Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. RECLAME. wordt door 21.000 Sffsen erkend ale het besto versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. kiodereo, wier onderstand zij waren: onder wanhoopsgeschrei, gesnik en gesmeek, worden zij naar Duitschland weggevoerd, en de bezetting houdende macht geeft baar beslist inzicht te kennen om deze mannen, die vrije en onschuldige burgers zijn, over te leveren aan dwangarbeid. Deze maat regelen, genomen tegen de burgerlijke bevolking van het bezette land, maken scherpen inbreuk op de eenvoudigste beginselen van menscbelijkheid, van beschaving en van volkenrecht. Zij gaan tevens gepaard met een in bet oog vallende tekortkoming aan uitdrukkelijke verbintenissen door de bezettende macht genomen tegenover het Nederlandsch gezag, tegenover Belgische wereldlijke en geestelijke autoriteiten om do persoonlijke veilig heid en vrijheid te waarborgen van de vluchtelingen die in het land zouden terugkeeren. Alle Belgen hebben een ontroerde erkentelijkheid bewaard van de wel willendheid door Owe Majesteit op dat oogenblik betoond, tegenover dezen, aan welke zij de gastvrijheid bad verleend, met te weigeren ze aan bun lot over te laten, zonder van bevoegde vertegenwoordigers van het Duitsche rijk de meest afdoende geruststelling te hebben ontvangen over de behan deling welke hen wachtte. Door deze daad van menschlievende bezorgdheid en solidariteit heeft Hare Majesteit ons aangemoedigd om thans opnieuw onze toevlucht te nemen tot de hooge tusscbenkomst van deze, welke in onze oogen een natie ver tegenwoordigt, waarvan geheel het verleden de weerspiegeling is van de edelste overleveringen van volkeren recht en vrijheid. Nu wij tot Uwe Majesteit dezen kreet van smart en ontferming rich ten terwijl wij met voeten worden betreden in onze dierbaarste familie betrekkingen, in onze vaderlandsche gevoelens en onze eerbiedwaardigste verwachtingen, voelen wij in ons de overtuiging, dat onze stem zal wor den verboord, omdat zij den weerklank geeft van de beginselen der recht vaardigheid en der humaniteit, welke ten slotte altijd zegevieren. Met den diepsten eerbied leggen wij aan de voeten Uwer Majesteit de innig gevoelde hulde neder van onze onuitwischbare eikentelijkheid. (Vrij België.) De Koninklijke familie vertrekt heden weder van het Loo naar Den Haag. Afschaffing Jaarkrediet. Naar wij vernemen, is ten gevolge van de actie, die sinds twee jaar in deze provincie gevoerd is, om te ge raken tol afschaffing van het jaar krediet, voor eenige dagen in Leeuwarden besloten, dat een natio naal comité zal worden opgericht. Om daarin zitting te nemen, zijn voor de provincie Groningen uitge- noodigd de heeren J. Noosten en Sam Meihuizen H. W.zn., beiden te Gronin gen, de beerHidde Pesman teThesinge, en als hun plaatsvervangers de heeren R. J. Roelofs te Finsterwolde en F. H. Coolman te Spijk. Brood. Naar «Het Volk* verneemt, zal bet broodrantsoen worden vastgesteld op 4 ons por dag en per persoon boven één jaar. Voor personen, die zwaren arbeid verrichten, zullen bijslagkaarten wor den gegeven. Woensdag 3 Januari heeft te Utrecht in het Gebouw van KuosteD en Wetenschappen een vergadering plaats gehad van de vertegenwoor digers van patroons en der vier werk- liedenorganisaties uit de sigarenindu- strie. In deze bijeenkomst werd besproken welke middelen dieoen aangewend te worden om deze industrie uit de moeilijkheden te helpen, waarin zij thans verkeert. Ten slotte werd o.m. besloten aan den heer C. J. K. van Aalst, voor zitter der Nederl. OverzeeTrust- Maatschappij een onderhoud aan te vragen en dat te doen plaats hebben op een der dagen van de volgende week. De examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor buis- en schoolonderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes zullen aanvangen 13 