SP01D. Tl KOOP Plaatselijk Nieuws. KENNISGEVING. Advertentiën. Aanbesteden Bestek No. 9. Het aanleggea en rioleeren vau een gedeelte van den Hoofdweg, gelegen in het Soesterkwartier. J. A. GOVERS, Schoenen naar iïiaat. partij te vormen sterk en machtig genoeg om invloed te kannen uit oefenen op de openbare meening over de geheele beschaafde wereld. Reeds een eeuw geleden heeft de Peace- Society verklaard, dat broedermoord misdadig is en de oorlog met al het afgrijselijke dat erin gebeurt goddeloos. Dat is de eeuwige waarheid, welke wij de roeping hebben luide te verkondiged, nu in de duisterste uren zoowel als morgen, wanneer de stralen van het licht opnieuw zullen schijnen over God's schoone aarden. De onzijdigheid van Nederland. In de Staats-Ct. wordt ter kennis gebracht, dat de Nederl. Regeering in den tusschen de met Nederland be- vriendemogendheden Italië en Duitsch- land uitgebroken oorlog volstrekte ouzijdigheid zal in acht nemen. De Neue Freie Presse verneemt, dat de Oostenrijksch-Hongaarscbe regee ring aan onze Regeering verzocht, de bescherming der Oostenrijksch Hongaarsche belangen in Roemenië op zich te willen nemen. De Londenscbe Globe schrijft: «Het is een dwaling veel gewicht tebechtenaandeherhaaldeschendingen van Hollandsche neutralitiet, waaraan de zeppelins zich schuldig maken Over Hollandsch grondgebied is ge makkelijk voor hen en dat zij dit doen is in overeenstemming met de aan matiging, die zoozeer in het Duitsche karakter ligt. Op sommige tijden leest men, dat deze schendingen van Hollandsch grondgebied gebaard gaan met het torpedeeren van Hollandsche schepen en daaruit is de conclusie getrokken, dat. Duitscbiand er zich opzettelijk op toelegt met Holland twist uit te lokken teneinde de Schelde en de Rijnmondingen in bezit te nemen. Wij gelooven dit niet. Hoe groot het verlangen van Duitscb iand ookzijn mag naardeze Hollandsche bezittingen zoo kan het toch in zijn tegenwoordigen toestand niet ver langen het aantal zijner vijanden te vermeerderen en vooral mot zulk een stoer volk als de Hollanders. Het heeft geen troepen te missen voor Dieuwe avonturen en als het den oorlog begon togen Holland, dan zou zijo strategische toestand nood lottig worden, indien dit land niet ineens werd verpletterd. In het ergste geval zouden de Hollanders altijd de dijken kunnen doorsteken en de invallers verdrinken als kakkerlakken, in een sauspan. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan Haar Dochter op Haar verjaardag ten geschenke gegeven een beddesprei, waarvan de Geefster zelf een gedeelte heeft bewerkt. Het ontwerp is af komstig uit het bekende atelier voor Hollandsch Kunstnaaldwerk van Mar- garetha Verweij. Met dit geschenk heeft H. M. de Koningin-Moeder de Hollandsche industrie gesteund en deze heeft op haar beurt met dit voor treffelijk uitgevoerde kunstwerk dien steun zich ten volle waardig getoond. Vad. College van Advies. Wij vernemen, dat Minister Pos- thuma besloten heeft een College van Advies, bestaande uit drie personen, in te stellen dat hem zal adviseeren in alle zaken betreffende de uitvoering der Distributiewet. Een economisch driemanschap dus. De Minister heeft de volgende heeren uitgenoodigd om in dit College zitting te nemen Mr. M. M. Schim vanjier Loeff te Gouda, lid van de Tweede Kamer voor Dordrecht; O. Reitsma, te 'sGra- venbage, secretaris van den Neder- landschen ZuivelbondA. G. Kröller, te Rotterdam, lid der firma Müller en Co. »Tel.