R. W. DE BAAS. Advertentiën. EERSIET1USE 8E8EED. KERSTBOOM BINNENLAND. MAISON RECLAME. wordt door 21.00O arisen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. ging te scheppen van een onweerstaan baar élan. Wij moeten niet vergeten dat, als wij gedurende den Bosnischen crisis, nog geen Europeeschen oorlog kregen, dit is omdat Frans Jozef hem niet wilde omdat hij toen nog zijn autori teit kon stellen tegenover den ver- moedelijken troonsopvolger zoowel als tegen zijn chef van den generalen staf Conrad van Holtzendorfl, die kort daarop een nieuwe aanvalspoging deed, met zijn plan van een proventieten aanval tegen Italië. Alles dus in Duitsch- land en in Oostenrijk: de regeering, de pers, het leger, de universitaire wereld, heeft dezen oorlog gewild, omdat allen, zoo spoedig mogelijk, tot de overheersching der wereld wilden komen, en allen hebben hem met de sterkste vastbeslotenheid over haast, omdat zij niet aan de andere naties wilden toestaan om bun ver dediging te organiseeren. Heeft de Hongaarsche afgevaardigde Szcwere- zain in de openbare zitting van het Parlement te Buda-Pest op 5 Sept. 1916 niet verklaard, dat bij en zijn collega's 4 weken van te voren wisten dat men oorlog zou voeren met Servië, en beeft Maximiliaan Harden niet in November 1914 in de ïZukunft", met zijn eigen naam onderteekend, ge schreven dat Duitscbland den grooten oorlog beeft gewild: «Deze oorlog heeft ons niet overvallen. Wij hebben hem gewild wij moesten bem willen?'' Daaromtrent is geen twijfel moge lijk, en wij zullen noch aan den heer von Bethman Hollweg noch aan zjjn medewerkers toestaan om de Ge schiedenis te vervalschen. I Een der andere bedienden bad de tegenwoordigheid van geest op den bandiet af te komen en hem de revol ver te ontrukken. Een collega nam een der klaargelegde revolvers en loste daaruit twee schoten, waardoor de onverlaat twee schampschoten kreeg aan het hoofd en den schouder. De indringer vluchtte in een aan grenzend vertrek en werd daar over meesterd. Dr. t. Olm, die toevallig aanwezig was in een tegenover gelegen woniog, kwam ijlings toegesneld en vond den heer De Vrie3 doodsbleek in zyn stoel. Naast hem stond de getroffen klerk Hij constateerde op beider kleeren bloedvlekken. Inmiddels kwam ook dr. Wartena. Voorloopig werden de patiënten en ook de moordenaar verbonden. De beide getroffenen werden in den loop van den avond per ziekenauto naar het Ziekenhuis te Groningen ver voerd. De justitie te Winschoten was spoe dig ter plaatse en nam den dader in bet gebouw der firma een verhoor af Deze bekende en zeide het plan te hebben gehad zichzelf te dooden. Hij is naar het Huis van bewaring over gebracht. De aüdere bandiet was intusschen met de auto gevlucht. Vertonnen voorbereiding. Het Fransche blad Le Cri de Paris heeft van een zijner vrienden in Den Haag »die een hooge plaats in Nederland bekleedtf, een bericht ont vangen, dat ons Nederlanders interes seeren moet Het is niet meer of minder, dan dat de Duitschers bezig zijn zich iD te richten en in Maart 1917 Nederland binnen te vallen. Het plan de campagne staat reeds vast, en al de gevolgen er van worden opgesomd. De bittere waarheid noemt het Parjjsche blad dit bericht. Het komt ons echter veel meer voor, sune douce fantaisiea te zijn, om van iets ergers dan dat niet te spreken. W aarschijnlijk is de hooggeplaatste landgenoot in Den Haag dezelfde, die in Augustus 1914 aan een ander Fransch blad het praatje meedeelde, dat het Duitsche leger door ons land naar België was getrokken. Men her innert zich wellicht nog, hoeveel moeite het toen beeft gekost, die leugen te achterhalen en zij voorzichtig met geloof te hechten aan dergelijke praatjes. Vad. Over de toedracht van den moord te Winschoten vernemen wij uit Groningen bet volgende: Eenige dagen geleden ontving de firma Groeneveld