NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad 4^ voor de Proviacle Utrecht. M Gemeenteraad. No. 103. Zaterdag 23 December 1316. 45e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG! SCRETSEN UIT DE RECHTSZAAL Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 60. ADVER1ENTIËN: Van 16 regels 0.60; iedere reg9l meer 10 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte. Ter Dinsdagavond voortgezette raads vergadering kwam het eerst aan de orde punt öderagende: Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vast stelling van eene gewijzigde verorde ning op de straatbelasting. Dit voorstel gaf geen aanleiding tot discussie. Zonder hoofdelijke stemming kenrde de Raad goed, dat de ingezete nen in het vervolg voor straatbelasting item zooveel meer zullen moeten betalen. De daarop volgeude ontwerp-ver ordening op de winkelsluiting bracht daarentegen heel wat tongen in be weging. Sommige leden juichten de verordening toe, anderen zagen daar van schade voor de winkeliers. Behoudens enkele kleine wijzigingen werd de verordening, die geheel naar de Amsterdamsche verordening is saamgesteld, z. b. st. aangenomen. De meerderheid der raadscommissie in zake toekenning van duurtetoeslag bad de navolgende schaal ontworpen: Inkomen meer dan f 1500 tot en met f2000 gehuwd 5 pet., ongehuwd 0 pet. inkomen meer dan f 1000 tot en met f 1500, gehuwd 0 pet., ongehuwd 4 pet.; inkomen meer dan f700 tot en met f 1000, gehuwd 7 pet. ongehuwd 5 pet.; iukomen van f450 toten met f700, gehuwd 10 pet., ongehuwd 7 pet. De kosten, die de aanneming van dit voorstel met zich zal brengen, worden geschat op rond f 10.000 per jaar. Voor de werklieden wil zij het voor stel Kroes, n.l. om aan alle geëm ployeerden in vasten dienst der ge meente, die geen hooger jaarloon ge- Dieten dan f 1250, een toeslag te geven van f 1.50 en aan ongehuwden f 1 per week. De minderheid der commissie wil bet voorstel-Kroes, uitgebreid tol f1500. De heer Overeem wensebte ook de losse werklieden der gemeente van de duurtetoeslag te doen profiteeren. De heer Hofland constateerde dat de Commissie den Voorzitter en den Raad heeft overtuigd van zijn ODgelijk in dezen. Een voorstel tot voorloopige uitsluiting der onderwijzers werd met 6 tegen 8 stemmen verworpen, even zoo bet amendement-Kroes. De heer Overeem mocht zijn voor stel zien aangenomen. Het aldus gewijzigde voorstel der Commissie werd ten slotte met 12 tegen 2 stemmen (die der beide Wet houders Eysink en VelsHeyn) aange nomen. Naar aanleiding van een drietal adressen betrekking hebbende op de uitvoering der distributiewet deelde Wethouder VelsHeyn mede, dat laatst Nov. de voorraad cokes was zooals in de gedrukte stukken is megedeeld. Dan zou ongeveer 28.000 H.L. beschik baar zijn. Intusschen is de verstookte hoeveelheid kolen minder geworden, zoodat er maar 24.000 H.L. beschik baar is. De mindere gasaflevering bedraagt tot heden 30 pet. eD brengt de cokes terug op 14.000 H.L en de meerdere waterstofgasproductie tot 1 April wordt er nog 22.000 H.L verwerkt. Met den voorraad van 9000 H.L. maakt dat 31.000 H.L. Met het geen daar noodig af moet blijft er voor de distributie 7500 H.L., ver meerderd met de aangekochte giet- cokes wordt dat ongeveer 10.000 H.L. Naar aanleiding daarvan verweet de heer Hofland het College van Burge meester en Wethouders niet alles te hebben gedaan om den minister tot andere gedachten te brengen. Hij drong er andermaal met Dadruk op aaD een