NIEUWE IÉT Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. No. 82. Woensdag 11 October 191(5. 45e jaargang vaiicavfiii, De Firma A. LEWENS TEIN VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG! DE OORLOG. BINNENLAND. Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstcin' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. UTRECHT, CHOOHSTRAAT 14. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1. Franco per post door het geheele JRijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERT ENT1ËN: Van 16 regels 0.60; iedere reg9l meer 10 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Een gesprek met den Duitschen Kroonprins. «De man dien men aanwijst als aansprakelijk voor de vernietiging op reusachtigen schaal van menscben- levensa, zegt «Public Opinions, is de kroonprins van Duitschland en nu deze bloedige onderneming (Verdun) een halfjaar beeft voortgewoed, schijnt bet niet ongepast, een onderhoud op te rakelen, dat dit vorstenkind twee- en-een balf jaar geleden (in Januari 1914) bad met het Engelscbe par lementslid Jan Malcolm, die het in zijn boek War Pictures behind the Lines* aldus weerverteld «Kroonprins: «Gij Engelscben moest waarlijk op beteren voet met ons Duitschers leven dan gij doet!* Ik: «Wij zijn altijd voor vriend schappelijke verstandhouding te vinden, Sir. Dit kan (J niet onbekend zijn maar op al onze bewijzen van toe nadering antwoordt uw Kanselier met een grijns.* KroonprinsHoe kunt U verwachten, dat wij U vertrouwen, terwijl gij verbonden zijt met natiën als de Franscben en de Russen? Gij hebt heelemaal niets met hen gemeen, terwijl gij met ons bijna alles gemeen bebt. Samen zouden wij Europa kunnen verdeelen en de wereldvrede zou van ons beiden alleen afbangen I* Ik: «En boe zoudt dat gedaan willen zien? Onze bestaande traktaten maken bet onmogelijk, met hen te breken, om ons beter met U te ver staan.* Kroonprins: «Gij kondt de oogen dicht doen, terwijl wij beginnen met Frankrijk zijne koloniën af te nemen. Zij zouden ons goed te pas komen.* Ik: «Vergeef mij, Sir. Ik heb in een aantal uwer koloniën rondgekeken en bet moet mij met alle respekt van 't hart, dat gij beter zoudt doen, de koloniën die gij bebt te ontwikkelen, dan de hand naar die van anderen uit te strekken.* Kroonprins«Dat noem ik open hartige taal, maar gij weet zelf toch ook wel, dat geen onzer koloniën van eenige waarde is; waren zij van eenige waarde dan zoudt gij, Eogelschen,ze zeker allang bebbeu ingepalmd!* Ik kon niet nalaten om deze zet, die m6t de noodige luchtigheid werd gedaaD, hartelijk telacbeD. Het onder houd brak mijnerzijds af met de ge meenplaats, dat niemand in ODze dagen op oorlog uit was, oorlog die zoowel overwinnaars als overwonnenen schade toebracht. Hierop antwoordde de Kroonprins echter met grooten nadruk: «Met uw welnemen, ik ver lang oorlog. Ik hoop met deFranschen af te rekenen, zoo gauw dit maar mogelijk zal zijn». «Men vergelijke dit gesprek*, aldus Mr, Jan Malcolm «met dat, hetwelk vermeld wordt, in de befaamde Depêche No. 85 van het Engelscb Witboek waarin wij van Sir Edward Goschen's laatste onderhoud op bet Duitscbe Departement vanBuitenlandscbe Zaken acht maanden later, worden iDgelicht laat de Duitsche goedpraters hiertegen over eens hun beweren herhalen, dal hun vredeademend Vaterland zich ge dwongen zag, de wapenen tegen de intrigueerende scharen zijner aan randers op te vatten!* Duitsche oorlogsduikboot in Amerika. Terwijl men nog steeds in bet on zekere is omtrent het lot van de handelsduikboot «Bremen*. isteNew- port in den Amerikaanschen staat Rhode Island een Duitsche, oorlogs duikboot, de «U. 53* aangekomen, gewapend met 2 kanonnen. 10 tor pedo's en draadlooze telegrafie De boot. die den overtocht in 17 dagen had gedaan bleef slechts 2 uur in de haven en nam geen brandstof ofaoder materiaal in. Men vermoedt dat zij een boodschap van den keizer aan den Duitschen gezant Bernsdorff over bracht. De Engelsche gezant in Washington heeft onmiddelijk tegen het verblijf van een gewapende duikboot in een Amerikaansche haven geprotesteerd. Een telegram meldt dat twee schepen in de Transatlantische vaartroute dicht onder de Amerikaansche kust zijn getorpedeerd. Of dit werk van de U. 53* is. is natuurlijk niet uit temaken, in Amerika zal het geen gunstigen indruk maken. De „Blommsrsdijk" getorpedeerd. Uit New-York wordt geseind, dat volgens de bladen aldaar het s.s. «Blommersdyk* van de Holl.Am.