een dreigbrief, onder teekend met «de autobandieten», en waarin werd medegedeeld, dat bin nen eenige dagen de kantoren der firma zouden worden geplunderd. Er werd weinig acbt op geslagen, maar uit voorzorg waren eenige revol vers in bet kantoor gedeponeerd. Kwart voor 6 Woensdagmiddag kwam er werkelijk een auto, waarin twee bandieten zich bevonden. Een hunner was gemaskerd en droeg zwarte bandschoenen. Hij drong bet gebouw binnen, sloeg de gaslamp in de gang stukbij bad in zijn mond een gevaarlijk groot mes en in de rechterhand een geladen browning. Onmiddellijk nadat bij het kantoor was binnengedrongen, loste hij vier schoten, waarvan er drie doel trofien. De heer De Vries werd door twee schoten geraakt, een in de borst tus- scben de ribben en de andere in de hartstreek. Het derde schot trof den 19-jarigen bediende Terregeo in het onderlijf. Het vierde schot kwam in den muur terecht. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Maandag 18 December 1916, des avonds 7 uur. 1. Installatie van het Raadslid, den heer J. Overeem. 2. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 3. Benoeming van een Wethouder (vacature-Rijkens). 4. Benoeming van leden van ver schillende commissiën, wegens perio dieke aftreding. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van eene gewijzigde Verordening op de Straat belasting. 6. Voorstel tot vaststelling van eene Verordening op de winkelsluiting. 7. Nader rapport van de Raads commissie in zake toekenning van duurtetoeslag. 8. Prae-advies van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een drietal adressen, betrekking hebbende op de uitvoering van de Distributie- wet. 9. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche ver huring van Gemeente-eigendommen. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van de per- ceelen Langestraat No. 116 en 118. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hun College, in ver band met de uitvoering der plannen tot verbetering der binnenstad, te machtigen tot opneming van tijdelijk kasgeld. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop, van M. Boek hout te Stoutenberg, van een perceel wei- en hooiland aan den Hoogeweg. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop aan G. van Hoogevest q q van een perceel bouw terrein aan Laan 1914, groot 1800 M>. voor fl.50 per M'. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop aan G. van Hoogevest q.q. van een perceel aan de Huygenslaan, groot 900 M1 voor f2 per M'. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een per ceel bouwterrein, groot ongeveer 800 M', gelegen aan den Leusder weg, aan D. J. Smits, voor fl.50 per M». 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een perceel bouwterrein, groot ongeveer 3100 M«, gelegen aan de Koninginne- laan, aan Jac. Vos, voor f3 per M*. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overneming van een strook grond aan den Ouden Utrecht- schen weg van den heer J. D. Reiman. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een per ceel aan de Breedestraat in bet belang der volkshuisvesting. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van perceelen aan de Westsiogel, de Molenstraat en de Hellestraat in het belang van de verbetering der volkshuisvesting. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het rooien en snoeien van boomen in 1917, met advies in zake een adres over rooien van boo men aan het Laantje. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verbuur van een ter rein op Birkboven aan de N. V. «Maat schappij tot Exploitatie van Feest-, Sport- en Tentoonstellingsterreinent, voor het houden van openluchtvoor- stellingen. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van rooi lijnen voor de Beekensteinscbelaan en het begin van den Arnhemschenweg. 23. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van de tijdelijke aanstelling van H. Moojen als leeraar in bet Lijnteekenen aan de Burgeravondschool. 24. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van den pensioensgrondslag van H. A. van Zwieten, Concierge in het Raadhuis. 25. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een crediet ten behoeve *an de registratuur volgens het z.g. decimale stelsel. 26 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot toekenning van een subsidie io de kosten der intercom munale arbeidsbemiddeling. 27. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van eene verordening tot wijziging der Veror dening op de tapperijen, koffiehuizen en logementen en eene Verordening, houdende bepalingen ter voorkoming van drankmisbruik, in verband met de demobilisatie. 28. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Gemeente- begrooting, dienst 1916. 29. Vaststelling 6e gedeelte primi tief kohier, 3e suppletoir kohier, en 3e forensenkohier der Inkomstenbe lasting. 30. Vaststelling 3e gedeelte primi tief kohier, en le suppletoir kohier der Straatbelasting. 31. Vaststelling kohier schoolgeld Burgeravondschool dienst 1916-1917, 3e suppl. kohieren schoolgeld Gym nasium, Hoogere Burgerschool en open bare Lagere school B, dienst 1915- 1916. 32. Vaststelling 6e gedeelte kohier Hondenbelasting, dienst 1916. 33. Afschrijving Inkomstenbelasting wegens vertrek, dienst 1915. 34. Reclames Inkomstenbelasting (le ged.j. 35. Reclames Straatbelasting, dienst 1916. 36. Reclames schoolgeld openbare Lagere school C, dienst 1915-1916. Donderdagavond sprak de beer N. van Hinte in «Het Valkje» voor de afdeeling Amersfoort van den Bond van Werklieden in openbare diensten en bedrijven over: «Geen toeslag, maar loonsverbooging». Spreker begon met te herinneren aan de loonregeling van 1914, toen de gemeentewerklieden geraadpleegd werden. Jammer is het, dat thans ook geen voorlichting is gevraagdde werklie den hadden dan uiteen kunnen zetten, waarom zij loonsverbooging vroegen. Nu zijn ze niet gehoord en dat was toch wenschelijk. Dit gebeurt in Zaamdam altijd en in Amsterdam is een centrale commissie tot stand ge komen. Waarom gebeurt dat hier niet? De beeren io Amersfoort moesten tocb in de gaten hebben, dat ook Amers foort deel uitmaakt van de ganscbe maatschappij. Nu men ons er buiten beeft gehouden, zijn wij verplicht in deze openbare vergadering te zeggen, wat ons op 't bart ligt. De commissie heeft een voorstel ingediend, waarover in den Raad is gesproken min of meer verward. Hierom werden de voorstellen naar de Raadscommissie teruggezonden. Heden is het voorstel van de Com missie weer ingekomen. Voor de ambte naren handhaaft ze haar voorstel en de werklieden worden gezegend met het voorstel-Kroes. Brengt men hier de loonen weer op peil van vóór den oorlog? Geen kwestie van. En zou men bier niet aan bet noodige geld kunnen komen? Men zou zoo zeggen, dat Amersfoort goede dagen doormaakt. En de duurte is niet voor de. poes, wat spreker met cijfers aantoont. Ook de Distributiewet geeft niets. Laat mijnbeer Van Randwijck dan ook in den Raad niet meer met dezen wet aankomen. Het Rijk verhoogt immers zelf den duurtetoeslag voor zijn ambtenaren tot f1800 met 12%. En tal van gemeenten verhoogen den toeslag of geven loonsverbooging. En dan zit men hier te Amersfoort r,og te delibereeren over die Distributiewet of er nog niet een dubbeltje afkan. Besproken werd nu de voedings- enquête van de artsen Polak en Sajet te Amsterdam ingesteld bij 29 ge zinnen. Ondervoeding dreigt met al de nadeelige gevolgen er vaD. Waarom geen duurtetoeslag, maar wel loonsverbooging? Dit toont spreker aan. Na den oorlog blijft de duurte nog eenigen tijd, evenals de booge belasting. Professor Treub is deze meening toegedaan. Loonsverbooging doet de loonen op