BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. den oorlog met Engelsche en Fransche penvoerders steeds sterker bleken te WQrden, dat, in de eerste plaats, geen vrede mag gesloten worden met de dynastie der Hohenzollerns; en inde tweede plaats, dat er geen vredes voorwaarden mogen aangenomon wor den, waarbij de geallieerden niet tevens het recht zal worden verleend om eene passende bestraffing te eischen voor die personen, die de oorlogswetten en de eischen der beschaving zoo ruw geschonden hebben. Ik geloof dat ik, als burger van een neutraal land, deze zaken eigen lijk niet moest bespreken, want als de geallieerden dezen strijd winnen ten koste van zoo groote opofferingen aan levens en aan eigendommen, dan zal en behoort het hun recht te zijn om zelf en op hunne eigene wijze den aard en het karakter van den vrede vast te stellen. Neutrale naties hebben om ver schillende redenen geweigerd deel te nemen aan dezen strijd, die in wezen een burgeroorlog der beschaving is. Deze onthouding moge in vele ge vallen te rechtvaardigen zijn en in alle gevallen verklaarbaar, maar het lijkt mij duidelijk, dat de weigering om deel te nemen aan den oorlog het voor iedere neutrale natie onverstandig maakt om zich door vrijwillige be middeling of door interventie met de zaak te bemoeien als de strijd beslist zal zijn. Dit kan geen goeds, maar integendeel veel kwaads veroorzaken. Dit beteekent niet, dat niet alle beschaafde naties een gewettigd be lang hebben bij den aard van den vrede en bij de bespreking der groote principes, waarom het in dezen reuzen strijd ging. Het zal inderdaad wel noodig zijn, dat de beste denkers der beschaving hunne krachten inspannen om vast te stellen hoe het internatio naal recht het best in eere hersteld kan worden en hoe een rechtvaardige en duurzame vrede bereikt kan worden. Maar als de geallieerden winnen, dan zullen zij de victorie behaald hebben met een ontzettend verlies aan men- schenlevens en rijkdommen en zij zullen daarom, zonder bemoeizieke inmenging der regeeringen van de neutrale volkeren, terecht deze zaak mogen beschouwen als eene, die alleen henzelven en hunne vijanden aangaat en vaststellen, hoe de genoemde resultaten het best te bereiken zijn.» De Russische doortocht door Rdciuenië. De berichten omtrent den doortocht van een Russisch leger door Roemenië teneinde de Bulgaarsche noordgrens aan te vallen,' zijn nog zeer tegen strijdig. Te Athene loopt hardnekkig het gerucht, dat een sterk Russisch leger bij Reni aan den Donau de Roe- meensche grens al overgetrokken is; in Parijs zijn particuliere telegrammen ontvangeu, waarin gemeld wordt, dat reeds een Russische divisie met artil lerie in Boekarest is gearriveerd. De Weensche »Neue Freie Presse« echter neemt uit de Roemeensche »Dreptalea« over de mededeeling, dat bet plan wel bestaat, maar nog niet tot uitvoering is gekomen. Bij het begin van het offensief op het oostelijk front stonden in Bessarabië250 000 man Russen met 60.000 Serviërs gereed met groote hoeveelheden munitie. Om het trans port te vergemakkelijken, werd zelfs een spoorweg aangelegd van Akker- mann (ten Z. van Odessa) naar Tasch- bunar (bij de grens). Het feit echter, dat Broessilofs offensief werd tot staan gebracht, ge voegd bij de geringe werkzaamheid van generaal Sarrails leger, hebben de uitvoering dier plannen zoolang op gehouden. De «Neutralen Conferenties, die sinds Februari 1.1. te Stockholm is bijeen geweest, zal .met 1 September haar hoofdzetel naar 's-Gravenhage verplaatsen. De werkzaamheden der Conferentie te Stockholm, waaraan voortdurend bekende vredesvrienden uit Amerika, Denemarken, Nederland, Noorwegen, Zweden en Zwitserland hebben deel genomen, zijn van veelzijdigen aard geweest. Met een groot aantal mannen van beteekenis, uit zoowel oorlog voerende als onzijdige landen, is de mogelijkheid besproken een vrede te helpen bevorderen, die, aan alle vol keren vrije politieke en