« Spoorrijtuigen. De recordcijfers, door de verschil lende spoorwegmaatschappijen in ons land gedurende den laatsten tijd voor reizigersvervoer gemaakt, wijzen er op, dat er op het oogenblik in ons land veel woidt gereisd. Zoozeer is dat reizigersverkeer toegenomen, dat de meeste spoorwegmaatschappijen op 't oogenblik met gebrek aan rijtuigen te kampen hebben. Dit drukke vervoer wordt, naar de »Tel." opmerkt niet alleen veroor zaakt door de mobilisatie, maar er schijnen ook andere omstandigheden te zijn, die hiertoe medewerken. De militairen toch reizen hoofdzakelijk in do derde klas en het vervoer in die klasse is vrijwel stationnair gebleven. Zeer is echter toegenomen het ver voer 2e klasse en het meest het ver voer in de eerste klas. Wanneer men bijv. geregeld gebruik maakt vau de groote sneltreinen tusschen Amster dam en Den Haag, zal men steeds kunüen constateeren,dat er niettegen staande er veel meer eersteklascoupé's dan in vroeger jaren beschikbaar zijn, toch steeds eerste-klas-plaatsen te kort komen, en nog niet lang geleden ge beurde het, dat reizigers eerste klas met een plaats in de derde genoegen namen, om niet tot een volgenden trein te wachten. Vooral het verkeer in de eerste klas tusschen Amsterdam en Rotterdam met Zandvoort en Scheveningen is buitengewoon groot, en waarschijnlijk zal dit nog wel toenemen, daar er steeds meer reizigers komen, die zich de luxe van het reizen in de eerste klas kunnen veroorloven. De Hollandsche Spoor heeft dan ook, om in het gebrek van rijtuigen le en 2e klasse te voorzien, besloten tot het doen aanmaken van een groot aantal rijtuigen le en 2e klasse, naar men meent een 25-tal. Elk rijtuig kost tusschen de 30.000 en 40.000 gulden, d. w. z. eenige duizenden meer dan vroeger. Tot den aanmaak van deze rijtuigen is, volgens de »Tel.«, eerst besloten nadat men zekerheid had, dat het wetsvoorstel voor belasting op de plaatskaarten zou worden ingetrokken, omdat men verwachtte, dat door die belasting juist van de hoogere klassen minder gebruik gemaakt zou worden. Uit een en ander valt ook af te leiden, dat aan een verhooging van de reizigerstarieven, waarover na het intrekken van bovenbedoeld wetsont werp nogal sprake was, niet gedacht schijnt te worden. «Kampioen. Nederl. kinderen uit Duitschland. De minister van Binnenl. Zaken heeft aan het Huisvestingscomité te Lieden medegedeeld dat de 30 arme kindertjes van Nederlandersuit'Duitsch land die eerstdaags zullen arriveeren op kosten van het departement' door Nederland zullen veivoerd worden welke bepalingen ook gelden zal voor hunne geleiders. Aan G. C. Swagerman, milicien bij het cavalerie recruten-depot alhier, is de bronzen eerepenning voor mensch- lievend hulpbetoon met getuigschrift toegêkend wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een drenkeling uit de Vlierbeek op 20 Juni 11. Aan kolonel A. G. M. J. baron van Oldeneel is, onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend. De heer D. Lenderink behaalde jl. Donderdag te Utrecht de hoofd acte L. O. De openluchtvoorstelliug van Lanseloet en Sanclerijn is om het slechte weer andermaal moeten wor den uitgesteld, Bij de op Koninginnedag ge houden zwemwedstrijd KoppelMon nikendam kwam F. L. Leusden. die het vorig jaar in 33 min. 26 sec. den eersten prijs behaalde, wederom als eerste aan, zijn lijd met 6 sec. vor- beterende. Behalve den wisselbeker verwierf hij daardoor het kampioen schap van den U. P. Z. B. De verdere uitslag van de heeren is als volgt: 2e prijs C. Zegger (D. J. K.) in 35 min. 51'/s sec.; 3e pr. F. Schutte (A. Z. en P. C.) in 34 min. 16 sec. 4e pr. H. Snyder (U. Z. C) in 36 min. 30 sec.5e prijs S. Knoppers (A. Z. en P. C.) in 30 min. 53V« sec. 6e pr. E. Rybstein (IJ) in 39 min. 1 sec 7e pr. A. Soepnel (Dolfijn) in 40 min. 7'/s sec. Van de dames kwam mej. Toos Stocker in 44 min. 19'/t sec. het eerste aan, waardoor zij kampioen werd van de U. P. Z. B. en tevens een