ORGELMAKER. Houtverkooping. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. BINNENWERKMAKER. BINNENLAND. KENNISGEVING. Ingezonden. Advertentiën. vaarden? Zullen wij, terugkeerende tot vroegere tijden, onze vervoermiddelen aan concessieaanvragen binden? Het zou te veel indruiscben tegen den volksgeest om daarbij stil te staan. Het beste middel van verweer schijnt ons te zijn uitbreiding van ons afzet gebied. Niet eenzijdig te leunen op binnenlandsch verbruik, maar meer en meer en in toenemende mate het oog te richten op de algemeene wereld markt. Buitenlandscbe pogingen om door dumping onze nationale industrie te benadeelen zullen dan heel wat minder gemakkelijk doel treflen. Tot verwezenlijking van ons denkbeeld is echter behoud van de vrije markt on ontbeerlijk. Onze exportindustrie kan bij beschermende rechten op den in voer niet tot ontwikkeling komen. Aardappelvooriiening t In bet voorjaar zal er in 't West- land hoogstwaarschijnlijk een tekort aan aardappelen zijn. Van groot be lang is bet dan, als de vroege aard appelen tijdig aan de markt komen. Het vorig jaar was de oogst 3 weken later en dit gaf reeds veel last met de aardappelvoorziening. Wil evenwel de oogst op tijd zijn, dan is spoediger aflevering van kunstmest aan die stre ken, waar vroege aardappelen geteeld worden, een vereischte. Door de West- landscbe veilingen en aankoopvereeni- gingen is bij de kunstmestcommissie op vroege levering aangedrongen. Vad. »In- en Uitvoer schrijft o.a. Daar, zooals bekend is, Duitscbland onze grootste steenkolenleverancier is, is inderdaad te verwachten, dat in de volgende maanden, tenzij op bet ge bruik van steenkoleu zeer wordt be zuinigd, een tekort voor de deur staat. Duitscbland toch leverde ons in de vorige jaren ongeveer 7 millioen ton. Eogeland 2 millioen ton en België betrekkelijk weinig; nu heeft sedert eenigen tijd België wel meer geleverd, maar dit gold feitelijk als levering door Duitscbland. Indien dan ook al Engeland zijn kolenleverantie op den ouden voet in stand bield, dan zou zelfs met ver meerderde Limburgsche productie, toch bij lange niet voor het gebruik in ons land voldoende steenkolen aanwezig zijn. De nauwere aansluiting der beide grootere spoorwegmaatschappijen zal, voor zooveel het reizigerstarief betreft voor het publiek geen voordeel zijn. Tot nog toe was het gebruikelijk, dat beide maatschappijen tusschen gelijke stations den laagsten kilometerafstand berekenden, in dezen zin, dat wanneer een maatschappij een langere verbin ding bad tusschen twee stations dan de andere, toch de kortere verbinding van die andere maatschappij berekend werd. Dit concurreotie-systeem zal nu vervallen, zoodat men, wanneer men verkiest den langen weg te nemen, ook meer zal moeten betalen dan over den korteren weg. Ook in enkele andere onderdeelen zullen de tarieven wellicht eenigszins gewijzigd worden. Beperking van den spoorwegdienst. In verband met de voorgenomen beperking van den spoorwegdiensten de bedoeling om de rijtuigen gedu rende den winter niet of weinig te verwarmen, geeft het »Gron. Dag blad* in overweging tijdelijk de dames coupés te laten vervallen, alsmede een rookverbod uit te vaardigen vooralle compartimenten. Daardoor kunnen de treinen aanmerkelijk verkort worden en ongetwijfeld zal het reizend publiek liever afstand doen van het rooken, dan verwarming der rijtuigen. De sluitiDg der jacht in de pro vincie Utrecht is bepaald op 30 Decem ber a.s. De gemeenteraad zal op Maandag 4 December a.s. andermaal vergaderen. Zondagochtend 10 uur in de Remonstrantscbe kerk Godsdienst oefening voor kinderen, geleid door Ds. Hooykaas. Bij de j.l. Dooderdag gehouden verkiezing voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken werden de af tredende beeren S. van Vollenboven en H. Meursing herkozen. In de