econo mische ontwikkeling verzekerd en gepaard gaande met de schepping eener internationale rechtsorde, die de kenmerken van duurzaamheid zou in zich dragen. Verschillende leden der Conferentie en op verzoek der Con ferentie tevens eenige bekende ge leerden en volksvertegenwoordigers uit onzijdige landen hebben met gelijk doel eenigen tijd in oorlogvoerende landen vertoefd en daar met personen van invloed een onderhoud gehad. Naast deze vertrouwelijke stappen ter bevordering van een spoedigen en duurzamen vrede, is indirect in deze richting gewerkt door de verspreiding op groote schaal van vredesliteratuur, waarbij aan verzoenende uitlatingen uit de oorlogvoerende landen bekend heid werd gegeven, zooals o.a. ook door het buitenlandsch orgaan van den »Nederlandsche Anti-Oorlog Raadt, de »Nouvelles de Hollander geschiedt. Ook is in een groot aantal exemplaren een manifest verspreid, waarin de Con ferentie uiting gaf aan haar inzicht, welke vredesvoorwaarden uit een oog punt van waarborgen voor de duur zaamheid van den komenden vrede wenscheiijk schijnen te zijn. Aan de door den »N A.O.R.a bestuurde «Cen trale Organisatie voor een Duurzamen Vrede» is een ruime subsidie verleend ter bevordering van de door deze Or ganisatie aangevangen studie van de internationale hervormingen, die ter vermijding van toekomstige oorlogen aanbeveling verdienen. Op verschil lende wijzen is een krachtige actie gevoerd ter ondersteuning van het denkbeeld eener Officjeele Conferentie van vertegenwoordigers van onzijdige Regeeringen in het belang van een duurzamen vrede. De Augustusbetoo- gingen, die in Denemarken, Nederland, Noorwegen, Zweden en Zwitserland gehouden zijn en ten deele ook de bevordering van dezen wensch ten doel hadden, zijn voor een groot deel door den steun der Neutralen Con ferentie mogelijk geworden. Nadat de Conferentie aldus gedu rende ongeveer zeven maanden voort durend bijeen geweest is, werd het thans in het belang van het werk wenscheiijk geacht den arbeid niet in één plaats voort te zetten, doch door drie verschillende, doch voortdurend met elkander in voeling staande bu reaux voort te zetten. Nu de leden der Conferentie met elkanders inzichten volkomen vertrouwd zijn geraakt, is een dergelijke decentralisatie mogelijk geworden. Met ingang van September zullen bureaux te Bern, 's-Gravenhage en Stockholm gevestigd zijn, waardoor uit den aard der zaak de mogelijkheid op zegenrijke aanraking met personen uit de oorlogvoerende landen belangrijk verhoogd wordt. Op uitdrukkelijk ver zoek van den Heer Ford zal, gelijk reeds in den aanvang van dit bericht vermeld, de hoofdzetel van Stockholm naar 's-Gravenhage worden verplaatst, met het oog op de bijzondere plaats die Nederland op internationaal ge bied inneemt. De Algemeene Secretaris der «Neutralen Conferentie», de Heer Louis P. Lochoer, uit Chicago, wordt reeds in het begin dezer week alhier verwacht. De «Neutralen Conferentie» en de «Nederlandsche Anti-Oorlog Raad», die reeds sinds de reorganisatie der Conferentie in Mei bij tal van gelegen heden met elkander hebben samen gewerkt, hopen deze samenwerking, nu ook de Conferentie hier ter stede gevestigd wordt, op niet minder krach tige wjjze voort te zetten. De Midd- Ct. meldt, dat in de beide deelen van Zeeuwsch Vlaanderen buitengewone toebereidselen worden getroffen om den verjaardag van H. M. deKoningin te vieren. Daar wordt men meer dan elders in ons land dagelijks aan den oorlog herinnerd, al was het alleen maar door het kanongebulder. Over het algemeen kan men den Zeeuwsch-Vlamingen ook niet ver wijten, dat ze door feestvierderij den ernst der tijden negeeren. Dat echter nu, op dezen nationalen herdenkings dag zulke buitengewone feestvoor- bereidingen worden getrollen, mag men gerust toeschrijven aan heel andere neigingen dan alleen lust tot feestvieren. Het is voor de menschen daar blijkbaar een behoefte om zich op dien verjaardag der Koningin