MIEUWE *Èt Nieuws- en Advertentieblad yÈjT voor de Provincie Utrecht. N'o. 1. Woensdag 3 Januari 1917. 46e jaargang &ag«if¥W«. De Firma A. LEWENSTEIN UTRECHT, C HOOR STRAAT 14. VERSCHIJN! WOENSDAG EN ZATERDAG! DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Yoor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommeatraat 24, Amersfoort. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 6 Cent. Ingezonden strikken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langeetraat 77. Telephoonn. 49. V redes voorwaarden. In de «Daily News" maakt H. A. Vachell een bekend|Engelsch schrijver, de volgende opmerkingen over den vrede en de vredesvoorwaarden. «De essentieele waarheden omtrent dezen oorlog worden, wijselijk of niet, voor ons verborgen gehouden. Wij gelooven dat wij als menscb strijden voor den Mensch en tegen de Machine. De meesten van ons zijn tot de on aangename ervaring gekomen dat wij in de politiek, in den godsdienst en in onze opvoeding slachtoffers dei machine zijn. Heden heeft de oorlogsmachine, de ergste van allen, ons in zijn greep vast. Wij worden fijngemalenzelfs Wells kan ons niet vertellen hoe fijn! Waarschijnlijk zijn wij tot één be grip gekomen: dat de Mensch meei waard is dan eenige Machine. De menschbnid is getoipedeerd, maar zij blijft voortbestaan, onsterfelijk, terwijl de Machine tenslotte bij den afval terecht komt. Als wij met eenige sympathie de brieven lezen die bij sommige ge sneuvelde Duitscbers of bij levende gevangenen zijn gevonden, dan moeten wij erkennen, dat de oorlog millioenen onzer vijanden steeds meer tegen de borst stuit. Om dien reden is het van het allerhoogste belang dat wij onze vredesvoorwaarden noemen. Asquith heeft ze in één zin samen gevat: «passend herstel voor het ver leden, passende zekerheid voor de toekomst". Maar wat beteekenen die woorden voor den gemiddelden Duitscher. Waarschijnlijk zal ieder van hen die verklaren volgens zijne door het Staats begrip verduisterde opvatting. Weet eenig Engelscbman, die niet in den raad der Mandarijnen zit, wat Asquitb bedoelt? Is het ons niet nog volkomen onmogelijk ons een denkbeeld te vor men van wat de vrede voor ons of voor onze vijanden zal beteekenen? Misschien ware het wijs, om definitief onze minimumeischen te stellen. België, Servië en Polen moeten hersteld wor den en schadeloosstelling ontvangen. Het Pangermanisme, zooals dat door Pruisen geformuleerd is, moet ophou den te bestaan. De Duitschers zijn meer dan zat van den oorlog dat feit is ook den Duitschen grooten Generalen Staf wel bekend. Slechts ééne overtuiging zou de millioenen den moed geven om te volharden en nog grooter offers te brengen en nog meer te lijdende overtuiging dat de geallieerden hen willen vernietigen. Het Duitsche karak ter en het Duitsche geweten zijn systematisch onder Pruisiscben invloed vervormd. Om dat karakter te wijzigen moet hun gezichtspunt gewijzigd wor den. Zulk een wijziging zou kunnen plaats hebben tengevolge eener positieve ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. verklaring der geallieerden, een plech tige belofte dat onze politiek op bouwend en niet afbrekend is. De neutralen zouden die gaarne willen verspreiden. Geleidelijk zou dit begrip doordrin gen in de harten en geesten onzer vijanden. Dan, maar ook eerst dan zullen wij den echten vrede krijgen, den vrede die thans bet Duitsche be gripsvermogen nog niet vatten kan, omdat dat vermogen, in het verleden, zoo vruchtbaar aan groote prestaties, op wreede wijze misleid en verkeerd ingelicht is." Het nieuwe uitgeruste Belgische leger. Een medewerker aan de Daily News" schrijft: «Koning Alberts leger is nu vol komen opnieuw uitgerust met onge veer dezelfde equippementsstukken als de soldaten van bet Fransche leger. De Belgen hebben nu talrijke fabrieken opgericht, niet alleen op het over gebleven gedeelte van België, maar ook in Frankrijk waar zjj nu veel van de kleedingstoffen en andere behoeften voor bet leger zelf makern Dit heeft bovendien het voordeel, dat duizenden Belgische vluchtelingen, die anders niet in staat zouden zijn om hun brood te verdienen, aan werk geholpen worden. Het Belgisch leger zal door bet uitgebreid inundatiestelsel dezen win ter zoo goed als geheel beveiligd zijn tegen