vacature ontstaan door het ontslagnemen van den heer Eysink, wegens zijne benoeming tot Wethouder werd gekozen de beer A. Dros. Door de Vereeniging «Handel en Nijverheid* is het navolgend adres gezonden aan den gemeenteraad 2 December 1916. Aan den Raad der Gemeeote Amersfoort. De Besturen van Handel en Nijver heid en de Hanze in bare vergade ringen in bespreking genomen heb bende de voorstellen van B. en W. omtrent de dreigende gas- en electrisch licht verhooging kan zich daar niet mede vereenigen. De Middenstand wil gaarne mede werken tot besparing van gas- en electrisch licht, waar de Minister aan dringt, tot deze noodzakelijke maat- gel, door de [vervroegde en voor gestelde winkelsluiting om 8 uur des avonds. Doch zij kunnen niet raedegaan met het voorstel tot prijsverhooging, die zulk een enorme belastingdruk op de burgerij zal brengen, inzonder en in meerdere mate voor den winkelstand, die voorgesteld is van 8 ct. voor gas te brengen op 14 ct. boven de 40' Meter toegestaan maximum. Dat, waar door velen betwijfeld wordt, de noodzakelijkheid om winst uit de bedrijven te maken, het over weging verdient, het winstcijfer der gasfabriek van de begrootiDg te schrap pen, en desnoods het reservefonds in dezen abnormalen toestand aan te spreken. Namens de Besturen, (w.get.) H. H. KöLLMAN. L. HOUBAER. Sectetaris. Secretaris. V. P. N. De vergadering in »bet Boompje» gehouden onder leiding van den heer Krook was goed bezocht. Besloten werd de contributie niet te verhoogen. De begrooting voor 1917 werd vast gesteld op f960. Bestuursverkiezing. De heer v. d. Knoop werd herkozen en gekozen de heeren A. Heymans (Baarn) en H. J. Indewey. Op een vraag van een lid naar het voordeel van lidmaatschap der V. P. N. geeft de heer v. d. Linden een uit voerig antwoord. Hij zet uiteen wat de vereeniging voor de kippenbouders heeft gedaan. De distributiewet is ongunstig voor bet fokkerijwezen. Er wordt onvoldoende voeder voor pluim vee verstrekt. Jammer is het, dat hier niet algemeen is ingezien bet groote nut om bier te verkrijgen het centrum van afzet der regeeriogseieren. De voorstellen aan het Gemeentebestuur gedaan zijn niet aanvaard. Spreker verwacht hier in de toekomst wel een goeden toestand voor de veilingen, doch het gunstige oogenblik is voorbij. Het perceel aan het Havik is nog niet, wat de organisatie verwacht had. Veel dank zijn we verschuldigd aan de heeren de Beaufort en Van Nierop. De heer de Beaufort zegt, dat behoor lijk gemengd- en ocbtendvoer, wanneer pluimvee en konijnen van de distri butie veekaarten worden afgevoerd. Ook hij betreurt dat niet over grooter localiteit en meer technisch personeel kan worden beschikt, want Amersfoort moet in 't voorjaar 3 a 4 millioen eieren kunnen verwerken. Naar aanleiding van bet gesprokene dient de beer Nielander een motie in, om de distributie van voeder voor pluimvee en konijnen los te maken van die voor ander vee. Deze motie wordt met algemeene stemmen aan genomen en zal aan de Regeering worden opgezonden. Na 1 Januari is het secrelariaat op gedragen aan den heer J. Wolfswinkel te Woudenberg. Het dare vleesch in Duitschland. Een Duitsche koopman, die worst van walviscbvleesch had gemaakt en deswege voor den rechter was gedaagd, is vrijgesprokende rechtbank vond dat walviscbvleesch heel goed te eten was. In een van de Berlijnsche winkels van fijne vleeschwaren stond dezer dagen een gans van 25 pond te koop voor 175 mark. Er worden ook zwanen op de Duit sche markt aangeboden. Het zijn wilde zwanen die voor 42 mark per stuk gretige koopers vonden. Duitsche militaire werken bij onze oostgrens. De Duitsche soldaten zijn nu ook in grooten getale nabij de Groningsch- Duitscbe grens bezig loopgraveu aan te leggen. Men vermoedt, dat 't is om de ontvluchting van krijgsgevan genen en deserteurs tegen