als Nederlanders te doen kennen. Koninklijke belangstelling;. De Koningin-Moeder heeft de vorige week een bezoek gebracht aan het dorpje Spakenburg, teneinde aldaar de door de overstrooming aangerichte schade en de herstellingen in oogen- schouw te nemen. H.M. bracht tevens een bezoek aan de barak waarin nog enkele families van het geteisterde dorp ondergebracht zijn. Handelsbl. Jl. Maandag bracht H. M. de Koningin Moeder een bezoek aan Utrecht, waar H. M. het Kinder-Zieken- huisenhet Rijks-Centraal Laboratorium ten behoeve van het Staatstoezicht op de Voksgezondheid zou bezoeken. Kostwinners Landstorm. Bij de oproeping in werkelijken dienst van landstormplichtigen werden tot nu toe tot nader order buiten oproeping gelaten degeneu, die land- stormplichtig zijn geworden, tengevolge van hun als militieplichtige verleende vrijstelling wegens kostwinnerschap of wegens persoonlijke onmisbaarheid. Degenen hunner, die thans in het geval zijn van vrijstelling voor goed van den dienst bij de militie en wier jaarklasse reeds in werkelijken dienst gesteld dan wel daartoe opgeroepen werd, moeten voor zoover zij niet op of na 1 Januari van dit jaar wegens persoonlijke onmisbaarheid zijn vrij gesteld van dien dienst, in werkelijken dienst worden gesteld, tegelijk met het deel der lichting 1910, dat ver moedelijk omstreeks 10 November a s. zal moeten opkomen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 26 Aug., in Nederland uitgesproken 21 faillissementen tegen 19 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 738 faillissementen tegenover 913 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Bij de gisteren gehouden ver kiezing van leden van den Gemeente raad zijn candidaat gesteld in District I (vacature-Van Duinen, aftr. 1921), de heeren J. Overeem, A. J. Looxma van Weideren, baron Rengers en mr. L. Stadig; District I (vacature-Gerritsen, aftr. 1919), de heeren B. Noordewier, Th. J. Nieuwendijk en A. van Nynatten; District III (vacature-Van Achter- bergh, aftr. 1919), de heeren J. Bonk, Th. J. Nieuwendijk, P. Voskuilen; District III (vacature-Van Esveld, aftr. 1917), de heeren C. Okhuizeo, J. W. Polder, mr. L. Stadig en mr. A. van Traa. Stemming op Donderdag 7 Septem ber herstemming zoo noodig op Vrijdag 15 September. Houders van broodkaarten wo nende te Amersfoort en zij die in Leusden aan den grens van Amers foort wonen en hiervan kennis gekregen hebben, worden er aan herinnerd dat zij Vrijdag 1 September en Zaterdag 2 September a s. hunne nieuwe kaart over September kunnen in ontvangst nemen aan het broodkaartenbureau, Appelmarkt (ingang Groenmarkt). Aan hen, die hunne kaart niet op de daarvoor vastgestelde dagen hebben ingewisseld, wordt geene nieuwe kaart uitgereikt. Broodkaarten per post bezorgd, wor den beschouwd als niet te zijn in geleverd. Thans is definitief eene coöpe ratieve slagerij alhier opgericht. Het bestuur bestaat uit de heeren J. War- naer, voorzitterE. Roodhuyzen, secre taris-penningmeesterH.Palra, G. A. van Mechelen en H. Castein. De technische leiding is toever trouwd aan K. van Wieringen, ter wijl de slagerij gevestigd wordt in het perceel Nieuweweg No. 2. Op Koninginnedag heeft de A. Z. en P. C. nationale zwemwedstrijden georganiseerd, waarvoor zich bereids een dertigtal deelnemers, zoo dames als heeren, hebben opgegeven. De 2 KM. wedstrijd zweminrich tingKoppel staat ook weer op het programma. Ook bij de bier in garnizoen liggende troepen wordt een proef ge nomen met schapen vleesch. De ter bijwoning der algemeene vergadering opgekomen afgevaardig den van de verschillende afdeelingen van den Volksbond tegen drankmis bruik werden met het hoofdbestuur Maandagavond in de groote zaal van «Amicitia» ontvangen waar professor F. Kenninck, voorzitter der plaatselijke afdeeling hen welkom heette. Op het raadhuis werden zij door Burgemeester en Wethouders verwel komd. De burgemeester wees in zijn speech op hetgeen door