NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad IÉT voor de Provincie Utrecht. |g| Nu. 5. Woensdag 17 Januari 1917. 46e jaargang W&AaS€lfW'I»«. De Firma A. LEWENSTEIN VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG! DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. Aangezien ons gebleken ia dat er onder onzea naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen, Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommestraai 24, Amersfoort. UTRECHT, CHOORSTRAAT 14. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.16. Afzonderlijke Nummers 6 Cent. ingezonden stnkkenin te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever GJ. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 37. Telephoonn. 80. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Merkwaardige bekentenis van een Duitscher. In de te Moskou verschijnende «Rousskoië Slove* schrijft een mede werker «Ik heb in Zwitserland een reis gemaakt om mij te documenteeren over j}en Reest, die in Duitschland heerscbt. Er zijn bij de 4000 Duitsche emigi anten in Zwitserland, voor het meerendeel studenteD, artiesten, litte ratoren. De jonge studenten, die ik gesproken heb, hebben mij verteld dat zij Pi uisen verafschuwden en van Frankrijk hielden. Sedert Voidun lijken de Fratischen hun helden toe. Een dichter, die onder de bekendste hoort in Duitschlanu, beeft mij gezegd dat bet jonge geslacht Pruisen haat, dat het naar een catastrophe voert." Een zeer hooggeplaatst Duitsch ambtenaar, walgend van de manieren van doen van de regeering, heeft mij bet volgende verteld Vóór den aanval op Verdun te doen losgaan heeft onze regeering de dóm- heid gehad door de pers te laten aan kondigen dat de val »an de vesting een verschrikkelijke slag voor Frank rijk zou zijn en het zou noodzaken om den vrede te verzoeken. Het offensief beeft ons echter, volgens officieele cijfers, 350.000 man gekost. Dit t chec heeft een levendige teleurstelling ver- ooizaakt en ergernis, vooral in den werkmansstand. De regeering heeft er zelfs aan gedacht om den staat van beleg in te stellen, maar heeft hiervan afgezien na de overwinningen in Roemenië. Deze overwinningen hebben de regeering gered. Maar anders Telegram van den Oostenrijkschen Minister-President aan den «Nederlandsche Anti-Oorlog Raad". In antwoord op de motie van de Vergadering van den N. A. O. R. van 20 December, (inzake bet Duitsche vredesaanbod en de op 10 December gehouden rede van den Engelschen premier Lloyd George) welke motie onmiddellijk telegrafisch ter kennis werd gebracht van de Regeeringen van België, Duitschland, Engeland, Frankrijk en Oostenrijk, ontving bet Bestuur van den N. A. O. R heden onderstaand telegram van den Oosten rijkschen minister-president Graaf Clam Martinic «Terwijl ik mijn beleefden dank uitspreek voor het gewaardeerde telegram van 22 December 1916 ver zoek ik u ervan verzekerd te zijn, dat ik van de mededeeling over het edele streven vaD den «Nederlandsche Anti-Oorlog Raad" met warme be langstelling kennis genomen heb." Oorlogstoebereidselen te Wladiwostock. Naar wij aan de «Manila Times* ontleenen, zei een handelaar, die einde November j.l. van Wladiwostock te Manilla terugkeerde, dat grooie hoe veelheden munitie voor een nieuwen veldtocht van Wladiwostock naar hel Russische front worden gezonden. Binnen vier of vijf maanden zouden ook de nieuwe troepen, die in bet Aziatisch deel van het rijk ouder de wapens geroepen werden, ter sterkte van eenign millioenen, naar het front gezonden worden, om dit te versterken. «De haven van Wladiwostock gelijkt een woud van schoorsteenpijpen en masten en honderden schepen, die oorlogsbehoeften en andere goedereD uit de Vereenigde Staten en Japan aanvoerden, zijn dag en nacbt bezig met losst-n. De regeering heeft bet geheele laadvermogen van den Trans- si berischen Spoorweg voor zich ge reserveerd, zoodat particuliere handels goederen uit Wladiwostock naar het binnenland in postpakketten moeten worden verzonden.