BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. PLAATSELIJKE WONINGGIDS. RECLAME. wordt door 2I.OOO artsen erkend ale het beste versterkingsmiddel voor Zenüwen en Lichaam. ben en zij niet hebben geantwoord op de Duitscbe nota, waarin wegzending dier krijgsgevangenen tot ten minste 30 K.M. achter de vuurlinie werd geëischt. Verkiezing 1917. De voorzitters van de in de Tweede Kamer der Staten-Generaal vertegen woordigde politieke partijen hebben in eene Donderdagmiddag gehouden ver gadering besloten bet volgende schrij ven te richten aan den tijdelijken voor zitter van den Ministerraad: Excellentie 1 De oudergeteekenden, te zameD op tredende als voorzitters der in de Tweede Kamer der Staten-Generaal vertegenwoordigde politieke partijen, meenen aan uwe Excellentie mede- deeling te moeten doen van het door hunne hoofdbesturen, na gezamenlijk overleg genomen besluit om te be vorderen dat door hunne partijen onderstaande gedragslijn worde ge volgd Bij de verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, welke tengevolge van de ontbinding met bet oog op de Grondwetsher ziening in 1917 zullen moeten plaats vinden, zal door alle partijen worden gepoogd, te bewerken, dat de zittende leden geen bestrijding vinden en zoo mogelijk bij enkele candidaatstelling wordeo herkozen. «Hierbij wordt echter uitdrukkelijk vooropgesteld, dat gedurende de par lementaire periode, aanvangende na bedoelde verkiezing en eindigende met de ontbinding ten gevolge van de eerste verkiezing krachtens evemedig kiesrecht, door alle partijen zal worden bevorderd, dat elke beslissing zal wor den vermeden orer eenig onderwerp, dat tot politiekeo beginselstrijd zoude leiden.» Naar de ondergeteekenden vertrou wen, zal dn besluit, genomen in's lauds belang en gelet op de tegenwoordige omstandigheden, ook bij de Regeering instemming kunnen vinden. Het adres is geieekend door of namens de voorzitters vande Liberale Unie, de Cbristelijk-Historiscbe Unie, het Centraal comité der Anti-revo lutionaire Partij, den Algemeenen Bond van Roomsch Katholieke Kiesvereni gingen in Nederland, den Vrijzinnig democratischen Bond, de Sociaal-De mocratische Arbeiderspartij, den Bond van Vrije Liberalen. De verkiezing (candidaatstelling) voor een lid van de Tweede Kamer in bet kiesdistrict Rbenen, ter voor ziening in de vacature wijlen den beer Van Nispen tot Sevenaer, is bepaald op 6 Februari, de stemming op Don derdag 15 Februari, de herstemming op Donderdag 22 Februari. Vluchtoord Ede. Men schrijft aan den Ned.: De kosten van overbrenging van het vluchtoord Ede naar Nunspeet, zijn niet 160.000 ook niet f 100.000 maar f300.000. Deze berekening hangt maar niet zoo in de lucht maar is op last van de directie van bet vluchtoord Ede door onderscheidene deskundige vak- menschen opgemaakt. De werkelijke som bedroeg f285 000. De in sommige berichten genoemde f60 000 is direct te weerleggen met het feit, dat al de dakbedekkingen van 40 loodsen door afbraak reddeloos verloren zijn. Elke loods heeft een oppervlakte van 1500 M2. Elke M2. kost f 1, dus alléén voor dat werk is f60 000 noodig! Bovendien zijn geheel verloren de cemeutvloeren in de groote keukens, die men toch moeilijk overbrengen kan. Gedeeltelijk verloren is de practat- badinrichting rnet 40 kamertjes, meest van cement gemaakt, gekost