ons gemeente bestuur ter bestrijding der drank gewoonte werd gedaan. Nadat thee en alcoholvrije dranken waren aangeboden begaf men zich andermaal naar «Amicitia» op welks schitterend verlicht terras een concert werd gegeven, aangeboden door het bestuur der Sociëteit. Ter kaasmarkt van j.l. Maandag werden aangevoerd 30 wagens met 7925 KG. Alles werd vlot verkocht tégen f56 a f58.50 per 50 K.G. Ge stempelde f 57 a 58.50 per 50 K.G. Gebrek aan veevoeder. TalvanFriesche boeren, die geregeld 60 a 80 varkens mestten, zijn door het dure veevoeder daarmee opge houden. Het gevolg is, dat de biggen veel goedkooper zijnmen koopt ze nu voor 3 4 gulden per stuk, waar voor eenigen tijd 12 a 16 gulden betaald werd. Als het zoo blijft, zal er spoedig gebrek zijn aan varkens voor de slacht bank. Zaterdag komen 700 kinderen uit België naar ons land om hier zoo mogelijk tot na den oorlog te blijven. Het ligt in de bedoeling hen onder te brengen in verschillende plaatsen bij particulieren «N.Ct,» Toenemende desertieen ontvluchting. Het Hbld. verneemt uit Eindhoven dat de desertie van Duitsche soldaten over onze grenzen nabij Valkenswaard in de laatste dagen toeneemt. In een paar dagen zijn een vijftal over den draad gekomen. De menschen ver klaren allen, geen voldoende voedsel te krijgen. Onder de grensbezettingen, die eerstdaags voor het front zijn aan gewezen, zit de lust tot desertie er diep in, doch de controle is scherp zoodat ontsnappen zeer moeilijk is Uit een oud boek. Een niet-onaardige anecdote wordt verhaald door den zanger Collé in t en meer dan 150 jaar geleden verschenen Journal historique. De anecdote is oud..., en toch lijkt het wèl, alsof ze geschreven werd in onze dagen Collé verhaalt, dat een vreemd officier belast werd met het brengen van de tijding van een ernstige nederlaag der Oostenrijksche troepen naarWee- nen. De gouverneur van de eerste ge meente, die hij op Oostenrijksch grondgebied bereikte, lichtte hem in, dat bij, omdat hij een nederlaag kwam melden, op zijn tocht naar Weenen overal zou moeten roepen«Victorie, Victorie» en hij zich van twintig of dertig hoornblazers moest doen ver gezellen De officier kwam werkelijk «Victorie» roepende te Weenen aan. »Ik werd, zoo verhaalt hij voorden keizer geleid en ik deelde hem over luid mede: «Victorie Majesteit» ver volgens echter fluisterde ik hem in het oor: «De veldslag is verloren. Majesteit!» De Keizer noodigde mij uit mij naar zijn cabinet te begeven. En toen ik hem in bijzonderheden den ongelukkigen stand van zaken had medegedeeld, vroeg Z. M. mij «En mijn cavalerie?: «Die is voor de haaien, Uwe Majesteit.» «Wat zegt U En mijn infanterie? De infanterie eveneens. Uwe Majes teit.» Dadelijk liet de Keizer de deuren van zijn cabinet weder openen en sprak overluid in tegenwoordigheid van het geheele hof «Men late een Te Deum zingen.» en ontspand, weer veerkrachtig kannen worden 1 Wij beiden waren zoo jong en ook hartstochtelijk, hoewel niet in den verderfelijken zin, als hij, die mijn eeuwige haat heeft. Ik hield van uitgaan en bewonderd te worden. Dat wetende, was ik te meer op mijn hoede, want van ontrouw aan mijn kind gruwde ikdat scheen mij iets ont zettends toe. Het kind, dat wellicht toch reeds de nawerking van de geleden ellende zou doorvoelen, moest in reine liefde, te voller, daar het alleen zijn moeders liefde zou bezitten, voldragen worden. Daarom verzocht ik Jens, plichtmatig als een vreemde, of hij mij behulpzaam wilde zijn bij de scheiding. Indien hij zorgde, dat ik een jaargeld ontving voor mij en mijn kind, dan had hij al het mogelijke voor mij gedaan. Ik smeekte hem toen reeds, mij daarna te verlaten, geheel en al, mij zelfs niet onnoodig te schrijven. Dit ter wille der lokkende verzoeking: Kom met je liefde en hoort en blijf bij mij. Het mocht niet, het kon niet. Het was beter zóó. En zóó gebeurde 't. Stipt hield Jens zich aan mijn wensch. Ik verliet het witte landhuis voor