Plaatselijk Nieuws. van bet politiediploma en aan ben, die dit diploma nog zullen behalen, de daarop gestelde belooning als vaste jaarlijksche toelage bij het traclement te willen doen uitkeeren. Als voren. Adres van de afd. Amersfoort en omstreken van den Bond van Nederl. Onderwijzers, dd. 19 September 1916, houdende verzoek om de salarissen te verhoogen. Als voren. Brief van jhr. dr. E. Teixeira de Mattos, dd. 20 September 1916, waarbij deze mededeelt, dal hij wegens vertrek uit de Gemeente het ambt van curator van het Gymnasium moet neerleggen. Aangenomen voor kennisgeving. Bij de loting voor de afdeelingen was de uitslag als volgt: le afdeeling de heerenLeinweber, Eysink, Jorissen, Tromp van Holst, Oosterveen, Nieuwendijk, Van der Wal, Nijnatten en Stadig; voorzitter wet houder Veis Heyn. 2e afdeeling de heeren: Van Kal ken, De Kempenaer, Kroes, Houbaer, Koning, Rant, Hofland en Looxma baron Rengersvoorzitter wethouder Rijckens. Tot onderwijzeres aan school A werd benoemd mej. A. P. J. de Looze, thans als tijdelijk onderwijzeres aan die school werkzaam. Tot onderwijzeres aan school B werd benoemd mej. M. C. A. Sporry, eveneens tijdelijk werk zaam. Tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school F benoemde de Raad mej. S. E. Vervloet. Tot onderwijzer aan school G werd benoemd de heer Kuilman, hoofd der school te Nieuwleusen. Op voorstel van H.H. curatoren van het Gymnasium werd de heer W. H. Moll tot 15 Oct. a.s. benoemd tot tijdelijk leeraar in de Hoogduitscbe taal aan die inrichting van onderwijs. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot splitsing van klassen aan de Hoogere Burgerschool, z. d. en z. h. st. goedgekeurd evenals een voorstel van Curatoren van het Gym nasium om de aanstelling van F. C. Unger, als tijdelijk buitengewoon leeraar in de Oude talen aan die inrichting, te verlengen voor den cur sus 1916-1917. Het ziekteverlof van mej. M. C. E. Beek, onderwijzeres aan school A werd, overeenkomstig haar verzoek, verlengd. Tot leden der commissie van onder zoek van de geloofsbrieven der nieuw- gekozen raadsleden werden door den voorzitter aangewezen de heeren Hou baer, Leinweber en Koning. De vergadering werd daarop tijdelijk geschorst. Na heropening der vergadering deelde de heer Houbaer namens de commissie mede, dat tegen de toelating der heeren Looxma van Weideren baron Rengers, Mr. Stadig en Nieuwen dijk geen bezwaar bestaat, maar dat wel bezwaar moet worden gemaakt tot de toelating van den heer Nijnatten, daar diens geboorteacte niet uitwijst dat bij'Nederlander is. Tot toelating der drie eerstgenoemden wordt be sloten, terwijl omtrent het Nederlander schap van den heer Nijnatten nader zal worden geïnformeerd. De voorzitter constateerde daarna dat bij het in functie treden van Mr. Stadig, de heer Van Esveld zal ophouden lid van den Raad te zijn. Na nog pas kort geleden bij zijn 25-jarig jubileum als raadslid op de vele verdiensten van den beer Van Esveld als zoodanig te hebben gewezen, wil spreker niet in herhaling treden, maar de heer Van Esveld toewenschen dat hij nog vele jaren met zijne echtgenoote in gezond heid in de stad moge doorbrengen die geheel zijn liefde bezit en wier be langen hij zoovele jaren naar zijn beste krachten vóórstond. Besloten wordt tot verkoop van een perceel bouwterreinaan de Koninginne- laan aan mevrouw A. M. M. Sandberg, een id. aan den Utrechtschenweg aan J. M. Phaff, een id. aan de Paulus Buyslaan aan L. Eysink, een id. aan de Huygenslaan aan mej. P. F. M. Houbaer en van een perceel fabrieks terrein aan den Isseltschenweg aan de N.V. weverijen van D. van Leyden Zoon te Krommenie. Over het voorstel van B. en W. over het voor den bouw eener brug tegen over de Coninckstraat toegestaan bedrag van f14000.met f3000. te verhoogen om reden gebleken is dat hel bouwen eener boogbrug daar niet mogelijk is, wordt langdurig gediscussi eerd en de heer Veltman, gemeente- architect, die tevens zelf schuld bekent, moet menigen veer daarbij laten, doch ten slotte