te gaan. De Duitschers zelf hebben meer malen gezegd dat 't hier oefeningen betrof. Voor de goede stemming bij beide partijen zou 't dan maar 't beste zijn, dat deze oefeningen op een uitgestrekt heideveld in Duitschland ver van onze grenzen plaats hadden Ons Lichaam en onse Gezondheid. Het ei als voedingsmiddel. Het ei is langzamerhand in de Europeescbe keuken een onontbeerlijk hulpmiddel geworden bij het toebe reiden van verschillende gerechten. Een groot aantal natuurvolkeren deelt echter geenszins de meening van de Europeanen. Deze versmaden öf het gebeele ei of ze genieten het in een toestand, die de maag van een cultuurmensch tot revolutie zou brengen. Zoo beschouwt de West- Afrikaansche neger melkdrinken en eieren eten als een vieze gewoonte. In Oost-Afrika ziet men bijna nooit eieren op de markt, daar zoowel de neger als de Arabier er tegenzin in heeft en zich met afschuw afwendt, wanneer bij een Europeaan eieren Ziet eten. Een groote massa Aziatische volkeren eten evenmin eieren en zelfs de Samoea's die zoo aan Europeesche zedenzijo gewend, zijn eiereuveracbters. In China en Cocbin-China moeten de eieren voor een gedeelte tot rotting zijn overgegaan, eer ze gegeten worden. De Kruboys in West-Afrika en de negers van Britsch Centraal-Afrika eten bet ei pas, wanneer het bebroed en »vol met vleesch" is. Een gezant schap bij den keizer van Arram kreeg van dezen als welkomstgroet en speciaal feestgeschenk, twee schotels vol gebroede eieren, die reeds ge vleugelde jongen bevatten. Bij ons beteekenen rotte eieren juist bet tegen deel van een vriendelijke ontvangst 1 Waarom de Europeesche hoender rassen eieren met witte schalen leggen en de Aziatische rassen, benevens de stammoeder van alle kippen, hel Indische Bankivaboen, alle bruine eierschalen hebben, kan men nog niet bevroeden. V. M. Gas en Electriciteit. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat volgens een ont vangen mededeeiing van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de geringe toevoer van steenkolen het beslist noodzakelijk maakt, dat de grootst mogelijke zuinigheid wordt betracht bij het gebruik van gas en electriciteit; dat daartoe strekkende voorstellen den Gemeenteraad bereids zijn aan geboden dat zij de verwachting koesteren, dat de geheele burgerij den ernst van de te nemen maatregelen zal begrijpen en zij in baar geheel zal medewerken, dat van nu af aan de grootst mogelijke zuinigheid bij het gebru.k van gas en electriciteit wordt betracht. Amersfoort, 27 November 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Utrecht. 1 December 1916 Ingezondea door de Afdeellng Leger dee Hello, Utrecht. Maatschappelijk Werk. Tehuis voor Dakloosen. Om aan het groote aantal voorheen daklooze menschen: ruim een 50-tal personen van alle plaatsen en Gezindten bezigheden in de Inrichting te geven, is er dagelijks veel werk voor noodig, Velen houden zich bezig met het maken van huishoudelijke benoodigd- heden als Tafels, Rekken, Stoven enz. anderen door het maken van bosjes kachelbout; wederom anderen door bet verwerken van het gratis ontvangen Papier. Gaarne zouden wij een beroep op de Geachte Ingezetenen van Amersfoort willen doen om het Oud Papier voor onze Inrichting te willen bewaren, om daardoor het overgroote aantal mannen bezig te kunnen houden en tevens ge deeltelijk de onkosten aan bet opnemen der Dakloozen verbonden te bestrijden. Vanaf a.s. Woensdag 6 December, zullen wij D. V. voor de eerste maal in Amersfoort komen en verder geregeld des Woensdags om de 14 dagen. Indien U wilt kunt U onzen arbeid hiermede grootendeels verlichten, door een briefkaart of boodschap of per Telefoon No. 270 te zenden aan Adjudant J. VERHAGEN, Directeur van het Jongenshuis Koninginnelaan 1 te Amersfoort, die ons dan in kennis stelt met die adressen, zoodat dit papier recht streeks gehaald wordt. Zeer gaarne zien wij ook recht streeksere opgaven tegemoet. Bij voor baat onzen vriendelijken dank. JOH. v. GOVAARS, Chef der Inrichting. Leger des Heils 38 Breedstraat, Utrecht. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 24 tot 30 November 1916. Geboren: Johanna Cornelia, d, van Johannes Rijn en Johanna van Eikelen burg. Maria Johanna, d. van Jacobus Johannes ten Hoove en Mijntje Hagen- beuk. Engelina Alijda, d. van Egbert Vochteloo en Alijda Beijer. Albert, z. van Leonardus Luyckx en Maria Catbarina Hellemans. Wille- mina, d. van Otto van den Bor en HeiDtje van Essen. Jakobje, d. van Otto vau den Bor en Heintje van Essen. Harmen Johannes, z. van ^Cornelis Hullernan en Hendrika Brinkman. Christina Hendnëtta, d. van Christiaan Baartman en Hendriëtta Engel. Wijgertje, d. van Cornelis Vlaanderen en Alida Johanna Kosters. Hendrik Willem, z. van Willem Berend Evers en Johanna Theda Hermina Heerding. Hendrika Paulina, d. van Jacob Jan Pureveen en Johanna Veenendaal. Hendrik, z. van Hendrik Benninga en Reintje van Dijk. Cornelia, z. van Willem Berculo en Jannetje van den Berg. Ondertrouwd: Hendrik Hemmersen Hendrika Cornelia ten Braak Willem Koetse en Elisabeth Buijs. Getrouwd: Kaïel Post en Maria Wilhelmina Helena Maas. Dirk Witteveen en Hiltje Schregardus. JaD Cornelis van Es en Anna Mackor. Overleden: Jacob Los, 79 jr., ecbtg. van Anna Maria van Geest. Maria Virginia Jansen, 36 jr., ongehuwd. Willem Louis Versluys, 10 jr. Wille- rnina Louisa d'Hont, 49 jr., echtgen. van Johannes Blom. Cornelia de Groot, 69 jr., ecbtgen. tan Cornelis Geijtenbeek. Gerritje Botman, 82 j., weduwe van Johannes van Grol. Gijsje Mandersloot, 69 j., ecbtg. van Jan Vetkamp. Abraham Albertus ten Hoove, 7 j. Leusden. van 24 November1 December 1916. GehuwdJan Donselaar en Gijs- bertha van de Hel. Woudenberg. Geboren: Diik, z. van Evert van de Lagemaat en Jannetje van Ruler. Cornelia, d. van Gerrit Wolfswinkel en Gerritje van de Pol. OndertrouwdJacobus Hendrik Ver woerd, 25 j. en Geertje van Ede, 24 j. GehuwdDirk van Setten en Gerritje van Osnabrugge. Gemeentelijke Arbeidsbeurs torens Districtsbenrs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 8l/sen ran 67 */a uari Zaterdags van 81/,12!/i uur. Aanvragen ran Werkgevers op 30 Nor. Ie. Volwassenen. 1 banketbakker. 1 broodbakker. dienstbode (noodhulp), chemigraaf. kleermaker (rijbroekmakers), kruideniersbed. 1 letterzetter. 1 loodgieter. 2 looprnecht. 1 machinale- houtbewerker. 1 meid-alleen. 3 metselaar. 1 meubelmaker. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 kappersbediende I 1 klerk (mann.) (mann.) j 2 losse arbeiders. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 30 Nov, le. Volwassenen. 1 bankwerker. 2 breisters. broodbakkers. 1 corrector. 16 grondwerker. 10 Kantoorbediende (mann.) 2 kelner. 2 kleermaker. 1 letterzetter. 1 linnennaaister. 1 schoenmaker. 4 sigarenmakers. 1 sjouwers. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 bankwerker, I 1 sigarenmaker. 1 klerk (mann.) 1 losse arbeider. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof No. 9. TeL Int. 374. 2 stopsters. 1 straatmaker. 3 stukadoors. 5 timmerman. 1 verstelnaaister. 1 wagenmaker. 6 werkvrouwen. 1 winkelbediende. 1 wolnaaister. 1 veldarbeider. 1 voerman. 1 melkknecht. 29 losse arbeiders. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 1 Dec. 1916. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0.— appelen f6.00 a f 17.— Peren f 8.a f 14.Klei- Aardapp. f 0 00 a f 0.zandaardapp. f 0.00 a f 0.00 Hoendereieren f 16.a f17.p. 100 st. Bruine eieren (17.a f 17.50 per 100 st. Boter f190 a t 2.per kilo. Eendeneieren f 0.00 a f 0.00 Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo Kippen f 2 50 k f 5.00 Kuikens f2,a 13.50 Piep kuikens fl.00 a fl.80 Ganzen (O. a f0.Eenden f 1.50 a f2.00 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f3.a f4.00 Wilde konijnen f 1.00 ii f 1.20 Tamme fl.25 fc f2 00 Duiven f 1.00af 1.20 paar Magere varkens f 30. - a f 40. -Varkens export f 0.a 1 0.Zeugen f 60.a f 85 Biggen f8a f 16Schrammen f0.afO.— Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000.— a 000—. Kalfkoeien f000.— h f 000.—Kalf- vaarzen f 00.k f 00.Os f000 k f 000. Pinkstieren f a f 000. Kalveren f 00.— i f 00.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 80 heet. Appelen. 20 heet. Peren. heet. Zandaardappe- len, heet. Zandaardappelen, 18000 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 2U0j kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 20 magere varkens. Varkens voor exportslagery 200 biggen, 10 zeugen, kalf. Op de centrale eierveiling dei V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 6687 stuks. Prijzen f 16.30-f 17.30. Slachtgevogelte. Middenprijs. Slacbtkippen f 1.35f 1.70 per K.G. Jonge Hanen f 1.46f 1.56 per K G. Oude Hanen f 1.27f 1.45 per K.G. Dinsdag 21 Nov. Regeeringseieren, 31.300 stuks, prijzenvanf 12.70f 11.60 RECLAME. Als alles mis gaat. Verschijnselen van nierzwakte, zooals onnatuur lijke vermoeidheid, schemeringen voor deoogen, rugpijn, wateratuornissen, spit, niergruis, -steen, rheumatiek en waterzucht, zijn voldoende om iemand het gevoel te geven of alles mis gaat. Hoe spoediger zulk een stand van zaken ver anderd wordt, des te beter, want uit verwaar- loozing komen vaak ongeneeslijke nierziekten voort. Misschien hebt gij te veel vleesch of ander zwaar voedsel gebruikt, u te veel zorgen ge maakt, en niet voldoende lichaamsoefening, frissche lucht en slaap genomen. Als dit het geval is, wees dan geregelder in uw gewoonten en een poos zorgvulder met uw dieet. Dit is een verstandige, nuttige raad, maar dat is niet voldoende, want de door een of andere oorzaak verzwakte nieren kunnen niet van zelf beter worden. Zij hebben behoefte aan een spe ciaal niergeneesmiddel. Het eenige, waarop de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen ooit aanspraak maakten, was zij een speciaal geneesmiddel voor de nieren en blaas zijn. Als bijtijds met dit middel begonnen wordt, vóór de nieren ernstig ziek werden, dienen de goede resultaten duurzaam te zijn. Maar ver waarloos uw nieren niet lang. Te Amersfoort verkrijgb. bij A. van de Weg, Langestr. 23. Eisch de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van het handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen op de verpakking. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a ƒ1.75 p. doos of 10.p. zes doozen. 30 Op de Am. Orgelfabriek van Maet. Vremetjxen te WOERDEN kan GEPLAATST worden een Hoog loon. Vast werk. Op dag tot 25 Juli 1917 mits bekende en gegoede medekoopers stellende. De Notaris VAN HEIJST te Wijk bij Duurstede, zal op Dins dag 5 December a.s., 's voorm. 9 uur, op de Houtwerf nabij het station te Bunnik riim 700 perceelea eiken=, iepen=, esschen- en grenen timmerhout, zeer geschikt voor werk- en scheepshout, afrasteringen en schuttingen, bestaande uit: eiken delen, eiken kistdelen, taaie eiken delen voor spaakhout, eiken pla ten,eiken ribben,zware eiken scha len, eiken afloopers, bezaagde en beslagen eiken palen en brugleg- gers, eiken knieën, eiken balken, eiken stambout, eiken kuiphout, ronde eiken palen, eiken spanen, gewaterde eiken bergroeden en iepenaafbout, iepen delen, iepen platen, beuken platen, vuren en grenendelen, eikentoppen en on dereinden, koestaken, droge eiken kachelblokken, droge eiken tak kenbossen. Alles eenige dagen te voren behoorlijk uitgenummerd en zeer gemakkelijk te vervoeren over water, weg en spoor. Onderricht bij den heer ANT. VAU DAM, te Rijsenburg.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2