hebbende f12 000. Verloren zijn bijna alle houten vloe ren, die nu nog zitten, doch doordat zij op de hei zijn gelpgd, bij opbreken zullen blijken vergaan te zijn, evenals de stijlen der barukgeraam'en. Dat er dus nu geen sprake meer kan zijn van f 60 000, doch dat het ovp! brengen van dit luxe kamp naar Nunspeet f300.000 kost, staat als een paal boven water «Een internationaal HandelapaUia te Amsterdam. Er bestaan groote planneD te Am sterdam en algeheele uitvoering daar van wacht slechts op het totstand komen van den vrede. De eerste en voornaamste stappen zijn echter reeds gedaan. Bij acte verleden voor Notaris Hauedoes, 6 Januari 1917, werd n.l. te Amsterdam opgericht de Naaml. Vennootschap de Nederlandsche Maat schappij, «Het Internationaal Handels- paleis" terwijl de Koninklijke Be williging op het ontwerp der acte van oprichting werd verleend op 30 Decem ber 1916. Het doel der Vennootschap is hoofd zakelijk het tot stand brengen van eene Permanente Internationale Ten toonstelling van handelsartikelen en Nijverheids-producten op elk gebied, uit Binnen/- en Buitenland en tevens eene gelegenheid te scheppen, waar exposanten, koopers en verkoopers elkaar ontmoeten en anderszyds met hunne artikelen en voortbrengselen kunnen kennis maken. Het houden van Jaarmarkten staat eveneens op het programma. Eene hoofdzaak om de onder neming te doen slagen was wel, een gebouw te vinden, dat in alle opzichten daarvoor geschikt is en dat aan alle eischea voldoet, welke ook door Buitenlanders daaraan zouden worden gesteld. Het is nu aan de opgerichte Maat schappij gelukt, de beschikking te krijaen over het geheele «Paleis voor Volksvlijt" (behalve natuurlijk de schouwburgzaal), zoodra dat, na den vrede, ontruimd kan worden door de tegenwoordige tijdelijke bewoners. Men kan daD beschikken over ca. 5000 M\ bodem-oppervlakte én ca 5600 M'. tuinruimte. Daardoor wordt de naam «Haodels- paleis» volkomen gewettigd, daar Sar pbati's Stichting zich inderdaad na eenige noodzakelijke inwendige ver anderingen voor het doel leent. De oprichter der Maatschappij onder vond reeds bij Stads- en andere auto riteiten en ook vooral uit bet Buitenland blijken van zeer groote belangstelling en sympathie. Veler lei faciliteiten zullen door de Maatschappij aan exposanten worden >erleeDd, zooals het beschikbaar stellen van lees-en schrijfzalen. spreekkamers, het bieden van de gelegenheid tot aan sluiting op gas-, electriciteil en water leidingen (waardoor machines in wer king kunnen worden gedemonstreerd) het aanbrengen van postboxes ten behoeve van exposanten, het beschik baar stellen van personeel enz. enz. terwijl exposanten voor 25 pCt. zullen deelen in de neito winsten der Maat schappij. De Tentoonstelling zal steeds voor bezoekers kosteloos toegankelijk zijD en zal worden geopend ca. 2 maanden na het sluiten van den vrede. Als Directeuren der Maatschappij zullen optreden de beeren A. Vlietstra, industrieel te Amsterdam en Joh. Wil- lemse Jr., accountant, terwijl bet college van Commissarissen is samen gesteld uit de heeren: Tb. G. H. Stibbe president. G. L. Boer, 's Gravenbage, A. Diks Rzo., Utrecht, C. F. J. Hane- öoes, H. Kruimel Jr., M. Merens, Mr E. H. P Rosenboom, tevens Rechts geleerd Adviseur, en L. H.F. Wackers, Amsterdam. Als Aesthetisch Adviseur zal