* De Kamerverkiezingen in 1917. In een huishoudelijke vergadering van den Bond van Vrije Liberalen is volgend besluit genomen «Bij de verkiezingen voorleden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, welke tengevolge van de ontbinding met het oog op de Grondwetsherzie ning in 19l7 zullen moeten plaats vinden, zal door de Vrij-Liberale Partij worden gepoogd te bewerken, dat de zittende leden geen bestrijding vinden en zoo mogelijk bij enkele candidaatstelling worden herkozen, waarbij echter uitdrukkelijk wordt vooropgesteld, dat gedurende de par lementaire periode, aanvangende na bedoelde verkiezing en eindigende met de ontbinding tengevolge van de eerste verkiezing krachtens evenredig kies recht, door alle partijen zal worden bevorderd, dat elke beslissing zal wor den vermeden over eenig'onderwerp, dat tot polilieken beginselstrijd zoude leiden". Protestvergaderingen van vee handelaars t De Neder). Bond van Veehandelaren zal in de elf provinciale afdeelingen protestvergaderingen uitschrijven tegen de jongste regelingen bij den uitvoer van paarden en stamboekvee. De eerste dier vergaderingen wordt gehouden Donderdag te Leeuwarden. Op den paardenhandel worden groote sommen verloren, terwijl bij den veeuitvoer sterke bevoorrechting heeft plaats gehad. Nws. Duitsche onderzeeër aangehouden. Een Duitsche onderzeeër, welke in onze wateren werd aangetroffen is door onze marine aangehouden en naar Vlissingen opgebracht. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 13 Jan., in Nederland uitgesproken 15 faillissementen tegen 12 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot eu met 13 Jan. 1917 24 faillissementen tegenover 22 over hetzelfde tijdperk van bet vorige jaar. Huisvljjtwedstrijd. Onze tijd staat in het leeken der huisvlijt. Was reeds voor de oorlogs jaren een opleving van deze nuttige kunst te bespeuren, de mobilisatie heeft haar bekend doen worden in breede lagen van ons volk, die er zich vroeger niet mede bezig hielden. De behoefte en het verlangen zich nuttig te maken instrueerde de gemobiliseerde buisvlijtmannen hun kennis aan te wenden ten behoeve van hun kame raden, die dikwjjls vrijen tijd in over vloed hadden en vormden op deze wijze tal van huisvlijtbeoefenaren, die bij hun terugkomst in bun civiele omgeving hot geleerde toepassen en op hun beurt weer anderen opwekken de huisviyt te beoefenen. In het alge meen wordt thans, èn door het leger bestuur èn door allen, die zich op maatschappelijk terrein bewegen, het groote maatschappelijke nut ingezien van de beoefening der huisvlijt. Een gevolg daarvan is wel, dat tegen woordig op huisvlijtgebied zooveel tentoonstellingen worden gehouden. Het halfmaandblad «De Huisvlijt*, dat geredigeerd wordt door de bekende buisvlijtmannen, de heeren J. Stam te Amsterdam en F. W. Drijver te Naarden en wordt uitgegeven door de firma Johs. J C. van der Burgta te Deventer, deelde onlangs mede, dat zij voor de aboonés huisvlijt- wedstrijden zal organiseeren. Op deze wijze hoopt het blad bij hen, die daartoe in staat zijn, de lust op te wekkeD om modellen van voorwerpen van huisvlijt te ODtwerpen. De eerste wedstrijd is reeds uitgeschreveneen ontwerp-teekening van een doelmatig versierd theeblad. Het best beoor deelde wordt beloond met f 2.50er wordt een cliché van gemaakt, waar van de afdruk als bijlage bij het blad wordt gevoegd. De Sociaal-democratische Kamer fractie is voornemens, den Minister van Oorlog om een onderhoud te ver zoeken met vertegenwoordigers dier fractie naar aanleiding van bet verbod, dal de Belgische geïnterneerden, die hier te lande werkzaam zijn gesteld, geen deel mogen uitmaken van de Nederl. vakvereenigingen. Tot adjuct-commies ter Ge meente-secretarie is benoemd de beer E. van der Wal, te Hoorn. Aan de Internationale school voor Wijsbegeerte zullen in den aan staanden zomer, en wel van half Juli tot 1 October, weder 7 cursussen worden gegeven, ieder van 14 dagen. In de ochtenduren wordt de cur sus gehouden; 's middags hebben de hospitanten gelegenheid, met de lei ders der cursussen van gedachten te wisselen. Naar wij vernemen is de heer IJ. Dubosq, leeraar aan de Handels school alhier, die zich bij het uit breken van den oorlog naar zijn vaderland begaf, teneinde zijn dienst plicht in het Fransche leger na te komen, te dezer stede teruggekeerd. Wegens ziokte is hem verlof verleend. Dagbl. Protestanten Bond. De lezing door ds. van Krevelen gisteravond in de Remonstraotscbe kerk gehouden namens de afdeeling Amersfoort werd door zeer