Plaatselijk Nieuws. KENNISGEVING. Ingezonden. alleen in dit opzicht zijn zal. En daarbij zal het niet blijven. Zoodra de oorlog voorbij zal zgn, zullen de centrale mogendheden die nu van de over- zeesche markten zijn uitgesloten,daarop alskoopersaanvallen, vooral wat levens middelen en grondstoffen voor de nijverheid betreft. Dat zulk een plotse linge verhooging der vraag de prijzen, inzonderheid van het broodkoren, zullen doen stjjgen, is niet twijfelachtig. Niet dat zulk een prijsstijging komen zal, alleen hoever zij zal gaan is onzeker. Mogelijk is dat het vrijkomen van scheepsruimte een invloed in tegen gestelde richting zal doen gelden; maar hierop rekene men niet te veel. Als de Duitscheen Oostenrijksche handels schepen weer in de vaart zullen zijn en de koopvaardijvloten der geallieerden niet meer voor een deel voor oorlogs doeleinden zullen worden in beslag genomen, zal het aanbod van scheeps ruimte wel veel grooter zijn dan thans, maar dezelfde oorzaak, die de prijzen op de overzeesche markten in de hoogte zal drijven, zal ook de vraag naar scheepsruimte voor het vervoer der .begeerde goederen reusachtig doen toenemen. Het is niet onwaarschijnlijk dat die beide factoren bij de bepaling der scheepsvrachten elkander vrijwel id evenwicht zullen houden en dat bij de belangrijke vermindering der handels vloot als gevolg van den zeeoorlog en van den stilstand in een groot deel van den scheepsbouw in de oorlog voerende landen, de vrachten nogjaren hoog zullen blijven. Hoe lang onder die omstandigheden de uitvoer van levensmiddelen, welke hier te lande worden, voortgebracht, zal moeten geregeld en beperktblijven, is van te voren niet te zeggen. Waar schijnlijk is, dat er ten minste wel een jaar mee zal heengaan, eer de export, die geleidelijk verruimd zal moeten worden, weer geheel vrijgelaten zal kunnen worden. Het tijdperk van zeer verhoogde overheidsinmenging in het economisch leven als gevolg van den oorlogstoe stand zal, als bet zwaard eindelijk in de scbeede zal zijn gestoken, niet aan stonds voorbij zijn. Hoe lang de in menging zal moeten duren en hoe zij geleidelijk binnen de perken der nor male Regeeringsbemoeiing zal worden teruggeleid, zal moeten worden af gewacht. Dat terugleiden zal even noodig zijn, als het tijdelijk nog blijven optreden van de overheid op het terrein der economische defensiepolitiek, ook wanneer de strijd zal zijn uitgestreden. Daartoe zal niet minder kracht en niet minder inzicht in de economische ver houdingen vereischt worden dan ge durende den oorlog het geval was. Dit overwegende, wordt men on willekeurig herinnerd aan destrekking van het gebed, waarmede gedurende vele jaren de vergaderingen van Am sterdams Gemeenteraad werden ge opend, en waarin den Hemel werd afgesmeekt dat Hij der overheid zou schenken: wijsheid, kracht en voor zichtigheid Oostenrijksche kinderen. Men schrijft uit Barneveld aan het N. v. d. D.: Zaterdag a.s. worden in het Kinder koloniehuis te Voorthuizen 40 Oosten rijksche kinderen verwacht. Er komen 5500 kinderen per extra-trein uit Weenen in ons land, welke kleinen voor het grootste gedeelte in kloosters zullen worden gehuisvest. Het verblijf dezer kinderen is op zes of acht weken bepaald, waarna waarschijnlijk nug een tweede groep uit Oosteniijk tege moet gezien kan worden. Althans het kinderkoloniehuis te Voorthuizen is tot einde April 1917 voor dit doel afgestaan. Alle kosten voor voeding, verple ging, enz. dezer kinderen worden door de Oostenrijksche regeering betaald. De ijzer- en staalnood. Ons wordt gemeld, dat in de fabriek van Werkspoor, te Zuilen bij Utrecht, de geïnterneerde Belgische werklieden werkzaam io die afdeeling waar bet bedrijf is ingekrompen, zijn ontslagen De werktijd voor het overige perso neel is met eenige uren per dag be kort., Indien de ijzer- en staalnood blijft voortduren, zal de fabriek genood zaakt zijn het bedrijf te staken. Over de grens gekomen. De politie te Baarn beeft Maandag in