fun- geeren de firma Heineke Kuipers, architecten te Amsterdam, terwijl voorts een Raad van deskundige Ad viseurs werd gevormd voor de ver schillende onderdeelen der Tentoon stelling. Reeds namen een vijf on twintigtal deskundigen op verschillend gebied, bereidwillig zitting in dezen Raad van Adviseurs. Een perscomilé zal nader worden benoemd. Aan de Buitenlandsche Regeeringen en aan de Nederlandsche Consulaten werden reeds de uoodige gegevens verstrekt. Wij ontvingen eene «Adreslijst" uitgegeven door de Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in de Metaal- Industrie, bevattende pira. 500 namen van producten uit deze industrie, waaronder ongeveer 1300 opgaven van 110 Nederlandsche fabrieken, die zich voor deze producten aanbevelen. Deze adreslijst wordt voorloopig eeomaal per jaar, uitgebreid eo ver beterd, gratis verzonden aan 14.000 zorgvuldig gekozen adressen in Neder land en Koloniën; ook is de lijst op aanvrage veikrijgbaar aan het Secre tariaat der Vereeniging, We3teinde 13. Wij juichen toe bet gezamenlijk optreden van een voorname afdeeling der Nederlandsche Industrie, al gaat pit optreden voorloopig niet verder dan het uitgeven van eene practiscbe handleiding voor dengene, die pro ducten der metaalindustrie te besteileD heeft. Geïnterneerden in de mijnen. Binnenkort worden circa 600 Bel gische geïnterneerden verwacht, om te' werk te worden gesield in de Staats mijnen Emma en Hendrik. Ze zullen in barakken worden ondergebracht. De steenkolennood I De invoer van brandstoffen uit Duitschland is nu van dieD aard. dat gemiddeld 1 a 2 wagons cokes per week het station van Zevenaar pas- seeren. De bandelaren in steenkolen kunnen daar bij lange na niet in de behoefte voorzien. The Timbertown Follies mochten zich gisteravond verheugen in een stampvolle zaal in «Amicilia" en de groote gunst van het publiek. Na elk Dnmmer volgde een hartelijk ap plaus. De voordrachten waren dan ook zeer goed en dedeD de liederen tot hun recht komen. De tekstboekjes droegen hiertoe ook veel bij, want zooais te begrijpen is werd er uit' sluitend Engelsch gezongen. Piauisse. Woensdagavond heeft Pisuisse een liederavond in ïAmicitia" gegeven en zooals te verwachten was weer alle aanwezigen geboeid. Na een korte inleiding gaf hij eenige Franscbe liedjes, waarmee hij bijzunder veel succes had. Dit was ook bet geval met de soldatenliedjes van smart en vroolijk- heid, want de voordracht was steeds in overeenstemming met den inhoud. Zeer aangrijpend werd voorgedragen de brief van oude Stientje. Na elke voordracht een hartelijk applaus. Het accompagnement was in goede banden. De heer Hemsing verstaat zijn kunst uitstekend en verhoogde hierdoor het succes. In de Lutersche kerk bier hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te i/aan ds. J. L. F. de Meijere, uit Haarlem; in de Doopsgezinde kerk ds. S Lulofs, uit 's-Gravenbage. Het Bestuur der tuinbouw-ver- eeuiging «Amersfoort" is op de uit nemende gedachte gekomen, de leden in de gelegenheid te stellen, bun vruchtboomen tegen billijke vergoeding ie laten snoeien door het peisoneel van den proeftuin onder de degelijke leiding van den heer P. van Straalen. Donderdagavond hield de Kamer van Koophandel en Fabriiken eeD openbare vergadering ten Raadhuize, onder voorziitirschap van den heer J. Ger. Kleber. Afwezig