Februari e.k. De commissiën met het afnemen;dezer examens belast, zullen zitting houden voor de nuttige baodwerken te Breda, Rotterdam, 's Gravenhage, Utrecht en Zwolle, en voor de fraaie handwerken te Utrecht. Voor de verdere bijzonderheden zie men no. 3 van de «Staats Ct". Te 's Gravenhage had Donderdag een bijeenkomst plaats van bet be stuur van den Nederl. Anti-Oorlogs raad met verschillende leden der le en 2e Kamer en andere bekende persoonlijkbeden, onder wie de Minis ter van Staat, jbr. mr. van Karnebeek, lid van den Raad van State, Heems- kerck, oud-commandant van het veld leger, gep. luit. generaal De Meester en mr. L. J. Plemp van Duiveland, president van den Nederl. Journalisten kring. De bijeenkomst bad een streng vertrouwelijk karakter, zoodat omtrent het doel er van en omtrent het onder werp van besprekingen, vooralsnog geen mededeelingen aan de pers konden gedaan worden. Officieel wordt medegedeeld, dat de nieuwe 4 pCt. Staatsleening van 125 millioen gulden ruim isvolteekend. Verbouw bepaalde gewassen. De Minister van Landbouw heeft, gezien zijn beschikking van 13 Octo ber 1916, houdende bepalingen om trent de beperking van den' verbouw van bepaalde gewassen ingevolge art 7 der Distributiewet 1916, bepaald, dat de datum, tot jwelken verbouwers gelegenheid hebben de opgaven aan de burgemeesters te doen tot het bekomen van het sub lo. van ge noemde beschikking bedoelde vergun ningsbewijs, wordt verschoven tot 15 Januari 1917. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeliog van het Han delsinformatiebureau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 29 Dec., in Nederland uitgesproken 13 faillissementen tegen 18 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 1058 faillissementen tegenover 1380 over hetzelfde tijdperk van bet vorige jaar. In de Doopsgezinde kerk zal Zoodagochtend voorgaan ds. E. M. ten Cate. In de Remonstrantsche kerk wordt te 10 uur godsdienstoefening gehou den voor jongelieden. De heer A. Vis, onderwijzer aan de Roomscb Katholieke school aan de Stellingwerfstraat, is, naar de »Eem- bode« bericht, benoemd tot onder wijzer aan de parochiale school te Loeuersloot. De heer J. Groebe, vroeger commissaris van politie alhier en sedert 1904 als zoodanig te Leiden werkzaam, is daar na korte onge steldheid op 64-jarigen leeftijd over leden. Met ingang van 7 Januari zullen vanwege de spoorwegen en door de firma van Gendt Loos des Zondags geen goederen meer besteld worden, uitgenomen spoedbestellingen en snel- vervoerspoedbestellingen. De totale opbrengst van den bloemendag, gebonden door de «Ver- eeniging tot bevordering der Gezond heid in de Grafische vakken in Neder land", bedraagt f 135.67, waarvan de netto opbrengst zal strekken tot het meerder uitzenden dan tot dusverre, van tuberculose typografen naar een sanatorium voor herstel van gezond heid. Aan het plaatselijk telefoonnet is aangesloten onder no. 482 dr. F. D. Delmers Anna Paulownalaan. Mr. Wu. De beer Louis de Vries, een der meest bekende Amsterdamsche too- neelspelers, een der zeldzamen die niet als zoovelen alleen een beschaafd, geroutineerd, ontwikkeld en geleerd tooneelist is, maar een die bezield is door de vonk van het genie, gelijk bijv. Louis Bouwmeester, die tempe rament heeft even als hij, wat zoo vele HoUandscbe beroepsacteurs mis sen, Louis de Vries dan is terug na succesvolle toumée door Indië. Hij heeft voor 't vaderland uit het verre Oosten een verrassing meegebracht een Engelscb-Cbineesch tooneelspel »Mr. Wu* waarin een typischen kijk wordt gegeven op het karakter, het leven, het denken der Oosterlingen. Met een door hem gevormd tooneel- ensemble, waartoe o.a. de dames Caroline van Dommelen en Marie GillhuisSassbacb behooren, zal bij gedurende drie maanden een reeks voorstellingen hiervan geven in den Hollaodschen Schouwburg te