NIEUWE IÉT Nieuws- en Advertentieblad IjÊf voor de Provincie Utrecht, fgp Gemeenteraad. No. 90. Woensdag 8 November 1916. 45e jaargang WAA'&scaewsHe. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG! De vrouw van 1916. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lcwcnstein' machine aan praten. Voor Amersfoort cn Omstreken cenigste Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. De Firma A. LEWENSTEIN UTRECHT, CI1 OORSTRAAT 14. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrpdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Burean: Langestraat 37. Telephoonn. 09. AD VERTENTIËN: Van 16 regels f 0.60; iedere reg9l meer 10 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. IV. De omstandigheden vormen den mensch, zegt het spreekwoord. Ge woonlijk wordt dit in individueeien zin gebruikt: wat een bepaald mensch geworden is, dankt bij of zjj naast zijn of baar natuurlijken aanleg aan de levensomstandigheden, waarin bet individu geplaatst werd en zich beeft kunnen ontwikkelen. Wel is waar zijn er uitzonderingen, de bijzonder groote en sterke geesten die zich met krach- tigen vleugelslag boven hun milieu weten te verhellen, maar de wereld bestaat nu eenmaal slechts uit een klein percentage»uebernienscben<t, ter wijl de middelmatigen de massa vormen. sDe mensch* beteekent in dit ver band ook de smenschheid*, die door omstandigheden gevormd wordt. En in dien zin geeft het spreekwoord een antwoord op de vraag waarom zooveel meer dan vroeger de noodzakelijkheid gevoeld wordt dat de vrouwen recht van medezeggingschap hebben in het huishouden van staat en gemeente. Vroeger waren de omstandigheden anders. Vroeger was de arbeid die de vrouw naast haar gewone dagelijkscbe te verrichten had lang geen sinecure. Toen was het huis een wereldje op zich zelf. Werd er al niet meer ge weven en gesponnen, brood gebakken, bier gebrouwen, kaarsen gemaakt en geslacht zooals nog vroeger hetge'al was, toch werden de boven- en onder kleeren van het geheele gezin in huis vervaardigd, verlichting en verwarming eischten van de zorg der huisvrouw oneindig veol meer dan thans. In elk welgesteld gezin zorgde men zelf voor het inmaken van groenten en vruchten niet alleen op bet platteland maar ook in de steden. Ook de zieken wer den in huis verpleegd en bewaarscho len waren er nog weinig. De opleiding der meisjes was vroeger nog geen andere dan een opleiding tot het hu welijk. De machine heeft echter een radicale wijziging in dien toestand gebracht. Duizenden zaken geschieden thans on eindig beter, vlugger en goedkooper machinaal buitenshuis, dan bet vroeger door den handenarbeid der vrouwen kon geschieden. Die vrouwenhanden zouden tot ledigheid gedoemd worden, wanneer zij geen arbeid buitenshuis gevonden hadden. En het waren oorspronkelijk de maatschappelijk minder bedeelde vrou wen die buitenshuis gingen werken, meer en meer werd het ook de ont wikkelde, de geleerde vrouw die naast den man een plaats te vervullen kreeg in bet publieke leven. Flinke voorgangsters, die het groote belang inzagen van goed onderwijs ook aan vrouwen liepen zoolang storm tegen de deuren vau gymnasium en H. B. S. dat deze met behulp van minister Tborbecke geopend werden, ook voor de meisjes en zelfs de Hoogeschool haar binnen zijne muren ontving. De meerdere ontwikkeling dar meisjes had ten gevolge dat zij belang gingen stellen in alles wat rondom haar ge beurde en zij daar een oordeel over kregen, doordien zij zich door haar bekwaamheid gemakkelijk oriënteer den. De bemiddelde vrouwen voelden zicb aangetrokken de helpende band uit te steken voor allerlei maatschap pelijk werk en aldus haar door de machine vrijgekomen tijd nuttig ten algemeenen bate te besteden. Het getij verliep, dus de bakens werden verzet. Zachtjes aan, heel ge leidelijk nam de vrouw een ander standpunt in de maatschappij in, dan voorheen. Verbazingwekkend is het daarom hoe overigens verstandige lieden bij deze niet tegen te houden evolutie- drang der vrouwen baar geklemd willen blijven zien in de enge sfeer die van baar huis haar wereld maakt, terwijl onwederlegbaar te bewijzen is dat ook voor de vrouw de wereld haar huis geworden is, waaraan zij h iar zorg, haar kracht haar liefde wijden kan dat deze opvatting baar gezichtskring verbreed, haar geestkracht ontwikkelt en haar bekwaam maakt aan de no belste menscbelijke gevoelens uiting en vorm te geven niet alleen voor haar eigen kleinen kring, baar buisgezin maar ook voor bet groote huisgezin van den Staat. Hoevele malen zal bet nog her haald moeten worden, dat óók de vrouwelijke eigenschappen niet gemist