adres te richten tot den minister met verzoek nog enkele aangewezen arti kelen in de distributie op te nemen, en voorts al het mogelijke te doen opdat de voorraad cokes weer op 28000 H L. wordt gebracht. Dit zijn geen voorstellen van bem persooulijk doch van de Commissie. Na repliek van Wethouder Veis Heyn bleek bij het tot stemming over gaan over deze voorstellen dat het bij de wet voorgeschreven aantal raads leden niet meer aanwezig was (de heeren van Nijnatten, Rangers, Nieuwendijk, Tromp van Holst en Stadig hadden dezaal verlaten) waarom de vergadering andermaal tot Woens dagmiddag werd verdaagd. Bij de opening der raadsvergadering op Woensdagmiddag blijken de beeren Kroes, van Kalken, Tromp van Holst, de Kempenaer, Koning, Overeem, Sta dig en van Nijnatten afwezig te zijn. De beer Hofland dringt andermaal aan om iD het te kort aaD cokes te voorzien en wil daarvoor aan B. en W. een crediet verleenen van f 7000. Wethouder Veis Heyn zegt dat met ae aanwezige voorraad reeds begonnen kan worden en ieder die ze noodig heeft op z'n broodkaart de eerste Hectoliter krijgen kan. B. en W. heb ben wel geprobeerd om 350 ton giet- cokes te koopen, doch het is bun niet mogen gelukken. Da voorzitter wyst er op dat op een vraag aart den minister om cokes beschikbaar te stellen, afwijzend is beschikt. De beer Hofland wil ook tarwebloem, gruttemeel en capucijners door de gemeente doen distribueeren en daarvoor aan B. en W. een crediet verleenen van f 10.000. Dit voorstel wordt door de beeren Rengers en Leinweber ondersteund. Wethouder Veis Heyn wijst er op dat wanneer de cokes gekocht moet worden tegen fl.30 en daardoor alleen op dit artikel f 9800 zal worden toegelegd, bet toe gestane crediet geheel uitgeput zal zijn. De voorzitter vraagt waar het geld van daan moet komen wanneer de gemeente de distributie aan zich trekt. Nu vergoedt het Rijk 9/10 maar dan moet de gemeente het volle pond be talen. Wethouder Veis Heyn stelt namens B. en W. voor de f7000.te ge bruiken voor brandstof, in overleg met da commissie, wat er na de cokes distributie dan overblijft kaD gebruikt worden om brandstof te koopen welke aan de markt is. Het voorstel Hofland wordt daarop met 1 tegen 9 verworpen en dat van B. eu W. z. h. st. aangenomen. Voorstellen van B. en W. tot onder- handsche verhuring van gemeente eigendommen werden zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Goedgekeurd werd de aankoop van de perceelen Langestraat 116 en 118 van den beer J. Mink Schol voor den prijs van f20.000. Besloten werd B. en W. te mach tigen, in verband met de uitvoering der plannen tot verbetering der bin nenstad, tot opnemen van tijdelijk kasgeld tot een maximum bedrag van f500.000 tegen eeue rente van hoog stens 6*/», te verwerken en op te nemen in 10 jaren. Besloten werd tot aankoop van een perceel wei- en hooiland aaD den Hoogenweg, toebehoorende aan M. Boekhout te Stouteoburg voor f3000. welk land zal moeteo dieneo om, bij de uitbreiding der waterleiding, nieuwe putten te boreo. Ons gemeentebestuur is dus blijkbaar niet voornemens zicb bij de uitspraak van de rechtbank te Utrecht neer te leggen en vol ver trouwen voor de toekomst. Besloten werd tot verkoop van twee perceelen bouwterrein aan G. van Hoogevest, een aan Laan 1914 groot 1800 M* voor f 1.50 per M' en één aan de Huygeoslaan groot 900 M1 te gen f2.