Frederik, z. van Hendrik Heide veld en Aaltje Westerink. Albert, z. van Willem van der Maat en Cornelia Pon. Aloysius Franciscus, z. vaq Wilhelmus Johannes Gerritsen en Ger- dina Woerdman. Daniël, z. van Mijndert van Loveren en Annetje van de Nautena. Pietor Willem, z. van Gerrit Nicolaas van Nieuwenhuizen en Evertje Schuin. Henri Eugène Albert, z. van Felix Joseph Buekers en Anna Louisa Vanschoonbeek. Rijk, z. van Rijk Jansen en Jannetje Loohuizen. Dirkje, d. van Rijk Jansen en Jannetje Loohuizen. Johanna,d. van Johannes Antonius Kaspers en Geertruida Maria van der Veer. Cornells, z. van Cornelis Spelt en Gerrigje Neeltje de Ridder. Elisabeth Theodora, d. van Barnardus Hendrikus Helmerhorst en Cornelia de Groot. Phelemina Elisabeth, d. van Hermanus Donderwinkel en Catharina Maria Plugers. Getrouwd: Marinus Theodora Jaco bus van YVessum en Cornelia de Munk. Henri Wilhelm Philippus Elize van den Berg van Eysinga en Elisabeth Frederika Johanna Wartena. Gerrit Schriever en Willempje ten Hoven Cornelis Johannes de Goede en Anthonia Veldman. Meyer Daniëls en Roosje Roodveldt. Ondertrouwd Pieter Ruitenbeek en Catrina Wilhelmina Mostertman. Antonius van de Vlassaker en Wil lempje Mulder. Overleden: Maria Twijnstra, 8 mnd. Maria den Daas, 51 j., echtg. van Jan de LaDg. Antoinette Josephine Pacqué, 25 j., echtg. van Joseph Francois Verhoest. Maria Rijnders, een jaar. Hubertus van Riel, 27 j. ongeh. Klaas Regtop, 20 jr., ongeb. Froukje Tonckens, 71 j., wed. van Fredrik Piekema. Jan Hulst, 77 j., echtg. van Jannetje van Reuler. Elisabetha Bendina de Bruyn, 72 j., wed. van Cornelis Veenendaal. Gijsbertje van Leer, 72 j., ongeh. Twee levenloos aangegeven kinderen. Leusden. Van 1118 Augustus 1916. Geboren Jan, z. van Aart ten Kulve en Johanna Anna Maria Alida van Rijn. Everdina Maria, d. vanGijs- bert van Ginkel en Gerritje van Deelen. Overleden Johanna Gerarda Kraan, 21 j., ongehuwd. Woudenberg. GeborenLambertus, zoon van Barend van Ginkel en Everarda van Egdom. Ondertrouwd Johan Jan Vermeulen en Maria Koudijs. Gehuwd: Dirk Moesbergen en Maatje van Ginkel. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. toren» Diotrictsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. Teiephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 81/,12'/, en van 67uur; Zaterdags van 8'/,127tuur. Aanvragen van Werkgevers op 17 Aug. le. Volwassenen. 1 klarinettist. 1 magazijnkneebts. 1 mandenmaker. 2 schilders (hnis). 15 schoenmaker. 1 suikerwerkers. 1 wagenmakers. 3 wafelbakkers. 1 melkslijter 1 violist. 1 banketbakkers. ■1 broodbakker. 1 colporteurs. 1 dagmeiden. 2 dienstboden. 1 electricians. 1 emballeur 1 instrumentmaker. 1 kopergieter. 1 kruideniersbediende 2e. Leerlingen en Jongens. 1 broodbakker. I 3 loopjongens 3 dagmeisjes. I 2 losse arbeiders. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 17 Aug. le. Volwassenen. 2 bankwerkers. 5 breisters. 1 corrector. 7 grondwerker. 1 handelsreiziger. 1 letterzetter. 2 linnennaaiater. 2 sjouwer. 5 stopster. 1 straatmaker». 2 timmerlieden. 1 tolken (mann.) 3 werkvrouw. 1 winkelbediende. 1 veldarbeider 2 voerlieden. 27 losse arbeider. 1 loodgieters. 1 metselaar. 1 scbilder (buis). 1 sigarenmakers. 2e. Leerlingen en Jongens. 2 losse arbeider. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teleph. int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, i8 Aug. 1916. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen f8.a f 12.f'eren f 8.— a f 13.Nieuwe Aardapp. fOOOAfO.kleiaardapp. 2.50 a f 3. Hoendereieren I 7 90 a I 8.20 p. 100 st. Bruine eieren 10.a f 0.00 per 100 st. Boter f 1 70 a M.70 per kilo. Eendeneieren f7.90 A f8.20 Zoetem. kaas f 0.f 0.per 50 kilo Kippen 11.25 a f 1.75 Kuikens f0,a f0.Piep kuikens f0 50 it f 1.60 Ganzen to. a f0..Eenden f 1.00 a f 1.40 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f0.— i fO.— Wilde konijnen 10.00 i fO.OO Tamme f0.80 a f140 Duiten f0.70af0.80 paar Magere varkens f30,— a f35. Varkens*, export f 0a f 0.Zeugen f 70.a f 120.— Biggen f6 a f 14Schrammen fO.afO.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a 000—, Kalfkoeien f 000.— i f 000.—. Kalf- *aarzen f 00.A f00.Os f000.a f000. Ptnkstieren f Ua f 000. Kalveren f 10.k f 11.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 20 heet. Appelen. 30 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len,120 heet. Zaïitlaardappelen, 100000 stuks Huen- dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 150 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 5 magere varkens Varkens voor exportslagerij 300 biggen, 20 zeugen, 1 kalf. Op de centrale eierveiling det V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 78192 stuks. Prijzen f8.00—f8 50. Eendeieren fS.00. Slachtgevogelte. Middenprijs. Slachtkippen f 0.71— f 0 76 per K G. Jonge Hanen f 0.94f 1.17 per K G. Oude Hanen f0.58f0 71 perK.G. Eenden f0.75. Dinsdag 15 Aug. Regeeringseieren, 250715stuks, prijzen van f 6 20f G.60. Vrijdag 18 Aug. Regeeringseieren 114234 stuks, prijzen van f6 40f 6.70, RECLAME. Zoolang gij gezond zijt, overwerkt gij u allicht. Overwerk en zorgen leiden tot niets goeds Nie mand kon de natuurwetten ongestraft overtreden. Wij allen hebben rust van onzen geest en ons lichaam, lichaamsoefening in de buitenlucht en acht uren slaap noodig om gezond te blijven. Wij moeten niet te veel eten of drinken. Alleen melk en water kunnen in ruime mate genuttigd worden Verkeerde gewoonten overladen het bloed met urinezuur-vergiften. De nieren werken als veilig heidskleppen», filtreeren het bloed en verwijderen de vergiften, maar zijn geneigd om te verzwakken bij langdurige inspanning én zoodra zij falen, voelt gij u dof, vermoeid en zenuwachtig. Uw rug doet pijn, gjj verliest aan gewicht, gij krijgt last van hoofdpijn, duizeligheid en urine-stoornissen. Om beterschap te kunnen verkiijgen moet g\j vooreer# weder eenvoudige, verstandige gewoon ten aannemen. Maar gij dient ook de nieren te hulp te komen. Wat dat betreft kunt gij staat inaken op Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit geneesmiddel zal van grodt nut blijven om de werkzaamheid der nieren' te herstellen en haar te helpen om het overtbïlig urinezuur en de vloei bare, afgewerkte stoffen af te voeren. Foster's Pillen zijn gegarandeerd vrij van schadelijke bestanddee- len. Zij werken alleen op de nieren en urinewegen. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langcstraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. y. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk, 33

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2