peil houden, wat de distributie na de demobilisatie niet doet. Het argument van mr. Van Traa dat de belastingbetalers de loonsver hooging moeten betalen, is zeer reactionnair. Is de verhooging noodig, dan moet de gemeenschap die dragen en mag men den druk niet schuiven op de schouders van den kleinen man Bij hooge tractementen hoort men nooit van deze argumenten. Geeft men hier toeslag dan komen we spoedig terug. - Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Na een op wekking van den voorzitter sloot hij de vergadering. Het Hollandscb Strijkkwartet heeft den muziekliefhebbers en dat zijn er vele, getuige de overvolle zaal j.l. Donderdag weder een genotvollen avond bereid. Van de quartetlen be vielen ons die van Haydn het minst, ofschoon op de uitvoering niets viel aan te merken. De muziek van Debassy is ons nog wat vreemd, doch vol be koring. Bovenaan staat echter de groot meester der muziek, de nooit volprezen Beethoven en bet wilde ons voorkomen dat zijn Harfenquartett door bet viertal met bjjzondere toewijding werd ge speeld. Wij hopen deze Nederlandsche kun stenaars spoedig nog eens weer hier te mogen hooren. Een door de Politie aangehouden persoon verdacht van diefstal tan zinken en ijzeren afvoerbuizen van verschil lende perceelen alhier, is, na voor den commissaris een volledige bekentenis te hebben afgelegd, naar Utrecht ovei- gebracht en ter beschikking der Justitie gesteld. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 8 tot 14 December 1916. Geboren: Germaine LeontiDa, d. van Albertus Leo Francois en Marie Leonie Burrick. Franciscus The- resia d. van Guilielmus Renatus Heijlen en Paulina Marinus. Anna Cornelia, d. van Jan Koeslag en Elisabeth Cornelia Peters. Huibert Louis, z. van Hendrik Kurpersboek en Henrieite Dirkje Snoek. Hermanus Franciscus, z. van Lambertus Johannes Hemels en Maria Kaspers. Albertus, z. van Gerrit van Hoeijen en Lamberta Maria van der Velden. Hendrikus Johannes Maria, z. van Franciscus Lucas Staa- rink en Margaretha Koekoek. Ida, d. van Adrianus van der Wiel en Willemijntje van Zeldert. Hendrik, z. van Gerrit Schriever en Willempje ten Hoven. Theodorus Hendrikus Johannes, z. van Theodorus Hendricus Johannes Nieuwendijk en Maria Anna Maria de Lange. Julien Frangois Marcel, z. van Constant Frangois Loots en Frangoise Elisabeth de Backer. Maria Agnes, d. van Wil helmus Johannes Teunissen en Elisa beth Maria van Veljhuijsen. Hen- drika, d. van Joseph Verboef en Hen- drika Pampus, Tbeophile Julius Martha, z. van Josephus Salaets en Maria Mathildis van Waenroy. Dorothea, d. van Casper Johannes Gerardus Hastrich en Catharina Geer- truida Maria Kramer. Johanna Maria, d. van Dirk van den Ham en Johanna Woutera Hompes. Ondertrouwd: Jean Pierre Frangois Tillemans en Antonia Geertruida de Vries. Jacobus Hendricus van den Hoeven en Gezine Jacoba van den Berg. Getrouwd: Hendrik Hemmers en Hendrika Cornelia ten Braak. Wil lem Koetse en Elisabeth Buijs. Overleden: Maria Therese Anais Clara Deroissart, 64 j., wed. van Jules Menu. Evert Leijenhorst, 74 j echtg. van Geertje Kamerbeek, Willem van Acbterbergh, 66 j., echtg. van Margrietha Kraan. Marinus van Moorselaar, 57 j., echtg. van Maria Kas. Neeltje Groot, 4 j. Jan Bongers, 30 j., ongeh. Leusden. Van 8—15 Dec. 1916. GeborenJohannes, z. van Philip- pus Lappain en Petronella Dijkhuizen. Ondertrouwd: Rijndert Hannessen en Anna Nieuwenhuis. Antbonie Albertus de Haas en Cornelia Willa- mina Elings. Overleden Grietje Beekman, 73 j echtgenoote van Willem Termaten. Stoutenburg. Van 8—15 Dec. 1916. GeborenJozef Tbeodoor, z. van Peter Hubertus Dolunen en Maria Geertrude Huberdina Gillissen. Gehuwd: Rijk Pater en Neeltje Bakkenes. Woudenberg. Geboren Hendrika Gerdina, d. van Albertus Peut en Antonia Kleinveld. Gehuwd: Jacobus Hendrik Verwoerd en Geertje van Ede. OverledenGerardus van de Haar, 73 jaren. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeors voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 8'/,121/» en van 67'/i nnr; Zaterdags van 81/,12'/, unr. Aanvragen van Werkgevers op 14 Dec. le. Volwassenen. 1 kleermaker. 1 mach. houtbewerker 1 letterzetter. 2 metselaar. 1 loodgieter. 1 meubelmaker. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 kappersbediende 3 loopjongens. (mann.) 2 losse arbeiders. 1 klerk (mann.) Aanbiedingen van Werkzoekenden op 14 Dec. le. Volwassenen. 1 bankwerker. 2 schoenmakers. 2 breisters. 3 sigarenmakers. 3 broodbakkers. 7 sjouwers. 1 chauffeur. 1 smeden. 1 corrector. 2 stopsters. 1 electriciens. 3 straatmakers. 1 concierge. 5 stukadoors. 19 grondwerker. 17 timmerman. 10 kastoorbed. (mann) 1 tuinlieden. 3 kelner. 3 verstelnaaister. 1 ketelmaker. 1 wagenmaker. 2 kleermaker. 5 werkvrouwen. 1 letterzetter. 1 winkelbediende. 3 loodgieter. 1 wolnaaister. 3 schilders (hnis). 50 losse arbeiders. 3e. Leerlingen en Jongens. 1 klerk (mann.) I 1 rijwielherstellers. 1 loodgieters. 3 losse arbeiders. Voor asnvrsgen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidsifof No. 2. Tel. Int. 374. MARKTBtRJÜHT. AMERSFOORT, 15 Dec. 1916 Tarwe (0.—Rogge f0.—Boekweit f 0.— appelen f6.00 s f 16.Peren f 10a (12.Klei- Aardapp. (0.00 a f 0.zandaardapp. (3.50 a f 4.00 Hoendereieren 13.14.— p. 100 st. Bruine eieren (14.— a (14.25 per 100 st. Boter (1.85 a 2.per kilo. Eendeneieren f 0.00 a 0.00 Zoetera. kaas f 0.—. a O.— per 50 kilo Kippen 1.50 a 3 00 Kuikens f 1,50 a I 2 50 Piep kuikens (0.90 a (1.80 Ganzen 10. a (0.—. Eenden f 1 50 1 f2.00 p. st. Jonge f0.00 a (0.00. Bazen (3.50 k (4.00 Wilde konynen (1.10 k f 1.25 Tamme (1.50 k (3 50 Duiven f 1.00af 1.20 paar Magere varkens f k -Varkens v. eiport f 0.a 0 Zeugen f 50.k 75.Biggen f5k (12Schrammen f0.k(0.— Vette koeien f 000.— k (000.— Guste koeien (000.— Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 13435 stuks. Prijzen f 12.7U-fl3 60. Eend-eieren f 11.—. Slacbtgevogelte. Middenprijs. Slacbtkippen f 1.30—f 1 60 per K.G. Jonge Hanen f 0.90f 1.28 per K.G. Oude Hanen fl.30 per K.G. Dinsdag 12 Dec. Regeeringseieren, 13000 stuks,prijzen van f 13.10—f 13.70 Vrijdag 15 Dec. Regeeringseieren, 10000 stuks,prijzen van f 12,00f 12.30 RECLAME. Woorden voor vrouwen. Vrouwen dienen haar eigen gezondheid beter te begrijpen. Zij wijten haar slechte gezondheid zeer dikwijls aan verkeerde oorzaken en onder schatten het gevaar dat zij loopen door verwaar- loozing van verschijnselen van nierziekte, als Ru^piin, Hoofdpijn, Duizeligheid, Bleekheid, Bloedarmoede, Vermoeidheid, Terneerdrukkende pijn en Onzuiver Bloed. Deze leiden mettertijd tot ernstige nieraan doeningen als rheumatiek, ischias, waterzucht, en zelfs tot ongeneeslijke ziekten. Vrouwen hebben behoefte aan meer lichaams oefening in de buitenlucht, minder huishoudelijke zorgen, en meer rust en slaap. Licht verteerbaar voedsel is het beste, met weinig of geen op wekkende middelen, maar overvloedig melk en water. Dit zijn verstandige gezondheidsregele, die met behulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen leiden tot het voorkomen en duurzaam genezen van nieraandoeningen bij vrouwen. Foster's Pillen heelen zachtjes de vermoeide, overwerkte nieren en zoodra deze gezond zijn, verwijderen zij de niergiften, die bovenstaande verschijnselen veroorzaken. Foster's Rugpijn Nie ren Pillen werken niet op d» ingewanden. Alleen echt, wanneer voorzien van de hand* tetkening van James Foster op het etiket. Foster'» Rugmjn Nieren Pillen zijn te Amersfoort rer- krijgb. bij A. van de Weg, Langestr. 83. Toe zending geschiedt franco na ontv. v. postwissel ƒ1.75 p. doos of ƒ10.p. zes doozen. 29 Aardige nieuwe artikelen voor

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2