velen bijgewoond. Het onderwerp «Rome en de catacomben" was dan ook zeer aantrekkelijk. Na een uitvoerige en zakelijke bespreking volgden de lichtbeelden, waaronder zeer prachtige waren, o.a. van de St. Pieterskerk. Dr. Toxopeus dankte spreker voor zijn voordracht. Middonstands-Credietbank voor Amersfoort en omstreken. De vergadering Maandagavond in Amicitia gehouden onder voorzitting van den heer A. R. Veenstra, was be zocht door 5 aandeelhouders. Agenda Aankoop kantoorgebouw, til. het pand Langegracbt 33. Dit is te koop voor f11500, terwijl de bovenwoning reeds dadelijk kan verhuurd worden. Na een uitvoerige toelichting van den voor zitter werd tot aankoop besloten. Daar de Bank veel te danken heeft aan de commissarissen, stelde mr. graaf van Raudwijck voor f 10 presentiegeld per vergadering aan de commissarissen toe te kennen. Later zal hierover be slist worden. Medegedeeld werd nog dat van de Regeering is ontvangen f 600 als aan deel in de oprichtingskosten en dat reeds f 100000 aan crediet is uitge geven. Ter kaasmarkt van Maandag 15 Januari werden aangevoerd 23 wagens wegens 5725 K.G. Prijzen liepen van f62.tot f68.per 50 K.G. Ge stempelde f68.tot f72.per 50 K.G. Weinig vraag. Middel tegen winterhanden! Een of meermalen per dag dompelt men de handen in een aftreksel van hooizaad, zoo beet mogelijk (voor 10 cent hooizaad zacht gekookt op 1 1/2 liter water). Na dit heete badje dompelt men de handen in koud water. Het middel werd aan bevolen in een medisch tijdschrift en het resultaat is verrassend. Mbld. d. R. V. v. U. Oproep tot hulpbetoon. Het Christelijk Rusthuis «Rust een Weinig* te Patten op de Veluwe is opengesteld voor kinderen, die in de oorlogvoerende laDdeo door onder voeding zoodanig zijn verzwakt, dat hulp dringend noodig is. Aan deze kleine slachtoffers van de ruwe wreed heden, wordt gelegenheid gegeven door goede voeding er weer bovenop te komen, en weerstandsvermogen te krijgen voor de ontberingen van wel ker einde nog niets te zien is. «Rusteen Weinig* wil zonderonder scheid van nationaliteit, bij beurten opnemen Nederlandsche kinderen uit den vreemde, Duitsche, Fransche, Oostenrijksche en Belgische kinderen. Die opname geschiedt kosteloos. Daar «Rust een Weinig* bij zijn pogingen om behoeftige zwakken te schragen gedurende bijna zeven jaar zeer is geholpen geworden, geloven wij ook nu niet tevergeefs te zullen aankloppen waar het geldt kinderen te helpen. Den 12en dezer kwam het eerste groepje. Die aankomst was aandoenlijk. Ook, sommige kindereD voor bun bedje te zien knielen en te hooren bidden om de teiugkomst van vader. Wie bier een hand ter vei lichting van anderer nood wil uitsteken, kan dat doen. O.a. ook door het zenden van kleertjes voor meisjes van 8 tot 12 jaar. Vooral ondergoed. Hoeveel kleer tjes en speelgoed worden misschien nog hier en daar bewaard als voor werpen die geen nut meer doen, maar bij bet aanschouwen ervan telkens nieuwe smart opwekken bij de ge dachte aan het kind dat men mist. Men offere deze ten bate van andere stakkers, en zal daarmede bandelen naar den wil van baar om wier gemis men weent. Wie wil ons helpen een weinig balsem te gieten in geslagen wooden? Hartelijk dank aan wie ons reeds enkele giften zonden in geld, kleeren en speelgoed. Bij volledige opgaaf van adres, ontvangt men verantwoording door ons maandblad, dat bij ver schijnen wordt toegezonden. Ook willen we gaarne per quitantie over uwe hulp beschikken, als wij van u mogen vernemen boe groot het bedrag mag zijn. Wat onderscheidt ons bij de vol keren die zoo bitter lijden? Zijn wij beter dan deze? Of kan het ook zijn dat de Darmhartigheid roemt tegen het oordeel, en dit de roede tegen houdt? Dat het dan zoo blijve. O, Nederland, heb deernis met het leed dergenen die om u heen in lijden zijo, en help zoolang ge helpen kunt. Wat, indien het uwe kinderen eens waren Bijdragen, kleeren, speelgoed e.d. kan men franco zenden aan Dames Hulman, Amstel, 77, Amster dam, Mevrouw M. J. Schreuder, Schietbaan- laan 100, Rotterdam, Mevrouw C. Gosch, Riouwstraat 69, den Haag, Mevrouw H. A. Bosshardt, Twijn- straat 24, Utrecht, of aan de Administratie van «Rust een Weinig* te Patten. De Directeur, L. F. NUYTENS.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1