Duitsche infanterie-aanvallen, zoodat hun lot zoo veel mogelijk ver zacht zal worden. Over bet geheele Belgische front zyn de verdedigers van de Duitschers gescheiden door een strook water van meer dan ander halve kilometer breedte. De cavallerie is nu geheel van verscbe paarden voorzien, welke grooteDdeels uit Amerika, voornamelijk Texas, zijn aangevoerd. De artillérit, "'Hoofing van het Bel gische leger is ook zoodanig «stwik keld, dat het misschien terecht kan beweren, eene sterkere artilleristische uitrusting dan eenig ander leger van dezelfde grootte, te bezitten. De Duitschers zelf hebben een groot deel van dat artilleristisch materiaal geleverd. Toen de Belgen in het begin van den oorlog, in 1914, als laatste redmiddel de vloedsluizen openden en groote gedeelten van hun grondgebied die toen door de Duitschers bezet waren onder water zetten, konden dezen bij hunne overhaastige terug tocht hunne zware en zelfs een be langrijk deel van de lichte veldartillerie niet medenemen. Sedert dien heeft het verbeterd Bel gische inundatiestelsel bet Belgische leger in staat gesteld, zooveel van het water te laten wegloopen, dat bet in staat was de Duitsche kanonnen weg te halen, en ze tegen hun vroegere eigenaars te gebruiken." De gedeporteerde Belgen. Reuter's Agentschap verneemt: Vol gens te Londen ontvangen berichten bieden de autoriteiten in Sleeswijk- Holstein aan de landbouwers en andere werkgevers Belgen aan, zoowel man nen als vrouwen, als werkkrachten. De leeftijd der Belgen varieert van 18 tot 36 jaar en het loon dat de Duit sche autoriteiten eiscben is 30 proc beneden het gewone loontarief in dit district. De werkgevers moeten aan de auto riteiten de helft der reiskosten ver goeden, maar hebben bat recht dit bedrag af te trekken van het loon der ongelukkige Belgen. De vischvoorxiening van Nederland. Door weigering der^ zeelieden te [Jmuiden om uit te varen, zal de visch- voorziening van Nederland deze week weder ernstig te lijden hebben. Aangezien in de laatste dagen geen IJmuider schepen naar de visscherij vertrokken, zal men voorloopig zijn aangewezen op de aanvoeren der beugers uit Maassluis en Vlaardingen, alsmede op de kustvisschers, welke Iaat9ten echter alleen bij gunstig weer bet bedrijf kunnen uitoefenen. Mellischaarschte. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat tot nader vast te stellen datum in Culemborg, Enkhuizen, Gouda, 's Gravenbage, Hoogvliet, Nieuwveen en Sneek geen volle melk mag worden gebruikt bij het bereiden van brood. De onlangs opgetreden Nuts- commissie voor volkslectuur beeft een boekje uitgegeven onder den titel «Wat zullen wij eten (Goede voeding in dure tijden)*. Mej. Martine Wittop Koning, de schrijfster van bet in 1914 door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in duizenden exemplaren verspreide boekje »Goede en goedkoope maal tijden* werd door de Nutscommissie bereid gevonden, het geschriftje samen te stellen. Het boekje is uitgebreider dan het vorige en bevat naast tal van nuttige wenken ten aanzien van het kiezen van voedzaam, smakelijk en goedkoop voedsel, brandstofbesparing en zuinigheid bij de bereiding van spijzen, een groote reeks recepten, welke allen berekend zijn op de thans verkrijgbare Regeeringslevens- middelen. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen beeft een beroep gedaan op alle gemeentebe sturen, ten einde een ruime versprei ding van dit nuttige geschrift te ver krijgen. Meel- en broodprijxen. Met ingang van 1 Januari 1917 mogen, volgens beschikking van den Minister van Landbouw, de volgende goederen tot nadere aankondiging tegen ten hoogste de daarachter ver melde prijzen worden verkocht: a. tarwebloem (gebuild inlandsch uit sluitend een 60ort): 100 K.G. f24.85, per K.G. f 0.31 b. tarwemeel (ongebnild) in het groot, uitsluitend te leveren aan ge meenten 100 K G. f 22.35, per K.G. f 0.24; c. tarwewaterbrood (gebuild) inclu sief bezorgloon, per KG. f0,28 d. tarwewaterbrood (gebuild) ge bakken onder rabbinaal toezicht, in clusief bezorgloon, per K.G. f 0.29. Aan den heer N. G. van de Stadt is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari eervol ontslag verleend als Secretaris-Boekhouder van «Lief dadigheid*. Hij is in die functie vervangen door