— per M\ Evbdzoo tot verkoop van een per ceel bouwterrein groot 800 M1 aan den Leusderweg aan D. J. Smits voor f 1 50 per M' en van een terrein groot 3200 M1 aan de Koninginnelaan aan Jac. Vos voor f 3.per MJ. Ten einde de op het uitbreidings plan aangegeven breedte van den Ouden Utrechtscben weg te kunDRD verkrij gen besloot de Raad een strook grond ongeveer 36 Meter lang en 5 Meter diep van deD heer J. D. Reiman Jr. over te nemen en B. en W. een crediet te verleenen van f800.om op de nieuwe afscbijding een muur te doen metseleo en in de kosten van verplaat sing te kunnen voorzien. B. en W. werden gemachtigd van den heer Tb. H. G. Brandsen een- perceel aan de Breedestraat te koopen voor f 4000 in verband met de verbetering der volkshuisvesting. Uit hoofde van hetzelfde doel werd be- sloten tot aankoop van perceelen aan den Westsingei, de Heliestraat en de Molenstraat, toebeboorend aan G. van Kalleveen en A. Elskamp voor een gezamenlijk bedrag van i8500. Aangehouden werd de beslissing op een verzoek van den heer Heioma om boomen te rooien op bet Laantje. Besloten werd aan de Naamlooze Vennootschap «Maatschappij tot Ex ploitatie van Feest-, Sport- en Ten- toonstellings-terreinenu, te Amers foort, te verbuien een terrein op Birkboven, gelegen ten Zuideu van bet tbans bestaande sportterrein, kadastr. bekend Gemeente Amersfoort, Sectie D No. 1601 gedeeltelijk groot 0.8062 H. A., ten einde dit te kunnen in richten tot bet houden van openlucht voorstellingen,zulks tegen een huurprijs van tien gulden per jaar eD onder de volgende voorwaarden en bepalingen: 1. de huur wordt aangegaan voor het tijdvak vao 1 J inuari 1917 tot en met 31 December 1921, terwijl de huurster bet recht heeft, de huur jaarljjks met ingang van 1 Januari te doen eindigen, mits zij hiervaü schrif telijk aan Burgemeester en Wethouders een half jaar vau te voren kenqjs geeft 2. het terrein zal op een behoorlijke wijze ter goedkeuring van Burge meester en Wethouders van Amers foort, moeten worden afgezet; 3. bet boutgewas, staande op bet terrein, blijft eigendom van de Ge- medhte Amersfoort, en mag niet wor- door MaItbe Coebilio. 3) Van een diner. En meneer Vos verklaarde dat zij er op inging, hield haar zijn hand voor.... »Op eerewoord, hè?« En zij fluisterde, zij vertelde hem van de deftige visite, die straks zou komen Meneer zijn patrooD en zijn vrouw Een piekfijn diner, met wijn en taart en koffie naModel, hoor Tegen zes uur, wist zij, zou de deftige visite worden gewacht «Is u daar, meneer Vosl?" riep Marie van boven. Hij legde een vinger op de lippen Sst! Nu wist hij genoeg. Dat was prachtig hoorHij haalde een riks uit z'n vestzak en toonde die aan dag hit. Borg 't geld weer. Ja als de duiten of een goede portie er van binnen waren. Dan was 't "Cash" hoorl Mevrouw Marie wachtte marchand- tailleur. Het «oude liedje», zij bezwoer, dat vóór 't eind der maand althans tien gulden zou worden afgedaan. Daar kon meneer Vos nu vast en stellig op reke nen. Zij hadden hem al uit eigen be weging een briefje willen schrijven. Van verder uitstel geen sprite. Tot haar verwondering antwoordde meneer Vos heel weinig. Hij luisterde met strak gezicht. Pruttelde niet als anders. Borg de kwitantie kalmpjes op. «Enfin, we zullen zien!» zeide hij. En groette koeltjes. Zij vond iets benauwends in dat spoedig voldane, 't Vreemde veront rustte haar. Maar zij had 't te druk om er lang over te piekeren Toen mevrouw Dolens in de serre was gezeten, terwijl Freek vroolijk opgewekt met mijnheer den Directeur zat te babbelen, in afwachting van het