de Eempolder drie Russen aange houdendie in bet rietverscboleD zaten Zij dachten nog op Duitsch grondgebied te zijn. Vijftien dagen hadden ze geloopen over den weg van Dortmund naar Baarn. De burgemeester heeft ze van voedsel en kleeren laten voor zien. Heden worden ze naar het consulaat te Rotterdam overgebracht. Jaarbeurs Utrecht. De belangstelling voor de Eerste Nederlandscbe Jaarbeurs, welke van 26 Februari tot 10 Maart 1917 te Utrecht zal worden gehouden, neemt onder de Industrieëlen in Nederland steeds toe. Het aantal deelnemers is reeds gestegen tot 479. In dit verband is het niet onaardig er op te wijzen, dat aan de derde Deenscbe Jaarbeurs te Fredericia, welke in industrieële kringen reeds als een groot succes voor de binnen- landsche industrie werd genoemd, slechts 300 firma's hebben deelge nomen. De Nederlandscbe Jaarbeurs heeft thans dit aantal reeds met 60°/o overschreden. Rapport Middenstandsenquète. Het rapport der middenstands enquète verschijnt binnenkort. Reeds liggen 3 dikke boekdeelen gedrukt en wordt aan h6t eindrapport de laatste hand gelegd. Alles zou reeds lang verschenen zijn, als die ontzettende oorlog niet tus- schenbeide gekomen was. Ook heeft bet overlijden van den eminenten dr. Bos, voorzitter der Middenstandsenquête, het werk zeer vertraagd. Daarbij moesten verschillende rap porten, zooals bijvoorbeeld het rapport over 't Credietwezen, heelemaal om gewerkt worden, daar de toestand op dit gebied beel anders is dan voor den oorlog. »Voorb.« Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 11 Nov., in Nederland uitgesproken 14 faillissementen tegen 18 faillisse menten iu dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 930 faillissementen tegenover 1218 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Zuiderzee en Geldersche vallei. DoKanaalvereenigingv.DeGeldersche Vallei« voorzitter mr. J. C. Graaf van Randwijck, burgemeester vgn Amers foort, heeft zich met een adres tot deTweede Kamer gewend, verzoekende het wetsontwerp tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee spoedig in behmdeliDg te willen nemen en te bekrachtigen, en te willen bevor deren, zooveel in haar vermogen ligt, dat het wetsontwerp, bedoeld in art. 2 ten behoeve van de voor de lands verdediging aan te leggen werken, zoo spoedig mogelijk worden ingediend. De vereeniging wijst er op, dat het tot stand komen van de droogmaking der Zuiderzee niet alleen een groot nationaal belang is, maar tevens be vorderlijk zal zijn aan de verkrijging van het door handel en industriezoo zeer begeerde scheepvaartkanaal door de Geldersche Vallei en aan de ver betering der afwateringstoestanden dier streek. Aan de belanghebbende gemeente besturen in de Geldersche Vallie en in Eemlaod is verzocht aan dit adres adhaesie te willen betuigen. zHandelsbl.c Dammen. Donderdagavond speelde de Dam- afdeeling der Schaak- en Damclub «Amersfoort* haar 2e competitiewed strijd voor de Utr. Prov. Dambond. Haar eerste wedstrijd tegen de Ve terinaire Studenten Damclub te Utrecht werd met 77 gelijk gespeeld. Nu echter was bet Utrechtsche Dam- genootschap op bezoek en werd met 131 nederlaag naar huis gestuurd. Voorwaar een goed begin voor de nog zoo jeugdige damafdeeliDg. De uitslag was als volgt: „Amersfotrt". IJ. D. G. III. D. Cossejr 20 R. W. Panman F, v. Rupprecht 20 M. D. v. d. Baan A. Göhlike 20 W. do Graaf H. v. Rupprecht 20 CoBterman Boodt J. r d. IIoüfT I1 J. F. v. Straaten R. J. y. d. Veen 2—0* W. P. r. d. Linden W. v. Ouwerkerk 2—0* N. N. beteekent: niet opgekomen. Gebrek aan aardappelen! In de eerstvolgende maanden zullen door het geheele land lezingen ge houden worden over volksvoeding. Het doel van deze lezingen is om meer in verschillende krtDgen de ge dachte te doen doordringen dat er behalve aardappelen nog auderen zelfs beter volksvoedsel bestaat. De Minister van Landbouw moet daarvoor bet initiatief genomen heb ben. Enkele conferenties hebben met besturen van vereenigingen die