een klein, maar bekoorlijk huisje tusschen de bergen, in een eenzame, afgelegen streek. Daar wachtte ik je geboorte af, Magda, mijn kindje. Eerst twaalf jaar later zag ik Jens terug. Toen hij mij had gebracht in het kleine huisje in de bergen, verliet bij mij voor twaalf, lange, volle jaren. Kinderen, ik moet ophouden voor vandaag; ik word zoo moe. Mijn handen sidderen en mijn rug steekt pijnlijk. Ik ga terugzinken in de kussens en den dokter afwachten. Een sympathieke man, die Dokter Lonneker. Zijn lief, zoo knap gezicht moet iedere patiënt goeddoen, opwekken. Ach, ik had nog zooveel te schrijven. Het is jammer, dat ik niet meer kan. Al voel ik me niet minder wordenik weet 't; mijn dagen zijn geteld. Daarbinnen rotten mijn longen af; ik ben soms zoo benauwd, dat op eens mijn adem weg zal blijven; dat ik geen lucht meer zal kunnen krijgen en slikken moet. O, het is een vreeselijke ziekte, die mijn einde volbrengt. Jullie gezonden, kunt je dat bijna niet voorstellen. Wees maar voorzichtig. Kou, lichaamszwakte, verdriet, verwaarloosde, of te geringe zorg voor me-zelf hebben, voor ik 't wist, die ziekte in mij vastgeworteld. Ha, daar breekt de zon door de grauwe lucht. Ze speelt door de kamer met gouden vonkjes. Het is nu zoo licht en mooi om me. O, wat is de lente toch weldadig We hebben nu Februari vandaag. Nu kan de lente niet zoolang meer dralen. Nu moet ze komen, kinderen. Dat maakt je arme moeder gelukkig. De winter woedt al zoo lang en zoo hevig In een week, lieve kinderen, heb ik niet voor jullie kunnen schrijven. Het verlangen was er wel en ook de wil, maar koude en onbehagelijkheid hielden het geheel tegen. Toen ik 't laatst schreef, dacht ik, dat we nu de lente hadden, 's Morgens scheen de zon zoo heerlijkze wierp zoo'n mooi gouden licht door de vensters, wat deze anders-stroeve kamer opwekkend vervroolijkte en dien zelfden avond geweldige, woeste sneeuwbuien, opgejaagd door een hevigen, joelenden wind, neerbeukend, vernietigend, alles wat zich waagde op zijn wilden vaart. De aarde lag weer in den duisteren winter nacht. De sneeuw viel voeten hoog en een ijzige, werkdadige vorst klonk ze muurvast. De kou was geweldig en snijdend. Ik stond even boven voor het nog ongesloten venster van mijn kamer en zag uit de bijgebouwen van het sanatorium het licht veilig naar buiten schijnen. Een troostend lichtje in den donkeren winternacht en toch had ik de lente al gezien. Een angst huiverde in me, dat we weken ingesneeuwd zouden zitten, als tusschen Kerstmis en Nieuwjaar; dat die geweldige wind weer dagen en nachten achtereen, zonder erbarmen, dreigend beuken zou, tegen alles wat zijn vaart stoottedat die ontzettende kou van de verleden maanden ons weer zou nijpen en pijnigen, verstijvend al onze gedachten, behalve die éénevermoeiend en verkleinend Hoe verdedig ik mij tegen dien verschrikkelijken vijand? Ik hoop, kinderen dat jullie er niet zoo onder geleden hebben dan je uit den aard van haar gestel huiverige moeder. Bovendien kunnen jullie stoken zoo hard als je wilt en is het ons als patiënten verboden ook maar iets boven de bepaalde temperatuur te verwarmen. Je brief, Elise heeft mij zeer gelukkig gemaakt. Ik ben blij dat je hongerende ziel, zooals je al die nog-in-je- beklemde ideeën noemt, vertroosting is komen zoeken bij je moeder. Kindje, het is wonderlijk, zooals ik telkens mij zelf terug vind in jou. Bij de verheugenis die mij dat geeft, komt wel de vrees sluipen, dat te hoog- gestelde een trotsehen en ide- alistischen vlucht nemende, gedachten je veel leed zullen brengen, zooals ze dat je moeder deden. Ach, hoe dikwijls zal je arm trotsch kopje zich pijnlijk stooten! Magda is zoo veel kalmer. Zij aanvaardt zoo zonder pretensie, zonder ide alen en zonder buitengewone illusie het gewone leven der menschen. Al zal ,t haar minder zielevreugde geven; 't zal haar ook behoeden voor veel leed. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2