kunnen worden in de regeering, vóór het door de hoofden en harten der bewindsmannen zal worden erkend en aanvaard en de vrouw in de maat schappij de plaats wordt gegeven, die haar vannatuur en rechtswege toekomt. Daarom ook herbaal ik tevens, is het wel billijk dat de vrouwen, die door de totaal veranderde maat schappelijke omstandigheden thans dezelfde arbeid verrichten als de man, die evenveel presteert als bij endie wettelijk dezelfde lasten en verplich tingen te vervullen heeft als hij, langer dezelfde rechten mag onthou den worden? Politiek heeft met den strijd voor Vrouwenrechten eigenlijk maar weinig te maken. Onder de vrouwen, zullen evenals onder de mannen alle schakee ringen en richtingen te vinden zijn. De vrouwen, die haar rechten wenschen te veroveren steunen dan ook geenzins op een bepaald partijverband, al zijn er staatkundige partijen, die meer van baar rechten doordrongen zijn, dan andere. Het gaat er precies mee als met bet beginsel van Evenredige Vertegenwoordiging. Door de jonge radicale partij waarvan de Heeren C. V. Gerritsen en Dr. VitusBruinsmaeerstecandidaten waren en die georganiseerd was in de kies- vereeniging Amsterdam, bet eerst de E. V op bun program brachten. Was bet beginsel moeilijk voor bestrijding vatbaar de heeren Gerritsen en zijn geestverwanten bleven toch maar heel lang alleen staan met bun E. V. De liberalen wareD bang dat zij tegen een winst van 10% in het Zuiden eeD verlies van 35% in het Noorden zouden te boeken krijgen, de clericalen wilden er ook niets van hooren in die deelen van het land waar zij de absolute meerderheid vormden en de sociaal democraten (de parlementairen) vrees den, dat E V. de besliste overwinning van het proletariaat in den klassen strijd zou schragen. Wal niet wegneemt, dat thans na 20 jaar alle partijen voor E. V. zijn, dat er zelfs niet meer over gesproken wordt, dat bet een afgedane zaak is. Zoo zal het ook met Vrouwenkies recht gaan, een beginsel dat niet bet eigendom is van staatkundige partij- groep, maar dat, wanneer heel het volk zich doelbewust een helder oor deel erover zal kunnen vormen, een deel zal worden van de algemeen gangbare begrippen van recht en vrijheid in ons vaderland. Gisterenavond vergaderde de gemeenteraad onder praesidium van den burgemeester Mr. J. C. graaf van Randwijck. Alle leden waren aan wezig uitgenomen de beer Ooster veen, die beticht had gezonden ver hinderd te zijn. Na goedkeuring der notulen van de vergadering op 40 Oct. 1.1. volgde de gebruikelijke mede- deeling der ingekomen stukken. Ingekomen zijn de volgende stukken: Schrijven van R. G. Rijkens dd. 14 October 1916, waarbij deze mededeelt benoemd te zijn tot Burgemeester van Veendam en derhalve ontslag te nemen als lid van den Raad en verzoekt om ontslag als ambtenaar van den. Burger lijken Stand. (Voor kennisgeving aan genomen). Brief van den Minister van Binnen- landsche Zaken dd. 26 October 1916 No. 17020 Afd. O, waarbij worden goedgekeurd de Raadsbesluiten van 26 September t.v. tot benoeming van W. H. Moll en F. C. Unger tot tijdelijke leeraren aan het Gymnasium. (Voor kennisgeving aangenomen). Mededeeling van Gedeputeerde Sta ten van 16 October 1916, 3e Afd. No. 2866/2912, dat zij hebben ontvangen afschrift van de Verordening tot wijzi ging van de verordening betredende de straatpolitie, vastgesteld den 7 Juli/10 October 1916. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 16 October 1916, 3e Afd. No. 2771/2015, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 26 September 1916 tot verkoop van een perceel bouwterrein aan mevrouw A. M. M. Sandberg, geb. Coblijn. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Stalen van Utrecht dd. 16 October 1916, 3e Afd. No. 2772/2019, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 26 September 1916 tot verkoop van een perceel bouwterrein aan J. M. Phad (Voor kennisgeving aange nomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 16 October 1916, 3e Afd. No. 2773/2U17, waarbij wordt goedgekeurd bet Raadsbesluit van 26 September 1916 tot verkoop van een perceel fabrieksterrein aan de N.V. Weverijen van D. v. Leijden Zn. (Voor kennisgeving aangenomen,) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 16 October 1916. 