HIE UWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. |S| No. 100. Woensdag 13 December 1310. 45e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Aangezien ons gebleken is dat er onder onten naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, eoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Hen late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewehstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Kromniestraat 24, Amersfoort. De Firma A. LEWENSTEIN UTRECHT, CHOORSTRAAT 14. Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.60; iedere reg9l meer 10 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Vredesaanbiedingen. De Duitsche Keizer hesft aan de commandeerende generaals een mede- deeling gezonden, die luidt als volgt: Soldaten, in overeenstemming met de verbonden heerschers, heb ik in het bewustzijn van de overwinning den vijand een vredesaanbod gedaan; of het aan genomen wordt staat nog te bezien. Tot dat oogenblik vechten wij verder. De moed tot deu vrede. De nVorwirts" van 7 December bevat een hoofdartikel gewijd aan de inneming van Boekarest. Na eerst uiteengezet te hebben, hoe deze nieuwe overwinning aantoont, dat van een vernietigd Duitschland nog altijd geen sprake is, nu voor de derde maal een Europeescbe hoofd stad wordt binnengetrokken, wordt toch gewaarschuwd de maat niet te vergeten: ook de overwinning in Roemenië is slechts een overwinning der verdediging hoe zware neder- lageo de tegenstanders ook mogen lijden, zij blijven nog sterk Dan gaat de schrijver voort: »Als de Regeeringen het niet willen hooren, dan moeten wij het den volkeren in de ooren gillen dat wij den vrede willen. Men heeft hen bedrogen door te zeggen, dat Duitschland op het punt zou zijo ineen te storten". «Maar, wordt hieraan met nadruk toege voegd men heeft hen ook be drogen, door hen wijs te maken, dat Duitschland alleen dien vrede zou willen, dien het zou kunnen voor schrijven Laten wij hun daarom zeggen, dat Duitschland nu, juist nu meer dan ooit, bereid is tot een vrede gegrond op toenadering, dat het even zeer bereid is de groote sterkte van zijn gezamenlijke tegenstanders te erkennen als dat bet aanspraak maakt op de erkenning van zijn eigen on overwinnelijkheid en kracht. Laten wij hun zeggen, dat wij bereid zijo met hen te onderhandelen niet als overwinnaar met overwonnene, maar op voet van gelijkheid, dat wij niets zullen eischen zonder iets toe te staan, niets zullen nemen zonder te geven, dat wij de vrijheid der volkeren niet verkleinen maar vergrooten willen." En hierop volgt de vraag: »Wie zal dit als teeken van zwakheid van ons kunnen uitleggen op den dag na Boekarest? De vijandelijke Re geeringen hebben niet den moed tot den vrede. Maar de Duitsche Re geering kan en moet dien moed toonen, zij die thuis zijn op bun wijze evenals degenen aan het front op andere wijze, totdat de vol keren aan de overzijde huD regeeringen wegjagen, die evenmin overwinningen kunnen behalen als vrede kunnen sluiten of totdat zij die daar de Re- geeringsmacht iD banden hebben tot beter inzicht komen." Rusland's toeknmst. Dr. David Soskice, een bekende Rus, schrijft in de iPall Mall Gazette* >De vertegenwoordigende elementen der natie zijn vastbesloten den oorlog tot de overwinning toe voort te zetten, teneinde Rusland economisch onafhan kelijk te maken van Duitschland en tevens om de Middellandsche Zee voor den Russischen handel te openen Zoo Rusland aan Duitschland's ei schen zou toegeven of met dat land eene geheime overeenkomst mocht sluiten, dan zou dit tot noodlottige geschillen tusschen de Russische natie en de overheid leiden. De verklaring der onafhankelijkheid van Polen en de gevaren die Roeme- nië's bestaan bedreigen, hebben on overkomelijke hinderpalen voor eene schikking tusschen Rusland en Duitsch land doen ontstaan. Tengevolge van den oorlog zullen in geheel Europa financieele verwik kelingen voorkomen. Onder een liberaal regime zou Rus land zich spoedig herstellen. Het is een rijk met veel landbouw en de terugkeer tot de normale omstandig heden zal bet daarom gemakkelijker vallen dan andere naties, die over wegend vaD nijverheid bestaan. Zoo bet Russische volk na den oorlog de vrjje hand wordt gelaten, zal de groote natuurlijke rijkdom van het land spoe dig bet nationaal herstel bevorderen. Ofschoon de toestand in Roemenië tot bezorgdheid aanleidiDg geeft, zal dit feit het Russische volk slechts tot grooter inspanning aansporen. Voor zoover men menschelijkerwijze bere kenen kan, mag men aannemen dat Rusland onder den actieven invloed van den oorlog veranderen zal. De werkelijke staatsmacht moet in handen van het parlement komen. Een parlementaire regeering is de juiste politieke oplossing, die voor goed een einde zou maken aan Duitsche intriges. De invoering van dit stelsel zou niet alleen plaatselijke invloed hebben, maar waarschijnlijk ook Duitschland tot een parlementair regime dwingen. Alleen wanneer in beide landen die wijziging plaats heeft zal er een duur zame vrede kunnen tot stand komen.