wordt het zelfs z. h. st. aangenomen. Besloten wordt tot het aanbrengen eener betere ventilatie in de raadzaal en deze electrisch te verlichten Voor de daaraan verbonden kosten geschat op f450.wordt Burgemeester en Wethouders een crediet verleend. Besloten wordt de afwatering van de Barchman Wuytierslaan te ver beteren door het aanbrengen van een 3-tal afvoerleidingen naar de oude spoorbaan en aansluiting in een 8-tal putten aan bestaand riool. Voor de geraamde kosten a f1150.werd Burgemeester en Wethouders een cre- driet verleend. Voorts werd besloten: Aan H. L. van Eijbergen te Amers foort tot wederopzeggens vergunning te verleenen tot bet plaatsen van een privaatput in Gemeentegrond voor zijne woningen aan het Zand, Sectie E nos. 4014, 4015 en 4016, onder de na volgende voorwaarden le. de put met het hart komt te liggen 1 Meter uit den gevel, 2. de kruin van den put komt minstens 1 Meter onder de straat te liggen; 3e bet mangat, door middel van twee deksels 0.50 M. boven elkaar gelegen, en de tusschenruimte met zuiver zaagsel flink aangestampt, wordt luchtdicht afgesloten; 4e adressant betaalt jaarlijks eene recognitie van f0.26, telkens te vol doen voor 1 Januari, terwijl voor den eersten maal deze recognitie betaald wordt voor den aanvang van het werk, zulks ter erkenning van het eigen domsrecht. De rooilijn van een gedeelte van den Liendertschen weg werd conform een voorstel van Burgemeester en Wethouders gewijzigd. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verbetering van het Smallepad wordt na langdurige dis cussie aangehouden tot een volgende vergadering. Daar de speelplaats aan school F aan de Beekstraat noodzakelijke ver betering behoeft, werd besloten con form het voorstel van B. en W. deze met tegels te beleggen en een bedrag van f950.daarvoor gevoteerd. Besloten werd tot aankoop van ter reinen in het Arnhemsche kwartier van mr. H. J. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout ten behoeve van de Volkshuisvesting. De door B. en W. aangeboden plan nen voor het maken van den nieuwen verbindingsweg tusschen den Heiligen- bergerweg en den Hoevelakenschen weg werden z. d. en z. h.st.goedgekeurd. Tengevolge van de vaststelling der nieuwe Instructie voor de concierges aan de openbare Lagere scholen, waarbij o.a. is bepaald, dat de con cierges tijdens de schooluren in de school aanwezig moeten zijn, is bet noodzakelijk, in elke school voor de concierges een te verwarmen vertrekje te maken, om te dienen als verblijf plaats. De onkosten van het m orde maken dier vertrekjes worden in totaal ge raamd op f7.50. B. en W. werden gemachtigd de noodige werkzaamheden te doen uit voeren en daarvoor een crediet ver leend van f 750. Voorts werd besloten aan te koopen van de firma Vergeer, te Soesterberg, drie en twintig beukeboomen, staande aan den Leusderweg, welke op 29 Augustus 1916 door notaris Job. Knoppers volgens daarvan opgemaakt proces-verbaal van dien dag publiek zijn geveild geworden, voor de som van f 150. In verband met de overgang der H. B. School aan het Rijk werd be sloten om het Rijk de benoodigde bouwgrond in het bergterrein kosteloos daarvoor af te staan, benevens de meubelen, leer- en hulpmiddelen, die zich tijdens de overdracht in bet oude schoolgebouw zullen bevinden. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om hun College te mach tigen, af te wijken van de bij art. 6 sub a en art. 8 sub c van het Werk lieden-reglement gestelde leeftijds grenzen voor de benoeming van eenige werklieden aan de gasfabriek, wordt na eenige discussie z. h. st. aange nomen. Vastgesteld werden de navolgende verordeningen. Verordening tot wijziging van de Verordening regelende de voorwaarden, waarop in de gemeente Amersfoort gas uit de gemeente-gasfabriek wordt verstrekt (vastgesteld bij Raadsbesluit van 9 Juli 1900, laatst gewijzigd bij Raadsbesluit van 24 Febrauri 1914). Eenig artikel In Art. 10 wordt na de le alinea ingevoegd: Op aanvraag worden veiligheids meters (z.g. V-meters) met