NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad TÊT voor de Provincie Utrecht, g||f No. 80. Woensdag I October 1910. 45e jaargang WA_48i€affWHt«. De Firma A. LEWENSTEIN VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Aaugezien ons gebleken is dat ej: onder onzen naain zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand haudelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Leweustcin' machine aan praten. Voor Amersfoort* en Omstreken eenigstc .Agent W, KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. UTRECHT, CHOORSTRAAT 14. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Laugestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.60; iedere regel meer 10 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Wat er nog over ie van den strijd. In het «Journal» lezen wij het vol gende naar aanleiding van een bezoek, door een correspondent aan de slag velden aan de Marne gebracht. Ravijnen, vlakten, plateaus, moerassen, dit alles is door de natuur weer effen gemaakt. Zij alleen heelt de wonden van de aarde geheeld. Men moet goed zien om nog iets terug te vinden van den vroegerer, strijd. Op den grooten weg bijvoorbeeld zijn het de populieren met hun afge schilde stammen, waaraan nog enkele doode takken hangen. Hier ligt nog een niet gesprongen bom van 77. Uil een zwarte opening van den stam van een boom stroomt het sap. De boom weent,zegt de boer, die mij rond leidt, zonder de grootschheid vaD zijn woorden te beseffen. Een eind verder staat een olm op een heuveltje. Hij heeft den vorm van een kruis; aan zijn eenige tak hangt een papier met het opschrift: «Herinnering aan de Parijsche grondwerkers.» Het bochtige kanaal beeft zijn ge wone leven weer hernomen. Hier en daar vervangen nieuwe houten brug getjes de oude, die in der tijd door de Engelschen zijn vernield. Bogen, die gelijken op de ruïnes der oude Ro- meinsche acquaducten, overspannen de rivier. Maar de bootjes glijden even kalm voort in hun schaduw, en langs den berm zitten onverschillig de hen gelaars. De vlakten en de plateaus spreken slechts door hun tallooze graven. Op ieder staat een vlag; hier oud, ver sleten en verkleurd door den regen ginds een, pas gisteren vernieuwd. De velden met haver en beetwortelen zijn met kruisen bezaaid. Dikwijls zijn die graven zoo begroeid, dat zij lijken op bakens in zee. Hier en daar ont moet men nog een enkel opschrift: »Eer de graven ontzie den bebouwden grond.» Op een houten kruis leest men «Hier rusten 43 Franschen.« Die drie en veertig dooden van Frankrijk heb ben in der daad maar weinig plaats noodig in de velden! Hulzen van ba jonetten doen dienst als bloemvazen. Maar niet alleen de dooden wonen hier. Ook de levenden zijn er. KarreD rijden af en aan. Er wordt geploegd. Een graf komt ie voorschijn de voren wordt eenvoudig verlegd. Vrouwen en grijsaards zijn er aan den arbeid zouaven met hun roode mutsen, de hooivork in de hand, harken de gele halmen bijeen. Negers in kaki trekken de beetwortelen uit; en dikwijls onder de bewaking van een gewapenden sol daat werken er de Duitsche gevangenen. Tasscben de sombere graven van bun broeders en de heuveltjes, waarop de driekleur wappert, werken de gevange nen, boeren uit Würthenberg en van de Rijnstreek, om het graan binnen te halen. Voor hen is de oorlog voorbij zij gewennen zich weer aan het leven van eiken dag. Niettegenstaande die graven zijn zij toch gelukkig. Noch platen, noch foto's kunnen een waar denkbeeld geven van deze plaatsen, waar dood en leven te samen zijn. Tusschen de graven hebben de boeren hun werk van landbouwen en van oogsten hernomen. In de uitge moorde dorpen heeft men de ruïnes weggeruimd; het leven gaat er zijn gewone gang. In boomgaarden, boer derijen en tuinen, overal vindt men de gravenmaar de natuur stoort er zich niet aan en hernienwt zich steeds. De avond valt; ik keer naar de stad terug. Iu den maneschijn zie ik een deel van bet slagveld. De vlaggen op het plateau wapperen in den wind. Boomstronken, takken, aardhoopen, alles, wat zwart afsteekt tegen den horizon, schijnt te leveDl De wind gaat klagend over de vlakte. Het is de herinnering I Eeu keiier afgezet. Een Stefanibericht meldt, dat de negus van Abessyuië Lidj Jiassoe, is afgezet. In een plechtige vergadering, in het keizerlijk paleis in de hoofdstad Addis Abeba gehouden, heeft de metropoliet Aboena Mathiios de