Amster dam, terwijl bij voornemens is, in verschillende steden hiermee op te treden, wanneer hem blijkt dat het daar op prijs gesteld zou worden met dit buitengewoon interessante werk kennis le maken. In Singapore kocht Louis de Vries allerlei Chineesche meubelen, een altaar met echt Cbineesch borduur werk, antieke borden enz. In plaats van de traditioneele kamers en land schapjes zal het tooneel ons dus in een Chineesche omgeving verplaatsen, waar niet gewerkt wordt met goed koops onartistieke requisieteo, doch waarin alles wat als monteering wordt aangeboden «echt* is. Donderdag 11 Januari a.s. zal de premiere van Mr. Wu Engelsch- Indisch tooneelspel in 8 bedrijven vau Harry M. Vernon en Harold Owen in den Hollandscben Schouwburg te Amsterdam plaats vinden. Rijka-Poetspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Jan. en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de^ kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Gedurende de maaDd Januari 1917 zijn de navolgende leveringen, ten behoeve van bet garnizoen alhier, toegewezen tegen de mede daarbij vermelde prijzen aan: Firma Van Dam, Utrecht, rund- vleesch met been, rundvel f 0.68 per K.G. Firma Gebr. De Vries, Rotterdam, schapenvleesch met been, f 0.51'p.K G. Firma Willenborg, alhier, kluiven, f 0.49 p. K.G. Firma Ni«uwenhuizen, alhier, rogge- stroo, f44 40 p. 1000 K.G. Brandstoffen. Steenkolen Vlasakkers, Putman f2.47, kazerne Bereden wapens, Put man f227; Infanteriekazerne, Van Ginkel f2.37; Militair Hospitaal, Bak- kenes f2.40 p. 100 K.G. Cokes Vlasakkers, Putman fl.32; kazerne Bereden wapens, Putman fl.23; Infanteriekazerne, Van Ginkel fl.26; Militair Hospitaal, Bakkenes f 1.25 p. H.L. Eierkolen Vlasakkers, Putman f 1.60; kazerne Bereden wapens, Putman fl.58; Infanteriekazerne, Van GiDkel, f2.34; Militair Hospitaal, Bakkenes fl.55 p. H.L. Anthraciet Vlasakkers, Putman f2 20; kazerne Bereden wapens, Put man f2.23; Infanteriekazerne Van Ginkel f2.43; Militair Hospitaal Bak kenes f2.25 p. H"L. Turf Vlasakkers, Putman f0.93 kazerne Bereden wapens, Putman f090; Infanteriekazerne, Van Ginkel f0.94; Militair Hospitaal, Bakkenes f 1.per 100 stuks. Vuurmakers Vlasakkets, Putman f 0.34; kazerne Bereden wapens. Put man f0.34Infanteriekazerne, Van Ginkel f0.34; Mditair Hospitaal. Bak kenes f0.35 p. 100 stuks. Hout Vlasakkers, Putman f7.85; kazerne Bereden wapens, Putman f7.85; Infanteriekazerne, Van Ginkel f7.90; Militair Hospitaal, Bakkenes f8 50 per 100 bos. Een nieuwe kapitein Van Köpenick. Tegen vier uur in den namiddag verscheen op den dag vóór Kerstmis in do kazerne van een afdeeling tele grafisten te Triptow bij Berlijn een officier en gelastte een soldaat dadelijk een paard voor te brengen. De soldaat volgde bet bevel van den officier op. die onmiddellijk te paard steeg en frotscb wegreed. Toen de chefs van den soldaat van het voorgevallene boorden, kregen ze onmiddellijk achter docht. En hun achterdocht bleek alras gerechtvaardigd. De «luitenant* was spoorslags naar Baumschulenweg ge reden en had daar bet paard aan een kolenkoopman voor 1200 mark ver kocht. Hij vertelde den koopman, dat bij binnen weinige dagen den dienst zou verlaten en daarom het paard Diet meer noodig had. De kolenhan delaar, die niets kwaads in den koop zag, sloeg toe. Hij bad het geld niet onmiddellijk bij de hand en verzocht daarom den p9eudo-officier het den volgenden dag te komen halen. Mijn beer de luitenant verscheen op den afgesproken tijd, nam de 1200 Mark in ontvangst en verdween toen zoo snel hij kon. Tot beden toe is geen spoor van den slimmen gauwdief, die zijn leermeester Herman Voigt van Köpenick alle eer aandoet, ontdekt. Uit Wageningen meldt men: De was van den Rijn houdt nog steeds aan en de stand van het water belooft buitengewoon hoog te worden. Woensdag wees de peilschaal 10.18 M. N.A.P., d.i. 