ds. A. F. L. van Hengel. Aan het bureau van politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gouden beursje en een gouden broche, op den openbaren weg gevonden. De heer J. E. Tellinga, ambtenaar ter gemeente-secretarie van Arnhem, is met ingang van 1 Februari be noemd tot commies le klasse ter secretarie van Amersfoort, afdeeling Financiën. (A. Cf.). Donderdag 4 Januari a.s. wordt in «Amicitia" door eenige Belgische artisten een uitvoering gegeven ten bate van zieke vrouwen en kinderen uit het Albertsdorp. Tijdens afwezigheid der be woners is ingebroken ten huize van mr. L. Stadig. Een lessenaar is open gebroken, waaruit een bedrag is ont vreemd van ongeveer fUOO. Overzicht omtrent het vervoer en de op brengst der Amersfoortsche Tramwegmaatschappij gedurende de maand December 1915 en 1916. 1915 1916 Minder. Aantal passagiers 8050 7599 451 Vervoeropbrengst /400.15 /371.20 28.95 Dagkilometeropbr. 7.17 6.65 0 52 Totale opbrengst 419.76 446.70 26.94* Dagkilometeropbr. 7.52 8.0.48* Meer. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd iD December ingelegd bij de Rijks-postspaarbank f 48.988 54 en daaruit teruggevraagd (34.928.72. Het laatste door dit kantoor uit gegeven boekje draagt bet nummer 20.792. In bet geheele jaar werd inge legd f617.796.12 en teruggevraagd f560.743.42, zoodat ondanks den be narden tijd (57.000 in 1916 kon over gelegd nog afgescheiden van de ove rige spaarbanken en gelegenheden om gelden te beleggen. Een Engelache voorspelling. Raphael, de bekende Eogelscbe sterrewicbelaar, die den dood van keizer Frans Jozef heeft aangekondigd, en van wiens voorspellingen in Enge land in ieder geval met veel belang stelling wordt kennis genomen, heeft een almanak voor 1917 uitgegeven, waarin hij voorspelt, dat in dat jaar de oorlog een eind zal nemen. Hij vertelt, dat de president der Vereenigde Staten van den winter in gevaar zal verkeeren, evenals eenige voorname burgers uit het land van den almacb- tigen dollar. Voor de Vereenigde Staten voorspelt bij dan nog een geweldige zeeramp voor van den zomer en het ontstaan van een kruistocht op gods- dienstigen grondslag tegen alle plaatsen van openbaar vermaak. Wat den oorlog betreft, is het merkwaardig, dat sterrenwichelaars in de Vereenigde Staten ook in 1917 het eind van den oorlog voorspellen, de meerderheid van hen heeft den datum zelfs op 27 Juli vastgesteld. Raphael zegt, dat er in bet laatste deel van het tegenwoordige jaar (1916) een onheilspellende richting valt waar te nemen vxn de planeten Mars en Saturnus, waarin bij ziet de nederlaag van Duitscbland, de vernietiging van de koninklijke macht en de stichting van een Duitsche republiek; 1917 zal voorspelt hij het einde zien van den oorlog en van de macht van den keizer. Raphael ziet echter ook de donkere dagen voor Groot-Brittannië, na den oorlog en hij vervolgt: «Onze koning zal met bet eind van den oorlog niet aan bet eind zijner moeilijkbeden zijn, want zijn zon nadert de plaats van Mars, hetgeen beteekent nieuwe zorgen, ernstige onlusten in bet land, werk stakingen en bloedige botsingen. De economische oorlog zal uitbreken, de strijd tusschen kapitaal en arbeid, tusscben heer en knecht. Het zal een angstige tijd zijn, die vol zal zijn van allerlei verwoesting en die eenige jaren zal duren. Moeilijkheden be dreigen Zijne Majesteit van allekanten." Raphael ziet ook moeilijkheden voor het Russische rijk geheimzinnige en oproerige bewegingen naar binnen en deze zullen met het eind van den oorlog angstwekkende proporties aannemen. Dan volgt de voorspelling, dat aartshertog Karei'Frans Jozef den troon van Oostenrijk zal bestijgen voor eenige maanden zouden zijn ver- loopen. Hetgeen kort na het verschijnen van het boekje reeds is uitgekomen. Het persbureau Vas Dias ver neemt uit Weeuen, dat volgens be rekening, door de vernieling bij de RoemeeDsche petroleumbronnen voor circa 1/4 milliard Hollandsch kapitaal verloren is gegaan. Met de hervatting van het bedrijf zullen twee maanden gemoeid zijn. Uit Bergen op Zoom Zaterdagnacht zijn 45 Belgische mannen over den draad gekomen. Zij hebben zich aan het consulaat aan gemeld, om naar bet front te ver trekken. Eén is aan den draad blijven hangen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1