was de heer H. van Haselen, wegens ongesteldheid. Na opening der vergadering las de secretaris de notulen van 15 December, welke werden goedgekeurd. De voorzitter wenschte de herkozen leden en het nieuwbenoemde lid, den heer Dros, van harte geluk met hunne verkiezing. Hij hoopte dat de heeren nog veel in het belang van Amersfoort zullen kunnen doen. In het bijzonder heette hij den heer Dros welkom. Ingekomen waren behalve de ge wone periodieken en verslagen: 1. Jaarverslag van de Ned. Handels- hoogeschool. 2 Nadere bepalingen omtrent de jaarmarkt te Lyon. 3. Statistiek van de scheepvaart over 1915. 4. Statistiek van in-, uit- en doorvoer. 5. Verslag van de afdeeling Handel, wat betreft de caoutchoucbewerking. 6. Een missive van de Vereeniging Groentendrogerijen. 7. Grafische voorstellingen van de scheepvaart te Amsterdam, alsmede de Nieuwjaarsrede van den heer Van Eeghen. 8. Van het Gemeentebestuur van Amersfoort bericht,dateen verordening op de winkelsluiting is vastgesteld. 9. Van de administratie van het hoofdbestuur der Posterijen en Tele- grafieeen missive over bet postcbèque- en giroveikeer. 10. Adres van de Kamer vaD Koop handel te Meppel inzake het voorbijgaan der Kamers door de hoogere en plaatse lijke autoriteiteu bij den ecouomiscben crisis. Meppel wil te Utrecht tydeos de Jaarbears eeD gecombineerde vergade ring houden, teneinde een samen- spreking te voeren over de positie vaD de Kamers. Besloten werd een afgevaardigde Daar die vergadering te zenden. 11. Adres van de Kamer van Koop handel te Nijkerk met verzoek adhaesie te betuigen aan een adres van die Kamer aan den Minister van Water staat om een wijziging te brengen in de dienstregeling van de N. C. S. Nijkerk wil inlasscbing van een locaal- trein HarderwijkAmersfoort en terug. Besloten wordt bet adres te steunen. 12. Rekening over 1916. De inkomsten bedroegen f 400 en de uitgaven f 330.93'/», zoodat er éen batig saldo is van f69 061/». De rekening werd nagezien en na accoordbevinding aldus vastgesteld onder dankbetuiging aan den penning meester. Daarna werd de vergaderinggesloten. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 12 tot eo met 18 Januari 1917 Geboren: Yvonne Adolphine Gbis- laine, d. van Camille Cbatles Joseph Tison en Victoire Georgine Frangois. Rangeltje, d. van Aart van de Geest en Jacoba van den Bor.Wilbelmina Petronella Elisabeth, d. van Jacobus Johannes Casander en Johanna Helena Bruijnen. Maas, z. van Reijer Koudijs en Anoa Doornekamp. Aalberta, d. van Evert Cozijnseo en Melia van Gulik. Gerrit, z. van Dirk Timmer man en Gerritje Leijenhorst. Wil- lemina Christina, d. van Hermanus Bril en Hendrika Antonia JaDsen. Femandus Eduardus Josepbus, z. vaD Petrus Dionysius Petit en Ludovica Charlotte Gabrielle de Bie.Teunis, zvan Cornells Arends en Antonia Galjee. Willem, z. van Hendrikus Sebastianus Flos en Grietje van 't Hoog. Lucia Alberta, d. van Jacobus Spierings en MaartjeVis.Henriette Gijsberta Elisabeth, d van Gerrit Antonie Hienekamp en Elisabeth van Kuijken Alijda Johanna, d. »an Johannes Wilhelmus van Gils en Alijda Maria van den Bos. Janna, d. van Jan Dirk van Wijk en Anna Spies. Jobanna Catharina en Jobauues Matthias, d. eo z. van Johannes van den Berg en Maria Vernooij. Andrea WilheltniQa Cornelia, d. van Cornelis Frans Jan