3.05 M. boven gewone hoogte. Het water staat van dijk tot dijk, de normale bedding is niet meer te onderscheiden, de rivier heeft een enorme breedte. De zoon van den rijksten man ter wereld, den petroleumkoning John D. Rockefeller, wil 100 000 door den oorlog vaderloos geworden kinderen adopteeren en opvoeden. De jonge Rockefeller heeft berekend, dat hem dat gedurende vijftien jaar jaarlijks 30 millioen gulden zal kosten. Ver scheidene Amarikaanscbe geldaristo- craten hebben Rockefeller hun steun toegezegd Sneeuw in Schotland. Hevige sneeuwstormen hebben Schotland en in het bijzonder Ber wickshire en de Lothians geteisterd. De sneeuw ligt 6 tot 10 duim hoog. Het verkeer is op tal van plaatsen stop gezet. Denemarken doet zijn Antillen van de hand. De Deensche Rijksdag heeft bet voorstel tot verkoop van de West- Indische eilanden thans definitief aan genomen. In het Folketing stemden 90 afge vaardigden voor en 16 tegen, in het Landstiog 40 voor en 19 tegeD. In beide Kamers verklaarden de conservatieven zich tegen het voor stel. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 29 Dec. 1916 tot 4 Jan. 1917. Geboren: Helena Hendrika, d. van WillemVastenburgen Maartje Brantjes. Woutera, d. van Wouter van de Bunt en Jacoba Polleman. Alfred, z. van René Marcq en Alice Marie Dumont. Louisa, d. van Jean Bap- tiste Gueben en Alice Julia Baeyens. Johanna Christiana, d. van Johan nes Wilhelmus Schievelt en Johanna Christina Waenders. Cornelis, z. van Hermanus Gouw en Theodora Louisa van de Wijngaard. Olivier, z. van Arie Jan van IJzendoorn en Everdina Willemina Sterk. Johanna Wilhelmina, d. van Gerrad Speelberg en Anna van Ree. Geert, z. van Klaas Bijlsma en Geertje Liemburg. Daniël, z. van Jan Ingerman en Ange- nita Snethlage. Theodora Chris tiana, d. van Johaones van Eijkelen- burg en Maria Theodora Henrica van Well. Everarda, d. van Jacobus van Eijkelenburg en Johanna Stoeken- broek. René Marcel Louis, z. van Lambertus Tbeophilus Struyven en Maria Louisa Cools. OndertrouwdHermanos Hilferink en Margaretha Iza Krijnen. Jan van Veldhuizen en Frederika van Dijk huizen. Getrouwd: Geurt van Diejen en Mar garetha Kraanen. Breunis Kamp- borst en Femma Alijda van Lunteren. Overleden: Jannigje Navest, 79 jr., wed. van Barend van Hoevelaken. dr. Alexander Hendrik Coenraad van Driel, 89 j., weduwn. van Maria Elisa beth Drabbe. Adriana Elisabeth Weevers, 71 jr., ongeb. Jacoba Peterse, 31 jr., ecbtg. van Gerardus Mejjer. Johanna Wilhelmina Keij- zer,12 mnd. Maria den Enting, 53 jr., echtg. van Jacobus van den Akker. Peter de Wilde, 84 jr., weduwn. van Hendrika van Roosendaal. Een als levenloos aangegeven kind. Lau rens van Wilpen, 86 jr., weduwn. van Willemijntje Adriana HartmaD. Sophia van Groningen, 79 jr., wed. van Wouter van Beek. Leusden. Van 29 Dec. 1916—5 Jan. 1917. Gehuwd: Evert Jan van Loenen en Janna Roelofsen. Stoutenburg. Van 29 Dec. 1916-5 Jan. 1917. Geboren: Johanna Cecilia, d. van Hendrik van Dijk en Willemina van Burgsteden. Piet, z. van Wouter van der Heiden en Alijda Kuier. Overleden: Een als levenloos aan gegeven kind van het mannel. gesl. Gemeentelijke Arbeidsbeurs teresa Districtabeura voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter D&vidshof No. 9. Telephoon Int.No. 374. Qeopend: alle werkdagen van 8'/a12'/i en van 67'/a nnri Zaterdaga van 8'/jI2'/a unr. Aanvragen van Werkgevers op 4 Jan. le. Yolwasaenen. 1 chocoladewerker. 2 dagmeiden. 1 fitter. 1 loodgieter. 1 hulp i. d. hniab. 1 meubelmaker. 2e. dagmeisjes, kappersbed. mann. klerk (mann.) 1 machinale houtbewerker. 14 sigarenmaker*. 2 slager. 2 werkvrouwen. 1 veldarbeider. Leerlingen en Jongens. 2 loopjongens. 1 meubelmakers. 2 losse arbeiders. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 4 Jan. le. Volwaasenen. 1 bankwerker. 2 breisters. 3 broodbakker. 1 corrector. 