* Tachtig millioen gulden voor goedkaope levensmiddelen. Minister Posthuma heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend waarbij bij 80 millioen gul den aanvraagt voor de beschikbaar stelling van goedkoopere levensmid delen in 1917. Naar men weet, wordt een tiende deel van de totaal-kosten der distri butie door de gemeenten gedragen. De Minister vraagt 80 millioen voor bet Rijk, dit beteekent dus, dat de gemeenten moeten bijdragen of Rijk en gemeenten samen 88 millioen gulden. De levensmiddelen, die beschikbaar worden gesteld, kan men verdeelen in twee groepen ten eerste zoodanige, waarvan de beschikbaarstelling aan Rijk en gemeenten niets kost, omdat de kosten er van worden gedragen door den export, (de exporteur stelt voor iedere uitvoer-hoeveelheid een zekere hoeveelheid tegen lagen prijs voor ons volk beschikbaar) en ten tweede zoodanige, waarvan de be schikbaarstelling door bet Rijk en gemeenten volledig moet worden be taald. Tot de eerste groep, de levens middelen, waarvoor Rijk en gemeenten niets betalen, behoorengroenten, margarine, boter, kaas, eieren en zee- viscb. Van belang is, dat varkens- vleesch, spek en peulvruchten, die tot dusver ook tot deze groep hebben behoord, voortaan daartoe niet meer zullen bebooren. De uitvoer van deze artikelen is zoodanig geworden, dat ze niet meer in voldoeude boeveelheid door den export automatisch voor ons land beschikbaar komen Tot de tweede groep, de levens middelen, waarvoor de beschikbaar stelling tegen lageren prijs moet wor den betaald, behooren de volgende, waarachter wij de kosten hebben ge plaatst 1. Ongebuild tarwemeel 30 millioen. 2. Varkensvleesch 23 millioen. 3. Melk 7 millioen. 4. Aardappelen 6 millioen 6 ton. 5. Zachte zeep 5 millioen 2'/> ton. 6. Rijst 4 millioen 9 ton. 7. Rogge 4'/i millioen. 8. Peulvruchten 3 millioen 2ton. 9. Rundvot 2 millioen. 10. Havermout f385.000. 11. Turf f300.000. 12. Gort f187.500. 13. Spek f150 000. In totaal is dit een bedrag van 88 millioen gulden, waarvan dus 80 millioen ten laste van het Rijk komt. De Minister deelt mede, dat ver schillende gemeentebesturen hebben verzocht de lijst der beschikbaar ge stelde producten alsnog uit te breiden (o.a. met gebuild meel, rundvleesch. raapolie, steenkolen, garen, sajet, wol, katoen, kousen, schoeisel enz.) maar dat hij daartoe met 't oog op de kosten, voorloopig niet kan en mag overgaan. Merkwaardig is de mededeeling, dat de Minister van Financiën slechts »zeer noodes in de credietaanvrage heeft toegestemd, daar dit enkele wetsont werp alleen voor 1917 reeds meer opeisebt van de gebeele (geraamde) opbreDgst der verdedigingsbelasting over drie jaar. Nog deelt Minister Posthuma mede, dat bij, wanneer het gevraagde bedrag nog te laag zou blijken te zijo, ernstig zal overwegen of bet stelsel der Distri- butiewet zal moeten worden verlaten. Dit kan alleen beteekenen, dat de beschikbaarstelling dan niet meer zou plaats hebben voor iedereen zooals thans, maar dat er een loongrens voor zou worden gesteld. Intusschen zoover is het nog niet en voorloopig zal de gebeele bevolking van de lagere prijzen kunnen profiteeren. »Tel.t Brug over den I Jsel bij het Katerveer Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp betreffende het bou wen van een brug voor gewoon verkeer over den Gelderschen IJsel bij het Katerveer. Tot de uitvoering van het werk zal niet worden overgegaan, dan nadat de naaste belanghebbenden bij den bouw zich ten genoegen van den Minister van Waterstaat zullen hebben ver bonden te zamen een bedrag van f 350.000 in de kosten van die werken te drageo. De kosten van de overbrugging zjjn, volgens normale prijzen, globaal ge raamd op f 1.200.000. Het conceptvoorstel van Burge meester en Wethouders omtrent