extra prijs verwierf als eerstaan- komende Arnersfoortsche deelneemster. De plaatsing der overige dames is als volgt: 2e prijs mej. B. Duykers (H. D. Z.) in 44 min. 32 sec.; 3e pr. mej. B. Andrea (U. Z. C.) in 47 min. 14 sec.; 4e pr. mej. A. Blankenzee (H. D. Z.) in 47 rnin. 25'/s sec. Vorder werd de heele afstand nog afgelegd door de damesToos Stoel, Bels Prins, B. Otto, J. den Hartog, J. Vonk en Z. Wolfswinkel van A. Z. en P. C. en B. v. d. Kleinemulder van de Arnh. Z. C. Een zeer talrijk publiek volgde langs de oevers der beek met belang stelling den spannenden strijd. Na afloop werd door de dames C. Lachman en A. Helweg uit Amsterdam een demonstratie gegeven in schoon- springen en hinderniszwemmen. Levensiuiddelcnburcau. De prijzen der verschillende goed- koope vischsoorten zijn voor de maand September als volgt vastgesteld: Schelvisch 12 ct. per pond, wijting ll'/j ct. per pond, schol 12 ct. per pond, poon en pieterman 11 ct. per pond, kabeljauw 12 ct. per pond, horsmakreel 9 ct. per pond, makreel 14 ct. per pond, gerookte schelvisch 16 ct. per pond, Engelsche bokking 5 ct. per stuk, haring 4 ct. per stuk. De visch wordt op 3 plaatsen in de stad beschikbaar gesteld, nl. op het Julianaplein, aan den Soesterweg en aan het Levensmiddelenbureau Groenmarkt. Eiken Dinsdag- en Vrij dagmorgen van 8—12 uur v.m. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 24 tot 30 Augustus 1916. Geboren: Wilhelmus Petrus, z. van Wilhelmus van den Bednm en Wil- helmina Agatha Versteeg. Cornelis, z. van Klaas ter Burg en Geerlruida van Eldert. Horace Joseph, z. van Alfred Joseph Dandois en Alide Vic- torine Ramboux. Petronelle Hen drika. d. van Cornelis van 't Wel en Hendrika Nieuwland. Adrianus Johannes, z. van Johannes Cornelis Hoefsloot en Maria van Dijk Hen drik, z. van Barend Kroes en Johanna Gerritse. Francois z. van Joannes Baptists Bollaert en Maria Rosalia Braibant lleiltiena Johanna d. van Joseph Bakkenesen Trijntina Lammina Scholte. Ondertrouwd: Petrus Adrianus van der Zwaan en Gertrude Magdalene Hendricks. Cornelis van den Donker en Antje Wolfswinkel. Anthony Drop en Wilhelmina Johanna Elisabeth Reynvaan. Getrouwd: Lambertus de Winteren Catrina Adriana Cornelia Korndewal. Arie den Boer en Helena Vonk, Henoch Bluhm en Anna Cato Schreu- ders. Cornelis Wilhelmus van der Vorsi Elisabeth Maria de Jonge. Overleden Ferdinand Batard, 25 jr., ongeh. Joanna Maria Nieuwendijk, 22 j., ongeh. Cornells Spelt, 9 dagen. Bereadina Johanna van Achterbergh, 62 jr., echtg. van Her- manus van Eist. Frederik Christiaan Lodewijk Marin, 28 jr., ongeh. Een als levenloos aangegeven kind. Leusden. 25 Aug.1 Sept. Geboren Hendrik, z. van Jan Das- selaar en Hendrikje van Diermen. Overleden Catrina Vogelzang, oud 20 dagen. Woudenberg. Geboren: Jannigje, d. van Arie van 't Hoog en Aletta Gerritje Maria van Wijngaarden; Gerrit z. van Willem van Bruggen en Janna Maria van van Welie; Jannigje Gijsberta, d. van Gijsbert van Voskuilen en Jannigje van de Glint. Ondertrowd: Willem de Wit en Janna ter Burg; Dirk van Ruler en Cornelia Moesbergen. GehuwdTeunisVeenvliet en Wijntje van Ginkel. Levenloos aangegeven: Een kind van bet mannelijk geslacht van Dirk van Wijk en Cornelia Hop. .MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 1 Sept. 1916. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0.— appelen f8.a f 14.Peren f8 a f 15.Klei- Aardapp. fO.OO k f 0.zandaardapp. f3.k f3.75 Hoendereieren f 9.25 k f 9.50 p. 100 st. Bruine eieren f 9.50 a f 9.75 per 100 st. Boter i 1 70 a f 1.70 per kilo. Eendeneieren f 0.00 a f 0.00 Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo Kippen f 1.40 k f 1.75 Kuikens f0,a f 0.Piep kuikens f0.40 a f 1.20 Ganzen f0. a f0..Eenden f 1.20 k fl.80 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Bazen f0.k f0.Wilde konijnen fO.OO a fO.OO Tamme f0.80 a f 1 50 Duiven f0.70af0.80 paar Magere varkens f k f Varkens r. export f 0.a f 0.Zeugen f 50.a f 80.