druk- regulateur verstrekt, die ten doel hebben, bij behandeling volgens de voorschriften, de mogelijkheid van gasontsnapping te beperken tot een niet gevaarlijke hoeveelheid en tevens den druk in de binnenleiding constant te houden. De huur van deze V-meler wordt berekend naar het gewone tarief voor gasmeters met een verhooging voor een drie-, vijf- of tienlicbtsmeter van f 0.12» een twintig of dertiglichts- meter van f 0.20 een vijftig- of zestig lichtsmeter van f 0.25 een tachtig-, honderd- of bonderdvijftiglichtsmeter van f0 35 per maand. Indien op een gewonen'gasmeter een drukregulateur wordt geplaatst, wordt de huur van deze meter ver hoogd voor een drie-, vijf- of tien- lichtsmeter met f0.07' een twintig- of dertiglichtsmeler met f0.121 een vijftig- of zestiglichtsmeter met f 0.15 een tachtig- honderd- of bonderd vijftiglichtsmeter metf 0.20per maand. De verwisselingskosten komen voor rekening van de gasverbruikers en bedragen voor alle meters f 1. Verordening tot wijziging van de verordening regelende de voorwaarden, waarop in de gemeente Amersfoort muntgasmeters worden ter beschik king gesteld (vastgesteld bij Raads besluit van 24 Juni 1902). Art. 1. In art. 1 eerste zin wordt voor f3.gelezen f3.50. Art. 2. Aan de verordening wordt toegevoegd Art. 13. Op aanvraag wordt de muntgasmeter voorzien van een in richting, die ten doel heeft, bij be handeling volgens de voorschriften, gasontsnapping te voorkomen, nadat bij gebrek aan geld in den meter de gastoevoer was opgehouden, terwijl de kranen niet waren gesloten, en tevens om den druk in de binnen leiding practisch constant te houden. Voor deze inrichting wordt een huur berekend van f 0.075 per maand. De verwisselingskosten komen ten laste van de gasverbruikers en be dragen f 0.50. De rekeningen van de Waterleiding, het Electriciteitsbedrijf, bet Grond bedrijf en het Wegenfonds alsmede de gemeenterekening over 1915 werden na eenige opmerkingen van den heer Hofland goedgekeurd. Besloten werd de grondslagen, zoo voor de berekening der verschuldigde pensioensbijdragen als voor de latere regeling van bet pensioen, voor de navolgende leeraren voorloopig vast te stellen als volgt: le. van den heer dr. P. G. Tiddens, Directeur der Hoogere Burgerschool, op f3400.te rekenen met ingang van 9 April 1916; 2e. voor den heer J. Veen, leeraar in de Gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool, op f1300.te rekenen met ingang van 1 Maart 1916. Bij het voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegrooting over 1916 werd door verschillende leden aanmerking gemaakt, dat bet sloopen der perceelen aan de Langestraat niet publiek was aanbesteed, althans niet aan meerderen prijsopgave was gevraagd. Het 4e gedeelte van het primitief kohier, het le suppletoir kohier en het forensenkohier der inkomstenbelasting werden z. h. st. vastgesteld. Evenzoo de suppletoire kohieren van de schoolgeldbeiastiog dienst 1915 1916. Een voorstel van B en W. tot het verleenen van afschrijving van inkom stenbelasting dienst 1915'16 wegens vertrek of overlijden werd z. d. en h. st. goedgekeurd. De h6er Van Esveld nam daarop met een kort doch krachtig speechje afscheid van voorzitter, wethouders, secretaris en raadsleden, hen dank zeggende voor de medewerking steeds van hen ondervonden. De heer Hofland wenscht te weten of er van B. en W. spoedig advies was te verwachten op het in hunne handen gestelde adres van de politie- vereeniging. Voorts of, in verband met de in werking treding der distributiewet, het college van B. en W. den minister niet zou verzoeken behalve turf ook cokes als brandstof te willen aanwijzen. Verder vraagde bij waarom en door wie het verzoek geweigerd werd om bij het gebeelonthouderszangersfeest met ontplooide, banieren door de stad te mogen gaan en waarom geen ver gunning werd gegeven tut het gebruik van de muziektent op 17 September om de kiezers toe te spreken. De heer Kroes zag gaarne door B. en W. een voorstel ingediend om het rooken door jeugdige kinderen