5 grondwerker. 9 kantoorbedienden (mann 1 kantoorbediende (vrouw.) 3 kelner. 2 letterzetter. 1 linnennaaisters. 3 loodgieters. 5 metselaar. 5 schilders (huis). 1 schoenmakers. 9 sigarenmaker. 8 sjouwers. 1 stoker. 2 stopaters. 3 straatmakers. 4 stukadoors. 8 timmerman. 1 tuinlieden. 3 werkvrouwen. 1 winkelbediende. 1 wolnaaister. 1 veldarbeider. 1 voerman. 25 losse arbeiders. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 broodbakkers. I 1 losse arbeiders. 1 electricien. Voor aanvragen van werkkraotiten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege mon de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof No. 2. Tel Int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 5 Jan. 1917. Tarwe f 0.Rogge f0.Boekweit f 0. appelen 17.00 a f 18.Peren f a f Klei- Aardapp. f0 00 a 10.zandaardapp. 14.00 a f5.00 Hoendereieren I12 .1 112.50 p. 100 st. Bruine eieren f 12 50 a 112.75 per 100 st. Boter 11 90 a f 2.per kilo. Eendeneieren f 0.00 k f 0.00 Zoetern. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo Kippen f 1.25 a f 2 00 Kuikens f 0.a f 0.Piep kuikens f 0 80 a f 2.00 Ganzen IQ. a 10.Eenden f 1.20 a f 1.70 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f2 50 a f3.50 Wilde kon^nen f 0.70 a f 1.00 Tamme fl.50 k f3 50 Duiven f 0.90a f 1.10. paar Magere varkens f- af-. Varkens v. export f 0.a/0 Zeugen f 70.a f 130.Biggen f 10.a 116 Schrammen f 0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a I 000—, Kalfkoeien 1000.— 4 f 000.—Kalf- vaarzen f 00.k f 00.Os f 000.k f 000. Pinkstieren f Oa f 000. Kalveren f 11. Af 13.—. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe beet. Rogge. heet. Boekweit. 10 heet Appelen. heet. Peren. 8 heet. Zandaardappe- len, heet. Zandaardappelen, 40000 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 120 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee magere varkens Varkens voor ezportslagerjj 150 biggen, 6 zeugen, 10 kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 20230 stuks. Prijzen f 1I.60-M2 50. Eend-eieren f9.60. Slacbtgevogelte. Middenprijs. Slachtkippen f0.77 per K.G. Jonge Hanen f 1.34 per K.G. RECLAME. Hoe urinezuur afzettingen te verwijdden» Tot de kwade gevolgen van overtollig urine* zuur behooren niet alleen spit, ischias en rheu- matiek, want ongetwijfeld is urinezuur ook de grondoorzaak van steenachtige afzettingen in do nieren en blaas. Kleine, scherp gekante urinezuur kristallen, veel gelijkend op glassplinters, verzamelen zich rond de tecre niercellen en voimen niergruis dat zich een weg baant naar de blaas en dikwijls zoo groot wordt, dat een operatie onvermijdelijk is. Maar een speciaal niergeneesmiddel, genomen bij het optreden der eerste verschijnselen, dient succesvol te zijn ter voorkoming en verwijdering der urinezuur afzettingen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een spe ciaal niorgeneesmiddel. Zij herstellen de werk zaamheid der nieren, spoelon dc urinekanalen door en reinigen deze, en verwijderen het urine zuur vergift en de vloeistoffen, die zich ophoopen en ontsteking in de spieren en gewrichten ver oorzaken. Om bij het gebruik van Foster's Pillen de beste resultaten te verkrijgen, dient de lijder te helpen door voldoende melk te drinken, vol doende water, en slechts licht verteerbaar, gezond voedsel en weinig of geon alcoholische dranken te gebruiken. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen uit sluitend voor nier- en blaaskwalen. Zij werken hoegenaamd niet op de ingewanden. 33 Let er op, dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen krijgt. Iedere echte doos draagt de handteekening van James Foster. Te Amers foort verkrijgb. bij A. van do Weg, Langestr. 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. post wissel L76 p. doos of ƒ10.p. zes doezen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2