winkelsluiting luidt als volgt. Art. 1. Het is verboden een winkel (inbegrepen barbierswinkels en kap perssalons) voor het publiek geopend te- hebben le. vóór 's morgens 5 uur en na 's avonds 10'/, uur; a. op Zaterdag; b. op den dag, voorafgaande aan den Hemelvaartsdag; c. van 22 November tot en met 6 Decerpber en van 17 tot en met 24 December; d. op 31 December; e. op de volgende, telken jare ten minste 14 dagen te voren door Burge meester en Wethouders bij openbare kennisgeving aan te wijzen dagen: den Donderdag, voorafgaande aan het Israëlitisch Paaschfeest, indien dit feest op een Maandag aanvangt;] den Maandag en den Dinsdag, vooraf gaande aan het Isr. Paaschfeest, indien dit feest op een Woensdag aanvangt; den Woensdag en den Donderdag, voorafgaande aan bet Isr. Paaschfeest, indien dit feest op een Vrijdag of Zaterdag aanvangt; den dag, waarop het Isr. Paasch feest eindigt den dag, voorafgaande aan dien, waarop onderscheidenlijk het Isr. Nieuwjaarsfeest, het Loofhuttenfeest en het Isr. Slotfeest aanvangt; 2. op andere dagen vóór 's morgens 5 our en na 's avonds 8 uur. Art. 2. De bepalingen van art. 1 zjjn niet van toepassing op a. apotheken b. inrichtingen, waarvoor in of krachtens de verordening op de tappe rijen, koffiehuizen eo logementen een sluitingsuur is bepaald; c. winkels in stations. Art. 3. Is op het uur, voor de winkel sluiting voorgeschreven, nog publiek in den winkel aanwezig, dan mag dit, ook door de winkelbedienden, nog bediend worden, doch niet langer dan gedurende een kwartier. Art. IV. Een winkel wordt ook als voor bet publiek geopend beschouwd, zoolang er publiek aanwezig is of er winkelbedienden aanwezig zijn. Art. V. Het is verboden op de uren, waarop het volgens art. 1 verboden is een winkel voor bet publiek geopend te hebben a. in een inrichting als in art. 2 sub. b bedoeld, waren, welke uit die inrichting worden medegenomen te verkoopen; b. uit een inrichting, als in art. 2 sub. b. bedoeld, waren mede te nemen, welke aldaar op de uren, in den aanhef van dit artikel bedoeld, zijn gekocht. Hetzelfde geldt ten aanzien^ van apotheken voor alle andere waren dan genees- en heelmiddelen en chirur gische instrumenten. Art. VI. Onverminderd de bepalingen op het venten, in de verordening be treffende de straatpolitie opgenomen, is bet venten op den openbaren weg verboden, behalve met drukwerken, op de uren, waarop bet volgens art. 1 verboden is, winkels voor het publiek geopend te hebben. Behalve des Zondags is het op de zelfde uren eveneens verboden met geringe eetwaren te venten. Art. VII. Burg. en Weth. zijn be voegd, een al dan niet voorwaardelijke ontheffing te verleenen van de verbods bepalingen dezer verordening: a. algemeen ten aanzien van alle winkels voor enkele door hen aan te wijzen dagen of gedeelten van dagen b. ten aanzien van alle winkels op een tentoonstelling, fancy fair of andere soortgelijke inrichting van tijdelijken aard, voor een door B. en W. te be palen tijdvak. Van de ontheffingen in sub. a be doeld, wordt door Burg. ea W. open bare kennisgeving gedaan. Art. VIII. De opsporing van over tredingen dezer verordening wordt in het bijzonder opgedragen aan de die naren der gemeente-politie. Art. IX. Overtreding van een der bepalingen dezer verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van teu hoog ste f25. Maandagavond vergaderde do Hanze in een spoedvergadering naar aanleiding van gevraagd advies door B. en W. over een ontwerp winkel sluiting. De heer Houbaer had gaarne samenwerking met Handel en Nijver heid gezien. In stemming gebracht waren 13 stemmen vóór en 14 tegen art. I. De heer Houbaer deed een voorstel om te adviseeren de 8-uursluiting vast te stellen voor dezen tijd en later de 9-uursluiting in te voeren. Hier waren 25 stemmen vóór en 2 tegen. Art. 4 vond algemeene bestrijding. De overige artikelen van bet Concept voorstel winkelsluiting vonden geen bestrijding. Veel leden waren voor samengaan in dezen met Handel en Nijverheid. Woensdag zal deze vereeniging een openbare vergadering houden en zul len de Hanze en Handel en Nijver heid trachten tot een zeifde advies te komen. De heer Houbaer bracht de tram kwestie nog ter sprake. Eod request zal aau den Raad worden verzonden. Hedenavond te 8 uur vergadert de vereeniging «Handel en Nijverheid* in Hotel Schweramer ter bespreking

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1