Slijper en Hendrina Andrea van Dorssen. Barend, z. van Jo hannes Hannessen en Trijntje van dei Hoef. Cornelis, z. van Coenraad van Nreuwenhuizen en Everarda Aroolda van Bekkurn. Johan, z. van Gerrit Drieënhuizen en Neeltje Sijtzema. Margaretha Jobanna en Johanna Wil- helmina, 2 d. van Gerardus van der Veer en Wilbelmina van Wessum. Anna Geertrui, d. van Cornelis Hen drik Valkenburgen Wilhelmina Louisa Boerwinkel. OndertrouwdElizard Berth de Vries en Hermina Gerardina van Eijs. Johannes Hubertus Cornelis de Wit en Reinera Anna van den Hoven Arie Zwart en Maria Hendrika Spierings. Petrus Hendrikus Fran- ciscus van der Straten en Aleida Ber- narda Sophia Hendriks Bart Peter sen en Gijsberta Wegen. - Pieter Vink en Janrietje Kreikamp. Wouter Abraham Koekebakker en Joanna Julia Scbeirs. Wilhelmus van Dijck en Coletla Francisca van Leemput. Getrouwd: Gerhardus Reijtenbagh en Grada Autonia Lucassen. Edou- ard Renson en Frangoise Jardon. Hermanus Hilferink en Margaretha Iza Krijnen. Overleden: Roelof Waardenburg, 35 jr., echtg. van Adriana Korver. Gijsbertha Adriana Kortbeek, 5 dagen. Een als levenloos aangegeven kind. Barendina van de Haar. 38 jr., echtg. van Hendrikus Berghuizen. Elisabeth Bos, 60 jr., echtg. van Jacobus Nicolaas van Hoogevest Peter Knip, 8 mnd. Willemtje van Kommer, 78 jr., wed. van Nicolaas van Doorn. Helena Hendrica de Kruijf, 40 jr., echtg. van Johannes van Raaij. Leusden. Geboren13 Januari Henriëtte Alida, dochter van Thomas Theodorus Staal en Cecilia Voskuilen. 14 Jan. Dorothea Adriana, dochter van Wilhel mus Kaas en Helena van de Boom 17 Januari Stefhanus Antonius, zoou van Jan van dea Berg en Wilhelmina Kerkhof. Gehuwd: 4 Jan. Evert Jan van Loenen en Janna Roelofsen. Overleden 9 Jan. Hendrikje van de Hee, ongehuwd. Woudenberg. Geboren: Karei Jan, z. van Jan van Ginkel en Teunisje van Dijk, Ondertrouwd: Martinus van Osua- brugge, 33 j., en Antje van den Biink, 33 j. Overledenj: Aalbertus Blokhuis, 4 w. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids- bemiddeling. Achter Davidsliof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 8*/s12l/t en van 6—7uur; Zaterdag» van 87j—12'/i uur. Aanvragen van Werkgever» op 18 Jan. Ie. Volwassenen. 3 beeldhouwers. 1 machinisten. 2 dagmeiden. 1 magazijnknecht. 2 dienstbode. 4 meubelmaker. 6 electricien». 1 slager. 1 koperslager. 2 steenhouwer. 1 hulp i. d. huish. 1 stoffeerder. 2e. Leerlingen en Jongens. 3 dagmeisjes. 2 loopjongens. 1 klerk (mann.) 2 timmerman. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 18 Jan. Ie. Volwassenen. 2 banketbakker. 2 bankwerker. 1 bloemisten. 1 boekdrukker. 2 breister». 3 broodbakker. 6 grondwerker. 8 kantoorbedienden (mann.) 2 kelner. 2 letterzetter. 1 loodgieter. 1 koffermaker. 6 metselaar. 7 schilders (huis). 7 sigarenmaker. sjouwers, stoker, stopsters. straatmakers, stukadoors, timmerman, werkvrouwen, veldarbeider. voerman. 23 losse arbeiders. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof No. 2. Tel. Int. 374. MAKKTbhftiUHT. AMERSFOORT, 19 Jan. 1917. Tarwe f 0.Rogge f0.Boekweit f 0. appelen fO.OO k f00.