zich op dit gebied bewegen, aan zijn departement plaats gehad. Het gevolg is geweest dat zich een commissie heeft gevormd, die het denkbeeld zal uitwerken. Brnndst*ffeBvooriiening. De Minister van Landbouw heeft op een desbetreffende vraag van 't lid der Tweede Kamer, den heer Heeres, verklaard, dat van Z.Exc. geen maat regelen op grond der Distributiewet 1916 zijn te verwachten, ter zake de voorziening van brandstof, welke reeds genomen zijn teu aanzien van turf. De productie van brandstoffen hier te lande evenals de iDvoer daarvan staat geheel onder coDtröle van de Rijkskolendistribulie, zoodat uit een distributie-oogpunt ingrijpen onnoodig is, Prijsopdrijving is dientengevolge uitgesloten. Voorts zou, wanneer thans tot bij slag krachtens de Distributiewet 1916 werd overgegaan, een groote onbil lijkheid worden begaan tegen hen die reeds bun kolen hebben ingeslagen en die, door dit tijdig te doen, hebben bijgedragen tot een goede regeling der distributie. Bovendien zou door lagere prijzen het veibruik van steenkolen boven het strikt noodzakelijke toenemen, wat zeker vermeden moet worden, daar juist in den laatsten tijd de invoer van steenkolen uit Duitschland en Bel gië zeer veel te wenschen heeft over gelaten. J.l. Zondag hield de Amers- fooitscbe Kegelbond op de baan der Sociëteit «Vereeniging" een wedstrijd om het kampioenschap voor 1916. De zeer geanimeerde strjjd, opge luisterd door muziek werd gewonnen door den heer H. A. J. Nefkens, die naast den kampioenstitel tevens eeD massief gouden kegeltje verwierf als zichtbaar bewijs van zijn waardigheid. Bij de op 18 en 19 Dec. a.s. door de zangvereeriiging der Mij. van Toonkunst te geven uitvoering van Haydn's Schöpfung zullen als solisten medewerken mej Cambier van Nooten, sopraan, en de heeren Tobie, tenor, eD Bram van der Stop, bas. Het bouwen van het Tehuis voor Militairen aan de Vlasakkers is bij onderhandsche aanbestediog opge dragen aan den heer H. Noorman voor de som van 5190 gulden. De heer W. van der Maat, onder wijzer alhier, slaagde te 's Graven bage voor het examen Privaat-Docent (Vak- leeraar Boekhouden) afgenomen door het Genootschap voor Practisch Han delsonderwijs. Openbare Leeszaal. Statistiek van de maand October. Aantal bezoekers 1914 1915 1916 Couranten- en tiidschriftzaal. 1744 2679 2378 Studiezaal320 493 563 Aantal uitgeleende banden. 2693 4293 4392 Romans1367 2240 2342 Hiervan Kinderboeken541 924 813 Bij de Dinsdagavond ten over staan van notaiis C. A. van Blaricum gehouden veiling van vaste goederen werden verkocht het winkelhuis met tuin aan de Kampstraat No. 6, groot 2 A. 64c.A. en verhuurd aan den heer K. W. Jaeger; het winkelhuis daar naast No. 8, groot 1 A 87 c.A. en verhuurd aan mejuffrouw Tb. Bottelier bet woonhuis met tuin aan den We verssingel No. 3, groot 1 A. 46 c.A. en verhuurd aan den beer G. J. van Leur; het woonhuis met erf aan de Coninckstraat No. 2, groot 1 A. 40 c.A. en verhuurd aan mejuffrouw H. L. A. Janssen; en het woonhuis roet erf daarneven No. 4, groot 1 A. 71 c.A. en verhuurd aan den beer A. J. Heunks welke perceeleo, samen groot 9 A. 8 c A., een geheel vormen voor f30.200 aan den makelaar K. van Dijk, uit Utrecht. Het Post- en Telegraafkantoor zal hier weldra electiisch zijn verlicht. De installatie is opgedragen aan de firma Nicolai en Lebret, vertegen woordiger de heer Bern. Brom. Aan het plaatselijk telefoonnet zijn aangesloten onder: No. 483 de Coöperatieve slagerij, Utrechtschestraat 15, No. 484 bet Burgerweeshuis, Zuid singel 36, No. 485 het Patronaatsgebouw, Zand 17, No. 486 slagerij J. H. van de Pavert, Kromrnestraat 39, No. 487 slagerij C. Regtien, Achter 't Oude Weeshuis 8. Gisteren herdacht de heer H. Palm, hoofdcommies der posterijen en waar nemend directeur van het post- en telegraafkantoor, den dag waarop bij 25 jaar geleden in dienst trad bij de posterijen. De jubilaris werd door bet geheele personeel bij monde van den heer J. van Dorsen, adjunct-commies, in de directeurskamer gehuldigd. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat, te beginnen met 20 November 1916, een algemeen rioolen-onderzoek o.a. zal plaats vinden. De burgerij wordt beleefd verzocht den daarmede belasten beambten, welke in het bezit zijn van een legiti matiebewijs door den Secretaris af- geteekend, de noodige gegevens en inlichtingen te willen verstrekken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN RANDWIJCK. A.R. VEENSTRA. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Geachte Redactie l U zult ons verplichten onderstaande te willen opnemen onder uw rubriek «Ingezonden*. Bij voorbaat dank. Namens het Hoofdbestuur van den N. Bond voor Volkskunst. G. J. BLEES, Secretaris. Volkskunst. Het Hoofdbestuur van den Natio- nalen Bond voor Volkskunst heeft be sloten een krachtige poging in het werk te stellen om volkskunsten huis vlijt in den besten zin des woords te bevorderen. Door het organiseeren eeuer Tentoonstelling v. Volkskunst in bet volgend jaar te Amsterdam, het inrichten van winkels tot verkoop van volkskunstproducten, (o. m. eigenge maakt kindei speelgoed, snijwerk, weef werk, kantwerk, leerwerk, koperdiijf- werk, enz.) en het exposeeren op de Jaarbeurs te Utrecht, hoopt het ge legenheden te scheppen om den volks- kunstenaars bekendheid en.tevens een afzetgebied te verschafien. Zij, die hunne volkskunst-producten ter expositie en ten verkoop wenschen aan te bieden, kunnen zich daartoe wenden tot den Secretaris van den N. Bond v. Volkskunst, den Heer G. J. BLEES Kz., te Zaandam. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 10 tot 16 November 1916. Geboren: Jan Jacobus, z. van Hen drik Albertus Noordstar en Catharina Maria Langenbach. Jacob, z. van Jacob vari Putten en Rikje van Kom mer. Theodore Juilien, z. van Guil- laume Leopold Walpot en Johanna Alberta Hebing. Cornelis Wouterus, z. van Hendrik van Nieuwenhuizen eu Wilhelmina van Dijkhuizen. Hen drik, z. van Willem Alexander Polbout en Geertruida Evelina Mark. Jan Willem, z. van Jan Werner van Dijk en Anna Bos. Maria Josephina, d. van Johannes Pieter van Ouwerkerk en Anna Louisa Peeters. Rinskje, d. van Gerardus van Wijland en Rinskje Hemminga. Christiaan Wil lem, z. van Hermanus Cornelis Jacobus Korndewal en Alberta Wilbelmina Maas. Elisabeth, d. van Petrus van Pluuren en Tonia Koops, Ondertrouwd: Jan Cornells van Es en Anna Mackor. Dirk Witteveen en Hiltje Schregardus. Johannes Karei Willem Kerling en Alma Pau lina Theodora Kelling. GetrouwdAntonius Johannes Knui- vers en Antonia van Bogerijen. Maurice Henri Marchand en Geer truida Hendrika Kienstra. Fran- ciscus Reijns en Maria Stephania de Bie. Albertus Buitenhuis en Alijda van Dijkhuizen. Willem Hendrik van Dijk en Adriana Gouw. Jo hannes Kuperus en Tijjntje Lap. Overleden Jacob van Putten, 1 dag. Mijntje van Daal, 59 jr., ecbtgen. van Pieter Bouw. Cornelia Buijs, 67 jr., wed. van Gerrit Marinus Gouw. Jacoba Johanna Bonestroo, 4 mnd. Alberta Johanna van Doornik, 19 jr., ongeb. Joseph Kelchtermans, 33 jr., ecbtgen. van Maria Derhoven. Petrus Kok, 75 jr., wed. van Maria Bosman. Jan Hazekamp, 86 jr. ongeh. J3n van der Horst, 75 jr., ecbtgen. van Reintje van Bokhorst. Leusden. Van 10 tot 17 November 1916. Ondertrouwd: Jan Donselaar en Gijs- bertha van de Hel. GehuwdGerrit Donselaar en Ever- dina van Engelenhoven. Hendrik van Hamersveld en Dirkje van den Esbof. Johannes Rutten eD Marie van Zeldert. Overleden: Een als levenloos aan gegeven kind van het mannelijk ge slacht. Stoutenburg. GeborenAnton, z. van Gerrit Groenenstijn en Hendrika v. d. Hoef. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Acbter Davidsbof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 81/,12'/, en van 67'/i uurZaterdags van 812'/, uur. Aanvragen van Werkgevers op 16 Nov. Ie. Volwassenen. 1 buffetjuffrouw. 2 mandenmakers. 1 electriciens. 1 schoenmaker 1 kleermaker (doornaaier). (voor rijbroeken). 4 slager. 1 kruideniers- 1 verstolnaaister. bediende. 