— Biggen f 6.k f 20 Schrammen f 0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. a 000—. Kalfkoeien f000.— k f 000.—Kalf- vaarzen f00.a f00.Os f000.a f000. Pinkstieren f Oa f 000. Kalveren f 10.k f 12.—. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 15 heet. Appelen. 25 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 000 heet. Zandaardappelen, 80000 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 150 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee magere varkens. Varkens voor exportslagerij 300 biggen, 12 zeugen, 2 kalveren. Op de centrale eierveiliug der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 61688 stuks. Prijzen f9.20—f9.70. Eendeieren f8.50. Slachtgevogelte. Middenprijs. Slachtkippen f 0.88—f 1.02 per K.G, Jonge Hanen f 1.25f 1.27 per K.G. Oude Hanen f0.88f 1.02 per K.G, Eenden f0 00. Dinsdag 29 Aug. Regeeringseieren 215495 stuks, prijzen van f 6 60f'7.20, Vrijdag 1 Sept. Regeeringseieren 90522 stuks, prijzen van f7 40—f 7.70, Gemeentelijke Arbeidsbeurs. tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidsliof No. 2. Telephoonlnt.No. 374. Geopend: alle werkdagen van 8l/j12 7i en van 6—71/, uur; Zaterdags van Sl/%i^'/iuur. Aanvragen van "Werkgevers op 31 Aug. le. Volwassenen. 1 banketbakkers. 1 mandenmaker. 4 breisters. 3 meiden-alleen. 4 broodbakker. 1 meid-tweede. 5 dagmeiden. 1 monteur. 2 electriciens. 1 pianist. 1 huisknecht. 2 schilders (huis). 1 kelner. 1 schoenmaker. 1 kleermaker. 3 schoenstiksters. 1 kopergieter. 4 stopster. 1 kruideniersbediende 1 wagenmaker. 2 linnennaaister. 1 werkmeid. 1 magazijnknechts. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 loopmeisje. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 31 Aug. lc. Volwassenen. asphalteur. corrector. depothoudster. gouvernante. grondwerker. hoefsmeden. kantoorbedienden (mann.) kantoorbedienden (vrouw.) kinderjuffrouw, kleermaker. 2e. Leerlingen bankwerker. 1 kleermaakster. I kruideniersbediende 3 letterzetter. 1 metselaar. 2 schilder (huis). 1 steendrukker. 1 stoker. 2 stucadoors. 5 timmerlieden. 2 voerlieden. II werkvrouwen. 30 losse arbeider, en Jongens. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidahof 2, teleph. int. 374. RECLAME. Een gevolg van de leefwijze. Terugkeer tot verstandige gewoonten zou meer voor de algemeene gezondheid doen dan alle ge neesmiddelen van de wereld. De meesten onzer, hoewel slechts een betrekkelijk geringe hoeveelheid voedsel noodig hebbend, eten te veel. Ook overwerken wij on6, maken wij ons steeds zorgen, drinken wij te veel, nemen wij niet voldoende lichaamsoefening en slapen wij te weinig. Deze slechte gewoonten overladen het bloed met gassen en urinaire vergiften. De inspanning om het zware, met schadelijke stoffen bezwangerde bloed te filtreeren verzwakt de nieren. Om onze aandacht op nierziekte te vestigen zendt de natuur rugpijn, duizeligheid, neerslachtigheid, zenuwkwalen, waterstoomissen, verlies aan gewicht en een gevoel van uitputting. Om zich voor erger kwalen te vrijwaren is het noodig, dat men ver standig wordt, zijn slechte gewoonten laat varen en de nieren helpt met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen voorkomen, dat de afgewerkte nierstoffen cn het overtollig urinezuur te lang in het gestel achterblijven en verdrijven de prikkelende stoffen, die de nier- en urmeorganen doen ontsteken. Foster's Pillen werken niet op de ingewanden, dit geneesmiddel dient alleen voor nier- blaaskwalen en dat is de reden, dat het zoo succesvol is. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 32 MARK. Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Mandel. De Minister van Landbouw, Nijver heid eri Handel maakt bekend, dat door hem ingevolge art. 8 der Distri butiewet 1916 de volgende maximum prijzen voor suiker worden vastgesteld 1. De eerste bands verkoopers, raffinadeurs en commissionnairs, ver- koopen suiker van kwaliteit melis I voor ten hoogste f 51.per 100 K.G. af fabriek, zakken voor koopers reke ning, contant met 1korting. Onder contante betaling wordt ver staan betaling door franco remise binnen 8 dagen of betaling op eene dispositie binnen 8 dagen, naar ver koopers keus. 2. Eerste hands verkoopers zullen aan ben, die 1000 K.G. of meer in eens ontvangen, ten hoogste berekenen f 50.90 per 100 K.G. onder de sub 1 genoemde condities. 3. Eerste hands verkoopers zullen aan hen, die minder dan 300 K.G. ineens ontvangen, ten boogste be rekenen f51.20 per 100 K.G., onder de sub I genoemde condities. 4. Grossiers zullen voor suiker van kwaliteit melis I in origineele ver pakking ten hoogste berekenen f51.50 por 100 K.G., vracht van het pakhuis uaar den ontvanger voor koopers rekening, betalingsvoorwaarden tus schen kooper en verkooper zelfstan dig te regelen en bij levering van ten minste 1 colli in origineele ver pakking. 5. Grossiers zullen suiker van kwa liteit melis I, die niet in origineele verpakking wordt geleverd, verkoopen voor ten hoogste f 51.75 per 100 K.G., indien ten miDSte 50 K.G. wordt ver kocht, en voor ten hoogste f 52. per 100 K.G., indien ten minste 25 K.G. verkocht wordt op de sub 4 genoemde condities. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het te koop aanbieden of ver koopen tegen hoogere prijzen dan door mij zijn toegelaten, overeenkom stig de Distributiewet, strafbaar is, met mogelijkheid van verbeurdver klaring der goederen. Aan deze straf bepalingen zal streng de hand wor den gehouden. 's Gravenhage, 26 Aug. 1916. De Minister voornoemd,- Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, VERSTEEG. - BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT zullen op Vrijdag 8 September 1916 des namiddags ten 2 ure ten Gemeentehuize Bestek met teekeningen zijn verkrijgbaar aan het Kantoor Gemeentewerken afd. Centrale Boekhouding van 30 Augustus 1916 af tegen betaling van f 1. a. d. afbraak v. d. goederenloods te Utrecht op het terrein S.S. een groote partij straatsteenen,100000 hardgrauw metselsteenen, klin kerpuin, lrardgrauw vlakpuin, ver der 40 stel rolschuifdeuren, ijzeren kapspanten, 4 stel dito groote inrijdeuren, ongev. 100000 K.G. balkijzer, veel hout enz. enz. te zien en te bevragen Gebr. VAN SEUMËREN, VI.vaart, Utrecht. Bekroningen. Breda I87G. Utrecht 1901. VOORHEEN W. UTENS, Langestraat 119. Eerste klasse Repartitie-Inrichting. Specialiteit in Rijlaarzen. De ondergeteekenden, vormende het Sub-comité voor Amersfoort der Vereeniging „Reisbelasting", veroorloven zich de vrijheid U hierbij dringend te verzoeken eene kleine gift af te zonderen voor hen, die om gezondheids redenen naar buiten moeten en niet kunnen gaan door gebrek aan de noodige middelen. Vragen wij allereerst steun aan hen die reisplannen hebben, ook van de niet-reizenden zal elke gift dankbaar worden aanvaard door: Mej. D. A. SIDDRÉ. Mevr. GRONEMANDoornbos. Mevr. KNOPPERSVan (Eijbergen. Mevr. KNOOTE—Van Lanscuot Hobrecht. Bahoïesse VAN HEECKEREN VAN MOLECATEN—Holle. Mevr. KEMPERBlok van Laeh. FIRMA GEBR.VAN EEDEN Magazijn van Reisartikelen Zadelmakerij - Touwhandel Reparatie-Inrichting Arnhemschestraat 6 AMERSFOORT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2