— Peren f a f Klei- Aardapp. fO.OO a f 0.zandaardapp. fO.OO a fO.OO Hoendereieren f40 50 t f 11.00 p. 100 st. Bruine eieren f 11.00 a f 11.50 per 100 st Boter f190 a f 2.per kilo. Eendeneieren f 00.00 a f 00.00 Zoetera. kaas f 0.a I 0.per 00 kilo Kippen f 1.20 a f 2 00 Kuikens f 0,a f 0 Piep kuikens f0 80 a fl.80 Ganzen to. a f0..Eenden f0 00 a fO.OO p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Bazen fO.OO a fO.OO Wilde koi ïjncn 080 a f 1.00 Tamme fl.50 a f3 50 Duiven f 0.90 a f 4.00 paar Magere varkens f 24, a f 44. Varkens t. export f 0.a I 0Zeugen f 00.a i 000 Biggen f12.a f22Schrammen f0.a I 0.— Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien, f 000. a 000—. Kalfkoeien f 000.— a f 000.Kalf- vaarzen f 00.k f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f U4 f 000. Kalveren f 11.f 12.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 2 heet. Appelen. heet. Peren. 0 heet. Zandaardappe- len, heet. Zandaardap- elen, 70'00 stuks Hoen- dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 90 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 20 magere varkens Varkens voor exportslagerij 100 biggen, 0 zeugen, 44 kalveren. Opname van perceelen onder deze rubriek geschiedt tegen betaling van ƒ0.50, terwijl voor de bemiddeling van het Amersfoortscb Woningbureau, Schimmelpenninckstraat 25, lid van den bond van Makelaars in Vaste Goederen enz. bij koop, verkoop, huur of verhuur V» 5- l°/o betaald wordt. Te Koop Winkelhuis Langestraat. id. Varkensmarkt. Villa Utrecbtscheweg. Dubbele Villa Oldenbarneveldlaan. id. Koninginnelaan. Bouwterrein Berkenweg. id. Anna Paulownalaan. Te Huur: Gevraagd gemeubileerde Villa voor de zomermaanden. Appartementen Gevraagd 1 zit- met 2 slaapkamers op goeden stand. RECLAME. Waarschuwingen der nieren en wat zij beduiden. Een gezond mensch denkt misschien weinig aan nierzwakte. Een aanval van rugpijn lijkt vaak een kleinigheid, maar als waarschuwing van verzwakkende nieren is bet een ernstig teeken. Want de nieren zijn de bloedfilters en als zij onregelmatig werken, raakt bet geheele gestel van streek. Urinezuur hoopt zich op en water- stoornissen, rbeumatiek, ischias, spit, waterzucht, niorgruis of -steen zullen misschien al te spoedig volgen. Behoed de nieren door zorg te dragen voor uw lichaam. Regelmatige slaap, lichaamsoefening en geregelde lichamelijke gewoonten zijn de eerste stappen. Vermijd onnooaige opwekkende mid delen, maar spoel de nieren door door het drinken van genoegzaam melk of water, of beide. Vleesch maakt urinezuur en dient spaarzaam te worden gebruikt. Licht verteerbaar voedsel is het beste. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de nieren gezond te houden en te maken. Foster's Pillen met bovenbedoelde leefregels behoeden ti voor nierziekte, verhardiDg der aderen, urinezunr- kwalen en de lange nasleep van nier- en blaas- aandoeningen. Iedere lijder zal u zeggeD, dat het onverstandig is om de eerste waarschuwingen van kwalen te verwaarloozen, want de eerste verschijnselen laten zich het gemakkelijkst ge- nezen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn uitsluitend voor nier- en blaaskwalen 34 Overtuigt u, dat de juiste naam: Foster's Rugpijn Nieren Pillen en de handteekening van James Foater op het etiket voorkomen Dit behoedt u voor namaak. De echte zijn te Amers foort verkrijgb. bij A. v. d. Weg, Langsstr. 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. post- wisael A L75 p. doo3 of ƒ10.— p. zes doozem

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2