2 werkvrouwen. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 kleermaker. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 16 Nov. Ie. Volwassenen. 2 breisters. 1 metselaar. 1 corrector. 1 opperlieden. 1 concierge. 1 schoenmakers. 4 grondwerker. 2 stonsters. 6 kantoorbediende 6 stukadoors. (mann.) 6 werkvrouwen. 1 kelner. 2 winkelbediende. 2 kinderjuffrouw. 1 veldarbeider. 1 kleermaker. 1 voerman. 1 lithograaf. 15 losse arbeiders. 2 hulp in de hnish. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 klerk (mannI 1 losse arbeiders. 1 timmerman. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teleph. int. 374. marktbericht. AMERSFOORT, 17 Nov. 1916 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit 10. appelen 15.00 a f 18.Peren f6.a 112.Klei- Aardapp. f0 00 a f 0.zandaardapp. f3.50 a f 4.00 Hoendereieren f14 50 a f 14.75 p. 100 st. Bruine eieren f 14.75 a f 15.00 per 100 st. Boter f190 a I 2.per kilo. Eendeneieren f 0.00 a f 0.00 Zoetem. kaas f 0.h f 0.per 50 kilo kippen f2.00af350 Kuikens f2,00af3.Piep kuikens f0 90 a f2.20 Ganzen I O. a f0..Eenden f 1 30 h f 2.00 p. st. Jonge f 0.00 a f 0.00. Razen f3.a f3.50 Wilde konijnen f 0.80 a f 1.20 Tamme fl.50 a f2 50 Duiven f0.8Uafl.10 paar Magere varkens f 00. - 4 100. -. Varkens expon f 0a f 0 Zeugen f 50.— a f 120.Biggen f8a f 16Schrammen f0.— a f 0.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a f 000—. Kalfkoeien f 000.— a f 000.—. K«lf- vaarzen fOO.— a f00.—Os fOOO a f000.— Pinkstieren f U4 f 000. Keiveren f 14.4 f 18.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 150 heet. Appelen. 30 heet. Peren. 30 heet. Zandaardappe- len, heet. Zandaardappelen, 14"00 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 100 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee magere varkens. Varkens voor exportslagery 250 biggen, 6 zeugen, 5 kalf. Üp de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 13270 stuks. Prijzen f 14.20—f 14 7Ü. Eendeieren f9.90 f 10.10. Slachtgevogelte. Middenprijs. Slachtkippeu f 1.30f l 63 per K.G. Jonge Hanen f 0.90f 1.60 per K G. Oude Hanen f 1.40 per K.G. Dinsdag 14 Nov. Regeeringseieren, 46.400stuks, prijzen vanf 11.00fl 1.40 Vrijdag 17 Nov. Regeeringseieren 16.800 st., prijzen van f 11.40f12.20. RECLAME. Overtollig urinezuur. Urinezuur, weinig bekend in de dagen van eenvoudige, natuurlijke leefwijze in de buiten lucht, ia een vergift binnen het menachelijk lichaam gevormd door overwerking, bet gebruik van vleesch, zorgen, laat naar bed gaan en ge brek aan rust. Als gij u gedrukt en moedeloos gevoelt, zwak, zenuwachtig en vermoeid, gij last hebt van hoofd pijn en aanvallen van duizeligheid, is het waar schijnlijk, dat zich te veel urinezuur in het gestel ophoopt. De nieren dienen al het overtollige urinezuur uit het bloed te filtreeren. Rugpijn en abnormale waterloozing zijn het eerste protest van zwakke nieren, en bij verzwakte nieren heeft urinezuur spoedig de overhand. Dan bestaat geyaar voor niergruis, rbeumatiek, spit, ischias, waterzucht of verharding der aderen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen versterken zwakke nieren, maar bij minder zware voeding, en meer frissphe lucht, lichaamsoefoning en 9laap werkt het geneesmiddel spoediger. Vrij drinken van water is ook behulpzaam. Foster's Pillen werken rechtstreeks op de nieren en helpen deza om de vergiftige afval stoffen behoorlijk uit het lichaam te verwijderen. Dit geneesmiddel regelt dc urinc-organen en is van groote waarde oij niergruis, stèen, water- zncht, rheumatiek, rugpijn, spit en alle urine- zuurkwalen. Wacht u voor namaak onder gelijkluidende namen. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen dragen de handteekening van James Foster op de verpakking en zijn te Amersfoort verkrijgb. bij A. van ao Weg, Langestr. 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel /1.75 p. doos of 10.— p. zes doozen. 32

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2