- Lijn voor de kust van Massuchusetts getorpedeerd is en de bemanning is gered. Het schip, 4835 bruto ton groot, in 1907 gebouwd, was Zaterdag met een lading graan voor de Nederlandsche Regeering van New-York vertrokken. Gezagvoerder is de kapitein Guntber- mohr. Heel Amsterdam hoest. Er heerscht in Amsterdam een ware verkoudheidsepidemie. De heele stad hoest en proest. Angina, influenza en bronchitis wisselen elkaar af, en het schijnt, dat bet boesteü eer toe- dan afneemt. Ieder najaar hoest men een beetje, maar zoo erg als nu was het in jaren niet. Als een bewijs, hoe erg bet is, diene, dat Maandag 39 van de kantoorbe dienden van een der groote bank instellingen afwezig waren, allen wegens lichte ongesteldheid. »Vad.« Opeobare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 10 October 's avonds ten 7 nre. Voorzitter de Burgemeester. De notulen werden goedgekeurd, zooals ze ter visie hadden gelegen. Alle raadsleden waren present. Geïnstalleerd werden de 4 gekozen Raadsleden, de heeren A. van Nijnatten, A. J. Looima van Weideren baron Rengers, T. H. J. Nieuwendijk en Mr. L. Stadig. Ingekomen zijn de volgende stukken en mededeelingen Adres van de Tuinbouwvereeniging «Amersfoort* d.d. 22 September 1916, houdende verzoek om een subsidie van f 10.en beschikbaarstelling van een lokaal ten behoeve vao den tuinbouw- wintercursus. (Naar B. en W. om advies). Adres van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Gemeentepolitie beambten in Nederland, d.d. 4 October 1916, houdende verzoek tot verdeeling van vacatuur gelden onder het perso neel. (Naar B. en W. om advies). Brief van mejuffrouw A. P. J. de Looze d.d. 5 October 1916, waarbij deze mededeelt hare benoeming tot onderwijzeres aan school A te aan vaarden. (Voor kennisgeving aan genomen). Brief van mejuffrouw M. C. A. Sporry d.d. 5 October 1916, waarbij deze mededeelt hare benoeming tot onderwijzeres aan school B te aan vaarden. (Voor kennisgeving aange nomen). Brief van Omer Buyse namens de Centrale Commissie der Werkscholen voor geïnterneerde Belgen dd. 5 Octo ber 1916, waarbij wordt medegedeeld, dat deze Commissie aan de Gemeente Amersfoort wenscht aan te bieden een op te richten gedenkteeken als dankbetuiging jegens de Nederlandscbe overheid en de natie, voor al hetgeen gedaan is geworden tot welzijn der geïnterneerden en hunne gezinnen, en waarbij wordt verzocht den daartoe noodigen grond op den Berg kosteloos te willen afstaan. (In dank aangeno men. Het gedenkteeken zal komen op den Berg voorbij bet opvoedingsge sticht.) Adres/*van het Drankweer Comité dd. 7 October 1916, houdende verzoek om met gebruikmaking van de be voegdheid krachtens artikel 7 le lid 4e der Drankwet en artikel 135 der Gemeentewet, drankmisbruik bij de demobilisatie te voorkomen. (Mede- deeling dat deze zaak in voorberei ding is.) Benoemingen De heer Eysink werd benoemd tot wethouder in de plaats van den beer H. W. van Esveld met 16 stemmen, terwijl de heer Jorissen tot vierde wethouder werd verkozen met 15 stemmen. Verder werden nog verkozeD in de commissie van wetgeving mr. Stadig, in die van bijstand der bedrijven, de beeren Hofland, v. d. Wal en Ooster veen in die van fabricage de heeren Leinweber en v. d. Walin die van financiën de heer De Kempenaer; iD die vao den keuringsdienst de heeren Nieuwendijk, De Kempenaer en Rand in die voor de plantsoenen de heer Rengers; in die voor werkloozeover zekering mr. Stadig en die voor maat schappelijk werk de beer H. Kroes. Tot Curator aan bet Gymnasium, vacature Teixeira de Mattos, Mej. Wal ree, met 11 stemmen. De beer v. Kalken brak een lans voor den tegenwoordigen directeur der gemeentereiniging, diez. i. wordt achteruitgezet en wel onverdiend. De toestand is niet goed, doch dit is te wijten aan den toestand. De directeur is hier directeur, opzichter en werkman. Ook de straten zijn slecht, men kan ze gerust «Bergen Dal* noemen. Nu komen B. en W. met een groot opgezet plan. Doch het zal niet beter worden vóór het inwendige der stad verbeterd is. Hij stelt voor dit punt van de agenda af te voeren naar de afdeelingen. B. en W. nemen dit punt terug, dat zal behandeld worden bij de ge meen tebegrooting. De overige punten der agenda wer den aangenomen. Omtrent hat ODtwerp verordening distributiewet stelt de beer Hofland voor een Commissie te benoemen. De heer Nieuwendijk is hier ook voor. De Voorzitter wijst er op, dat de laatste jaren verschillende Commissies zijn ingesteld door B. en W., doch dat dit van den Raad moet uitgaan. Het voorstel Hofland in stemming gebracht valt met 10 tegen en 9 vóór. De Voorzitter vraagt een crediet van f 4000 om bet geheele stadhuis electrisch te verlichten, wat wordt aangenomen. De heer Kroes wenscht, dat alle aanbestedingen publiek zullen zijn. B. en W. zullen hiermee rekening houden. De heor Hofland verwijt den Wet houder van onderwijs den Raad niet goed of voldoende te hebben ingelicht, waardoor nummer 3 van de voordracht werd benoemd. De Wethouder werpt deze be schuldiging van zich en zegt op het laatste moment nog inlichtingen te hebben verkregen, die hij slechts aan enkelen kon mededeelen. In besloten vergadering wil hij gaarne meer zeggen. Hierna werd de openbare vergadering gesloten en een geheime gehouden. Op Dinsdag 31 Oct. a.s. zal door de afd. van den Ned. Pret. Bond en van de Evang. Maatschappij een ge combineerde vergadering worden* ge houden, waarin dr. G. A.van den Bergh van Eysinga uit Santpoort, een her vormingsrede zal uitspreken onderden titel: «Het tweede gebod.* Mejuffrouw J. van Dijk is be noemd tot onderwijzeres aan de Dia conie-school, Groote Haag. Het nieuwe posttarief zal in werkiDg tredenopMaandag31 October. Wedstrijden op Birkhoven. J.l. Zondag hadden op Birkhoven de snelheidswedstrijden plaats, ter ge legenheid van de eindreunie van het toerseizoen 1916. Was het weer eerst gunstig, later viel de regen in stroomen neer, waar door de baan slecht werd, zoo zelfs dat twee deelnemers een leelijke buite ling maakten, toen de finales gereden werden. De uitslag was: Klasse D 8 K.M. Bernaert 8 min. 5'/» sec. Roeloffzen 8 min. 53'/s sec. Tediug van Berkbout 10 min. 16'/» sec. Klasse A 4 K.M. H. A. Nefkens 4 min. 53 sec. J. G. Victor 5 min. 10'/s sec. Dolk 7 min. 103/« sec. Klasse B-C 8 K.M. le prijs de heer Hooft. 2e Van 't Hoff. 3e Fonck. De prijzen bestonden uit 3 stellen medailles. le prijs verguld zilveren medaille. 2e 3e bronzen De jury vormden de beeren J. A. Boom,A.H. van Wijngaarden, P. W. Scheltema Beduin, N. Rouwens, W. Ruurds, P. Nieman, A. v. d. Loo, G. J. M. Hogenkamp, J. L. Melchers, G. de Zeeuw, J. v. d. Loo Jr., Nico Jan- nink, E. J. E. Maas, Job. Ferwerda en C. Witteveen. Bij de aanbesteding der ver bouwing van een woonhuis aan den Bloemweg, voor rekening van de Tu- berculosevereeoiging alhier werd in geschreven door: C. J. Kuntz, Amersfoort, f6900; Gebrs. Voermans, Zeist, f6600; E. de Bruin, Hoogland, f0570; G. van Es, Amersfoort, f6460; B. J. H. van Ber- chem, Amersfoort, f6435; L. J. He mels, Amersfoort, f 6298J. van Gent, Amersfoort, f6146; Gebrs. Fijnenberg, Amersfoort, f6099; A. Rennes Amers foort, f5893; Gebrs. Ruitenberg, Amers foort, f5810; J. van Keulen Jzn., Amersfoort, f 4800. In de Lieve Vrouwe-straat ont stond Zondagavond twist tusscben burgers en militairen. De messen werden getrokken. Een militair moest met een ferme snede iD het recbterdijbeen naar het hospitaal vervoerdeen burger kreeg een messteek in het linkeroog en werd gister naar het Oogheelkundig instituut te Utrecht geleid. De politie maakte proces-verbaal op tegen den dader, een bij haar zeer bekende. Ook maakte zij proces verbaal op tegen een burger, die een medeburger mishandelde, en tegen een burger eu een soldaat, die in vereeniging een Belgisch geïnterneerde mishandelden. «Amersf. Ct.* Aan hel hoofd-bureau van politie zijn voor de eigenaars terug te bekomen een op den openbaren weg gevonden beurs met geld en een rijwiel, dat aan het station is blijven staan. HECLAME.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1