te verbieden. De heer Van der Wal wees op de voor fietsers gevaailijke bocht in de rails op de Daam Fockemalaan. De heer De Kempenaer zag gaarne de gelegenheid voor groentenveiling ver beterd. Na alle sprekers te hebben beantwoord sloot de voorzitter te 9.46 de vergadering. Bij het indienen der Concept- begrooting over 1917 richtten Burge meester en Wethouders het navolgend schrijven aan den Raad Wij hebben de eer U bierbij de concept-begrooting, met de daarbij behoorende bijlagen, voor den komen den dienst aan te bieden. Zooals bij lezing zal blijken, heeft de samenstelling een ingrijpende ver andering ondergaan doorde ingevoerde gewijzigde boekhouding. Al zullen de voordeelen hiervan ook pas ten volle kunnen worden gewaar deerd wanneer het instituut der Cen trale boekhouding enkele jaren zal hebben gewerkt, wij meenen, dat bet overzicht nu reeds aan duidelijkheid heeft gewonnen. En dit valt te meer te waardeeren nu, tengevolge vandecrisisnoggrootere moeilijkheden bij het ontwerpen vielen te overwinnen dan andere jaren reeds het geval was. Want het spreekt wel van zelf, dat ook deze Begrooting geheel staat in het teeken der abnormale om standigheden; niet alleen immers viel thans rekening te houden met het oogenblikkelijke, maar ook de resul taten van de achterliggende periode deden hunnen invloed kennen. De rekening van 1915 leverde eeD saldo op van rond f8000, dat is 12 000 minder dan het saldo waarmede de dienst van dat jaar aanving. En al is dit resultaat, bezien in bet licht der omstandigheden, op zichzelf niet on bevredigend immers, tot heden werden alle lasten nog uit de gewone middelen gekweten, in tegenstelling met vele andere Gemeenten, waar somsbelangrijketekortendoor leeningen moesten worden gedekt dit neemt toch niet weg, dat voor den dienst 1917 direct mindere opbrengst vaD rond f 12.000 valt te constateeren. De kosten van het algemeen bestuur stegen met f 1000, die van het onder wijs met f16.000, rente- en aflossing (uitsluitend voor de eigen huishouding) vroegen een boogereuitgaaf van f32.000, terwijl de reorganisatie van de Reini ging eveneens een vrij aanzienlijk bedrag vraagt, zoodat de Uitgaven in totaal stegen met rond f80000. Hiertegenover staan in de Ontvang sten de verhoogde uitkeering door de Gasfabriek en de opbrengst van de in te voeren Rioolbelasting, te zamen geschat op 40.000. Valt dus het verschil van deze bedragen te dekken, daarnevens moet worden geconstateerd, dat, door de welbekende prijsstijging van schier alle voorwerpen, zeer vele posten behoor den te worden verhoogd, ook dan, wanneer zooals is geschied wij ons beperkten tot het strikt noodzake lijke. Behoudens enkele nader te noemen posten, is deze Begrooting dan ook zoo sober mogeljjk samengesteld, om dat wij het raadzaam hebben geoor deeld de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten en ons af te houden van het doen van voorstellen, welke nieuwe lasten met ziGh zouden brengen. En niettegenstaande dat, is het ons toch niet mogen gelukken, de Begroo ting sluitende te krijgen, zooder onze toevlucht te nemen tot een bijzonderen maatregel. Na opzetting der cijfers vertoonde het schema een tekort van f20.000, bij eene raming van de Inkomsten belasting op f170.000. Deze raming komt ons gemotiveerd voor, als wij nagaan in welke mate de opbrengst uit dezen hoofde de laatste jaren is gestegen, zuiver als een gevolg van de toeneming van de bevolking en van het belastbaar inkomen dat werd gevonden, en bovendien rekening wordt gehouden met de bijzondei e omstandigheden. De loopende dienst doet een even hoog bedrag verwachten. De thans opgemaakte kohieren wijzen een eind cijfer aan van niet minder dan f175.000. De oorzaak hiervan moet worden ge zocht in de omstandigheid, dat ver schillende inwoners zich mochten verheugen in bel behalen van »oorlogs- winsteni en dat tal van neringdoenden een ongekenden bloei in hun zaken ondervinden ten gevolge van de aan wezigheid van het groot aantal militairen en de vele Belgen. Dit op