3e. Afd. No. 2785/2023, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 26 Sept. tot aankoop van 23 beuke- boomen aan den Leusderweg. (Voor kennisgeving aangonomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd, 16 October 1916, 3e Afd. No. 2792/2041, waarbij worden goed gekeurd bet 3e suppletoir kobiei tot heffing vau de schoolgelden voor de Openbare Lagere School D, alsmede de 3e suppletoire kohieren der school gelden voor de O. L. scholen A en C dienstjaar 1915/1916. (Voor kennis geving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 23 October 1916, 3e Afd. No. 2794/2090, waarbij wordt goed gekeurd bet Raadsbesluit van 26 September 1916, No. 4732 tot wijziging der begrooting, dienst 1916. „(Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 30 October 1916, 3e Afd. No. 2900/2136. waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit van 10 Oct. 1916 tot kostelooze overneming van een strook grond van de N.V. bStichtscb Grondbezit*. (Voor kennisgeving aan genomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 30 October 1916, 3e Afd. No. 2837/2131, waarbjj wordt goed gekeurd bet Raadsbesluit dd. 26 Sep tember 1916 tol verkoop van een perceel bouwterrein aan mejuffrouw P. F. M. Houbaer. (Voor kennisgeving aangenomen). Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den Gemeente- Ontvanger op 12 October 1916. (Voor kennisgeving aangenomen.) Brief van Burgemeester en Wet houders dd. 17 October 1916, Afd. I. No. 2433, waarbij wordt mede gedeeld, dat tot lid der commissie van aanslag voor de inkomstenbe lasting is benoemd de heer R. van Dijk, ter voorziening in de vacature ontstaan door bel overlijden van den heer C. van der Zoo de Jong. (Voor kennisgeving aangenomen.) Brief van Burgemeester en Wet houders dd. 26 October 1916,. Afd. I. No. 2497, waarbij wordt medegedeeld, dat eenige werklieden aan de gas fabriek langer dan 35 weken in lossen dienst zijn gehouden. (Voor kennis geving aangenomen.) Biief van Burgemeester en Wet houders dd. 26 October 1916, Afd. I. No. 2525, betreffende bekendmaking van den uitslag van aanbesteding cn inschrijving. (Voor kennisgeving aan genomen. Brief van H. Kuilman dd. 12 Oc tober 1916, waarbij deze zijne be noeming tot onderwijzer aan school G. aanneemt. (Voor kennisgeving aan genomen.) Adres van het Comité tot oprich ting en instandhouding van een tijde lijk Tehuis voor militairen te Amers foort dd. 13 October 1916, waarbij dit verzoekt een terrein kosteloos in gebruik te mogen hebben. (Om advies naar B. en W.) Adres van H. N. Prins e.a. inge komen 17 October 1916, houdende verzoek spoedig over te gaan tot ver breeding van den toegangsweg" van de Arnhemscbestraat naar de Groote Haag. (Om advies naar B. en W.) Circulaire van den Nationalen Wo ningraad dd. 16 October 1916 waarbij mededeeling wordt gedaan van een adres aan de Regeering betreffende bevordering van de werkzaamheden der woningbouwvereenigingen. (Voor kennisgeving aangenomen.) Adres van Jonkheer B. Eekhout, dd. 18 October 1916, houdende verzoek een eikeboompje te mogen doen rooien, voor zijn perceel aan den Ulrecht- schen weg. (Ter afdoening aan B. en W.) Adres van Mejufirouw P. H. Prins dd. 19 October 1916, houdende ver zoek om eervol ontslag als onderwij zeres in de nuttige handwerken aan school B. (Naar B. en W. om advies.) Brief van Mejuffrouw D. A. van Walree, dd. 20 October 1916, waarbij deze mededeelt dat zij hare benoeming tot lid van bet College van Curatoren van het gymnasium aanneemt. (Voor kennisgeving aangenomen.) Circulaire van bet Comité ter be vordering van geneeskundig ouderzoek vóór bet huwelijk, ingekomen 23 Oc tober 1916 waarin wordt aanbevolen een door het Comité uitgegeven boekje, waarin zijn streven wordt uiteengezet, te verspreiden. (Ter afdoening aan B. en W.) Adres van J. M. Tbiel, leeraaraan de H. B. S. dd. 25 October 1916, waarin deze verlof vraagt wegens ziekte toi 1 December a.s. (Verleend op voor stel van B. en W.) Adres van het Bestuurder Sociaal- Democratiscbe Vrouwenclub dd. 17 October 1916, houdende verzoek cokes tegen verlaagden prijs beschikbaar te stellen. (Naar B. en W. om advies.) Adres van de Commissie van Ver bruikers dd. 24 October 1916, hou dende verzoek cokes en eierkolen be schikbaar te stellen tot prijzen onge veer gelijk aan die van vóór den oorlog voor personen wier belastbaar inko men de som van f 600 niet te boven gaat. (Naar B. en W. om advies.) Adres van de afdeeling der Sociaal- Democratiscbe Arbeiderspartij, den Amersfoortschen Bestuurdersbond en de vereeniging tot oprichting der Algemeene Arbeiders-Coöperatie »De Dageraad* dd. 28 October 1916, hou dende verzoek bij den Minister van Landbouw aan te dringen op uitbrei ding van de lijst, in de Distributiewet bedoeld, met verschillende artikelen, en zoolang daarop nog niet voorkomt cokes, deze van gemeentewege tegen den prijs van vóór den oorlog be schikbaar te stellen voor degenen die

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1