rijks- grooten ontslagen van hun eed van trouw aan hun vorst. Tot opvolgster van den afgezetten vorst werd Hizero Zeoditoe, een dochter van den beken den, in 1913 overleden vorst Meoelik, uitgeroepen. Kroonprins wordt Dedsj- kas Faffari Mahonnen. Naar nadere berichten melden, is de staatsgreep zonder ordeverstoring in zijn werk gegaan. Omtrent de aan leiding tot de afzetting van Lidj Jiassoe lezen we, dat deze jonge vorst van nog maar 20 jaar, sterk onder den invloed van zijn vader, Ras Michaëlj een vorst van Mobamedaan- sche afkomst, stond, die hij tot hooge waardigheid had geroepen en die zich in den laatsten tijd tot de politiek der Entente begon te neigen. De door Menelik nog aangestelde kanselier, Fitaurari echter wist, dat de Entente plannen had tot verdeeling van Abes- synië in een Italiaanscb, Franscb en Engelsch protectoraat. Kuiperijen van dezen kanselier schijnen thans den val van Lidj Jiassoe te hebben veroorzaakt. De nieuwe keizerin is in de politiek een aanhangster van Fitaurari, den kanselier, die een één en ondeelbaar onafhankelijk Abessynië wil en van geen inmenging der Entente in de binnenlandsche politiek van Meuelik's rijk wil weten. Indeeling van landstormplichtigen. Nu voor de landstormplichtigen de mogelijkheid bestaat, om, behalve bij de infanterie, de vestingartillerie en de genietroepen, ook bij andere wa pens, korpseD en dienstvakken, alsmede bij de zeemacht, te worden ingedeeld, acht de Minister van Oorlog bet noodig, dat met betrekking tot hun wenschen en hun geschiktheid ten opzichte van de indeeling, in gelijken geest worde gehandeld als ten aanzien van de militieplichtigen is vastgesteld. Mitsdien heeft de Minister den voorzitters van de Keuringsraden ver zocht, in den vervolge iederen land stormplicbtige, die voorden Keurings- raad verschijnt en geschikt wordt bevonden, af te vragen aan welk wapen of korps hij wenscht te worden toegewezen, dan wel of hij bij de zeemacht wenscht te worden ingedeeld, daarbij hem onder het oog brengende, dat er geen zekerheid kan worden gegeven, dat van de betrokken jaar klasse indeeling van landstormplich tigen bij de zeemacht of bij het door hem verlangde wapen of korps zal plaats hebben, en dat het ook, afge scheiden biervan, niet zeker is, dat aan zijn wensch zal worden voldaan. Voorts "zijn de voorzitters van de Keuringsraden uitgenoodigd, om de landstormplichtigen, die hun wensch te kennen geven om bij den motor- dienst b.v. als chaufleur of als motor rijder) of bij den dienst der admini stratietroepen te worden ingedeeld, er op te wijzen, dat zij eerst voor plaatsiog bij die diensten in aanmerking kunnen worden gebracht, nadat zg bij een der infanteriedepots zijn ingedeeld en in dienst gesteld. Aan hen, die hun wensch te kennen geven om bij de artillerie-inrichtingen, bij de munitie-aanmaak, bij de werk- lieden-compagoiën, bij de luchtvaart- afdeeling of bij bijzondere inrichtingen ie worden ingedeeld, ware mede te deelen, dat zij eerst na afloop van hun eerste oefening het desbetreilend ver zoek hebben te doen aan hun onmid- dellijken commandant. Groenten-export. Daar Duitscbland besloten heeft, dat alle in ons land gekochte groenten slechts aan enkele metname genoemde firma's mogen geleverd worden, waar door dus de vrije concurrentie wordt opgeheven, en onze exporteursin hun bedrijf zeer belenlmerd worden, heeft de Loosduinscbe Vereeniging van GroentenExporteurs besloten,een pro test-schrijven te richten aan de Einkauf-Centrale te Berlijn. Zij doet dat in samenwerking met alle in ons land gevestigde zusterver- eenigingen en wel op aansporing van haar Duitsche afnemers. Zij zal mededeelen, dat niet anders aan Duitschland zal geleverd worden, dan op de oude, bestaande voorwaarden en aan de eigen afnemers. »N. C. t.» Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 30 Sept., in Nederland uitgesproken 10 faillissementen tegen 27 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 809 faillissementen tegenover 1059 over hetzelfde tijdperk van bet vorige jaar. Daar bij nader onderzoek de geloofsbrieven van den heer Nijnatten in orde bleken te zijg is tot zijne toe lating als raadslid besloten. Na afloop van de joDgste raads vergadering werden aan den heer Van Manen, die 1 October zijn functies als concierge en bode van hst gemeente huis neerlegde door Burgemeester en Wethouders en het ambtenaars per soneel eenige souvenirs aangeboden met zeer waardeerende en van hooge achting getuigende toespraken van den burgemeester en den gemeentesecre taris. Zondagmiddag viel met spelen de twaalfjarige W. in de Beek aan de Kruiskamp. De heer van R. sprong te water, maar wist zich zelf slechts met moeite boven te houden. Om hem ter hulp te komen begaf ouk zijn echtgenoote zich te water, maar raakte eveneens in gevaar van te verdrinken. Den wachter op het bouwwerk J. van Eldert mocht het gelukken allen op bet droge te brengen. «Amersf. Dagbl a Bruinbrood. De Minister van Landbouw beeft aan de burgemeesters het volgende medegedeeld Wegens het vervallen van de wel stands grens zal bruinbrood voortaan voor ieder doch uitsluitend op brood kaarten, verkrijgbaar zijn. De maxi mum-prijs blijft bepaald op f0.12 per K. G. Dit brood mag worden gebakken zoo wel van ongebuild meel afkomstig van inlandsche tarwe, als van onge build meel gemalen van Amerikaansche tarwe. Evenzeer zal ongebuild meel waar voor de maximum-prijs op f0.14 per K. G. blijft bepaald, uitsluitend worden beschikbaar gesteld op meelkaarten. De maximum-prijs, bedoeld in art. 2 van deDistributiewet 1916, bedraagt f 11.80 per 100 K.G. ougebuild meel, terwijl de inkoopsprijs, bedoeld in art. 3 van deze wet, tot nader order op f 18.90 per 100 K. G is vastge steld. Deze bepalingen worden geacht op 1 October te zijn ingegaan. De Amersfoortsche coöperatieve slagerij zal eerstdaags een winkel openen in het perceel Utrechtsche- straat 15, voorheen het magazijn «Transvaal». De heer J. van Keulen slaagde te 's-Gravenhage voor het examen Wiskunde L. O. H. V. C. II sloeg j.I. Zondag op haar eigen terrein achter «Rustoord» het tweede elftal van Z. A. C. uit Zwolle met 60. Overzicht omtrent het vervoer en de op brengst der Amersfoortsche Tramwegmaatschappij gedurende de maand Sept. 1915 en 1916. 1915 191G Meer. Aantal passagiers 8423 9013 590 Vervoeropbrengst /416.05 /449.75 f 33.70 Dagkilometeropbr. 7.70 8.32 0.62 Totale opbrengst 433.87 449.75 15.88 Dagkilometeropbr. 8.03 8.32 0.29 Ter kaasmarkt van Maandag 2 October werden aangevoerd 21 wagens met 4900 K.G. kaas. Bip stuggen handel werd f68 a f72, voor gestempelde f 69 a 73 per 50 K.G. besteed. Brassende smokkelaars. Zaterdagavond was een gezelschap van personen wien wegens smokkelarij bet verblijf in het in staat van beleg verklaarde gebied was ontzegd, aan den zwier. Er werd veel geld stuk geslagen een hunner bad in één dag tijd f1600 verdiend en ten slotte on tétond er ruzie over een vrouw vanhetgezelschap.Een deruitgewezenen kreeg bij de twist een hevigen slag in het gelaat, waardoor hij bloedend neerviel. Dit gebeurde in de Spijker- straat bij de Boekhorsterstraat te Arnhem. De man bleef roerloos liggen en men dacht eerst aan een moord aanslag. De politiebrancard werd ge haald en de man naar het ziekenhuis overgebracht, De verwonding bleek evenwel van niet ernstigen aard. De man was dronken er was 's avonds voor niet minder dan f50 champagne gedronken en kon Zondagmorgen nadat hij zijn roes had uitgeslapen, weer vertrekken. («Geld.») Gemeentelijke Arbeidsbeurs. tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. Teleplioon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 81/a12l/j en van 67'/i uur; Zaterdags van 8J/a127a uur. Aanvragen van Werkgevers op 28 Sept. Ie. Volwassenen. 1 banketbakkers. 3 broodbakkers. 1 dagmeiden. 2 dienstboden. 1 electriciens. 2 kopergieter. 2 meubelmakers. 1 monteurs. 1 schilders (decora tie enz.) 1 schilders (huis) 1 schoenmakers. 2 perronarbeiders. 2 slagers. 1 tuinlieden. 3 wafelbakker. 2e. Leerlingen en Jongens. 5 dagmeiden. I 1 schoenmaker. 1 loopjongens. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 28 Sept. Ie. Volwassenen. 4 breisters. 1 koetsiers. 1 correspondenten 1 kruideniersbediende (vrouw) 1 letterzetters. 1 depothouders. 1 linnennaaister. 1 electriciens. 1 loodgieters. 1 concierge. 2 Hulp i. d. huish. 1 gas- en waterfitter, 2 schilders (huis) 1 gouvernante. 4 sigarenmakers. 14 grondwerker. 4 stopster. 3 kantoorbedienden 1 straatmakers, (mann.) 1 Tuinlieden. 2 kantoorbedienden 4 werkvrouwen. (vrouw.) 1 veldarbeider. 2 kinderjuffrouw. 32 losse arbeider. 3 kleermakers. 2e. Leerlingen en Jongens. 2 losse arbeiders. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teleph. int. 374.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1