zich zelf verblijdend verschijnsel maant niettemin aan tot voorzichtigheid. Een zoo hooge opbrengst kon als normaal niet worden verwacht En al hebben wij het vertrouweu dat de normale ontwikkeling een op brengst voor 1917 van gelijk bedrag mag doen verwachten, voor 1916 moet de oorzaak deels worden gezocht in buitengewone invloeden. Op de Begrooting voor den loopenden dienst werd de opbrengst geschat op f150.000. zoodat, wordt alles ont vangen, er een surplus is van f25 000. Dit bedrag zal het saldo, eo dus de Begrooting voor 1918, ten goede komen. Een nauwgezet onderzoek naar de uitkomsten van den loopenden dienst leverde bet resultaat op, dat met reden mag worden verwacht, dat met terzijde stelling van het zoo even genoemde bedrag een saldo zal worden verkregen ongeveer gelijk aan dat van den dienst 1915. Hierin hebben wij aanleiding ge vonden om de vraag te stellen, of hel niet geoorloofd mag worden geacht en rekening houdende met de omstandigheden of het zelfs niet wenschelijk zal zijo, dat over een deel van het vermoedelijk saldo van 1916 wordt beschikt ten behoeve van den nieuwen dienst. De oorzaak van het tekort moet stellig en zeker worden gezocht in de buitengewone omstan digheden, terwijl die zelfde omstan digheden zooals bleek de gun stige uitkomsten van de Inkomsten belasting ten gevolge hebben. Het voortduren van de crisis maakt bet op die wijze raadzaam, dat de ver schillende invloeden, zoo mogelijk, tegen elkander worden uitgewisseld. Trouwens, een op deze wijze ontstaan hoog saldo levert ook eenigszins een gevaar op voor volgende jaren, omdat bij de samenstelling der Begrooting hiermede allicht rekening wordt ge houden. Langs deze redeneeringen zijn wij er toe gekomen, voor te stellen, bet meergenoemde tekort te dekken door te beschikken over een deel van het vermoedelijk batig saldo van den loopenden dienst. Wij zouden dan ook de Begrooting aldus hebben aangebodendus zon der belastingverbooging indien de uitvoering van de Distributiewet 1916 zulks niet had verhinderd. Uit een circulaire van Gedeputeerde Staten dezer Provincie, betreffende de uit voering dezer wet, is gebleken, dat het College zal verlangen, dat althans een zoo groot mogelijk deel van de kosten, die deze wet veroorzaakt, ten laste worden gebracht van de gewone uitgaven. In ons voorstel betreffende de uitvoering dezer wet, hebben wij onze meening hieromtrent uiteengezet. Geheel dus tengevolge van de hooge kosten, die de uitvoering van de Distributiewet 1916 voor de Gemeen ten veroorzaakt en waarop de Ge meentebesturen niet de minste invloed kunnen uitoefenen, moet de bestaande Inkomstenbelasting worden verzwaard, tenzij en daar voor wenscht ons College, zooals uit meergenoemd voor stel kan blijken werkzaam te zijn andere wegen worden aangewezen, daarlangs de dekking dezer kosten kan plaats vinden. Overigens geeft de Begrooting wei nig aanleiding tot het maken van opmerkingen. Ter uitvoering van de besluiten van 2 Juni 11.- is voor een schoolarts een post uitgetrokken en is de nieuwe straat- en rioolbelasting geraamd ge worden. Voorstellen hieromtrent zullen U nog dit jaar bereiken. Het zal de aandacht trekken, dat nevens een bedrag voor bezoldiging van den schoolarts een bedrag is uit getrokken voor een verpleegster. Het is het voornemen, op nader bij het aan te bieden voorstel te ont wikkelen gronden over te gaan tot aanstelling van een verpleegster, die den schoolarts ter zijde zal staan en controle zal uitoefenen op naleving van de gegeven voorschriften. Het maakt verder nog een punt van overweging uit, in hoeverre de aanstelling van deze titulares mogelijk een reorganisatie van de geneeskun dige armenpraktijk wenschelijk maakt. Ook is de in uitzicht gestelde her ziening der jaarwedden van de leeraren bij bet Middelbaar- en het Hooger onderwijs ter hand genomen. Een daartoe strekkend voorstel gaat hier nevens. Een technische herziening van de Inkomsten-belasting, als een gevolg

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2