gaandineeren, kwam eensklaps Grietje, de daghit, aantikken. Wenkte Marie dat er iemand was. Arm vrouwtje voelde dat ze doods bleek werd. Maar zij hield zich goed. »Die dienstmeisjes tegenwoordig," wist ze er uit te brengen, "kunnen toch niets zelfstandig doen. Excnseert u mij een seconde, lieve mevrouw Gade van Directeur knikte met vriendelijke glimlach. Marie, met knikkende knieën, naar beneden. Daar stond meneer Vol. "Schikt't u nh bijgeval?» vroeg hij op stuggen toon. »Ikikheb u toch van ochtend gezegd.1 »Ik moet nil mijn geld hebben,» zei tailleur, «verder weet ik van niets. Ik moet 't hebben, begrijpt u wel En anders blijf ik hier wachten, 't Is nu welletjes. Wilt n mij met de politie de deur uit laten zetten, dat is nw recht. Maar ik blijfl" En meneer Vos ging zitten op het bankje in de gang, zijn hoed naast zich neerleggend. Zij wrong de handen. Stond te schreieD. Smeekte hem. Bezwoer dat hij morgen den dag de tien gulden zou krijgen Hij antwoordde niet, trommelde met zijn vingers op de leuning van de bank. »Nü minstens de helft van mijn geld. En anders blijf ik hier wachten.» De wanhoop overrompelde haar. Als Freek 't merkte, zou hij woedend wor den Een scène was te wachten. Dolens en z'n vrouw zouden wegloopen. Ze waren verloren Toen vloog zij de trap op. «Wacht even,» riep zij meneer Vos toe. En schuldeischer glimlachte even.... 't Liep goed. Marie vloog als in een dolle roes naar de slaapkamer. Zij wist, dat Freek voor den meDeer, wiens correspondentie hij in het geheim bij hield, als middel om er nog wat bij te verdienen, morgen geld moest gaan betalen, zooals elke maand. Ze wist, waar hij het geld geborgen had. De groote gele enveloppe, goed en wel verzegeld, lag in 't ijzeren geldkistje; en dat stond in de linnenkast, waarvan zij den sleutel had. De groote vraag was, of Freek't «kistje» had gesloten. Meestal liet hij er den sleutel op zitten, wetend dat Marie toch dien van de linnenkast bij zich droeg. In woeste opwinding opende Marie de linnenkast. De sleutel stak op 't ijzeren kistje. Zij greep de enveloppe, scheurde die open. Een dik pak bank biljetten zat er in, 't minste was een van tweehonderd. Ze snelde naar be neden. Gaf meneer Vos 't biljet. Hij zou 't gaan wisselen. Was nu allervriendelijkst. Zou dadelijk terug komen. Marie ijlde naar binnen om mevrouw Dolens te smeeken, om haar nog twee seconden te vergunnen. An ders was een lekker schoteltje totaal bedorven. Of mevrouw nu heusch niet boos was Mevrouw keek naar het gloeiende gezicht van Marie, naar de fabriek- gloeiende oogen van gastvrouw. »Kindjelief,« zei ze, »wind je toch niet zoo vreeselijk op!» Maar de ander was al weg. «Wat 'n zenuwpopje toch!» zei me vrouw tegen gastheer. Freek voelde dat er onraad was, maar wist zich goed te houden. Een kwartiertje later was Marie terug. Meneer Vos had zijn geld. En het restant van de tweehonderd gulden had ze bij zich. Freek mocht nog niets merken. Onder het diner was Marie uit gelaten, zoodat Freek haar telkens bezorgd aankeek. Zij dronk vier, vijf glazen wijn. Zij ging aan de piano zitten en speelde. Zij zong Mevrouw Dolens vond haar wel wat druk, maar toch «inder daad een snoes van een vrouwtje». En ook meneer Dolens begon te vinden, dat het interieur van procuratiehouder «zekeren welstand» aantoonde. Midden in een vroolijk Parijsch liedje hield Marie op. Ze wilde zich nog blijven beheerschen, maar eensklaps barstte

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1